Speeltuin nabij Dozystraat ten prooi aan vernielingen Auto's: niets erop en eraan Stellingen vormen samen leuk boekje Vereniging zit al maanden zonder bestuur Hoop, dat Leidse Baan een keerpunt wordt DINSDAG 22 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD en LEIDEN Er zijn Leidse wijken die scltfééuwen om een speeltuin; achter de Hoge Rijndijk (bij de Dozystraat) wordt er één afgebroken. Het lijkt wel alsof er een tornado heeft gewoed boven de speeltuin Rondom de Watertoren. De be tegelde plaats is voor een groot deel opgebroken, stenen liggen her en der gegooid. De speel objecten zijn evenmin ontzien. Van de glijbaan is de houten zitting voor de helft gesloopt, de schommels en draaischuitjes liggen ergens tussen de struiken, de touwen van de zweefmolen zijn in vlammen opgegaan. Omwonenden klagen steen en been over de stukken board die door de jeugd van het verlaten opzichtershuisje worden ge trokken en over de schuurtjes en tuinen worden gekeild. Volgens de buurtbewoners zijn Tooral kinderen uit wat verder ifijderde straten, die de onbeschrijf- aewi lijke chaos hebben veroorzaakt. De heer Van Seur uit de Dozystraat 'Vanaf 's-middags vier uur is het raak. Dan wordt de boel hier d nield. Van de week belandde groot stuk board tot op twintig gi timeter van mijn openslaande deu- oc ren, waarin flinke ruiten zitten. Toen in ik onlangs jaar of tien vroeg wat hij hier deed. ton ik nog een pak op m'n donder hrrijgen óók", zie Door Henk de Kat hoe moet de Bond eigenlijk een toezichthouder betalen? Een speel tuinvereniging heeft strikt genomen meer inkomsten maar zoals gezegd: de animo om in het bestuur daarvan plaats te nemen, ontbreekt, bij de ouders van kinderen in de buurt. Bij de bestaande situatie durven de bewoners van de omringende huizen niet meer in hun tuintjes te zitten: "ze leggen stenen in de schommels en die slingeren ze dan met een har de klap weg". Foto rechts: het provisorisch dicht gespijkerde toezichtershuis- je was in een ommezien weer open gebroken. Onder: een beeld van de ravage. (Foto's Holvast) Voor de Leidse kantonrechter dip De moeilijkheden rondom deze speel tuin dateren niet van vandaag of gis- afd teren. Het is een gemeentelijke speel tuin, die zoals gebruikelijk in beheer is gegeven bij de overkoepe len lende Leidse Bond van Speeltuinen, die de zorg op haar beurt weer heeft )reJovergedragen aan de speeltuinver eniging Rondom de Watertoren. Met eniging is het echter g jaren lang sukkelen, want geen de buurtbewoners blijkt bereid het bestuur zitting te nemen. ;te Gemolesteerd Vorig Jaar trad het oude bestuur af i twee jaar lang naar opvolgers te hebben gezocht. Tot die tijd reilde de speeltuin nog redelijk, volgde een bestuurloos tijdperk, waarin de bejaarde toezichthouder werd gemolesteerd. Eind vorig Jaar „jwierp zich nog even een nieuwe ll( titter op, maar ook hy zag geen kans "lom een energiek bestuur rond zich te formeren dat de zaken met krach tige hand kon aanpakken. Sinds die tijd is de afbraak van de speeltuin hand over tand gegaan. Enig toezicht ontbreekt. De heer Van Steur weer: „Als je vraagt waarom te keer gaan zeggen ze: het mag toch? Er is toch niemand die wat van zegt?" Op papier is de Leidse Bond van Speeltuinen nu verantwoordelijk voor de situatie. Secretaris Weber ver klaart: "We doen ons best om een opzichter te krijgen, maar die vraagt minstens honderd gulden in de week dan heb je nog geen jonge man We zoeken daarom via de sociale dienst naar een man die er een re delijke vergoeding wil bijverdienen, dan bedoel ik zo'n vijftig tot ze ventig gulden. In het Zuiderkwartier hebben we ook zo iemand, en die bevalt uitstekend". Heeft het nog wel zin om er gezien de ravage nu een manne- te zetten? Secretaris Weber meent van wel. Dan houden de