Den Hertog 'matste' Spetgens „Tulp" voor Teijlingen VAN SPRINGEL KLOPT MERCKX j&wilms floet ►bergschoenen PAGINA LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD „Toen Fedor aanstalten maakte het gat te dichten, had ik een mooi excuus" VALKENBURG Wielerminnend Nederland kent de opvolger van Kees Koeken. De successierechten op het rood- wit-blauw, dat slechts aan nationale kam pioenen is beschoren, vielen zaterdag na een bikkel-bikkelhard gevecht ten deel aan de coureur die dat tricot het meest van al len verdiende. Jan Spetgens, hij bekende het later toen het slijk en de sporen van Al zou Spetgens. ook daar wenste hij geen geheim van te maken, nimmer toegang tot het ereschavot hebben gekregen, wanneer juist Fe dor den Hertog hem niet in de kaart had gespeeld. Want toen Wim Kellencrs cn Matthieu Pustjens, beiden rasklimmers uit de Zuidlim burgse school, speels het gat sloegen dat met nog twintig kilometer te gaan door insiders als de beslissen de slag werd aangeprezen, toen had Jan Spetgens de instructies van Sjefke Jansen maar op te volgen. Door Ger Stolk En ondanks het feit dat het natio nale wegkampioenschap als een puur individuele aangelegenheid te boek staat, luidden die bot: afstop pen en in Je remmen knijpen. Dil allemaal als gevolg van de belangen van Mars-Flandria, voor welke ploeg toevallig én Kelleners. én Pustjens, maar ook Jan Spetgens rijden. Kruisje Jan Spetgens, voor hen die hem be wonderen „de Spet",; „Toen Fedoi aanstalten maakte om het gat dichi te rijden, sloeg ik een kruisje. Want toen had ik een excuus. Toen ging ik mee. Om hem te bewaken, zoge zegd. Toen wist ik ook dat ik zou Wat Spetgens halfweg koers al. n; een honderdtal slopende kilometer voor zichzelf had uitgemaakt. Ter wijl een grauwe regensluier zijn ge zichtsveld vertroebelde, terwijl ei links en rechts van hem vloekent pijn werd geleden, toen had hij on merkbaar geglimlacht. Daarna wa il ij weer die geconcentreerde cou reur. Die met de allersterksten mei naar boven ging. In die huppelend „klimcadans". en passant vier maa van fiets verwisselend. Spetgen* la ter: „Mijn ketting liep steeds vast Ik voelde me sterk genoeg om t riskeren dat ik niet meer bij zou komen." Wat vele renners, die in dt vaderlandse klassiekers van voren plegen te koersen hem niet konden nazeggen Omdat de Cauberg d:e j wrede 12-procents Zuidlimburgse Cauberg juichend de rechterarm achttien maal de Cauberg op en af waren weggesponsd op fluistertoon. ,,Dat ik kort zou rijden wist ik. Maar nooit, nooit had ik durven dromen dat juist ik de trui van De Koek mocht aantrekken. Later, toen wèl. Want toen zag ik hoe zwaar de anderen het hadden. Toen merkte ik hoe gemakke lijk ik omhoog ging". Jan Spetgens liep toen al in het rood-wit-blauw rond. Hij had zijn kansen uitstekend berekend. Hac niet zoals in de even zinderende finale van de derde etappe van Olympia's Tour. de ruk Bladel-Val- kenburg, zelfs het initiatief geno men toen het er om ging Pustjens van de derde plek te houden. Ver telde „De Spet"; „Den Hertog vreesde ik evenals Kelleners niet Een ronde eerder moest hij al los sen tijdens de klim. Betaalde hij al de tol voor het feit dat hij als niet- klimmer op macht naar boven rijdt. Dé concurrent was voor mij Pustjens. Maar ik wist wat hij