leer Holly woodhelden dan -heldinnen Trakteer-taartje. „SNOEZEPOES* Dwars door de vuurlinie alt in slot door de mand a terren van de, bioscoopkassa e Groupie Girl biedt meer seks dan pop Prolongaties AG 11 JUNI 1971 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 11 LYWOOD (AP) Een kleine vijf jaar geleden stond jidrews met haar films "Mary Poppins" en "The sound ic" bovenaan de lijst van sterren die de kassa's van de ien deden rinkelen. In het midden van de jaren dertig 51 jt de zingende rn dansende Shirley Temple de meeste irtjes. Maar nu? De mannen overtreffen de vrouwen èrhouding van vijf tot twee. sinds 1923 heeft het vakblad Motion Picture Herald de 5 exploitanten gepeild om na te gaan welke sterren het meest In al die jaren heeft slechts 14 keer een vrouio op de eerste iestaan. Bij elkaar geteld hebben in die periode 279 mannen op, tien behoord tegen 11 vrouwen. 1970? Na een tiental jaren wee vier vrouwen tot de behoorden was er vorig Jaar en: Barbra Streisand. Ze de negende plaats, ernedering voor de vrouw dieper. Slechts zes waren ie eerste 25 kassa-sterren: Streisand no. 9, Raquel 15, Julie Andrew no 19, Hepburn no 20, Jane Fon- en Elizabeth Taylor no 24. die overheersing van de Wie dat in Hollywood □rijgt antwoorden die varië- „vrouwenrollen zijn moei- schrijven" en „dit is een wereld. Paul Newman, voor het tweede achtereenvolgende jaar aan de top zegt: „Jonge mensen willen films zien als Easy Rider en Five Easy Pieces. Daarin spelen de jongens de lekkere rollen. Joan Crawford protesteert: "La ten ze verhalen schrijven voor vrou wen. en we zijn present. Het zijn al lemaal mannenverhalen". MANNENWERELD Donna Reed: „Hollywood is een mannenwereld. Mannen hebben de leiding, nemen de mensen aan en kopen verhalen voor mannen. Ac teurs bezitten filmmaatschappijen en kopen verhalen voor zichzelf. Vrou- wen spelen over het algemeen secun daire rollen in de film, omdat ze se cundaire rollen in het leven spelen. Dit is een mannenwereld. Mannen zorgen voor de meeste krantenkop pen, bouwen fortuinen op, pakken de misdadigers, verleiden de meisjes. Mannelijke actie is niet alleen het overvloedigste voer voor drama, het is het gemakkelijkst te schrijven én het goedkoopst te produceren. De zogenaamde vrouwenfilm ver eist grotere subtiliteit bij het schrij ven, meer vakmanschap om te ma ken en levert grote risico's op als er geen succes is. Wie wil een slechte vrouwenfilm zien? Een mannen- film in de stijl van hopla jongens, schieten maar, ook al is hij nog zo slecht, doet het altijd nog wel. Sinds de jaren dertig zijn de vrouwen achteropgeraakt. In die dagen van de romantiek was de vrouw dikwijls de centrale figuur. Maak met de tweede wereldoorlog veranderde de trend. Er zijn uitzonderingen ge weest. maar de vrouwen zijn vrijwel steeds in de lagere gelederen geble ven". Brabra Streisand en Walter Mat- thiau. In 1933 waren Marie Dressier, Janet Gaynor, Jean Harlow, Mae West, Norma Schearer en Johan Crawford die voor een 64 score ten gunste van de vrouwen zorgden. Het volgend jaar waren het dezelf den met uitzonderüig van de 5-jari ge Shirley Temple die Harlow ver ving. In 1938 bevonden vijf vrouwen zich bij de eerste tien: Temple, Son- ja Henie, Myrna Loy, Jane Wi thers en Alice Faye, in 1960 vier t.w., Doris Day, Liz Taylor, Debbie Rey nolds en Sandra Dee. Doi*is Day was no 1 in 1960-'62-'63'64, Elizabeth Taylor was het in 1961. De vrouwe- DORIS DAY J— tweede plaats JOHN WAYNE De kaskampioen aller tijden is John Wayne, die in 1970 voor de 21ste keer tot de top tien