Lunch-taartje. spits geen Ochtend probleem Ouders kunnen diep-zwakzinnig kind gerust in inrichting doen Vlag in top op 5Elisabeth •lOOFDINGANG ACADEMISCH ZIEKENHUIS NU OP WASSENAARSEWEG Wehrman Oegstgeester psycholoog in proefschrift Agnes achter Shellprijs toegekend aan mr. drKalshoven NSDAG 15 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet Zo'n brosse beschuit met frisse aardbeien een lekkere zomergewoontel Beschuit met aardbeien lekker met lekker. LELDEN —In een brief aan de minister van defensie hebben lera- renraad, docenten, administratief en technisch personeel en het leerlin genparlement van de scholenge meenschap St. Agnes in Leiden hun grote verontwaardiging geuit over 't vonnis tegen dpi. soldaat Rinus Wein man, uitgesproken. Zij menen, dat ieder individu het recht moet heb ben zijn eigen haardracht te bepa len en dat van insubordinatie op dat punt niet gesproken mag worden. Zij hopen, dat alsnog de zeer kwet sende onredelijkheid van het vonnis zal worden erkend en dat alles zal worden gedaan om in het vervolg dit soort uitingen van intolerantie tegen te gaan. LEIDEN Tegen de zin van het college van burgemeester en wethouders van Leiden heeft het Academisch Ziekenhuis vanmorgen de hoofdingang verplaatst van Rijnsburgerweg naar Wassenaarseweg. In de ochtendspits bleek de nieuwe re geling geen probleem. Het kan toeval zijn geweest, maar tussen 8 en 9 liep het verkeer beter dan voorheen. Is toelichting hij deze stelling Jf hij in een gesprek,,In de ptaties van een idioot en im.be- kornt niet tot uiting of hij be thuis kan zitten dan in een of andersom. Hun lotioneren wordt niet bepaald )r het milieu, maar door intel- •ntie en persoonlijkheid. In die lallen waarin de aanwezigheid een diep-zwakzinnige een tyende invloed op het gezinsle- i heeft is dan ook opname in i inrichting of een gezinsver- igend tehuis het verstandig- hu h kei oor ana Ludo van Mierlo >e heer Coster, die vandaag pro feerde aan de Leidse universiteit eert zijn uitspraken op een on- Zoek dat hij heeft gedaan onder groot aantal volwassen zwakzin- in (IQ lager dan 50) in de Leidse chting Voorgeest en in de Leid- ïociale Werkplaats voor zwakzin- zijn onderzoek wilde de Coster nagaan welke verstan- Jke ontwikkeling cüep-zwakzin- en doormaken. Hij meende dit te inen constateren door de proef Jonen te testen en de uitslag van 'est te vergelijken met een eer gehouden test. Dat er een be lde ontwikkeling zou zijn was vol- 5 de heer Coster van te voren al duidelijk, maar hij wilde of die ontwikkeling te constate- ls by iedere graad van zwakzim- heid. Daarom verdeelde hij de fifpersonen over een aantal groe- Hoewel de onderverdeling in te wat dieper gaat is zijn hoofd- eling die tussen idioten (mensen een IQ lager dan 25) en im- cielen (mensen met een IQ van tot 50). De testvergelijking lever als conclusies op. dat er bij de Decielen wel degelijk een ontwifc- tag valt te constateren na de levensjaar (over de periode, uvoor geeft het onderzoek geen, idelijkheid) en dat by de idio- het peil nagenoeg gelijk blijft, iets algemener: Naarmate het reau omstreeks het zesde jaar ho is zal de ontwikkeling sneller 'lopen en langer duren. De verkeersagente liet de 'lamp' staan waarmee ze anders het verkeer bij de hoofdingang van het AZ op de Rijnsburgerweg in de spitsuren re gelt. Er was geen verkeer naar het ziekenhuis op deze plaats die met hekken was afgezet (op foto links). Dat afslaand verkeer was er nu verderop, op de samenkomst van Rijnsburgerweg en Wassenaarseweg ijj LEIDEN Het feit dat in onze maatschappij ouders, die n diepzwakzinnig kind in een inrichting laten opnemen, iuldgevoelens opgedrongen worden is een teken van gees- ■G- ijke volksongezondheid". Dat is een van de stellingen, die de gstgeester