IEIDSCH DAGBLAD SPORT Kracht, klasse en „kunstje Joop Zoetemelk goed voor van titel KNIEVAL VAN KARSTENS? GERBEN KARSTENS: ER ZIJN BIJ ONS FOUTEN GEMAAKT, ANDERS TAD IK SPRINT KUNNEN WINNEN... Cauberg succes Uitslag bij profs LD-treffers van sportweekeinde VALKENBURG (ANP) De strijd om de wielertitels op e weg op de Cauberg in het Zuidlimburgse Valkenburg, een jarcours, dat sinds 1958 niet meer in aanmerking was ge :omen. is sportief en financieel een suces geworden. Zowr bij de profs (Joop Zoetemelk) als bij de amateurs (Jan Spet ?ens> en bij de dames (Keetie Hage) kwamen kampioene te voorschijn, met wie de KNWU zich in het buitenland ka presenteren. Dat de kampioenschappen ondanks de vaak neerstromend regen ook financieel gunstig verliepen pleit voor een he' haling. Met 8000 betalende bezoekers op zaterdag en bijr 20.000 op zondag kwam de organisatie financieel rond. VALKENBURG De demarrage van Wimke Prinsen, drie ronden voor het einde op steeds zwaarder wegende Cauberg, betekende eigenlijk de nederlaag van de in de kop groep royaal vertegenwoordigde Goudsmit Hoff-ploeg. Want de neo-prof wilde het pad effenen voor Gerben Karstens, maar hij kreeg uitgerekend de gevaarlijkste concurrent van de Pellenaars-équipe, Joop Zoetemelk, mee. En toen het duo in hoog tempo bij de getergde Karstens wegliep, kon alleen een wonder de klasse-coureur uit Rijpwetering nog van de titel afhouden. Natuurlijk, Wimke Prinsen 26- Jarige „mini"-renner uit Hank) ge niet een reputatie als klimmer. Hij heeft vlugger dan wie ook de Grossglockner beklommen en in de recente Ronde van Zwitserland de monstreerde hij in de bergritten ook zijn specifieke kwaliteiten. Wat Zoetemelk nauwelijks verontrustte. „Want", wist de snel gerijpte Mars-Flandria-kopman, „ik heb dit veel ervaring opgedaan in de bergsprints en had mijn plan hele- klaar om Wim in de laatste beklimming te kloppen". Wat Prin- in in het eindspel ondervond. De tengere Brabander, door Pelle- naasr gesommeerd niet op kop te komen, wilde ook op het vlakke stuk voor de laatste kromming aan het wiel blijven. Hetgeen niet in plan van Zoetemelk paste. Daarom kopieerde hij een kunstje van Eric de Vlaeminck: een korte Door Der Bestebreurtjc demarrage, een schijnaanval. en in remmen knijpen toen de rivaal aanzette. „Toen schoot Prinsen me voorbij en moest hij wel als eerste omhoog", gnuifde het bejubelde ta lent. Daarna maakte Joop Zoetemelk zich rustig op voor de beslissende Hij schakelde op het juiste moment secuur over naar de goede versnelling en toen de nerveuze Prinsen óók aanzette en de derail- leur bediende, sloeg de ketting op het verkeerde tandwiel. Waardoor de uit volle macht fietsende Zuid hollander voor het eerst in zijn carrière een wegtitel veroverde. En iedereen had er vrede mee: omdat Joop Zoetemelk de hele middag voortdurend had bewezen, dat hij de beste was van het 39 koppende tellende rennersveld. Slagvaardig Van begin tot eind was de kam pioen opvallend slagvaardig Nadat eerst in de kleine kring der Mars- Flandria's de rollen waren verdeeld. Wim Bravenboer en Harry van Leeuwen zouden uiteraard knecht spelen. Maar Eef Dolman, specialist in titelkoersen, mocht zijn eigen race rijden indien Zoetemelk er niet in zou slagen alleen weg te komen. «Maar", bedacht Joop. „het par cours op de Cauberg was mün grote kans om kampioen te worden Ik was goed uit de Ronde van Luxem burg gekomen en reed de laatste tijd erg sterk". Toch werden zijn bedoelingen ern stig doorkruist. In de zeer vroeg, op initiatief van de getergde Gerben 1. Joop Zoetemelk (Rijpwetering) 4.49.04 2. Wim Prinsen (Hank) op 6 sec. 3. Gerben Karstens (Prinsen beek) op 1.06, 4. Evert Dol man (,'s-Gravendeel) op 1.12. 