nformatie gaat ERUIT en moet ERIN Leiderdorp uisboerderij' van 7 restaurants EL VLEES UIT MODERN BEDRIJF [eids VVV-centrum van regio: stadkust en meren Afscheid van schoolhoofd Acad. examens Ierdag 12 juni 1971 LEIDSCH DAGBLAD 1IDEN Aan de Achthovenerweg in Leiderdorp, niet zo- van de gemeentegrens met Koudekerk aan den Rijn staat hyper modern veehoudersbedrijf. Het valt door zijn vorm inder op tussen de boerenhoeven aan de "Lage Zijde" van We Rijn. De familievennootschap Van der Valk uit Al- aan den Rijn van zeventien restaurants in Nederland ler andere Alphen aan den Rijn, Sassenheim, Voorschoten enaar) en België en nog twee veefokbedrijven in fd-Brabant is er de oprichter van. Arie van der Valk "De Gouden Leeuw" in Voorschoten heeft mede de zorg 'dit onderdeel van de gigantische vennootschap en met de lijkse leiding is belast Jacques Witjens (27), een pientere eeltkundige, afkomstig uit het Betuwse Gendt. lues Witjens is nu al zeven ïn dienst bij de Alphense fami- an der Valk. Zes jaar was hij Jfsleider van het veeteeltbedrijf Dmpwijk en toen dat moest wij- 'oor de woningbouw ging hij naar het 44 hectare grote be- in Leiderdorp. Van der Valk daar een perceel grasland, liet afgemaakt en daarna nog twee jaar middelbare landbouwsschool Heesch bij Nijmegen heeft het daar aan die Leiderdorpse Achthovener weg best naar zijn zin. Heel veel van 'zijn' ideeën heeft architect v. d. Sluis 1 in het ontwerp gestalte gegeven. Hij heeft het beheer over 80 melkkoeien, een 15 stieren. 35 kalveren, 32 pin ken en maar liefst 350 varkens. Ook moet hij zorgen, dat al deze 80 koei- „huis'-architect Theo van der Sluis ook een familielid een ontwerp maken voor een moderne boerderij met stallen en melkerij en toen dat de instemming van de fa- milievennoten kreeg stond het eigen bouwbedrijf klaar om de panden in een snel tempo op te trekken. Door Cees Combee Foto's Dijkman 'e varkensstal I en gemolken worden en dat er eten is voor de beesten. Daaraan man keert het niet. I Jacques, zoals hij alom bekend staat kent z'n vee op een prikje en I beesten kennen hem. Hij hoeft maar naar het hek te lopen, dat het deel van de 40 hectare weiland, waarop de robuuste koeien grazen afsluit of de roodbonten komen snel aangelo pen en verdwijnen één voor één in de stal om direct door te stappen naar de melkerij. Een grappig ge zicht. Het heeft er wel iets van, dat ze een onderlinge wedstrijd hou den wie het eerst in de „visgraad"- boxen er kunnen acht tegelijk ge molken worden komen te staan. sen, dan heeft deze geen leven. Als Jacques door de stal loopt begin nen al die 350 varkens keihard te schreeuwen. Het horen en zien ver gaat je. Wanneer bedrijfsleider Wit jens met een simpele handbeweging de trog opent en de dieren bij het voedsel kunnen is dat helse lawaai plotseling ten einde. Ze weten het blijkbaar, dat wanneer Jacques met zijn heipérs binnenkomt, ze voer krijgen en dat hun boxen worden schoongemaakt. ristenwerk. Natuurlijk is het opvangen en onderbrengen van toeristen een stuk van het werk, ook in Leiden, maar er is veel meer. WV-werk is een stuk dienstverle ning, ook aan de eigen stad- en streekge noten. Daarvan maken steeds meer men sen gebruik. Dekker: "Laatst kwam hier een Leide- Door Hans Melkert Foto's Holvast naar met een paar kleine kinderen: waar kan ik naar toe'? Van het Heempark had hij nooit gehoord, in de Leidse Hout was hij nooit geweest. De mensen weten vaak weinig van de mogelijkheden in hun eigen gebied." Dat brengt hem op de regionale taak, ten. Verder is er nog een stal waar de 15 stieren worden grootgebracht en een grote ruimte om de kalveren op te fokken. Aan het mesten van zogenaamde mestkalveren wordt niet gedaan. Jacques Witjens nadrukkelijk: „De jonge stieren de besten houden we voor het fokken die in de toe komst bestemd worden als slachtvee, laten we meestal zo'n jaar of twee oud worden. Dan krijg je het beste vlees. Kalveren van uitzonderlijke kwaliteit worden na twee en een half jaar gedekt en gaan dan nog gerui me tijd mee voor de melkproduktie. (Gemiddeld kalven onze koeien drie maal). De 350 varkens worden in een ruime aparte stal groot gebracht en zijn daarna voor