'Sprong in het duister Vuile was hangt buiten in Duitsland Michels (en Cruijff) in Spanje bovenaan JdCHELS-DE-MAZZELAAR ZOEKT HFI' GELUK IN UITENLAND: ITALIË, SPANJE OF DUITSLAND li Keizer: "Hij heeft veel geluk gehad Atletiekselectie UEFA-JEUGD Omvang voetbalschandaal nog onduidelijk )ENSDAG 9 JUNI 1971 PAGINA 13 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT .-EIDSCH DAGBLAD SPORT -* LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD MSTERDAM Rinus Michels is bij Ajax gegaan, zoalfhij er gekomen isonver- It: Zeven uur vóór het begin van de receptie ter gelege'^e'c' van bet hoogste punt let bestaan van Ajax, maakte Rinus Michels zijn besl1' bekend. Hij wilde het con- I, dat Ajax voor hem had klaarliggen, als manager-cocb, niet aanvaarden. Niet om jeld, hij ging akkoord met de aantrekkelijke financi,e voorwaarden. Niet omdat er Jijkheden zouden zijn. Maar „gewoon" uit persoonlke overwegingen. Michels wil eens wat an- Hij wil niet vastgeplakt zit- ii de stoel van manager bij lie hem een redelijke ga- voor een risico-vrije toe- %ad geboden. „Als het mis vertelde Michels gister- „blijft de manager bui- cho De trainer sneuvelt ge lijk gelijk met de soldaten", en J*ar geleden deed Michels. een vergelijkbare stap, al lag en opeen iets ander, een veel niveau De gymnastiekonder- M. J. H Michels, leraar aan toan c. Ammanschool voo horende kinderen, nam ontsla? toer van Amsterdams sterkte iirclub op dat moment, ,^S We, net als nu, wat avo»*tu- at rondkijken in het be^alde zijn blik verruime*- Een later stond Ajax oor de Jij zijn oud-internat*nal. Er D moeilijkheden met <ftc Buc- bi. Een vooraanstaande club m trainer zonder ;nige erva- het betaalde voetja.1 een unie- Waargemaakt :1e trainer heeft de hem ge- ■ogelijkheden op onnavolgba- waargemaakt. Uit de fail- fdel van Buckingham haalde in een klein half seizoen een ie plaats en vervolgens lands- aischappen in 1966, 1967 en eede plaats in 1969, de titel wk en weer een tweede plaats in iropacup-finalist in 1969, Eu- •winnaar in 1971. De Neder- foetbalbeker in 1967, 1970 en live finalist in het Runners- loernooi in 1970. m dan weg? Rinus Mi le maandagavond zijn be- ichtte en dinsdagmorgen zijn p de hoogte stelde van zijn ie "nee", heeft gedacht aan eynolds, de legendarische die Ajax heeft groot ge- tinus Michels, als adspirant, ick Reynolds gekend. Een Inet geweldige capaciteiten, die na tientallen Jaren bij pensioenrechten verdiende, herinnert zich die Reynolds, de kleine oude man, die op rinterdagen, met een paar rver elkaar, ineengedoken bij ïeltje weer wat warmte pro- ip te doen. Dat moet een ob- jn geweest voor Michels, die gedeeltelijk kan worden jen door het feit, dat Ajax van zoveel van zijn gro- ilers heeft geëerd met de één van zijn triibunes. Rinus Michels zelf over zijn heb er lang over gedacht, vrouw, en lk hebben er r gepraat. Het heeft moeite laar te overtuigen. Vrouwen eenmaal wat conservatiever. zijn het eens geworden, bod manager te worden was Natuurlijk, het was de be- van zes jaar werk, waarin ik rgie aan Aajx heb gegeven, «hter ook het einde zijn ge- heb de lkatste maanden ge il getwijfeld, ik had ook nog idere dingen aan mijn hoofd. vielen in die periode ook paar voetbalevenementen, een ontzettend moeilijke maar als ik was geble- al het avontuurlijke uit m'n |n verdwenen en dat is juist de dingen die me zo in voet- trekt., Ik zou graag nog wat voetbal in Nederland