Kaatste kans van waver FORD ESCORT vanaf f6.390,- Vrouw in haar flat vermoord ,De Kruidenier" valt C.C.O. aan mmiddag kort geding voor Haagse rechtbank ïersma: uitlevering )p grond van het A VO-statusverdrag ZEM schuldig aan onzorgvuldigheid Akkoord in strijd met confessioneel urgentieprogramma Zedenmisdrijf in Haarlem ESSE (18): DE EERSTE VROUWELIJK! STUURMAN Leven 0,3 procent duurder AUTOMOBIELBEDRIJF „RIJNLAND" N.V. h JUNI 1971 LEIDSCB DAGBLAD TERDAM Vanmiddag is om twee uur bij de rechtbank een kort geding begonnen dat in laat- antie zal beslissen of de Amerikaanse deserteur /aver wordt uitgeleverd of niet. Alleen een gerech- eslissing kan nog voorkomen, dat hij wordt over- aan de Amerikanen want staatssecretaris Wiers- Justitie heeft gisteren zijn lot al bezegeld: Ralph ral op grond van het NAVO-statusverdrag moeten uitgeleverd. lesloten vergadering van de nissie voor Justitie uit de imer werd meegedeeld dat diepgaand onderzoek geen nwezig waren om geen ge- iven aan de wederzijdse sverdragen tussen Neder- VS. de rechter in het kort ge raak doet, heeft Amerika de tijd om Waver over te de Nederlanders zo staat everingsverdrag. Inmiddels groep leden van de Twee- aangekondigd contact te emen met Amerikaanse se- ij zullen de senatoren ver loop van het proces in de het oog te houden, faver verblijft reeds in ons juni van het vorig jaar oste van een Amerikaans at hij het oneens was met i-politiek van zijn land. Uitstel Polak van Justitie heeft ligd dat hij de uitlevering len totdat er uitspraak is het kort geding. Mocht hoger beroep gaan en in lan tegen de gerechtelijke dan zal niet op het resul- worden gewacht, kend twijfelde de rechter es bij de Haarlemse recht- R. C. Sweers er aan of grond van het verdrag kon overgeleverd. Op 3 juni advies uit aan de minis- p dat ogenblik voor de be- Dn cl. Is is van vele kanten druk d op de minister en staats- Wiersma om Waver vrij Twintig advocaten uit de twintig organisaties lamelijk jongeren en stu- twintig beoefenaren van 't aaal recht, het staatsrecht rafrecht stuurden adressen linister, waarin zij uiteen- larom Waver niet uitgele verd zou kunnen worden. Pax Chris- ti een een commissie van de Neder lands Hervormde Kerk spraken hun ongerustheid uit. Afgeweken Staatssecretaris Wiersma is van 't advies van de Haarlemse rechter commissaris afgeweken, omdat hij 't te weinig gemotiveerd vond. Zo ver wierp hij de stelling dat het NAVO- statusverdrag door een tijdsbestek van 10% maand zijn toepassing zou verliezen. Woensdag bracht de staatssecretaris een bezoek aan Wa ver. Tijdens dat gesprek deelde Wa ver mee zich als vluchteling te be schouwen en dat hij in Amerika om politieke redenen vervolgd zal wor den. Volgens mr. Wiersma zal Wa ver niet vervolgd worden om rede nen van politiek, ras of religie maar voor het feit dat hij gedeserteerd uit politieke motieven of om andere redenen. Schijnargument Het actiecomité Ralph Waver, dat de afgelopen dagen honderden hand tekeningen verzamelde, noemt dit al les „schijnargumentatie". Het uit wijzen van Waver bestempeld men als „een nieuwe daad van medeplich tigheid van de Nederlandse regering aan de Amerikaanse agressie in Zuid-Oost-Azië". Andere actiegroepen en Sjaloom hebben een telegram ge stuurd aan enkele leden van de Tweede Kamer. De actiegroep vraagt dringend om een spoedinter- pellatie van de parlementariërs. Er zou een politiek debat over deze be slissing uitgelokt moeten worden. Gisteravond heerste