zou doen. omdat ik geleerd heb van Olympia's Tour. Matthieu Pustjens zelf huilde op dat moment tranen met tuiten. „Ik had twee lengtes voorsprong", pruil de hij. „Ik had echt gewonnen, als het riempje van mijn toeclips het niet had begeven." Wat volkomen in strijd met de waarheid was. Jan Spetgens maakte zich daarom wei nig druk om het leed van zijn ploegmakker. „Twee lengtes?" was zijn schamperend commentaar. „Ik zag op een gegeven moment wel dat hij op ging zitten, maar toen was ik hem al lang gepasseerd. Ik was gewoon de sterkste. Want ik vertel de je toch al. Halfweg koers had ik .iet- bekeken.Wat het wielervolk. samengedromd op de Cauberg, er kende. Omdat de teleurstelling over de mislukte Limburgse greep naar het nationale titel niet lang schrijnde. Want ligt Someren, Spet gens geboortedorp, niet vlè.k bij Limburg. Uitslag: 1. Jan Spetgens 'Some ren) 4 17 06. 2 Wim Kelleners «te Born> zt 3. Mathieu Pustjens 'Roos teren» zt., 4. Fedor den Hertog «Er- melo» op 20 sec.. 5. Henk Poppe «Nij- verdal) op 23 sec.. 6 Cees van Don gen «Oud Gastel), 7. Ari e Hassink «Neede), 8. Jo van Pol (Montfort). 9. Frits Schür (Hoogezand) allen zt. als Poppe. 10. Hennie Kuiper (Dene kamp) op 31 sec., 11. Arie Scheffer (Zelhem) zt. 12. Toine van der Bun der (IJzendijke) zt., 13. Siem Berk hout «Schipluiden» op 4.07, 14 Aad van der Hoek «Dirksland» zt en 15. Marl van Venrooy «Heeschi zt. KEETIE HAGE ONBEDREIGD NAAR TITEL VALKENBURG «ANP) De 21. jarige Zeeuwse Keetie Hage keet helemaal niet zo verschrikkelijk ver. heugd toen zij zaterdag op de Can. berg *\)or de derde keer in succes, sie het Nederlands kampioenschap op de weg bij de dames had ver. overd. Keetie beheerste met grooi vertoon van macht de 47'4 kiloma ter lange koers over vijf Caubergej in het Zuidlimburgse Valkenburg eindigde als een echte vedette met voorsprong, van 57 seconden, haar rivale Hennie FaberHonda veld als eerste. Moeilijkheden vond de Zeeuw» alleen op de vlakke stukken, een harde wind de door de stromee de regen doorweekte meisjes nog extra teisterde. De problemen van de Cauberg had Keetie al in de eerste 9.5 kilomeUs l lang omloop afgetast. Zij demar reerde toen aan de voet v "berg" en kwam boven alleen dom met zeker 100 meter winst op Hen nie FaberHondeveld, Truus Smul. ders en haar zuster Bella Hage. Kea tie wist genoeg. In de voorlaatste klim schudde zei Hennie Faber af en draafd door naar een winst van 57 secon den. Derde werd Truus Smulders, dl 1.20 had moeten prijs geven, maai ruim voor bleef op Bella Hage. Uitslag: 1. Keetie Hage 'St. Maar tensdijki 1.23.15. 2. Henny Faber- Hondevelt «Apeldoorn» op 0.57. Truus Smulders (Gerwen) op 1.20,1 Bella Hage (Den Haag) op 2.07, Truus van der Plaat (Geldermal sen) op 2.31, 6. Nel Streef (Nieui Lekkeriand) op 2.45, 7. Nini Brink- hoff (Zevenaar) op 5.35, 8. Anneke Lute «Castricum) op 5.45. 