Onhoudbare toestanden in Willem Arntsz-stichting" jVULEM Uw Leidsch Dagblad CCO reageert fef op kritiek van De Kruidenier' HAL STELT ONTSLAG VAN 1000 MAN UIT Waver verdedigde zijn desertie Commissie-Speijer rapporteert: Personeel wijst elk verwijt van de hand mee op vakantie Indiase minister vraagt Nederland om snelle hulp D Vrouwenarts betreurt fc 'zwangerschap^] ontdekker' Mr. van Bennekom: „Onrechtmatige overheidsdaad Kort geding duurde meer dan drie uur LETDSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 JU: DEN HAAG ,,De Willem Arntsz-stichting is een ziek lichaam waarvan sommige symptomen voor iedereen duidelijk zijn. De bevoegdheden en verantwoordelijkheden in de inrichting zijn zo troebel en ondoorzichtig, dat in moeilijke situaties niemand hiervoor kan worden aange sproken. Dit heeft geleid tot een verhoogd risico voor de patiënten van de inrichtingsafdeling „Dennendal". Dat is de eindindruk van de com missie onder voorzitterschap van de Leidse hoogleraar die een onder zoek heeft ingesteld naar de moei lijkheden, die zich enige tijd gele den hebben voorgedaan op de Willem Arntsz-hoeve. Na uitgebreide onder zoekingen heeft de commissie een aantal aanbevelingen opgesteld. Volgens de commissie zou de psy choloog drs. J. C. Muller zo snel mo gelijk buiten dienst moeten worden gesteld in afwachting van een de finitief ontslag, omdat hij als mana ger heeft gefaald. De aanbevelingen zijn bijzonder snel uitgevoerd, want reeds gistermiddag deelde het alge meen bestuur van de WA-hoeve mee, dat twee directeren t.w. drs. J. C. Muller en prof. dr. A. Poslavsky voorlopig buiten dienst zijn gesteld. S. Pruyt In afwachting van nadere beslis singen is de zenuwarts S. Pruyt, ge vraagd de verantwoordelijkheid voor de behandeling, verzorging en ver pleging van alle patiënten op zich te nemen. Tot nader order krijgt mr. E. Ligteleijn de verantwoordelijkheid voor alle niet-medische en niet-ver- pleegkundige aangelegenheden in de inrichtingen. Het bestuur kondigde verder aan dat er op korte termijn een grondige structuur- en organi satiewijziging zal volgen. Ook daartoe heeft de commissie- Speijer geadviseerd. De commissie, vindt, dat er personeelssanering plaats moet vinden en de samenstel ling evenwichtiger moet worden. De werving en selectie van het perso neel zal moeten worden verbeterd en er zal niet alleen op medisch maar ook psychisch gekeurd moeten worden. Tevens zullen volgens de commissie aan 't personeel eisen ge steld moeten worden wat betreft ge drag- en leefwijze. Zo moet de kle ding en het overige uiterlijk voorko men worden aangepast aan de be roepsuitoefening, vindt de commis sie. Gebreken heeft de commissie ge constateerd bij de distributie van ge neesmiddelen. Verder is men tot de conclusie gekomen dat directeur Muller onvoldoende bekwaamheden had en geen leiding heeft kunnen geven aan de ontwikkeling van Den nendal. Zo werden er merendeels jeugdigen aangesteld, terwijl de in lichtingen over hen vaak niet gunstig waren. Bij een van de drie in op spraak gebrachte sterfgevallen in de WA-hoeve is sprake geweest van het falen van toezicht. Onervaren Een en ander was een gevolg van het te grote verantwoordelijkheid ge ven aan jong en onervaren personeel en het zonder goede leiding experi menteren met een nieuwe aanpak van zwakzinnigenzorg zonder be hoorlijke en deskundige beoordeling. De commissie heeft sterke aanwij zingen gekregen dat het personeel althans een zekere categorie daarvan, drugs gebruikte. De politie heeft on omstotelijk vastgesteld dat er drugs op het terrein van de inrichting zijn gebruikt. De directeur van Dennen- dal heeft naar het oordeel van de commissie druggebruik door jeugdig personeel niet alleen toegelaten, dooi er zelf aan mee te doen, gestimu leerd. De situatie heeft geleid tot een ontoelaatbaar groot sexueel verkeer. Er is een toeneming geconstateerd onder het personeel van het aantal Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele- j fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. ongewenste zwangerschappen en ge slachtsziekten. Er waren volgens de commissie verder aanwijzingen dat er een aborteur op het terrein werk zaam was. Nieuwbouw Ook het bestuur van de WA-hoeve is volgens de commissie in gebreke gebleven, omdat zij geen beleidsvi sie op langere termijn heeft ontwik keld. Dit