Akkoord van de Grote Vier verkeer met over Berlij n Ky wil akkoord buiten de grote mogendheden om Sadat valt uit tegen de zionistische agressie' ITALIANEN ZONDAG NAAR DE STEMBUS VOOR GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Ik heb allang gemerkt dat 1 allerbeste niet 't duurste hoeft te zijn. U toch ook? soepeler standpunt van de Sowjet-Unie Nog problemen Er Nieuwe roman Solzjenitsin Dobbelman. Gewoon overal ie koop. GEEN "YUBA' IN MEXICO Cholera in Tsjaad eist 1200 levens DAG 11 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD Ëtu Ili T, Terwijl de ouders van drie kleine kinderen uit kamp voor vluchtelin- bij de kleine Indiase stad isat op zoek zijn naar sel, zorgt het meisje voor twee broertjes, en kan zich een vaag beeld vormen van de \andigheden, waaronder gevluchte Pakistanen ten leven als men weet. het aantal inwoners van •<at, dat normaal veer- izend bedraagt, thans is omen tot driehonderd- (Van onze correspondent) BONN (GPD) De ambassadeurs van de Grote Vier (Ame rika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie) zijn in hun on derhandelingen over de toekomst van Berlijn tot overeenstem ming gekomen over verregaande liberalisering van het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn. In de toekomst zullen vrachtwagens buiten het Oostduitse grondgebied worden ver zegeld en vervolgens ongemoeid worden gelaten. Het treinver keer zal geen extra vertraging meer ondervinden, terwijl nog slechts elke vijfde auto bij de Oostduitse grens zal worden ge controleerd. In Bonn is men van oordeel, dat de regeling in de herfst tot stand kan komen. Tot de moeilijke kwesties die nog dienen te worden opgelost, rekent men een regeling tussen de bondsrepubliek en Oost-Duitsland over details van de toegang tot West-Berlijn en het verkeer tussen beide delen van de vroegere rijks hoofdstad. Een akkoord tussen bei de Duitslanden zou deel moeten uit maken van de geallieerde regeling voor Berlijn. Als het meest positieve in de toe nadering tussen de drie Westelijke landen en de Sowjet-Unie wordt in Bonn beschouwd,' dat laatstgenoemd land bereid is mede verantwoorde- Prins Philip 50 jaar Prins Phi lip, de echtgenoot van Koningin Eli sabeth II van Engeland, heeft gis teravond zijn vijftigste verjaardag gevierd met een intiem diner in Buckingham Palace, gevolgd door een feestje, waar o.a. aanwezig wa ren Koning Conktantijn van Grie kenland met zijn echtgenote en zijn moeder Koningin Frederika, Prins Juan Carlos van Spanje met echt genote en de Prins en Prinses van Liechtensten. lijk te blijven voor de controle op de toegangswegen en bovendien voor de regeling die beide Duitslanden, in op dracht van de Grote Vier, zullen tref- rtf ussen heeft de militaire meur van Oost-Pakis- ikka Chan gisteren een stie afgekondigd voor klassen van de bevol en gezegd, dat alle itelingen weer welkom in hun vaderland. Het laansverbod in de Paki- •e stad Dacca is opgehe- hetgeen aldus de au- eiten bewijst, dat de mdigheden weer nor zijn geworden. MOSKOU (AFP) In letter kun dige kringen in Moskou circuleert sinds drie maanden een nieuw boek van de bekende schrijver Alexander Solzjenitsin. Het 500 bladzijden tel lende manuscript Augustus 1914" is door de ondergrondse uitgeverij „Samizdat" in verscheidene honder den getypte kopieën verspreid. De tekst zou ook het buitenland al heb ben bereikt, maar Solzjenitsin ver biedt publikatie daar. „Augustus 1914" is de afgelopen winter voltooid, kort nadat de Rus sische autoriteiten Solzjenitsjin had den verboden de Nobelprijs voor lite ratuur 1970 in Stockholm in ont vangst te nemen. Andere manuscripten die in „oppo sitionele kringen" in Moskou de ronde doen zijn een werk over dp opsluiting van de natuurkundigr- Medwedew in een psychiatrische in richting en „De memoires van de dichter Mandelstam", die onder Sta lin werd terechtgesteld. fen. In een vroeger stadium hebben de Russen op het standpunt gestaan dat het verkeersvraagstuk zal moe ten worden geregeld met Oost-Duits land. Uit het bovenstaande mag intus sen niet worden afgeleid, dat de vier landen nu ook tot een akkoord over de „status van Berlijn" zullen komen, d.w.z. de volkenrechtelijke po sitie van de vroegere Duitse hoofd stad. De nadruk ligt dus op de fei telijke verbetering van de vierbin- ding tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn, zodat de toegangswe gen tot de stad in de toekomst niet meer willekeurig door de Oostduit sers of de Russen kunnen worden geblokkeerd. Zoals bekend eist de Westduitse re gering-Brandt