er een grim mige stemming onder de demon stranten voor het Huis van Bewa ring in Haarlem, waar Waver ver blijft. Twee betogers werden meege nomen naar het bureau en daar twee uur vastgezet. Toen een groepje de- monstrerenden uit protest bij het po litiebureau had postgevat, werd daar een derde arrestatie verricht. rzoek Rekenkamer ivijst uit: D onze politieke redactie rg Directie, medewer- bestuur van de Provinciale Energie Maatschappij heb- schuldig gemaakt aan on- fheid. Een onderzoek van ifflene Rekenkamer naar jvingcn" van directeur ir. leeft dit aan het licht ge- eld van de PZEM gestoken van de heer Bogerd. ir verduisteringen uit de r doordat aHerlei diensten, door PZEM-personeel, on- l]b gebleven. icteur heeft vorig jaar kend gulden betaald maar de Rekenkamer is dat ruim Itlgduizend gulden te wei rd verweert zich met: „Ik te druk gehad in mijn i aandacht te besteden aan •oonlijke zaken." Verbetering De Raad van Bestuur houdt zijn directeur de hand boven het hoofd. De Rekenkamer concludeert in een rapport over deze kwestie dat de interne organisatie van het energie bedrijf in Zeeland voor verbetering vatbaar is. Het verdient aanbeveling een on derzoek in te laten stellen door een organisatie-adviesbureau. Op 18 juni zullen de provinciale staten van Zeeland zich met de af faire bezig houden. Gedeputeerde Kaland zal samen met commissaris van de koningin mr. Van Aartsen een standpunt bepalen en dat ver dedigen. De heer Kaland is ook voorzitter van het dagelijks bestuur de PZEM, dat al heeft laten weten „geen re denen aanwezig te achten voor het treffen van disciplinaire maatrege len." Reactie van Den Uyl: (Van onze politieke redactie). DEN HAAG De fractievoorzit ter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl heeft de drie christelijke party- en KVP, ARP en CHU verweten, dat zij „voor de zoveelste maal zijn gecapituleerd voor het liberale con servatisme". Den Uyl deed dit dit in een schrif telijke verklaring naar aanleiding van het''financiële akkoord, dat de christelijke fracties gisteren hebben gesloten met de VVD en DS 70. De oppositieleider van de PvdA schrijft, dat de woningbouw en het onderwijs ,weer danig in de knel" zullen ko men. Den Uyl meent, dat de christelijke partijen met dit akkoord handelen in strijd met him gemeenschappelijk urgentieprogramma. „Eens temeer gebleken, hoe juist het standpunt van de vooruitstrevende combinatie van PvdA, D'66 en PPR is, dat bij samenwerking met confessionele par tijen bindende afspraken vóór de verkiezingen nodig zijn, willen de ?rs weten waar zij aan toe zijn", aldus de verklaring van Den Uyl. De PvdA-fractievoorzitter zegt af te zullen wachten „hoever het uit eindelijke program van de vijf ver wijderd zal zijn van het aktiepro- gram van de vakbeweging". Deze honende opmerkingen van de kant van de PvdA verstoorden gis teren de rustige sfeer, waarin in formateur prof. dr. P. A. J. M, Steenkamp vlijtig verder bouwt aan een regeerakkoord voor een parle- mentai rmeerderheidskabinet. Een van de bouwstenen daarvoor zal binne neen week worden gele verd door een werkgroep onder lei ding van de KVP-er mr. R. J. Ne- lissen, die minister van Economische Zaken is in het demissionaire ka binet-De Jong. Deze werkgroep gaat voorstellen doen om de uitgaven ontwikkeling voor 1972 te beperken tot een Stijging van zes procent. Ook heeft, de werkgroep opdracht na te gaan of er financiële ruimte kan worden gevonden voor „nieuwe ta ken". De