Belangstelling voor de Merenwijk ogels als loon voor de ontrouw van Thea? VERKEER Twee modelflats zijn donderdags te bekijken Elisabethnaar hoogste punt mÊmmmm Overvaller had geld nodig voor meisjes kleding en plezier 'LEVEN' GAAT NAAR ELDERS LEIDEN Voor de eerste Merenwijk-woningen bestaat op het ogenblik een behoorlijke belangstelling. Tot nu toe hebben 266 gezinnen een visje uitgegooid naar één van de flats, die variëren in kale huur (zonder de stookkosten van maximaal f 50,van f 220,72 voor een twee-kamerflat, tot f 311,11 en f 336,52 voor vijf-kamerflats. Op 26 juli verhuizen de eerste "pioniers" naar de Merenwijk. De pas benoemde doorstromings ambtenaar De Droog zal daar elke donderdag spreekuur houden om ge- interesseeerden rond te leiden (van 1012.30 en 1516.30 uur) en om uit te rekenen hoeveel men van de LEIDSCH DAGBLAD huur kan afknabbelen door indivi duele huursubsidie waar men recht op kan laten gelden bij een Jaarsalaris beneden de f 16.000 en of men kans maakt op de speciale doorstromingspremie van de ge meente, die maximaal f 3050 kan be dragen. Klassiek en modern Firma v. d. Klugt heeft de bene denste modelflat „klassiek" aange kleed, de bovenste .modern". Dat is overigens niet het enige verschil. De ene flat heeft één grote doorlopende keuken, in de ander is de keuken ruimte beperkter gehouden, waar te genover staat dat men er een naar de grote woonkamer doorlopende eethoek voor terug krijgt. De laatste mogelijkheid bleek gis termiddag (.toen de wethouders Kret en Menken een kijkje kwamen ne men) bij de meeste bezoekers de voorkeur te genieten. Aspirant-huur ders kunnen overigens zelfs kiezen hoe ze de keuken willen hebben. 111 die zelfstandig woonruimte 56 inwonende alleenstaanden 8 alleenstaanden van buiten de 58 gezinnen die schriftelijk be langstelling hebben getoond, maar nog niet zijn onderzocht. Nu de eerste twee flats bijna zijn afgebouwd, gaat n.v. Elementum beginnen met een ander blok van twee (in een hoek van 90 graden op elkaar staande) flats. Verwacht wordt, dat deze volgend jaar om streeks deze tijd in gebruik kunnen worden genomen. Kopgevel De nu nog uit betonnen platen be staande „kopgevel" van de eerste Meren wij kflats (zie linker foto) krijgt straks ook een gevelversiering. Gedacht wordt aan een donker bruine onderlaag, met daarboven een witte kopgevel waarin vier rode rechthoeken voor een speelse afwis seling zorgen. r m" t jjpy. jgg i Ir-J Van éé?.v.an de, Meremoijk-modelflats. Midden: de brede balkons (de afscheidingen moeten nog worden geplaatst) zijn grote pluspunten. Tot half één staat hier de zon. Rechts: de grote keuken, die desgewenst m worden opgedeeld in een kleinere keuken met afgescheiden eethoek. (Foto's Holvast) lechtbank heropent onderzoek HAAG Zijn vrouw zag op omdat hij niet genoeg geld vertelde Jan Hendrik gis- |de Haagse rechtbank. Eerst het met andere mannen, Ing zij „bijverdienen" als pros- I en daarna bezorgde zij hem eslachtsziekte. Autohandelaar jendrik (35) uit Oegstgeest teeds wanhopiger. De fatale |}ting ontstond toen zijn vrouw hem wegliep en het [de met zijn rijke neef. jStamm 1 maart ging Jan Hendrik op l^bij zijn oom en tante in Kat- j kwam binnen door de ach- Zijn vrouw zat niets ver- op haar stoel te praten. Ihebt mijn geld gestolen" zei indrik. Sweet van niks", antwoordde „Ik zal het je bewijzen", zei Jan Hendrik. En hij greep in zijn bin nenzak. Er ritselde papier. Maar wat er te voorschijn kwam was een groot zwart pistool. Voordat de vele familieleden in de kamer beseften wat er gebeurde schoot Jan Hendrik vijf kogels in Thea's lichaam. Levensgevaarlijk gewond viel de vrouw van haar stoel. Zij was ge troffen in beide longen en in haar slokdarm. Gisteren, meer dan drie maanden later, lag zij nog steeds in het ziekenhuis, terwijl haar man zich moest verantwoorden voor poging tot moord. Thea leeft nog, maar het is twijfelachtig of zij ooit geheel zal herstellen. Er is over deze verdachte veel ge rapporteerd. Maar de psychiater zo wel als de reclassering hebben hun inlichtingen vrijwel uitsluitend ont vangen uit een wel zeer eenzijdige en bevooroordeelde bronverdachte Jan Hendrik zelf. Gerechtspsychiater dr. Havermans spreekt in zijn rapport aan de Haag se rechtbank over „een crime passio- nel". Hij acht Jan Hendrik in slechts zeer verminderde mate toe rekeningsvatbaar voor zijn daad. En de reclassering adviseert een korte straf. Maar de Haagse rechtbankpresi