ver nielingen in elk geval op, zegt hij. r|j De volgende stap zal dan het herstel van de vernielde speelobjecten zijn. De heer Weber rekent daarvoor op financiële steun van de gemeente. "Wij gaan er vanuit dat de gemeen te gebaat is bij onze opvang. Het scheelt namelijk in vernielingen el ders in de stad". Laks Maar ondertussen gaan de ver nielingen op het speelterrein onver minderd door. De politie kan er ook weinig aan doen, begrijpt de heer Weber: "zij mist de mankracht, om voortdurend te surveilleren". Als de buurt zo laks blijft, veronder stelt de heer Weber, kan het gebeu ren dat de gemeente de speeltuin te rug vordert. Die kans zit er in, want Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ederveen. Heteren en Scherpenisse W. Arkeraats, kand. te Ouderkerk a. d. IJssel. Aangenomen naar Schoonrewoerd J. Westland, kand. te Huizen, die bedankte voör Blauwkapel/Groene- kan, Bruchem-Kerkwijk. Gouds waard, Hagestein, Hoevelaken, Mee- wen, Poederoyen, Tholen en Zet- ten-Andelst; het beroep door de Ge nerale Synode tot zendingspredi kant (docent theologische school Makassar) J. A. B. Jongeneel, kand. te Oegstgeest. Bedankt voor Brakel G. Veldjes- graaf te Woudsend. GEREF. KERKEN Beroepen te Grijpskerk (Gr.) G. H. Gerritsen te Papendrecht; te Bussum R. Strijker te Utrecht-Oost; te Winschoten W. v. d. Zwan te Kralingen. GEREF. KERKEN Vrijgem. Beroepen te Beverwijk M. Bran- des te Hengelo; te Groningen-noord, met de samenwerkende kerken voor de zending in Irian Barat M. Nap, kandidaat te Sauwerd. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Gorinchem, Waarden burg en Stolwijk-Berkenwoude, J. Koster, kandidaat te Ierseke; te Oost-Capelle M. J. van Gelder, kan didaat te Zwijndrecht; te Hendrik- Ido-Ambacht te Ooltgensplaat en te Naaldwijk J. W. Verwey te Den Haag. GEREF. GEM. In NEDERLAND Beroepen te Rhenen M. van Beek te Opheusden; te Dinteloord, Chilli- wack (Canada) en te Vriezenveen A. van den Berg, kandidaat te Gouda. LEIDERDORP Aan de school voor medische praktijkassistenten in Leiderdorp slaagden 98 kandidaten voor het diploma dokters-assistente. Negentien kandidaten werden afgewezen. Eén herexamen. Uit de Leidse streek zijn geslaagd de dames H. W. E. Hartmann, C M. Jesserun-Mulder en H. W. van Riel- Groenweg uit Leiden. L. M C. Hoogteyling uit Alphen ad. Rijn en N. M. J. Swaters en A. v. d. Tang uit Ter Aar. Franse stafchef naar Moskou De stafchef van de Franse lucht strijdkrachten. generaal Gauthier, brengt op uitnodiging van het hoofd van de Russische luchtmacht, maar schalk Koetachow, van 21 tot 30 Ju ni een bezoek aan de Sowjet-Unie. Gymnasium WASSENAAR Aan hei Rijn landslyceum zijn geslaagd voor het diploma gymnasium: Eduard Bever- sen, Jan Willem Deurvorst, Fernand Hooft Graafland, Robert Knijnen- burg, Inger Mees, Emilieke Neder- lof. Maira van Schelle. Henk Schul- te Nordholt. Trudi van der Sluis. Phi lip Snouckaert van Schauburg, Dick Venemans. Heieen Werner, Barbara 'd Arnaud Gerkens, Brigitte Boo mer. Justus Cohen, Hermien Da niels. Peony Dickhoff, Jacqueline Dijkgraaf, Bert van Es. Ineke van der Graaf. Dirk Kam. Petra Kammin ga, Annelies de Lint. Carine Noorda- nus. Karin van Ringen, Rik Schui ling. Warmond van den Wall Bake, Freek Wieder, Jan van Zuuren. LEIDEN Een 24-jarige straat maker uit Leiden wilde er wel wat bijverdienen en ging daarom in twee dehands auto's handelen. Toen hij op de Hogewoerd met één van zijn ..oc casions" door een Leidse politieman werd aangehouden, kwam aan 'tree tie licht, dat de straatmaker-autohan delaar geen rijbewijs, kentekenbewijs W.A.