9. Grif9) Donker «Krommenie) op 7.17 en Wil Kwantes «Zaandam) op 7.17. Korfbal Ons Eibernest heeft gi teren in Antwerpen de Europa C voor korfbalkampioenen gewon nen. In de finale werd Loto Twee renners die hun sup- brachtenJan Spetgens tlinksvoren stoof en drie ronden lang 6—3 verslagen. Het was voor de der porters op de Cauberg in extase achterhaalt Wim Kelleners die alleen aan de leiding ging- de maal dat Ons Eibernest beslag ieg< I na 'plat' te hebben gereden naar 1 de op de Europa Cup. bult te veel gevraagd bleek Voor Roy Schuiten. Noordhollands kam pioen, die er in de eerste toer al werd afgereden. Voor Nanno eerste man in de Ronde van Noordhol land. Voor Jules Bruessing. door Pellenaars begeerde belofte met de Ster van Zwolle en de Ronde van Drente op zijn erelijst. En voor Pe ter van den Donk. voor Cees Swin kels en voor SJef van der Burg. pechvogel nummer één. om maar een handvol te noemen. Halfweg koers al had Jan Spetgens. volgens eigen zeggen, de concurren tie op Juiste waarde getaxeerd. \Vim Kelleners had toen de volgers al in extase gebracht door na plat te hebben gereden in een bundeling van klasse, souplesse en wilskracht alleen van voren te komen. Mat thieu Pustjens. ook aanvankelijk na&st de slag. had inmiddels een gat van meer dan een minuut dicht gereden. En Fedor den Hertog, had in de kopgroep van dertien, waaruit Jans Vlot terug zou vallen. n& de top. op het valse plat verschrikke lijk hard aan kop gesleurd om al leen weg te komen. Wat niet luk; hij is Nederlands kampioen. omdat Spetgens, Pustjens. Kelleners. Kuiper. Priem, Aling, Van Dongen, Hassing, Schür, Van Venrooy. Pop pe, Van Pol en zelfs Jans Vlot zich beurtelings opwierpen om zich op Den Hertogs achterwiel te zetten. De door velen als de besliss.nde slag gekwalificeerde zet kwam zoals gezegd van Kelleners en Pusti°ns Waarna Den Hertog Spetgens dus matste. Finaleplaats voor negen Swift-rennertjes AMERSFOORT De Jeugdi ge renners van Swift hebben bij een groot jeugdtoernooi, dat werd ge houden in Amersfoort 350 rennertjes Ter Leede machteloos in Sassenheimse finale van jubileumtoernooi Sportclub Lisse (4-0) r 11 t' 1 LISSE De "Gouden Tulp" beschikbaar gesteld door graaf Van Lynden ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van Sport club Lisse. prijkt sinds zaterdag avond in de prijzenkast van Teij lingen. Na afloop van de finale waarin Teijlingen plaatsgenoot Ter Leede met 4-0 versloeg, reikte burgemeester Berends van Lisse de kostbare bloem aan het Teij- lingen-team uit. Ver In al dat geweld was een andere favoriet ver achterop geraakt. Cees Priem, triomfator in Olympia's Ronde van Nederland voelde op het moment dat de twee Limburgers sprongen de lucht uit zijn achtertube weglopen En welis waar kwam hij met het van Cabal- lero verkregen verkeerde achterwiel weer bij, maar bij de beklautering van de „vijftiende Cauberg" was hij gezien „Omdat het wiel aanliep. Omdat ik de goede versnelline niet meer kan gebruiken", fluisterde hij later hees. Na de aftrap door het jongste SC Lisse-lid René van der Zwet, kreeg het publiek, in de eerste twintig mi nuten weinig boeiend spel te zien Wel was al snel duidelijk dat Teij lingen aanvallend krachtiger was in 25 verenigingen I dan Ter Leede Henny Zoet en deelnamen een vijfde plaats in het Frans van Dam. het duo dat tot ploegenklassement behaald. Van de levensgevaarlijke acties kan komen. 