dent mr. C. Stolk vond deze voorlich ting te beperkt. Hjj heeft enkele dagen geleden de vrouw Thea laten verhoren in het ziekenhuis. Dat was tot nog toe Op klaaglijke toon stelde Jan Hen drik zijn vrouw gisteren verantwoor delijk voor de spanningen die zich j wonderlijk genoeg gedurende maanden in hem hadden j n*ek gebeurd, opgehoopt en die op l maart na uit- Verontwaardigd voerig cafébezoek zich een uitweg v eroniwaaraiga zochten via het pistool dat hij „uit Thea wijst de aantijgingen van liefhebberij" er op nahield. haar man met grote verontwaardi- m iïlDEN/LEIDERDORP De Sint Elisabeth-ziekenhuis vordert ^om 4 uur wordt de vlag gehesen, ftouw aan de Persant Snoep- gestaag. Het gebouw heeft zijn omdat het hoogste punt is be ft leiderdorp van het Leidse I vorm gekregen. Maandagmiddag 1 reikt. (Foto Holvast) ging van de hand. Zij is hem nimme ontrouw geweest, zegt zij, en de ge slachtsziekte was dan ook niet af komstig van haar maar van hem Voor de rechtbank bleef Jan Hen drik gisteren bij zijn beschuldiging ook toen president mr. Stolk hem ei op wees: „Het is zeer onaannemelijk dat een vrouw gelijktijdig halve da gen werkt als prcstituée en als ver pleegster in een psychiatrisch zie kenhuis. Het mooie beroep van ver pleegster laat zich toch moeilijk com' bineren met prostitutie!" Conform de eis van officier van justitie mr. W. Ch. van de Poll be sloot de rechtbank dan ook in deze slecht voorbereide strafzaak het vooronderzoek te heropenen voor het horen van getuigen, voor een nader verhoor van Thea en om een aan vullend psychiatrisch rapport te doen uitbrengen van verdachte. DEN HAAG/LEIDEN "We den- plan. om in Leiden te proberen zijn ken dikwijls veel meer aan de be- j slag te slaan. langen van de delinquenten bij be handeling van rechtszaken, dan aan de slachtoffers van hun praktijken. Daarmee moeten we ook rekening houden wanneer het om roofoverval len gaat. We hebben daarbij ook te maken met de algemene preventie". De officier van justitie bij de Haag se rechtbank die deze opmerkingen maakte, zag daarom reden tegen een 19-Jarige veilingarbeider uit Delft 'n jaar en zes maanden gevangenis straf te eisen, wegens een te Leiden gepleegde roofoverval. Dat gebeurde in de middag van 5 maart omstreeks twee uur in het kantoor van de Alg. Studenten Ar- beidsverlening, een bijkantoor aan aan de Kaiserstraat te Leiden van het hoofdkantoor, dat in Delft is ge vestigd. Middels laatstgenoemd kan toor had de jongeman eens werk ge- gekregen en zo kwam hij op het ADVERTENTIE GEMEENTE LEIDEN Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter kennis van belang hebbenden, dat zij voornemens zijn de hierna genoemde verkeersmaat regelen) vast te stellen: 1. een geslotenverklaring van de Scheluwbrug voor voertuigen, welke een asdruk van 3000 kg. te boven gaan; 2. een tijdelijk parkeerverbod aan de westzijde van de Hugo de Groot straat, voor zover betreft het gedeelte gelegen voor het (An)organisch- Chemisch Laboratorium der Rijksuniversiteit; 3. bij wijze van proef aanwijzen tot voorrangskruising van de kruisingen Sweelincklaan-Valeriusstraat en Bramhslaan-Kennedylaan met dien verstande, dat voorrang moet worden verleend aan het verkeer op de Sweelincklaan, respectievelijk de Brahmslaan. Deze proef kan mogelijk worden gevolgd door aanwijzing van het tracé Sweelincklaan-Debussy- straat-Brahmslaan tot voorrangsweg, wanneer de ontwikkeling daartoe in het belang van de verkeersveiligheid aanleiding geeft; 4. een tijdelijk parkeerverbod op de Witte Singel, aan de zijde der bebou wing, voor zover betreft het gedeelte voor perceel no. 1; 5. van het eenrichtingverkeer in de Kraaierstraat tussen het Levendaal en het Utrechtse Veer bij wijze van proef fietsers en bromfietsers uit te zonderen. De op deze maatregel (en) betrekking hebbende tekening (en) ligt (liggen), voorzien van een bijbehorende toelichting, met ingang van heden gedurende 14 dagen ter inzage op kamer 125 van het Stadhuis. Gedurende die periode bestaat gelegenheid tot het indienen van schriftelijke bezwaren tegen het vaststellen van de genoemde maatregel (en). Belanghebbenden worden voorts in de gelegenheid gesteld te worden gehoord in de vergadering van de Verkeerscommissie, die zal worden gehouden op maandag 5 Juli te 16.00 uur in de koffiekamer van het Stadhuis. Leiden, 4 Juni 1971. "Poen, poen", riep hij uit en richt te een luchtdrukpistool op de beide aanwezige personeelsleden. De