heeft Michels ni wil graag naar een goede idse club, maar het is nog ng in het duister. Ik ver niet omdat ik iets anders ff omdat ik iets anders wil. het nu niet gedaan, dan zou taarschijnlijk nooit hebben Werkelijk, ik ga met een hart. Ik geloof niet dat ik Ig een club zal kunnen vin- Ir ik zo gemakkelijk, onder stige omstandigheden kan Is ik bij Ajax heb gedaan, zal het nodig zijn een Jaar Iheelen. De periode waarin worden gecontracteerd, is W Jrar kort. Misschien is er hele- J *en club, die voor mij belang- heeft. Niemand heeft mij 'iderd, ook Brugge, Ander- ^Barcelona niet, ondanks al- •hen, wanneer er niets komt, üsschien een boek gaan over voetbal, daar heb ik voor. Of misschien val ik te het seizoen, net als ze- èleden, wel weer met m'n loter". Een club in het buitenland trekt mij. Geen Nederlandse vereniging. Je stapt niet terug. Spanje, Italië, Duits land, dat is het. Bondscoach ergens, desnoods. Ik zou best eens een we reldkampioenschap willen meema ken van een andere plaats dan de tribune". Ajax Ajax heeft zich zoals het de kampioensclub van Europa betaamt groot gehouden onder de stap van één van zijn belangrijkste mensen achter zijn successen. Vorige week stuurde het bestuur een rondschrij ven met de mededeling dat dinsdag middag een belangrijke persconfe rentie zou worden gehouden. Men dacht, toen de brief de deur uit ging, bekend te kunnen maken dat Rinus Michels zou worden benoemd als de eerste manager in de geschie denis van de club. Voorzitter Van Praag en zijn be stuurders hadden de, nu demissio naire, trainer het salaris geboden dat hij mocht verwachten, maar de enige werkelijke barrière, de per soonlijke overwegingen van Michels, heeft men niet kunnen nemen. Van Praag zei: „Tot maandag avond hebben wij de hoop gehad dat Michels bij ons zou blijven, wij heb ben nog geen opvolger. Niet als ma nager en niet als trainer. We heb ben er zelfs nog niet over gedacht. Het is te verwachten dat Han Grij- zenhout, Michels' eerste assistent bij ons zal blijven. Wij weten niet of hij de eerste trainer wordt. Het zal moeilijk zijn voor dit bijzondere elf tal een trainer van gelijke kwaliteit, als die al bestaat, aan te trekken". Twee jaar Gok de mazzelaar neemt een 'is Bu eenmaal mijn aard. Je gegeven moment kiezen. PUd 'ten gezin met kinderen, dan i 15 'Waarschijnlijk niet uit het jjnjl gestapt, maar nu heb ik RINUS MICHELS ondoorgrondelijk mijzelf als het ware gedwongen, uit de boot te springen. Ik heb gekozen en als ik één keer zo'n besluit heb genomen, gooi ik m'n voorzichtigheid tegelijkertijd overboord". Het tekent Michels, die in de rust van de wedstrijd op Wembley met een minimale voorsprong op Pana- thinaikos, met nog altijd de kans op een verlenging met een niet-fitte Keizer in het veld zijn volledig con tingent reservespelers gebruikte. Ook toen heeft het geluk hem niet in de steek gelaten. Was Michels misschien bang voor de toekomst, heeft de angst, succes niet te kunnen prolongeren hem tot deze stap gezet? Zijn antwoord is kort en klaar: „Nee. Vorig Jaar zag ik het niet meer zo zitten, als ik bang was geweest, zou ik tóén zijn gegaan. In de eerste fase van dit seizoen zag het er ook niet zo best uit. Het is eigenlijk een wonder, dat wij dit allemaal hebben kunnen be reiken. Maar nu is alles goed. In dien ooit een Ajax-elftal een eenheid Is geweest, was het wel in de laat ste twee, drie maanden. Het is ge woon