Sprookjesachtig record an Sjef Hensgens w Leidsch Dagblad Jan de Vries en Jos Schurgers kansrijk in TT Meyer neemt revanche op Jan Theunissen Tom Okker loot Tsjech Kodes Karstens sprint naar etappezege mee op vakantie DERDAG 17 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD ftPENDAL Zo'n tijd leek onbestaanbaar voor een •lander. Sjef Hensgens (23) maakte gisteravond op rekordtartan van Papendal de 800 meter af in 1.46,4 sprookjesachtig record. Het oude, van Bram Wasse- nog 1.48,0 aan. Hensgens steeg meteen naar de van de Europese seizoenranglijst; een ereplaats, die eelt met de Westduitse crack Kemper. Binnen 1.49 «BURGER LOOPT DROOMTIJD OP 800 METER: 1.46,4 Damteam imburger Hensgens, belasting- naar in Heerlen, schoot vorig uit het peloton naar voren: Maar verder zwierf hij verle- jaar steevast boven de 1.50. werden in hem ongekende en vermoed. De kunst was exploiteren. Om hem en ri- ram Wassenaar eens exact te werden twee elite-lopers op meter voor Papendal gechar- iwuste vedetten: Eric Broberg Daniël Malan (20), beiden Zuidafrikaanse Stellenbosch, zij op 18 april diep ontzag ngen. De 1.44.7 van Broberg 1.45.1 van Malan zijn dit sei- nog nergens ter wereld over- was een buitenkansje voor ens en Wassenaar. Met bo de meevaller van een wind- avond. Alles verliep ook vol et draaiboek. Ben Moser, niet iek op de 400 meter, sleurde ezelschap vlot door de eerste (52,0). Waarna de twee Zuid- nen de race tot een juweel r: Malan in 1.45.6 en de esseerde Broberg in 1.46.0. Nachtje slapen ens realiseerde zijn droomtijd «waarachtig lang aan het su re duo te kleven. „Ik wist dat ier de 1.48 kon komen. Maar ^loet ik eerst nog een nachtje "5. lapen, eer ik er in ga geloven, ■^pont. overigens wel aan, dat Je op deze wijze echte toppers ■reiken. Want ik heb net zo- irgie verbruikt als bij 1.51. nu hoefde Je je niet aan de te beulen". Wassenaar, voor wie ook de ikers" waren gearrangeerd, ider uitgekookt dan gewoon- maakte zich nog vol- kwaad: 1.47.5 eveneens limiet voor Helsinki, mis ik snelheid voor deze af was zijn eerste conclusie, om ga ik mij toeleggen op de meter. Die schijn ik vooral al beter aan te kunnen". De 800 meter betekende het absolu te hoogtepunt op de derde NOS- wedstrijd. Liefst zes atleten over schreden binnen de 1.49 de lyn. met Tiebosch als laatste in de voor zijn doen onwerkelijke 1.48.2. Eric Broberg, die zich bij het inlo pen aan de enkel verwondde, en Daniël Malan waren dan ook in dubbel opzicht voldaan. Zij hadden hun achtervolgers een nieuw tijd perk binnengeleid. Daarbij was het hen royaal gelukt het uitzonderlijk vermogen te bevestigen. Broberg: „Dit zijn goede tijden. Voor ons waren de omstandigheden niet ideaal. Het was wat koud. En het rekortan bleek te zacht. Je werd er moe op in Je dijbenen". De Zuidafrikanen zijn amper ge wend aan de verende vloer. In hun eigen land rust één tartanpiste. Bij hun universiteit in Stellenbosch heeft de baan een bovenlaag van gravel. Vanwege de winter is die momenteel gesloten. Daarom ook toert het tweetal, met de zwarte landgenoot Theodore Moorosi, door Europa. Volgens hun zeggen is die trip niet bedoeld om met pittige te genstand het wereldrecord te ver leggen. Broberg: „Daarvoor is zo'n toernee te vermoeiend". Niettemin zijn beiden, met de Ame rikaan Swenson en de Rus