nformateur kopwerk De Economische wetten zijn hard Argovisie de encyclopedie ET BEGON 'OOI.... kernkamp uffer issen iarend Drees die met u méégroeit! fERDAG 5 JUNI 1971 I LEIDSCH DAGBLAD LES naf de verkiezingen van Jl. is er gespeculeerd over ikking van de vorming van 'n iet, dat op een meerderheid in parlement zou kunnen bogen. Drees jr. en de confessionele plfrs onverzoenlijk tegenover el- staan op het punt van die over- suitgaven lijkt die kans op mis- mii ing aanwezig. En dat zou bete- n dat er uitzicht komt op een tooritelijk minderheidskabinet of 'n toor naamd zakenkabinet. Dat zou iet ipen bestaan uit deskundigen, niet noodzakelijkerwijs roreling met de politieke partijen in It t ïarlement hebben. or een dergelijke figuur moe- Igaaan naar de Jaren Tweede Wereldoorlog. m ^tisch tot 1913 lagen de verhou- jen in de Tweede Kamer zo een- t ni lig," dat één politieke groep (li- 30 p len) of verbinding (.roomska- ichtpeke plus protestantse coalitie) meerderheid had. Er waren in christelijke kamp wel degelijk itvei^ihgsverschillen, maar er was zo wat vereende dat er steeds ka an tten konden worden gevormd. stre|913 waren de sociaal-democra- voor de eeuwwisseling opgeko- als derde op de wip gekomen. nist£ de SDAP weigerde in een ka- te gaan zitten met liberalen hristelijke partijen zagen even kans een regering te vormen lort van der Linden smeedde 'n ^parlementair kabinet, dat ons de eerste wereldoorlog heen hielp. de naoorlogse jaren waren de ilen duidelijk teruggevallen en ield. De SDAP bleef hardnek- .7 buiten de regering. In die twin- l laar die verliepen tot de tweede Idoorlog waren het voorname- ie katholiek Ruys de Beeren- rtal en anti-revolutionair Co- die regeringen formeerden van de drie christelijke partijen, jggj bij kon men niet altijd op derheid in het parlement steu- In 1918 had de christelijke coa- bijvoorbeeld maar 49 van ietels. Daarbij was er soms }t evolg van de toen nog sterk le- ïw. Zo leed premier Colijn na drie maanden een parle- aire nederlaag en zou het vier 8® iden duren voordat er een ex- arlementair kabinet De Geer 1 rad. A! ihttfe daarna volgende Jaren was ieeds weer sprake van fricties ,t lij® christelijke partijen. In 1933 kru de Colijn een kabinet waarin iberalen en vrijzinnig-democra- irnn itting hadden, maar de banden qM n uiterst zwak. In '37 bepaalde veIterke man van de anti-revolu- le (iiren zich weer tot de drie chris- jjijj ;e partners, maar twee Jaar la- D wam het tot een breuk over fi- 0 iële vraagstukken tussen ARP rooms-katholieken, vei 3T.Ï j, i experiment met een buiten- JJmentair kabinet van Colijn en vervolgens haalde oud- De Geer de al jaren buiten staande SDAP binnen. Pas zes later werd een nieuw kabinet md op Nederlandse bodem is-Schermerhorn), en 'n Jaar werd de basis gelegd voor de j is-rode coalitie die tot 1958 met lp van anderen steeds heeft ge- ld op een meerderheid. Want van de lessen van de Jaren i tig en dertig was geweest dat de r tag moest kunnen rekenen op i solide meerderheid in de volks- fegenwoordiging. Die les is ook in Jen zestig gehandhaafd. verkiezingen van april 1971 iden 'n ommekeer. Er werd van het progressieve kamp gewerkt een ploarisatiegedachte. Maar weedeling is geen feit geworden, it het progressieve en het chris- te kamp is er een derde groep taan. De VVD is uit het verbond de christelijke partijen gebro- en lijkt dichter bij verkiezings laar DS'70 te staan. We gaan nadenken over minderheidska- tten en zakenkabinetten. Maar voorbeeld uit de Jaren twintig lertig is niet al te aanlokkelijk JRS. Op 14 mei kon uit een mededeling van het kabinet van de der druk van allerlei pressiegroepen. Koningin worden afgeleid, dat de Eindhovense hoogleraar prof. dr. Piet Steenkamp informateur zou worden. Reeds zondag de zestiende gaf de energieke professor, van wie is gezegd dat hij met het naar hem genoemde programma de KVP uit het po litieke slop heeft gehaald (een niet geringe prestatie voor één man) zijn eerste persconferentie. Het begon allemaal mooi. Steenkamp las de zakelijke inhoud voor van de adviezen van de frac tieleiders aan de