omdat ik wat nieuws wilde. Ajax houdt geen rekening met een snelle terugkeer van Michels. Van Praag: „Wij zullen onze nieuwe trai ner of manager wij zijn nu min der ver dan toen wij in principe het besluit namen Michels te vragen manager te worden een contract voor tenminste twee Jaar aanbieden. Het vertrek van Michels is natuur lijk een enorm verlies, maar geen mens is onvervangbaar. Ook al sterft de directeur. De zaak gaat door". Ajax heeft er nu, naast de con tracten met de spelers voor het nieu we seizoen en een verlanglijstje met een aantal nieuwe namen, een pro bleem bij. Van Praag weer: „Met Hulshoff en Rijnders, twee van de Rinus Michels ging in al die jaren toch eenmaal op de schou ders: na de Europa Cup-triomf op Wembley liet de altijdstoi- cijnse trainer zich in triomf rond dragen drie uit de huidige kern die nog geen contract hebben, zullen de onderhan delingen waarschijnlijk woensdag avond worden afgesloten. De ge sprekken met Cruyff ontwikkelen zich gunstig. Over Johan hebben wij geen contacten met andere clubs gehad. Niet uit Nederland en niet uit het buitenland". Hoe reageerden de spelers dinsdag morgen op de mededeling dat hun trainer zou vertrekken? Rinus Mi chels laconiek als altijd daarover: „Men kan niet zeggen dat ze mij op de schouders hebben rondgedragen". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Gistermorgen om half elf werden de Ajacieden inge licht over de toekomst van Michels. De tijding verraste het gezelschap, dat rekende op een promotie van de baas tot manager-coach. Doelman Stuy: „Hij was vertrouwd met de typisch Amsterdamse men taliteit. Dat levert meteen een pro bleem op voor zijn opvolger". Cruijff: „Het verlies lijkt me moei lijk te compenseren, zeker in mijn geval, want ik heb nog geen andere trainer meegemaakt". Keizer: „Ik persoonlijk vind het niet zo erg, dat hij vertrekt. Hoewel het dit seizoen een stuk soepeler is gegaan. Toen ging het wel lekker, Ja. Op die ba sis zag ik er ook niet tegenop, als hij zou zijn gebleven. Overigens heeft hij in die zes jaar, met al die resultaten, natuurlijk-veel geluk ge had." DEN HAAG In de Nederlandse heren atletiekploeg, die op 19 en 20 Juni op de tartanbaan van het Hey- selstadion in Brussel in de z.g. „West i Athletic"-wedstrijd tegen Spanje, Zwitserland, Denemarken, Oosten rijken België uitkomt, loopt de Av- j Holland-atleet, Eddy Monsels de 100 meter. De Spartaan-atlete Joke v. d. I Stelt en Mieke van Doorn zijn geko zen in de Nederlandse dames atletiek ploeg, welke op zaterdag 19 juni in het Dimitrofstadion (kunst- j stof baan) van Erfurt tegen Oost Duitsland A en B uitkomt. Joke v. d. Stelt loopt de 1500 meter: Mieke van Doorn komt op hoogspringen j uit. ZEIST Morgen komt een groep I geselecteerde jeugdspelers op het1 Sportcentrum in Zeist tezamen ten- j einde zich voor de eerste maal voor te bereiden op de wedstrijden die ln het seizoen 1971-1972 zullen worden I gespeeld. Tot de uitgenodigde spe lers behoren J. van der Plas (Kat wijk) en K. Montagne van VTL. O Gewichtheffen De 24-Jarige Russische gewichtheffer Boris Pav lov heeft gisteren een nieuw wereld record gevestigd bij het stoten in het zwaarmiddengewicht. Hij bracht in Podelsk 193 kg omhoog, een halve ki lo meer dan het op zijn naam staand bestaande record. BARCELONA De Spaanse clubs moeten zich noodgedwon gen wel op de vlakte houden, wat de contractering van bui tenlandse spelers