Arsja- now, potentiële opvolgers van Peter j Snell en Ralph Doubell, wier geza- j stick wandelt. Potgieter: „Weet wel.Sjef Hensgens menlijke 1.44.3 al Jaren het mikpunt dat Moorosi pas achttien maanden droomtijd vormt. Begeleider Potgieter: „Bei- aan atletiek doet. Daarvoor was hij den zijn er capabel voor. Vooral een groot tennis-talent". polsstok had hij als maximum 4.97 Broberg, die geweldig kan explode- Een andere buitenlander, de Au- j meter beklommen. Gisteravond ren. Vanavond bleef dat uit. Daar- j straliër Ed Johnson, maakte even- stokte hij op 4.65 meter, waar ook bij was de eerste 200 meter een min zijn reputatie waar. Met de Bert Krijnen het einde beleefde. ietsje te langzaam. Dat maak je dan niet meer goed". voor „onmogelijke"' opgave BOLZANO Na de gisteren ge speelde achtste en negende ronde in het Europees damkampioenschap voor landenploegen. Bolzano is de eerste plaats van het drietal van de Sovjet Unie praktisch vaststaand geworden. Slechts wanneer Neder land vandaag in een slotronde met 6-0 van 't Russische trio zou win nen, maar dat is een onmogelijkheid komt de titel niet voor de derde keer terecht bij de vertegenwoordigen de ploeg van de Sovjet Unie. Het derde succes van Rusland werd een feit, ondanks en ook door de overwinningen die Nederland giste ren behaalde. België werd verslagen met 5-1 en van Italië werd slechts met 4-2 gewonnen, doordat Bergs- ma in tijdnood vergat zijn klok in te drukken en daardoor verliezer werd tegen Dio Bruck. Uitslagen 7e ronde: Nederland- België 5-1, Verpoest-Sijbrands 1-1. Croteux-Wiersma 0-2, Letoire-Bergs ma 0-2, Italië-Zwitserland 4-2, Zorn (Ita)-Guignard 1-1, Affatati-Ge- dance 2-0, Bruck-Augagneur 1-1, Achtste ronde: Zwitserland-Rus land 0-6. Guignard-Andreiko 0-2, Gedance-Kooperman 0-2, Augag- neur-Gantwarg 0-2, Nederland-Ita- lië 4-2„ SIJbrands-Zorn 2-0, Wiers- ma-Affafati 2-0, Bergsma-ruck 0-2. Uitzicht op internationaal succes ASSEN Als er ooit een TT-dag belangrijk is geweest voor de ruim 130.000 motorsport-liefhebbers, die Assen op de laatste zaterdag van juni plegen te bezoeken, dan is het wel 26 juni van dit jaar. Want nog nooit tevoren hebben Neder landse motorrenners zulke riante uitzichten gehad op inter nationale successenals dit jaar. In de eerste plaats zijn daar de Kreidler-rijders Jan de Vries en Jos Schurgers. Jan de Vries won de eerste twee races om het wereld kampioenschap in de 50 cc klasse met grote overmacht en voert de ranglijst aan met 30 punten. Hoe wel Jos Schurgers tot nu toe door pech werd achtervolgd, heeft hij in Assen een reële kans op een goede plaats, want zijn machine is niet minder snel dan die van De Vries en Jos is een prima rijder. Zij zullen het moeilijk krijgen te gen rijders als Angel Nieto, de Ronde van Zwitserland LYSS Gerben Karstens heeft allen dezelfde tyd als Karstens; 50. gisteren in de zevende etappe van de Holst (Ned) 5.23.58. wielerronde van Zwitserland gewon- Algemeen klassement: 1. Pintens nen. H() lejde de 1% km van VUIars 26 uur 33 minuten en 33 seConden: 2. naar Lyss at In 5 nnr en 17 seconden. Colombo op 25 sec 3 poppe op 2S De Belg George Pmtens beh.eld de I sec 4 Pfenninger op 1 mln. 6 sec.; leiding in het algemeen klassement. 