Beeldhouwer Bal spreekt niet graag over z'n werk Sporthaltarief omhoog Veelzijdig Noordwijks kunstenaar RAADSAGENDA OEGSTGEEST I Examens In Oegstgeest LEIDSCH DAGBLAD NOORDWIJK Henny Bal (56) is e^n veelzijdig en begenadigd kunstenaar. Hij schildert, tekent, beeldhouwt en geeft kleuradviezen. Bals werken kan men in alle delen van het land bewonderen. Ach ter zijn door een ruime tuin omgeven rian te woning in het Noordwijkse Breloftpark heeft hij zijn atelier. In die tuin staat op het gazon z'n eerste beeldhouwwerkje. Een vrouwenkopje op een sokkel. Tegen de Z'n vriend prof. mr. W H. Nagel de schrijver J. B. Charles) zegt over Henny Bal: "al. Tekenaar, schilder en beeldhouwer, en in die laatste kwaliteit heeft hij het sterke imago bereikt, dat hij ook na zijn dood zal blijven vertonen, omdat hij 'n schrijver is. Hoe moet ik dat uit leggen. Een sculptuur van Bal, als Je het op het eerste gezicht ziet te gen de muur of tegen het licht, dan is het een tekening, maar een teke ning van wat? Van zichzelf. Een te kening van het teken van een teken. Bal houdt niet alleen van schrijven, hij is er bezeten van. De beeldhou wer Bal schrijft ruimtelijk, in een schrift waarvan hij de letters zelf. ter plaatse, naar de luim van de dag en naar de spanning van het uur ontwerpt. En wij kunnen ze lezen, want wij blijken de taal van het schrift te kennen, zonder die ooit ge leerd te hebben". Stilte nodig Bal is bezeten van z'n werk. Over dag lukt dat meestal niet al te best. Wel in de vroege morgenuren of 's avonds als alles stil om hem heen is. Hij wil en kan niet gestoord worden, als hij met een werkstuk bezig is. Door Cees Combee Moet hij een opdracht uitvoeren, dan maakt hij het liefst een lange wandeling over het strand. Met de eeuwig ruisende zee op de achter grond. Dan krijgt de kunstenaar Bal inspiratie. Daarom ook is hij in 1945 van Rotterdam, waar hij gebo ren en getogen is en de academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen bezocht, naar Noord- wijk getrokken. Het dorp dat hem zo lief is geworden en waar hij ve le, vele vrienden heeft. Een gesprek voeren met Henny Bal valt niet mee. Het lijkt erop of hij niet graag praat over zijn werk. Of, wat hij wrocht, de gewoonste zaak van de wereld is en bepaald niet veel meer dan wat de "ziekzoe- ker" doet op hat bollenveld vanwaar hij uit zijn atelierraam op uitkijkt. Wandversiering Toen we op een zonnige Junidag bij hem "binnenvielen" was hij in zijn atelier bezig met het verzame len en rubriceren van platen uit- binnen- en buitenlandse tijdschriften. Hele stapels lagen er. Bal lachend: "Je kijkt er misschien gek van op. Die platen gebruik ik voor het ma ken van een veertien meter lange en zo'n twee meter hoge wandversie ring voor het restaurant van het Ge meenteziekenhuis in Schiedam. Een leuke opdracht. 'k Moet de zaak daar wat opvro lijken. Het is er zo'n dooie boel. Leefbaar willen ze het hebben, 't Wordt een met polyester en verf be werkte collage. Eerst plak ik de pla ten op spanplaat en daarna ga ik ze bewerken. Die wandversiering moet iets van het dagelijks leven van de mens weergeven: voedsel, teksten, kreten, werken, Jeugd, ouderdom, schoonheidsverzorging, sex, Ja ook sex en ga zo maar door. Wie geregeld in Noordwijk komt herinnert zich nog wel de tijd, dat er om die prachtige oude kerk aan de Hoofdstraat tijdens de restauratie een schutting stond. Dat was in 1967. Burgemeester mr. J. M. Bonnike één van de grote animators van de restauratie van dit bedehuis in het zeedorp vond die schutting maai i een wangedrocht. Op zijn verzoek schilderde Bal die. Hij schreef snijdende teksten en kreten uit de bijbel op het enorme vlak (23 meter lang). Zelf zegt hij van dat kunstzinnige experiment: "De voorbijgangers