erkgelegenheid 30.000 hotten gevaar Honeckers eerste partijcongres VERZET ZWEVEN TEGEN MARK Uw Leidsch Dagblad Regering van India trekt troepen samen 'PER CLYDE SHIPBUILDERS GAAN DICHT: ^eiders \en ven te Men -ERIMENT SALJOET Smakelijk rijbewijs Regerings crisis op IJsland mee op vakantie 1 Beschuldiging Pakistan: IN HET TEKEN VAN DE ECONOMISCHE PLANNEN 15 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD No; (Van onze correspondent) kjj f/GLASGOW Werknemers van het scheepsbouw er Clyde Shipbuilders (UCS) hebben gisteren op bijeenkomst in Glasgow gedreigd de drie scheeps- het concern te zullen overnemen. Gisteren werd linetszitting bekendgemaakt dat de al lange tijd in 'dk« |en verkerende Schotse werven in hun huidige vorm ie Britse regering zullen worden gered en daarom worden geliquideerd. De regering laat echter de Aid open dat het in nieuwe vorm zal herrijzen. Engeland behandelt alsof het een commeriële vennootschap is, zonder acht te slaan op de belangen van de bij de bedreven betrokken' werk krachten. Premier Heath krygt zelfs van vroegere Conservatieve kopstukken, zoals MacMillan en Butler, het ver wijt te horen dat zyn bijna negen- tiendeëeuwse economisch dogmatis me recht indruist tegen de opvattin gen van het moderne Conservatisme dat, door terugkeer naar een "Laissez faire" (laat maar waaien), in het gedrang dreigt te raken. Ook Butler an oordeel dat de vooruitstre vende Conservatieve regering de eco nomie centraal in haar greep moet houden. Advies Inmiddels zal de regering die op dit moment ook niet weet wat er precies moet gebeuren advies vragen aan een nog te benoemen groep deskundigen. Eventueel zal zy uit een speciaal noodfonds putten indien zij in ver band met de liquidatie van de firma financieel zal moeten bijspringen. Dit slaat waarschijnlijk op de doorbeta ling gedurende nog een aantal we ken van de lonen. Er heersen zowel bij de directie als het personeel van de werven teleur stelling en verbittering over de hou ding van de regering. De algemene verwachting was namelijk dat deze eventueel in de vorm van een lening zou bijspringen met het kleine bedrag van 6 miljoen pond (51 miljoen gul den) dat vereist was om het tekort aan kasmiddelen op te heffen. De re gering heeft in elk geval verklaard dat zij hoopt dat de meeste in aan bouw zijnde schepen zullen kunnen worden voltooid en ook dat er van de 7500 man werf personeel zoveel mogelijk arbeiders zullen kunnen worden gehandhaafd. Meer dan 20.000 arbeiders in de toeleveringsbedrijven zijn eveneens van deze werven afhankelijk en een groot deel van de bevolking van Glasgow en 't grootste deel dat langs Clyde woont leeft van de scheeps bouw. 1 d pnheid van bijna 30.000 gebied waar de werk- ;n recordhoogte heeft tien procent) staat nu De vennootschap heeft ginsel tot liquidatie be- orlopige curator is be- rs 1 liet tijdens het week- eig horen, dat 't deze week u moeten sluiten, tenzij ;er, lond sterling (51.000.000 tafel komt. De firma ort aan liquide midde- njl nog net met de lonen Q ide week betalen, maar niet. dat de voorgaande •heidshulp het juiste te hebben gehad. Dank Jtie en nieuwe outillage ïiviteit met 78 procent .jrwyl in de afgelopen 15 aantal werkkrachten Prc it is gedaald. Bovendien 'ee boeken er blakend uit, bup ter waarde van meer n pond (f765.000.000,-), l daarvan alleen al tot het volgende jaar de dig bezet zullen zijn. kort aan werkkapitaal, ii geen materiaal kan het bedrijf par- 'ond in het Lagerhuis iedeling door minister dat de regering wei- februari 1968 uit vier onder twee wereldbe- lelijk John Brown en i. (Jrormde combinatie een te werpen, veroor- loedende reactie in het Oppositieleider Wilson sslissing van de regering andaal. Wedgwood Benn 3te ter in de Labour-rege- lqe oordelijk was voor de pg van UCS, beschuldig- van het grootst denk- ten opzichte van de dui- werven werkzame ar- Eigen benen imfan de regering is dat eigen benen moet leren re| ardoor het bedroevende "naat eindelijk te ver- Labour-oppositie be legering ervan dat deze (AFP Reuter) De Tan het om de aarde Russische ruimtestation idt gisteren met behulp ussische vliegtuigen een uitgevoerd om de sa- in de vochtigheidsgraad 1,11 van de gebieden rond Zee en de vegetatie keurig te kunnen bepa- van een spectrograaf manning een reeks spec- van dit gebied gemaakt. 