Koningin. Dat was nog nooit eerder gebeurd. Niemand van degenen die deze parlementaire primeur mocht en aanhoren begreep waarom „het geheim van Soestdijk" zolang heeft bestaan. Maar goed, het was toch aardig van Steen kamp. Bovendien beloofde hij een „optimale openheid". Ook al opwek kend. Intussen is duidelijk gewor den. dat de informateur daaronder voornamelijk verstaat enige beeld spraak ontleend aan de sportwereld. De informatie zou zoiets zijn als een fietstocht vanuit het vlakke land van Maas en Waal over de Limburgse heuvels, door het Zwarte Woud, over de Alpen. Kennelijk koerst deze roomse informateur aan op Rome in plaats van op Den Haag. Alpenrit Steenkamp is nu met zijn vijf volgers bezig aan de laatste zware Alpenrit. Op de top van de laatste col van de eerste categorie moet er een basis zijn voor een vijf-partij en-kabinet, dat kan steunen op een meerderheid in het parlement. Het is de bedoeling, dat Biesheuvel dan de kop van het peloton overneemt In de verwachting, dat er in de af deling geen ongelukken meer zullen gebeuren. Maar zover is het nog niet. Voorlopig moet Steenkamp nog kopwerk doen. De informateur is de rit begonnen met een pluspunt. De opstelling voor en na de verkiezin gen van de verschillende partijen maakte, dat hij van tevoren wist, dat hij het alleen met de fracties van KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70 hoefde te proberen. Een an dere mogelijke parlementaire meer derheid is er niet. De belangstellende kiezer vraagt zich wellicht af, waarom ondanks deze ene mogelijkheid er nu toch al drie weken zijn verstreken, zonder dat er een basis voor een akkoord van „de vijf" tot stand is gekomen. Door Peter Riemersma Het antwoord is voor een goed deel te vinden in de wijze van informe ren van Steenkamp. Diens laktiek tot begin deze week was de fractie voorzitters Veringa, Biesheuvel, Ud- nink, Geertsema en Drees zelf met vereende krachten die basis te laten leggen. „De heren moeten 't doen", is een van de geliefkoosde uitdruk kingen van de informateur. Hij kan ook zeggen: „Ik wil mijn eigen handen zo min mogelijk vuil maken aan dit karwei." Uit wat Biesheuvel deze week heeft gezegd over dé rol van een informateur („niet alleen registre ren, zelf initiatieven nemen, knopen doorhakken") mag worden afgeleid, dat althans deze AR-politicus de taktiek van Steenkamp niet erg be wonderde. Aangezien Udink door de verkiezingsuitslag is gedegradeerd tot meeloper, en Veringa, hoewel hij de grootste van de vijf fracties aanvoert, nog altijd niet uit de schaduw van Biesheuvel is getreden, kan het nauwelijks verwondering wekken, dat ook de informateur on der het juk van de AR is doorge gaan. Geertsema heeft zich in een afwachtende middenpositie gema- noevreerd. Hij schijnt alles goed te vinden, als er maar een vijf-partij- en-kabinet komt. En Drees, daar draait de hele zaak om. Deze ontwikkeling werpt een hel der licht op de veronderstelde wei gering van Biesheuvel meteen op te treden als formateur. Hij moet de botsingen met Drees beter dan wie ook, hebben zien aankonfen. Toen Drees nog als ambtenaar schatkist bewaarders was, heeft Biesheuvel eens kritiche vragen gesteld aan diens baas, minister Witteveen. Drees had als ambtenaar de christelijke partijen de mantel uit geveegd. Zij zouden te zorgeloos met overheidsgeld omspringen, on veel geciteerde politieke waarnemers op het Binnenhof ook verwachten. De vraag is: hoe onbuigzaam is Drees. Onderhandelaar Biesheuvel heeft misschien vader Drees voor ogen gehad, toen hij de zaak op de spits dreef. Drees sr. bleek op be slissende momenten ook altijd be reid een compromis te accepteren al was hij evenmin, als blijkbaar zijn zoon nu, een soepel onderhan delingspartner. In een situatie als deze duikt in de Nederlandse politiek altijd, de zwarte Piet" op. Als Drees „neen" zegt, heeft hij die kaart in handen en dat schijnt een weinig benij denswaardige positie te zijn. Met zo'n spelletje kaart wordt natuurlijk wel de aandacht afgeleid van het grote doel. Dat doel hebben met name de christelijke fractieleiders meteen na de verkiezingen en