fieuwe leiding CHU hard nodig" voor MOORD IN HAARLEM OPGELOST mpvolkje ontspande ich in de Doelen r(jyVa/7cfoaq... VPRO misschien samen met NVSH ...en gisteren l houdt vol: {TUS BIJ RMATIE LIJK ff In Nederland Rijn nog niet erg vervuild BRAND BIJ MOBIL OIL AMSTERDAM Verdachte na 2 dagen gepakt Rode Kruis wil niet meewerken aan nieuwe rampenorganisatie s voor twaalf uur TV morgen] [j 14 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD CHT Het Tweede Kamer-lid H. Kikkert houdt vol, dat de Christelijk-Historische Unie erkiezingen moet ingaan onder leiding van een jstaanvoerder en een nieuwe voorzitter. Hij heeft ing verkondigd in een verklaring die hij zaterdag jdens een vergadering van de Unieraad, het poli- ge van de CHU. prak voorts over een dvorming" van de CHU het programma van ook hebben gezegd er te houden, dat er over Jaar nieuwe tweede- ingen worden gehou- ze politieke redactie) 5 Het vraagstuk van ge zwangerschapsonder - rtus provocatus) is bij ■poging van prof. Steen- oeilijk punt. De infor- vjjf fractieleiders heb- ien werkgroep van des- «e-kamerleden uit hun eer te laten rapporte voor de vraagstuk- -esting" en "besnoei- itgaven" een aparte isteld. De laatste Ier leiding van de de- ilnister Nelissen, zal apport uitbrengen. De laten werten dat er geen grote menings- |n over de volkshuisves- meer is er overeenge- aantal te bouwen wo- komende kabinetsperio- per Jaar zal worden op- Defensie •fractieleider drs. B. J. ■aagd meedeelde, heb- besloten 75 miljoen LL te besteden aan de de- Dfl il zeggen dat dit bedrag normale groei van 't it met zes procent (dat 240 miljoen gulden per Tijdens de besloten vergadering heeft de Unieraad, zo deelde voor zitter prof. dr. J. W. van Hulst na afloop mee, in een resolutie het ver trouwen uitgesproken in het „huidi ge beleid" van de voorzitter en de fractieleider in de Tweede Kamer, drs. B. J. Udink. Dat geschiedde naar aanleiding van een openbare uitspraak van het Kamerlid Kik kert van enkele weken geleden. In een interview in het dagblad „Trouw" zei Kikkert toen dat voor zitter Van Hulst en fractieleider (lijsttrekker) Udink de consequen ties zouden moeten trekken uit de verkiezingsnederlaag en zouden moeten aftreden. De CHU verloor bij de Tweede-Kamerverkiezingen van 28 april bijna drie zetels. Veroordeeld In de resolutie werd zaterdag het optreden van de heer Kikkert „ten scherpste" veroordeeld omdat hij zijn uitlatingen had gedaan „buiten de daarvoor bestemde Unie-organen om". De resolutie, die door voorzitter Van Hulst „een nederlaag voor de heer Kikkert" werd genoemd, werd aangenomen met 49 stemmen voor ren één stem tegen. Zes Unieraadsleden stemden blanco. Van de de blanco stemmers, de vroegere jongerenvoor- zitter Jac. Huijsen, gaf dit com mentaar: „Het optreden van Kik kert is te verklaren als men weet, LOBITH De slib-vervuiling van de Rijn is tot dusver niet in grote concentratie in Nederland te consta teren. Schippers in Lobith zeiden za terdagmorgen dat onder de opper vlakte wel lagen "kaasachtig spul" zijn, die zich soms aan het schip vastzetten. Dit verschijnsel nam ech ter af naarmate men Nederland na derde. dat hij veel verontruster is over de verkiezingsnederlaag dan de leiding". Voorzitter Van Hulst zei, dat hij na de stemming over de resolutie de heer Kikkert bemoedigend had toegesproken. „Laten wü morgen aan een nieuw hoofdstuk beginnen. Hand in hand. Ik heb geen enkele rancune". Hij zei ook, dat hij noch drs. Udink het aftreden van de heer Kikkert