eertsema wil meebeslissen ver een kandidaat-premier Regering gaf geen „fair play" S Steenkamp praat over „vrije kwesties" Ifokantie? Neem Aspirine dan ook mee! Eis: 20 jaar voor moord op melkboer \foor de tonderere*5-'^ Aspirine Junior met vruchtensmaak. Opbrengst van Pakistan-actie ca. 20 miljoen Polak: Waver blijft voorlopig half jaar in ons land haar vlug uit model? lavona haarversteviger ÖD 0INSDAG 15 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Behalve over de ontwikkelingssamenwerking, waarover „de vijf" het nog steeds niet eens zijn al komen hun standpunten langzamer hand dichter bij elkaar, spre ken de fractievoorzitters van daag met informateur Steen kamp over de zogenaamde „vrije kwesties". Hieronder worden verstaan die politieke onderwer pen, die in het regeer-akkoord niet zullen worden geregeld en waarover de coalitie-partners als de onderwerpen in de ko mende regeringsperiode aan de orde komen, vrij zullen mogen oordelen zonder dat het de coa litie uiteen hoeft te doen vallen. Die vrijheid moet dan zo ver gaan, dat bij voorbeeld de betrokken minister in het nieu we kabinet aan een eventueel, via een kamerinitiatief in te die nen wetsontwerp, zijn contra seign zal kunnen geven zonder dat dit politieke consequen ties hoeft te hebben. In het bijgewerkte ontwerp akkoord van prof. Steenkamp, dat gisteravond ter nadere be studering aan de vijf frac tievoorzitters is overhandigd, doet de informateur het voorstel een aantal min of meer actuele politieke onderwerpen als „vrije kwesties" te beschouwen. De standpunten van „de vijf" liggen ook op dit punt echter, voorlopig nogal uiteen. Zo heeft de KVP-er Veringa verklaard er geen behoefte aan te hebben momenteel iets te veranderen aan het omroep bestel en aan de wetgeving op het stuk van abortus. Zouden anderen daar echter anders over denken en dat is bekend dat dit zo is dan wil hij met na me de abortus niet als een „vrije kwestie" zien. Met andere woor den: óf in de komende regerings periode niets veranderen, de status quo handhaven óf het probleem nu in het regeer-ak koord regelen. Drs. Udink (CHU) vindt de omroep ook geen „vrije kwestie" >erder „een niet-actuele kwestie" De WD-er Geertsema ziet het omroepbestel duidelijk als „een gebonden kwestie", een probleem om te regelen dus. Maar hij heeft daar aan toegevoegd dat, de liberalen op dit punt „niet al les op haren en snaren zullen zetten", aangezien bij voorbeeld de invoering van een derde tv- net voorlopig toch veel te duur zal zijn. Andere onderwerpen, die even tueel als „vrije kwesties" zullen worden beschouwd, zijn de wet op de kansspelen en de kies drempel. De WD is bereid de kiesdrempel, waar zij zoals be kend, tegen is, tot „vrije kwes tie" te maken. In ruil daarvoor zou zij dan echter graag zien. dat AR en CHU hetzelfde zou den willen doen met de wet op de kansspelen. Van onze politieke redactie DEN HAAG WD-fractieleider mr. W. J. Geertsema «ril inspraak bij het aanwijzen van de kandidaat voor het rremierschap van het nieuwe kabinet. Hij neemt er geen jenoegen mee dat de christelijke partijen het premierschap i)s een onderonsje beschouwen. Ma afloop van een fractievergade- ing zei Geertsema gisteravond: "Het pemierschap is een pure KVP- westie. Als de KVP er geen prijs op lit een kandidaat te leveren wil dat duidelijk horen. Na de KVP is WD aan de beurt om een kan- idaat voor te stellen, Pas als de VD daarvan afziet is de keuze aan 5 ARP". In politieke kringen is vanaf het »egin an de besprekingen over een leuw kabinet AR-fractieleider mr. W. Biesheuvel beschouwd als de »ndidaat - premierVoor de verkie- ngen is diens naam eveneens ge temd. Geertsema heeft zich er ook Den tegen verzet, dat Biesheuvel of meer automatisch als kandi- lat van de drie christelijke