de publicatie van het sombere jaarver slag van Zijlstra (Nederlandsche Bank) als volgt omschreven: „Er moet zo snel mogelijk een sterke regering komen." Met zijn beeldspraak heeft infor mateur Steenkamp zich al veront schuldigd over de snelheid. Wielren ners die een berg beklimmen, rijden tegen concrete voorstellen van de I niet zo hard. En onder „een sterke informateur. De AR-strateeg loopt regering" kan meer worden ver- daarbij welbewust het risico, dat staan dan een vijf-partijen-kabinet het „neen" wordt hetgeen de op parlementaire grondslag. Tot nu toe heeft Drees niet de in druk gegeven, dat hij van die me ning is afgestapt. Integendeel. Het lijkt erop, dat hij als politicus zijn jarenlang opgekropte ergernis heeft omgezet in keiharde eisen. In het bijzonder richt zijn gram zich tegen Biesheuvel. In deze wijze van zien fungeert informateur Steenkamp in feite als buffer tussen Drees en de gevierde AR-voorman. Taktiek Niettemin hebben we nu te ma ken met de taktieek Biesheuvel, zij het dat zij is verpakt in een brief van Steenkamp, die krachtens zijn functie is gedwongen in dit stadium het vuile werk op te knappen. De Biesheuvel-taktiek is erop gericht een eind te maken aan het cijfer matige gedram, waarop Drees de informateur en zijn gesprekspart ners alsmaar tracteert. Drees han teert daarbij zoveel rapporten, dat hij ze niet eens allemaal in één tas kan opbergen. „Drees geeft college", karakteriseert Geertsema dit optre den beleefd. ADVERTENTIE Van altijd-bij-de-handse- encyclopedie die u echt gaat lezen, omdat u elke week een aflevering ontvangt. En die uw kinderen ook zullen lezen omdat hij er zo gezellig en smakelijk uitziet. U vindt alle inlichtingen in onze groene folder. Wilt u nog meer weten vraag dan een gratis proefnummer bij uw krant of bet 05200-15243. Udink vergat CHU-historie (Van onze politicologische medewerker) Berend Jan Udinks leiderschap in de CHU staat lelijk op de tocht. Oudgediend kamerlid Kikkert van de Unie. die al voor de verkiezin gen zijn bezwaren tegen Udink had laten weten aan het bestuur, is middels een gesprek met Trouw een frontale aanval op hem begon nen. Sindsdien is de CHU. het oude rustpunt in de Nederlandse poli tiek. nogal in beroering. Dat alleen al wekt de belangstelling van meer dan alleen partijgenoten. De beroering in de CHU is om nog een andere, belangrijker reden, van gewicht, omdat ze in zekere zin knaagt aan de fundamenten zelf van de Unie. Het belangrijkste punt van verwijt aan Udink is niet, dat hij van de partijdiscipline is afgeweken, die is*er namelijk niet. Ook zijn opvallend voorgedragen opvattingen over Law and Order zijn niet het belangrijkste punt van verwijt. Udink is waarlijk de enige niet in zijn unie, die dit soort opvattingen huldigt. Het punt, dat Udinks optreden zo verfoeilijk maakt is, dat hij zichzelf tot een omstre den figuur gemaakt heeft; zijn optreden werkt conflicten in de hand; het roept in en buiten de partij emotionele weerstanden op. Om goed te begrijpen wat er in de CHU aan de hand is, is het nodig te weten wat de historische achtergrond en het karakter van die unie uitmaakt. Het kan op het eerste gehoor wat onaardig klin ken, maar de beste omschrijving die men van de CHU kan geven is, dat zij het laatste restant vormt van de Republiek der Zeven Vere nigde Nederlanden in de vaderlandse politiek. De Unie draagt veel van de kenmerken, die ook aan de Republiek dat typische eigen ge zicht gegeven hebben; het ideaal van Nederland als een Protestantse Natie; het naast elkaar bestaan van libertijnse regenten en extreem doctrinaire calvinisten die elkaar normaal gesproken naar het le ven zouden moeten staan; een grote nadruk op gewetensvrijheid; een sterke neiging tot particularisme en decentralisatie; en ten slotte een grote weerzin om de opvattingen van een groep coute que coute door te zetten ten koste van anderen, ook al vormen die laat- sten een minderheid. Want kwam het in de Republiek eenmaal tot conflicten, dan brachten ze niets dan ellende; Nederlands grootste staatslieden zijn er letterlijk aan ten gronde gegaan en tenslotte