als Kamerlid wensen. Ter verontschuldiging van de „harde" resolutie zei prof. Van Hulst, dat in de eerste plaats de on derhandelingspositie van drs. Udink bij de lopende kabinetsinformatie onaangetast moest blijven. Voor zichzelf meende hij er recht op te hebben te weten, dat de CHU nog achter hem staat nu hij voort durend besprekingen heeft met de Toekijkende pyromaan gepakt AMSTERDAM Terwijl hij stond toe te kijken bij een door hem aan gestoken brandje, werd de 42-Jarige magazijnbediende J. S. uit Amster- door drie omwonenden als de da der herkend en aangehouden. Zij hadden S. op straat papier zien ver zamelen. Ook was hij in een trappor taal met een brandende krant gezien. De man wordt er van verdacht za terdagnacht brandende kranten te hebben neergegooid in de trapporta len van vijf woningen in de Dapper- straat en de Celebesstraat in Amster dam-Oost. De schade bleef in alle ge vallen beperkt. voorzitters van de KVP en de ARP over verdergaande samenwerking van de drie christelijke partijen. Zonder de uitspraak van de Unie raad zou prof. Van Hulst zich „een op termijn gestelde huurling" voe len. De heer Kikkert was niet bereid commentaar te geven op de uit spraak van de Unieraad. AMSTERDAM (ANP) Op het terrein van de raffinaderij van Mo bil Oil in het westelijk havengebied van Amsterdam is de afgelopen nacht brand ontstaan. De Amsterdamse brandweer rukte om kwart voor een uit. Drie opera tors van de raffinaderij liepen lichte brandwonden op. Terwijl zij bij de afvalgasleiding naar de schoorsteen met de "eeuwige vlam" aan het werk waren, schoot daaruit omstreeks half een door nog onbekende oorzaak een steekvlam. In de leiding ontstond een kleine brand, die de bedrijfs brandweer binnen twintig minuten onder controle had. Hgt vuur werd geblust met assis tentie van de Amsterdamse brand weer die met groot materieel was uitgerukt. HAARLEM De moord op de 26-jarige mevrouw Ineke Visser uit de Ierlandstraat in Haarlem is opgelost. De polite in Haarlem heeft de 29-jarige buffetbediende H. M. gearresteerd. De man heeft be kend. dat hij donderdag in de flat van mevrouw Visser is geweest en met haar heeft gevochten. UTRECHT (ANP) Het Neder landse Rode Kruis voelt er niets voor, deel te gaan uitmaken van een nieuwe overkoepelende rampenorga nisatie voor hulp aan het buiten land üi vredestijd. In sommige van de organisaties- zoals het Algemeen diakonaal bureau van de Gerefor meerde Kerken, de Katholieke stich ting Mensen in nood, Unicef en No- vib-waarmee het Rode Kruis heeft samengewerkt bij de nationale ac ties voor Peru en Oost-Pakistan, speelt men met de gedachte, zo'n nieuwe organisatie met een eigen gi ronummer te vormen. De directeur-generaal van het Ro de Kruis, de heer A. van Emden, zei zaterdag op de algemene vergade ring van het Rode Kruis in Utrecht, dat het Rode Kruis bereid is tot me dewerking aan een centraal geleide fondsenwerving ten behoeve van rampslachtoffers in het buitenland, maar dat het daarbij dan niet een van de vele zou kunnen zijn in een overkoepelende organisatie, die niet onder Rode Kruisvlag optreedt. Het belangrijkste argument daar voor is de handhaving van de eigen identiteit. Juist het Rode Kruis, al dus de heer van Emden. is een van de nog weinige organisaties die zich bij de hulpverlening in geen enkel opzicht laat leiden door sympathie voor of antipathie tegen de politie ke of maatschappelijke structuur in het getroffen land. Een ander motief voor de afwij zende houding van het Rode