6 De viaemlnck op 1.15: 9 Prinsen Uitslae: 1. Karstens (Ned) 196 km 'Ned) op 3.55; 13 Schepers op 6.59; 15. Karstens op 8.17: 27. Krekels op 15.16; 31. De Koning op 18.40; 43. Steevens op 32.05; 50. Holst op 1.10,47. PUTTE Oud-Tourwinnaar en ex- Door Bert Winckel De derde Zuidafrikaan, de neger sprinter Moorosi, trad minder na?ir voren: 10.4 op de 100 en 21.1 op de 200 meter. Ook hij klaagde over de kunststof („hobbelig gevoel") en de lage temperatuur. In heel Afrika geldt hij niettemin als de atleet met de hoogste snelheid. Vanwege zijn 10.2 tipt Zuid-Afrika hem als de man na Paul Nash, die eens naar 10.0 flitste, maar door een en kelblessure alleen nog met de golf- Tennis talent Districtskampioenschappen tennis <tech Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door ibruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, niet op te bellen voor opzending of inhouding olsche opdrachten kunnen wij niet aannemen. i de krant. Tele net verzenden frankeren met 25 ct. HUISADRES is: Straat: no. ttben een Maund Postabonnement TMLANTIE-ADR.ES tot doorhalen wat niet van toepassing is. plaatsnaam S.v.p. in blokletters. tWeüjke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar btum le en laatste dag van inhouding) jffcNDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt. laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. van opzending/inhouding. 'Nederland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overige ■fcse landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. 'Uldelijk in te houden kranten wordt bij restitutie van het te veel abonnementsgeld f 0.50 in mindering gebracht voor administratie- van Villars naar Lyss in 5 uur en seconden: 2. Fritz 'W-Dld>; S.Ro ger de Vlaeminck (Bel); 4. Delia Tor- re (It); 5. Steevens (Ned); 6. Dury 'Bel); 7. Krekels 'Ned); 8. Hitchen (GBr> 9. De Koning (Ned); 10. Cal- wereldkampioen Jan Janssen zal niet uitkomen in het nationale kampioen schap op de weg voor beroepsrenners, dat zondag op het Caubergparkoers bij Valkenburg wordt gereden. Janssen ondervindt nog steeds hin- rler van een lichte operatie in de lies- streek, die hij de afgelopen winter heeft ondergaan. LEIDEN Eindelijk kon er dan weer normaal worden getennist op "Unicum". De banen waren welis waar slipperig maar dat verhinder de de speelsters en spelers niet om elkaar de winst fel te betwisten Vooral Har Meijer, die het diende op te nemen tegen zijn overwinnaar van het toernooi te Alphen, de Lei derdorper Jan Theunissen was gela den het gravel van baan 3 opgestapt om zich te revancheren. Dat lukt? in een wisselende strijd die voor de GIMONDI NIET IN TOUR PARMA Felice Gimondi, die in 1965 de Ronde van Frankrijk won, zal dit jaar niet aan de Tour de France deelnemen. De leiders van Salvarani, het Italiaanse extra- sportieve merk waarvoor Gimondi rijdt, hebben gisteren besloten Gianni Motta als kopman van het team te laten vertrekken. De ploeg van Salvarani voor de tour van dit jaar zal verder be- taan uit: de Belgen Reybroeck en Carletto, Levati, Guerra en Gualaz- zini. De drie renners die de ploeg moeten completeren worden later aangewezen. Tsjechen nemen revanche op Finnen: 4-0 HELSINKI Het Tsjechische voetbalelftal heeft gisteravond in Hel sinki een wedstrijd voor groep één van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams te gen Finland met 40 gewonnen. De Tsjechen namen daarmee revanche voor het gelijke spel in de eerste wed strijd (11). Er waren 4700 toe schouwers. - In Liberek won het Tsjechische elf tal, bestaande uit spelers tot 23 jaar, voor het toernooi om de Europese ti tel met 5—2 van de Finse jeugd. Hier was de ruststand nog gelijk: 22. Stand: 1. Tsj.