Iet Mulo-onderwijs blaast traks de laatste adem uit Nederland: lelijk eendje in de Oeso-vijver Spaarloon voor een gezonde economie riekwart miljoen Nederlanders bezitten diploma •n\0^ A Gedachtenlezen over 175 meter David Berglas nieuwe stunt in Euromasttop oortdurende geldontwaarding NI [RDAG 12 JUNI 1971 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 7 l)r. Slooff in Economisch-Statistische Berichten spaarloon een remedie voor de nwichtige Nederlandse econo- In steeds bredere kring rijpt nzicht dat de invoering van ïenfloon wel eens een belangrijke it i ge zou kunnen leveren om a ringen van de economie te >men. Het staat vast dat ook besprekingen in de Sociaal-E- N ilsche Raad over een jig instrumentarium voor mm nctuurpolitiek, die na de va- pperiode moet leiden tot eer aan de regering, het spaar- ;r tafel is genomen. ten is spaarloon? Daaronder ver men een vorm van uitgesteld Van een loonsverhoging van wordt bij voorbeeld procent uitgekeerd in contan- ft® twee procent in spaarloon. *3 jwee procent loon is gedurende ifgesproken blokkeringstermijn beschikbaar voor de werkne- 'oepassing van spaarloon leidt elk geval tot beperking van ■stedingen. meer besparingen et een zekere vermogenvorming werknemer. Extra last? Het laat zich aanzien dat in de kring van de vakbeweging de weer stand tegen spaarloon enigszins is afgenomen. Daarentegen zijn de werkgevers er niet erg voor. Zij vrezen - en niet geheel ten onrech te - dat invoering van spaarloon op den duur eenvoudig zal neerkomen op een extra last in de loonsfeer. In een belangwekkend artikel in Economisch-Statistische Berichten heeft dr. F. L. G. Slooff. hoofd van de afdeling economische zaken van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening ,en gezag hebbend auteur op dit terrein, het spaarloon als conjunctuurinstrument bekeken. Hij betoogt dat inplaats van door een loonmatigingsperiode of een loonpauze de bestedingen kunnen worden beperkt door de al gemene invoering van soaarloon. Besteedbare loon Dr. Slooff becijfert dat bij de ver wachte stijging van de loonsom in het komende jaar van twaalf tot dertien procent en uitgaande van |een prijsstijgig in de orde van vijf tot zes procent de stijging van het vrij besteedbare loon zo'n vijf pro cent zal bedragen. Zonder ingrijpen zou dat ongetwij feld neerkomen op een verder om zich heen grijpen van de inflatie. Maar. zo zegt hij, een spaarloon van bij voorbeeld twee tot drie pro cent zou de situatie aanzienlijk ver beteren. Een spaarloon van een dergelijke omvang voor alle werknemers kan het komende jaar circa anderhalf tot twee miljard aan besparingen opleveren. Zes tot 10 jaar Dr. Slooff meent dat de blokkering algemeen voor een periode van maximaal zes tot tien Jaar zou moeten gelden. Het eerder vrijgeven van het spaarloon zou alleen op conjuncturele gronden of bij bijzon dere omstandigheden (overlijden, emigratie) mogelijk moeten zijn. De Sociaal-Economische Raad zou dan in de opvattin van d© heer Slooff in een advies over het alge mene inkomensbeleid globaal kun nen aangeven welke ruimte beschik baar is voor de gemiddelde stijging van het contante loon en wat daar aan spaarloon gemiddeld bij mag komen. Een andere mogelijkheid is dat overleg binnen de Stichting van de Arbeid (topoverlegorgaan van werkgevers en werknemers) leidt tot een aanwijzing over de gewenste omvang van de loonstijging in con tanten, terwijl dan in de bedrijfs takken of ondernemingen kan wor den uitgemaakt wat er aan spaar loon bij kan komen. Belasting De invoering van spaarloon kan wor- deen gestimuleerd door het verlenen van fiscale faciliteiten. Kortgeleden heeft een interdepartementale werk groep minister Roolvink (Sociale Za ken) en staatssecretaris Grapper- haus (Financiën) geadviseerd aan iedere belasting- en premieplichtige over maximaal vijfhonderd gulden vrijstelling te verlenen van de loon- en inkomstenbelasting en premies sociale verzekeringen voor besparin gen op een geblokkeerde spaarreke ning. Bij een spaartermijn van vijf jaar is de helft van het bespaarde bedrag vrijgesteld, bij een termijn van tien Jaar het gehele bedrag. Dr. Slooff meent dat de overheid als grootste werkgeefster het voor beeld