Kruis is, dat zijn paraatheid zou kunnen wor den geschaad als het in een derge lijke combinatie ging deelnemen. Tot nu toe verstuurt het Rode Kruis bij een ramp altijd direct hulpgoederen uit zijn voorraad naar het betrokken gebied. Maar als eerst met andere organisaties zou moeten worden ge praat over de wenselijkheid van een nationale actie, zou de onmiddellij ke hulpverlening in het gedrang ko men. De man was verleden week dins dag ontslagen uit het Huis van Be waring in Amsterdam, waar hij een straf uitzat van dertien maanden. Hij zat daar voor een poging in april 1970 een 29-jarige vrouw te ver krachten. Aangezien de moord op Ineke Vis ser leek op deze poging tot ver krachting, had rechercheur J. Schrijvers donderdagavond al het vermoeden, dat H. M. die hem woensdag na zijn ontslag uit 't Huis van Bewaring was komen opzoeken, de dader zou kunnen zijn. De Haarlemse recherche heeft toen direct de foto van de man opgezocht en gereproduceerd. De foto's zijn ge bruikt in het buurtonderzoek, on der meer in de flat aan de Ierland straat. De uit het Overijsselse Ambt-Del den afkomstige man heeft bekend, dat hij onder valse voorwendsels de flat is binnengekomen, maar hij werpt alle verdere schuld op de Jon ge vrouw, die hem zou hebben pro beren te verleiden. Het relaas van de man komt er op neer, dat mevrouw Visser bij de vrijage 't hoofd heeft gestoten aan een tafel. Het aardappelmesje, was, zo zei hij, bebloed geraakt, toen hij mevrouw Visser hielp een koord, dat zij om haar hals droeg los te snijden. Hij zou haar toen per on geluk hebben verwond. Overhemd Een overhemd dat de politie on der het bed in de flat van de fami lie Visser heeft gevonden speelde een grote rol bij het opsporen van de buffetbediende. Een mevrouw in de nabije Schot landstraat vertelde de politie dat 'n man bij haar aan de deur was ge weest. die zei namens de Vrije Uni versiteit een enquête te houden over het gebruik van de pil. Zij herken de deze man op één van de dertig (verschillende) foto's die de po litie gebruikte bij het buurtonder zoek. Zij zei ook dat het overhemd van deze man zou kunnen zijn. Het heeft nog enige moeite gekost het adres van de buffetbediende te vinden. Hij is veel in Haarlem, maar heeft geen vaste woon- of verblijf plaats. Onderzoek werd gedaan in Amsterdam en Haarlem en omge ving. Tot slot wist de politie dat H. M. sinds woensdag onderdak had in 'n pension aan de Wilhelminastraat in Haarlem. Vrijdagavond omsingelde de Haar lemse politie het pension. Hij was niet thuis, maar later volgde de ar restatie in „De Waag" aan 't Spaar- ne. waar hij een biertje zat te drin ken. NEDERLAND I 6.45 (Kleur) Tim en de leeuw (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Pipo op Bizarra (VARA) (Kleur) Coronation Street (VARA) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Zelf uw kind leren zwemmen les 5 (VARA) (Kleur) Met de muziek mee: gevarieerd muziek programma (VARA) (Kleur) Was 't maar vier uur. Tv-spel van Colin Welland (Granada tv-produktie) (VARA) (Kleur) Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 (Kleur) Tim en de leeuw (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 Holland Festival Magazine (NOS) 7.30 (Kleur) Dier en Vriend (NCRV) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.31 (Kleur) De schooltrip. Speelfilm uit de serie „De regels van het spel" (NCRV) 9.30 Filmverslag van het Nationaal Balletconcours in Moskou (NCRV) 10.10 Hier en nu (NCRV) 10.35 Ander Nieuws (NCRV) 10.45 (Kleur) Journaal (NOS) De posterijen werkten gister avond over en ook alle kerken waren open om onze giften in ontvangst te nemen voor de vijf (of meer) miljoen Oost- Bengali's (onder wie twee mil joen kinderen onder acht jaar), die onder hemeltergende omstandigheden hun toevlucht hebben gezocht in India. Dat de kerken open waren leek een redelijke compensatie voor het feit dat het in Oost-Pakistan voornamelijk om West-Pakis- taanse moslims gaat die Oost- Pakistaanse hindoes volgens een gepland pogrom uitmoor den: een politieke godsdienst oorlog dus. al blijven de slachtoffers niet tot de hindoes beperkt (ook de moslim-stu denten en leden van de awa- mi-liga die onafhankelijkheid wilde van West-Pakistan, wor den systematisch uitgeroeid). U kunt daar op de buiten land pagina meer over lezen. Over al die achter gronden werd gisteren bij de beelden die we te zien kregen van de slachtoffers („zij heb ben te weinig gegeten, te lang gelopen en teveel meege maakt") weinig gezegd. Het ging in de eerste plaats om de situatie zoals die is: miljoenen ontheemden, dakloos, zonder voedsel, bedreigd door cholera en de regentijd die net begon nen is (..The rains came"), op gehoopt in een der armste lan den van de wereld, dat al ge noeg problemen heeft met zijn eigen daklozen, zijn eigen hon gerlijders en zijn eigen epide mieën. De beelden die ons getoond werden overtroffen alles dat we tot nu toe uit Biafra, Bihar, Dacca of waar ook ter wereld aan ellende te zien kregen. Niets werd ons bespaard. We zagen zelfs de gieren zich te goed doen aan het reeds half opgevreten lijk van een dode die langs de weg lag. Die beel den zullen menigeen dus naar de brievenbus of de kerk heb ben gejaagd gisteravond. Wat dat betreft was de extra televi sie-uitzending van een half uur dus waarschijnlijk wel effec tief, maar in zijn geheel vond ik toch dat men met te weinig „fantasie" (als ik dat woord gebruiken mag) te werk was gegaan. Voor een catastrofe, die in de wereldgeschiedenis zijn weerga heus wel heeft, daar niet van (de pest eiste in de 14e eeuw naar schatting 75 miljoen do den, de influenza in 1918 ruim 21 miljoen doden), maar die toch waanzinnig groot is voor deze moderne tijd, had men zich wel wat meer moeite kun nen getroosten. Alle program ma's werden een half uurtje opgeschoven en klaar was KeesIk had me kunnen voorstellen dat Rudi Carrell even overgevlogen was uit We nen om na of voor zijn show („gaat u gerust even geld brengen, zoveel mist u toch niet aan het eerste kwartier") nog een extra aansporing te geven. Ik zou niet gek hebben opgeke ken, als Simon Carmiggelt in plaats van zijn tevoren opge nomen verhaaltje speciaal iets ten bate van de vluchtelingen was komen vertellen Studio Sport had enkele bekende sportlieden die veel van geld af weten (Cruijff bijvoorbeeld) iets opwekkends kunnen laten zeggen. Ik zou ook helemaal niet kwaad zijn geweest als men in plaats van mr. Van Thiel (of na mr. Van Thiel) koningin Juliana of prins Bernhard of prinses Beattrix of Margriet iets had laten zeg gen. Dat kon tenslotte voor het hospitaalschip ook. NICO SCHEEPMAKER van de openlucht van •ntbrak, maar de sfeer HJk amenzijn mengde loos met de indringende wierook, die zaterdag- ruimtes van de Rotter- tien vulde. Drieduizend van ongedwongenheid tien uur het muziek- bescheiden middelen voor het popvolk, dat toaken recht op twaalf Afkreeg. Velen bleven in "geduldig, hetgeen een tias bewees. k het gebruikelijke pak- films, thee van exo- "gen.broodjes