-verzekering rijk was. „Ik heb wel een rijbewijs maar heb dat thuis laten liggen. Ik kom het straks op het bureau wel even to- zei hij tegen verbalisant. Hij kwam niet opdagen en kreeg daar- politiebezoek aan huis en er nog n bonnetje" bij wegens het rij den zonder de nodige bevoegdheid te bezitten. Temeer nog, omdat de straatma ker vorig Jaar al eens werd gevon nist wegens het rijden zonder rij bewijs, kwam gisteren zowel dé Leid- kantonrechter, mr. W. de Koning als de officier van justitie, mevr C. Quick-Schuyt, tot de conclu- dat hij weinig verantwoordelijk heidsgevoel bezat. Verdachte kon uiteraard geen enkel zijn overtredingen In haar requisitoir laakte „me vrouw de officier" in het bijzonder bet feit, dat verdachte een auto handeltje was begonnen zonder zelf auto's te mogen besturen. Zij eiste naast drie geldboeten van respectie velijk flOO, f 50 en f100 subs. 25 dagen bij wijze van ernstige waar schuwing ook nog tweemaal twee we ken voorwaardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van 2 Jaar De kantonrechter liet in zijn von- niswijzing blijken, dat hij het vol komen met het requisitoir eens was en vonniste conform. Te snel Een 30-Jarige groentehandelaar uit Lelden kocht voor de som van f 175 een tweede hands „autootje". Toen hij er op de zelfde dag, tuf fende Ter zitting gekomen, liep verdach te gisteren dermate luchtig over de feiten heen. dat de officier de op merking lanceerde: „Verdachte is kennelijk niet van de ernst van zijn overtredingen overtuigd". Ter cor- van een en ander eiste zij zo- n onvoorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden als een to tale geldboete van f 270 subs. 27 da gen. De kantonrechter vonniste con form. Een 37-jarige vertegenwoordiger uit Alkmaar werd al tweemaal ge vonnist wegens het overtreden van de maximum toegestane snelheid. Gisteren stond hij wederom voor de Leidse balie. Ditmaal omdat hij met zijn auto in de Hoofdstraat te Sassenheim een snelheid van 69 km/ u had ontwikkeld hoewel daar maar 50 km/u is toegestaan. Het rechtscollege kwam tot de slotsom, dat verdachte zich kenne lijk weinig van verbodsbepalingen veroordelingen aantrok. Ver dachte ontkende dat ten stelligste. .Als Je net zo als ik dagelijks langs de weg zit en zo'n 35.000 km per Jaar rijdt dan overtreed Je zo nu en dan gemakkelijk d.w.z. zonder erg de ma ximum snelheid", zo luidde zijn ver- Conform de els conniste de rech ter hem met een geldboete van f100 subs 10 dagen en een voorwaarde lijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 Jaar. Enkele weken geleden moest een 30-jarige inwoonster van Noordwij k zich verantwoorden voor het feit, dat zij met een auto over de Kon. Wilhelmina Boulevard reed zonder enige rijbevoegdheid te bezitten. „Ik had weliswaar geen rijbewijs, maar reed niet over de Kon. Wilhelmina Boulevard", zo probeerde zij toen een vonnis te ontlopen. Teneinde ver balisant te horen werd haar zaak de Willem de Zwijgerlaan. j destijds aangehouden, werd aaneehouden kwam ver- Gisteren moest een collega van ver balisant tot de ontdekking, dat de balisant (die zelf verhinderd groentehandelaar geen kentekenbe wijs en WA-verzekering bezat en diens „tweede handskoopje" tal van gebreken w.o. een ondeug delijke stuurinrichting, dito uitlaat drie gladde banden, vertoonde. toegeven, dat er t.a.v. de „straat naam" inderdaad een fout in het proces-verbaal was geslopen. De Noordwijkse kreeg haar zin. Eis en vonnis luidden namelijk: vrij spraak. Ik ben blij dat er zo'n grote dacht wordt besteed aan de baansweg. de Leidse Baan, die wil gaan aanleggen Het is jammer, men pas overeind komt, als er belangrijk natuurgebied zal wor den aangetast, maar ik hoop dat van de Leidse Baan een keerpunt kan worden gemaakt, in het maar onbe lemmerd aanleggen van autowegen. Er wordt nu gelukkig ook nog eens gewezen op andere kwalijke zijden van de auto dan alleen maar de luchtvervuiling. Veel mensen den ken altijd, dat de luchtvervuiling 't enige nadeel