komt onder meer tot uiting dat er sinds het eind van de jaren '20 geen nieuwbouw heeft plaatsge had, afgezien van enkele semi-per- manente gebouwen en het inter naatsgebouw. Gebouwen, zowel voor de patiënten als voor het personeel, Als brief verzenden frankeren met 25 ct. Ons HUISADRES is: - Naam: -«■«* Straat: Woonplaats: no. Kwartaal doorhalen wat niet van toepassing is. Hospitaalschip Henry Dunant in 1973 gereed DEN HAAG (ANP) Het nieuwe hospitaalschip van het Nederlandse Rode Kruis, waarvoor in oktober van van het vox-ige jaar door de Neder landse bevolking tijdens de actie ..Schip Ahoy" acht miljoen gulden is bijeen gebracht, zal worden aanbe steed bij de Arnhemse Scheepsbouw Maatschappij N.V. Dit is vrijdag besloten aan de voor avond van de algemene vergadering van het Rode Kruis, die vandaag in Utrecht wordt gehouden. De nieuwe J. Henry Dunant. die circa 8.5 mil joen gulden exclusief btw gaat kosten zal in januari 1973 worden opgeleverd en in maart van dat jaar zijn eerste weektocht met 74 chronisch zieken en invaliden kunnen maken. voldoen niet aan de eisen. De vrijwel complete staf van de WA-hoeve heeft gistermiddag on middellijk gereageerd op het rapport van de commissie-Speyer. Men noemt het „140-pagina's Telegraaf taal waar je koud van wordt". Su pervisor H. van Nek noemde het ont slag van drs. Muller „naar en onple zierig maar geen ramp". De stap van het bestuur noemde hij begrijpelijk „Het bestuur bestaat niet uit vaklui en het heeft de laatste tijd heel wat moeten verwerken". Volgens Van Nek heeft het bestuur het besluit onder druk van de omstandigheden geno men. Hij verwachtte dat drs. Muller over niet al te lange tijd op de WA- hoeve zou terugkeren. „Dokter s. Spruyt (die nu door het bestuur is belast met de medische eindverantwoordelijkheid, Red.) en verpleegkundig directeur W. J. André (die nu met ziekteverlof is, Red.) zijn verantwoordelijk voor de rel die rond Dennendal is ontstaan)), aldus H. van Nek. Over het druggebruik zei hij, dat hij nooit iemand van het personeel gezien heeft die drugs ge bruikte. De staf heeft inmiddels bij het be stuur en staatssecretaris Kruisinga geprotesteerd tegen de schorsing van drs. Muller. Deze directeur heeft reeds aangekondigd dat hij overweegt een aanklacht in te dienen tegen het bestuur van de inrichting. DEN HAAG (ANP) De wapen leveranties aan Pakistan zouden moe ten worden stopgezet en de ontwik kelingshulp opgeschort, tot dat de mi litaire regering van Pakistan met de bevolking van dit land tot politieke overeenstemming zal zijn gekomen. Dan is het ook mogelijk, dat de Oost- pakistaanse vluchtelingen India zul len verlaten en naar hun eigen land terugkeren. Dit heeft de Indiase minister voor industriële ontwikkeling, Moinul Har- que Choudhury, gisteren tijdens zijn bezoek aan Nederland verklaard. Hij voegde aan zijn uitspraak toe, dat de 5.7 miljoen vluchtelingen 'n zeer ern stige probleem voor zijn land vormen, omdat voor dit aantal mensen de eerstkomende zes maanden een be drag van twee miljard gulden ik hulp nodig is, een bedrag, dat i» zal worden naarmate het aoi vluchtelingen zal toenemen. [o De Indiase minister heeft ochtend een bezoek aan de landse premier, J. S. de Jonj bracht en daarbij het standpui zijn regering ten aanzien vanfe vluchtelingenprobleem uiteeeng De Indiase minister is van dat er vlug gehandel zal moetent den. daar het anders wel een| een explosie zou kunnen kometT wees erop, dat India alleen niej ya In het oneindige hulp kan blijvqpr0 lenen. Komt er geen hulp, dan zal c getwijfeld de dood van nog j mensen tot gevolg hebben. DEN HAAG (ANP) Het Con sumenten Contact Orgaan heeft over de kritiek die door de kruideniers pers is geuit op de recente publika- tie in het consumentenblad Koop kracht over de resultaten van een onderzoek naar de kwaliteit en de gebruikswaarde voor de huisvrouw van een aantal wasmiddelen het vol gende gezegd: ,Dit wasmiddelenon derzoek werd in opdracht van de door het ministerie van Economische Zaken gesubsidieerd en gecontroleer de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek uitgevoerd door het Insti tuut voor Textielreiniging van het TNO te Delft met medeweten van en in overleg met de bij het onder zoek betrokken fabrikanten, die de onderzoek-resultaten lang vóór pu- blikatie 'ter inzage kregen en alle ge legenheid