'Pnamen kan een tabel laakt die van groot be- ,l 'n voor de land- en bos- P' VU r Vlie texperiment hebben twee 'egtuigen. een Iljoesjin- Antonow-2, meegewerkt. 11 vloog op een hoogte m de Antonow vloog la- Je manier deze twee vlieg net ruimtestation hebben is niet bekendge Van EEG landbouwministers De chauffeur van een West- Berlijnse auto zocht een wel bij zonder passende winkel uit om zijn wagen in de pui en de puin te rijden. De maneen Turkse gastarbeider, slipte na een ver keerde manoeuvre en vloog door de ruit van een doodkistenwinkel. De gastarbeider kwam er met en kele schaafwonden vanaf. De fraaie kisten kregen eveneens slechts een krasje. LUXEMBURG (ANP) Dc Eu ropese ministers van Landbouw vin den dat er zo spoedig mogelijk een eind moet komen aan het laten zwe- van de koers van de Duitse mark. Ze zijn van mening dat als dat zweven niet snel een eind neemt, het gevaar niet denkbeeldig is dat de gemeenschappelijke landbouwmarkt desintegreert. De Nederlandse bewindsman, Lar- dinois, heeft betoogd, dat niet alleen de landbouwmarkt gevaar loopt uit een te vallen, maar dat er een reëel gevaar bestaat voor de gehele ge meenschappelijke markt. Als men zijn grens afsluit om wille van munt- maatregelen, is het erg verleidelijk ook andere excuses te bedenken om nationale markten af te grendelen, zo heeft hij gezegd. Ook de Europese commissie heeft zich, in de vrij heftige raadsdiscus- srnstig verzet tegen het nog lang LÜBECK (DPA) Een automobilist in Lübeck, die bang was dat de politie hem zijn rijbewijs zou ontnemen, heeft dit, voordat de politie daartoe de kans kreeg, opgegeten. De man reed zig-zag op de weg, waarna hij werd aangehou den. Hij werd onderworpen aan een alcoholproef, die niet goed voor hem uitviel. REYKJAVIK (Reuter, DPA) Premier Johanna Haf stein van IJs land heeft gisteren bekendgemaakt dat hij zal aftreden in verband met de nederlaag van zijn coalitieregering bij de parlementsverkiezingen die zondag zijn gehouden. De oorzaak van de nederlaag is het vrij grote aantal stemmen dat de links-liberalen, een kleine linkse groepering die voor het eerst aan de verkiezingen deelnam, wisten te be halen. Zij kregen 5 zetels en nemen nu een sleutelpositie in. Haf steins coalitieregering, gevormd door de conservatieve zelfstandig heidsparty en de Sociaal-democra tische Party, is twaalf jaar aan het bewind geweest. De zelfstandig heidspartij verloor één van haar 23 zetels en de sociaal-democraten drie van haar negen. De in oppositie zijnde Partij van de Voortuitgang, een centrumgroe pering, liep terug van 18 tot 17 zetels en het communistische Volksver bond, dat ook in oppositie is, kwam en hem zal inlichten over het ver- I van negen op tien zetels. Het parie loop van de discussie van gisteren, ment telt in totaal 60 zetels. laten zweven van de koers van dr Duitse mark. Landbouwcommissaris dr. Sicco Mansholt, heeft blijk ven „van grote zorg en van een re gelrecht wantrouwen, dat er bij de Europese Mansholt heeft vandaag toen de ministers van Financiën van de zes de conjuctuursituatie van de Euro- markt onder de loep nemen, aan de Duitse minister Schiller (Finan ciën) gevraagd, hoe lang de Duitsers denken hun mark nog te laten zwe ven. Verder heeft hij aangekondigd dat de Europese Commissie de lijst van produkten, waarvoor tijdelijk Invoerheffingen en uitvoersubsidies gelden, drastisch zal inkorten. Mansholt deelde mee in Duitse kringen te hebben vernomen dat het zweven van de mark nog wel een jaar kan duren. Het is onverdraag lijk, zo betoogde hij, dat een vergro te EEG al meteen met een halfbak ken landbouwmarkt zou moeten be ginnen. Een poging van de Franse voor zitter, minister Cointat, om deze ge voelens van de Commissie en 't me rendeel van de ministers (de Duitse minister Er tl hield zich om begrij- peiyke reden' wat afzijdig) in een resolutie vaste te leggen, leed schip breuk. Wel werd men