Geluid: probleem van de eerste orde in kantine )olitiebureau onveilig Hoor stelende Duitsers oging aow imiif nnnder erbijslag Beroepsopleidingen Saljoet B en W struikelden over het 'bloot' Acht maanden voor dodelijk schot de WNF ijvert voor behoud natuur reservaat Atjeh Congres van Nederlandse Stichting Geluidshinder JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 IK —Dank zij de op- in een winke- jrent, heeft de Noord- ie een Duitse familie, estaande uit man, twee tit kinderen in de leef- tot vijftien jaar, die aal winkelroot hebben finkelier kreeg argwaan inderen af en aan zag kjes, die zijn naar de taande caravan brach- [aarschuwde hij de po- ieur ging poolshoogte rapte een meisje, toen tas vol levensmiddelen jspak naar de wagen •deren bleken even te- ng i De Nederlandse Statistiek gaat in op- t overlegorgaan van de 1 wi les onderzoeken of men enige beperking wil de bestaande kinder - om het geld, dat op ijkomt de a o w-uitke- veau van het netto-mi- brengen. Het antwoord en °P de vraaS of men ier een forse stijging premie wil om een ho- g mogelijk te maken, D krijgen door middel e a&te onder de vakbonds- a^eaagden krijgen de keus lende mogelijkheden: Inge of een forse ver- a o w-premie. en stijging van de pre- de kinderbijslag voor id moeten worden af- lan voldoende middelen het optrekken van de |J t°t het minimumloon. I4S anpassing van deaow- idig zijn als de uitke- kinderen worden be- huidige niveau (en dus egaan met de ontwik- lonen) en een vrij ig als alleen de bijslag e kind wordt bevro- voren in Noordwijkse zaken gestolen. Toen in de caravan ook nog een rub berboot werd aangetroffen, die vol gens de familie in Z andvoort zou zijn gekocht, maar voorzien was van een firma-etiket uit Noordwijk, was het duidelijk, dat de familie zich met roverijen bezig hield. Onder geleide van de politie werd daarop de gehe le familie met auto en caravan naar het politiebureau gebracht. Toen daar de wagen werd uitge pakt, kwam een grote hoeveelheid winkelgoederen tevoorschijn. Sta pels kledingstukken, textiel, trai ningspakken, strandartikelen, een complete Black en Decker, souve nirs, halskettingen en andere byou- teriën, kunstvoorwerpen, sigaret ten, levensmiddelen, blocknotes. tot verfstiften en sexlectuur toe. Met de voorraad werd een kamer van het politiebureau geheel gevuld. Aanvankelijk ontkende men hard nekkig de goederen te hebben ge stolen, maar na vele verhoren en een uitgebreid onderzoek kon het tegen deel worden vastgesteld. Hoofddaders waren de man, een 41-jarige colpor teur uit Gelsenkirchen, diens 40-jari- ge concubine en twee meisjes van resp. 15 en 12 jaar oud. De kinderen waren zodanig „afgericht", dat zij, als vanzelfsprekend meenamen wat door de man en de vrouw werd klaar gelegd of aangewezen. Ook gebeurde het wel. dat de kinderen goederen stalen en inpakten, terwijl dé ande ren het winkelpersoneel bezig hielden. Zelfs nieuwe keukendoeken in de politiekantine bleken niet veilig voor de grijpgrage oosterburen, toen de man in de cel was gezet en de caravan met vrouwen en jeugd een standplaats had gekregen op de par keerplaats achter het bureau. Behalve in Noordwijk. bleek de fa milie in Zandvoort op grote schaal te hebben geopereerd. In Kat wijk en Noordwij kerhout werden eveneens verscheidene winkeliers de dupe. Op het moment van hun ar restatie stond de familie juist op punt om naar de „Heimat" terug te keren. In opdracht van de officier van justitie is het gezelschap vandaag over de grens gezet. Ihit van dit seizoen. motor jacket van denim in diverse net opvallende ril- me,h 49.75 «straat 151—li fW ations III Naar aanleiding van het stuk over de beroepsopleidingen in het L D. van gisteren heb ik enige opmerkin- j gen. Ik vind het erg goed dat er in i Leiden over gedacht wordt om het onderwijs uit te breiden, maar het izou raadzamer zijn om eerst het j huidige onderwijs hier onderhanden j te nemen. Hierbij doel ik op de alge mene ontwikkeling met name lage re school en L.T.S. en de beroepen- keuze op de lagere school waar kin- deren van pl. m. 12 jaar voor hun verdere leven een vak moeten kiezen wat op die leeftijd onmogelijk is. Ik wil het tot deze punten beperken. De verbetering van deze punten zul len niet worden vereenvoudigd door de invoering van de „streekschool". Op een streekschool wordt Je n.l. klaargestoomd voor een fabriek of ander bedrijf. I.p.v. streekschool is het daarom raadzamer om streek- I centra op te richten daar dit zonder meer toekomst biedt voor de leerlin- gen daar deze kunnen kiezen uit al le vakken of studieringen waarin ze volop geïnformeerd' zijn geraakt op het centra. Ook het plan om vorming op een streekschool te geven mag geen door gang vinden want vorming op zo'n i school is je reinste indoctrinatie, waar de bazen van de grote bedrij- ven het grootste aandeel in hebben. Nog iets over het ruimtegebrek voor vorming. In de Breestraat staat al jaren leeg het oude postkantoor wat best gebruikt kan worden voor vormingscentrum. H. Piket. Zeemanlaan 17, Leiden. Vreemdelingen beleid Het beleid t.a.v.. buitenlanders, die om politieke redenen hun eigen land hebben verlaten en in Nederland vei ligheid verwachten, is wederom in opspraak gekomen. Vele Portugezen hijvoorbeeld, die walgden van de fascistische politiek van Portugal in haar kolonies, moesten reeds tot hun schade ondervinden, dat de handje plak politiek van de Nato-staten on derling, spotte met ieder gevoel voor rechtvaardigheid. Een politiek die slechts werd ingegeven door econo mische belangen en .militaire ver dragen. De mede namens het Nederlandse Volk betoonde vriendschap van de demissionaire minister van Buiten landse Zaken met het fascistische regiem van Portugal. Joseph Maria ke uitgaven wonderbare. Bloem- fragmenten in de oor tekst met inleiding en en door Dr. W. H. Beu- BT 'k Willink-Noorduijn) Slauerhoff, door C. J. Nügh van Ditmar, Den ■ji^Vsera schrijven Luns i drager van de Portugese or de van Jezus Christus), kostte meni ge deserteur het leven. Thans blijkt, dat het met Ameri kaanse deserteurs in Nederland niet beter is gesteld. Ralph Waver tracht te op legale wijze een verblijfsver gunning in Nederland te krijgen. Dit naief aandoend vertrouwen, werd echter naar NATO-recept gehono reerd; hij werd opgesloten. Er be staat nu groot gevaar dat hij wordt uitgeleverd aan de USA, alwaar hem 8 jaar dwangarbeid wacht. Als Ralph Waver wordt uitgeleverd, toont de Nederlandse Regering weer haar so lidariteit met de smerige oorlog in Indo-China (Vietnam, Laos, Cam bodja). De onderschrijving van het Nato-statusverdrag heeft verschrik kelijke gevolgen voor het vreemde lingenbeleid in Nederland, zoals t.a. v. Portugese deserteurs uit Angola en Mozambique! Waarom? Omdat Nederland lid is van de NATO. u weet nog wel ter verdedi ging van Vrijheid en Democratie. Wij bevinden ons echter in het pret tige gezelschap van fascistische lan den als Griekenland. Portugal en de fascistoïde USA. Hiermede is te vens één der oudste rechten van de mens aangetast, het zgn. asielrecht. Daarom zijn er in heel Nederland acties gaande rondom Ralph Waver. Daarom is het van belang om te pisen. dat er een duidelijk en recht vaardig vreemdelingenbeleid komt. Richard Frans, Jacques Urlusplantsoen 215, Leiden. 