.EIDSCH DAGBLAD Senaat beslist: V S-troepen blijven nog in Vietnam [L® 'PAK HEM BIJ Z'N LURVEN' vandaag UP of COLA )opavond bijna le stad Leidse politie zoekt aanknopingspunten in gevonden materiaal Vandaag eens over zetels alles Vlieland Ook de HOGEWOERD heell donderdags KOOPAVOND (9ud 9£e, teitws jicht 1 maart 1860 DONDERDAG 17 JUNI 1971 No. 33427 ar; G. Koopman facteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1. Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) WASHINGTON (GPD) Voor de tweede keer in tien maanden heeft de Senaat de motie van de senatoren McGovern (Democraat uit Zuid-Dakota) en Hatfield (Republikein uit Oregon) verworpen om alle Amerikaanse troepen per 31 de cember terug te trekken uit Indo-China. 1 juli in Leiden EN Het ziet er naar uit, ien, 'n maand nadat de proef koopavond voor de city be- donderdagse koopavond in hele stad zal hebben. Bij de een voorstel om met ingang uli de proef belangrijk uit te aansluiting" hebben ver- odernemers aan Stationsweg ngsplein, Vijf Meiplein, Ga- Hogewoerd, Turfmarkt Cobetstraat. Doezastraat straat. Nieuwe Beesten - fn Morsstraat. Voor een deel reeds een gunstig advies van ler van Koophandel, voor de >rdt het verwacht vóór de rgadering op 28 Juni. f laast heeft de Kamer op initiatief een enquete ge- onder de winkeliers van de it en het Kennedycen- Zuidwest. Ook deze win- een koopavond. iergtransplantatie ieuw succes Leids AZ Sinas vanmorgen is ae meuwt Wadding er sluisbrug over het Korte Vlietkanaal bij "De Grote Vink" in haar geheel in gebruik. Het verkeer gaat over de drie banen, die over de brug lo-pen. De laatste hand wordt gelegd aan de vernieuwing van de wegaan- sluiting op deze plaats. Over dit iverk meer op de stadspagina. (Foto Holvast) Suiker in tank van militaire vrachtwagens VENLO Nog onbekende personen hebben militaire vrachtwagens in de Venlose Frederik Hendrikka zerne onklaar gemaakt door suiker in de benzinetanks te gooien. De wagens stonden in een garage waar ze gerepareerd zouden worden. Op de grond en bij de benzinedop pen werd suiker gevonden. In april werden in de Venlose kazerne ongeveer 26 voertuigen on klaar gemaakt. Het waren Jeeps waarvan de dubbele V-snaren ge deeltelijk waren doorgesneden. De Jeeps stonden in een half open loods. Minister Luns terug in Nederland: SCHIPHOL (ANP) De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is vanochtend via New York in Nederland teruggekeerd. Na afloop van de NAVO-vergade- ring, twee weken geleden in Portu gal waar hij tot opvolger van secre taris-generaal Brosio werd benoemd, was mr. Luns doorgereisd naar Su riname en de Antillen om van de re geringen en de bestuurscolleges af scheid te nemen als minister van Buitenlandse Zaken. Op een persconferentie na aan komst op Schiphol verklaarde mi nister Luns dat de NAVO-vergade- ring in Lissabon heel goed verlopen was. maar hij toonde zich verbaasd de naar zijn zeggen onjuiste en zelfs lasterlijke berichten van het In het Academisch in Leiden heeft een bestaande uit kinderartsen, irkers van de afdeling Im- lematologie en van het Ra- ?isch Instituut TNO in Rijs- et succes een beenmergtrans- verricht bij een vijf oud Jongetje uit Italië ngetje leed aan een aange Ernstige stoornis van het im- afweerapparaat, waar bi buitengewoon vatbaar was llerlei infecties. Met behulp en specialistische laborato- imiek (zgn. weefseltypering) de afdeling Immunohaemato- an het ziekenhuis is ontwik- as het