zou kunnen geven voor de al gemene invoering van spaarloon. Zo zou de regering kunnen overwegen voor een Jaar van forse loonstijgin gen, bij voorbeeld het komende jaar, aan te kondigen dat het de be doeling is een gedelte van de loon stijging voor het overheidspersoneel te blokkeren. De salarisverhoging zou begin 1972 vrij laag kunnen worden vastgesteld, de nabetaling zou dan in de vorm van spaarloon kunnen worden gegeven. Dr. Slooff meent ten lotte dat voor de belegging van het spaarloon het best een sociale beleggingsgemeen schap tot stand kan komen. Hij meent dat in elk geval moet wor den nagegaan of het spaarloon in het kader van een conjuncturele raamwet en van een algemeen in komensbeleid een bruikbaar extra instrument is ter vermijding van verstoringen van het economisch evenwicht, zonder het inkomen van de werknemers aan te tasten. |J 5N HAAG In de komende weken beleven we het ster fuur van een brok Nederlands onderwijs. Het werd al vele geleden gedoemd te verdwijnen, toen Nederland op Mam wagen ging. De allerlaatste eindexamens mulo zijn inmid- aan de gang. IA AMI N M.i l-° weken na Pinksteren lopen zij dan is het voorgoed gedaan dit stuk gewetensvolle arbeid, nee gedurende zovele Jaren het onderwijs (en daarmee de ïleving) werd verrijkt. Sinds ren twintig bezorgde het onge- driekwart miljoen landgenoten Piiploma. 'daad, in de eerstkomende Ja- racht ons ook het sterven van en van de MMS en van oude" gym. Maar daarmee is och anders gesteld. De ene soort met een officieel exa- naakt er plaats voor de ande- poolsoort met een officieel exa- niet meer dan dat. ook voor-Mammoetse en Zg]femmoetse structuur van elkaar lillen. Maar met het MULO, Uitgebreid Lager Onderwijs, is xJltijd een heel andere zaak ge- MULO examineerde wel lan- bfmaar toch ook strikt op par- iere basis. Zo gaat het ook in pmende weken, die allerlaatste En bij die keer doen er weer .000 kandidaten mee. Het 0 sterft zogezegd in het zadel, het aantal komt overeen met lorsnee,-aantallen van de voor- r ie jaren, Integratie ,g^nige dat het MULO niet heeft troj i te bereiken in alle jaren jzijn bestaan is volledige inte- ras t van de zuilen. Tot op het toe heeft het rooms-katholie- wa^fULO-wezen geheel of gedeel- een eigen examenweg gehad, nbaar" en protestants christe- MüLO daarentegen deden al pmfclang hun examens samen; de evenals zij het aanstonds nog eens doen, deze laatste keer. In deze tijd van toenemende tegen kanting tegen iedere vorm van snel en eenmalig examineren moet wel de opmerking worden gemaakt dat het daarbij samengaan van het openbaar en (een stuk van) het bijzonder onderwijs toch meer zon derling dan normaal was: want als men de pretentie heeft dat apart, bijzonder getint onderwijs levenr en zielszaak is, hoe kan men dan staande houden dat de eindtoets daarvan wel gemeenschappelijk kan gebeuren? Principiëler Wat dat betreft is het katholieke MULO tot dit laatste eind toe prin cipiëler gebleven (zij het in theorie, want men vindt ook daar de ge scheidenheid heus niet in de exa menopgave terug). Het uitblijven van integratie is wel ongeveer het enige dat men het MULO, mèt de verdere Nederlandse samenleving, kan verwijten. Daar naast is er bij dit aanstaande over lijden toch voornamelijk reden om lof toe te zwaaien voor het goede dat in de loop der jaren door het MULO werd gedaan, en aan de mensen die dat goede in feite de den. Scholen en mensen hebben voor ongelooflijke grote aantallen Nederlanders veel betekend; rond kijkend in iedere sector van de maatschappij en in iedere sector van het bedrijfsleven kan men de oud-leerlingen van dit onderwijs 'aantreffen. Voor velen was dit onderwijs eind doel. Voor weer anderen was het de springplank naar nog meer onder- 6 Af wijs (hierbij mogen zeker de onder wijzers en onderwijzeressen niet worden vergeten, die na het MU- LO-examen naar de kweekschool gingen). lopen van teleurstellingen in het middelbaar onderwijs. Als het niet lukte met die HBS, met die MMS. dan was er altijd nog. Laten we dit aantal beslist niet te gering stellen, want het middelbaar Uitwijkplaats onderwijs heett altijd in zeer schrikbarende aantallen onderweg leerlingen afgestoten. Voor velen werd het