Verstandshuwelijk van VVSL en LSC wordt voorbereid Moord na ruzie over schulden W Diiinonderhoud voor Rijnland dure zaak Schei uit man.6strop_ niét gewoon Ho DRUMSWeen PAKJÊ? 'NI| iaNDAG 21 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD eiminderde belangstelling voor ongemengde verenigingen LEIDEN Als alles naar wens verloopt zullen de in 1900 opgerichte studentenverenigingen in Leiden (VVSL) en het uit 1839 daterende Leidsch Studenten Corps (LSC) samen op gaan in een nieuwe vereniging. De ledenvergaderingen van beide verenigingen hebben vorige week hun besturen toestem ming gegeven met elkaar te gaan praten over dit samengaan. Dit samengaan zou per 1 januari gerealiseerd moeten zijn. Bij de besprekingen die de besturen nu samen gaan voeren hebben zij te maken met een aantal door hun leden opgelegde voor waarden. Het lidmaatschapsgeld moet 125 gulden gaan bedragen. (Voor 't LSC betekent dit een verlaging met on geveer 25 gulden. Voor de VVSL een stijging van 25 gulden. Een stijging die bil zelfstandig voortbestaan on getwijfeld ook noodzakelijk zou zijn geweest volgens het bestuur). Door Hans Ludo van Mierlo Het VVSL-vermogen wordt in 'n bouwfonds ondergebracht, dat uit sluitend gebruikt mag worden voor de verbouwings- en inrichtingskos ten ter aanpassing van sociëteit Mi nerva. In de gemengde verenigingsbe sturen en commissies zijn mannen en vrouwen gelijkwaardig vertegen woordigd. Sociëteit Minerva biedt zowel plaats aan ongemengde vrouwen-, als aan ongemengde mannenruimte. De op til zijnde fusie is minder spectaculair dan velen' denken. In Groningen, Wageningen en Amster dam zijn al eerder fusies tussen zui ver mannelijke en vrouwelijke stude tenverenigingen tot stand gekomen. In Utrecht wordt er over gesproken. Deze fusies en ook de Leidse komen voort uit een verminderde belang- t i seró éckri/ve* o! LSC-praeses ,,Benk" Korthals trhandigt VVSL-presidente Vi jl Voss een tuiltje bloemen vr de deur van het VVSL-ge- M ïw. Dit op verzoek van de fo- en traaf. Een symbolische verlo- 15 na maandenlange intensieve UBILEUM BIJ ONDERWIJS LEIDEN In besloten kring is t veertigjarig onderwijsjubileum O lierd van' de heer F. Muntingh, junct-directeur van de Bedryfs- imische school in Leiden, de De heer Muntingh begon zijn loop- ei m als onderwijzer aan een lagere hooi in Midwolde. Hij behaalde een oot aantal diploma's en aktes en ed ervaring op als hoofd van een ere school (Haren, Gr.), waarne- nd hoofd van een l.o.m.-school techt) en leraar aan een tech- ehe school school (Den Haag). In ïuari '62 werd hij aan de (toenma- gemeentelijke) Bedrijfstechni- School in Leiden benoemd als ale vorming, Nederlandse taal, Htschappijleer en rekenen. bestuurlijke contactenwaarbij de contacten vooral zakelijk wa ren. (Foto Holvast) Burgerlijke Stand GEBOREN Dank aan langharigen Dank Je wel, langharigen. Er wordt zoveel negatief over jullie gepraat en gedacht. Ik heb in de Breestraat gestaan voor de actie Pakistan. Met mijn collega mochten wij in de dan cing (oud Central) collecteren voor dit doel. Niemand van jullie heeft on ze collectebus geweigerd en het wa ren heus geen kwartjes, die Jullie ga ven. Het gaat niet alleen om Jullie gift, maar ook om de reacties, die ik bij jullie heb gehoord. Men denkt vaak, Maria Petronella Johanna, dr. van P. M. de Jeu en A. C. P. Verlaan; Su- sanne Brlgitta, dr. v. G. H. Dleterie en B. Lösch; Jeroen Christiaan, zn. v. J. Timmers en T. Boer; Jannetje, dr. v. M. Kraijenoord en A. Schaap; Jelmer Alexander, zn. v. W. R. M. Kok en F. van Damme; Karin, dr. v. L. C. van Mastrigt en J. van der Linden; Johan nes Eduard, zn. v. H. van der Stel en H. M. Bindenga; Johanna, dr. v. I. j dat Jullie lui en dom zijn om over hals. "De eerste Jaren zal een buf- Lens en J^Hemer^;ARo^bb^rtTDirk,^zn. (je