"DIT SPUL IS DE PEST" caballero Kussen laten 30 verpleegsters staan Geen symptomen bestraffen maar ziekte genezen Premieverhoging verzekeringen is noodzakelijk Verslaafde waarschuwt justitie: ompromisvoorstel "Van prof. Steenkamp: loemisten adden het loeilijk Petitie werd botweg geweigerd WOENSDAG 9 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Onderuitgezakt achter het stuur van zijn auto, midden op het kruispunt van de Zwarteweg en de Muzenstraat, vond de po litie in de zeer vroege morgen van 3 december vorig jaar de 29- jarige Frits B., volkomen apa thisch, niet te spreken, kennelijk onder invloed van verdovende middelen. In zijn kleding droeg de man twee injectiespuiten, zeven naalden en een assortiment pil len in velerlei afmetingen en kleuren. Laboratoriumtests toonden aan dat verscheidene pillen vielen onder de strafbepa lingen van de Opiumwet. Frits B. ontpopte zich als een volkomen verslaafde druggebrui ker, die reeds vele malen ver geefs is opgenomen geweest in ontwenningsinrichtingen en ook wel met acute vergiftigings verschijnselen in het zieken huis aan de Zuidwal. Voordat hij werd vrijgelaten en weer onderdook in de mistige wereld van de drugsverslaafden, vertelde hij aan officier van justitie jhr. mr. Van de Poll enige wetenswaardigheden, die, aldus de officier gisteren op de zitting van de Haagse recht bank, interessant genoeg zijn om te dienen als waarschuwing voor ieder die oren heeft om te ho ren. Frits B. begon zijn trieste car rière in de drugwereld als ge bruiker van marihuana en has jiesj. Bij wijze van experiment begon hij te spuiten met sterke re verdovingsmiddelen als pal- fium; later volgens amfetamines opium, LSD en allerlei ander spul, dat soms niet, maar meest al wel verboden is krachtens de Opiumwet. „Ik heb in de praktijk on dervonden dat al die verboden middelen inderdaad de pest zijn en dat er niets van kan worden vrijgegeven", werd letterlijk ge zegd door de jongeman, die on danks al zijn eigen goede voor nemens en alle hulp die hem is geboden, zich niet heeft kunnen ontworstelen aan de wurgende greep van de verslaving. Ter zitting van de Haagse rechtbank was hij gisteren niet verschenen. Zijn zaak werd bij verstek behandeld. Officier van Justitie Jhr. mr. Van de Poll eis te dat de ongelukkige jongeman wegens overtreding van de O- piumwet zal worden veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf met aftrek, waarvan zeven we- weken voorwaardelijk. De ene week onvoorwaardelijk heeft Frits B. reeds uitgezeten. De rechtbank zal op 22 Juni vonnis wijzen. Advocaat voor alcoholist: (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Voorlopig geen extra belastingverho- ig. Dat is het belangrijkste element van de „nieuwe ge kten" waarmee informateur prof. dr. P. A. J. M. Steen- p het gesprek met ,,de vijf" gisteren aan de gang heeft '^len te houden. De fracties van KVP, ARP, CHU, VVD 'j.jPS'70 vergaderden er gisteravond over Op de dramatische levensloop van een alcoholist werd gisteren een schril licht geworpen ter zitting van de Haagse rechtbank, waar de pas 33-Jarige man zich voor de zoveelste keer in zijn leven moest verantwoor den voor twee diefstallen die hij had gepleegd om te voorzien in zijn kwel lende behoefte aan dran.k Een trieste serie strafvonnissen en maatregelen waaronder twee ter beschikkingstellingen van de rege ring plus een bijna eindeloze reeks pogingen van psychiaters, reclas- seerders en sociale werkers, hebben tot nog toe de alcoholist niet van zijn rampzalige verslavingsziekte kun nen genezen. Dorst Telkens opnieuw is hij bezweken voor de verleiding van de drank en even vaak kwam hij, na het plegen van