en trainers betreft. Oók met het oog op de algemeen begeerde Johan Cruijf en Rinus Michels met hum Eu ropa Cup-aureool. De grenzen zijn immers nog niet open voor buitenlandse spelers en de on derhandelingen over trainers worden nog grotendeels achter de schermen gevoerd. Dit neemt niet weg dat zowel Cruijf als Michels bovenaan het ver langlijstje staan bij meerde re Spaanse clubs. Zowel FC Barcelona als Real Madrid (al spreken hun respectievelijke voorzitters dit met klem tegen) hebben belangstelling en mil joenen (te) over voor een top- speler zoals Cruijff, die hen weer meer publiek op de tribu nes en meer peseta's in 't laadje zou brengen. En zowel FC Bar celona als FC Sevilla hebben nog geen vast besluit genomen op het punt van een trainer. (Barcelona heeft onlangs haar contract met ex-Ajax-trainer Vic Buckingham verlengd (e- venals Real Madrid deed met Miguel Munoz). Maar Bucking ham is ernstig ziek geworden en de mogelijkheid bestaat dat Barcelona een nieuwe (en goe de trainer nodig heeft. Door Robbert Bosschardt FC Sevilla heeft haar Duitse „wondertrainer" Max Merkel die wel tartonische discipline in voerde (hetgeen in Spanje wel een wonder mag heten) maar dit seizoen geen spectaculaire resultaten haalde, op de keien gezet en volgens de laatste be richten nog geen vervanger ge vonden. Zoals gezegd, mogelijk heden voor Michels bestaan er zeker wel in Spanje, maar op 't moment blijft het bij specula ties. Wat het openstellen van de grenzen betreft bestaat er ook nog hoop voor de buitenlandse spelers. De Spaanse clubs heb ben vijf Jaar geleden, toen de grens gesloten werd voor het buitenlandse talent omdat de redenering dat zo de „eigen heimers" eindelijk eens 'n kans zouden krijgen zich te ontwik kelen wel een achterdeurtje gevonden. Dat was de „spaanse afstamming" van Zuid-Ameri kaanse voetballers, waaraan onder andere Atletico, Ajax voorlaatste tegenstander, zijn topschutter de Argentijn Ga- rate dankt. Ook Real Madrid en anderen wisten wel een Spaanse vader op te duiken voor een speler die hen interesseerde. Andere clubs zoals Barcelona, hielden niet van halve of stiekeme maatre gelen en 6telden verleden Jaar voor, de grens dan maar weer helemaal open te stellen. De man die hier het meest achter heen zat was Don Juan Gich, toendertijd administrateur van het rijke FC Barcelona. Deze club had Immers de middelen om dure spelers aan te trekken en zo haar rivalen van het veld te vegen en de eigen kas te spekken. Op het laatste moment gooi de Real Madrid roet in het eten door de kleinere en minder rij ke clubs achter zich te vereni gen tegen Barcelona. En zo werd het voorstel door de ere divisie-clubs weggestemd. Het is overigens niet de Ko ninklijke Spaanse Voetbalbond, die de doorslaggevende beslissing maakt. Dat is voorbehouden BONN Er zijn, in het ver leden, contacten geweest tussen Hertha BSC en Rinus Michels, maar de steenrijke Berlijnse club verlengde net vorige week de verbintenis met trainer Kronsbem voor twee jaar. Voor zitter Mühle dan ook zeer ge decideerd: „Er is geen sprake van dat wü Miohels zouden bin nenhalen. Wij zijn zeer tevreden met Kronsbein". aan de „nationale sportafge- vaardigde", een soort minister van sport, die gelijk voorzitter van het Spaans Olympisch Co mité is. En waar Real Madrid niet mee had gerekend, was dat Don Juan Gich. de man van 't Barcelona-bestuur. uitgerekend op deze post terecht zou komen