rest dan nog maar te zwijgen. f er gemaakt moeten worden voor la- Ook de reacties van de jeugd op tere Jaren. Overigens is er moeilijk straat die wij aanklampten, waren i iets van te zeggen. Het is niet de be- goed. Dank Jullie wel. Vaak kunnen doeling van een studentenvereniging de volwassenen daar nog wat van i om winst te maken. Als dat zou ge stelling onder de studenten voor niet- gemengie verenigingen. Bij een da lend ledental en stijgende kosten, kwamen de verenigingen dan ook in de buurt van de rode cijfers. Het LSC leed de laatste Jaren ondanks de 25.000 gulden steun van het ministe rie van CRM een verlies van 30.000 op de exploitatie van sociëteit Mi nerva. Voor de VVSL was het ver lies geringer, maar ook onrustba rend. In Minerva Dat de nieuwe vereniging gehuis vest wordt in sociëteit Minerva is vrij voor de hand liggend, omdat het ge bouw van de VVSL aan het Rapen burg te klein zou zijn voor de nieu we vereniging en dit gebouw als ob ject van Monumentenzorg geen ver anderingen mag ondergaan. Wat er met het nieuwe gebouw zal gaan ge- j beuren is nog niet bekend. Mogelijk is de universiteit een kandidaat-ko per. Contacten zijn hierover nog niet geweest. De opbrengst van het ge bouw zal gebruikt worden om so ciëteit Minerva aan te passen. Daar toe zal men de hulp van een archi tect inroepen, die tevens zal moeten onderzoeken in hoeverre het gebouw over tien jaar nog exploitabel zal zijn. Dit vooral met het oog op de afschrijving van de noodzakelijke in vesteringen. Overigens verkeert het gebouw in prima staat. De sociëteit Is na een brand in december 1959, met steun van de burgerij opnieuw opgebouwd. De nieuwe vereniging zal volgens de besturen van de VVSL en het LSC ongeveer 1600 leden gaan tellen Op dit moment heeft men samen 2100 leden. Bij het werven van leden onder d'e eerstejaars zullen de ver enigingen in september nog geschei den optreden. Wel zal men er op wij zen, dat er een fusie tussen de beide verenigingen op til is. De bestuur ders van de verenigingen hebben er het volste vertrouwen in, dat de nieuwe vereniging snel z?l uitgroei en. Hun argumentatie: "De vereni gingen zitten de laatste tijd weer in de lift. Met de studieverzwaring, die te verwachten is, zal men weer meer behoefte krijgen aan contacten in 'n groot en vrijblijvend geheel". De verwachtingen over d'e finan ciële kracht van de nieuwe vereni ging zijn "vrij pessimistisch". "We verwachten, dat er over vier Jaar ver lies geleden zal worden", vertelt de praeses van het LSC "Benk" Kort- Moreel gebonden De verdere besprekingen die de besturen met elkaar gaan voeren en die tot een uiteindelijke fusie moe ten leiden dienen in september een aantal voorstellen op te leveren, waarover de verenigingen zich dan moeten uitspreken. De verwachting is. dat dit weinig problemen zal op leveren. Temeer omdat de afspraken die nu gemaakt zijn "moreel binden" en er van oppositie tegen de plan nen binnen de verenigingen nage noeg niets te merken is geweest. (VVSL: 187 voor, 10 tegen, 5 onthou dingen. LSC: 220 voor, 50 tegen, 18 onthoudingen). Bij de besprekingen, die de beide besturen voeren kunnen zij rekenen op de deskundige steun van de Ra den van Advies van de verenigingen, die bestaan uit oud-leden. Dat men de oud-leden bij d'e fusie niet buiten spel wil laten mag blijken uit het voornemen dat de VVSL heeft om in september een week het land in te trekken om in grote steden de oud- leden van de ontwikkelingen op de hoogte te stellen. Voor het personeel van sociëteit Mi nerva betekent de fusie een verste viging van hun positie. Er ziin twee mensen ontslagen in het kader van de bezuinigingen, maar de resteren de personeelsleden kunnen nu zonder twijfel aanblijven volgens de LSC- praeses. Voor het 5koppige perso neel