u aby Denni was een sware strijd waard M\ i- -»•X SER-lid vreest teruggang in emancipatie van vrouw H pw eerpunt in het leven van aan drugs verslaafden Strategie van de cultuur 0 12 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD ^onge leven dat Berrie en Anke achter zich hebben ndig, ongezond en misdadig. Al heel jong waren zij oifd aan opium, gingen op rooftocht om het geldver- le stuff te kunnen betalen en kwamen na de ge- s in een psychiatrische inrichting terecht. Er leek op meer voor ze. zijn krachten zo onder zijn lever was bescha- n gebit het aanzien kreeg verwoeste rijwielstalling, jktoren had hij, wanneer it slopen van zijn lichaam log een half jaar te le- leed driemaal een poging let leven te beroven, ter- lit tienmaal probeerde. Bezinning )Ntn dochtertje Denni werd het vrijwel zeker is dat aan het einde van de zo- van drugs af zullen zijn, hun verhaal, als waar voor anderen vertellen, zij hun medicijnen zien. er minder van gebruikt eschreven was en Berrie lilo naar 43 kilo gegroeid, lerhuisje van zijn ouders dvoortse strand gilt Dinni hone luier. Anke is druk de koffie en Berrie pro- Ie ontwerpen op papier te Terwijl zijn gedachten moeizaam zijn lever was bescha- terug gingen vertelde hij traag Jün gebit het aanzien kreeg „Van die eerste keer snuiven werd ik doodmisselijk. Ik kreeg geweldige koppijn. Toch deed het me niets. Ik ben nogal snel te beïnvloeden en |||nog een hall jaar te le- toen iemand mij een shot opium i lijdeed driemaal een poging aanbood kon ik gewoon niet weige- j ren. Het gebeurde in een auto bij 1 I„» v..,,.uUvv.i.v. het Thorbeckeplein. Later begreep ik dat ze me een overdosis hadden i Dtoegediend. Ik was zo high als de pest en ver- beeldde me dat ik de zoon van Rem- sla regen zij hun bezinning j brandt was. Ik werd vreselijk rozig 1 afcfen zij een lange zware warmte spoot uit mijn huid. de verslaving. Ik ontkleedde mij geheel en ging rje in augustus twee Jaar boven op het beeld van Rembrandt zitten. Wat ik toen heb gezien ver- I geet ik mijn leven niet meer. Het was zo vreemd. Trams die dwars door auto's heen reden, mensen die i over elkaar heen vlogen en dat al- j zij hun medicijnen zien. ^een om boven op dat beeld te er minder van gebruikt zien- Dat blijft me altijd bij. *--■-- In die tijd, tussen mijn veertiende' en zeventiende jaar, raakte ik ook j nog verslaafd aan de drank. Ik werkte als free-lance recla meontwerper en was een goede kracht. In een bedrijf heb ik een achterstand van vier maanden moeiteloos weggewerkt. Dat kon ik 1 alleen op peppillen. had de nu 24 jarige Ber- jk komische talenten en lakte hij zijn vele vriend lij was gek op vreemde lang haar. Wel werd hij van school gestuurd, fantasie, gekoppeld aan turlijke geest, deed hij Grafische School bijzon- )ie avontuurlijkheid werd noodlot. Hij was 14 Jaar d hem vertelde dat ether heerlijke kick gaf. In een apotheek in Zandvoort zag ik eens een pot met dexedrine staan. Op klaar lichte dag, met I mensen voor de toonbank, kroop ik I op handen en voeten, onder de ver- baasde ogen van het winkelpersoneel i naar die pot en pikte hem. Nie- mand hield me tegen. Een paar da gen later werd ik gearresteerd. Ik kreeg t.b.r. en tachtig gulden boete. De inhoud van de pot had op de zwarte markt zeker een ton gekost, I ik moest de apotheek een vergoe ding geven van drie en eenhalve tracht ie grote om- 8u.lden en daar.,f' n°g e"sta'ie- 1 geld van een rijksdaalder