als een verlaat vervolg van de laatste kabinetswisseling. Don Juan is er de man niet naar om 'n besluit koppig door te drukken. Maar wél om de be langrijkste tegenstanders tot beter inzien te doen komen. Een zwaarwegende reden zou wel eens het feit kunnen zijn, dat Miguel Munoz met de han den ln het haar zit en ook grote heimwee heeft naar de glorie dagen van Real Madrid toen meerdere niet-SpanJ aarden de grote drijfveer van de Spaanse kampioen waren. Een ander belangrijk feit ls dat de transferprijzen van de nationale spelers, bij gebrek aan concurrentie, tot ver bul ten de proporties van hun kwa liteiten zijn gedreven. Gistera vond heeft Don Juan Gich op nieuw in het openbaar herhaald dat hij de grenzen onmiddellijk zou openen zodra een meerder heid van ere-divisie clubs hem dat zou voorstellen. Een laatste onderzoek wees uit, dat zes clubs voor waren, vier tegen en de rest onbeslist. De ontwikke ling is dus voorlopig positief. En Ajax-idool Cruijff kan nog al tijd de duurst betaalde gastar beider in Spanje worden BONN (GPD) „Zelfs mensen, die een hoekschop nauwe lijks van een inworp kunnen onderscheiden, tonen plotseling hun belangstelling", schrijft de Frankfurter Allgemeine Zei- tung. De krant, overigens een toonbeeld van bezadigdheid, illu streert zelf hoezeer het schandaal in de Westduitse Bundesliga de gemoederen bezig houdt door in een pagina-groot artikel vast te stellen: „de grens der misdadigheid is overschreden". De vuile was wordt na een compe titie met tal van onzuivere praktij ken in zijn geheel buitengehangen. De leden van de controlecommissie van de Duitse Voetbalbond (DFB) zullen er hun handen vol aan heb ben. De bond kan in eigen belang de zaak niet laten liggen, vindt pers chef Wilfried Gerhard. De man die het voetbalgerechtshof zal aanvoe ren, Hans Kindermann heeft het nog krachtiger gezegd: „geen voetbalkij ker geeft nog een cent voor een voet ballerij als de DFB niet onverbidde lijk ingrijpt en niet de laatste zweem van onduidelijkheid uit het voetbal- bedrijf verwijdert. Het gaat om niets anders dan om het bestaan van de bundesliga''. De controlecommissie zal zich morgen voor het eerst over het be- Door Wim Timmers wijsmateriaal (bandopnamen van te lefoongesprekken) buigen, waarmee president Horst Gregorio Kanelias van het degraderende Kickers Offen bach, afgelopen zondag zijn beschul digingen waarmaakte. Niemand twijfelt aan de authenticiteit van het materiaal, de stemmen zijn door ve len herkend. Dat is een punt in het voordeel van de groothandelaar ln zuidvruchten Kanellas, een voetbal fanaticus die het afgelopen seizoen drie trainers versleet en wiens actie kenners van het Westduitse voetbal niet onmiddellijk overtuigde. Hoe lang de DFB-rechters met on derzoek en verhoor bezig zullen blij ven, is niet te voorzien. Alleen zon dag leek namelijk het schandaal nog vrij overzichtelijk. Keeper Manglitz van FC Köln zou de in degradatiege vaar verkerende tegenstander Kic kers Offenbach voor 100,000 mark de overwinning hebben aangeboden. Plazke en Wild, twee spelers van Hertha BSC, zouden van Kickers- president Kanellas 140.000 mark heb ben geëist voor een overwinning op het eveneens in degradatiegevaar verkerende Arminia Bielefeld, dat zelf al met een kapitaal bedrag zou hebben geprobeerd de overwinning op Hertha te kopen. Manglitz, die inmiddels op eigen verzoek door zijn club met verlof is gestuurd, heeft niet