blijken ze niet te lezen. In elk geval waren ze er niet door geschokt. "Vergaar U geen schatten op aarde" en "Gij kunt niet God dienen en de mammon muur van de schuur van zijn buurman heeft hij een veelkleurig mozaïek gemet seld en aan de donkerbruin geteerde hou ten zijkant van zijn atelier ontwaren we een „proeve" van een alimunium-plastiek. Voorts zien we onder het loofhout nog enige andere beelden (meest vrouwenkop jes) en een bamboe plastiek dat de bewe ging suggereert van raketten, die worden afgeschoten. sloegen voor een deel op het onge rief. dat vele dorpsbewoners hebben om maar zoveel mogelijk te verdie nen aan het badseizoen". Eerste kopje Henny Bal heeft in zijn meer dan dertigjarige kunstenaarsloopbaan heel wat werkstukken gemaakt. Het begon met schilderijen en tekenin gen en in 1948 deed hij een eerste poging tot beeldhouwen. Het eerste kopje, dat nu nog zijn tuin siert, maakte hij van een in Noordwijk "gestolen" stukje steen. Met één beitel en een timmermanshamer hakt hij gevelstenen voor huisjes in Katwijk in opdracht van de toen nog Jonge en nu overbekende archi tect Geert Drexhage met wie hij nu nog intensief samenwerkt. 't Was me toen een tijd filosofeert Bal, want zo'n gevelsteentje mocht niet meer kosten dan een raampje van dezelfde afmetingen. Heel veel wandschilderingen maakte hij en ook gevelversieringen, onder andere een metaalplastiek in lange dunne lijnen, dat de gehele gevel van de Chr. mulo-school in Noordwijk aan Zee bespeelt. Een vier meter hoge buutpaal in Franse kalksteen, dus een beeldhouwwerk van formaat, staat op een speelplaats van een school in het Amsterdamse Osdorp. Een 12 meter lang mozaïek in dub- belhard gebakken tegels „legde" hij voor een r.k. school in Leiden en zo zouden we kunnen doorgaan. Voor z'n vriend prof. Nagel, die in 1968 in Noordwijk kwam wonen, maakte hij een zwaar betonnen beeld. Exposities1 Het mag vreemd klinken, maar Bal bezoekt heel weinig exposities. Ook niet als hij er werk heeft ten toongesteld. Als hij er even onderuit kan laat hij zich niet zien. En toch komt men zijn naam nog al eens te gen. Het werk van "Bal en zijn groep" was te zien in de Leidse La kenhal, hij exposeerde bij de Rotter damse kunststichting, in Leuven maakte men kennis met zijn schilde rijen en plastieken en in Noordwijk zelf (in de dorpskerk) is vaak wat van hem te bewonderen. Vrijdag Breestraat 19. Leiden Soc. Twent- wel voor kamerbewoners en alleen staanden, 9-12 Breestraat 66 Leiden Kreatief Sen trum Soc. buitenlandse werknemers, vergadering comité Woningnood, 9 Zaterdag Stationsplein Vertrek bus Ned. Chr. Reisver. voor wandeling in polderge bied Wijde Aa, 9.45 uur voorm. Het Witte Huis Oegstgeest Schaak- soc. Palamedes. 2-5.30 uur nam. Breestraat 19 Leiden Soc. Twentwel voor kamerbewoners en alleenstaan den, 9-12 uur nam. Doopsgezinde kerk Leiden Dienst Zevende-dags Adventisten, bijbelstu die 10-11 uur, prediking 11-12 uur, voorganger ds. J. Brinkman, Willem- Breestraat 66 Leiden Kreatief Sen trum rommelmarkt 10 uur. Nederland se les gastarbeiders 2 uur, integratie- Zondag Oude Rijn 3 Leiden Pinkstergemeen te spr dhr. Eikerbout 3 uur nam. Hogewoerd 175 Leiden Vergadering, Jehova's getuigen 2.30-4.30 en 5.15-7.15 Zijlsingel 2 Leiden Evangeliecentrum spr. evang. C. van Delft, 10 uur voorm. Rijnlands Lyceum Oegstgeest Gem, voor oorspr. christendom spr. Evang. N. v. d Brugge 7.30 uur nam Steenschuur 6 Leiden Kerk van Je zus Christus van de heiligen der laat ste dagen 11.30 uur voorm. Breestraat 19 Leiden Soc. Twentwel voor kamerbewoners en alleenstaanden 9—12 uur nam. Release Hulpdienst Release: Witte Singel 12a. tel 24555 Dag van 2—6 en 7—11 uur LEIDEN Tot zaterdag morgen 10 uur raadplege men de eigen huis arts; daarna tot zondagnacht 24 uur uitsluitend voor spoedgevallen de dokterstelefoon 22222. I LEIDERDORP Dokter Hennik, I Mauritssingel 166. Leiderdorp, tel. j 33686 en wijkverpleging zuster Zui- dema. Ridderhof 1, tel. 34293. VOORSCHOTEN Dokter Van I Dam, Prof. Asserlaan 26, tel. 3690. I Wijiverpleging gezondheidscentrum, Willem Warnaarlaan 21, Sassenheim, \mX!