van de auto is. Dit is alleen maar een technisch probleem. nog wel eens zal worden opgelost. Maar wat blijvend en groeiend is, zijn de steeds breder wordende auto wegen. die een ontzettend grote ruimte innemen en het landschap 'vervuilen" en steden en dorpen on leefbaar maken, het grote aantal do den (vorig Jaar 3000) en gewonden. Moeten er nog meer monsterlijke objecten als het Kleinpolderplein bij Rotterdam komen? Moeten wij er naar toe dat, zoals in Brussel, kinderen wettelijk verboden wordt, op straat te spelen? De auto had zijn voordelen, maar e moeten gewoon erkennen, dat zij zo langzamerhand haar tijd heeft ed, en we moeten nu niet gaan zitten wachten tot hij zichzelf on mogelijk heeft gemaakt en files als met Pinksteren en grote ongeluk- ken, zoals toen op de Schipholweg, normaal verschijnsel zijn gewor den. We moeten nu beginnen met het openbaar vervoer in ere te herstel len en alle voorrang te verlenen, zon der te vervallen in kostbare projec ten als een métro, die in feite niet eens nodig is. Hier ligt een taak voor het nieuwe kabinet. We moeten maar eens een stukje van onze vrijheid en een stuk van onze welvaart opofferen. Het is de hoogste tijd en laat de Leidse Baan het begin zijn en er niet ko- J. G. de Bruin, Zeemanlaan 21, Leiden. Strenge maatregelen De door de militairen gesteunde Argentijnse regering heeft een nieuwe wet uit gevaardigd die president Lanusse machtigt troepen in te schakelen om „terreuracties te voorkomen en te bestrijden" zolang de staat van be leg duurt. ADVERTENTIE Hoofdleidster kleuteronderwijs LEIDEN Aan de kweekschool voor voorbereidend onderwijs, de Haanstra-kweekschool, zijn igd voor de aktie hoofdleidster bij het kleuteronderwijs de dames W. A. G. van Aelst. K. Bernicke, W. C. van Beveren, J. A. Bikkers, M. C. I. Br oester huizen, L. Cram- winckel. E. G. den Duik, W. C. J. Franken. E. J. C. Hartingsveldt-Del- r. J. de Jong, N. Laatsch, N. I. Lange, G. W. Los, P. E. Ouwe hand. A. E. Rietveld, S. Sander, C. M. Spendel, A. Bok-Teeuw, W. A. Verfaille, Chr. van Vliet, J. H. Vlijm, Ch. Weera. A. van Weizen. Zonneveld. M. Tonkens, M. J. G Rueb. J. W. Scholte ter Horst, L. Tierolf. Herexamen: 3 kandida ten, uitgesteld examen: 1 kandidaat. Bezakt: 4 kandidaten LEIDEN Ieder academisch proefschrift moet vergezeld gaan van "ten minste zes onderscheidelijk niet op het onderwerp van het proefschrift betrekking hebbende stellingen". Dat wordt bepaald in het eerste lid van artikel 222 van ti tel 5 van hoofdstuk drie van het Academisch Statuut. Deze bepaling, waarschijnlijk in gesteld om de academicus te ver plichten buiten zijn vaak beperkte werkterrein te kijken, heeft er in de loop der jaren toe geleid, dat heel wat promovendi hun proefschrift op sierden met stellingen, die niets meer met wetenschap te maken heb ben. Anderen wisten in hun stellin gen bepaalde maatschappelijke idee ën uit dragen en weer anderen zagen kans zo hun gevoel voor hu mor buiten de familiekring te toet sen. Op zich allemaal wel aardig van de stellingen bij proefschriften wordt doorgaans met interesse ken nis genomen maar in ieder geval weinig verdienstelijk. Dr. A. van Wassenaar, die vorige maand in Leiden promoveerde op het proefschrift "Eigen schuld" be weert dan ook in één van zijn stel lingen: "De verplichting om bij een promotie in de juridische faculteit behalve een proefschrift ook stellin gen te presenteren heeft zo die al zin heeft gehad die zin verloren". Het Instituut voor Sociale Weten schappen in Den Haag heeft ter gele genheid van zijn 40-Jarig bestaan een boekje uitgegeven met opmerke lijke stellingen uit proefschriften, die de laatste jaren in Nederland verschenen zijn. De laatste stelling in dit ongeveer zeventig pagina's tellende boekje, dat "promots" heet. "Ter