als voorwaarde voor bekrachtiging van de niet-aanvals- verdragen met Moskou en Warschau een viermogendheden-overeenkomst over Berlijn. Vredesregeling noord-zuid" SAIGON BANGKOK (AFP, AP) Vice-president Ky van Zuid-Viet- nam heeft voorgesteld dat het pro- bleem-Vietnam door noord en zuid moet worden opgelost, dus zonder dat de grote mogendheden hierbij betrokken zijn. Men zou zich dan niets moeten aantrekken van voor stellen van de Sowjet-Unie, China en de Verenigde Staten. „Wij bezitten de mogelijkheden om tot een volkomen Vietnamese oplos sing te komen", aldus de vice-presi dent tijdens een toespraak in een dorp in de Mekong-Delta. Ky sprak een uur voordat president Thieu daar aankwam, hij vertrok al vorens de president zijn opwachting had gemaakt. Zowel Thieu als Ky hebben zich kandidaat gesteld bij de presidents-verkiezingen die op 3 oktober in Zuid-Vietnam worden ge houden. Thaise autoriteiten hebben beschul digingen tegengesproken als zou Thailand het produktiecentrum van de verdovende middelen zijn die door Amerikaanse soldaten in Zuid-Viet- nam worden gebruikt. De beschuldi gingen werden geuit in een artikel in de New York Times. Er zouden pro- duktiecentra voor marihuana, opium en heroïne zijn in het oosten van Thailand bij de grens met Laos. In een interview in Bangkok zei generaal Lhachala, chef van de Thai se recherche, dat Thailand, hoewel het niet vrijwillig diende als door- voerland voor verdovende middelen naar Zuid-Vietnam, al in 1961 stren ge maatregelen heeft genomen tegen verbouwers van verdovende midde len. Volgens de generaal zijn enigen van hen geëxecuteerd. De generaal noemde in het interview de beschul digingen van de New York Times "volledig ongegrond". CAIRO/TEL AVIV (AP. AFP) De Egyptische president Sadat heeft gisteren een dringende oproep ge daan tot een eensgezinde Arabische actie ter vernietiging van Israël en het herstel van de rechten van het Palestijnse volk. In een door radio en televisie uitgezonden redevoering vroeg Sadat de Egyptenaren en an dere Arabieren zich voor te bereiden op de komende strijd tegen de „Zio nistische agressie". Hij beschuldigde de Ver. Staten van „directe deelneming" aan de bezetting van Arabisch grondgebied en verdedigde het nieuwe Egyptische verdrag met de Sowjet-Unie. „De Zionistische invasiewo rdt niet beëindigd door de herovering van on ze bezette gebieden", aldus Sadat. „Dit is een voortdurende invasie in de tijd van onze generatie en in die van onze kinderen. De strijd (tegen Israël) overheerst dus ons heden en onze toekomst". Sadat wijdde een belangrijk ge- deelte van zijn toespraak aan „de strijd" en zijn verklaringen waren niet bemoedigend voor de kansen op een voorlopige vreedzame regeling, zoals die wordt voorgestaan door de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rogers. Voor president Sadat wil „erken ning van de rechten van het Pales tijnse volk heel eenvoudig zeggen dat Israël als Joodse staat moet verdwij nen", aldus verklaarde de specialist in Arabische zaken van de Israëlische radio gisteren in commentaar op do toespraak van de Egyptische presi dent. Dergelijke verklaringen moe ten een eind maken aan de illusies van degenen die willen geloven dat president Sadat werkelijk het conflict tussen de twee volken wil beëindi gen, zei hij. ROME (GPD) Aanstaande staan. De meeste van de nu aan de jaar Een militaire ink in Dacca heeft Sajed ggfll Islam, die zich „president ^ngla DesJ" noemt, Tajoeddin premier van Bangla Desj andere Oostpakistaanse lei- in de Awami-Liga, bij ver- 14 jaar gevangenisstraf en rdverklaring van hun bezit- veroordeeld. De vijf mannen 6n zich in India. ziekenhuis De Ameri- pater Daniel Berrigan, die beschuldigd van plannen om igsgebouwen op te blazen en sidentiële adviseur Henry Kis te ontvoeren, is uit de gevan- naar een ziekenhuis overge- Hij heeft ademhalingsmoei- fen een te snelle hartslag. zondag zullen ongeveer acht mil joen Italianen hun stem uitbren gen in de verkiezingen voor de regionale en plaatselijke bestu ren. Het gaat om het parlement van Sicilië en de gemeenteraden van 158 grote en kleinere plaat sen, waaronder Rome en Genua. De verkiezingen zijn de eerste na die van vorig jaar, waarbij de parlementen van de nieuw inge stelde regiones waren gekozen. Bij die gelegenheid viel een kleine winst voor de communisten te signaleren. Ook nu speculeren de communisten op winst. Dit zou gaan ten koste van hun grote rivaal, de Christen-Democrati sche Partij, de grootste partij van het land. De christen-democraten