chef van het kantoor overhandigde een koffertje waarin f 1600. "Het is opdracht van de verzeke ring. om zodra er enige mogelijkheid van gevaar bestaat, eventueel geld te overhandigen, omdat dan de ge volgen wellicht minder kostbaar zul len zijn, dan wanneer inderdaad slachtoffers worden gemaakt", zo deelde bedoelde chef aan de recht bank mee. "Dus iedereen die bij een overval met een vuurwapen dreigt, krijgt geld mee", concludeerde de presi dent van de rechtbank. De "overval" verliep niet erg for tuinlijk voor verdachte, want toen hij het kantoor uitrende, liet hij 'n boodschappentas, die hij kennelijk had meegenomen om geld in te doen, op het kantoor staan, omdat hij het koffertje had gegrepen. Op straat liet hij voorts het pistool vallen en vervolgens rende hij een doodlopend hofje in. Hij werd daar gearresteerd door een hoofdagent van politie en de hoofdinspecteur die Juist passeer den. Naar verdachte bij de rechtbank verklaarde, had hij de overval ge pleegd, omdat hij geld nodig had voor zijn meisje, dat een baby van hem verwachtte. Verdachte verdien de f 170 per week, doch zoals hij verklaarde had hij zelf veel geld nodig voor kleding en pleziertjes. De president merkte op, dat ver dachte pas 18 jaar was toen hij de overval pleegde, tevoren ook reeds omging met Jongens met minder goede reputatie. "De rechtbank kent die groep van Jongens uit Delft maar al te goed", aldus de president. Verdachte was in het bezit van twee Jassen, die van diefstal afkomstig waren uit een Delftse sociëteit. De raadsvrouwe, mevr. mr. M. Th. M. D. v. d. Berg-van Boxtel zette uiteen, dat verdachte reeds heel wat meisjes heeft gehad: „Hij is een echte vrouwenjager". Toen een meis je een kind van hem verwachtte, raakte hij in paniek omdat er geld nodig was. Ze zag de overval als 'n zeer amateuristische daad en vroeg met meer voorwaardelijke straf te volstaan. Vonnis op 22 Juni. Geslaagd voor hbs WASSENAAR Geslaagd voor het diploma h.bs.-A aan het Rijn lands Lyceum: Aris Bakker, Yda Bontenbal, Ton van den Broek, Mar- Ja Dekker, Jaap Gasille, Elisabeth de Haas, Kees Hartenhof, Charlene Hel- neken, Evelien Kamminga, Rik Koets. Maarten Matthijssen, Pieternel Mon- ttfn, Kees Nederlof. John van den Oever, Govert Roosenburg, Cornells Swarttouw, Aad de Winter en Jean- nette Wolfs. Er is één kandidaat afgewezen. KNAC-voorzitter over afsluiting binnenstad: LEIDEN/TILBURG Nu Leiden bezig is een deel van de binnenstad voor autoverkeer af te sluiten, is het interessant te horen wat deskundi gen over deze materie zeggen. In de jaarvergadering van de KNAC in Tilburg heeft voorzitter Jhr. W. van Andringa de Kempenaer gisteren Tilburg een lichtend voorbeeld ge noemd voor vele andere gemeente besturen op het gebied van het op gang houden van het verkeer. Die andere besturen hebben z.i. wat dit betreft een defaitistische houding en weten weinig beter te verzinnen dan de binnenstad voor het verkeer onbereikbaar te maken. Op korte termijn geeft die oplos sing het resultaat, dat men van het autoverkeer verlost is, maar op lan gere termijn zal het ongetwijfeld tot resultaat hebben, dat de dingen die zich in de binnenstad plegen af te spelen en behoren af te spelen, zich naar elders verplaatsen, waar wel met de wens van de automobilist rekening wordt gehouden. Het stelsel van ringbanen, de gro te knooppunten die in Tilburg in aanbouw zijn om de stad een werke lijk goede aansluiting op het lande lijke wegennet te verschaffen en ze ker niet in de laatste plaats de bouw van een bijzonder fraaie parkeerge legenheid onder het Stadhuisplein, het zijn even zo vele elementen die aan de bloei van deze gemeente bij dragen. Wij zullen volgens de KNAC-voor zitter moeten leren een selectiever en verstandiger gebruik te maken van ons privé vervoermiddel met name In de relatie tussen ons huis en de plaats waar wfj werken. Dat die wij ziging in de keuze van het trans portmiddel in het woon-werkver keer ten gunste van het openbaar vervoer zal plaatsvinden, lijkt hem een utopie gezien de bijzondere gehechtheid van de mens aan zijn auto tenzij de alternatieve ver voersmogelijkheden werkelijk aan trekkelijk zijn. Het valt hem op, dat ondanks alle pogingen tot bevorde ring van het openbaar vervoer, de dienstverlening globaal gezien nau welijks verbetert en in veel gevallen zelfs wordt teruggebracht door wat voor oorzaak dan ook.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3