1 vonne I Naar aanleiding van het ingezon- I den stuk van de moeder van Yvon- I ne over het gevecht voor een vijf ja- 1 rig Leids meisje, zou ik willen mee delen, dat ik nogmaals beweer (en I daar heb ik twintig getuigen van), dat de moeder van Yvonne zich er nooit om bekommerd heeft. Wat zij schrijft zijn allemaal leugens, dat weet zij donders goed, maar alweer I vergeet zij haar kind, dat zij al zo dikwijls in de steek heeft gelaten. Yvonne wil niet eens naar haar te- I rug. Ze schrijft dat Yvonne twee jaar I was, toen ik haar erkende, ook dat is weer gelogen, want het kind was 1 [Jaar. Ik heb de moeder meer dan vijf- MOSKOU (TASS/AP) —De kos monauten in het Russische ruimte station Saljoet hebben hun experi menten voortgezet, vooral op me disch- biologisch gebied. Zij heb ben talrijke onderzoekingen verricht naar de invloed van de gewichts loosheid op het menselijk gestel, op welk gebied ook regelmatig automa tisch gegevens naar de aarde worden gezonden. Russische ruimtevaarders in het verleden hebben kennelijk veel last ondervonden van de gewichts loosheid, meer dan van de Ameri kaanse astronauten bekend is gewor den. Hoewel officieel niets bekend is ge maakt. krijgen waarnemers de in druk dat de duur van de vlucht van de kosmonauten zal afhangen van de wijze, waarop zij de gewichtsloosheid verdragen. Tot nu toe zijn de art sen tevreden over hun lichamelijke conditie. Inmiddels hebben Russen en Ame rikanen in de Akademie van Weten schappen in Moskou maan-materiaal uitgewisseld. De Amerikanen kregen drie gram maanstof dat door de Loe- na naar de aarde is gebracht en zij gaven daarvoor zes gram steentjes terug, door Apollo-bemanningen van verschillende plaatsen op de maan mee naar huis genomen. Dode vissen in Delftse vijvers DELFT In enkele Delftse vij vers drjjven grote hoeveelhden dode vissen in het rond. De vissen zijn vergiftigd met natriumhypochloride. een giftige stof die door enkele in dustrieën in de omgeving wordt ge bruikt. Het hoogheemraadschap Delfland is er nog niet in geslaagd de schul dige (n) op te sporen. Men neemt aan dat er sprake moet zijn van een verassing, omdat de industrieën hun afvalstoffen in de riolering en niet in met de vijvers in verbinding staand water lozen. ADVERTENTIE De 4 pk. „wiervrij" vaart ongehinderd door. ook daar waar anderen blijven steken, niet alleen door zijn wiervrije propeller, maar door zijn geheel wiervrije onderstel. Prijzen vanaf f775, Jachtwerf POELGEEST Oegstgeest Hoofddealer voor Leiden en omstreken Haarlemmertrekvaart 16a. tel. 01710—51054 (weekends open.) J maal de deur moeten wijzen niet voor mijn lol. maar omdat er met die vrouw niks te beginnen was. Maar het kind was thuis, dat verzorgde ik! Zij heeft altijd verkeerd en dom gehandeld. En wij als volwassenen kunnen elkaar aanvallen en verdedi gen. Maar dit kind kan alleen aange vallen worden, dit kind heeft geen verdediging. De .vader van Yvonne. NIEUWKOOP De Nieuw- koopse organist Simon de Koker zal maandag de muzikale om lijsting verzorgen van een show die in Berlijn voor de Sender Freies Berlin van de televisie-ar tiest Boyd Bachman wordt opge nomen. In deze shoiv vertelt Bachman van zijn vele reizen en zijn ontmoetingen met bekende film- en televisiesterren uit Ame rika. Op foto Dijkman: links De Koker en rechts Bachman repe teren in de muziekkamer van de organist. BERKENWOUDE - Voor de gemeen teraad van Berkenwoude. een 1100 zielen tellende plattelandsgemeente in de Krimpenerwaard, is de maat Voor