-Slowakije 4 3 1 0 7 9-2 2 Roemenië 3 1113 3-1 3. Wales 3 1113 2-3 4. Finland 4 0 13 11-9 kijkers doorlopend het aankijken waard was. Har Meijer beheerste het gevecht in de eerste en derde set volkomen met zijn onorthodox ge slagen daverende forehand. Die sets en daarmee natuurlijk tevens de stap naar de volgende ronde, moeten voor de technisch completere Jan Theunissen een ontgoocheling zijn geweest. Hij zag eenvoudig geen kans om zijn grotere slagenarsenaal doel treffend in de strijd te brengen. Al- Jeen in de tweede set, die hij via 30. 34 met 64 op zijn naam échreef, lukte het hem om de netaan- val goed voor te bereiden en af te maken. V oorbij Voor de Roomburgers Peter Tiele en Harry Mulder zijn de districts kampioenschappen voor wat het en kelspel betreft eveneens voorbij. Pe ter Tiele kreeg de hardloper van Uni cum 1 tegenover zich, Lodewijk Kal lenberg. In de eerste set had hij he lemaal geen kijk op het spelpatroon van Kallenberg. Die scoorde met zijn gevarieerde linkse forehand punt na punt en liep uit naar 4—1 voordat Tiele tot enige afweer in staat was. Die afweer leverde overigens voor Kallenberg geen onoverkomelijke, problemen op, 6—3. In de tweede set werd het anders. Wel behield Kallen berg doorlopend het initiatief maar Tiele bleef hem in de score op de voet volgen. Met de minimale marge van twee spellen plaatste Kallenberg zich evenals zijn club- en teamge noot Har Meijer voor de volgende j ronde. Harry Mulder werd gestuit door Wim Smith van de Leidsche Hout. De gevaarlijke service van de ex Thor RWspeler bezorgde Mul- I der zoveel hoofdbrekens in de eer ste set dat hij vrijwel niet aan ge richte tegenacties niet toekwam, 6-2 voor Wim Smith. In de tweede set raakte hij meer op Smith ingespeeld, vooral op diens solide, wegschui vende gesneden backhand. Bedreigen echter kon vreemde eend in de Leid- se bijt niet, 64 voor Smith. Dat Ge vaardig met zijn racket dat laatstge noemde er tenslotte geen touw meer aan kon vastknopen en kansloos ten onder ging, 6—3, 6—0. Ton Crepin kwam tegen Ad van der Berg in de eerste set op 54 en 4015! Twee setpunten dus en de ditmaal zeer be heerst spelende Roomburger ver diende die voorsprong. Tweemaal gaf toen de arbiter een bal van Ad van der Berg "in" waar een aantal kijkers de bal zeer beslist "uit" be oordeelden. Terecht of niet terecht, Crepin raakte uit zijn ritme, ver'oor de set met 6—8 en kon zich in de tweede set duidelijk waarneembaar niet over de teleurstelling heenwer- ken, 64 voor van der Berg. Spanjaard, die vorig Jaar met Derbl wereldkampioen werd, Rudolf Kunz met Kreidler, de Jamathi-rljderi Aalt Toersen, Leo Commu en Nico Polane, die ln Assen de splinter nieuwe Jamathi's (machines van Nederlandse bodem) zullen berijden en de Tomos-rijders Gilberto Par- lotti en Luigi Rinaudo. In de 125 cc glasse start onze landgenoot Cees van Dongen, de snelste privé-rijder van Europa, op zijn Yamaha. Wat hij zal presteren tegen wereldkampioen Dieter Braun op Suzuki, tegen Angel Nieto op Derbi, tegen Charles Mortimer op Maico (het