het erover eens dat minister Cointat ook van daag minister Schiller zou benaderen Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie ate U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, 9 ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wy niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 25 ci. Ons HUISADRES is: Straat: Woonplaats: no. Kwartaal wy hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES is: doorhalen wat niet van toepassing i plaatsnaam S.v.p. in blokletters. (By tydeiyke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt. Duideiyke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. Voor tydelyk in te houden kranten wordt by restitutie van het te veel betaalde abonnementsgeld f 0.50 in mindering gebracht voor administratie kosten. LAHORE (Reuter, AP) De mi litaire gouverneur van Oost-Pakistan heeft gisteravond verklaard, dat In dia reservisten oproept, die als ver sterking moeten dienen van de gere gelde troepen, die aan de grenzen met Oost-Pakistan waren samengetrok ken. De militaire gouverneur, luitenant- generaal Tikka Chan, zei by zyn komst in Lahore, dat India thans in staat is. offensieve maatregelen tegen Pakistan te nemen. Hy beschuldigde voorts Indiase troepen van het geven van vuurdek- king aan Bengaalse deserteurs uit het Pakistaanse leger. Aan de grens tus sen Oost-Pakistan en India zouden deserteurs hier en daar mynen leg gen. Generaal Tikka Chan, die een kort BONN In Oost-Berlijn begon nen vandaag meer dan tweeduizend gedelegeerden van de Socialistische Eenheidspartij, de communistische partij van de DDR, aan het achtste grote partijcongres. Als gasten ma ken vertegenwoordigers van 65 bui tenlandse partijen de gebeurtenis sen mee. De meest prominente gast is partijleider Leonid Breznjew uit de Sowjet-Unie. Voor het eerst wordt een Oostduits partijcongres niet geleid door Walter Ulbricht. De 78-jarige veteraan liet het afweten door ziekte. Erich Ho- necher legde het centrale comité ver antwoording af voor het gevoerde beleid, terwyl premier Stoph een voordracht hield over het komende vyfjarenplan. Verwacht wordt dat het congres sterk in het teken van de economi sche plannen zal staan en daarom geen groot nieuws zal opleveren. Hoeveel arbeidsnormen de afgelopen' Jaren zijn vervuld of zelfs overtrof fen en wat voorts zoal ter verster king van het socialistische vader land is gedaan, kan op z'n hoogst voor de 1,7 miljoen SED-leden in te resant zyn. En die hebben zich de afgelopen maanden in vergaderingen op alle niveaus zo degelijk voorbe reid op de grote gebeurtenis, dat voor hen verrassingen ook al bijna geheel uitgesloten zijn. Interessant is het congres vooral omdat het zal worden gepresideerd door Honecker en daarmee min of meer een primeur is in de commu nistische wereld. Chroesjtsjow, No- wotni, en Gomoelka werden afge dankt en konden in de partij geen rol meer spelen. In de DDR zal de vorige partijleider met bijzondere onderscheiding worden behandeld. Korte termijn Niettemin weet men inmiddels, dat tot de opvolging van Walter Ulbricht als eerste secretaris van het centrale comité, de hoogste functie in de com munistische samenleving, op vry kor te termijn moet zijn besloten. In Ja nuari heeft Ulbricht voor het comité nog een lange rede gehouden over de voorbereidingen van het partij congres. Vervolgens werd bekend, dat hij dat congres zou toespreken over de ontwikkeling van het socialistische stelsel in de jaren zeventig. Nu het zover is is hy toch niet aanwezig. Honecker, die kortgeleden nog chef van de veiligheidsdienst was en al leen al daardoor niet populair kan zijn geweest, zal de hoofdrol vertol ken. In zijn naaste omgeving is al sprake van enkele opvallende ver nieuwingen. Hij heeft de leiding van het veiligheidsapparaat overgedragen aan de zestigjarige partijsecretaris van Berlijn Paul Verner. Voorts is als plaatsvervanger van premier Stoph de naar men zegt zeer popu laire secretaris van het district Halle, Horst Sindermann (55) benoemd. Aangenomen mag worden dat de geziene man uit de provincie zeer bewust is uitgekozen om straks Stophs