werkgroep moet daarbij re kening houden met „het perspectief van de budgetaire ontwikkeling in de volgende jaren" De werkgroep bestaat behalve uit minister Nelissen uit de tweede ka merleden drs. H. A. C. M. Nooten- boom (KVP), mr. W. Aantjes (ARP) mr. W. Scholten (CHU), drs. Th. J. Joekes (WD) en J. J. A. Berger 'DS '70). Gisteren en vandaag werd er in Haarlem voor het Huis van Bewaring gedemonstreerd tegen de uitlevering van de Amerikaan se deserteur Ralph Waver. De monstranten waren leden van tie ASVA en het actiecomité Ralph VLIELAND Nederland heeft sinds vandaag zijn eerste vrou welijke "stuurman". Vanmiddag kreeg Esse Wortel (18) van Vlie land haar diploma stuurmans leerling op de grote vaart na twee jaar studie aan de hogere zeevaartschool Abel Tasman in Delfzijl. In de roef van de ouder lijke woonboot in de haven van Vlieland vertelt Esse hoe ze als enige en eerste meisje op de zeevaartschool is terechtgeko men. Met het diploma van de mulo op Vlieland in haar zak wilde Esse bij het KNMI in De Bilt gaan werken als weerkun dig assistente. "Mgar tot mijn grote teleurstelling werd ik met mijn zestien jaar niet toegela ten. Daarvoor moet Je achttien zijn. In ieder geval wilde ik van Vlieland af om een baan aan de wal te zoeken, want hier op 't eiland met 800 inwoners kan Je niks. Toen het KNMI niet door kon gaan stelde mijn vader voor naar de zeevaartschool te gaan. Die cursus duurt twee Jaar, waarna ik dan alsnog als weerkundig assistente zou kun nen gaan werken. Vanaf haar tiende jaar woont Esse al op Vlieland en ze is bijna met de zee verder opgegroeid. Haar va der is jaren machinist op de kust vaart geweest en nu woont ze met haar ouders en zusje op de Oost- zeetjalk Canutus in de werkha- ven van Vlieland. Mijn moeder heeft eerst een briefje aan di recteur S. J. Posthumus van de zeevaartschool in Delfzijl ge schreven of ik mocht komen. Nu na twee Jaar krijgt ze met nog elf mannelijke eindexamenkan didaten haar diploma. Toch zal Esse niet als stuur vrouw-leer ling kunnen gaan varen, want ze draagt een bril, en dat mag nu eenmaal niet. "Ik heb nu contact met de Holland Amerika Lijn, want misschien kan ik toch wel in 'n administratieve functie gaan va ren. Bijvoorbeeld als secretares se van de stuurman". Tijdens de twee Jaar op de zeevaartschool is ze helemaal dol op de zee vaart geworden. Vooral nadat we twee reizen op het opleidings schip voor de koopvaardij, de Prinses Margriet, hadden ge maakt naar Engeland en Span je. Toen ben ik trouwens wel afschuwelijk zeeziek geweest. Maar alles went. Op school is Esse, zegt ze zelf, net zo behan deld als de Jongens bij haar in de klas. Er was een leraar die me wat voortrok, bekent ze lachend. DEN HAAG (ANP) Het prijs indexcijfer van de gezinsconsumptie is van medio april tot medio mei met 0.3 procent gestegen. Binnen de sector voeding stegen de indexcijfers voor groenten, fruit, vlees en kaas en werden dalingen geregistreerd voor aardappelen, kof fie en eieren. Voorts werd een prijsstijging voor auto's waargenomen. Het huurindex- cijfer liep deze maand verder op, als vertraagd gevolg van de per 1 april toegestane huurverhoging. De huur- indexcijfers voor de maanden maart, april en mei bedragen resp. 145,1. 153,8 en 154,6; de stijging van maart op mei is 6,5 procent. HAARLEM Een 26-jarige vrouw is gistermiddag door haar man dood op bed aangetroffen. Haar 7 maan den oude zoontje kroop bloedend door de kamer. De politie vermoedt dat het slachtoffer, mevrouw I. V.