de slacht be stemd. Ze worden onder/ andere ge voerd met de etensresten uit de res taurants, die in de fokkerij weer wor den gekookt en vermengd met an- Het hypermoderne bedrijf in Leiderdorp. der krachtvoer. De koeienstal is 45x 12 meter groot en de varkensstal 55x 15 meter en daartussen heeft men een overdekking, waarin onder an dere de stieronsl^' is gerealiseerd, van 40x7 meter. Voorts zijn er nog bergplaatsen voor hooi en het op slaan van voer". Eigen bedrijf Tijdens het gesprek met Wit jes komt Fick Engbers (42 en al zo'n 16 jaar bedrijfsleider van het park restaurant van „Avifauna") binnen lopen. Hij vertelt: „Het vee, dat we hier fokken dus de koeien en de varkens wordt allemaal gebruikt voor onze eigen bedrijven. Wanneer dat nodig is laten we er een paar slachten in het Leidse slachthuis. Re ken erop, dat we per dag wat vlees nodig hebben voor onze restaurants. Als je weet, dat er vandaag 1800 di ners doorgaan, dan is het wel duide lijk waarom we dit bedrijf en de twee veeteeltbedrijven in Brabant hebben opgezet. We hebben uitslui tend vlees van eigen bedrijven. De melk gaat naar Menken in Wasse naar een oude vriend van de stich ter van ons bedrijf, wijlen Martin v. der Valk. Daar betrekken we al on ze melkprodukten van. Dat is al van het begin zo. Doordat we zelf fokken weten we wat voor vlees we krijgen, want het vee dat hier staat is wel geen stamboek, maar toch van de beste soort". Jacques Witjens neemt ons tenslot te mee naar de varkensstal. Ze staan met z'n tienen in een box. Al van Jongsaf. Komt er een vreemde tus- De moderne melkmethode: acht koeien tegelijk. Proper Nu vertoeven al die melkkoeien in de wei, doch in de wintermaanden hebben ze allemaal hun eigen plaats in de ligboxenhal. Ze worden niet vastgehouden en blijven heel erg rustig op hun plaats staan, 't Is een zeer mime hal, die uitmunt door properheid. Want daaraan stelt men in dit modelbedrijf hoge eisen. Men noet maar eens zien hoe helder het in de melkerij is. De melk gemiddeld geven de .coeien ieder 15 liter per dag wordt Joor geen mensenhand aangeraakt en wordt automatisch gepomp in een tank van 4000 liter, die eveneens au tomatisch wordt gekoeld. Tijdens hei melken men heeft voor de tach tig beesten twee uur nodig doen de koeien zich tegoed aan krachtvoe en daarna gaan ze weer door een aparte „sluis" met een ontsmettenc „voetbad" naar de stal of naar bui LEIDEN Op 15 Juni bereikt de heer J. M. Poot de pensioengerech tigde leeftijd en donderdag 17 Juni neemt hij afscheid als hoofd van de lagere St. Josephschool in de Op- penheimstraat. Van 8 tot half 10 wordt in de school een afscheidsre ceptie gehouden. De heer Poot is sinds 1950 hoofd van deze school. Daarvóór leidde hij een school aan het Rapenburg. Hij was voordien onderwijzer in Hoorn en Berghout na in Ter Borg zijn acte en in Haarlem zijn hoofd- acte te hebben behaald. De heer P. C. M. van Hooff gaat hem opvolgen als hoofd van de Jo sephschool. ijnjDEN Vijf meisjes en één man dan ontbreekt nog een meisje door naast het VVV-vignet. Het is het seizoen, dat de Leidse Vereniging Vreemdelingenverkeer werkt met irote staf. Kan werken, omdat er aalf Jaar tobben in het veel te klei jouwtje aan de Steenstraat, einde- uimte is gekomen. VVV-directeur (op de rechterfoto met de infor ms Ira Lippe en Monique ten Ho- gt, dat het bezoek aan het WV-kan- verJmeer dan verdubbeld is. Ook de in vri trices op de foto links, Margriet x nan, Anja Warmerdam en Saskia jjgf, ma, hebben het er druk mee. nieuwe kantoor, direct naast het vraagt alle aandacht van de heer jg^ir en al het geld, dat beschikbaar au kker: "Dit moeten we nu waar ma- Daar is geen drie jaar voor". Toch hij vooruit over het werk van VVV. omstig van VVV-Noordwijk "Duit >p een schoenlepel in een bed laten en" wordt de heer Dekker in Lei- econfronteerd met veelzijdiger toe- Het blijkt al moeilijk om aan voldoen de informatie over Leiden zelf te komen „Wij zijn een bron", zegt de heer Dek ker. „maar die moet wel worden gevoed. Alle informatie over wat er in Leiden is en zich afspeelt, moet hierheen komen. Alleen dan kunnen we de toerist goed voorlichten. Alleen dan zijn onze agenda's compleet". Over