werd geboden eventuele vermeende onjuistheden aan te to nen. De uiteindelijke publikatie waarin Dobbelman, Albimatic en Renomatic als beste werden aanbevolen, werd daarna voorgelegd aan en goedge keurd door een ministeriële commis sie van toezicht waarin bedrijfsleven en consumenten paritair zijn verte genwoordigd onder een strikt onaf hankelijke voorzitter. De onderzoekresultaten en de pu blikatie daarvan worden tenslotte onderschreven door het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, j Nederlands Katholiek Vakvertj het Christelijk Nationaal Vaa bond in Nederland, de Consumenl bond. Coöp-Nederland, de Ntj landse Vereniging van Huisvrou en de Nederlandse Gezinsraad. CCO betreurt het tenslotte, om te moeten vaststellen, dat i genstelling tot de situatie in besohaafde landen, een deel van| Nederlandse bedrijfsleven blijkf nog moeilijk kan wennen aanp bestaan en de activiteiten sumentenorganisaties", aldus dejj klaring van het CCO. ROTTERDAM (ANP) De Hol land Amerika Lijn in Rotterdam heeft besloten het ontslag van ruim 1000 man personeel op de cruise schepen „Rotterdam", ..Nieuw Am sterdam" en „Statendam" op te schorten. Dit besluit is genomen na het hernieuwde overleg tussen de HAL-directie enerzijds en de Fede ratie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart en de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel anderzijds. Eind vorige maand kondigde de HAL aan dat in het najaar van 1971 en het voorjaar van 1972 ruim 1000 personeelsleden (Nederlanders en an dere Europeanen) oeneden de rang van onderofficier zouden worden ontslagen. Hun plaatsen zouden worden ingenomen door Indonesisch personeel. In een gezamenlijke verklaring zeg gen de HAL en de werknemersbon den dat de ontslagaanzeggingen zijn opgeschort teneinde de huidige en toekomstige behoefte aan Europees personeel op de passagiersschepen nader te bezien. Als uitgangspunt zal gelden het streven zoveel mogelijk Nederlands personeel in dienst te houden. De Holland Amerika Lijn zal bekijken of personeel dat voor ontslag in aan - merking komt niet via om- of bij scholing op een andere plaats in het bedrijf kan worden geplaatst. „Aan hen die desondanks zullen worden ontslagen zal een afvloeiingsregeling worden aangeboden", zo wordt in de gezamenlijke verklaring gezegd. Enkele weken geleden liepen de on derhandelingen tussen de HAL-di rectie en de werknemersorganisaties over de door de maatschappij voor gestelde reorganisatie van het cruise- bedrijf volledig vast, waarna de HAI- het vervangen van de 1000 man Europees personeel op de drie sche pen door Indonesisch personeel aan kondigde. Twee dagen geleden wer den de onderhandelingen hervat, na dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staats secretaris van Verkeer en Water staat de partijen hadden verzocht te proberen opnieuw een basis te vin den waarop de besprekingen zouden kunnen worden voortgezet. AMSTERDAM (ANP) De sterdamse verloskundige en vrou arts prof. dr. G. J. Kloosterman treurt het in de handel brengen de „predictor", een hulpmiddel rti1 mee een vrouw in staat wordt ge!er door een eenvoudig onderzoek ze!8" te gaan of zij zwanger is. In een"1 tikel in het Nederlands tijdsc u voor Geneeskunde schrijft prof Kl terman dat de problemen by de voering van de reactie alsook bik. i interpretatie ervan het weinig bevelingswaardig maken om de passing van deze methode aan onervarene toe te vertrouwen. Ook de kosten (f 14.95) vormen geens hem geen motief om we aanwinst op het gebied van onderzoek aan te moedigen. Wan er dan toch een markt voor dit dukt zal blijken te bestaan danL deze, zo meent hy. slechts beru n' op de weerstand die de betro!1 vrouw heeft om dit probleem haar arts voor te leggen. Het gas8 de predictor niet om een nieuwe thode maar om 'n procedure wai IU de arts buitenspel wordt gezet, belangrijkste motief zal daarbij sexuele problemen voor de arts borgen te houden. De verkoopm|la van de predictor zouden naar de ning van prof. Kloosterman wel een graadmeter kunnen gaan voriT voor de communicatiestoornissen er op dit gebied bestaan tussei artsen en hun patiënten. 