behoorde. Na hem komen Gary Cooper (18 keer) en Clark Gable (16 keer), Newman, de nieuwe leider bevond zich zeven maal onder de top tien. In 1970 kwamen na hem Clint Eastwood. Steve McQueen, John Wayne, Elliot Gould, Dustin Hoff man, Lee Marvin. Jack Lemmon, JOHN WAYNE kaskampioen lijke topster aller tijden (steeds maar weer voor de kassa) is Doris Day, in de algemene lijst op de tweede plaats na John Wayne. Bioscoopeigenaren houden het niet op de vrouwelijke sterren, en zelfs een Streisand en een Taylor hebben om het publiek te trekken een goede film nodig, en die zijn er niet, zeggen ze. Elk jaar is het moeilijker een vrouw te vinden die met recht in de ogen van de bioscoopexploitan ten een ster genoemd kan worden. George Cukor, regisseur van „My Fair Lady", is bekend als regisseur van vrouwen. Waarom de vrouwen tegenwoordig minder in trek zijn zegt hij niet te weten, maar er is een theorie dat het schrijven van vrou wenrollen niet zo gemakkelijk is. Voor mannen is het eenvoudiger. Hun ac tie is direkter, mannen zijn gangsters of oorlogshelden. Ook brengen vrouwen zich niet zo aantrekkelijk meer als vroeger. Het is geen tijd van overweldigende schoonheden. De vrouwen verkopen zich niet goed. WELLUST De theorie van Loretta Yoing is: „De mensen kunnen anti-helden be ter verdragen dan anti-heldinnen. Bovendien, in vele rollen hebben ac trices het mysterie uit haar seks ge haald, de seks begraven en door wel lust vervangen. Ze zijn plotseling de agressors geworden in de sexuele ver houding. Zelfs in de dierenwereld is het mannetje bevoorrecht. Niemand zal me er ooit van over tuigen dat de meerderheid van het bioscooppubliek zich kan of wil iden tificeren met een vrouwelijk dier en zo worden de meeste sterren tegen woordig voorgesteld. Ik geef toe dat die moderne vrouwen dikwijls betere actrices zijn dan de sterren van vroeger, maar ze zullen nooit kas successen worden omdat ze te ver gaan. Ze staan toe dat hun talen ten worden geprostitueerd". ADVERTENTIE Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt, Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet. Zo'n brosse beschuit met frisse aardbeien lekkere zomergewoontel Beschuit met aardbeien lekker met lekker. Dit zijn de karakteristieke koppen van Ringo Starr (links) en Tony Anthony (rechts). Bei den spelen in een nieuwe Ita liaanse western die opgenomen wordt in Rome en Spanje. Tony Anthony is in deze film een blin de cowboy met een paard dat voor hem kijkt. Hij zit de 'boef Ringo Starr achterna om de vijf tig vrouwen terug te krijgen dié deze van hem gestolen heeft. En die vijftig vrouwen zijn uit de he le wereld geselecteerd. Je vraagt je wel eens af Ier de filmmakers eens uitge- B zullen raken op de gebeur en van de Tweede Wereldoor- mant het lijkt toch langzamer - moeilijk te worden nog een iele gebeurtenis bij de kop tc a en er een aanvaardbaar filmwerk van te maken is het regisseur Walter Grau- tenminste wat de keuzt - weer gelukt. onderwerp voor zijn film s door de vuurlinie" nam hij tijd tussen de Amerikanen en Si om de Duitse raketgeleer- "~i de laatste dagen van het Rijk. Het gegeven lijkt op niet zo gek al zijn we in loorlogse jaren langzamer- doodgetrommeld met de a om dr. Von Braun en con- deze film gaat het om een ze- dr. Von Heinken die door _.'oep Britse en Amerikaanse jjairen ontvoerd moet worden de handen van de actieve De raketdeskundige heeft de wens te kennen gegeven de kant van de geallieerden wijken. Nadat eerst de doden ■Je gevallen zijn blijkt dat be- dr. Von Heinken ook een U assistenten, en