-LekU De tweede Leidse koopavi gisteravond weer heel wat op de been gebracht. In lemmerstraat en de heerste een gezellige druk vorige week waren ook nu aantal winkels open buiten trum. Dit als protest tegen dat de koopavond nog steeö blijft tot het centrum van Met een vingerwijzing naar kelsluitingswet maakte de gen vier winkeliers een pr baal op. De Nederlandse deratie heeft SJZ uit een bijdrage van 18.000 gekeerd ter bestrijding van ten van het clubgebouw ei opstallen op Haasbroek. f gistermiddag in de Leidse drukker dan normaal op do middag. Dit waarschijnlijk Een fraai plastiek van ge- vei-jcL zink, gemaakt door Henny Bal in zijn atelier in het Breloft park in Noordwijk. Trijnie Pouwels, de directeur-ge neesheer van de dr. mr, Willem van den Berghstichting in Noordwijk, vatte haar impressie van Bals wer ken eens zo samen: "Het werk van Henny Bal. ik zie het in myn ogen, het is concreet .het is zo aards, het is een dierentuin, het is een ruimte schip. het is de kerk. Over dit con crete kom ik in het abstracte. Ik zal het zeggen in termen van deze tijd: Dit is het einde". Tondel geloofsbrief van mevrouw A. de Waal MalefUt. geb. Sprujjt. BenS^ng^van ;enniiddetoah« algemeen bestuur- van de streeltmuarelt- a TCr#>riipt afrastering Bos van ^Vijckerslooth. - Onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte rijweg nabij Abtspoelweg 16. J SSASSïSiir en kantoormachines gemeentesecretarie. Wijziging Legesverordening 1971. J Wijziging tarieven retributie- en preeanoverordening. Verhoging gebruikstarieven sporthal. Ontslag" niev'r^N^L1 Wijntjes-Adriani als leidster aan de openbare kleu- £rMemiUDleids°telt''aannde openbare kleuterschool "De Bokkesprong" Benoeming onderwtfzend personeel aan de Terweeschool. Beschikbaarstelling krediet voor de bouw van een tweede openbare kleu ter school. Aanvraag aanvulling leermiddelen en meubilair en aanschaffing gym- nastiekmateriaal ten behoeve van de christelijke school Kampei foelie- laan 49. Aanvraag aanvulling meubilair en leermiddelen ten behoeve van de Montessorischool. Verlening onderwijskredieten. Subsidiëring maatschappelijk werk voor zwakzinnigen. Comptabiliteitsbesluiten. Rondvraag. LEIDEN Voor het examen mid delbaar onderwijs lichamelijke op voeding slaagden in Den Haag de' da mes H. de Vos (Leiderdorp). A. Wijlage (Voorschoten) en H. Vren- cken (Wassenaar». In het Acade misch Ziekenhuis slaagden voor het eindexamen Ziekenverpleging-A M. L. Hogenboom, M. C. M. Nijssen, A. M. H. Veen. A. van der Lippe- Marijt. R *R. Schöder, M. van de Water, Hr. W. U. M. Soen. L. G. M. Willenborg. M. de Marie-Koekkoek. E. C. M. Borsboom-Bakker. A. M. v. Groeningen, J. Arnoldus. J. E. W. Boxman. I. A. de Graaff, H. M. van den Berg. C. J. H. M. Denie, G. W. Hes. LEIDERDORP De eerste stap naar de verwezenlijking van een Leiderdorps overdekt zwem bad is gezet. Graafmachines wa ren dez week aan hel werk om het bassin uit te graven. Zand- auto's rijden af en aan. kortom het is een drukte van belang op het oude RCL-terrein aan de Hoogmadenseweg (Foto Holvast) Getrakteerd. DEN HAAG' Leiden Voor de Haagse rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad een 26-jarige losarbeider uit Leiden, die zich schul- j dig heeft gemaakt, aan vernieling en diefstal. Toen hij in het nachtelijk j uur op de Rijnsburgerweg enkele vrienden ontmoette, bood hij hen ro- I yaal aan op kip te tracteren. Niet