bij. Van het leven der jonge de rechter kreeg ik zelfs het restant I 1 van de pillen terug. J Ik leefde in een complete droomwe reld. Om aan geld te komen deed ik echt van alles. Ik smokkelde mensen uit Oost-Duitsland, wapens uit Italië en vervalste paspoorten. Die mensen waar ik dat vroeger voor deed, doen nog weieens een j beroep op me, maar ik heb ze ge zegd dat ze kunnen doodvallen. Weet je, dat ik vreselijk verliefd geweest ben op een etalagepop? Toen ze haar hadden weggehaald, het was een winkel in de Kalver- straat, heb ik een vreselijke stennis gemaakt. Kun Ja nagaan hoe gek ik was. Toen al kreeg ik last van mijn le ver Die was door die verdovende j middelen beschadigd en ik had zeer pijnlijke aanvallen. De pijn werd I zo erg dat ik een paar keer een zelf moordpoging deed. Met Anke op avontuur De opium kocht ik in de Binnen Bantammerstraat. Daar is een ge weldige oorlog tussen de Hong Kong- en Shan-hai-Chinezen aan de gang Ik betaalde daar voor een plak- 1 kie vier gulden. Datzelfde kostte in de stad vijftien. Ik was negentien toen ik Anke bij de Bowling op het Rembrandtsplein leerde .kennen. Ik sleepte haar mee op mijn avontuur-1 lijke diefstallen. Bij C en A trok ze de mooiste kleren aan en liepen wij eruit zonder te betalen. Omdat zij ook verslaafd was hadden we veel geld nodig en gingen we vrijwel dagelijks op roof tocht. Door een grammofoonplaten diefstal hebben ze ons gepakt. De rechter stuurde ons een jaar naar een psychiatrische inrichting. Van die ontwenningskliniek hebben wij alleen maar frustraties over gehou den. Daar praten ze Je een pro bleem aan. De nu 21-jarigè Anke is een som ber, gesloten meisje. Zij was zo mensenschuw, dat zij in het donker boodschappen ging doen. Werk schuw was ze niet. maar kon nie mand boven haar velen. Ze wilde I binnenhuisarchitecte worden, maar1 op de Nijverheidsschool raakte ze verslaafd en was het gedaan met alle plannen. Door haar gesloten ka- rakter was ze ook een beetje fami lievreemd en ging al op veertien ja- j rige leeftijd het avontuur zoeken, j In danstenten op de Zeedijk en het Rembrandtsplein leerde zij „gebrui kers" kennen. Zij gaven haar een lik peppoeder. Ook zij kreeg een overdosis en raakte high. Door Lou Polak Zij herinnert zich: ..Ik onderging een vreemde sensatie, begon als een dolle te dansen en het leek of mijn hart zou barsten, zo ging het te keer Zestien was ik toen ik Berrie leerde kennen. Vanaf die tijd waren we onafscheidelijk. Alle soorten drugs heb ik gebruikt, helemaal gek werd ik er van. Ik ben zelfs wel in mijn pyjama de straat opgehold. Wij trouwden in 1969 echt uit pure liefde. Die „bruiloft" was waanzin nig. Berrie was hardstikke misselijk. Hij had een te grote shot genomen. De huwelijksvoltrekking was nauwe lijks afgelopen of we renden weg. Naar de Bank van lening met onze trouwringen. Om aan geld te komen voor stuff. De familie holde achter ons aan. Die dachten dat we iets leuks hadden georganiseerd. Wan neer ik daar nu aan terug denk schaam ik me. Wij maakten er één puinhoop van. Maar het gebeurde allemaal onbewust, het kon ons niets schelen. Tot ik in verwachting raakte. Gebed Ik geloof niet in God, maar toen Denni geboren moest worden, heb ik gebeden dat zij gezond zou zijn en heb ik gezworen clean te worden en te blijven". Naarmate de datum van de geboor te naderde werd ik steeds benauw der. Oh God, als ze maar gezond is, dacht ik iedere dag. Ik wilde