^airo: tweemaal half jaar rede voor oplossing 'Suez' Zomertaartie. Gdansk (Danzig): 'n mooie stad esident Sadat bracht bezoek aan kanaal-troepen eigende taal Saljoet in hogere baan 'VU* Jim Gerhardts laatste proef - begrafenis PIL EN REUMA AANSLAG OP CHILEENSE Polen vaart nieuwe koers onder Gierek (V) AG 9 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD KO (Reuter, AP) President Anwar Sadat van Egypte gisteren tot soldaten langs het Suezkanaal gezegd dat e bereid is in te stemmen met een staking van het vuren s maanden om de heropening van het kanaal te verge lijken. De president, die twee dagen bij de militairen ioorgebracht, zei dat de Israëliërs zich in die tijd gedeel- moeten terugtrekken. Als dat gebeurt, is Egypte bereid stand nog eens met een half jaar te verlengen. Aan het ™an die termijn moeten de Israëliërs de bezette gebieden hebben verlaten. Als dat niet het geval is, moeten de ische troepen het recht hebben de bevrijding van het be- jebied te voltooien", aldus Sadat. iei, dat Egypte eerder bereid ,een miljoen martelaren in (tegen Israël) op te offeren, maar één centimeter Ara- ad in handen van de vijand verklaarde dat hij de Ame- president Nixon in een on verzonden boodschap heeft eld dat „wij de theorie van htsevenwicht in het Midden verwerpen en voornamelijk, reden een vriendsch aps ver - de Sowjet-Unie hebben af- aldus Sadat, is niet langer (vist sterkste militaire macht ebied. Hij waarschuwde dat Israël luchtaanvallen op h gebied onderneemt, „wij in Israël zelf zullen toeslaan'. :i dat Egypte napalm-bom en de Israëliërs zou gebrui- Israël deze bommen tegen ou aanwenden, vertelde zijn troepen dat hij "^et-Unie heeft verzocht een pht-academie voor Egypte i. De president voegde daar lat Egypte in de komende militair en industrieel ge- (fhankelijk zal worden. verder dat de recente olie de Zuidfranse havenstad heeft gistermiddag een Algerijn een einde aan n gemaakt nadat hij en- i vanuit een wapenwinkél hij zich had verschanst, geschoten had wat be- totaal werden drie men- ond. vroege ochtend was de die diezélfde ochtend per iar zijn land zou vertrek- wapenwinkel binnenge- kermélijk om de eige- beroven. De winkelier loist vorsteling, waarbij hij ge- rrd, te ontsnappen. De ge- uwde politie begon daar- belegering. De overvaller vrouio van de winkelier ren als gijzelaar vast, tot zij kans zag te ontko- de man twee voorbijgan- t kogels had verwond, politie traangasgranaten inkel. Toen zij na enige binnen ging, lag de Al- tod op de grond. Hij had kogel door het hoofd MOSKOU (TASS/AP) De kos monauten die maandag in de Sal joet zijn overgestapt hebben gis teren een baancorrectie van het ruimtestation uitgevoerd, waardoor het laagste punt 239 en het hoogste 265 km bvoen de aarde is komen te liggen. Deze-correctie was nodig om dat in de lagere baan de wrijving met de laatste resten van de atmos feer de snelheid vertraagde, de baan verlaagde en gevaar voor neerstor ten veroorzaakte. Ook in de thans bereikte baan bestaat dit risico nog. zodat de Saljoet toch maar 'n be scheiden leven beschoren blijft wan ner de baan niet nogmaals dras tisch wordt verhoogd. De kosmonauten hebben gemeld, dat het instrumentarium van de Saljoet perfect in orde is. Inmiddels hebben de Russen ook baancorrecties uitgevoerd voor de Mars-sondes, die op weg zijn naar onze buurplaneet. Zij zijn resp. vijf en drie miljoen kilometer van de aarde verwijderd. vondsten in de westelijke woestijn reden tot optimisme geven en ver klaarde dat „er nog grotere resulta ten voor ons zijn weggelegd". „Voor Israël ziet de toekomst er zeer som ber uit, maar voor ons is die roos kleurig", aldus meende de president. Israël en Cairo Premier Golda Meir heeft gisteren op een besloten zitting van de com missies van Defensie en Buiten landse Zaken van 't Israëlische par lement verklaard dat Israël ondanks ongerustheid over 't nieuwe Russisch -Egyptisch verdrag bereid is de con tacten met Cairo over wederopen- stelling van het Suezkanaal voor de scheepvaart voort te zetten. Israël heeft, aldus mevrouw Meir, de Ver enigde Staten verzocht van Egypte opheldering proberen te krijgen over de bedoeling van artikel 8 van dit verdrag, dat voorziet in Russische, militaire hulp teneinde „het hoofd te kunnen bieden aan de gevolgen van een