een nieuwe diefstal om zijn zie kelijke dorst te kunnen lessen, weer voor het verdachtenhekje zijn spijt betuigen en beterschap beloven. Na het uitzitten van zijn laatste straf was de man op 23 maart Jl. uit de gevangenis ontslagen. Op 25 maart stal hij een auto. Hij werd in een café gearresteerd toen hij de buit trachtte te verhandelen. Op 30 maart stelde de rechter-commissaris hem op vrije voeten. Op 2 april werd hij opnieuw aangehouden in een gesto len auto. Vrijwel hetzelfde was hem vorig jaar ook overkomen. Hoopvol I 51 ft cfl problematiek". t voorstel v£ voorstel van prof. Steen komt erop neer, dat pas na jaar door het nieuwe kabinet ken moet worden of er ruimte een extra belastingverho- boven de reële progressie) om inanciering mogelijk te maken en aantal knelpunten uit de we- te helpen. T-fractieleider dr. G. H. Ve- afloop lieten de christelijke iieleiders blijken, dat „de nu aan hun kant ligt. WD eleider mr. W. J. Geertsema heel wat vrolijker gestemd zaterdagavond, toen hij al- nog met de brief van de ateur had te maken. Geertsema zei gisteravond: informateur heeft de pijn rede- [gelijk verdeeld. Dat neemt niet dat de algehele pijn ten i van de brief van prof. Steen- blijft bestaan. Het compromis louter de financieel-economi- i n 1 irm; ,5(f tNHEM Voor de bloemisten is een moeilijk jaar geweest. Hoe de omzetten stegen, liep het ren- ent terug. Stijgende kosten zijn voor verantwoordelijk, it heeft de voorzitter van Fleur- lederland A. Korpel gisteren ge- op de algemene leden adering van Fleurop in Arn- De verhoogde BTW, de recen- fc'inkelhuurverhoging en andere enstijgingen nomde de heer Kor- Ben bedreiging voor de toekomst, de hele wereld werden in 1970 26 miljoen bloemengroeten uit- üd sseld, bijna elke seconde een. aandeel van de Nederlandse bloe en daarin bedroeg 863.000 bloe- Drders, waarvan 788.000 tussen aa^inkeliers in Nederland onderling, toploper Duitsland neemt Neder - daarmee de tweede plaats in de 25 in. Fles spat uit Elkaar: vrouw raakt gewond ENGELO De 24-jarige me- 'w J. Wiertz uit Hengelo kreeg ïen een diepe snij wond in haar terschouder toen zij werd ge- ten door een scherf van een uit ar springende fles frisdrank van merk Eurofris. fles had van de winkel naar op een wandelwagen gestaan. D mevrouw Wiertz de fles pakte te hij uit elkaar. ringa zei, dat er een extra belasting verhoging nodig is om de belangrijk ste punten uit het urgentieprogram ma van de drie christelijke partijen te verwezenlijken. Mr. Biesheu vel (.ARP) zei het gevoel te hebben, dat de christelijke fracties „de mees te pijn toebedeeld hebben gekre gen". Hij vond dat er redelijke zeker heden voor de gehele kabinetsperiode moeten worden geschapen. Vanmorgen hebben Veringa en Bies heuvel samen met CHU-fractie-voor- zitter drs. B. J. Udink beraadslaagd over hun opstelling alvorens vanmid dag om 3 uur het overleg van „de vyf" met informateur Steenkamp werd hervat. Prof. dr. W. Drees jr.. fractievoor zitter van DS'70 wilde vannacht om 1 uur na afloop van de vergadering van zijn fractie geen enkel commen taar geven. In zijn brief van vrijdag had prof. Steenkamp voorgesteld gedurende de gehele kabinetsperiode de reële pro gressie (meer belasting als gevolg van groeiend inkomen) aan de staat te la ten. In de tweede helft van de pe riode wilde hij een eentra belastingver hoging doorvoeren. Daaraan gekop peld was een voorstel om voor een ge lijk bedrag als de belastingverhoging zou opleveren te bezuinigen in be staande overheidsuitgaven. I (Van onze politieverslaggever) De ambassadeur van de Sowjet- Unie en zijn functionarissen hebben gistermiddag botweg geweigerd te luisteren naar dertig