dat verdachte daar het geld voor over had, maar hij verschfate zich toe- i gang tot een restaurant aan de Sta- tionweg en pikte een aantal gegril de kippen en de nodige drank mee. Zelf nam hij daar ook zijn deel van en verder voorzag hij royaal zijn vrienden van het gestolene. De officier van justitie hield er re kening mee, dat verdachte ook nog een voorwaardelijk ter beschikking stelling van de regering heeft en vor derde nu drie maanden gevangenis straf. De rechtbank heeft vonnis gewezen en verdachte veroor deeld tot 12 weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. C. J. v. Boven politie commissaris II assenaar WASSENAAR Hoofdinspecteur C. J. van Boven van de Wassenaar- se politie is met ingang van 16 juni bij KB benoemd tot commissaris. De heer Van Boven nam deze functie van het vertrekken van commissa ris Van Ballengooijen de Jong al vijf j maanden waar. De heer Van Boven is 52 Jaar. In mei 1950 kwam hij als inspecteur bij de Wassenaarse politie. In 1960 werd hij hoofdinspecteur. Van 1950- 1962 was hij ondercommandant en van 1962 tot 1968 was hij comman dant van de Wassenaarse vrijwillige en beroepsbrandweer. Sinds 1959 is hij hoofd van de Zelfbescherming. De heer Van Boven is al twintig jaar lid van de plaatselijke afdeling van het Nederlandse Roode Kruis. Als chef van de verkeerspolitie heeft de heer Van Boven indertijd de zogenaamde Traffipax-camera's in Nederland ingevoerd. Deze ca mera's werden gebruikt bij de op sporing van snelheidsovertreders. De nieuwe commissaris heeft ook veel bemoeienis gehad met de ontwikke ling van de elektronische snelheids- controleapparatuur in Nederland. Op woensdag 23 Juni zal de nieu we commissaris door de burgemeester worden geïnstalleerd in het Wasse naarse raadhuis, 's Middags is er een receptie. WARMOND Dokter Bots, Prof Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 02522 I 11393 en wijkverpleegster Slager Willen Warnaarlaan 21 Sassenheim, tel. 02522—11495. 1 WASSENAAR Dokter ten Cate, 1 Burchtlaan 9, tel. 3027 en dokter De Wit. Jonkerlaan 83. tel. 2460. Apotheek: Avond en zaterdag- dienst (tot 13.00 u.)Wassenaarse Apotheek. Schouwweg 32, tel. 2402. Nacht -en zondagdienst: Apotheek Nauta, Javastraat 49. Den Haag. Apotheekdienst. LEIDEN LEIDERDORP Apo theek Herdingh Blanken, Hoge Woerd 171, tel. 20502. Oegstgeestse apotheek Wilhelminapark 8, tel. 53274. Apo theek Voorschoten Leidseweg 66, tel. 01717—2525. De Waag gen van P ibehalve zondags) van 9 tot 5.30 uur. V erkeersdiploma voor scholieren WASSENAAR Van de 474 leer lingen van de Wassenaarse lagere scholen, die dit jaar hebben deel genomen aan het verkeersexamen, hebben er 383 het diploma behaald. Burgemeester Mr. K. Staab heeft tij dens een aantal samenkomsten van geslaagden een aantal van deze di- ploma's uitgereikt. Gisteren was de burgemeester in de Pius X-school en in de Wethouder Huibregtseschool, waar hij aan de geslaagden van de- j ze school en van enkele andere scho- len in de omgeving de diploma's j overhandigde. Dinsdag zal de bur- gemeester aan de laatste groep van geslaagden de diploma's uitreiken. De burgemeester wees de jongelui op de betekenis van het diploma. Hij be- j dankte de onderwijzers, die zich met de verkeerslessen hebben bezigge- houden en de politie, in het bij zonder de hoofdagent De Korte, die het examen organiseerde en een aantal vrouwelijke verkeersbriga- diers, dat bij het praktische examen heeft geassisteerd. Het examen is dit Jaar niet ge makkelijk geweest, getuige het vrij groot aantal kinderen 91dat het diploma niet behaalde. WÊÊÊÊÊ lc 1 LEIDEN UVS-verdediger Ruud de Groot (23 Jaar) is geslaagd voor het diploma leraar lichamelijke op voeding MO De Groot studeerde aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding, Laan