17 v "iftdeelnemertjes plaatsen zich toonde zich ook nu weer in vorm en er 9 voor de finale die 26 Juni zal dat werd naar mate de wedstrijd worden verreden. Bü de 8-jarigen was vorderde steeds beter, achter dit Hannie Bavelaar <3de) Bij de 10-jarigen Aloys Goosen (2de Alex Jansen (3deTiemen Koet (8ste); Bij de 11-jarigen bracht Jopie Ou- werkerk het tot de 6de plaats en John Kuijvenhoven werd 13de Bij de 12-jarigen: Jac. Aertsen (2de), Renier Hoogkamer 6deBij de 13- Jarigen Leon van Velzen. Cees Valentijn winnaar bij nieuwelingen Door Henriëtte i d. Hoeven Belgisch kampioenschap De eerste „sensatie" voor de ruim 1000 voetbalenthousiasten, die daar voor toch 'n beetje naar deze plaat selijke derby waren gekomen, deed zich echter voor in het Teijlingen- doelgebied. Bij 'n goedlopende aan val van Ter Leede kwam Toon Hoo- gervorst uit zijn doel en probeerde de voorzet vanaf de rechtervleugel uit de lucht te plukken. Dat lukte hem niet. Na deze mislukte poging kwam hij vrij onzacht in aanraking met Ter Leede aanvaller Sjoerd gënd',''AÏieenJ'dr'toppe7tUdrir'k'ön Bo°t Een botsin«« die niet doorgaan. Deze werd gewonnen door j het koppel Cock van der Hulst-Jan Klink met het koppel Casper Brus- see-Wim Wassink geweest want op dat ment was er geen bal meer in dc buurt, die was al in het net gerold ^ee_ Scheidsrechter Kaspers keurde dit de plaats. De ronde van Bodegraven, j doelpunt af wegens ongeoorloofd een wedstrijd voor nieuwelingen is aanvallen van de keeper, die er een zaterdagavond gewonnen door Cees gebroken neusbeentje Valentijn uit Voorschoten. Volleybal In Rome heeft terdag de loting plaats gevonden het programma van de kwalificatie- J treffelijk overhield, het ziekenhuis om te worden opgelapt maar kon gelukkig - het feest na afloop weer meemaken r i Zijn plaats onder de lat werd voor door Theo van MARTELANGE Niet favoriet Eddy Merckx, maar Herman van Springel was gisteren de sterkste wielrenner in de strijd om het Bel gische kampioenschap. Van Springel werd onbedreigd winnaar met een voorsprong van een minuut en vijh- tig seconden op Jos Spruyt. Merckx eindigde met ruim drie minuten ach terstand als vijfde. In Wetzikon ver overde Louis Pfenninger het kam pioenschap van Zwitserland. Eduar- do Castello werd Spaans kampioen Uitslagen: België «Martenlange» 1 Van Springel 250 kilometer in 6 uur 52 minuten en 40 seconden, op 1 minuut en 50 seconden. 2. Jos Spruyt 4 Jean-Pierre Berckmans, op 3.10, 5 Eddy Merckx. Ii Wetzikon veroverde Louis Pfen ninger zijn eerste Zwitserse kam pioenschap in twee tijdritten, waar van een gehouden werd als bergrit. Uitslag: 1. Louis Pfenninger 1 uur 29 minuten 9.5 seconden, 2. Jürg Schneider 1.31.48.1, 3. Erwin Thal- mann 1.33.27.2, 4. Bernard Vifian 1.34.25.8. 5. Kurt Rub 1.38.34.2. Spanje «Montjuich. Barcelona): 1. Eduardo Castello 204 kilometer in 5 uur 11 minuten en 50 seconden, op 1 minuut 16 seconden. 2. Andres Gan- darias, op 1.21. 3. Domingo Perure- na, 4. Mario Lasa, 5 .Felix Gonza- op 1.52, 3. Willy van Neste, op 1.57, les. ronden voor het Europees kampioen schap volleybal, zowel bij de heren als bij de dames wordt in zes groe pen gespeeld, de nummers een uit de groepen spelen daarna verder om het kampioenschap. x Het Nederlandse herenteam. dat, was ingedeeld met Frankrijk, Dene marken, en Polen, speelt in het toer nooi, dat 23 september in verschil lende steden in Italië begint, in ie der geval de volgende wedstrijden: 23/9: Frankrijk-Nederland, 24/9 Ne derland-Polen, 25/9 Nederland-De- nemarken. Voor de dames, die in een groep zit ten met Denemarken