„Belang Nederland het staat op pel f44.- Boer redt zijn leven door list Geen uitlevering van deserteur Ralph Waver „Uitwijzing is trap na van P f van, Vraag naar het NS- zomermenu 6.25 7.25 Chemische industrie bezorgd over loonsituatie: 8 Dagen kris-kras door Nederland ZESTIENHOVEN IS OVERBODIG PAGINA .6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 JUNI l*— UTRECHT - De aantrekkelijkheid van Nederland als plaats van vestiging voor chemische industrie staat op het spel. Dat heeft de voorzitter van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie, dr. ir. J. van Aken regering en vakcen trales voorgehouden. Het gebeurde op de jaarvergadering van de vereniging. Netwerk De chemische industrie, aldus de heer Van Aken, zal in haar verdere ontplooiingsmogelijkheden sterk worden beinvloed door de uitslag van de loonstrijd, die nu gaande is. Met grote zorg kijkt de chemische industrie naar de pressie Öie van vakbewegingszijde wordt uitgeoe fend in de loononderhandelingssitu- aktie. De dreigementen met een loon explosie doen vrezen, dpt het onmid- dellijk-belang van een hoger geld- inkomen zwaarder wordt gewogen dan het belang van een rustiger, e- venwichtiger ontwikkeling waarbij de inflatie zo beperkt mogelijk wordl gehouden". En hij vervolgde: „Al lang is Nederland niet meer 't land met het lage loonpeil, dat daar om voor industriële vestiging zo aantrekkelijk was". Symptomatisch voor het sociale klimaat noemde de heer Van Aken het ziekte verzuim. In de ons omringende landen, vooral in België is het ziekteverzuim lager, soms veel lager. Hij acht de vraag gewettigd, of ons sociale be stel niet te gemakkelijk gelegenheid geeft tot het verkrijgen van inko men ook als daar geen voldoende prestaties tegenover staan. Hij zag hier duidelijk een taak liggen voor overheid en maatschappij. Ook voor de vakbeweging leek het hem van groot belang, dat deze tendenties worden teruggedrongen. Samenwerking van drie uitgeverijen AMSTERDAM (ANP) Uitgeverij De Arbeiderspers, Em. Querido's Uitgeverij NV en Wetenschappelijke Uitgeverij NV gaan definitief samen De Nederlandse chemische indu strie. aldus dr. ir. Van Aken, be vindt zich in een netwerk van inter nationale verhoudingen en invloe den. Hierdoor is ons land voor ves tigingen en uitbreidingen van pro- dukties in de chemische industrie één mogelijkheid uit vele. Sinds de opbouw van de industrie na 1945 is 't industriële klimaat in ons land goed geweest. Ondernemingen laten zich bij hun keuze van 'n vestigings plaats niet alleen door de recht- In metaal geen uitkering ineens DEN HAAG <ANP) De federatie Metaal- en Electrotechnische indus trie heeft gisteravond verklaard dat een eventuele uitkering ineens na 1 Juli a.s. geen betrekking kan hebben op de metaalindustrie, waar de CAO tot eind 1971 doorloopt. De FME reageert hiermee op berichten dat in een commissie van de SER overwo gen zou worden, aan te bevelen een uitkering ineens aan alle werkne mers te verstrekken. Deze gedachte, aldus dc FME kan uitsluitend betrekking hebben op de CAO's die in verband met de loon matiging per 1 juli a.s. worden ver nieuwd. Man (26) betastte slapende vrouwen ELST iANP) De rijkspolitie in streeks berekenbare kosten leiden, maar ook door het al of niet goed zijn van het industrieel klimaat. Ook t.a.v. het industriële klimaat is internationaal denken van grote betekenis en men mag zich wel met enige zorg afvragen, aldus de heer Van Aken, of het besef dat wij niet geisoleerd leven wel voldoende aan wezig is. De heer Van Aken herinnerde aan de concurrerende krachten, die zich in een flink aantal havengebieden in Westeuropa aan het ontwikkelen zijn. Gigantisohe plannen zijn in ontwikkeling in Hamburg, Londen, Antwerpen, Le Havre en Marseille. ADVERTENTIE werken. De drie ondernemingen had- i Eist heeft een 26-jarige man aan- den hiertoe reeds in maart in prin- gehouden die er van wordt