partijen aar voren zou worden geschoven. De woordvoerder van informateur rof. dr. P. A. J. M. Steenkamp seft meegedeeld, dat de informateur an plan is aan de Koningin de aam te noemen van een formateur evens kandidaat-premier) als de ractieleiders van KVP, ARP, CHU, VD en DS'70 het over de kandi- aat eens zijn. In d!a/t geval zou er pen aanleiding zijn om in de Twee- Kamer een debat te houden over iet rapport van prof. Steenkamp. Het is bekend, dat mr. Geertsema iel zo'n debat wil, dat zou moeten [toonden in een aanwijzing door de "weede Kamer van een formateur let name mr. Blesheuvel heeft in en eerder stadium laten weten niet "eel voor zo'n debat te voelen. i de fractie van de KVP is gis- n verzet gerezen tegen de af spraak van „de vijf" om voor de fensie om te beginnen 75 miljoen gul den extra ter beschikking te stellen. De fractie droeg voorzitter Veringa op de kwestie opnieuw aan de orde te stellen. Liever wil de KVP het akkoord op dit punt beperkt zien tot de instelling van een „brede com missie" (door het nieuwe ka binet) die moet uitzoeken in hoever re Nederland voldoet aan de NAVO- verplichtingen. De drie christelijke fracties verwer pen de voorgestelde bevriezing van de ontwikkelingshulp op het huidige niveau. Drs. B. J. Udink, de fractie leider van de CHU en tevens demis sionaire minister voor ontwikkelings samenwerking, zei dat Nederland dat internationaal niet zou kunnen verkopen. De KVP-er Veringa vond, dat tij dens de hele kabinetsperiode de ont wikkelingshulp tenminste 1% moest zijn van het nationaal inkomen. Hij hoopte, dat dit percentage in de tweede helft van de periode zou kunnen stijgen. De VVD-er Geertsema zei: „Over ontwikkelingshulp hebben „de vijf" het langste gepraat. Ik acht het ech ter onwaarschijnlijk, dat het akkoord daarop stuk zal lopen". Volgens Geertsema wil ook de VVD het be drag voor ontwikkelingshulp niet be vriezen. Wel wil de liberale fractie af van het noemen van een vast percentage. De fractieleider van DS'70 dr. W. Drees jr., heeft ver klaard dat bevriezing van ontwikke lingshulp geen principiële kwestie is voor zijn fractie. AMSTERDAM Twintig Jaar gevangenisstraf en terbeschikking- itelling van de regering. Dat was de eis die procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof gisteren liet horen tegen de 34-Jarige Suri naamse scheepswerktuigkundige Ro nald M.O.S., die op 21 oktober 1969 de 78-Jarige melkhandelaar Reijer Royé met een spijker de schedel in- iloeg, waarna de melkhandelaar overleed. Ronald beroofde de bejaarde man bovendien van zijn portefeuille met vijftig gulden. De procureur-generaal noemde Ronald S., die eerder be kende en nu ontkent dat hij de dood van de melkhandelaar op zijn gewe ten heeft, een "ijskoude killer". Hij vond daarom een zeer lange straf noodzakelijk. Het was gisteren de tweede keer dat het hof zich over deze zaak boog. De behandeling was aangehou den, omdat op de eerste zitting in de cember de verdachte had gevraagd, om onderzocht te worden door een psychiater die hij in tegenstelling tot drie andere zelf mocht uitkie nen. Het verzoek werd toen ingewil ligd. De rechtbank veroordeelde Ronald in mei 1970 tot vijftien Jaar gevan genisstraf met aftrek. Er was toen levenslang tegen hem geëist. Zijn vriendin Erica een 27-Jarige pros tituee werd door de rechtbank voor het medeplichtig zijn aan dief stal met geweld door de rechtbank veroordeeld tot vier Jaar met aftrek. Ronald ging in hoger beroep, Erica niet. De vier psychiaters waren gisteren met elkaar eens, dat Ronald een man is, die moeilijk te benaderen is. Over de strafmaat en eventuele tbr verschilden zij echter van' mening De een meende samen met de raadsman van Ronald dat een ge vangenisstraf met psychotherapeuti sche behandeling het beste was, een