psycholoog A. Coster toevoegt aan zijn proef- irift over "Psychologische aspecten van diep zwakzinnigen". Beweringen als „De zwakzinnige is niet minder maar anders" of zwakzinnige is minder waard, maar niet minderwaardig", geven geen enkele informatiebovendien niemand er mee gebaat, aldus de heer Coster. j waar volgens B. en W. reconstruc- tie noodzakelijk is alvorens de zie- I kenhuisingang wordt verplaatst. On danks de onoverzichtelijkheid op dit punt en het ontbreken van een ver- keerslicht (misschien wel dankzij) ontstonden er geen opstoppingen van grote omvang, zoals anders op de Rijnsburgerweg voorkomen. De politie hield alleen een oogje In het zeil, het gemeentebestuur deed niets. Het zal het antwoord op de brief aan het ziekenhuisbestuur eerst wel afwachten. Overigens had den de portiers van het AZ vanmor gen opdracht het hek weg te halen zodra de bevoegde autoriteiten dat zouden zeggen. Albuquerque onrustig In Albu querque in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico is het maandagavond voor de tweede achtereenvolgende dag tot ongeregeldheden gekomen. Vijf personen moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. Zeker honderd jongelui werden aangehou den. De relletjes begonnen toen circa 00 jongeren zich niet stoorden aan 't nachtelijk uitgaansverbod dat met het oog op de gevechten van de vo rige dag was afgekondigd. Aanleiding i de strijd op zondag was een ac tie van de politie om jongelui uit een stadspark te verwijderen die ver dovende middelen gebruikten. Beelden uit de ochtendspits. Boven: het verkeer, dat op de Rijnsburgerweg linksaf moet naar de nieuwe ingang op de Wasse naarseweg, hoopt zich wel op, maar niet verontrustend. Onder: een uit de richting Oegstgeest komende ziekenwagen draait meteen de Wassenaarseweg op. (Foto's Holvast) Beperkt vermogen De heer Coster vroeg zich vervol gens af wat dat nu precies betekent voor het functioneren van de vol wassen diep-zwakzinnigen. Hij con stateerde, dat lage idioten vaker mo torische afwijkingen als verlamming of vergroeiing vertonen dan andere mensen. Eenvoudige dingen als het rammelen met een rammelaar liggen nog binnen hun vermogen. Er is een vergelijking mogelijk met (nor male kinderen van ruim negen maanden. De hoge idioten kunnen reageren op eenvoudige woorden, bouwen met blokken, met een lepel leren eten. Ze zijn zoals de heer Coster zegt „in staat tot beperkt sociaal con tact". Het niveau is vergelijkbaar, met een verstandelijke leeftijd van twee-en-een-half jaar. Bij imbecielen zyn meer mogelijk heden van testonderzoek. De kennis omtrent idioten is vooral gebaseerd op observaties; bij imbecielen kun' nen tests afgenomen worden die be staan uit het leggen van blokken, maken van puzzels, tekenen (kras sen) en het beantwoorden van een voudige mondelinge vragen. De heer Coster constateerde dat de imbecie len een groter verbaal vermogen' hebben, bepaalde eenvoudige hande lingen kunnen verrichten dat naar mate by het werk minder inzicht en minder uitleg nodig zijn' de prestaties van deze groep hoger liggen. Bij 110 proefpersonen deed de hr. Coster nog een onderzoek naar de persoonlijkheid' van de diep-zwakzin nigen. Zijn typering als conclusie van dit onderzoek: lage idioten zijn amorf, hoge idioten zijn meer het impulsieve type. Ze zijn tot geen of tot beperkt sociaal contact in staat. De imbecielen (wel tot sociaal con tact in staat) behoren deels tot het wisselvallig type deels tot het rusti ge, dat zich óp aanhankelijke wijze in zijn milieu beweegt. Hij is in schikkelijk, heeft doorzettingsvermo gen en kan geruime tijd zonder toe zicht. Meer algemeen: naarmate de intelligentie bij zwakzinnigen hoger is hebben zij ook een groter vermo- gen sociaal contact te leggen. Als laatste onderzocht