met kaas todem, hangers, ringen Bhnsterspul, alcoholloze toonder nectar en affi- k'kussentjes konden het stenen vloeren niet maalde erom. Toen I het brakke ochtendlicht binnensloop lagen trappen, zalen en galerijen vol met vermoeide mensen. Het Doelen-interieur hernam op dat moment de gebruikelijke hardheid en gekleurde spots straalden zinloos. De stemming bleef 24-karaats, zo lang het feest duurde. Centipede, de Dopmanifestatie werd een groot suc ces, een illuster slot van de Rotter damse cultuur-explosie, die Knaak festival heette. Centipede, ook de naam van een Britse gelegenheidsformatie van bij na zestig musici met Soft Machi ne-slagwerker Robert Wyatt als spil en deels opgebouwd uit zilveren naampjes van de sien: Keith Tip- pett, Julie Driscoll, Wyatt, Elton Dean, Nicky Evans, Mark Charig. Karl Jenkins, Roy Babbington, om het puik te pakken. Of om het anders te zeggen: een samenvoeging van formaties als Blos som Toe. Nucleus, Soft Machine, Tafereeltje in de Rotterdam- se Doelen bij het aanbreken van de dageraad. King Krimson, de Keith Tippett Group en de Brotherhood of Breath. Aangevuld met „naamloze" strijkers. Ze brachten een opwin dend brok muziek; een compositie voor vijf vocalisten en orkest, met geschreven rustpunten en veel ruimte voor solistische avonturen. Na deze krachttoer ging de grote zaal dicht en werden de drommen verpoot naar de grote hal beneden. Voor het kleine podium stonden ge boekt CCC Ine, de Crosby Stills and Nash-adepten van „America', Kevin Ayers met zijn Whole World, Solution, snel stijgend talent van eigen bodem, de Mister Silverstone Steelband, Nucleus en Pearls before Swine, op dit moment op toernee door ons land. Op voorstel van Leidenaar Het ledenaantal van de VPRO is de afgelopen zes maanden met bij na 31.000 gestegen tot 146.900. Hier van zijn 90.204 leden/abonnees en 56.696 leden/contribuanten. VPRO- voorzitter J. Kassies zei dit zater dag op de ledenraadvergadering van de omroep in Utrecht. De mogelijkheid bestaat, dat dit aantal in de nabije toekomst be langrijk groter zal worden. Het be stuur zal namelijk nagaan, welke mogelijkheden er zijn tot een sa mengaan met de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Een eventueel samengaan werd be pleit door het nieuwe bestuurslid, de Leidse arts F. Wafelbakker. zulks in verband met de realiteit, dat de minister de NVSH met ingang van 1 oktober de zendmachtiging zal ontnemen. De heer Wafelbakker meende, dat beide organisaties vol doende gemeenschappelijke interes sen hebben om een samengaan te kunnen overwegen. Het bestuur zal hierover in een openbare bijeenkomst een beslissing nemen. Het VPRO-bestuur heeft trouwens besloten om in het vervolg in het algemeen in het openbaar te vergaderen. De heer J. Kassies heeft zaterdag zijn funktie van voorzitter van de VPRO neergelegd. Hij is opgevolgd door drs. H. J. Penders. DINSDAG 15 JUNI HILV. I. 402 m. en FM-kanalen. 7.00 NCRV. 12.00 KRO 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klas sieke muziek (gr.) (7.25 Horen en zien; 7.30 Nws; 7.32—7.50 Hier en Nu: actualiteiten). 8 00 Nws. 8.11 Te Deum Laudamus: gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 (S) Voor de huis vrouw. (9.009.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.40 Schoolradio. 10.00 Bijbelse verkenningen. 10.15 (S) Hoogtepunten uit Der Freisch&tz, opera van Weber (gr.). 11.00 Nws. 11.03 (S) Londens Symfonie-orkest met zangsolist: operaconcert (gr.) 11.15 Voor de zieken. 