1 or Wy hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES is: straat -no. S.v.p. in blokletters. (Bij tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. A IC dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. Voor tijdelijk in te houden kranten wordt by restitutie van het te veel betaalde abonnementsgeld f0.50 in mindering gebracht voor administratie kosten. DEN HAAG (ANP) Vrijdag morgen 18 juni of zo veel eerder als mogelijk zal de president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. C. Slotemaker, uitspraak doen in het kort geding over de overlevering van de 23-j^rige Amerikaanse deserteur Ralph Waver. De Amerikaan woonde zelf vrijdag middag de behandeling van het kort geding bij. Met het geding tegen de staat wil Waver bereiken dat de be slissing van staatssecretaris Wiers- ma van Justitie, waardoor hij aan de Amerikaanse militaire autoriteiten zou moeten worden overgeleverd, on gedaan wordt gemaakt. Namens Ralph Waver pleitte mr. W. J. van Bennekom. Hij stelde dat de beslissing van mr. Wiersma een onrechtmatige overheidsdaad is, strij dig met internationale verdragen en strijdig met de algemene beginselen van behoorlijk bestuur. Namens de staat stelde mr. E. Droogleever For- tuyn dat de vordering van Ralph Wa ver in dit kort geding moet worden afgewezen. Demonstratie Gedurende het ruim drie uur du rende kort geding werd voor het ge rechtsgebouw aan de Jan van Nas- saustraat gedemonstreerd, op een ge geven ogenblik zelfs zo luidruchtig dat de rechtbankpresident wegens de ze geluidshinder de behandeling schorste. Aan het einde van de middag zette Ralph Waver zijn bezwaren tegen de Amerikaanse Vietnampolitiek uiteen die de reden voor zijn desertie vorm den. Hij verklaarde voorts dat hij bij zijn commandant een verzoek had in gediend om als gewetensbezwaarde te worden erkend, maar dat deze com mandant geweigerd heetf het verzoek te tekenen en door te zenden. Waver noemde het onjuist dat hem de ge legenheid is gegeven een verzoek tot erkenning in te dienen, maar dat hij dat geweigerd zou hebben, zoals de Amerikaanse militaire autoriteiten aan de Nederlandse hebben verklaard. Waver beroept zich erop dat hij niet onder de bepalingen van het NA- VO-verdrag valt. Mr. Van Bennekom voerde drie argumenten aan, op grond waarvan zou blijken dat Waver niet is onderworpen aan de rechtsmacht van de militaire autoriteiten van de Verenigde Staten, zoals noodzakelijk is voor overlevering. „Er is geen zekerheid dat Waver nog in Amerikaanse militaire dienst is. De Amerikaanse verklaringen hier over zijn conclusies, maar geven geen feitelijke informatie. Voorts is het verdrag niet van toepassing omdat Waver na zijn desertie geruime tijd in Zweden is geweest en daarna om an dere dan militaire reden Nederland weer is binnengekomen. Zijn aanwe zigheid hier houdt geen verband meer met zijn funotie als militair. Ten der de kan geen overlevering plaats vin den omdat er hier geen bevoegde Amerikaanse krijgsraad is", aldus mr. Van Bennekom. Op zijn verzoek ver klaarde de Utrechtse hoogleraar in het recht der internationale organisa ties P. J. G. Kapteyn dat er z.i. een „gat in het NAVO-statusverdrag zit", waardoor in het geval van Waver geen verplichting tot overlevering op Nederland zou rusten. „Doordat hij naar een derde staat is gegaan name lijk Zweden", vervalt de verplichting, al zou hij maar een meter op het grondgebied van die derde staat zijn geweest, zei prof. Kapteijn. Verwachting Mede aan de hand van ter zitting afgelegde verklaringen van de twee de-kamerleden mej. N. G. Barendregt en P. Dankert betoogde mr. Van Ben nekom, dat bij Ralph Waver door ge sprekken op het ministerie van Jus titie, in oktober 1970, de verwachting was gewekt dat hij in Nederland kunnen blijven. De aanvraag om verblijfsvergunning werd echter maart afgewezen. De landsadvocaat mr. E. Dr leever Fortuijn zei te blyven ase men dat Waver nog in Amerika) e militaire dienst is. Wat mr. Van i nekom hiertegen ingebracht had hij onvoldoende om het tegendeel te nemen. Voorts meende hij dat zich eigenmachtig onttrekken Waver aan de militaire dienst maakt dat het NAVO-status-vefl 0 niet meer zou kunnen worden to past. Ook de opvatting dat door zijn tussentijds verblijf in den nu gevrijwaard zou zijn van 0 levering wegens desertie Droogleever Fortuijn niet delen, gens hem waren de motieven Waver geen reden voor deserti? kan de Amerikaan zeker niet als litieke vluchteling in de zin van verdrag van Genève worden aa£ merkt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6