Duitse merk. dat weer aan racen is begonnen) en vooral tegen Gilberto Parlotti op zijn pijl snelle Morbidelli die het klassement aanvoert met 24 punten, ligt nog in de toekomst verborgen. Ook Hagenaar Jan Huberts, vorig jaar door een verkeersongeluk uit geschakeld, zal zich laten gelden op zijn MZ. Misschien de spannendste race van de (lange) dag wordt wellicht de wedstrijd in de kwart liter-klasse. Hier start een hele vloot van Ya maha's met als concurrenten enige supersnelle MZ's, een gloed-nieuwe Derbi met Barry Sheene aan het stuur en mét drie andere Nederlan ders de talentvolle Theo Bult op Yamsel. Phil Read op Yamaha voert de ranglijst aan met 30 pun ten. Het wordt, als pech uitblijft, een strijd op leven en dood in deze zeer spectaculaire klasse. Gesneden koek De rest van de dag wordt besteed I aan de races in de 350, 500 en zij- Merckx I spanklasse. De eerste twee worden Eddy Merckx, die de laatste weken I f kergewonnen door de onge- enige last van een knieblessure leek Y' te hebben en die niet aan de start was verschenen in de Ronde van Ita lië, om zich rustig voor te bereiden op de Tour de France, heeft de Ita liaanse wielerelite gisteren van zyn meesterschap overtuigd. In de grote prijs van Camaiore slaagde slechts Felice Gimondi, die niet zal starten in de Tour, erin het wiel van de Bel gische kampioen te houden. In de eindsprint kwam de Italiaan echter ook niet verder dan het achterwiel van Merckx. Dat ook deze gigant wel eens pech kan krijgen, bleek op Man toen zijn 350 cc. stuk ging. Runners up in deze klasse zijn zeker Phil Read op Yamaha, Alan Barnett op Yamsel en Theo Bult, die ook hier op Yamsel rijdt. Verder rijden er nog tal van snelle Jongens, stuk voor stuk belust op punten voor het kampioenschap. Saai Bij de halve liters, wellicht de saaiste race van de dag, is er als pech uitblijft, geen twijfel aan de zege van Agostini. Landgenoot Rob Uitslag: 1. Merckx Bel) 223 kilo meter in 5 uur 30 min. en 35 sec.; 2. Gimondi 'It> zelfde tijd; op 40 se conden: 3. Paolini (It); 4. Ritter j Bron zal met zijn SuzukF alles doen (Den»; 5. Thomas Pettersson <Zwe>. I om een goed figuur te slaan. De Zweedse winnaar van de Ronde 1 Bij de zijspannen ten slotte, sensa- van Italië Gösta Pettersson zal als tioneel als altijd, heeft Georg Auer- kopman van de Italiaanse fabrieks- bacher met 39 punten de leiding tn ploeg Ferretti rijden in de Ronde van j de strijd om het kampioenschap. Frankrijk. De beslissing Gösta Pet- i Hij wordt op de hielen gezeten door tersson reeds voor de start als kop- I Arsenius Butscher (37 pnt.), Ri- man aan te wijzen, hij eindigde vorig chard Wegener (26 pnt.) en de rj t I jaar achter Merckx en Zoetemelk als snelste, maar tot nog toe door pech C-ardehng derde, was voor Italo Zilioli aanlei- I gevelde Siegfried Schauzu (15 pnt.). In de C-afdeling was de meest in teressante ontmoeting die tussen Her man van der Capellen en R. Brox- terman. Broxterman won met 57, 64, 8—6. Bij de dames in de C-af deling plaatste Ellen Sanders zich als eerste voor de kwart-finale door He- leen Gast met 6—2, 6—1 terug te wijzen. ding af te zien van deelneming. Tennis De Nederlandse tennis ser Jan Hordijk is in Londen in het kwalificatie-toernooi voor Wimbledon in de eerste ronde verslagen door de Australiër Doerner. De setstanden waren 5—7, 9—6, 3—6, 8—6, 71-5. De Duitser Horst Owesle verschijnt met een 4-cilinder Münch in de baan, de geweldigste motor van het hele veld! garet Court (beiden Australië) zijn als eerste geplaatst voor de enkelspe len van het Wimbledon tennis toer nooi dat maandag in Londen begint. Laver, viermaal winnaar op Wimble don On 1961. 