van de VVSL zijn nog geen maatregelen getroffen. Eén van hen gaat met pensioen. "Voor de positie van de vier anderen dient nog een regeling te worden getroffen", ver telt VVSLpraeses mej. Vivian Voss. LEIDEN De verenigde verga- i polder in Lisse wordt goede voort- dering van het hoogheemraadschap gang gemaakt. Als gevolg van een van Rijnland kwam voor de Jaar- aantal niet voorziene omstandighe- lijkse rekeningvergadering in het J den is de aanvankelijke raming voor Gemeenlandshuis in Leiden bijeen, j het werk van f 4.000.000 niet toerei- Het financieel beheer van het college kend en zal hierop naar verwachting van dijkgraaf en hoogheemraden een overschrijding ontstaan van over 1970 ondervond instemming en waardering van de verenigde ver gadering. Zowel de droge zomer van 1970, waardoor de helm onvoldoende is aangeslagen, als de najaarsstormen van dat jaar zijn er de oorzaak van geweest, dat het duinonderhoud in 1970 een uitgave van ruim f 500 000 vergde. Het laat zich aanzien, dat Rijnland door een te verwachten bij drage uit de algemene rijksmiddelen in de kosten van instandhouding van de zeewering ingaande 1972 van een aanmerkelijk deel van zijn kosten op dit punt zal worden ontlast. Met de bouw van de rioolwater zuiveringsinstallatie in de Lisserpoel- rond f417 000. In Rijnsaterwoude zal van Rijn- landswege in 1972 een rioolwaterzui veringsinstallatie worden gebouwd. Het Rijnsaterwourse afvalwater wordt thans nog ongezuiverd ge- loosd in watergangen langs de He renweg aldaar en in de Rijnsater- woudse polder. Van daaruit wordt het water uitgeslagen op Rijnland» I boezem. De bouw van een zuive ringsinstallatie in Rijnsaterwoude j wordt een urgente zaak geacht. De kosten van aanleg van de eers te fase voor 1200 inwonerequivalen ten) worden globaal geraamd op f 800 000. t -i Kleine Europaeup Leidenaar r r gearresteerd in Alphen ALPHEN/LEIDEN De Alphen- se politie heeft in Alphen 'n 19-jarige I Leidenaar gearresteerd onder ver- i i denking in de nacht van 3 op 4 juni i I te hebben ingebroken in 't winkelbe- 1 drijf Peltenburg aan de Van Mander-1 sloostraat in Alphen aan den Rijn. Bij die inbraak zijn allerlei radio- en bijbehorende apparaten alsmede j bandrecorders tot een totaal bedrag j van f 5.000 gestolen. I De aangehoudene heeft bekend I de inbraak en diefstal alleen te heb ben gepleegd en de gestolen goede ren met een busje te hebben ver voerd. Bij onderzoek bleek de politie, dat de gestolen artikelen door hem I merendeels verkocht zijn. T. Lagerweij en A. M. H. Lamoree; j Marvin, zn. v. J. van Leeuwen en A J. M. Barning; Sandra Catharina. dr. v. j R. van Kogelenberg en P. M. van Ve- netiën; Sandra, dr. v. B. M. Janssen en J. J. S. F. Steenbergen; Desirée Ja- j coba Petronella Maria, dr. v. J. M. E. van Blaricum en A. W. M. Koeman; Gert-Jan Wilhelmus Johannes, zn. v. P. W. J. de Groot en M. H. W. de Vreugd; Marco Robertino, zn. v. H. C. G. Paardekooper en C. M. A. Devllee. OVERLEDEN E. Koet, 10 dagen. Jongen; W. Boog aards, 83 jr., eentgen. van P. H. van Paridon: J. Brunt. 70 Jr., man. GEHUWD M. Vonk en W. M. Valk; B. J. W. M. Devllee en C. Schippers; R. Nachtegaal en G. M. K. Schlieker: G. Tegelaar en A. M. Overdevest; L. B. J. Blikman en A. P. Mast. iiJTji naar Langeraar VOORSCHOTEN/LANGERAAR De kleine Europacup gaat dit Jaar naar Langeraar. De Jongens van Langeraar—United wisten in de fi nale de Voorschotense Tornado's met maar liefst 40 te verslaan op het terrein van St. Bernardus. De kleine Europacup een voetbal toernooi voor de lagere scholen, bracht de St. Janschool in Lange raar en de St. Jozefschool uit Voor schoten in de finale. Zij sierden zich met namen als United en Tornado en sleenten honderden ouders mee zondagmorgen tijdens de regen. Het veld was eigenlijk onbespeel