van Poot, Den Haag. ge het noordweer. Leiderdof zijn nieuwe wijken op met J sculpturen. Dit beeld (op fol f vast) stelt een moeder voor, d I kind over haar schouder na I draagt. Weer een nieuwe st moeder-en-kind dus. Als i gang van 15 juni de ingang) Academisch Ziekenhuis vi O Rijnsburgerweg verplaatst naar de Wassenaarseweg bi oude ingang voorbehoudei voetgangers. Omdat in di helft van juli de centrale pat administratie verplaatst wort het Polikliniekgebouw dient tiënten in ieder geval bij to ste bezoek uitsluitend get maken van de ingang Was^Wi seweg. In de geweldige i slipte gistermiddag om kwaï1 drie een Sassenheimse person De auto botste ter hoogte Groene Kerkje in Oegstgeei een lesauto, die uit de richtii* senheim kwam. De beide auto or den zwaar beschadigd. ze >r« Onthulling uitgesteld OEGSTGEEST De ontlp van "De Forens", het beeld d M de Lijtweg komt te staan a morgen maar 19 juni om 11 plaatshebben. De onthulling gesteld in verband met het o den van een directielid van 1 gemeen Mijnwerkers Fonds. OEGSTGEEST Voor de recon structie van de Abtspoelweg is het nodig dat een gedeelte van de weg ter hoogte van Abtspoelweg 16 voor j het verkeer wordt afgesloten. Deze j maatregel moet genomen worden j om de verkeersveiligheid van de weg té vergroten. De bezwaren, die j door de heren Oudshoorn, bewo ner van het pand aan de Abtspoel weg 16, Jhr. dr. J. de Beyer en de heer C. Hooijmans. resp. bewo ners van de panden 17 en 17a, naar voren hebben gebracht zijn onderzocht. Als de bezwaren niet gericht zijn legen de onttrekking van dit ge deelte van de weg aan de openba re bestemming, stellen B. en W. de raad voor de afwikkeling van deze zaak aan 't college over te la ten. De bezwaren tegen de onttrek king ongerond te verklaren. De commissie voor openbare werken, ruimtelijke ordening en sport gaat akkoord me't deze maatregel. Wel heeft de commissie gewaagd te onderzoeken in hoever het moge lijk is in het taluud van de weg een voetgangersverbinding, trap je met daarnaast 'n glijbaan voor fietsen, naar de Abtspoelweg te maken. Voor de tweede openbare kleuter school die gebouwd zal worden aan de Pieter de HoochlaanJan Ver meerlaan moet de raad 'n krediet van f 575.000 noteren. Dit is hoger dan aanvankelijk geraamd maar het college heeft de post on voorzien verhoogd van f 7.500,- tot f 15.000. Verder is de begroting aangepast aan het nieuwe btw- ta rief. Het tarief van de Oegstgeester sport hal gaat omhoog. Sinds 1969 is dit de eerste keer dat een verhoging moeten worden toegepast voor de periode 1 oktober 1971 t/m 30 sep tember 1972 wort het hoofdtarief f 23 per uur. Het hoofdtarief voor Jeugdigen bene den de 18 Jaar van 16.30 tot 19.00 uur, met uitzondering van vrijdag, zaterdag en zondag, wordt f 17.25 per uur. Het tarief april t/m sep tember wordt f 14 per uur. Als (bij toernooien) gebruik moet wor den gemaakt van de kleed en was gelegenheid van het gymnastiek lokaal boven de sporthal gelegen of van het gemeentelijk gymnas tieklokaal tegenover de sporthal gaat dat f28,75 p. uur kosten. Aan gebruikers die een lang contract aangaan, tw. over de maanden november t/m maart en da« aansluitend de maanden api juni tenminste 10 uur de huren wordt een reductie j op de "dure" uren van het tarier t.w. 15% over 't aar» dat gelijk is aan het dat men bij huurt. Van de netto-recette moet 305 den afgedragen aan de gej Uitgezonderd zijn toegangl van niet hoger dan 40 cent. Voor de afrastering van het lx Wijckersloot vraagt het cott raad een krediet van f 3.# schikbaar te stellen. Voor richting van 't pand aan hel helminapark 21 vraagt het de raad een krediet van ill voor de aanschaf van mei f 8.5555,-.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2