ge zond worden, van de drugs af. Dip strijd is zwaar geweest, maar ik gaf niet op. Le.na moest als baby iedere twee, dagen een dosis opium hebben. I Zij lag in de couveuse. Iedere keer als de strijd te zwaar was ging ik er met Berrie naar toe en konden wij de strijd voortzetten. Zij wordt in augustus twee jaar en is kernge zond. J s A- vj* Het moederschap is prachtig, een zware strijd waard. Ik wil nog twee kinderen. Hier op het strand voel ik me iede re dag beter worden en ik zie Berrie ook iedere week vooruit gaan. Zijn pijnaanvallen worden minder. Misschien dat hij binnenkort weer geaccepteerd wordt, hij is een goed ontwerper, dan behoeven wij ook niet meer van f 85 per week rond te komen. Berrie: als ideaal zie ik bij het strand een groot tehuis, waar een Goddank, een gezonde baby! begripvol medicus. geassisteerd wordt door ex-verslaafden. ZIJ we ten hoe zwaar de strijd is en hoe je verslaafden moet opvangen...". DEN HAAG Mevr. dr. H. Verwey-Jonker, sociologe en kroonlid van de Sociaal-Economische Raad, vreest een terug gang in de emancipatie van de Nederlandse vrouw. Steeds meer meisjes en vrouwen huwen en het aantal gehuwde vrou wen neemt toe. Maar meestal ont leent de werkende gehuwde vrouw haar status aan die van haar man. Dat houdt ook in dat zij meestal niet eerzuchtig is, vaak beneden haar (oplcldings) niveau werkt en dus onvoldoende binnenkomt in hoog gewaardeerde beroepen. En iuist dat laatste werkt remme: op een verdere emancipatie van de vrouw. Mevr. Verwey-Jonker gaf haar opmerkelijke visie op een in Den Haag door het Randstad Uitzendbu reau n.v. in het Congresgebouw ge organiseerde discussiebijeenkomst over de functie van de tijdelijke arbeid in het produktieproces. De bij eenkomst werd ingeleid door minis ter Roolvink (sociale zaken). Prof. dr. W. Albeda, hoogleraar in Rotterdam, voorspelde dat in de ko mende vijf jaar de overspannen ar beidsmarkt een „blijvertje" zal zijn. ook al zijn conjuncturele inzinkin gen in de provincie mogelijk Naar zijn mening vervult het uitzendbu reau van administratief personeel een reële functie voorzover het tij delijk beschikbare arbeid mobiliseert ten behoeve van de tijdelijke vraag naar arbeid. Er zijn aanwijzingen dat de be hoefte aan tijdelijk beschikbare ar beid groeit. Ronduit schadelijk noem de hij het onttrekken van mensen aan het vaste werknemersbestand, zoals bij de „koppelbazen" gebeurde. Mr. A. B. Raven, directeur ar beidsverhoudingen van het ministe rie van sociale zaken, zei dat de overheid een strak vergunningenbe leid voert. Maatgevend is daarbij vooral of het gaat om een werkelijke verruiming van het arbeidsaanbod. Hij zei ook dat de vakbonden met 1 uitzendbureaus onderhandelen over een collectieve regeling van de ar beidsvoorwaarden voor het tijdelijk beschikbaar stellen van kantoorper soneel. ADVERTENTIE DAMESMODE in uduiefjuogt stijl... nn(3©*Wl> BREESTRAATI08a-lt2 LEIDEN Dr. C A. van Peurser. Strate gie van de cultuur, Elsevier 1970. In zijn Strategie van de cultuur geeft de Leidse filosoof een beeld van de veranderingen in de heden daagse denk- en leefwereld. Een moeilijk boek. deze jubileumuitgave van het huis Elsevier. Maar dan neemt niet weg dat deze waarde ringswijze en toetsing van onze cul tuur stimulerend kan werken. Van Peur sen heeft een gave om helder te formuleren en daardoor krijgt zijn filosoferende beschouwingswijze iets klemmends. Zeker als hij schrijft over