misleiding van degenen die zijn oordeel over een proefschrift uitsluitend baseren op de inhoud van de laatste stelling zou de mo gelijkheid moeten bestaan geen laatste stelling te publiceren". Te gen die achtergrond willen we hier wat stellingen uit dit boekje laten volgen. We beperken ons tot de Leidse. al leggen de Leidse acade mici duidelijk minder humor aan den dag bij het verzinnen van him stellingen, dan die van andere ste den. Filosofisch is deze "In de weten schappelijke literatuur stuit men nog al eens od het verschijnsel, dat een vaak herhaalde hypothese tenslotte wordt aangezien voor de waarheid". (Dr. G, Doekes. 1969); getuigend van de belangstellingssfeer deze: "Het is te betreuren, dat voetbal wedstrijden om de Europa Cup meestal op dezelfde tijd plaats vin den als diners, die gegeven worden ter gelegenheid van promoties aan de Rijksuniversiteit te Leiden" (Dr. W. v.d. Lugt. 1968); opmerkelijk de ze: "Het verdient aanbeveling ook in Nederland bij de opleiding van me dische studenten gebruik te maken van de diensten van beroepsacteurs" (Dr. J. van Ingen 1969). Sport is een vaak terugkerend on derwerp in de stellingen. "Voor een hardloper op de 100 m betekent de maximaal toelaatbare (voor erken ning van een record) rugwind van 2.0G m. per sec. een aanzienlijk groter voordeel dan de maximaal toegelaten helling van de baan van 1:1000" (Dr. K. v.d. Molen. 1969); "De beslissende rol, die weersom standigheden kunnen spelen bij het hardrijden op de schaats, maakt een grondige reorganisatie van de ze wedstrijdsport nu wenselijk. (Dr. D. Holwerda. 1970); "Amateurisme in de sportgeneeskunde is even ge vaarlijk als doping" (Dr. M. La- gaaij 1970). Voor sommige stellingen moeten de lezers van het proefschrift ook op andere terreinen erg belezen zijn: "De uitroepen "Eh, dinges" en "Je vibreert niet. makker" van meester Terpetijn zijn voor de oplettende le zertjes typische uitingen van het eigentijdse verschijnsel dat de inter menselijke communicatie steeds moeilijker wordt" (Dr. R. Kossmann 1969): "Aan het roemruchte verhaal van heer Bommel zijn nog veel meer stellingen te ontlenen" (Dr. W. Her stel. 1968). Tot zover het jubileumboekje. De Leidse oogst uit de maanden mei en Juni van dit Jaar leveren nog op: "Duikartsen dienen geen medewer king te verlenen aan pogingen om het diepterecord vrije duik te verbe teren" (Dr. I. van Es)"De regel, dat een auteur niet behoort te ant woorden op een recensie van zijn boek heeft al vele kansen op een goede theologische discussie in de kiem gesmoord" (Dr. A. Geense); "Het stimuleren van het ping-pong spel zou een goed alternatief kunnen zijn van de tot nu toe gevolg de politiek voor het verre oosten van sommige grootmachten (Dr. R. Kaptein); "De aankoop van een fiets kan een hartinfarct uitsparen" (Dr. A. van der Zwan»; "Het devies van het ministerie van Volkshuisves ting zou moeten luiden: beter één bewoner op de grond dan tien in de lucht" (Dr. J. de Meijer); "De vele hoge stoepen, die de stadhuizen en gemeentehuizen in Nederland "sie ren", zijn symbolisch voor het be stuurlijk gezagspatroon in Neder land" (Dr. H. Kirchhelner)"Het is van groot belang, dat de gods dienst zo spoedig mogelijk wordt ge nationaliseerd. Te lang was zij in handen van de heersende sexe" (Dr. C. Desc""ir). "Promots" is niet te verkrijgen bij de boekhandel. Het werkje (kosten f3.90) moet besteld worden bij het Instituut voor Socia le Wetenschappen. H.L. v. M De vissen hebben u pas m de gaten als u er al bent. zó ge ruisloos is deze 6 pk; volle dige schakeling en 2 cilinders in plaats van 1. Hoofddealer voor Leiden en omstreken Jachtwerf POELGEEST Oegstgeest Haarlemmertrekvaart 16a. teL 01710—54054 (weekends open) VJ

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3