rechtbank in Den Bosch: aftrek van het voorarrest. Adje hoorde twee weken voorwaardelijk tegen zich eisen. Tegen vader Adriaan, de vrouw en Cornelis eiste de officier ieder tien maanden, waarvan vijf voorwaarde lijk, omdat zij aan de schietpartij zouden hebben deelgenomen. Adje wordt er alleen van verdacht enkele messteken te hebben uitgedeeld. DEN BOSCH De Bossche recht bank heeft zich gisteren gebogen over de schietpartij met dodelijke af loop vorig jaar augustus in het woonwagenkamp van Eersel. Min stens vijf personen losten toen tien tallen' schoten na een ruzie, waarbij niemand meer wist op wie hij eigen lijk schoot. Nadat de rust was weer gekeerd bleek een veertienjarige jongen dodelijk te zijn getroffen. Het begon op die fatale dag alle maal ergo nschuldig met de viering van de verjaardag van een van kinderen van de woonwagenbewo ners. Enkele mannen zetten het I feestje 's avonds in een café voort, j Daar ontstond door overmatig j drinken van één van hen ruzie. In het woonwagenkamp teruggekeerd werd de ruzie voortgezet met enkele j vechtpartijen. De negentienjarige Adje van H. deelde daarbij onder j ZEIST I meer klappen uit aan de even oude I Fonds Nederland voert dit jaar een Johan van H. Eddie van H. suste de krachtige actie voor natuurbehoud ruzie. in noord-Sumatra. waar een uiterst Maar Adje liet het er niet bij zit- I belangrijk natuurreservaat bedreigd ten. Hij ging versterking halen. Sa- 1 wordt. Als er snel hulp geboden men met zijn vader Adriaan van Hwordt kan er nog zeer veel gered de 34-jarige vrouw A. P. en de 22- I worden en blijft een groot stuk nog I jarige Cornelis van H. keerde hij in i betrekkelijk onbeschadigde natuur j een auto in het woonwagenkamp te- met vele bedreigde diersoorten be- I rug. Kort daarop ontstond de schiet- I houden. Nauwe samenwerking tus- Het Wereld Natuur partij. Schi J. v. d. Meer Hogewoerd 191. Leiden. (Discussie gesloten-Redactie) mmen j Johan van H. verklaarde gisteren tegenover de rechtbank dat hij daar na in het donker zich plotseling een pistool in de hand voelde duwen Al schietende „op schimmen" trok hij zich terug. Kort daarop bleek dat zijn jongste broer per ongeluk do delijk was getroffen door een kogel uit zijn pistool. De officier van justitie eiste giste ren tegen Johan acht maanden cel, waarvan vier voorwaardelijk en met HELGOLAND De Wieringse kotter Flipper Twee is gisteren, na dat aan boord brand was uitgebro ken, voor de kust van het West- duitse Helgoland vergaan. Een poging van de Westduitse tanker Midgard om de kotter naar de wal te slepen mislukte. De tanker nam daarop de drie opvarenden van de Flipper Twee aan boord. •en World Wildüfe Fund, het Goe- noeng Leuser Comité (onder auspi ciën van het internationale World Wildlife Fund) en de Indonesische regering geeft de zekerheid, dat de bijeen te brengen gelden uitstekend zullen worden besteed. Het gaat om een bedrag van tenminste 250.000 gulden, waardoor een reservaat van vierduizend vierkante kilometer met tal van uiterst belangrijke diersoor ten. (zoals de Sumatraanse tijger, de Tndische tapir, de bosgems, het wa terhert, tal van apesoorten enz.) be waard kan blijven. Het Goenoeng- Leuser complex (de naam betekent zo iets als „hoge, zwaar begroeide oerg") is voorts uit botanisch oog punt een van de belangwekkendste delen van geheel tropisch Azië. Er bestaat dus nog een mogelijkheid maar dan moet wel snel worden ingegrepen in noord-Atjeh een van de schoonste landschappen van oe gehele aarde in min of meer on gerepte staat te behouden (giro We reld Natuur Fonds te Zeist 44466». vol. Vier