EIDSCH mDAGBLAD MEDICI INDIA Zuid-Afrika moet ^eg uit Zuidwest" DE ZOMER LS NAT BEGIN VAN Felle aanval van Nader op bankinstelling vandaag VANNACHT REGEN van zeer oude mummie N.V.v.d, Velde Citroën Nederlands team keert onverrichter zake terug Internationaal Hof beslist: OPLEVING VAN DE STRIJD IN ZUID-VIETNAM Opzienbarende vondst jgericht 1 maart 1860 MAANDAG 21 JUNI 1971 No. 33430 Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 [dredacteurDrs. J. R. Soetenhorst f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,30 Nabezurging tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) to abonnees, die een machti- ing hebben verstrekt tot auto matische periodieke afschrijving sn hun abonnementsgeld van to bank- of girorekening, zul- wy gaarne aannemen, dat ermee akkoord gaan, dat bij eerstvolgende afschrijving de towe abonnementsprijs wordt ^gehouden. DE DIRECTIE k Bilt verwacht van vanavond morgenavond: eerst zwaar be lt met regen, morgen geleidelijk het noordwesten uit ook opkla- to. Matige tot krachtige wind toid van zuid naar west. Mini- 01 temperaturen ongeveer 11, 'toa morgen rond 16 graden. (opgemaakt om 12.40 uur) 22 JUNI 4.20 uur; onder: 21.04 uur. 40 op: 03.12 ur; onder: 21.21 uur [frater te Katwijk te 02.19 en uur; laag water te 10.33 en uur. CAIRO (AFP, AP) In het ge bied van Sakkara bij Cairo is een in prachtige kleuren beschilderde sarcofaag gevonden, die het stoffe lijk overschot bevatte van Nofre, 'n hofmusicus, die 4500 Jaar geleden de favoriete muzikant van zijn vorst was. Aangezien het graf en de mum mie ongeschonden waren en van zéér oude datum, moet deze vondst even belangrijk worden geacht als destijds de ontdekking van het graf van Toetanchamon. De ontdekking van het graf is het gevolg van 'n vergissing van de on geletterde arbeider Rifai, die op dracht had gekregen in de graftom be van de musicus naar inscripties en beelden van heilige vogels te zoe ken. De tombe werd niet van groot belang geacht omdat het graf ken nelijk al eerder door plunderaars was bezocht. Rifai, die niet al te veel van archeologie afweet, beging de fout aan de rechterzijde van het graf te graven: volgens oud-Egyp tisch geloof was dat door de zonne god Ra verboden en geldt de linker zijde als de „heilige kant". Maar de musicus had destijds opdracht ge geven het voorschrift van Ra in de wind te slaan en hem aan de rech terzijde van het graf te begraven. Het gevolg van die afwijkende lig- van Rifai was, dat nu onverwacht 't ongeschonden graf van de musicus te voorschijn kwam. In de tombe zijn muurschilderingen gevonden van Nofre's drie zonen. Het gezin aanbad naast Ra ook de god Ptah. Tot dusver werd aangenomen, dat geen mummie 4500 Jaar intact kon blijven. Deze vondst heeft deze stel ling omvergeworpen. v. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN - TELEFOON 33741 CALCUTTA/DEN HAAG India, waar miljoenen vluchtelingen uit Oost-Pakistan door uitputting en cholera op de rand van de dood leven, weigert medische teams uit het buitenland toe te laten. Een Nederlands team van ..Ca ritas Nederland" dat uit twee artsen, zes verpleegsters en een hulpkracht bestond, mocht het vliegtuig waarmee men naar Cal cutta was gevlogen niet verlaten. Het team moest onverrichter zake naar Nederland terugkeren. Volgens de stichting Terre des Hommes zouden er op het vliegveld van Calcutta al enkele dagen ver scheidene vliegtuigen met hulpgoe deren staan die niet worden uitge laden. Dit wordt echter door de In diase ambassade in Den Haag ont kend. De vliegtuigen zouden volgens Terre des Hommes uit diverse lan den afkomstig zijn. De stich ting Terre des Hommes heeft naar aanleiding hiervan een medisch team van drie artsen, dat vanochtend, naar Caliutta zou vertrekken terug getrokken. Het toestel, een DC'8 van Martinair, is wel vertrokken. Aan I boord is tien ton goederen voor een grootdeel medicamenten en tenten schenkingen afkomstig uit Ne derland, Zwitserland en Duits land. In medische kringen is het een be kend feit. dat er in India één arts op de 5700 mensen is. Deze artsen wonen voor het overgrote deel in de steden. Terre des Hommes, dat