familie en Issen wil vluchten uit het met pdergang bedreigde Führer- tocht wordt bijzonder moei- fondat een eerste ontsnappings- Èlljkheid wordt verijdeld door 'liters: een vliegtuig, die de zal ophalen wordt juist vóór jfjltending neergeschoten. Boven lijkt een van. de assistenten de Sowjetrussische zijde te kiezen. Hij houdt tenminste 'ssische troepen via een ge- zender voortdurend op de t men er tenslotte toch in geallieerde linies te be- 1 is voor een zeer belangrijk pte danken aan de Engelse lui- p Wilcox die de Russen op een dwaalspoor weet te brengen zo dat'de groep ongestoord een rivier kan overtrekken. Die dappere po ging moet hij overigens wel beko pen met de dood. Tot zover klinkt het verhaal bij zonder redelijk. De schrijver van het verhaal een zekere John C. Champion en Barry Trivers teb- ben toen blijkbaar geen raad meer geweten met het slot van him ver haal en de plank volledig, maar dan ook volledig, misgeslagen. De slotbeelden moeten ons doen gelo ven dat de Russen ophouden met schieten wanneer blijkt dat er vrou wen en kinderen in de auto met vluchtelingen zitten en dat ze zo be leefd zijn om het stoffelijk over schot van luitenant Wilcox met een eresaluut te overhandigen' aan de geallieerden, met wie ze even tevo ren nog in een fel vuurgevecht wa ren gewikkeld. Behalve deze ontsporing aan het einde kan „Dwars door de Luitenant Lee Mitchell (Stu art Whitman) en Karen (Margit Saad.) vuurlinie" ook filmtechnisch gezien niet in de schaduw staan van oor- logprodukties zoals Generaal Pat- ton, D-Day en De Brug bij Rema- gen. Dat er desondanks nog juist een voldoende uit de bus kwam is te danken aan Stuart Whitman, die tenminste in zijn rol van luitenant Lee Mitchell weet te overtuigen. CAMERA Zo commercieel als de pis de film die deze week in het theater aan de Hogewoerd draait. Hoewel de bij dit Britse (wan)produkt behorende slagzin nen veel pop en seks beloven moet 'Groupie Girl' alleen maar voor lief hebbers van erotische tafereeltjes om te pruimen zijn. Het slecht verzonen verhaaltje over het „zie lige" hippiemeisje is in feite de haak waaraan de Engelse filmsla gers hun vleeswaar hebben opge hangen. En van dit met een flauw popsausje overgote vlees krijgt de bioscoopbezoeker een flin ke portie voorgeschoteld. Het gaat is dit geval om het meisje Sally, dat, het saaie burgermansbestaan meer dan beu, zich aansluit bij een rondreizend popgroepje en zich af wisselend laat gebruiken en mis bruiken. Sexy Sally, die de gunsten van de popjongens al gauw met andere opgewonden aanbidsters heeft te delen, blijkt zich nu eenmaal ge makkelijker uit dan aan te kleden. Het resultaat is een aanéénschake- ling van zeer onstuimige bedscènes en die vormen dan nog het beste onderdeel van deze in fletse kleu ren opgenomen film. Als seksfilm zou „Groupie Girl" misschien ge slaagd kunnen heten, als registratie van het verschijnsel groupie is dit cinematografische werkje een grote flop. TRIANON Albert Camus heeft eens gezegd: "Er is geen liefde zonder spoor van onschuld". Voor Snoezepoes, de dochter van een violist, zou hij hebben kunnen zeg gen: "Er is- slechts onschuld zon- zonder spoor van liefde". En dat is zeldzaam in deze tijd bij meisjes uit de hoogste klas van de middel bare school. Nog zeldzamer is het, dat zo'n meisje haar hele leven al met haar vader in bad gaat, naakt door het huis loopt, in dezelfde staat op het balkon zont onder de ogen van tal van bouwvakkers en op school zonder bh-tje met de bloes half open de lessen volgt, de leraren ondertussen een vriende lijk