van de vijf leden hebben geen enkel vertrouwen meer in het beleid van burgemeester Luteyn en zijn wethouders Rehorst (VVD) en Schep (AR). Hun gramschap kende geen grenzen, toen zij onlangs uit enkele kranten moesten vernemen, dat er mogelijk een nudistenkamp binnen de gemeentegrenzen zal ko men. De burgemeester en zijn se- cundanten waren er 23 april al van op de hoogte. Het is niet het bloot, dat de woede heeft opgewekt van mevrouw Blok-Nomen (Algemene Belangen) en de heren Egge (Algemene Belan gen», Van Wijk (VVD) en Boelhou wer (PvdA). Hun misnoegen geldt vooral burgemeester Luteyn, die zij schetsen als een dictatoriaal man, onbekwaam en van de oude stem pel. Hoog laaiden de emoties op tijdens de maandagavond gehouden raads vergadering. Het weerspannig vier tal SGP'er Suijker houdt zich buiten de moeilijkheden wilde tijdens de rondvraag terugkomen oo het nudistenkamp in Achterbroek, dat in Berkenwoude humorvol „Zonderbroek" wordt genoemd in deze dagen. Burgemeester Lutyen ontnam hun echter het woord, waarop het kwar tet andere brandende kwesties, zoals vuilstorting en het door Gedepu teerde Staten wegens slechte argu mentatie afgewezen plan Oosteinde. ter sprake bracht. De beantwoording door burgemees- I ter en wethouders, zinde de vier niet. Zij vroegen een korte schorsing met de bedoeling daarna een motie in te dienen, waarin het aftreden van de beide wethouders zou wor den geëist. Maar zo ver kwam het niet. Tot verbazing van de raadsle den en de aanwezigen op de publie ke tribune weigerde burgemeester Luteyn de schorsing en hamerde de I vergadering af. Woordvoerder Van Wijk: „Dit is toch te gek. Belangen van de hele gemeenschap worden ge torpedeerd door een simpele proce dure-kwestie". De heer Egge: „Wij laten ons niet langer koeieneren. Er moet verandering komen in de enge dorpspolitiek". De raadsleden verlangen op korte termijn een nieuwe vergadering, waarin zij opnieuw de motie zullen indienen. Als de wethouders deze negeren en dat verwachten de vier, kunnen zij één voor één in twee opeenvolgende vergaderingen wor den afgezet volgens art. 87a van de gemeentewet. Tot hun spijt kan de burgemeester niet worden wegge werkt. „Hij kan hoogstens een re primande krijgen. In elk geval gaan de wethouders, die hem bijvallen de laan uit". Ijd, door Peter van Steen, mesland", Hoorn. !>ry. door Jerry Hopkins. 11 het koetshuis, door Nel 'Westfriesland Westfriese zegswijzen en Ifin, door Jan Pannekeet. UI fed). UTRECHT De geluidshinder is een probleem van de eerste orde, zowel voor de lichamelijke als voorde geestelijke volksgezondheid. Dit zei prof. dr. L. W. Burema. voorzitter van de Nederlandse Stichting Geluids hinder, gisteren op een congres van de stichting in Utrecht. Hij zei, dat de mensen de geluids hinder van anderen steeds minder gaan verdragen doordat ze onder steeds meer spanningen komen te le ven. Bovendien wordt de verdraag zaamheid ten aanzien van lawaai kleiner, omdat vaststaat dat er vaak veel meer aan gedaan kan worden dan werkelijk gebeurt. Onderzoekers hebben al vastge steld, dat lawaai vernauwing van klei ne slagadertjes van huid en slijm vliezen tot gevolg heeft, dat ge volgen heeft voor de klieren van de spijsverteringsorganen, op het hart ritme en op de slaap. Ingrijpende beslissingen Hij zei dat de verstedelijking van Nederland en de groei van het lucht verkeer, die steeds meer hinder ver oorzaken. Nederland in de naaste toekomst voor ingrijpende beslis singen zal plaatsen. Op het gebied van de woningbouw valt nog onvoor stelbaar veel te verbeteren. TNO-on- derzoekingen hebben