de Republiek zelf. Al dit soort van idealen en kenmerken vind je in de CHU van vandaag, in hedendaagse vorm terug: een verbazingwekkende ver deeldheid; een grote premie op vrijheid van denken en doen; tege lijkertijd een zekere onbeweeglijkheid en zwakheid in crisis-situaties (De Geer in 1940 en trouwens ook een stevig brok anti-papisme. Daartegenover (ook alleen verklaarbaar met de geschiedenis van de Republiek voor ogen) een allergie voor het conflict, sectevorming en corruptie. De CHU is dan ook niet bepaald ontstaan uit afwijzing van de theologische uitgangspunten van de Anti-Revolutionairen waartoe ze oorspronkelijk behoorde, maar veeleer uit weerzin tegen hun toe nemende drang tot partij hervorming, hun strijdbaarheid, hun eis tot interne discipline en hun bewust gezochte isolement in maat schappij en politiek. Niet in het minst is de scheiding der geesten ontstaan door de neiging van de ARP, en vooral van Abraham Kuy- per, om steun te zoeken bij het „volk achter de kiezers", met andere woorden: de democratiseringstendensen in de ARP rond de eeuw wisseling. Grof samengevat: de CHU is ontstaan uit bezwaren tegen de politieke moderniseringsbeweging aan het eind van de 19e eeuw. Er is veelal beweerd dat de CH geen partij is geworden maar een unie, omdat met de daarin samengebrachte groepen eenvoudig geen partij te vormen was. Het is zeker waar dat de ideële verschillen binnen de unie veel groter en fundamenteler waren (en nog zijn) dan tussen haar oprichters en de ARP. Maar dat is niet de enige reden. De soort van samenhang als in de CHU bestaat, gaat terug op elementen van een politieke cultuur die zich eeuwenlang in de Nederlanden heeft weten te handhaven en die wars was van een proces dat de modernisering van de politiek in Nederland heeft be geleid en gekenmerkt; haar verzuiling. Naast dat historische bind middel, kwam er, zij het nolens volens. nog een ander bij: het ge leidelijk steeds verder samenvallen van het lidmaatschap van de CH en dat van de Nederlands Hervormde Kerk, dat andere residu van de Republiek. En wie de Hervormde Kerk kent, weet dat de conflictstof er voor het oprapen ligt, maar dat het „er nooit van komt". Dat mag leiden tot onbeweeglijkheid, tot een zeker conservatism* bovendien. Maar niet ontkend kan worden, dat er een fundamentcel democratische notie in schuilt die wars is van tyrannie door de meerderheid. De eigenaardige manier van werken binnen de CHU blijkt niet alleen oog te hebben voor de kwantiteit van steun of af wijzing, maar ook voor de intensiteit daarvan. Die twee vallen lang niet altijd samen. Dat betekent echter wel, dat men aan christelijk historische leidslieden in de eerste plaats de eis moest stellen, dat ze een respect afdwingen dat meer behelst dan hun opvattingen en kundigheid en tevens dat ze niets zullen doen dat de verborgen conflictstof in volle omvang op tafel brengt. Daarmee zijn we terug bij de kern van de nu ontstane beroering in de Unie Nadat oud-fractievoorzitter Mellema zijn eerbiedwaar digheid een jaar of wat geleden ongewild ter discussie had gesteld door een op zichzelf vrij onbelangrijke strafrechtelijke vervolging, is nu de eertijds gewaardeerde minister voor Ontwikkelingszaken. Udink, door de mand gevallen als een naar c.h.-maatstaven niet ongevaarlijke conflictschepper. Waarschijnlijk komt <falt. omdat Udinks niet geringe persoonlijke ambities (iets wat in de CHU be paald een onuitstaanbare eigenschap is) hem blind gemaakt hebben voor dit historische bepaalde klimaat in zijn unie. Nu is er voor die blindheid wel enige verklaring. De laatste jaren waren er steeds sterker krachten in de CHU. die haar tot een mo derne politieke partij wilden maken. Dit. mede in verband met e*n toekomstige samenwerking in een christen-democratische federatie. Juist dit betrekkelijke identiteitsverlies, dat onder Mellema in stilte was begonnen en onder zijn „zachte" leiding werd geaccepteerd, kon Udink waarschijnlijk de indruk geven dat hij van de unie een „echte partij" kon maken en daarbij een conservatieve. Daarbij heeft hij twee dingen gedaan die. ook