mogelijk een donor zoeken wiens cellen slechts verschil vertoonden met die it patiëntje. Als donor fun- een oom van de patiënt, die da woont. I twee maanden na de operatie, het jongetje in goede alge toestand en men waagt het spreken van e zover ons bekend is er in de tot begin 1971 bij 16 kinderen o ernstige afweerstoornis een transplantatie verricht, 3 in Leiden. Van deze to- °«P zijn er 6 of 7 nog in le- 'ok zij 't slagen van deze in- van deze kinderen werd fcnhalf jaar geleden in Lei- öandeld. Hij leidt thans een normaal leven. Nu is >m een dergelijke ingreep bekroond. )pkl; aringen verwacht van vanavond tot tavond: plaatselijk nog buien, Borgen geleidelijk meer opkla- vooral in de kustgebieden, tot vrij krachtige wind uit #est tot west. Min. temp. om- P 8 graden, maxima rond 16 r (Opgemaakt om 12.40 uur) Russische persbureau Tass, naar aanleiding van zijn benoeming tot secretaris-generaal van de NAVO. Het had hem des te meer be vreemd omdat kort tevoren van ho ge Russische zijde vriendelijk was gereageerd op zijn mogelijke benoe ming. "De regering heeft uiteraard haar misnoegen kenbaar gemaakt, aan de Russische autoriteiten over deze berichten, waarop het persbu reau Tass meedeelde dat zij waren ontleend aan Nederlandse bronnen. Welke die bronnen waren, kunt u zich wel voorstellen", aldus mr. Luns. Over zijn in Portugal afgelegde verklaring dat het geloofsleven in Portugal veel beter is dan dat in Ne derland, wilde hij niet in discussie treden. "Dat is gewoon mijn per soonlijke mening, die staat buiten de politiek en een theologisch debat kunnen we hier beter niet aangaan". Demonstranten Gewapend met borden tegen de oorlog in Mozambique en Angola, hield een groepje demonstranten van de Socialistische Jeugd zich tijdens de persconferentie op bij de uitgang van het perscentrum op Schiphol. Op gegeven moment wisten enkelen ech ter door te dringen tot in het pers centrum, waaruit zij door de inmid dels gealarmeerde luchthavenpolitie werden verwijderd. Eén demonstrant was de politie kennelijk te slim af, want hij ver scheen toch in de perskamer, liep naar voren en drukte minister Luns een pamflet in handen terwijl hij riep: "Nu kunt u de fascisten nog be- De motie werd verworpen met 55 te gen 42 stemmen. Nog voordat er over deze motie werd gestemd, had- den McGovern en Hatfield hun steun gegeven aan een compromis-voorstel van de Democraat Lawton Chiles uit Florida, waarbij de fondsen voor de Vietnam-oorlog per 1 juni vol gend jaar zouden worden gestopt. Maar ook deze motie werd tegenge houden met 52 tegen 44 stemmen. Senator McGovern, de enige de mocraat die zich tot dusver kandidaat heeft gesteld voor het president schap van zijn partij in 1972, zei in een persconferentie na de stemming dat hij en Hatfield in de korhende maanden een reeks moties zullen in- LEIDEN Nog steeds is de iden- matig heb ik het idee dat we deze titeit niet vastgesteld van de ver- j zaak tot een oplossing zullen weten moorde vrouw, wier stoffelijk over- te brengen", aldus de hoofdinspec- schot dinsdagochtend in een sloot teur. langs de Europaweg in Leiden is ge- vonden. De Leidse politie is er bijna De Haagse vrouw, waarvan men van overtuigd dat de onbekende i aanvankelijk aannam, dat zij het i (-er Saan helpen, het is een schande vrouw althans in Nederland niet als slachtoffer was, is inmiddels terecht (Minister Luns verfrommelde het vermist te boek staat. Volgens hoofd- zij was in België. Daarheen