uitgewezen dat de geluidwering in woningen maar al te vaak niet voldoet aan de klasse „matig", de laagste van de twee normen die Nederlahd kent. Bouw plannen en stedebouwkundige plan nen worden volgens prof. Burema niet voldoende getest op gezondheids aspecten met name de geluidshin der terwijl de gereedgekomen ge bouwen daar onvoldoende op worden gecontroleerde. Hij noemde het een grof schandaal, dat in Nederland zo veel uit het oogpunt van geluidshin- j der onbewoonbare woningen zijn ge bouwd. Prof. Burema pleitte voor het zo danig inrichten van de voorschriften op de meting van de geluidsterk te van motorvoertuigen dat daadwer kelijk kan worden opgetreden tegen het enorme lawaai van brommers en auto's. Niet noodzakelijk De bevolking, aldus prof. Burema. moet zich ervan bewust worden dat lawaai niet altijd noodzakelijk is. dat het beheerst kan worden en dat de steun van de openbare mening no dig is om maatregelen tegen het la waai vastgesteld te krijgen. „Ik hoop", zo zei hij, „dat we door op de trommel te slaan en de alarm klok te luiden, zoveel geluidhinder zullen veroorzaken dat onze doelein den verwezenlijkt zullen worden". Mr. H. C. G. L Polak, wethouder van Rotterdam, zei op het congres dat uit allerlei wettelijke bepalingen wel blijkt, dat de overheid al lang geleden begonnen is met de be strijding van de geluidshinder. In dit verband noemde hij de hin derwet, de algemene politieverorde ningen. de bouwvoorschriften, de we- genverkeerswetgeving en de zondags wet. Een probleem is echter, dat in die wetgeving duidelijke normen ont breken. terwijl in andere gevallen handhaving van de normen niet of nauwelijks mogelijk is. Zo beschikt de politie nog steeds niet over vol maakte technische apparatuur en meetmethodieken om „het wettig en overtuigend bewijs" te kunnen leve ren dat auto's of brommers teveel lawaai maken. Afgezien daarvan vindt mr. Polak het instellen van een speciale „geluidspolitie" een idee dat ondersteuning verdient. Een ander probleem dat veel onze kerheid veroorzaakt is het ontbreken van een officiële norm voor de maxi maal toelaatbare geluidshinder door vliegtuigen in de verschillende zone's rondom een vliegveld. Vernieuwing Mr. Polak meent, dat vernieuwing van het wettelijk instrumentarium van de overheid en met name van de wegenverkeers- en luchtvaartwet - geving dringend geboden is. Ande re bijdragen die de overheid aan de lawaaibestrijding kan leveren zijn het bewerkstelligen van een gezon de .geluidsmentaliteit" by de burgers en het geven van het goede voor beeld door ervoor te zorgen dat over heidsbedrijven geluidarm werken. De stedebouwkundige ir. F. R. Klein, die de geluidshinder besprak als as pect van stedebouw en ruimtelijke ordening, zei dat ook in de stede- bouwkunde het facet lawaai nog slechts zo nu en dan in de overwe gingen is betrokken, maar dat de be langstelling voor dit probleem onder stedebouwkundigen nu snel toeneemt. Verbannen Volgens hem bestaat er een nei ging. bronnen van extreem veel ge luid te verbannen naar dunbevolkte gebieden. Daardoor komen stiltege- bieden plotseling als eerste in aan merking als plaats van vestiging voor de hevigste geluidsbronnen. Een schrijnend voorbeeld daarvan is vol gens ir. Klein de discussie rond de plaats van vestiging van de tweede luchthaven. Hij zei. dat de strijd te gen het lawaai op vele fronten en in goed overleg moet worden gevoerd. „Waar maatregelen worden getrof fen beperken die zich nu nog te veel tot het schoonvegen van het eigen 6traatje", zo meent hij.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15