MULO-examen een red ding. In naam zijn de scholen al verdwe nen; in de protestantse sector droe gen ze vaak een Oranje-achtige naam, in de katholieke wereld was er vaak een te vernoemen heilige voorhanden, en in de openbare branche kon er altijd wel een aam van een dichter of van een grote onderwijsfiguur (of van een wijk worden gevonden). Bordjes met ULO of MULO zijn niet meer te vinden; het heet nu allemaal MAVO (als het nog zelf standig is) en dat betekent echte Mammoetstatus inclusief staatsexa men. En als het niet meer zelfstan dig is, is het naamloos en rimpel loos ondergegaan in de grote scho lengemeenschappen. Duizendpoot Waar, voor wie goed luistert, steeds grotere waardering is te constateren voor de didactisch bekwame, dui- zendpoot-achtige ex-MULO-leer- kachten. Praktijkmensen, die in de eerste plaats kunnen onderwijzen en bij wie de specialistische kennis pas op de tweede plaats komt. En dan zijn ze meestal nog eens be kwaam in een paar vakken. Het opgaan in de grote schol enge- meenschapppen vind ik de juiste weg, in het bestaan van categorale MAVO'S zie ik niets. Bij alle nade len van de grote scholengemeen schap zijn er toch allereerst de gro te voordelen, dat de sterke grenzen verdwijnen tussen delen der jeugd, en dat er juist door de omvang een scala van keuzemogelijkheden aan die Jeugd kan worden geboden. Maar dat neemt niet weg dat er al leszins reden is om bij wijze van grafrede het MULO-stelsel te huldi gen voor de wijze waarop het in een onderwijslacune voorzag, en voor de wijze waarop het jongeren redelijk voorbereidde op de samen leving. (door Wim Huibers) ROTTERDAM De Britse wonderman David Berglas heeft gistermiddag in Rotterdam weer eens één van zijn verbluf fende magische staaltjes laten zien. Op de Euromast demon streerde de 43-Jarige mentalist- mysterieman-geheugenwonder en hypnose-specialist een stuk je gedachtenoverbrenging dat men niet voor mogelijk houdt. Een twintigtal journalisten en persfotografen woonden het ex periment bij op uitnodiging van dancingeigenaar Van Herp van de Embassy Club. Met argus ogen hebben ze het allemaal be keken. Maar neps of trucs wer den niet ontdekt. Als proefkonijn trad de wille keurig gekozen Euromast-hos te ss Marian Graveland op. Ze kreeg vijf kaarten met op elk een andere figuur: cirkel, vier kantje, ster, plusteken en drie gegolfde streepjes onder elkaar. Terwijl Berglas zich met de helft van het gezelschap in de space tower naar het topje van de Euromast begaf, moest Ma rian een van de figuren op een stuk papier tekenen. Ze mocht er ook twee in elkaar tekenen, waardoor enkele tientallen com binaties mogelijk waren. Eenmaal in de nok van de Euro mast aangekomen zou Berglas Marian telefonisch verzoeken zich sterk op de door haar ge tekende figuur te concentreren. In de space tower, 175 meter bo ven de begane grond waar Ma rian in een kantoor zat. zou Berglas door gedachte-over brenging er achter proberen te komen welke figuur het meisje getekend had. Ook hij zou dat op een stuk papier tekenen. In het restaurant zouden de re sultaten daarna vergeleken wor den. Het experiment begon. De helft van het gezelschap bleef in het kantoor achter en be waakte Marian angstvallig. De rest ging met Berglas mee in de langzaam draaiende koepel naar een hoogte van 175 me ter. Na het telefoontje werd het doodstil. Iedereen keek gespan nen naar Berglas. David Berglas keek rustig door het raam naar beneden. Een lange rü speelgoedautootjes ver dween de Maastunnel in. Het was alsof de wonderman als een geïnteresseerde bezoeker zijn ogen liet glijden over de Maasstad aan zijn voeten. Daar na priemde zijn doordringende ogen in de verte. Het was alsof hij mooie muziek beluisterde. Daarna pakte hij de vijf kaarten die ook Marian had. Hij bekeek ze een voor een. Resoluut legde hij de kaart met de gegolfde streepjes neer. Die is het niet. Een tweede kaart volg de. Hij aarzelde tussen de drie overgebleven kaarten toen stond zijn besluit vast. Op het eerste vel van zijn blocnote te kende Berglas een ster met een cirkeltje erin en op het tweede vel een ster met in het midden een plusteken. Eén van de twee is het, zei hij rustig. Het was nog waar ook. Marian had de