baar. KNVB-scheidsrechter L. Uiten- daal wilde de Jongens niet teleurstel len. Vorige week dinsdag was de wedstrijd ook al door de regen uit gesteld en dit was de laatste gele genheid voor de vakantieperiode. Terwijl de ouders stonden te sop pen langs de kant en de regen met stromen uit de lucht viel, speelden de jongens alsof er niets aan de hand was. De rust ging in met 'n 20 voorsprong voor United. Na de rust hoopte de Voorschotense aan hang op een tegenoffensief van Tor nado die de wind in de rug hadden. Tot sportieve verrassing wisten de Langeraarse jongetjes de regen, de stormwind en ook nog de Voor schotense achterhoede tot tweemaal toe de baas te blijven en de eind stand van 40 was een volkomen verdiende overwinning. ADVERTENTIE LEIDEN Zaterdag was het feest in Burgsteeg 1. U hebt het zaterdag gelezen: mevrouw W. M. J. Stikvoort-Van Egmond was veertig jaar hospita. De studenten hadden het huis van Mien versierd en loco-burgemeester Menken kwam om haar de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau uit te reiken (Foto's Holvast) ADVERTENTIE opsteken. Cholera op Philippijnen Medi sche teams en medicamenten zijn zaterdag in allerijl naar de provincie Noord—Cotabato in het zuiden van de Philippijnen gestuurd, nadat een regeringsfunctionaris in een tele gram had meegedeeld dat honder den personen in dit gebied aan de cholera waren overleden. beuren, dan betekent dat onvermij- Verdronken Zestien personen zijn verdronken toen hun taxi van de weg van Samaloet naar Beba, in op per—Egypte, afraakte en in een ka naal stortte. Volgens het Egypti sche blad „Al Achram" waren de Inzittenden, onder wie vijf vrouwen en zeven kinderen, op weg naar 'n dorp, waar zij een godsdienstig feest zouden bijwonen. ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen. briljant. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. D4SSEM) t/AFÏER SHAVE: 2 ADÏOBORSTELS EN ddames last. WAARofA NoU DELFTS DRAMA, DAT IN LEIDEN EINDIGDE Familielid gaf tip aan politie Schulden die de tweeduizend gul den overschrijden hebben vorige week zondag geleld tot de moord op de 32-jarige vrouw J. H. H. van P. uit Delft. Haar lijk werd dinsdag morgen in een sloot bij Leiden aan getroffen. Haar echtgenoot, de der tigjarige vrachtwagenchauffeur C. van P. die vrijdagavond na zijn ar restatie in Pijnacker bekende de moord te hebben gepleegd, liet aan vankelijk een onsamenhangend ver haal los. Tijdens het tweede ver hoor op zaterdag vertelde hij de ware toedracht van een echtelijk drama, dat zijn tragiek ontleent aan het feit dat van een slecht hu welijk geen sprake was. Van P. ontmoette zijn vrouw tweeëneenhalf jaar geleden. Zij was gescheiden en bracht uit haar eer ste huwelijk vier kinderen mee. De j verstandhouding tussen beide echte lieden liet niets te wensen over. Alleen het geld. Mevrouw van P. kon er niet mee omgaan. Bij een postorderbedrijf deed zij bestellln- gen tot duizend gulden zonder deze te betalen. Andere rekeningen wer den evenmin vereffend zoals een schuld aan de spaarbank |Twee Jaar geleden pleegde Van P. fraude, waarvoor hij met een geld boete werd bestraft. Pas nu ls aan het licht gekomen dat hij het geld nodig had om de schulden van zijn vrouw te kunnen betalen. Over geld ontstond sindsdien voort durend onenigheid. Zondagavond 13 Juni, vlak voor het slapen gaan, be reikte de ruzie een fataal hoogte punt. In d'e huiskamer maakte Van P. zijn vrouw verwijten en bracht haar onder het oog dat het zo niet langer ging. Door Paul van Beckum Even later in de slaapkamer greep hij haar handtasje en haalde er als bewijs een onbetaalde rekening uit. Zijn vrouw accepteerde dat niet, rukte de rekening uit zijn hand en gaf hem een klap in het gezicht. Twee slagen Van P. ontstak in woede, rende naar de gangkast, haalde