inkijk leverend tussen haar on weerlegbaar volmaakte dijtjes, omdat zij door haar moderne op voeding nooit woorden heeft ge leerd als schaamte, provocatie, prikkel en wat dies meer zij. Zo'n meisje is Snoezepoes. En het is dan eigenlijk ook een alleraardigst gezicht en dat niet alleen van wege haar mooie lichaampje haar zo ruim vijf kwartier lang te zien rondstappen. Maar als vader zit je er wel mee. Leer zo'n kind nu nog maar eens, dat ze plotseling schaamte moet voelen voor haar lichaam. Het lukt de violist dan ook niet. Ook niet met de hulp van drie zonen van een bevriende aan nemer al werken de zonen maar al te graag mee. Snoezepoes heeft nu eenmaal bij Hemmingway gelezen, dat de grond gaat trillen als Je sa men verliefd neerzit en dat wil ze eerst voelen. Het zou te dwaas zijn, dat zo'n meisje binen vijf kwartier niet volledig op de hoogte raakt van het liefde gebeuren. De toeschouwer kan het happy-ending dan ook nog net meemaken. Eenmaal bijna ver liefd op een folders-uitdelende jon geman gaat de grond trillen door een dynamiet-explosie van wegen bouwers en dan heeft het meisje het wel bekeken. Weer een meisje verliest haar onschuld. Het gaat er allemaal wat vrolijk toe in "Snoezepoes". Het verhaal is aardig, het decor ook. Jammer is, dat de grapjes die de film eigen lijk moeten maken, zo traag op gang komen en al zo lang te voren kunnen worden doorzien. Flitsende humor kent de film nauwelijks. Het aantal werkelijke vondsten is gering. De hele goeie hebben net te weinig accent gekregen om er helemaal uit te komen. Dat zijn de weinige, maar wel zwaar tellende, minpunten van deze film, die tooh wel de moeite waard blijft. REX Sex speelt deze week niet de hoofdrol in de bioscoop in de Haarlemmerstraat. Paul Newman, Robert Redford en Katharine Ross spelen de hoofdrollen in Butch Cassidy en de Sundance Kid, een film die nu al tot een klassieke western lijkt uit te groeien. De his torische of zo men wil legenda rische achtergrond is het optreden van twee spitse boeven in het wilde westen in zijn nadagen, aan het eind van de vorige eeuw. Uiteinde lijk worden de twee wel gedwongen met hun buit aan de haal te gaan. In Latijns-Amerika vinden zij nieuw emplooi. Maar boontje komt om zijn loontje. In een groot scheeps vuurgevecht tegen wat wel een leger kan worden beschouwd sterven zij een heldendood. Butch Cassidy en de Sundace Kid is een bijzonder onderhoudende film met adembenemende scenes. Naast het spel van de twee boeven en hun fraaie begeleidster valt er ook veel natuurschoon in te bewonderen. STUDIO Voor de tweede week geeft Juf sexuele bijlessen in Stu dio. Ze doet dat behalve uit wijze overwegingen ook voor haar eigen plezier, want als oude vrijster blijft de sex voor haar beperkt tot een gespreksonderwerp. Bij haar streven de sexuele voorlichting op de mid delbare scholen ingevoerd te krij gen wordt ze tegengewerkt door een homofiele politieman, een im potente ex-soldaat en diens frigide vrouw en krijgt ze de steun van de door sex bezeten echtgenote van de politieman. LUXOR Catch 22 is een bui tengewoon knap gemaakte film die een fel pleidooi Inhoudt tegen de oorlog En met name tegen de gereglementeerde waanzin van die oorlog De film doet herinnerin gen opkomen aan Mash maar is aanzienlijk bitterder Het gaat om kapitein Yendrossian die in de Tweede Wereldoorlog meent gek te worden Maar zijn bezweringen helpen hem niets. Hij moet maar gewoon doorgaan met vechten. In bijrollen onder meer Orson Welles en Anthony Perkins.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11