en met name door de oude generatie als blunders moeten zijn ervaren: zijn pogingen tot contact met de SGP en het GPV, die voor die oude generatie hét symbool zijn van hoe het niet moet en door zijn, in de politiek niet ongebruikelijke, demagogisch optreden als bijvoorbeeld in de televisiediscussie met Van Mierlo. Als de oude Tilanus dat gezien had, zou hij ongetwijfeld zijn legendarische woorden herhaald hebben: „Moet dat nu zo?" Men kan de vraag stellen in hoeverre de heer Kikkert zich niet op hetzelfde niveau plaatst als Udink door zo tegen hem uit te varen en zijn hoofd te eisen, tenzij hij werkelijk het idee heeft, dat het be staansrecht van de Unie zelf op het spel staat. Hoe de unie als geheel daarover denkt, zal binnenkort wel blijken na afloop van de (jawel: besloten!unieraadsvergadering. De nazaten van de Republiek kun nen zich in elk geval troosten met de gedachte dat het geen Olden- barneveldt is die zij riskeren op het schavot te brengen. DRS. J. TH. J. VAN DEN BERG Hoe men ook wendt of keert, het een hangt van het ander af, vooral in de economie, waar alle draden zo nauw met elkaar verwe ven zijn. Neem nou het geval Nu- tricia, dat een strop heeft aan het toenemend gebruik van de pil, ter wijl Organon er juist wél bij vaart. Hoe minder baby's des te minder babyvoedsel wordt er gebruikt en dat is vooral erg, omdat het juist het babyvoedsel is dat het voor naamste exportprodukt van het be kende Zoetermeerse bedrijf vormt. De Duitse vrouwen blijken meer verzot op de pil dan op baby's en het gevolg is dat Nutricia geremd wordt in de ontwikkeling van de afzet van melk en meelvoedingen. Van de weersomstuit heeft de effec tenbeurs de koers van de aandelen Nutricia een flink stuk omlaag ge drukt, ondanks de omstandigheid dat de directie in de aandeelhou dersvergadering kon aankondigen dat de winst per aandeel op peil kan worden gehouden. Later in de week kon de koers echter optrek ken. Er is niet veel voor nodig om de beurs van de kook te brengen, want de belangstelling van beleg gers voor aandelen staat de laatste tijd op een heel zacht pitje. Het is dat de vraag het geringe aanbod in het algemeen goed kan absorberen, anders zouden er veel grotere koersverschillen optreden. Van buitenlandse zijde de vraag naar aandelen van Neder landse ondernemingen geheel opge droogd, omdat er geen belegger bui ten onze grenzen is te vinden, die nog veel fiducie heeft in de ontwik keling van het zakenleven in ons land. De opeenvolgende reeks loonsver hogingen, die de koopkracht van de gulden steeds meer ondermijnen en de rentabiliteit van het risicodra gend vermogen dusdanig aantasten dat er geen droog brood meer aan is te verdienen, werkt niet aanlok kelijk. Het een hangt nu eenmaal af van het ander. De mensen zijn het spel der om standigheden, ook wanneer de om standigheden het spel der mensen schijnen liet Byron zijn Don Juan al zeggen. De kabinetsforma teur en de touwtrekkers van de vier politieke partijen, die de dienst uitmaken, weten ervan mee te praten. Het was een ern stige tegenvaller dat de Sociaal Economische Raad er niet in slaag de een overeenstemming te bereiken over een nieuw loonsysteem, on danks het feit dat er reeds een ak koord was bereikt over een concept advies. De vakbeweging zit verstrikt in de achterban, die kost wat het kost de leden naar de ogen wil zien om dat gevreesd wordt de greep te ver liezen zcdat extreme figuren de overhand zouden kunnen krijgen. Daardoor wordt het steeds moeilij ker om het inflatiegevaar te tempe ren. Van de weeromstuit wordt het steeds moeilijker om het risicodra gend kapitaal bijeen te brengen, dat nodig is om de investeringen te financieren, die voor de toekomstige welvaartsgroei nodig zijn. Als het niet mogelijk is een rede lijk rendement te verwerven op het Financiële Kroniek geïnvesteerde vermogen, blijven de investeringen uit en daardoor zal in de toekomst de welvaartsgroei ver minderen, ook al wordt er nog kwistig mét loonsverhogingen om gesprongen. De zouwvakkers zijn voorlopig tevreden gesteld, maar tegen welke prijs? Het bereikte ak koord legt de weg