begrippen als cultuur, techniek en ethiek. Hij ontwerpt ook nog een toekomstbeeld, dat zowel verantwoord als gedurfd lijkt. Het boek werd fraai geïllustreerd. „De strategie van de cultuur" werd uitgegeven ter gelegen heid van de viering van 100 Jaar Winkler Prins. Vrouw en veiligheid „Veel vrouwen zijn veel te goed van vertrouwen", vindt de heer Alec Thomson die iets hoogs is bij de beroemde Scotland Yard. In Woman vertelt hij wat vrouwen aan eigen veiligheid kunnen doen in deze tijd vol geweldpleging en overvallen. Als ze alleen wonen moeten ze zorgen voor 'n stevige deurketting en 'n kijk- glaasje in de voordeur waardoor ze bezoekers kunnen bespieden zonder, zelf te worden gezien. Ze moeten, zelf op klaarlichte dag. nooit onbe kenden binnenlaten die zich niet, kunnen legitimeren. Het nut van judolessen wil deze politieman niet ontkennen, maar hij waarschuwt er voor dat aanranders soms in een staat van razernij raken wanneer hun aanval met geweld wordt beant woord. Verstandiger is het om moei lijkheden te vermijden, niet 's avonds laat alleen over straat te gaan, in stille parken te wandelen of een lift te accepteren van onbekenden. Bij het lezen van dit lijstje roepen ne genennegentig van de honderd vrou- i wen dat ze dat allemaal allang we- I ten. maar dat laat de heer Thom- I son koud. Want de praktijk leert hem steeds weer dat vrouwen op al deze punten onvoorstelbaar zorgeloos en onvoorzichtig kunnen zijn. Intus sen heeft een Britse firma het nieuwste alarmapparaatje voor vrou wen op de markt gebracht: een ele- gant-uitziend apparaatje dat op een kleine parfumverstuiver lijkt maar bij een druk op de knop een oor verdovend gegil begint te pro duceren. Jong geleerd Het leeuwendeel van de schoon- heidsprodukten die door vrou wen worden gebruikt wordt gekocht door Jonge meisjes tussen veertien en twintig jaar. beweert Marie Claire. Dat zou bewezen zijn door de resul taten van een televlsie-enquète op dit gebied. Prettig nieuws voor schoon heidsspecialisten en cosmeticafa- brikanten die immers altijd weer lui de verkondigen dat men met de ver zorging van de huid op zo Jong mo gelijke leeftijd moet beginnen. Schilderende oma's Grandma Moses, de beroemde Amerikaanse, schilderes van „na- tieve' doeken die bijna tien Jaar ge leden stierf (Ze was toen honderd en-een Jaar) schijnt een opvolgster te hebben. In Engeland heeft week blad Woman een tweede schilderen de oma ontdekt. Ze woont in het noorden van Londen, heet Emily Chrisp en is achtenvijftig jaar. „Granny Emily" exposeerde haar werk in een chique nieuwe kunstgale rij in Londen, maar begon destijds met openluchtshowtjes van haar schilderijen op het embankment, sa men met zo'n honderd andere „on ontdekte" artiesten. Het hoogste be drag dat ze destijds voor een groot doek kreeg, was vijftig gulden. Ze vindt het grappig dat mensen al tijd geneigd zijn om voor een groot schilderij meer te betaren dan voor een kleintje. Op haar eerste of ficiële tentoonstelling verkocht ze meteen een kleine dertig schilderijen sommige tegen een bedrag van on geveer zeshonderd gulden. Ze schil dert haar naieve werkjes „voor de vuist weg" en zegt: „Ik pak mijn penseel, ik begin te schilderen en dan gebeurt het gewoon". Aardige bijzonderheid: ze begon destijds met schilderen om haar kleinkinderen te amuseren. Kinder- en familietafe- ireeltjes zijn haar favorieten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17