al twee artsen als „kwartiermakers" in arts K. E. Bos van de stichting Terre des Hommes woensdagmorgen in Ne derland zal terugkeren. Na zijn aan komst op Schiphol zal hy verslag uit brengen van zijn ervaringen in In dia. Voor 't eerst na de oorlog Inwonertal J oorschoten gedaald VOORSCHOTEN Voor het eerst in de na-oorlogse geschiedenis van Voorschoten is het inwonertal ge daald. In de eerste vier maanden van het Jaar is het bevolkingscijfer van de snel gegroeide randgemeen te afgenomen van 21.765 tot 21.620. Er was een vertrekoverschot, ver oorzaakt door het feit. dat de laat ste tijd zeer weinig nieuwbouw ge reed kwam. In de periode tussen sep tember vorig Jaar en nu kregen rond tachtig nieuwe huizen bewoners. India heeft, heeft besloten haar me dische team niet we gte sturen nadat zij een telegram van de beide artsen had ontvangen waarin de komst werd afgeraden, dit in verband met de onverzettelijke houding van Indiase regering. Een woordvoerder, van de Indiase ambassade in Den- Haag bevestigde dat medische teams niet dringend gewenst zijn. „Er zijn artsen en verpleegsters genoeg. Waar wel een groot tekort aan is: medi- WASHINGOON De Amerl kaanse kruisridder voor consumen tenbelangen Ralph Nader heeft een aanval gelanceerd tegen het Ameri kaanse bankwezen. In een rapport grijpt hij een van de roemruchtste Amerikaanse financiële instellingen de First National City Bank in New York. Nader beschuldigt de bank van een reeks maatschappelijke ver grijpen als discriminatie van plaatse lijke gemeenschappen, het opstellen van misleidende rekeningen, en vooroordeel bij het personeelsbeleid De bank heeft daarop gereageerd met de mededeling dat Naders be weringen zijn gebaseerd op ernstig foutieve opvattingen over de eigenlij ke rol van het bankstelsel en op 'n vreeswekkend cynisme over de ethiek van andere mensen. Volgens het rapport dat is opgesteld na studies door een werkgroep van rechtenstu denten haalt de City Bank gelden uit kleine gemeenschappen naar New York waar ze ter beschikking wor den gesteld van grote ondernemin gen die cliënt van de bank zijn. Op deze wijze komt dit geld niet ten goe de aan de hypotheekmarkt voor de woningbouw in deze kleine gemeen schappen die snakken naar krediet. De woningcrisis wordt daardoor ver ergerd. Op andere wyze verscherpt de bank de crisis in de financiën van openbare lichamen. Zo keerde de bank de markt voor «emeenteobli- gaties de rug toe ten gunste van obli- Prins Willem-Alexander vindt het helemaal niet zo leuk dat zijn vader hem op de schom mel heeft gezet ten behoeve van de fotografen. Immers een va kantie in Porto Ercole betekent voor dt oranje-telgendat er enkele uren moeten worden uit getrokken voor de fotografen En lang niet iedereen vindt zo iets leuk. Prins Willem-Alexander ze ker niet. gaties van het bedrijfsleven. Daar door worden jaarlijks miljoenen dol lars aan leningkosten voor bijvoor beeld een stad als New York toege voegd, die weer verhaald moeten worden op de openbare voorzienin gen. CAIRO (AFP, AP, Reuter) Al le roerende en onroerende goederen van de afgezette Egyptische vice- president Alie Sabri en van drie af gezette ministers zijn in beslag ge nomen. Ongeveer negenhonderd gul den mochten de functionarissen die beschuldigd worden van een samen zwering tegen president Sadat. hou den voor eigen gebruik. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Abba Eban acht de tijd rijp te streven naar dinlnma- tieke betrekkingen met de Sow jet Unie die vier jaar geleden tijdens de zesdaagse oorlog werden verbroken. (§ud Ofte teuws Heden mocht Prof. C. G Cobet het voorrecht smaken den dag te herdenken, waar op ZEd. voor 25 jaren het Hoogleer aar schap aan de Leidsche Hoogenschool aan vaardde. Talrijk waren de blijken van belangstelling die ie jubilaris ondervond. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aan getast 10 personen, als her steld opgegeven 6, overleden l zodat in behandeling blij ven 137 LEIDEN Vandaag is officieel de zomer begonnen. Gelukkig scheen vanmorgen de zon na een troosteloos re- genweekeinde, Zo'n zaterdag geeft geen ideale omstandig heden voor het floreren van de promonade in de Haar lemmerstraat. 