plaats in te nemen als deze voorzitter van de staatsraad wordt, een functie die Ulbricht nu nog be kleedt. Of de buitenlandse politiek op het congres veel aandacht zal krij gen, is de vraag. Van Brezjnew wordt in het Westen verwacht dat hij in zijn toespraak de Berlijnse problema tiek toelicht. Honecker kan daar ech ter op zijn beurt weinig behoefte aan hebben. Enig extra accent zal hy wellicht geven aan dat facet van zijn buitenlandse beleid, dat hij centraal heeft gesteld sinds zijn benoeming begin mei: de volstrekte afgrende ling van de DDR naar het westelijke Duitsland en het zeer attent zijn op de gevaren van de sociaal-demo cratie. Op dat punt is Honecker veel scherper dan Ulbricht. Men kan hem niet aanwrijven dat hij de discussie over betere betrekkingen tussen bei de Duitslanden tot dusver heeft ge dwarsboomd. Wat dat betreft is trou wens de Russiche politiek zonder twijfel bepalend. Hij stelt echter voorop dat de DDR niets meer met de Bondsrepubliek gemeen heeft en zich zelfs hermetisch moet afgrende len voor de gevaren uit het Westen Die gevaren zijn, naar Honeckers oordeel, groter geworden door het Westen. Die gevaren zyn, naar Ho neckers oordeel, groter geworden door het aan de macht komen van de sociaal-democraten in Bonn. Het valt niet mee sociaal-demo cratie als reactionair aan de kaak te stellen, zeker niet nu dat voor Oostduitsers min of meer wordt ge personifieerd door Brandt, wiens grote populairiteit onder de dorpsbe volking in Erfurt overtuigend is ge bleken. Daarom zijn echter voor Ho necker de afgrendeling en de waar schuwing tegen de sociaaldemocratie des te dringender. De gevolgen er van hebben zelfs de buitenlandse cor respondenten in Bonn al ondervon den: ze hebben geen toestemming ge kregen het achtste partijcongres bij tewonenl bezoek brengt aan Lahore, deelde nog mee, dat 21 ontvangstcentra waren ingericht voor Oostpakistanen, die vanuit India naar huis terugkeerden. Volgens in Calcutta gepubliceerde getallen bedraagt het totale aantal dat sinds april van Oost-Pakistan is gevlucht naar India, thans 5.765.000. Van deze mensen zyn 5.189.00 hin does. Voor de burgeroorlog begon, on geveer twee maanden geleden, be droeg het totale aantal hindoes in de oosteiyke provincie ongeveer 8 miljoen. Van de 5.765.000 vluchtelingen zyn er 3.628.000 onder- of althans byeen- gebracht in 592 kampen en opvang centra. Tot degenen in de kampen en cen tra behoren 907.000 kinderen van minder dan 3 jaar en 290.000 moeders die een kind nog zelf voeden. Buiten de kampen bedragen die ge tallen, naar schatting 500.000 en 180.000. In april kwamen er per dag onge veer 56.000 vluchtelingen India bin nen, in mei was dit getal opgelopen tot 100.000. De stroom werd steeds groter, want in de eerste vyf dagen van juni wa ren het er 130.000 per dag geworden. Longontsteking ERICH HONECKER Onder de vluchtelingen is nu ook longontsteking uitgebroken. Indiase autoriteiten zyn bevreesd dat deze als gevolg van de moessonregens een massale omvang zal aannemen. Artsen in een vluchtelingenkamp in één van de buitenwyken van Cal cutta hebben het afgelopen week einde 40 gevallen van longontsteking per dag gemeld. Een aantal patiënten is inmiddels overleden. Twee grote Russische vliegtuigen van het type Antonow-12 beginnen vandaag een luchtbrug voor het over brengen van 50.000 Oostpakistaanse vluchtelingen naar de streek van Ma- na in Madhya Pradesj in centraal India. Morgen worden by deze lucht brug vier Amerikaanse transport vliegtuigen van het type C-130 inge schakeld. Deze toestellen zullen per dag 1000 vluchtelingen overbrengen van het gebied van Tripira naar Gauhati in Assam. Uit de vluchtelingen worden man nen gerecruteerd voor het Oostpakis taanse bevrydingsleger, het "Bangla Djes Moekti Foej". Een officier van het bevrydingsle ger zei zondag in een interview dat de guerrillastryders worden opgeleid in geheime kampen in Oost-Pakistan. Ook in Oost-Pakistan, aldus de offi cier, zyn ongeveer 200 recruterings- centra. In India bevinden zich ruim honderd van zulke centra.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9