5. Har ry Jansen (Westzaan) op 3.01, 6. B. Janbroers (Amsterdam) zt 7. Mat- tijs de Koning (Scherpenzeel) zt 8. Rene Pijnen (Woensdrecht) zt 9. Cees Rentmeester (Overzande) op 3.05, 10. Wim Bravenboer (Klaas waal) op 4.55, 11. Harrie Steevens (Elsloo) op 5.08, 12. Harrie van Leeu wen (Den Haag) op 10.48, 13. Henk Benjamins (Hollandscheveld) op 10.54, 14. Wim Wanders (Meerssen) op 10.54, 15. Jan Serpentl (Wijk aan Zee) op 10.59. Karstens, geformeerde kopgroep van dertien renners kon Zoetemelk we liswaar rekenen op hulp van Dol man en (vooral) de hard werkende Wim Bravenboer, maar de concur rentie was beter vertegenwoordigd. Niet minder dan zes mannen van Goudsmit Hoff huisden in de hoofdmacht: Karstens, Prinsen, Duyndam, Steevens, Rentmeester en Matthijs de Koning. „Toen ik dat herinnerde Zoetemelk zich, „schrok ik me dood Tegen zo'n overmacht is nauwelijks te fietsen. Bovendien reden ze voor Karstens, die zelf verschrikkelijk sterk was vandaag". Lek Van de „eenlingen" Harry Jansen Sonolor), Ben Janbroers (Peu geot), stayer Cees Stam (Ketting) en de toch gestarte René Pijnen (BIC) mocht weinig steun worden verwacht. Zij lieten het initiatief aan anderen over en keken glun derend toe hoe Goudsmit-Hoff de krachten sloopte in talrijke demar rages, die uiteraard bedoeld waren om de Mars-Flandria's extra werk te bezorgen. Wim Bravenboer en Zoetemelk zélf knapten dat door gaans op. Bravenboer daarover: „Ik hêb Joop lange tijd kunnen helpen, maar op het laatst gingen de kilo meters tellen. Toen kon ik. vooral bergop, niets meer. Ik vind het al leen Jammer, dat ik de laatste ron de lek reed, anders was ik korter gekomen dan de tiende plek". MAANDAG 21 JUNI Triomf voor Zoetemelk, 'troubles' voor Karstens OP DEZE PAGIN Den Hertog speelde Jan Spetgens in de kaart bij d wieleramateurs PAGINA r Cruijff toostte op Majorca op zijn zevenjarige verbinte nis met Ajax, Wim Rijsbergen bleef in Leiden erg nuch ter onder zijn transfer naar Feijenoord PAGINA Terwijl de atleten in Brussel het herstel inluidder kregen de atletes in Oost-Duitsland een pijnlijke neder laag te slikken PAGINA Grote Prijs: groot succes voor Jackie Ickx PAGINA Elf Golfbrekers zwommen reeds naar de nationale kam pioenschappen, de finales van de districtskampioen schappen tennis vielen in het water PAGINA 10 Niet de vorm Evert Dolman liet zich niet zo vaak zien. Hij spaarde zijn krachten voor de :v.fase. Maar de 's GravrnJclcr voor de Tour de France gepasseerd omdat hij in de rittenkoersen nie best draaide, voelde kennelijk dat hij zondag de kampioensvorm miste. Anders zou de slimme Dolman zijn ploegmakker Zoetemelk niet zo'n nuttig advies hebben gegeven. „Ik heb Joop op een gegeven moment gezegd, dat hij moest zien weg te komen", aldus Eef. „Want anders, zei ik. wordt je geklopt door Kar stens". Zoetemelk ging toen Prinsen de marreerde. Een nog frisse Wim Prinsen, die zich evenals De Koning en Karstens formidabel had ge weerd. Maar hij weigerde op kop te komen. „Omdat Karstens achter ons aan reed", zei de Brabander „Maar", had Zoetemelk hem onder weg al toegeroepen, „die heeft Dol man aan zijn wiel en kan dus niet bij ons komen". Een Juiste conclu sie. De uitgebluste Eef Dolman kleefde aan het canvas van Kar stens. die zich moest troosten met een bronzen medaille. Grote fouten De gekwelde Gerben later: „Er zijn een paar grote fouten gemaakt. Ten eerste moest ik in het begin zelf veel te veel attaqueren, de andere begonnen te laat. En ten tweede hadden we op het laatst de koers natuurlijk lam moeten leggen, nie mand meer weg laten gaan. Dan had ik de spurt kunnen winnen". Maar Goudsmit-Hoff telde kenne lijk meer spieren dan hersens. Wat voor Joop Zoetemelk een gelukkig bijkomstigheid was. Het verloop van de profkoers werd eigenlijk getekend door die vroege ontsnapping. In de voorste linie veranderde weinig. Alleen pistier Cees Stam haakte na honderd kilo meter af, Leo Duyndam gaf pas twee ronden voor het einde op en Harry Steevens en Wim Bravenboer moesten in de slotronde door een lekke band terrein prijsgeven. Maar dat was allemaal