tweede fi guur getekend: de ster met de plus. Ze vertelde dat ze eerst de kaart met de gegolfde streep jes opzij had gelegd. Berglas had dat ook gedaan. Ook de tweede kaart die afviel had hij hetzelfde. Daarna aarzelde Ma rian tussen de drie overgebleven kaarten evenals Berglas had ge daan. In mei 1967 reed hij zelf, drie dubbel geblinddoekt, in een auto van het Apollo-hotel in Amster dam naar de nieuwe RAI, dwars door druk verkeer, netjes stop pend voor rode lichten. Drie ge tuigen op de achterbank ver klaarden dat hij niets heeft kunnen zien. Ook in zijn tv-programma Opus 13, vier jaar geleden, heeft hij de wonderlijkste dingen ge daan. Zelfs de wereldberoemde goochelaar Fred Kaps, die het programma presenteerde, be greep niet hoe het allemaal in zijn werk ging. Zelf is Berglas altijd vaag gebleven in zijn ver klaringen. Hij beschouwt zich zelf slechts als een „vermake lijkheidsartiest en niets an ders". Ondertussen broedt David Berglas alweer op een nieuwe stunt. In Rotterdam moet dan iemand een woord opschrijven. De wonderman, die dan tien tallen kilometers ver op zee zit, schrijft ook wat op. Als het lukt: hetzelfde woord. lans Christian Andersen, de Deense sprookjesauteur, wist schrijven hoe het lelijke eendje teide tot een prachtige blanke Vfn. Het zou te wensen zijn dat rland op economisch gebied soortgelijke metamorfose zou en- doormaken, want het vorige gepubliceerde rapport van •mische experts toonde aan, wij als het erop aan komt het e eendje zijn in de OESO-vij- DrL ats kskundigen, die de econom. si- Ikai 1® bij de 22 bij de Organisatie n E i Economische Samenwerking en ikkeling aangesloten landen de loep namen, kwamen tot •hclusie dat Nederland bepaald f>oed figuur slaat. De inflatie bij ons een snellere ontwikke- dan in andere landen, waar, 6. de geldontwaarding ook \ïi Hurend voortgang vindt. 11 Weliswaar werd als pleister op Qpj*onde verteld dat in de 22 lan- als geheel genomen in de loop het volgend Jaar een versnelde fonische groei zou kunnen op- rtiffn, maar dat gold voor de club geheel, want in Nederland en land is de situatie nog verre van °ESO is een organisatie, wel ke indertyd in het leven werd geroe pen voor de verdeling van de door de Amerikanen zo kwistig geschon ken Marshall-hulp, die de grote im puls gaf voor het na-oorlogse eco nomische herstel in Europa. Het is een gezaghebbende organisatie, waarbij onze landgenoot mr. Emile van Lennep als secretaris-generaal de scepter zwaait. Het rapport dat vorige week ter Financieel weekoverzicht tafel kwam is eigenlijk een voorzit ting van het memorandum dat MR. Van Lennep in november van het vorig Jaar ter tafel legde en waarin een zekere mate van werk loosheid werd aanbevolen als middel om de inflatie te bestrijden. Kritiek Van tal van kanten is hierop nogal wat kritiek uitgeoefend en het gevolg is geweest dat de econo mische exüerts de zienswijze van de secretaris-generaal hebben afge zwakt. In plaats van werkloosheid wordt nu de moglijkheid aan de orde gesteld of door tijdige bijstu ring van de wisselkoersen niet een oplossing voor het inflatievraagstuk kan worden verkregen. In financiële kringen is men met 'n dergelijk voorstel weinig gelukkig, want, het zou erop neerkomen dat men de duivel met Beëlzebub zou uitdrijven. Na de oorlog heeft het stelsel van vaste wisselkoersen er in belangrijke mate toe bijgedragen dat de wereldhandel zich ruimschoots kon ontplooien. De voor de oor log bestaande situatie dat men el kaar vliegen probeerde af te vangen door het omlaag drukken van de wisselkoers, hetgeen de exportpositie en daardoor ook de werkgelegenheid ten goede kwam, werd door de vas te wisselkoersen uitgebannen. He laas, is het niet zo geweest dat alle landen een gelijke economische koers konden varen. Zodoende is er een uiteenlopende ontwikkeling van de koopkracht der betaalmiddelen geweest. Wisselkoersen Misschien was het na de oorlog gekozen uitgangspunt van de onder linge verhouding der wisselkoersen onjuist. Destijds werd uitgegaan van het indexcijfer van de groot- handelsprijzen van voor de oorlog en dat van na 1945 en daarop werd de onderlinge verhouding van de betaalmiddelen gerelateerd. Het uit gangspunt was onjuist, omdat