ander meende dat verdachte het meeste baat zou hebben bij een tbr. De raadsman meende dat S. eerst had bekend en later weer ontkend had, om zijn vriendin Erica te hel pen. Uitspraak 24 Juni. KVP-bestuur wil haardracht van militairen vrij DEN HAAG (ANP) Het KVP- bestuur heeft gisteravond in een ver klaring minister Den Toom (Defen sie) dringend gevraagd verouderde voorschriften over haardracht van militairen met spoed buiten werking te stellen of te herzien. De haar dracht van militairen moet worden vrijgelaten, uiteraard met inachtne ming van hygiënische en veiligheids normen, vindt het bestuur Met bezorgdheid heeft het dage lijkse bestuur van de KVP kennis ge nomen van het vonnis van de krijgs raad. die de soldaat Ranus Wehr- mann tot twee jaar gevangenis ver oordeelde om dat deze in dienst wei gerde naar de kapper te gaan. „De straf staat in geen verhouding tot het delict". Het bestuur wil dat het hele militair tuchtrecht en strafpro cesrecht wordt herzien. Prinses Beatrix heeft gister- deren geopend. Nadat de prinses I de kinderen zitten om het vefrde- middag in Hattum het 15de na-\een korte rol in een toneelstukje re verloop te zien tionale kamp voor schipperskin-had meegespeeld ging ze tussen I ADVERTENTIE Ts (bayew DEN HAAG De organisatoren van de actie voor Oostpakistaanse vluchtelingen in India hebben mee- dat zij op basis van da bekende tellingen de van de actie op f20 mil joen schatten. De opbrengst kan pas definitief tegen het eind van dezo week worden opgegeven. Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben inmiddels ook een be drag overgemaakt op gironum mer 999. Het Nederlandse Roda Kruis zal binnen een week voor een kwart miljoen gulden aan medica menten per vliegtuig naar Calcutta zenden. Dit vliegtuig dat van de KLM wordt gehuurd zal in elk geval 19.000 flessen cholera-vaccin, 15.000 flessen fysiologische zoutop lossing en 15.000 plastic zakken met toedieningsystemen voor infusen meenemen. Het geld voor deze hulp goederen is afkomstig van giften op giro 999. Inmiddels is bekend geworden dat behalve in Laren ook in Arnhem en Oosterbeek onbekenden giften voor Oost-Pakistan hebben ontvreemd. In de Gelderse hoofdstad werden en veloppen met inhoud uit enkele brie venbussen gehaald, in Ooster beek werd ruim 6500 gulden voor de actie uit een kerk gestolen. Van de daders ontbreekt elk spoor. Verbaasd over de uitspraak HILVERSUM (ANP) Mi nister Polak van Justitie heeft gisteravond in het NOS-radio- programma "Komt u maar'* zijn verbazing uitgesproken over de overweging van de pre sident van de Haagse recht bank (in het kort geding van de Amerikaanse deserteur Ralph Waver contra de Staat der Ne derlanden), dat de spoed, waar mee de staat voornemens was te voldoen aan het Amerikaan se verzoek om uitlevering van Waver, niet te rijmen is met de beginselen van „fair play". De demissionaire minister zei, dit verwijt vreemd te vin den. "Er is enige weken op de zaak gestudeerd en evenals de rechter-commissaria heeft ook de staatssecretaris Waver ver scheidene malen gehoord," al dus mr. Polak. Volgens de minister zal de uitspraak nog Jarenlang colle gestof opleveren. Hij zei nog geen mededelingen te kunnen doen over de vraag, of de staat in beroep zal gaan bij het go- rechtshof. Bijna een jaar lang verblijft Ralph Waver al in Nederland met medeweten van onze regering en zonder dat de Amerikaanse autoriteiten naar hem hebben omgekeken. De Amerikanen hebben zelfs niet voldaan aan hun ver dragsverplichting om Wavers desertie onmiddellijk aan het Nederlandse gezag te melden. Pas naar aanleiding van berichten in de pers is door de Amerikaanse ambas sade een verzoek tot overlevering gedaan. De spoed waarmee de Nederlandse regering voornemens was aan dit verzoek te voldoen valt