niet belangrijk voor het wedstrijdverloop. De frontrijders werder nimmer ge stoord door jagende achtervolgers. Rini Wagtmans heeft heel even een poging ondernomen, in een groep met de ijlings bij Goudsmit-Hoff ingelijfde Jos van der Vleuten, Henk Benjamins, Jan Krekels, Wim Wanders, Serpenti en Buckaki, maar dat mislukte. Een duidelijk teleurgestelde Wagtmans: „Ik had Juist een paar keer gedemarreerd toen die mannen wegsprongen. Ik heb alles geprobeerd om erbij te komen, maar ik moest het alleen doen. Niemand wilde rijden. Ze be gonnen zelfs te jennen, dat ik een beetje door moest rijden. En dat ik lekker de boot had gemist. Nou toen zei ik: doe het zelf maar. Ze zijn echter nog niet klaar met me Wacht maar tot de Tour de France Dan zal ik ze er van langs geven" In de put Rini Wagtmans zat flink in de put. Want hij had zich nog nooit zo goed op een kampioenschap voorbe reid. Vijf dagen verbleef hij ter voorbereiding in het Limburgse. „Ik reed geweldig. Ik heb macht voor tien, maar ik kan het niet gebrui ken", concludeerde hij verdrietig Maar in de Tour zal hij wat laten Niet eerzuchtige Eef Dolmanmaar neo-prof lino Tabak meesterknechtvan Zoetemelk De beslissende ontsnapping: Joop Zoetemelk en Wim Prinsen demareren uit de kopgroepGer ben Karstens probeert tever geefs aan te haken VALKENBURG Alleen 'n knieval kan Gerben Karstens in de Tour de France brengen. Een knieval in de richting van zijn ploegleider Kees Pellenaars, die vreselijk boos is over bepaalde uitlatingen van zijn cou reur aan het adres van de Pel. En aangezien Karstens twee maanden geleden al te horen heeft gekregen, dat hij volgend seizoen niet meer bij de équipe van Goudsmit-Hoff zal zijn en Pellenaars al eerder twijfel de aan een verkiezing van Gerben voor de Tour („omdat hij de stem ming verpest") wordt een duidelijk excuus verlangd. „Anders neem ik hem niet mee." schreeuwde Pelle naars gisteren. „Want ik laat me niet door een renner uitmaken. Toch wil ik Karstens wel helpen. Gerben Karstens omdat hij anders volgend jaar ner gens een contract krijgt. Daaron heb ik ook opdracht gegeven om ir. dit kampioenschap voor hem te rij den." Vanmiddag moest Gerben Karsten tijdens de presentatie van q Tour-formatie zijn verontschuldi gingen aanbieden. Wat hij wel gc daan zal hebben (het gaat tensloti om zijn brood), hoewel hij giste. - avond nog weinig berouw toonde. Inmiddels is Kees Pellenaars laatste dagen naarstig bezig gewee coureurs te zoeken. Jos van de Vleuten werd alsnog van Gazell overgenomen om de geschorste Wii Schepers te vervangen, er is onder handeld met amateur Jules Brue.s sing en Goudsmit-Hoff zou oo graag Louis Pfenninger inlijven. D Helveet reed in de Ronde van Zwit .erland al voor Pellenaars en no ;oed ook, zodat hij ook nu een gi iene gast zou zijn. Iet is overigens we hyperend voo ;e Nederlandse wielrennerij, da ijf dagen vóór het Franse spekta el de ploeg nog aiet compleet is /aarbij dan ook nog gezegd moe orden, dat een stuk of wat ren ers louter „bij gebrek aan bete: orden gekozen. itussen staat vast, dat de ooi rronkelijk als knecht van Joo oetemelk door Mars-Flandria gt mtracteerde Eef Dolman moe ?rzaken. De leiders Schotte ei oré prefereerden Tino Tabak, dl» isteren twee keer lek reed op fata momenten. Dolman: „Aan de en int ben ik er wel content mee -omen. Ik zal me nu echter concen- ant ik heb dit seizoen in de etap treren op het naseizoen." e-wedstrijden nog niet goed gere- Dat doet ook .e gisteren afwezige Jan >en. Wat dat betreft is het een Janssen, cm 'n bee.tje .in beweging" zestig k uiste beslissing. Maar het is ook zo, te blijven, zette hij zaterdag aan in ajs derc dat ik veel ervaring heb en de Aken. waar tal van vedetten waren Tschan w vorm in de Tour ineens terug kan 1 geïnvltet.d. In een kort criterium Kees Pellenaars finishte Janssen Duitser Jlirgen

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5