agressie". BURLINGTON (AP) De begrafenis van de heer Gerhardt verliep vlot en volgens wens. Zo als trouwens de vorige begrafe nissen van Jim Gerhardt, die erop staat dat ook alles precies zo gaat als hij dat heeft uitge stippeld. Jim Gerhardt, thans 94 Jaar oud, stelt er bijzonder veel prijs op dat hij in stijl grafwaarts wordt gereden en gedragen en repeteert dat cere monieel op gezette tijden. Het aantal mensen, dat ernaar komt Si j ken wordt vanzelfsprekend geringer. „Jim is weer bezig", zegt men dan, „het zal wel weer kloppen". De laatste begrafenispara de werd gevormd door een lijk wagen, een Ford vrachtwagen van 1920, die werd gevolgd door een hele stroom „antieke" auto's en meer moderne voertuigen als skelters. Gerhardt wil worden begraven In een granieten mausoleum. Al les. het optreden van de plaat selijke harmonie incluis, is al oetaald en als de dag komt en gaat zal er aan niemand meer sen rekening worden aan geboden. De repetitie van zondag J.l. was de generale. Jim vindt, dat iet er nu terdege inzit. Meer .proefritten" vindt hij niet no dig, „een mens moet de zaak aiet overdrijven". BRIGHTON (AP) Vrouwen met reuma moeten van de pil afblijven, aldus twee Amerikaanse artsen op het Europese reumatologische con gres in Brighton, D. R. Kay en G. G. Bole van de arthritis-onderzoekings- eenheid van de universiteit van Mi chigan. Beiden zeiden dat bij klinische proeven in Michigan bloedabnormali- teiten waren gebleken onder patiën ten die de pil gebruiken. Zij zeiden dat achttien vrouwen onmiddellijk reumatische symptomen hadden ge kregen. Toen zij ophielden het voor behoedmiddel te gebruiken waren in negen gevallen de symptomen ver dwenen en in de overige gevallen sterk afgenomen. Vier vrouwen die daarna weer de pil hadden genomen, hadden opnieuw de symptomen ge kregen. Aanklacht wegens abortus tegen Romy Schneider HAMBURG (DPA) Tegen de filmactrice Romy Schneider en Vera Tsechova is een aanklacht ingediend wegens het laten verrichten van abortus. Zij behoren met 373 andere Westduitse vrouwen tot de onderte kenaars van een artikel in het week blad „Stem", waarin zij protesteren tegen het abortusverbod en verkla ren dat zij zelf een abortus hebben ondergaan. De aanklacht tegen Romy Schnei der is ingediend door de officier van justitie in Hamburg, die ook nog twaalf andere ondertekenaars uit Hamburg zal aanklagen. De aan klacht tegen Vera Tsechova komt van een CDU-gemeenteraadslid in München, die verklaart dat een de mocratische staat zich ongeloofwaar dig maakt als gewone vrouwen we gens abortus worden veroordeeld ter wijl bekende sterren op een provoce rende manier bekendheid aan hun abortus geven. Het is rustig aan het Suez kanaal, maar bij een bezoek aan de Israëlische zijde wijzen het prikkeldraad (zie foto), de bun kers en de soldaten op wacht er AT T-pv ]\/TTT\TT0npT7~D duidelijk op, dat Israël niet min- V-/ vJ U-lVI llMu JLJTl der waakzaam is dan Egypte aan SANTIAGO (AFP, AP) De Chileense oud-minister van Binnen landse Zaken Edmundo Perez Zujo- vic is na een aanslag overleden. Z'n auto werd, toen hij op weg was naar zijn kantoor in het centrum van de Chileense hoofdstad Santiago door twee wagens klemgereden, waarna enkele schoten op hem werden afge vuurd. In 't ziekenhuis is hij overle den. De regering heeft daarop voor de provincie Santiago de noodtoestand afgekondigd. Inmiddels is de naam van een van de drie daders van de aanslag be kend, zo heeft minister Toha van Binnenlandse Zaken meegedeeld. Het 59-jarige slachtoffer van de was tijdens 't bewind van christendemocratische president Fei minister van Binnenlandse Za ken. Hij was vergezeld van een van zijn dochters toen de aanslag op hem werd gepleegd. Zijn dochter bleef ongedeerd en bracht haar va der naar het ziekenhuis. de andere zijde. Rebellen op Ceylon gaven zich over COLOMBO (AP) De regering van Ceylon maakte gisteren bekend dat 24 uur na het ingaan van een amnestie ,,'n aantal opstandelingen leiders" zich heeft overgegeven. De amnestie, ingesteld ter gelegenheid van het boeddistische feest van de volle maan, liep vandaag af. Tot degenen die zich hebben over gegeven behoorde de directeur van een filiaal van een bank in de pro vincie die uit de eigen kluis een be drag van bijna 40.000 gulden had gestolen. De activiteit der rebellen