plaatselijke kennis gesproken, laatst heeft in het Leidsch Dagblad een Ingezonden stuk gestaan van een Hage naar. die bij VVV de weg vroeg naar UVS en toen te horen kreeg: „Wat is dat voor een gebouw?" Wat zegt de heer Dek ker hiervan? „Ja, dat is gebeurd. Toch is degene in kwestie naar de goede bus wat nummer betreft verwezen. De buschauffeur heeft verzuimd de passa gier naar de bus in de andere richting te sturen, waardoor hij bijna een uur no dig had om op 't UVS-terrein te komen. En dat de informatrice niet wist wat UVS was is haar niet kwalijk te nemen. On danks alle pogingen is 't niet gelukt Leidse meisjes te krijgen. Deze informatrices ko men zo van de ANVV-cursus en dat heeft ook zijn voordelen. Ze kunnen uitste kend met buitenlanders omgaan bijvoor beeld". Volop werk dus voor WV, elke dag van 9 tot 8 uur (of later) geopend en op zon dag van 10 tot 4, met een dagbezoek van honderd. Nu het nieuwe kantoor draait, wat is de volgende wens van de VVV-di recteur? Hij aarzelt geen moment: „Een nieuwe folder. De bestaande is totaal ver ouderd. Maar een nieuwe folder kost veel geld. Toch is het dringend noodzakelijk. Gelukkig komt er binnenkort een Falk- plan over Leiden van de pers, uitgebrei de informatie, zoals die ook over Amster dam, Rotterdam en Den Haag bestaat. Deze informatie betreft groot-Leiden, dus met Oegstgeest, Voorschoten, Leiderdorp en een stuk van Zoeterwoude". Waarvoor komt de toerist naar Leiden? Een wekelijks evenement, zoals de kaas markten in Alkmaar en Gouda, kent Lei den niet. Toeristen bezoeken in Leiden de historische plekken en de musea. De musea trekken een gericht publiek, om dat het in de eerste plaats studieobjec ten van de universiteit zijn. De vreem deling blijkt het heerlijk te vinden in Lei den te wandelen. Enthousiaste brieven bij VVV getuigen daarvan. Maar „iets te doen" is er niet. Natuurlijk laat een VVV-directeur zijn gedachten hierover gaan. „Ik speel met de gedachte iets muzikaals te organiseren in een merkwaardig ding als de Burcht. De antiekmarkt in de Stadsgehoorzaal zou misschien een wekelijkse evenement kunnen worden en dan buiten, in kraampjes op het Pieterskerkhof bij voorbeeld. Met oude ambachten en kunstnijverheid erbij". Zo zijn er meer dingen, maar ze moe ten van de grond komen. Ervaring in an dere plaatsen heeft geleerd, dat evene menten eerst bij de plaatselijke bevolking moeten leven. Dekker: „De Leidenaar is moeilijk mee te krijgen, maar getuige het 3 oktoberfeest moet het mogelijk zijn". Een voorbeeld van het moeilijk „meekrij gen" vindt de VVV-directeur de WV-ge- schenkenbon. De middenstand is er niet warm voor te krijgen. Maar hij blijft zijn best doen. Hij blijft zijn veelzijdige taak verrichten. Op de drempel zegt hij: „O ja, we hebben dit Jaar weer buitenlandse koren. Die bren gen we nu bij het publiek. Zo zingt op 20 juni het Great Falls Choir uit Ameri ka uit de buurt van de Niagara-wa- tervallen in het Diaconessenhuis. Dat is toch leuk?" LEIDEN Aan de rijksuniversi teit van Leiden slaagde de heer H. Groenewegen voor 't doctoraalexa men godgeleerdheid. Voor het doc toraalexamen Nederlands recht slaagden de dames: M. Beukering- Daalmeijer (Leiden) A. J. W. Swit-> ters (Rotterdam) J. Jebbink (Den Haag en de heren M. B. M. Willigers (Rijswijk), J. Th. H M Wils (Am stelveen), P. van de Geijn (Rotter dam), H. J. Westrik (Amsterdam). W Verhoeven (Delft), R B. J. Pors I (Rijswijk) en H. A Holthuis (De venter). j R. van Zonneveld (Lelden) en A. Brotherton (Amsterdam) slaagden j voor het doctoraalexamen algemene taalwetenschap. die voor VVV-Leiden is weggelegd nu de provinciale VVV door het optreden van gedeputeerde staten minder actief is kun nen worden. Leiden is het centrum van een regio, die het gebied van de Kamer van Koophandel voor Rynland beslaat. „Dat betekent, dat het voorlichting moet worden over een gebied, waarin een stad ligt en voorts het kust- en bollengebied en de meren. Dat is onvoorstelbaar groot en het zal een omvangrijk karwei worden alle informatie bij elkaar te krijgen en voldoende financiële middelen om iets dergelijks te runnen".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3