er een stalen gaspijp van ongeveer zestig centimeter uit en bedreigde daar mee zijn vrouw. Toen zij hem daar op uitlachte en verklaarde dat die paar rekeningetjes toch niet zo erg waren, sloeg hij toe. Tweemaal kwam de staaf op het hoofd van de vrouw terecht. Bloe dend uit neus. oren en mond zeeg zij op het bed in elkaar. Van P. vertelde aan de politie dat hijzelf werd bevangen door een flauwte en bewusteloos op de grond viel. Omstreeks vier uur in de morgen kwam hij weer bij kennis door het geschreeuw van zijn oudste dochter tje dat om haar moeder riep. Hij suste het kind en bemerkte dat zijn vrouw nog steeds uit haar mond bloedde. Waarschijnlijk was zij op dat moment al dood. Van P. raakte er niet door uit zijn evenwicht. Om het bloed te stelpen greep hij een ceintuur en snoerde daarmee haar keel dicht. Veel hielp het niet. Vervolgens maakte hij de kamer schoon en droeg zijn vrouw in een deken drie trappen lager naar de box in het souterrain. Het was al licht, maar het werd niet opgemerkt. Ook de kinderen bleven doorslapen. Enkele uren later bracht hij de vier kleuters naar school, belde zijn baas met de mededeling dat hij een vrije dag wilde opnemen en haastte zich vervolgens naar de stad om Jute zakken en plastic te kopen. Vervolgens belde hjj zijn moeder in Beverwijk, verzon het verhaal van het baantje als werkster in studen tenflats dat zijn vrouw zou hebben aangenomen en beloofde haar te zullen ophalen. Moeder zou beiast worden met de huishouding en de verzorging van de kinderen. Ook andere familieleden kregen een te lefoontje met hetzelfde verhaal. Maandagavond reed Van P. met zijn eigen auto naar Beverwijk. Moeder legde zich laat te slapen in het bed van haar schoondochter. Zij ontdekte niet de bloedsporen en ook niet het benedengebit van het slachtoffer. Niet gewild Omstreeks vier uur in de morgen sloop Van P. naar het sousterrain. Hij hulde het lijk van zijn vrouw in de Jutezakken en het plastic en snoerde alles zo stevig vast dat het leek op een pakket. De zeven meter naar de voor het huis geparkeerde vrachtwagen overbrugde hij zonder te worden gezien. Vervolgens reed hij naar Leiden en deponeerde het lijk in de sloot. Tegenover de politie verklaarde Van P deze plaats, waar veel verkeer langskomt, opzettelijk te hebben ge kozen, opdat het stoffelijk overschot snel zou worden gevonden. „Ik heb haa rdood niet gewild", zo zei hij, I „en hoopte dat haar afwezigheid zou worden opgemerkt". Aanvankelijk koesterde hij nog het j voornemen zich bij de politie te melden, later kwam hij daar weer I op terug. De politie spreekt in dit I verband van „met voorbedachte rade achteraf". Zij vermoedt dat Van P. na de moord in een soort trance-toestand heeft gehandeld. Twijfel Hoewel de chauffeur op de politie een sympathieke indruk maakt, is er in zijn bekentenis een punt van twijfel gebleven. Men vraagt zich af hoe zijn „gevoeligheid" tegenover zijn vrouw.te rijmen is met de koe le, berekende manier waarop hij zich van haar heeft ontdaan en hoe hij zijn familie aanvankelijk op een dwaalspoor heeft gebracht. De telefoontjes naar zijn familiele den zijn hem overigens noodlottig geworden. Een van hen kreeg arg waan, stelde een onderzoek in bij zijn moeder en wendde zich daarna tot de politie. Het was de tip die uiteindelijk leidde tot de arrestatie van Van P. Twijfel bestaat er nog over het flauwvallen van de dader. Heeft hy zich van die verklaring bediend om de beschuldiging te ontlopen? Van P. die een redelijk salaris verdiende, maar de schulden van zijn vrouw niet kon bijbenen wordt woensdag voorgeleid voor de officier van justitie in Den Haag. Het stoffelijk overschot van mevrouw Van P. bevindt zich nog steeds in het Academisch Ziekenhuis In Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3