ontkend over geld te hebben gesproken, maar be weert dat Kanellas is begonnen. Zijn aanvoerder Overath, boven elke ver denking verheven, verklaart dat hij vorige week enkele keren is opgebeld door lieden die voor een nederlaag van FC Köln wilden betalen. Platz- ke, die ook niet tegenspreekt dat hij contact met Kanellas heeft gehad, beweert dat de grote man van de OI- fenbacher Kickers niet alleen de eer ste aanbieding heeft gedaan, maar bovendien bij die gelegenheid heeft gezegd dat ook Keulen en Braun schweig door hem waren benaderd. En inmiddels heeft de aanvoerder van Eintracht Braunschweig laten weten dat Offenbach een premie van 20.000 mark zou hebben aan geboden voor een overwinning op Rot Weiss Oberhausen (uiteraard ook een degradatiekandidaat). Nu- zegt trainer Hennes Weisswei- ler van de kampioensclub Borussia Mönchen Gladbach dat hij eindelijk begrijpt hoe FC Köln. met Mang litz hi het doel. indertijd tegen de normale krachtsverhoudingen in met 7—0 kon verliezen van Borrussia's concurrent aan de top: Bayern Mün chen. Duitse sportjournalisten be twijfelen of de DFB in deze poel op heldering kan brengen. Duidelijk is dat er onder een stilzwijgende af spraak om geen mond open te doen in brede kring met steekpenningen en afpersingen is gewerkt. Aan de top van het Westduitse voetbal is het vertrouwen in de acti viteiten van de massa-organisatie, DFB (2800.000 leden), die toch al te amateuristisch werd gevon den voor de professionele bundesli ga. niet groot. De rechters die nu het schandaal moeten ophelderen zijn, dezelfden die Borussia Mönchen Gladbach twee punten ontnamen na de beruchte doelpaalaffaire en die het nationale kanon Gerd Müller, (Bayern München) en diens clubge noot Mrosko pas na maanden deli bereren schorsten voor een omstre den overtreding ln Latijns-Amerika een vonnis dat uitgerekend werd geveld toen Bayern München de, laatste wedstrijden voor de huidige, competitie moest spelen. Er is ook geen precedent. In 1965 ls weliswaar Hertha BSC naar de regionale liga verwezen wegens on geoorloofde betalingen aan spelers, maar bij die gelegenheid is op de ge ruchten over meer voorkomende misstanden niet ingegaan. Nu eist de Frankfurter Allgemeine dat spe lers die schuldig worden bevonden aan afpersing actief of passief levenslang van de sportvelden worden verbannen. Daarmee zou den echter al diegenen, die niets wil den horen en zien om de eigen be langen en de show niet te verstoren, vrijuit gaan, waartegen weer ver schillende andere commentators waarschuwen. Waar Kanellas op hoopt ls duide lijk: als Bielefeld de overwinning op Hertha werkelijk heeft gekocht, zal het wellicht naar de regionale liga worden verwezen (de val ls groot, vandaar onder andere de Inspan ning om hoe dan ook in de Bundes liga te kunnen blijven). Dan zou Kickers Offenbach misschien alsnog gered zijn. Of is Kanellas inderdaad ook te ver gegaan? Voor de zeker heid heeft de club die al eerder was gedegradeerd, Rot Weiss Essen, nu op toernee door Noord-Amerika, het volgende telegram naar de DFB ge zonden: „Op grond van beschuldi gingen ln televisie, radio en pers is de uitslag van het huidige bundes- llgaselzoen irregulair. Daarom pro testeren wij tegen de degradatie van FC Rot Weiss Essen en eisen de de gradatie voor de bundesligaspeeltljd 1970/71 uit sportieve overwegingen te laten vervallen".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13