de heer Coster of het milieu van invloed is op de prestaties van zwakzinnigen. Zijn conclusie was dat een dergelij ke invloed niet aan te tonen is. Een conclusie die de resultaten van een Preventie Aan zijn proefschrift voegt de heer Coster verder de stelling toe: „De beste oplossing voor het probleem zwakzinnigheid is preventie". Hij doelt daarmee speciaal op het be lang van bio-chemisch onder zoek. „Een aantal oorzaken van zwakzinnigheid zijn van bio chemische aard, zoals stofwi stoornissen, kenen toepassing va men de geboorte var nige verwacht. Dit is eenvoudige zaak. Al ker is dat het kind ee nige wordt, die slee leeft, zal deze duidelijk ovei den. In een andere stelling richt de heer Coster zich tegen die mensen, die met dubieuse opmerkingen ouders van zwakzinnige kinderen benaderen. Vonnis moord Laporte InL treal is gisteren een keringsagent Michel jaar gevangenisstraf 1 was schuldig bevondei bergen van de ontvot minister van Arbeid dese provincie Quebec. 1 te. die vorig jaar oktobi voering werd gedood. LEIDEN/DEN HAAG (ANP) De „Koninkijke/Shell-prijs" (in to taal een bedrag van f 20.000) is dit jaar gelijkelijk toegekend aan prof. dr. P. J. Verdoorn, adjunct-directeur van het Centraal Planbureau in Den Haag en buitengewoon hoogleraar aan de Economische Hogeschool in Rotterdam en aan mr. dr. F. Kals- LEIDEN LEIDERDORP Noordwijks burgemeester Bonnike, voorzitter van het bestuur van het Leidse Sint Elizabeth ziekenhuis, heeft gistermiddag de vlag in top ge hesen op de nieuwbouw in Leider dorp. Aan de Per sant Snoepweg is een betonnen kolos verrezen, die over anderhalf Jaar een modern ge outilleerd ziekenhuis met 500 bedden zal zijn. Het bereiken van het hoog ste punt was een eenvoudige plech tigheid. De heer Bonnike hees de vlag voor de hoofdingang en tegelij kertijd gingen acht andere vlaggen omhoog. Onder paraplu's keek men erbij toe <op foto's Holvast). De voorzitter bedankte alle werkers en bood uitvoerder Nikolaas een tas met enveloppen met inhoud aan. Daarna zocht men een droge plek binnen op om met ander vocht te proosten op het bereiken van het hoogste punt. hoven, lector in het volkenrecht aan de rijksuniversiteit in Leiden'. De prijs is gistermiddag uitgereikt door mr. G. A. Wagner, directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij in het kantoor van deze vennootschap in Den Haag. De „Koninklijke/Shell-prijs", inge steld in' 1959, vormt een erkenning voor verricht wetenschappelijk on derzoek op het gebied van de exacte-, de maatschappij- of de levensweten schappen. De Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen in Haarlem bepaalt jaarlijks aan wie de prijs zal worden toegekend. Dit jaar konden aanvragen worden ingediend op het gebied van de maatschappij wetenschappen. Mr. Kalshoven heeft, aldus de toe lichting op de prijstoekenning, in be trekkelijk kort tijdsbestek een groot aantal studies gepubliceerd over het humanitaire recht in oorlogstijd. Zyn publikaties over de positie van de niet-bezette burgerbevolking in een gewapend conflict in het bijzonder met, het oog op de massaal werkende strijdmiddelen en over de plaats van guerrillastrijdkrachten, trokken internationaal veel aandacht. In zijn specialisme is mr. Kalshoven in Ne derland een eenling. Prof. Verdoorn heeft een grote bij drage geleverd aan de ontwikkeling van de thans zo bekende „jaar-mo dellen" van het Centraal Planbureau. Hij heeft verder een indrukwekkende reeks onderzoekingen verricht op het gebied van de bedrijfseconomie, de Europese integratie waarvoor hij een belangrijke pionier is geweest en de ontwikkeling op lange termijn van de westerse economieën. Over al deze onderwerpen heeft hy op ruime schaal gepubliceerd.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3