in be paalde delen van Ceylon duurt nog voort, doch de overheid verwacht dat de amnestie ertoe zal bijdragen dat zij gaat afnemen. Huisarrest opgeheven Het huis arrest van de 66-jarige Zuidafri- kaanse schrijfster Helen Joseph, dat meer dan acht jaar geleden werd opgelegd, is gisteren opgeheven. Eerder was de maatregel tijdelijk opgeheven om haar in staat te stel len voor een ernstige operatie we gens kanker naar een ziekenhuis te gaan. De Zuidafrikaanse regering had het huisarrest in 1962 onder da wet op de onderdrukking van het communisme opgelegd. Zes doden in Himalaja In het nu afgelopen seizoen hebben aan vallen op de Himalaja-bergtoppen aan zes bergbeklimmers —vier Ja panners, een Indiër en 'n Zuid- Koreaan het leven gekost. Van zestien expedities zijn er slechts vie* met succes bekroond. De aanvallen waren gericht tegen 39 bergtoppen, waarvan er zes nog niet waren be dwongen. Dertig jaar cel Een Amerikaan se militaire rechtbank te Danang, in Zuid-Vietnam, heeft de 25-jarige Amerikaanse neger-korporaal Flint tot dertig Jaar gevangenisstraf ver oordeeld voor moord op een Ameri kaanse officier, die Flint gevraagd had een radio wat zachter te zetten. Veroordeling in Kenia Een recht bank in Nairobi heeft gisteren twaalf mensen veroordeeld, die er van werden beschuldigd op 8 april van dit jaar een staatsgreep tegen 't bewind van president Jomo Ken- jatta van Kenia te hebben willen plegen. De hoofdverdachte, de leger officier Owino, kreeg 9% Jaar ge vangenisstraf en Muga Ouma, hoog leraar aan de Makerere-universiteit In Kampala, acht Jaar. Verkeerchaos in New York Een staking van Newyorkse brugwach ters heeft gasteren op de heetste dag van het Jaar meer dan een miljoen voertuigen vastgehouden in een van de ergste verkeersopstoppingen welke New York City ooit heeft ge kend. De staking is uitgeroepen over een geschil inzake pensioenen. De bruggen rond Manhattan waren door een handvol stakende gemeen tebeambten opengelaten. Opzichters zijn 's nachts in de weer geweest om ze te sluiten. ADVERTENTIE Beschuit met aardbeien. Lekker ving gemaakt Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook nw figuur ontziet Zon brosse beschuit met frisse aardbeien i^is een lekkere zomergewoontol Beschuit met aardbeien lekker met lekker. WENEN (GPD) De Antopow, die vijf maal per dag van Warschau naar Gdansk (Danzig) vliegt, is af geladen vol. Zakenlieden, partijfunc tionarissen, familiebezoek, maar geen toeristen maken de trip naar deze havenstad aan de Baltisehe Zee, die een van de oudste en zeker een van de mooiste cultuurmonumenten van Polen is. En op Westerse toeristen is de service van het vliegveldper - soneel dan ook duidelijk niet inge steld, behalve misschien dat de visi tatie bij hen niet helemaal tot op het blote lijf gaat. Maar toch ont komen ook zij er niet aan zelfs de kleinste persoonlijke bagage, inclusief handtasje, af te leveren. Alleen dank zij de ingeboren Poolse hoffelijkheid die bij een enkele medepassagier nog door de botte onverschilligheid van 26 jaar communistische indoc trinatie heenschemert, vindt men door het labyrint van éénlettergre pige bevelen, die niemand vertaalt, zijn weg naar het toestel. Door Ann Salomonson Tegen alle internationale regels in is de pilotencabine hermetisch geslo ten. Gdansk ligt immers geen 200 kilometer van Zweeds grondgebied. Het kapen van vliegtuigen is ook in dit land, waar een reispas voor de meeste burgers een wensdroom blijft, mode geworden. Toen het een keer mislukte, zijn de kapers door de po litie op een beestachtige manier aan hun eind geholpen. Toevallige Wes terse medepassagiers hebben daarvan verslag kunnen doen. De betoverende aanblik uit vogel vlucht van de duizendjarige stad aan de blinkende baai is er niet minder om. Een blokkendoos vol puntige geveltjes en een hele serie machtige scheepswerven roepen onwillekeurig, Amsterdamse associaties op. Danzig was Hitiers grote troef voor het be gin van de tweede wereldoorlog. Dat hier nog maar een half Jaar geleden in naam van een arbeidersregering, een arbeidersopstand in bloed is ver stikt waarvan het succes al even twijfelachtig is is niet te bevat ten als men het kleurige gewoel daar beneden gadeslaat. Te smetteloos Als wij even later de stad binnen rijden, zijn de Facades minder ge loofwaardig. De