was zij pamflet tot een prop en wierp het Inspecteur D. J. Verzijden, die de 1 ontvoerd door twee Hagenaren. De weg. daarbij uitroepend: Pak nem leiding van het onderzoek in deze i mannen zijn inmiddels gearres- bij zijn lurven, hoe kan zo iets vuils uitermate mysterieuze zaak heeft, teerd. Zij hebben verklaard dat het hier nu opeens binnenkomen?" kan het slachtoffer uit het buiten- hen om ^et geld van de vrouw te Daarop trad een agent binnen die land afkomstig zijn. Het signale- ^oen was. de jongeman met zachte drang naar ment van de vrouw, die ongeveer buiten werkte, waarop de persconfe- dertig jaar moet zijn, is daarom ook I rentie werd voortgezet. naar Interpol doorgezonden. Het uit veertien man bestaande team van de Leidse politie oriën teert zich nu vooral op het mate riaal, waarin het met touwen vast gebonden lichaam van de vrouw was verpakt, een imitatie Juten baal met In zwarte drukletters KS 110, een gewone Juten zak met het zwarte opschrift 2 GBX 7196 Amsterdam, een grondkleurig gordijn (vermoede lijk van de opbouw van een opklap- bed) met zes banen in de lengte, een blauw grijze Zaalbergdeken en enke le stukken plastic. In verband met het opschrift op een van de Juten zakken is een aantal rechercheurs Leiden vanochtend naar de hoofdstad gereisd. vrachtwagenchauffeur, die door een voorbijkomende automobi list dinsdagochtend omstreeks vijf uur op de Europaweg zou zijn ge signaleerd met een stuk plastic ln de hand, is nog niet opgespoord. Hoewel de politie zeer weinig aan knopingspunten in deze moordzaak heeft, liet hoofdinspecteur Verzij den zich vanochtend vrij optimis tisch over het mysterie uit. Gevoels- DEN HAAG Vandaag proberen de leiders van KVP. ARP, CHU. VVD en DS'70 het eens te worden over de zetelverdeling in het nieuwe kabi net. Naar alle waarschijnlijkheid zal toch AR-leider mr. B. Biesheuvel de formateur en eerste minister van het vijf-partijenkabinet worden. De heer Biesheuvel wil het forma teur- en premierschap echter alleen op zich nemen, als hij de onvoor waardelijke steun krijgt van elk van de vijf partijen. Vandaag wordt ook gesproken over het unanieme eindrapport van dp bezuinigingscommissie-Nelissen, een werkgroep van deskundigen uit de 5 partijen. Volgens het rapport moe ten Onderwijs en Verkeer en Water staat volgend Jaar de grootste offers brengen voor de bezuinigings plannen. De commissie stelt voor, de school en college gelden aanzienlijk te verhogen. Volgens de commissie is het moge lijk de overheidsuitgaven in 1972 te besnoeien met ongeveer 900 miljoen gulden. Alle ministeries zullen een veer moeten laten, behalve Defensie. Dit departement is buiten schot ge bleven, omdat de vijf fractieleiders daarvoor juist 75 miljoen gulden ex tra hebben uitgetrokken en een spe ciale commissie willen laten kijken of er later misschien bezuinigd kan worden. De commissie doet geen voorstel len over eventuele verzwaring van de belastingdruk. dienen, met verschillende data voor de terugtrekking van de troepen. "Wij zijn ervan overtuigd dat ten slotte een meerderheid van de senaat zal instemmen met een datum", al dus McGovern. Bijna gelijktijdig werd op een bij eenkomst van Amerikaanse burge meesters in Philadelphia een motie aangenomen, waarbij er bij presi dent Nixon op werd aangedrongen, de troepen tegen het eind van dit Jaar terug te trekken. Maar hierbij moet niet uit het oog worden verlo ren dat de motivering van deze bur gemeesters een andere