zijn er zich van bewust dat ze om allerlei redenen geen grote klappen kunnen verdragen. Deze stryd spiegelt zich het duide lijkst af in Rome, waar de christen democraten vorig jaar dertig procent van de stemmen op zich verzamelden en de communisten 25,9 pet. Wel on vervuld zal de communistische wens blijven in de hoofdstad, die ook het Vatikaan herbergt, de grootste partij te worden. In elk geval zou een winst van links voor de christen-democra ten en hun eerste minister Colombo een gevaarlijke situatie doen ont- verkiezingen blootgestelde gemeente besturen en de regering van Sicilië bestaan namelijk uit christen-demo craten en vertegenwoordigers van de beide socialistische partijen. Deze 2 laatste partijen zyn ook in de huidige regering van premier Colombo verte genwoordigd. Een zwaai naar links zou de toch al niet al te stevige coalitie de komende weken in gevaar kunnen brengen. Zowel de fascisten als de commu nisten opereren met de leuze van gezag en orde". De eersten formu leren die met "onze moed is uw red ding". Ze baseren hun propaganda op de recente gevallen van moord, verkrachting en doodslag. De com munisten vertellen het kiezersvolk: de christen-democraten, dat betekent chaos. Orde en sociale vooruitgang dat betekent communisme. In Rome zijn de historische gebou wen onder de verkiezingsplakkaten verborgen en automobilisten slaan soms de verkeerde weg in, omdat de verkeersborden achter de gezichten op de aanplakbiljetten verborgen gaan. Erg enthousiaste partijleder plakken de afbeelding van hun voor man over die van de tegenpartij. Ei werden in Rome reeds 245 personer gearresteerd omdat ze plakkaten dit hun niet aanstonden van de muu hadden getrokken. Tot hen behorei ook aanhangers van de christende mocratische burgemeester en kandi daat voor de komende ambtstermijl Clielio Darida, wiens leuze is: „Ro meinen, houdt uw stad schoon". ADVERTENTIE Dobbelmaniswit-enkleuralrtief. Veilig voor de wasmachine. Verpakt in een handige,vochtwerende zak. 6,15 Heel Rome (en trouwens ge heel Italië) hangt vol met span doeken en aanplakbiljetten met het oog op de zondag te houden gemeenteraadsverkiezingen. Foto: een beeld van de Via dei Fori Im- periali in Rome, met het Colos seum op de achtergrond. MEXICO-STAD (DPA) De bij graafwerkzaamheden in het dorp Es- calon in de Mexicaanse stad Chihua hua ontdekte lijken, blijken niet de resten te zijn van slachtoffers van een recente massamoord, maar te dateren uit de in 1911 uitgebro ken Mexicaanse revolutie. Daar de lichamen nauwelijks in staat van ontbinding verkeerden, hadden de autoriteiten in het begin van de week aangenomen, dat zij een massa moord zoals die te Yuba in Califor- nië op het spoor gekomen waren. De stoffelijke overschotten blijken die van aanhangers van president Ve- nusiano Carranzas te zijn. Zij wer den in 1916 doodgeschoten. Russen verspreiden anti-Israëlische brochures BAZEL (AP) De Zwitserse auto- riteiten hebben gisteren de organisa tors van een officiële Russische in dustriële tentoonstelling gewaar schuwd, dat de politie zal ingrijpen als zij voortgaan met het ver spreiden van brochures met „laster lijke en beledigende anti-Israëlische teksten". In een van de brochures wordt ge zegd, dat de massamoord van de na zi^ op zes miljoen Joden de „actie ve steun heeft gehad" van de Zio nisten, aldus de regering van het kanton Bazel in een verklaring. De Sowjetrussische organisators van de tentoonstelling worden gewaar schuwd, dat de politie de brochures in beslag zal nemen als de organisators ze niet uit de stands wegnemen. De tentoonstelling die op 3 Juni werd geopend loopt tot 27 Juni. FORT LAMY (AP) In de Afri kaanse staat Tsjaad zyn door een cholera-epidemie ongeveer 1.200 per sonen overleden, aldus is in Fort Lamy bekendgemaakt De toestand wordt, nu het leger bepaalde land streken heeft afgegrendeld, langza merhand beter. De ziekte zou het eerst zyn opgedoken in kleine dor pen in 't gebied van Tsjaad en daar heen zijn overgebracht daor een Ni- geriaans gezin. By de bestrijding van de epidemie is geholpen door de wereldgezond heidsorganisatie, Frankryk en Libië. Men beschikt nu over het nodige vaccin om iedereen te kunnen in enten. Een nieuw probleem is echter de bevoorrading van de bevolking omdat het ministerie van Binnenlandse Za ken de markten in het westen van Tsjaad om gezondheidsredenen heeft laten sluiten. Daar komt nog by dat een stroom mensen zonder levens middelen naar de verzorgingscentra trekt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9