er destijds door prijsbeheersingsmaat- regelen en allerlei andere belemme ringen geen vrije prijsvorming was op basis waarvan de koopkracht van de betaalmiddelen kon worden Inmiddels hebben er echter al zo veel wisselkoersaanpassingen plaats gevonden, waarbij de voornaamste was die van september 1949, toen in navolging van Groot-Brittannië een devaluatiegolf over de financiële wereld spoelde, dat het in de loop van de Jaren mogelijk is geweest een zeker evenwicht te bereiken. Voor de Amerikanen is het zuur dat zij ondanks het feit dat de koopkracht van de dollar minder werd aangetast dan die van de meeste andere betaalmiddelen, nu onder het kruisvuur staan om tot devaluatie van de dollar over te gaan. Het vraagstuk van de one venwichtigheid zou er niet mee uit de wereld zijn geholpen. Vooral voor Nederland geldt het dat er geen einde in zicht is van de voortgaande geldontwaarding. Niet alleen wordt er aan het loonfront een hevig vuurgevecht geleverd, waarbij de Sociaal Economische Raad nieuwe munitie zou hebben aangedragen door het voorstel om in plaats van een loonexplosie een uitkering ineens van ƒ200 te beplei ten. maar er zijn nog allerlei om standigheden. die het inflatievuur doen oplaaien. Tijdens de kabinetsinformatie van professor Steenkamp is wel geble ken dat de politici niet geneigd zijn om de op het verwerven van popu lariteit gerichte overheidsuitgaven te besnoeien. Het is duidelijk dat de economi sche situatie in ons land van zoda nige aard is dat de ter consult bij eengeroepen politici het niet eens kunnen worden over de therapie waarmee de patiënt op de been moet worden geholpen. Deskundigen zijn het van nature nooit met el kaar eens. Dat neemt niet weg dat allen wel inzien dat er iets moet gebeuren om te voorkomen dat we In het ravijn van de inflatie stor ten. Ook al wordt de ouderen in het vooruitzicht gesteld dat de AOW zal worden opgetrokken tot het mini mumloon, dan is dat nog geen com pensatie voor de diefstal, welke er in de loop der jaren is gepleegd op de koopkracht van hun spaarpen ningen. om het even of het geld op de spaarbank werd gezet of dat het in de vorm van pensioen of lijfren te moet zorgen voor een redelijke oudedagvoorziening. Het ware te wensen dat de ex perts van de OESO gelijk zouden krijgen en dat de verhoging van het algemeen prijsniveau beperkt kan blijven tot 4%% tegen verleden Jaar 6%. Voor Nederland gaat de vlieger in elk geval niet op, want het Centraal Plan Bureau heeft al Ingezien dat bij ons de prijsstijging dit Jaar 6,57o zal bedragen en dan moet het nog niet eens Spaans toe gaan op het gebied van de loonont wikkeling. De OESO-experts waren er zelf ook niet gerust op dat de stijging tot 4Vir'r beperkt kan blijven, want zij verklaren in het rapport dat er tot nu toe weinig aanwijzingen zijn die duiden op een matiging van de loonbeweging in de verschillende landen. Behalve in Engeland en in de Verenigde Staten is de arbeids markt overal overspannen en in een dergelijke situatie is het bijzonder moeilijk om de looneisen te mati gen. Per saldo zijn vakbondsleiders ook maar mensen, die voor het be lang van de leden opkomen. Het is niet aan hen om voor het algemeen welzijn te waken. Daarvoor zijn de politici, maar meer nog de verantwoordelijke per sonen op hoge posten, die moeten trachten op grond van de hun ge geven bevoegdheden de economische vaarroute van gevaarlijke klippen te bevrijden. De president van de Nederland- sche Bank heeft hierbij een bijzon dere taak. Financiële deskundigen zullen in het algemeen toegeven dat zonder opzienbarende maatregelen gezorgd wordt dat het monetaire systeem zo soepel mogelijk wordt toegepast. Als in de loop van het Jaar en vooral in het begin van het volgend Jaar zal blijken dat de OESO-des- kundigen het bij het rechte eind hadden en dat de weg naar econo mische groei weer kon worden inge slagen, dan zal het als Nederland mee kan komen eker aan het be leid van de Nederlandsche Bank zijn te danken dat alle klippen om zeild konden worden. Groei, welke verkregen wordt door het verder opblazen van de inflatieballon zou allen maar een hachelijke situatie scheppen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7