1962, 1968 en 1969» is gekozen boven titelhouder John New- combe die als tweede werd geplaatst, raid van der Sluys 't niet zou bolwer- 1 Dp volgende plaatsen worden bezet ken tegen de geroutineerde Ronald door Ken Roseall (3e), Stan Smith Wimbledon-toernooi LONDEN Rod Laver en Mar-i (VS)-Michel Leclercq <Fra), Arthur Blommendaal lag in de lijn der ver wachting, maar de wijze waarop hij het onderspit dolf bepaald niet. Ge rald van der Sluys verloor namelijk eervol met 3—6, 5—7. Een resultaat dat nog wat geaccentueerd wordt, wanneer men daarbij bedenkt, dat Blommendaal in de afgelopen eer ste klasse competitie geen enkel spel heeft verloren. Arnold van der Capellen goochelde tegen Blaauw na (VS). Arthur Ashe (VS), Cliff Ri chey (VS), Ilie Nastase (Roem) en Cliff Drysdale. Tom Okker is niet bij de eerste acht geklasseerd. Hij ontmoet in de eerste ronde de Tsjech Jan Kodes. Bij winst speelt Okker vervolgens tegen de Au straliër Jan Ruffels. Ken Rosewall (Aus)-Patrick Hom bergen (Bel). Cliff Drysdale <ZAF)- Tom Gorman (VS), Cliff Riche.v verlies van de eerste set 6—8 zo (VS)-Dick Crealy (Aus), Stan Smith Ashe (VS)-Erik van Dillen (VS), Ilie Nastase (Roe)-Ray Keidie Aus. Tony Roche (Aus)-Charlie Pasa- rell (VS), Pancho Gonzales (VS)- Manuel Orantes (Spa), Marga ret Court (Aus)-Lorraine Robinson, (Aus». Billie Jean King (VS»-Wendy Gilchrist (Aus». Evonne Goolagong (Aus»-Gail Hansen (VS). Marijke Schaar ontmoet in de ope- Bonnier en Fittipaldi niet in GP ZANDVOORT De Zweed Joakira Bonnier, oorspronkelijk ingeschreven met een Mc Laren-renwagen. zal niet starten voor de Grote Prijs van Nederland, die zondag 20 juni op het circuit van Zand voort wordt gereden. Hierdoor wordt het zeker, dat de Amerikaanse priveryder Skip Barber met zün March in de Nederlandse wedstrijd voor het wereldkampioen schap der coureurs zal uitkomen. Voor de Nederlandse Grand Prix zal Jhr Gys van Lennep, winnaar van de 24 uursrace van Le Mans het afgelopen weekeinde, worden gehul digd. De Nederlandse deelnemer aan de race op Zandvoort kreeg gister morgen de beschikking over de Sur- tees TS 7 - renwagen teneinde zich op het circuit vertrouwd te maken ningsronde de Britse Shirley Bra- met de wagen waarin hy zondag sher, Betty Stöve de Canadese An dree Martin. Trudy Walhof heeft in de eerste ronde een bye. In de tweede ronde speelt zij tegen Eliza Pande, 17e op de ranglijst van de Verenigde Staten. Ada Bakker komt eveneens pas in de tweede ronde in actie. Zij heeft de Russische Marina Kroshina als tegenstandster, die vo rig Jaar de finale van het Wimble don Jeugdtoernooi bereikte. rydt. Ook de Braziliaanse autocoureur Emerson Fittipaldi zal niet deelne men aan de Grote Prys van Neder land voor formule I-wagens. Fitti paldi heeft enige tyd geleden een auto-ongeluk gehad en verbiyft nog steeds in een ziekenhuis. In zyn plaats heeft de lotus-stal testryder Dave Charlton (Zuid-Afrika) inge schreven.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25