grote vierkante par tijcentrale aan de hoofdstraat is een beetje te smetteloos wit en de boven ste verdieping staat nog in de stei gers. Een tot het uiterste getergde be volking heeft dit gebouw in decem ber tot en met de fundamenten plat gebrand. Erachter, aan een kleine, Amsterdamse gracht en door bloeien de bomen aan het oog onttrokken, staat het holle staketsel van een an der officieel gebouw: het „Huis der Ingenieurs". Daarvoor heeft de par tij blijkbaar nog geen tijd gehad. De zwart geblakerde muren spreken dui delijke taal. De taxichauffeur schudt smekend van nee als we willen fotograferen. Het kost een heel uur rondrijden voor zijn nationale trots het van de angst heeft gewonnen. „Alles, alles heeft gebrand en iedereen heeft mee gedaan. Gelooft u maar geen woord van al die leuzen over „werkschu we parasieten". Nu is er bijna niets meer te zien, maar ik verzeker u, daarvoor zijn dan ook alle bouwvak kers uit de omgeving de hele winter aan het werk geweest". En grom mend voegt hij er in het Pools aan toe: „In vlammen staat het luizen nest, deze fabriek Van leugens, zie ze vluchten". Het is een regel uit een van de ondergrondse gedichten, die deze winter na het oproer onder de bevolking hebben gecirculeerd. Het eindigt als volgt: „Dit is niet Polen dat ondergaat, maar alleen de par tij, want die is verrot tot op het merg". Maar we hebben geen kans meer voor een litterair onderonsje, want de Jonge Pool krijgt kippevel en zet ons overhaast af. Zelfs het eeuwige wondermiddel in de vorm van een Westers bankbiljet kan hem niet meer op temperatuur, brengen. Gdansk is een prachtige stad. Lange rijen koopmanshuizen uit de Renaissance, gothische kerken en een dito stadhuis, alles na 1945 uit het puin weer opgebouwd. Weliswaar geen enkel restaurant of café, alleen een smerige bar met zelfbediening. In het toerisme heeft het regime tot nu toe geen geld gestoken onder het motto dat de baat voor de kost dient uit te gaan. Eerst moet het Westerse reisverkeer voldoende heb ben opgebracht, dan zullen we daar van de accommodatie betalen, is de redering. Om behoorlijk te eten wordt men verwezen naar het grand hotel in de nabij gelegen badplaats Sopot. Als men geluk heeft valt dat op één van de twee dagen per maand dat er kalfsvlees wordt geserveerd. Het prachtige strand en de zee zouden alles vergoeden, als niet de fabrie ken uit de omgeving met een walge lijke zwarte rook de atmosfeer ver pesten. De luchtvervuiling is een van Polens grote problemen en de kust is nog niets vergeleken met de echte in dustriegebieden in Silezië en Lodz Toch ziet men de enorme inspan ning. Moderne woonwijken, schouw burgen, een universiteit en diverse hogescholen. De Leninwerven namen al in 1963 de achtste plaats in op de wereldmarkt wat betreft het te wa ter gelaten tonnage. Maar een „lach ende stad" zoals men het vroeger noemde is Gdansk niet meer. De. mensen zijn er stroef en gedrukt. Voor hen schijnen de rellen in de cember alleen een eerste begin te zijn geweest. De bruisende vitaliteit van Warschau, zijn temperament en een vrolijk uitgaansleven ontbreken, In de winkels zijn alle eerste levens behoeften te koop. maar meer ook niet. Dat er in Polen wel degelijk meer is en waar dat blijft het is het geheim van deze stad en de ooi-zaak van zijn haat. Dat „meer" wordt hier door de havenarbeiders in de sche pen naar het buitenland geladen., Van de export van zijn vlees en landbouwprodukten hangt het econo mische overleven af, heeft Gierek de arbeiders in urenlange discussies deze winter uitgelegd. Men gelooft in zijn goede wil, maar de wrok blijft. De kust is en blijft het meest riskante stuk van Polen. Tijdens de gebeur tenissen in december moest niet al leen de marine, maar ook de han delsvloot de zee worden opgestuurd, om oefeningen te houden. Bij een algemene staking of een militaire in terventie zouden ze zeker niet aan de kant van de machthebbers hebben gevochten. De Oostzee, dat is voor de Polen het enige directe contact met wat zij vanuit hun armoe als het vrije en welvarende Westen zien. Als de An topow naar Warschau van het vliegveld opstijgt, worden de passa giers vanachter het spiekgaatje in de gesloten deur naar de pilotencabi ne onophoudelijk bewaakt

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11