Regering wil rapport van NYT terugkrijgen diploma muLO/mAvo "Moskou heeft belang bij akkoord over status Berlijn Constantijns terugkeer naar troon misschien via Madrid Met onze vrijefijdskleding zet u vader in hel zonnetje DAF-DAG litterand ider van ocialisten 'rankrijk finst voor abour op [alta George Ball: Na zoveel jaar komt men gemakkelijk tot een verkeerd oordeel Voor het eerst CORDUROY KOSTUUMS VOORRADIG BREZJNEW IN OOST-BERLIJN: Caetano over sabotagedaden Moorer bepleit voorzichtigheid bij ontwapening - BDEKDAO 17 JUNI 1971 LKtDSCH DAGBLAD PAGINA 9 1RIJS Frangois Mitterrand is ravond in Parijs door het cen- comité van de vernieuwde en ■ede socialistische partij tot eer- jcretaris benoemd. Mitterand zal de dagelijkse leiding van de par [oor zes adjudanten worden ge teerd. De helft van hen was al slang lid van de oude socialis- i partij, terwijl twee afkomstig uit Mitterands voormalige eigen jing en één de uiterst linkse el vertegenwoordigt, tdeze promotie van de vroegere Idaat voor het Franse president- werd gisteren de overwinning tigd die Mitterrand' afge- weekeinde op het socialistische (congres in Epinay al had ge- Het is in de Franse binnen- politiek intussen nog maar leer eerder vertoond dat een fkomer binnen enkele dagen al sogste post in een partij wist te teren. Dat precedent werd twee geleden door Jean-Jacques Ser- Schreiber geleverd die als d'e- it in de actieve politiek toen ddellijk tot leider van de Radi Partij werd uitgeroepen. Een tant op het politieke toneel men Mitterrand echter moei- noemen en de vrees lijkt voor dan ook ongegrond dat hij zo- iervan-Schreiber als partijleider its een eendagsvlieg zou blijken. iLLETTA (Reuter) Algemene iezingen op Malta hebben een gemaakt aan het nationalis- bewind dat negen jaar heeft ard. Labour-partij van oud-premier, Mintoff won de verkiezingen een meerderheid v^n slechts één Zij heeft nu in het Huls van vaardigden 28 zetels, tegen de malisten van de verslagen pre- George Borg Olivier 27. In het ie parlement van 50 zetels was erhouding: nationalisten 28, La- Verwacht wordt dat ouverneur-generaal, Sir Maurice nan, Mintoff zal belasten met orming van een nieuwe regering. ADVERTENTIE De Newyorkse rechter Mur ray Gurfein gelastte de Times de pu- blikatie van de Vietnam-studie tot zaterdag één uur in de middag te sta ken, om de juridische vertegenwoor digers in de gelegenheid te stellen hun argumenten voor te bereiden. Dit betekent dat het dagblad niet eerder dan in zijn zondag-editie de Vietnam-serie kan hervatten, maar gezien de juridische complicaties en de boosheid van de regering over 't uitlekken van een dergelijk geheim document is het onwaarschijnlijk, dat het bij een beslissing van een lagere rechter zal blijven. Wat de kwestie vooral bemoeilijkt is, dat het de eerste keer is (met uitzondering van enkele gevallen gedurende de Tweede Wereldoorlog), dat de rege ring van de Verenigde Saten in grijpt voordat de publikatie van een gewraakt artikel heeft plaatsgevon den. ADVERTENTIE Je hebt een praktisch diploma ge haald. Maar ken je zelf eigenlijk de mogelijkheden wel, die daarmee voor je open staan? Weet je bijvoorbeeld hoeveel mensen met dezelfde opleiding in heel uiteen lopende functies werken bij een ver zekeringsconcern als het onze? En hoe ze steeds verder klimmen dankzij de vele mogelijkheden op het gebied van studiefaciliteiten, -begelei ding en interne opleidingen? Kom eens een uurtje praten Dan weet j'e er ook alles van. En wie weet ben j'e daar later wel erg blij mee! (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Nadat de rechter in New York de „New York Times" in een kort geding gelast had verdere publikaties van het zeer geheime Vietnam-rapport te staken, is het ministerie van Justitie, een stap verder gegaan en heeft nu geëist dat het dagblad zijn exemplaar van het rapport teruggeeft aan de regering. De New York Times heeft echter laten wetren dat het de publikatie-stop, mocht het zover komen, tot voor het hoogste gerechtshof van het land zal bevechten. De verwachting is dan ook dat het Hooggerechtshof een prin cipiële