was dan die van de senatoren. De belangrijkste motivering van de burgemeesters was, dat met het beëindigen van de oorlog meer geld beschikbaar zou komen voor hun steden die zich in zorgwekkende omstandigheden be vinden. Tot zover onze correspondent. Artikel van Ridgway Generaal Matthew B. Ridgway, de vroegere opperbevelhebber van Amerikaanse strijdkrachten in Ko rea. heeft er op aangedrongen om binnen de komende zes tot negen maanden alle Amerikaanse troepen uit Vietnam terug te trekken. Ridgway schreef in een artikel in 't driemaandelijkse tijdschrift over Buitenlandse Zaken dat hij met vol ledige terugtrekking bedoelt „de ver wijdering van iedere Amerikaanse uniform-drager, behalve de ambas sade-wachten van het vasteland van Vietnam". Zolang er nog Amerikaanse strijd krachten in Zuid-Vietnam zijn. aldus Ridgway, zullen onze manschappen aangevallen worden en „zolang zij aangevallen worden, zullen zij tegen aanvallen uitvoeren en zal de oorlog voortduren en niet beëindigd worden. Ridgway toonde zich sceptisch ge stemd ten aanzien van de plannen van de regering-Nixon om een ein de aan de oorlog te maken. „Hoe kun nen wij het achterblijven van een 'rest-strijdmacht" zoals de minis ter van Defensie dat voorstelt, in overeenstemming achten met de "volledige terugtrekking" die de pre sident in het openbaar heeft be loofd?" De kwestie van de krijgsgevange nen, zo zegt de generaal is een drin gende kwestie, die de voortdurende aandacht van de Amerikaanse rege ring vraagt, maar Ridgway betwij felt of de dreiging met gewelddadi- acties zal bijdragen tot de invrij heidstelling van de Amerikaanse krijgsgevangenen. We moeten als EEG nu met En geland rondkomen, want ik geloof niet dat we tussen nu en het jaar 2000 nog eens een dergelijke kans krijgen. Dat is de mening van de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. H. J. de Koster PAGINA 7 Rinus WTehrmann heeft de strijd om het lange haar voor de mili tairen wel gewonnen. Gisteren kwam hü vrij. PAGINA Erik Vos' toneelproduktie Bac chanten '71 die gisteren in Carre In premiere is gegaan bleek een expositie van retoriek PAGINA 5 Constantijn van Griekenland keert mogelijk weer terug naar Athene PAGINA 9 Sportvissers zoeken de rust, maar de plassen worden steeds drukker PAGINA 15 Ajacied Rijnders voor acht ton naar de FC Brugge PAGINA 23 Sprookjesachtig record van SJef Hensgens (23) PAGINA 25 BUITENBOORDMOTOREN BLOEM Hogewoerd 104 VANAVOND TOT 9.00 UUR... een zwenk-tuinsproeier met een winkelwaarde van 26.75 voor maar 19.95 weet heeft Nieuwe Eijn 50 Tin 2 0824 (017 IQ) Juwelendiefstal Een ongeveer 35-jarige man heeft uit de woning van een in Parys levende Amerikaan juwelen ter waarde van 2% miljoen gulden ontvreemd. De gemaskerde en bewapende dader knevelde de Spaan se huishoudster, die hem argeloos had binnen gelaten en doorzocht alle kasten en laden bij afwezigheid van huiseigenaar. deze week bij 2 literflessen 98 Uit het Leidsch Dagblad van 17 Juni 1871: Rotterdam. Gisteren vier de de heer Hendrik Scholten zijn 80ste verjaardag. Ruim 52 jaren staat hij aan het hoofd der gemeente-armen school no 1, en in het volle genot zijnen verstandelijke vermogens. Aan het verslag van den toestand der gemeente Lei den. voor 1870 is voor heden het volgende ontleend: Loop der bevolking gedurende het jaar 1870: Bevolking op 31 December 1870: 19140 man nen, 20819 vrouwen, totaal 39959.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1