verdacht cipe besloten. dat hij verscheidene malen 's nachts Er is een holdingmaatschappij op- I in huizen binnen is geslopen om Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. ~v voordelig TC7 uit met NS Verontruste advocaten: AMSTERDAM (ANP) Twintig politieke overtuiging uit de advocaten en procureurs in de ar rondissementen Amsterdam, Den Haag. Rotterdam en Utrecht hebben ln een telegram aan de minister van Justitie naar aanleiding van een eventuele overlevering van de Ame rikaanse deserteur Ralph Waver aan het Amerikaanse gezag, hun ernsti ge verontrusting uitgesproken indien de minister voornemens mocht zijn tot overlevering over te gaan. Zij dringen er bij de minister op aan het verzoek van het Ameri kaanse gezag geen gevolg te geven. Geheel afgezien van de Juiste in terpretatie van het verdrag van Lon den van 1951 (het zogenaamde NAVO-status verdrag) komt het de ondertekenaars van het telegram voor dat het voor de Nederlandse rechtsorde elementaire beginsel van asylrecht, zoals dit o.m. is vastge legd in artikel 22 van de vreem delingenwet, in ernstige mate zou worden aangetast en uitgehold in dien zou blijken dat dit beginsel niet van toepassing is op Amerikaanse militairen, die op grond van hun r kaanse strijdkrachten in Neder] deserteren. Hierbij komt, aldus de Jurii dat de betrokken deserteur meer een half Jaar met volledig mede ten van de minister in Nederlj heeft verbleven en dat op dit ment een herzieningsproces krachtens artikel 29 der vreemdel genwet bij de minister aanhangig Onder deze omstandigheden zou uitermate onbevredig achten indien tot overlevering worden besloten. Ook een twintigtal organisa heeft gistermiddag een brief a geboden aan de demissionaire ra ring De Jong. waarin zij him ontrusting uitspreken, over de gelijke uitlevering van Waver de Verenigde Staten. In de brief wordt er bij het kt net op aangedrongen niet in te op het verzoek van de Amerikaai regering tot uitlevering. Waver r* middellijk in vrijheid te stellen hem alsnog de toegezegde verbij] vergunning te verlenen. ln Engeland zijn de hotpants het nieuwe uniform geworden voor de stewardessen van Skyways International. Voor de meisjes die deze kledij wat te karig vinden is een apart rokje ontworpen dat er overheen gedragen kan worden. Maar de stewardessen hebben al laten weten met de hot pants zeer tevreden te zijn. .Jiet rokje zal alleen worden gebruikt als het koud is", zo deelden de dames mee. gericht onder de naam NV Singel 262. Onder deze holding maatschap pij zullen ressorteren de drie werk maatschappijen: NV uitgeverij de Arbeiderspers. Em. Querido's Uitge verij NV en Wetenschappelijke uit geverij NV. De drie werkmaatschappijen gaan zo volledig mogelijk samenwerken op de terreinen van produktie, ad ministratie en verkoop, zo deelt de raad van commissarissen van de nieuwe houdstermaatschappij me de. Elk der drie uitgeverijen blijft echter onder haar eigen naam haar fondsvorming verzorgen en streeft daarbij naar het behouden van de eigen identiteit. Assuradeuren in Noorclwijk bijeen SCHIPHOL (ANP) Het tot nu toe onopgelost gebleven vraagstuk hoe het risico van de onberekenbare vliegtuigkapingen door de interna tionale verzekeringswereld kan wor den gedekt, vormt een van de be den gedekt, vormt een van de be langrijkste agendapunten van de 31ste jaarvergadering van de inter nationaal Union of Aviation Insures Voor deze bijeenkomst, die van 8 tot 10 juni in hotel Huis ter Duin in Noordwijk zal worden gehouden, worden in de komende dagen op Schiphol 120 internationale lucht vaartassuradeuren uit 30 landen verwacht. De gedelegeerden zullen zich beraden over de vraag hoe de enorme risico's van het kapen kun nen worden gedekt en daarbij heeft men dan speciaal het oog op het opblazen van 4 grote machines in het afgelopen Jaar in het mid den oosten, die tezamen een waarde hadden van 170 miljoen gulden. ADVERTENTIE Deze