's Middags was het evenwel droog en toen zetten de winkeliers hun „spullen" toch buiten, wat meer en meer het geval is. waardoor de jonge prome nade de aanblik van een braderie Krijgt. Fotograaf Holvast met jas aan legde een collectie zomerja- ponnen vast. Tenslotte is het vajidaag zomer, officieel dan. Maar zomer of niet, het blijft nat. In de westelijke luchtstroming, die de vochti ge oceaanlucht naar ons con tinent voert, komen geregeld storingen voor. De verbetering van van ochtend ivas dan ook slechts van tijdelijke aard. Een nieuwe regenzone koerste toen al van Engeland naar onze omgeving. Het wissel vallige weer houdt nog wel even aan ook. Een schrale troostin grote delen van Europa is het weer nauwe lijks beter dan hier. Slechts langs de kusten van de Mid dellandse Zee is het echt zo mer 9 Joop Zoetemeia kou gisun-cn ge lukkig lachen nadat hij op de Cauberg Nederlands kampioen bij de beroepswielrenners was ge worden. De Rüpweteringer zal vanavond voor de start van de Profronde van Leiden (aanvang 7 uur op de Wassenaarseweg) reeds worden gehuldigd PAGINA 5 Voor nog meer sportsterren was het een blij sportweekeinde: Johan Cruijff (7-jarig contract by Ajax), oud-Roodenburger Wim Rijsbergen (voor 2 jaar naar Feijenoord), Jan Spetgens (kam pioen wielrenners amateurs) en Jackie Ickx (winnaar van de Grand Prix op Zandvoort) SPORTPAGINA'S De anti-revolutionairen zien DS'70 als vervanger van de PvdA...... PAGINA 11 Russische ruimte-expert week naar Engeland uit PAGINA 13 „Verstandshuwelijk" in Leidse studentengemeenschap STADSPAGINA :N HAAG (ANP) Het In- ationaal Gerechtshof in Den heeft vanochtend met der- tegen twee stemmen de uit- ak gedaan, dat Zuid-Afrika uit Zuidwest-Afrika (Nami- moet terugtrekken. Veiligheidsraad van de Naties had vorig Jaar augustus Hof in Den Haag om een advies tagd over de vraag, wat echtsgevolgen voor andere staten van Zuid-Afrika's voortgezette rezigheid in Zuidwest-Afrika. Dit d is namelijk een voormalige se kolonie, die in de Eerste We- Dorlog na een grensincident door Zuidafrikaanse leger werd ver- 1 Na de Eerste Wereldoorlog, de toenmalige wereldorganisatie. verband met de voortgezette wtenstijgingen zijn de Neder- ndse dagbladen genoodzaakt abonnementsprijzen te ver ogen. De minister van Econo- ilsche Zaken heeft voor deze erhoging toesteming verleend. (et 1 de Volkenbond, Zuidwest-Afrika aan Zuid-Afrika in mandaat. Na oprich ting van de Verenigde Naties in 1945 weigerde Zuid-Afrika het gebied onder te brengen bij de trustschaps- gebieden van de VN. In 1966 be paalde het Internationaal Gerechts hof, dat Ethiopië en Liberië, die een geding bij het Hof aan hangig hadden gemaakt. geen juridisch recht of belang bij deze, kwestie hadden. Kort daarop ver klaarde de Algemene Vergade ring van de Ver. Naties het Volken bond-mandaat voor beëindigd en vorig Jaar werd op initiatief van Finland advies aan het Haagse Hof gevraagd inzake de rechtsgevolgen van Zuid-Afrika's aanwezigheid, met bovengenoemde uitslag. Lid-staten van de Ver. Naties zijn verplicht de wettigheid te erkennen van Zuid-Afrika's aanwezigheid in „Zuid west" en de ongeldigheid van zijn op treden met betrekking tot dat gebied, aldus besloot het Hof met elf tegen vier stemmen. De staten zijn ook ver plicht zich te onthouden van hande lingen, met name van contacten met de Zuidafrikaanse regering, die er kenning zouden inhouden van het bestuur van Zuid-Afrika in Zuid west-Afrika. SAIGON (AP) Communistische troepen hebben gisteren en vanoch tend zware aanvallen gedaan op Amerikaanse legereenheden, nadat zij eerder zware raket- en mortier aanvallen hadden gedaan op de Zuidvietnamese bases langs de grens van Zuid-Vietnam. Het Amerikaanse opperbevel deelde mee dat twep Amerikanen gedood werden en tien gewond. Het Zuidvietnamese com mando in Saigon meldde, dat in to taal 173 Noordvietnamezen en Viet- congstrijders zijn gedood. Van ande re zijde is gemeld dat tenminste 33 Zuidvietnamezen zijn gesneuveld en 78 gewond zijn geraakt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1