en Bulgarije is het programma: 23/9 Denemarken- Nederland, 24/9, vrij 25/9: Neder - land-Bulgarije. der Vlugt. Na dit incident is eigen lijk het initiatief geheel aan Teij lingen gebleven. Spaarzame uitval len van Ter Leede konden de rood zwarte verdediging waarin Jan Boe kei een uitstekende partij speelde, geen hoofdpijn bezorgen. Na 'n half uur spelen strafte Henny Zoet een verdedigingsfout van Tijssen af. door doelman De Landmeter, die overi gens ondanks de 4-0 een van de be tere Ter Leede-spelers was. het na kijken te geven. Kort daarna volg de een fraaie solo-ren van Fran: van Dam en een prachtig ver schol dat de Landmeter bekwaam to! hoekschop verwerkte, De aanvallei van Teijlingen, steeds gevaarlijke) nu, waren niet meer te stuiten en 'n minuut of vijf na het eerste doel punt. scoorde Witteman weldige chaos 2-0. Een uitslag mee Teijlingen zeer tevreden stemd naar de kleedkamer ging LISSE De wedstrijd tussen Sportclub Lisse en een vertegen woordigend elftal van de Bollen streek. heeft gisteren door de slechte weersomstandigheden geen door gang kunnen vinden. Wanneer de wedstrijd, in het kader van het 50- jarig jubileum van de Sportclub Lisse. gespeeld wordt, is nog niet be kend. Ook de wedstrijd tussen Warmun- da en Lisser Boys. om de derde plaats in het toernooi om de Gouden Tulp ging niet door. Leigen doel Na rust. met de straffe wind in de rug, verwachtte iedereen eigenlijk dat er 'n fel tegenoffensief van Ter Leede zou komen. Maar Ter Leede slaagde er niet in om het voor de spanning zo bevor derlijke doelpunt te maken. Onver droten ging Teijlingen in de aanval en mooie schoten van Henny Zoet, Frans van Dam, Arie Witteman en Peter van der Vlugt werden goed door de Ter Leede doelman wegge werkt. Ondanks dat Ter Leede niet zo'n fraai tegenspel bood, was de tweede helft zeker het aanzien waard. De rood-zwarten bouwen technisch goed op en hielden het voor het publiek aantrekkelijk. De genadeslag voor Ter Leede bracht verdediger Lichtenberg zijn mak kers zelf toe, toen hij bij het weg werken van 'n bal in moeilijkheden kwam door de toestormende Henny Zoet. Zijn kopbal verraste De Land- eter (3-0). Het was toen voor de elf van Ter Leede onbegonnen werk ge worden deze achterstand weg te werken want men had alle aanadcht nodig om Henny Zoet en Frans van Dam in de gaten te houden. Toch ontsnapte Zoet nog een keer aan de bewaking en na een prachtige solo Ter Leede-verdediger Lich tenberg weet de bal voor de voe ten van de aanstormende Henn) Zoet weg te halen. Achter hem zijn ploeggenoot Tijssen. Rechtt de Teijlingen-aanvaller Peter van der Vlugt. (Foto Holvast) Ter Leede: J. de Landmeter: Jansen, H. Tijssen; J. Lichtenberg F. Zandbergen; S. Boot (P Bruin) D. v. Biezen C. v. d. Zwart; B Mondriaan N. Rade N. Suijmeh Teijlingen: T. Hoogervorst (Th. der Vlugt) M Dofferhof, J. Boel J van Vliet; F. Stikvoort J. v. K teren (P. v. Nobelen) P. v. d. Vlugt A. Witteman H. Zoet F. van Basketball Basketballinternatlo- nal Jan Lohrbach zal volgend seizoen niet meer voor de Groningse club Donar uitkomen. Hij heeft over» schrijving aangevraagd naar Rotter dam-Zuid. ADVERTENTIE O SPORT LEIDEN N.V. ►en rugzakken HAARLEMMERSTRAAT 182-184, TEL. 01710-24872-41810

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6