Nederland se verpleegsters uit alle delen van het land, die met drieduizend hand tekeningen en een petitie naar Den Haag waren gekomen om te pleiten voor de vrijlating van het Joodse verpleegstertje Ruth Aleksandrowitsj De Russen weigerden de petitie en pakten de handtekeningen niet aan. Een deputatie van vier meisjes werd niet binnen gelaten en moest voor het hek blijven staan. Ruth Aleksandrowitsj is een 23-ja- rlg Joods meisje dat het heeft aan gedurfd kenbaar te maken dat ze Rusland wilde verlaten om te emi greren naar Israël. Na een proces in Riga werd ze tot een jaar dwangar beid in een strafkamp veroordeeld. Haar gezondheidstoestand gaat ech ter snel achteruit. Ze lijdt aan hevi ge astma-aanvallen, hoge bloeddruk en ze heeft nu een nierbekken-ont steking. „De een na de ander om mij heen wordt gearresteerd en het is duidelijk Steeds grotere vlucht in de invaliditeit (Van onze sociale redactie) DEN HAAG Steeds meer men sen. die het geestelijk niet kunnen bolwerken in de moderne samenle ving, vluchten in de invaliditeit. Me de als gevolg van de spanningen, waaraan de mens in de tegenwoor dige maatschappij bloot staat, is de verzekering tegen arbeidsongeschikt heid geen lucratieve zaak meer. De verzekeringsmaatschappijen zullen dan ook aan een verhoging van de premies voor deze verzekeringen niet kunnen ontkomen. Dit is meegedeeld op de gisteren gehouden jaarvergadering van het Eerste Nederlandsche-Nillmij con cern. Ook in andere sectoren van het schadeverzekeringsbedrijf is de si tuatie somber. Dat geldt met name voor de auto- en motorverzekering, de ziekteverzekering en de ziektekos tenverzekering. In bepaalde gevallen zal premieverhoging niet kunnen uit blijven. Het ongunstige schadeverloop heeft vooral betrekking op de zaken van het concern binnen Nederland. Het buitenlandse bedrijf en de herverze kering van buitenlandse contracten leverde een bescheiden compensa tie op voor het ongunstige schadever loop in ons land. Het bestuur van het concern blijft echter de resultaten van het bedrijf in zijn geheel met vertrouwen tege moet zien, vooral ook omdat de vooruitzichtigen voor de sector le vensverzekering bevredigend zijn. Ook wanneer een pensioenplicht in gevoerd wordt, ziet het concern nog wel een markt voor aanvullende verzekeringen. dat het weldra mijn beurt zal zijn", schreef het meisje kort voor ze in een gevangenis werd geplaatst. „Ik zal veroordeeld worden, louter en alleen omdat ik een Jodin ben. Omdat ik Israël als mijn vaderland beschouw. Mijn droom is eens in Is raël te wonen, te werken en te ster ven. Nooit zal ik die droom verra den", aldus Ruth Aleksandrowitsj in een brief, die in handen kwam van verpleegsters in Amsterdam. Actie Die begonnen een handtekeningen actie. Gistermorgen ontvingen ze adhesie-betuiging van de zijde van DS '70, in Hendrik Ido Ambacht werd gistermorgen voor het Joodse ver pleegstertje in Rusland een kerk dienst gehouden. Gistermiddag kwamen de meisjes naar de Andrie Bickerweg in Den Haag. „Als we u te woord zouden staan, de petitie in ontvangst zouden ne men of de handtekeningen zouden accepteren, zouden wij toestaan dat u zich met onze binnenlandse aange legenheden bemoeit", zei één van de functionarissen aan het hek. Waarna Kamervragen over WW-uitkeringen DEN HAAG (ANP) De Kamer leden Van Lier en Schaefer (PvdA» hebben de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid gisteren schriftelijk gevraagd wat er waar is van het bericht dat er in Amster dam ongeveer 150 schilders werkloos zijn, die al bijna een jaar een netto uitkering van ongeveer f 220 per week krijgen op grond van de wet werkloosheidsvoorzien ing „Is het waar dat