open naar een nieuwe reeks van loonsverhogingen, waarbij de metaalnijverheid zich in het najaar bepaald niet onbetuigd zal laten. Daardoor worden de overlevings kansen van Verenigde Machinefa brieken en tal van andere bedrijven uit deze branche in het gedrang ge bracht. Er zullen dan verdere sane ringen nodig zijn met het gevolg afvloeiing van personeel, dat voor een deel schadeloos kan worden ge steld en, zolang de arbeidsmarkt nog krap blijft, elders werk kan Economische wetten, zijn harde vinden, maar die een ontwikkeling wetten. En als niet tijdig wordt ge- vinden, maar die een ontwikkeling opleveren, welke ten slotte op een catastrofe moet uitlopen. Wie dan leeft, die dan zorgt is een gemakke lijke leefregel, waar eenmaal de prijs voor moet worden betaald. Voor de spaarders, die nog bereid zijn het niet bestede inkomen aan te wenden voor beleggingsdoeleinden is het nu al een waarschuwing om zich niet te wagen aan aandelen van bedrijven, die met de metaal nijverheid te maken hebben. Zolang het nog zo is. dat een onderneming als Kloos' Werkplaatsen, ondanks de omstandigheid dat er met verlies wordt gewerkt, genoodzaakt is om een winstaandeel aan het personeel uit te keren, dan blijkt toch wel dat er iets uit zijn voegen is ge trokken. Bij de Holland-Amerika Lijn ging het erom of er een dividend van 9% zou worden betaald op een moment waarop de maatschappij in dubio is of er een goede duizend man van de civiele dienst der cruiseschepen moet worden vervangen door zoveel goed koper Indonesisch personeel. Het lijkt een beetje zonderling dat de gang van zaken, getuige het divi dend van 9%, toch nog dusdanig blijkt te zijn geweest dat er geen sprake is van een noodsituatie, ter wijl toch met het lot van zovelen wordt gespeeld. wetten. En als niet tijdig zorgd dat de bakens worden verzet als het getij verloopt dan vallen er meer slachtoffers dan de duizend man, wier bestaan nu op het spel staat. In het licht der omstandigheden lijkt het een beetje raar dat de als één man achter het bestuur staande aandeelhouders in de zaak van de vervanging van het personeel door Indonesiërs zichzelf een winstuitke ring toerekenen van 9Tc. Het is meer dan de rente, welke de spaar- duiten vergoedt. Lot Laten we niet sentimenteel worden, want het is nu eenmaal het lot van aandeelhouders om het financiële risico te dragen. Het is aan de an dere kant ook niet goed om direct afgunstig te zijn als zij bij een gunstige gang van zaken eens een extra voordeel hebben. Per saldo moet de deur van de kapitaalmarkt altijd open worden gehouden door een redelijk divi dendverleden. Een maatschappij die aandeelhouders altijd tekort deed met de uitkeringen uit de winst kan nooit op redelijke voorwaarden nieuw kapitaal aantrekken als de groei van het bedrijf zulks wense lijk maakt. Het is niet voor niets dat de be stuurders van tal van maatschap pijen aarzelen om belangrijke uit breidingsplannen tot uitvoering te brengen, zolang zij er niet zeker van zijn dat er op het geïnvesteer de vermogen een redelijk rendement kan worden behaald. Uit de stroom van Jaarverslagen van de afgelopen maanden is dui delijk gebleken dat het verleden Jaar nog wel schikte met de resul taten, maar dat geen enkele ven nootschapsbestuurder er zeker van is of het dit Jaar ook wel zo zal gaan. Overal worden donkere wolken aan de economische horizon waar genomen, al moet men er natuurlijk voor waken dat de een de ander gaat napraten. Per saldo is het zo dat men zich een crisissituatie kan aanpraten. Wanneer men weten wil uit welke hoek de wind waait, dan gooit men geen steen in de lucht, maar een veertje. Daarom zou er goed aan worden gedaan bij de kabinetsfor matie niet al te zeer te letten op de omstandigheden van het ogenblik, maar op de algehele trend in de wereld, waarvan wij slechts een mi nuscuul deeltje uitmaken. Nederland bestaat als economische grootheid bij de gratie van de EEG, waarvan de meeste landen onze produkten alleen maar opnemen omdat zij in het net van akkoorden verstrikt zit ten. B. de Smaalcn

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7