beslissing in deze zaak zal moeten nemen. Inmiddels heeft een van de betrok kenen, generaal Maxwell Taylor (door president Kennedy aangesteld als Amerikaans ambassadeur in Saigon) gereageerd op de publikatie van het rapport, waarin hijzelf verscheidene, malen genoemd wordt in verband met oorlogsacties waaraan hij zijn 'steun verleende. Generaal Tay lor betreurt de publikatie van de do cumenten. Hij verdedigt de beslui ten van president Johnson, en ook de geheimhouding die Johsnon beval. Hoewel hij een voorstander was ge weest van de door Johnson begonnen bombardementen op Noord-Vietnam, had hij tegen het gebruik van een grote Amerikaanse troepenmacht gepleit. De generaal noemde het een grote fout dat de Amerikaanse rege ring haar medewerking had verleend aan de omverwerping (en moord) van president Djem, omdat er na diens verdwijnen een grote politieke chaos was ontstaap die onder meer de oorlogsuitbreiding noodzakelijk maakte, aangezien de Vietcong an ders gebruik zou hebben gemaakt van het ontstane politieke vacuum. Johnson meende het Een tweede betrokkene, George Ball, die er al in 1964-'65 bij presi dent Johnson op aandrong om de oorlog niet uit te breiden, géén troepen in te zetten, en de bombar dementen af te gelasten, zei gisteren in 'n televisievraaggesprek dat hij ervan overtuigd was dat er geen sprake was van 'n moedwillige mis leiding van het Amerikaanse volk. „Johnson meende wat hij in zijn verkiezingscampagne zei," aldus Ball. Ball zei verder dat men er ge makkelijk toe komt om na zoveel jaren een verkeerd oordeel te vor men, omdat het moeilijk is een dui delijk beeld te vormen van de at mosfeer van die jaren. Hij legde er de nadruk op dat president Johnson altijd de grootste aandacht had be steed aan zijn „Ball's" tegen-advie zen, en dat de president vaak ,maar niet altijd" zyn adviezen opvolg de. Generaal Earl G. Wheeler, die ge durende een belangrijk deel van de periode die de studie bestrijkt hoofd was van de chefs van staven, zei dat hij nimmer een exemplaar van het rapport had ontvangen, en het ook niet had gelezen. Naar zyn weten hadden de chefs van staven n ooit inzage in de studie gehad. Dit werpt 'n nieuwe mysterieuze schaduw over de samenstelling van de studie, waartoe, voorzover bekend, ex-mi nister van Defensie Robert Mcna- mara de opdracht gaf. Maar het is ook bekend dat Mcnamara al gerui me tijd voordat hij door president Johnson benoemd werd tot presi dent van de Wereldbank, het oor- Door mr. H. L. Leffelaar 2 uitgever van de New York Times, Arthur Sulzberger, speciaal teruggekeerd van een vakantie in Europa zei op een persconferentie, dat er naar zijn mening geen sprake was van het schenden van een staats geheim, dat de documenten deel uit maakten van de nationale geschie denis. en dat ze al lange tijd geleden openbaar gemaakt hadden moeten worden. Coupon Ik voel wel iets voor een uurtje vraag-en-antwoord over mijn mogelijkheden binnen een verzekerings concern. Zelf zou mij goed schikkendag, .....1971, 'smorgens/'s middags. Naam: Adres: Plaats:tel.: Opsturen in een ongefrankeerde envelop aan: Eerste Nederlandsche-Nillmij, Antwoordnummer 55,'Den Haag. EERSTE NEOEPLANDSCHE IMIU-MkJ Verzeksrefl/Belegoen/FjnancierwvVakantieverzoraina Knip de coupon uit of pak de telefoon en draai 51 43 51, toestel 383 of 62 4811, toestel 278 en maak een afspraak HERENCONFECTIE HAARLEMMERSTRAAT 149 Grote sortering OOK IN LEVI'S De 13-jarige Jason White uit Jamaica stapte gisteren in Pana ma aan wal na 40 dagen stuur loos in een defect vissersbootje te hebben rondgezwalkt in de Ca- raïbische Zee. De jonge Jamai- caan had zijn vader overboord moeten zetten toen deze na en kele dagen ziekte was overleden. Een paar dagen tevoren was de logsbeleid van zijn president niet meer ondersteunde. Men veron derstelt nu dat hij de studie liet samenstellen uit rancune en in elk geval uit een soort persoonlijke ge drevenheid om alsnog de waarheid vast te leggen. Men is het er echter algemeen over eens dat Mcnamara niets te maken heeft met het „lek" dat de studie in handen speelde van de New York Times. motor van hun bootje uitgevallen toen ze al ruim een week op vis- tocht waren. De jongen (hier op de foto met de Jamaicaanse con sul in Panama) werd tenslotte opgepikt door een Duits vracht schip. Hij werd later in een zie kenhuis opgenomen. ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij ons DAF - centrum Leiden Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 BERLIJN (AP) Op de tweede dag van het congres der Oostduitse communistische partij, dat in Ber lijn wordt gehouden, heeft de Rus sische partijleider. Leonid Brezjnew verklaard dat de Sowjet-Unie bereid I is te trachten tot een aanvaardbare regeling over Berlijn te komen. Hij meende echter ook dat het even- zeer belangrijk was, dat Oost-Duits- land in deze zaak een vinger in de pap moest hebben, want dat dit land daartoe zijn rechten had. „De Sowjet-Unie is geïnteresseerd in het welslagen van het vier-mo- gendhedenoverleg over Berlijn", al dus verklaarde Brezjnew. De deelne mers hadden eerst hun standpunten in deze kwestie uiteengezet en zijn nu „het stadium van het bestude ren van concrete voorstellen over de inhoud van een eventueel akkoord ingegaan. Ik weet niet hoe het met onze gesprekspartner staat, maar wij zijn onzerzijds bereid tot inspannin gen om deze kwestie tot een succes vol einde te brengen en te komen tot een doelmatige overeenkomst, die ook werkelijk uitgevoerd wordt", aldus verklaarde de Russische spreker. Waarnemers geloven uit deze pas sage te kunnen afleiden, dat het Kremlin mogelijk iets soepeler ten aanzien van de Westerse voorstellen aangaande Berlijn zal gaan worden dan tot nu toe. De Westduitse Bondskanselier Brandt heeft gisteren tijdens een persconferentie in Washington posi tief gereageerd op de verklaring van Brezjnew. „Twee zaken schijnen duidelijk te zijn", zei hij, „ten eerste heeft Brezj new gezegd geïnteresseerd te zijn in een positieve afloop van de bespre kingen over Berlijn, en ten tweede dat hij een positief oordeel heeft ge veld ove rhet (Duits-Russisch) ver drag van vorig jaar". Veiligheid Over een Europese veiligheidscon ferentie zei de Russische partijlei der op het Oostduitse partijcongres dat die niet zonder de DDR gehouden zal kunnen worden. „De kapitalisti sche wereld probeert een politieke en diplomatieke blokkade van de DDR op wereldniveau te organiseren, maar dat is tevergeefs. De DDR onder houdt nu diplomatieke betrekkingen met 29 staten in alle delen van de wereld". Met betrekking tot het verdrag dat de Sowjet-Unie met West-Duitsland heeft gesloten verklaarde de Russi sche partijleider dat de Oosteuropese grenzen „onschendbaar" zijn en wor den gewaarborgd door de sterkte van het Warschaupact. Het verdrag met Bonn doet hieraan niets toe of af, aldus Brezjnew. „Hier en daar in het Westen wordt wel beweerd dat W.-Duitsland in het verdrag concessies doet aan de Sow jet-Unie. Maar wij zijn van mening dat waar wij ons toe verplicht heb ben in het verdrag van 12 augustus keker niet minder belangrijk, eerder belangrijker, is voor de Bondsrepu bliek dan hetgeen waartoe zij zich heeft verplicht tegenover de Sowjet- Unie. Het gaat niet om eenzijdige concessies die zijn door geen van beide zijden gedaan het gaat om de politieke essentie en de algemene geest van het verdrag". (Van onze correspondent) MADRID (GPD) De Spaanse regering heeft bekendgemaakt dat minister Lopez Bravo van Buiten landse Zaken binnenkort een officieel bezoek aan Griekenland zal afleggen, Op speciale uitnodiging van Athe ne. De aankondiging kwam onmid dellijk na een zogenaamd „privé-be- zoek" van de Griekse staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken Xanzo- poelos Palamas, aan Madrid, waar hij lange besprekingen voerde met zijn Spaanse collega en andere groot heden van de Spaanse diplomatie. Na zijn tweedaags verlbijf verklaar de Palamas, dat het „bijzonder nut tige en produktieve" gesprekken wa ren geweest en dat de komende reis van minister Lopez Bravo de be trekkingen tussen beide landen bij zonder zal versterken. Dat het bewind van Franco en dat van Papadopoelos elkaar goed ver staan, zal niemand verbazen. Wat de