deze schilders wel geplaatst zouden kunnen worden bij onderhoudswerkzaamheden, maar dat dit in de IJmond bijv. wèl maar Amsterdam niet als passend wordt beschouwd, omdat deze schil ders dan minder zouden gaan ver dienen dan zij nu als uitkering ont vangen? Als het waar is dat de toepassing van de Wet Werkloosheidsvoorzie ning van plaats tot plaats verschilt, hoe wil de minister dan eenvormig heid van uitvoering bevorderen", al dus deze kamerleden, die nog willen weten wanneer de vele malen aan gekondigde suppletieregeling op werkloosheidsuitkeringen te ver- waohten is. hij zich omdraaide en het sombere gebouw met de gesloten rolluiken weer binnenging. Ondanks alles bleek de verdachte gisteren hoopvol gestemd. Er zal een nieuw middel worden gepro beerd om hem van de drank af te houden: esperal-implantatie. Tot nog toe moesten alcoholici, na het ondergaan van een ontwennings kuur, veelal de zogenaamde refu- salpullen slikken, een middel dat he vige misselijkheid en ziektegevoel veroorzaakt als het wordt gecombi neerd met alcohol. Refusal is een goed middel. Maar vanzelfsprekend werkt het alleen als men het in neemt. Esperal is net zoiets, maar het wordt met een chirurgische ingreep in het lichaam van de alcoholist geïmplan teerd. waarna het langzaam in de bloedbaan oplost en zodoende bijna een jaar lang werkzaam blijft. Al die tijd lang wordt de patiënt ge dwongen de drank te laten staan, op straffe van een intens gevoel van ziek zijn. Met het oog op verdachtes enor me straflijst toonde de Haagse rechtbankpresident mr. C. Stolk zich gisteren nogal sceptisch ten aanzien van het te verwachten resultaat van de nieuwe behandeling. En officier van Justitie Jhr. mr. W. Ch. J. M. van de Poll zag in verdachtes strafrech telijke voorgeschiedenis ditmaal aan leiding een forse eis te stellen: ze ven maanden gevangenisstraf met aftrek. Advocaat jhr. mr. J. L. R. A. Huy- dekoper vond dit een onjuiste ziens wijze. De verdachte is door ziekte tot het plegen van misdrijven geko men. Dan dient men de ziekte te be strijden en niet de symptomen te be straffen. Nu vast staat dat er een nieuw be stri jdingsmidel is gevonden en nu de verdachte er in heeft toegestemd dit middel in zijn lichaam te laten aanbrengen, kan men het beste snel overgaan tot deze ingreep, waarvan meer heil is te verwachten dan van een zinloos verblijf in de gevange nis. aldus mr. Huydekoper. Ook de verdachte zelf drong bij de rechtbank aan op zijn spoedige vrij lating, opdat met zijn behandeling kan worden aangevangen. Recht bankpresident mr .C. Stolk reageer de koeltjes: 'U staat hier omdat u strafbare feiten hebt begaan, waar voor u gestraft moet worden. Wij zijn strafrechters en geen verplegers". "Dan vraag ik mij af waarom u mij tot twee keer toe ter beschikking van de regering hebt gesteld", repli ceerde de verdachte. De president bleef hierop het antwoord schuldig. Na een bijna pijnlijke stilte zei hij: "Ja, dat kunt u zich natuurlijk af vragen". Vonnis 22 Juni. Vader van de swing BEN POLLACK OVERLEDEN PALM SPRINGS (AFP) Ben Pollack, die de „vader van de swing" werd genoemd wegens zijn vernieu wingen op het gebied van het slag werk, heeft zich door ophanging in zijn badkamer van het leven be roofd. Dit heeft de politie van Palm Springs in Californië. waar de mu sicus woonde, bekendgemaakt. In brieven die een buurman van Pollack bij diens lijk heeft gevonden, blijkt dat de musicus zelfmoord heeft gepleegd wegens financiële en huwe lijksmoeilijkheden. ADVERTENTIE Toneelspeler ©nTV-acteur Wim van der Grijn anders dan andere Ed. Laurens Continental altijd even goed

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7