dan ook niet te rijmen met de beginselen van ,,fair play" en de eisen van de jegens Waver in acht te nemen zorgvuldigheid. Aldus overweegt de president van de Haagse rechtbank mr. J. H. C. Slotemaker in zijn vonnis inzake het korte geding van de Amerikaanse deserteur Ralph Waver tegen de Staat der Nederlanden. Vluchteling? Essentieel voor zijn beslissing om overlevering van Waver aan de Amerikaanse krijgsmacht voorlopig voor een periode van zes maanden te verbieden, is de overweging van de president dat over Wavers ver zoek om een verblijfsvergunning nog niet eens tot in hoogste instan tie is beslist en dat het helemaal niet zeker is dat deze beslissing de finitief afwijzend zal uitvallen. Buitendien moet ook nog worden beslist op een door Waver in te dienen verzoek om toelating als vluchteling op grond van de Vreem delingenwet. Tenslotte is door verscheidene ge zaghebbende Juristen betoogd dat Waver niet meer onderworpen is aan de Amerikaanse rechtsmacht Door Sybe Stamm en dat het NAVO-statusverdrag tot overlevering zijn geval niet van toe passing is. Gecompliceerd Over de Juridische vraagstukken in deze zaak bestaat dan ook ernstig verschil van mening. De opvattin gen van diegenen die menen dat Waver niet kan worden overgele verd zijn naar het voorlopige oor deel van de rechter „klaarblijkelijk niet van elke grond ontbloot". ADVERTENTIE 1 mild en normaal v.a. II c voordeelflakon voor 10 behandelingen 3.50 Ralph Waver is op vrije voeten. Naar het ministerie van Justitie des gevraagd meedeelde is, direct na dat op het departement de uitspraak van de rechter bekend werd, aan de Haarlemse officier van Justitie ver- aldus de rechter, die van mening is ding ten overstaan van respectieve lijk de rechter-commissarls en de staatssecretaris van Justitie in volle omvang en uitputtend te doen be handelen. Door hem thans aan de Ameri kaanse autoriteiten over te leveren zou de regering zich schuldig ma ken aan een onrechtmatige daad, zocht Waver vrij te laten. In elk geval meent de president dat hem in de korte tijd die hem ter beschikking stond geen voldoende gefundeerd oordeel kan worden ge vergd over gecompliceerde Juridische vraagstukken waarover zo veel me ningsverschil bestaat. dat de staatssecretaris met afweging van alle belangen in redelijkheid niet reeds op 10 Juni tot een onge- grondverklaring van Wavers beroep had kunnen komen. Onderzoek De rechter acht het ook niet uitge sloten dat na nader onderzoek of naar aanleiding van Wavers verzoek om een verblijfsvergunning en om unvoiaoenae als viUChteling te worden toegelaten, i de staatssecreatris zijn besluit van De Haagse rechtbankpresident vindt 10 juni zal intrekken Terwijl tevens dat Ralph Waver onvoldoende tijd de mogelijkheid bestaat dat de re en gelegenheid heeft gehad om de gering aan de V.S. zal vragen van Juridische problematiek in deze Wavers overlevering af te zien in zaak met hulp van deskundige Ju- verband met twijfel over de inter- risten en na behoorlijke voorberei- pretatie van het NAVO-atatusver- Ralph Waver Is sinds gister avond weer op vrije voeten. On middellijk na zijn invrljheidsstei- ling zocht hij zijn oude hospita in Haarlem op. drag. Overlevering thans zou deze mogelijkheden voor Waver afsnij den. Dat alles wettigt thans een verbod aan de staat tot overlevering van Waver, aldus mr. Slotemaker, die zichzelf echter niet bevoegd acht tot het opleggen van een onbeperkt verbod. Traditia Hij verbond daarom aan zijn ver bod een voorlopige termijn van zes maanden een termijn die zo nodig op vordering in kort geding voor verlenging vatbaar is „opdat in tussen de verdere ontwikkeling van zaken kan worden afgewacht De staat werd veroordeeld in d« kosten van het geding.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7