contacten tussen Athene en Ma drid echter interessanter maakt, is het feit dat zij juist begonnen tij dens een verblijf van de Griekse ko- ning-in-ballingschap Constantijn in Madrid. Samen met Koningin Anne- Marie was hij verleden Jaar oktober officieel naar de Spaanse hoofdstad gekomen voor een liefdadigheidscon cert dat zijn zuster, prinses Irene, in he Teatro Real gaf. In welingelich te kringen in Madrid hechtte men echter veel meer belang aan de fa- milieuvergadering die vervolgens plaatsvond in het Zarzuela-paleis. van Prins Juan Carlos en Prinses Sophia, de andere zuster van Con stantijn. Wat de toekomstige koning van Spanje en de op de wachtlijst staande koning van Griekenland daar bespraken, bleef een goed be waard geheim. Men weet dat Prin6 Juan Carlos en Prinses Sophia het wel en wee van Koning Constantijn op de voet vol gen. In de eerste uren na zijn mis lukte „staatsgreep" van december '67 kwam Prinses Irene naar Madrid om hen op de hoogte te houden. Het was op z'n zachtst gezegd opvallend, dat Spanje onmiddellijk na het oktober- bezoek van Koning Constantijn een discrete afvaardiging naar Athene zond. Officieel ging het om de vriendschapsbanden tussen de hoofdsteden Madrid en Athene. Maar burgemeester Carlos Arias Na varro van Madrid bleef langer dan de andere leden van de afvaardiging in Athene en voerde een week lang besprekingen. Hij is niet de eerste de beste, maar een vertrouwensman van het Spaanse bewind, omdat hij vele jaren lang hoofd van de staatsv^- ligheidspolitie was. De geruchten die zijn lange bezoek aan Athene in omloop bracht, heb ben nu opnieuw en nog heftiger de kop opgestoken. Men wijst erop, dat Prins Juan Carlos en Prinses So phia bijzonder belangrijk zijn voor, de toekomstplannen van minister Lo pez Bravo en de verdere techno craten in Franco's kabinet, en dat z(j hen graag aan zich zouden willen verplichten. Een verzoek van Prinses Sophia om bemiddelling terwille van haar broer zal bepaald niet aan do- Koning Constantijn en Ko ningin Annemarie. vemansoren gegaan zijn. Daarom zou het niemand verbazen als minister Lopez Bravo bij zijn komend bezoek aan Athene de regering aldaar het nut van een koning zou aanprijzen. Constantijns weg terug naar de troon van Griekenland zou weieens via Madrid kunnen lopen. LISSABON (Reuter) Premier Caetano van Portugal heeft in een radio- en televisierede gewaarschuwd dat terroristen in Portugal niet ge duld zullen worden. Hij deed een be roep op de bevolking, te helpen bij het bestrijden van terreurdaden. Caetano onthulde, dat 'n Portugees kustvaartuig, de „Angoche", on langs door sabotage ter hoogte van Mozambique ernstig beschadigd werd. De 23 bemanningsleden waren door een ontploffing om het leven gekomen. Vorige maand had zich tussen Lissabon en Oporto een treinongeluk voorgedaan, dat waar schijnlijk ook aan sabotage te wijten was. Overigens waren er geen slacht offers. „Het is de plicht van alle Por tugezen, met de regering samen te werken bij het voorkomen en ver ijdelen van dergelijke daden, die ge richt zijn op het zaaien van paniek en het ondermijnen van het moreel van de natie", aldus de Portugese eerste minister. WASHINGTON (AP) De voor zitter van de Amerikaanse chefs van staven admiraal Thomas Moorer heeft gisteren voor de subcommissie voor ontwapening van de Ameri kaanse Senaat aangedrongen op voorzichtigheid in ontwapeningsbe sprekingen met de Sowjet-Unie. Moorer acht het noodzakelijk dat de ontwikkeling van bommenwerpers en raketten onverminderd wordt voortgezet, als verzekering tegen het risico van mislukken van het ontwa- peningsoverleg met de Russen. De admiraal wees erop dat in de afgelopen vijf a zes Jaar de balans in strategische wapenen duidelijk in het voordeel van de Russen is ver schoven. „Onze comfortabele voorsprong is nagenoeg geheel verdwenen en bin nen vijf of zes Jaar zouden wij ons zelf in een algeheel inferieure posi tie kunnen bevinden, zeker wat be reft de kwantteit van offensieve transportmiddelen en megatonnen, en verdedigingsstelsels", zei Moo rer.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9