-F 's morgens tussen half elf en elf uur met een radiotoestel bewusteloos is geslagen en daarna gewurgd. Er is sprake van een sexueel misdrijf De politie kreeg het bericht van de moord om half zes. Bij aankomst in de woning, in een flatgebouw met galerijen in de Ierlandstraat, trof de politie de vrouw bijna geheel ont kleed op bed aan. In de huiskamer vond de politie een bebloed aardap pelmesje en in de slaapkamer een radiotoestel dat eveneens bloedspo ren vertoonde. De huisdeur was vol gens de politie niet geforceerd. Naar voorlopig wordt aangenomen is de vrouw in de woonkamer aan gevallen en met het mesje verwond. Waarschijnlijk is zij na een worste ling naar bed gesleurd, waar zij met een radiotoestel bewusteloos moet zijn geslagen. Vervolgens zou de be zoeker met haar sexuele handelingen hebben gepleegd, en haar na afloop hebben gewurgd. Haar echtgenoot, de 26-jarige ver tegenwoordiger V., was om half ne gen naar zijn werk in Den Haag en Rotterdam geweest. Ongeveer om vijf uur kwam hij thuis. Hij had geen sleutel op zak en op zijn bellen werd niet opengedaan. Hij ging terug naar zijn auto om daar ae sleutel te ha len. Toen hij zijn huis binnenkwam ontdekte hij het tragische schouw spel. gehoord. In de loop van de dag hoorde zij het jongetje wel huilen, maar zij had er verder geen aan dacht aan besteed. Een andere buur vrouw had vaag een man zien langs lopen, en een half uur later de deur van de woning van haar buren ho ren dichtklappen. De officier van justitie, de rech- j tercommissaris en het gerechtelijk Een van de buurvrouwen heeft te- laboratorium uit Den Haag hebben genover de politie verklaard dat zy aan het onderzoek deelgenomen. Het tussen half elf en elf uur gegil heeft gezin stond als zeer gelukkig bekend. Kritisch gezeur en waardeloos onderzoek UTRECHT (ANP) „Met het kri tisch gezeur van Koopkracht, het blad van het Consumenten Contact Or gaan, wordt de consument stelsekna- tig een rad voor ogen gedraaid. Om niet van bedrog te spreken". Dit zegt het vakblad voor de de tailhandel in levensmiddelen „De Kruidenier" in twee artikelen waar in de wethoden van het Consumen ten Contact Orgaan over de hekel worden gehaald. Het gaat om een publicatie in het blad van het CCO en om een onderzoek naar de slijta ge werking van wasmiddelen. „De bedrijfstak is het zat", zo wordt gesteld, „dat de vakcentrales, de verbruikscoöperaties, de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen en welke organisaties nog meer die in het CCO vertegenwoordigd zijn, publicistische flauwekul die met reë le consumentenvoorlichting niets te maken heeft, met hun goede naam bedekken". De betrouwbaarheid van de was- middeentest die in opdracht van het CCO is uitgevoerd, wordt door het blad op alle fronten aangevochten. Daaraan wordt de opmerking ge koppeld dat er een einde moet ko men aan het wegsmijten van subsi diegelden als alleen maar waardeloze onderzoeken worden uitgevoerd. De wasmiddelentest werd uitge voerd door de door de overheid ge subsidieerde Stichting Vergeijkepd Warenonderzoek, waarin de organi saties die zijn aangesoten by 't CCO en ook de Consumentenbond zit ting hebben. ADVERTENTIE Uniek in prijs en kwaliteit Nu bij uw Ford Dealer Uitkiezen en wegrijden 'Adviesprijs (incl. BTW) af Fabriek Amsterdam v. d. VALK BOUMANWEG 71 LAMMENSCHANSWEG 6 TEL. 44741* TEL. 44741- LEIDERDORP - LEIDEN Official Ford Dealer

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7