11.55 Medede lingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nws.; 12.41 Actualiteiten; 13.0013.05 Ra den maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal: muzikaal middagma gazine. (16.0016.02 Nws.) Overheids voorlichting: 17.00 Godsdiensten op de Nederlandse Antillen. Een vraagge sprek van Raymundo Debrot met ds. H. Eggink en pastoor A. van Bakel. 17.10 Voor de kleuters. 17.15 Hal!: Jeugdprogramma. 18.19 Uitz. v.d. Poli tieke Partij Radlkalen. 18.30 Nws. 18 41 Actualiteiten. 19.00 (S) Eigen fabrikaat: licht muziekprogramma (opn.) 20.00 (S) Moderne en klassie ke orkestwerken (gr.) 21.30 (S) Pia norecital: moderne muziek. 21.55 De verjaardag, hoorspel. 22.25 Overwe ging. 22.30 Nws. 22.38 Den Haag van daag. 22.50 Relsoogst III: toeristisch magazine. 23.15 (S) Lichte muziek (gr.). 23.55 Nws. HILV. II. 298 m. en FM-kanalen 7.09 AVRO. 9.09 NOS. 10.09 AVRO. 13.30 NOS. 15.10 AVRO. 22.55 NOS. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnastiek. Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg) (8.308.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Uitgebreide reportage. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Muziek uit de Mid deleeuwen en Renaissance (opn.). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids vitaminen (gr.). (11.0011.02 Nws.) 11.30 Rondom 12: programma voor de vrouw. (11.55 Beursberichten). Over heidsvoorlichting: 12.30 Uitzending voor de landbouw. 12.40 Knipper licht: radloverkeers-magazlne. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Den Haag vandaag. 13.35 Spiegel van Bel gië. Muziek en nieuws van onze zui derburen. 14.05 Jazz uit het histo risch archief. 14.30 (S) Promenade orkest: amusementsmuziek. 15.00 Van ta-ta tot totale taal: een rubriek over het leven in de taal. 15.10 Mu- zlekmiddag, waarin o.m.: 15.10 (S) Nieuwe grammofoonplaten met toe lichting: 16.00 Nws; 16.03 Kerkorgel en Radiokoor: oude muziek; 16.35 (S) Spaanse muziek van de 13e tot de 20e eeuw; 17.00 (S) Nederlands Koorfestival 1971. 17.30 De Rijkspoli- tiekapel in Wenen. 17.55 Mededelin gen. 18.00 Nws. 18.11 Ralojounaal. 22.55 Holland Festival 1971: Samen vattende reportage van de verschil lende manifestaties in Amsterdam t.g.v. de opening van het Holland Festival 1971. 23.55 Nws. 9.00 Nws. 9.03 Plaatjes voor de pep. 10.00 Nws. 10.03 Ekpres: licht platen- programma. 11.00 Nws. 11.03 Een op vallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nws.) 13.00 Nws. 13.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Drie-draal. 16.00 Nws. 16.03 Mix: Rijp en Groen op alle toe- NEDERLAND I NOS: 18 45 (K) Tim en de leeuw. NOS: 18.55 (K) Journaal AVRO: 19.05 (K) De Gouverneur en JJ. (The Go- vernor and J.J.), TV-serle. 19.30 Top- Pop-Special met Neil Diamond. NOS: 20.00 (K) Journaal. AVRO: 20.21 Pey- ton Place, tv-feullieton. 21.10 (K) Hoé. ra (Hur-Rah): amusementsprogram ma van de Noorse TV voor het Festi val van Montreux. 21.50 AVRO's Tele- vlzier Magazine. NOS: 22.4022.45 (k) Journaal. NEDERLAND II NOS: 18 45 (K) Tim en de leeuw NOS: 18.55 (K) Journaal. NOS: 19 05 Den Haag vandaag. 19 10 Internatio naal Agrarisch nieuws KRO 19 30 (K) Felix de kat. tekenfilm. 19 38 (K) Het verre We6ten. TV-serie NOS: 20.00 u (K) Journaal. KRO: 20.21 (K) Andv Williams Show. 21.11 Training in ge voel. ducumentalre film 22.00 (K) De rode kamer. TV-feuilleton naar de ro man van Strlndberg. (programma van de Zweedse TV(. NOS: 22.41-22.46 (k) Journaal. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13