zomer kunt u in 50 stationsrestaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van x voordelig V eten bij NS vrouwen in hun slaap te betasten. Als zij begonnen te gillen, wist hij steeds weer snel te verdwijnen. In een aantal gevallen heeft de man een buitenlander zijn vreemde handelingen verricht, als de echtge noten naast hun vrouwen lagen te slapen. De politie heeft de naam en de na tionaliteit van de verdachte niet meegedeeld. Hij is overgebracht naar het huis van bewaring in Arnhem. Confectiefabriek sluit: ontslag voor 190 man NIEUW BUINEN (ANP) De NV herenconfectiefabriek A. J. de Levi- ta en Co. zal maandag de produktie in Nieuw Buinen (Dr) 190 werk nemers beeindigen. Alle perso neelsleden 120 vrouwen en 70 mannen is per die datum ontslag aangezegd. De directie van De Lavita en Co heeft meegedeeld dat het bedrijf na financiële moeilijkheden in 1969 ge tracht heeft door een reorganisatie in alle sectoren de rentabiliteit te herstellen, 'n Voortdurende stagnatie ln de afzet van herencostuums en colberts veroorzaakte echter ook in 1970 „een aanzienlijk verlies". De Amro-Bank heeft het krediet aan het bedrijf opgezegd. Werknemers- en werkgevers-orga nisaties zijn door de directie van de fabriek voortdurend op de hoogte Nederlandse pater terug uit Mozambique SCHIPHOL (ANP) Pater W. van den Hout, de enige Nederlander onder de 40 missionarissen van de Congregatie van de witte paters, die door de Portugese regering Mozam bique ^ijn uitgewezen, is gisteren in Nederland teruggekeerd. Een weëk voor het uitwijzingsbevel werd uitgevaardigd had den de witte paters, zoals bekend zelf al bekend gemaakt dat zij, uit protest tegen de steun van de kerkelijke overheid aan de koloniale politiek van Portugal. Mozambique per 1 juli zouden verlaten. „Ik beschouw de uitwijzing als een trap na van de Portugese autoritei ten" aldus verklaarde pater Van den Hout op Schiphol, „maar dan een die ons niet ongelegen komt, want nu beseffen veel meer mensen, vooral in Mozambique zelf, wat de werkelijke reden was van ons be sluit het land vrijwillig te veriater en ons werk op te geven. Ons hoofd bestuur in Rome is nu bezig een ver klaring op te stellen waarin de be schuldigingen van minister Rui Pa tricio, die tot onze uitwijzing heb ben geleid, worden ontzenuwd". „Wij hebben besloten Mozambique te verlaten", aldus pater Van der Hout, die ruim dertien jaar in Mo zambique heeft gewerkt, „omdat w'. ons werk niet langer naar behoren konden doen. Dat werk bestaat eruit de bevolking zoveel mogelijk te hel pen bij haar ontwikkeling op aller lei terrein. Dit druist in tegen de politiek van de Portugese autoritei ten. die Mozambique nog steeds als Portugees eigendom beschouwen en de bevolking niet willen ontwikk®- gehouden van de ontwikkelingen, len, maar dom houden; d.v nel ontwikkeld genoeg om orders te kunnen gehoorzamen en als landar beider te werken". „Wij hebben jarenlang geprobeerd de Portugezen niet voor het hoofd te stoten en niets te doen dat ver keerd zou kunnen worden geïnter preteerd, maar op den duur ging dat niet langer meer. Wij waren bang dat de bevolking ons zou gaan ver eenzelvigen met de Portugese auto riteiten, tot wie ook de bisschoppen behoren, die zich bv. weigeren uit te spreken over het optreden van de geheime politie en de honderden ge vallen die bekend zijn van mensen die de gevangenis niet levend heb ben verlaten". Van de opstand tegen het Portu gese gezag was in het gebied waar pater Van den Hout werkte niet veel te merken. „Hoewel het door de Frelimo beheerste gebied zich ook in onze richting uitbreidde, speelde de strijd zich toch voornamelijk ver in het noorden af. Wel werd ik voort durend door de bevolking op de hoogte gehouden van de ontwikke lingen, maar ik moest daarmee zeer voorzichtig zijn want de geheime po litie had overal betaalde spionnen zitten", aldus pater Van den Hout. Drie kinderen omgekomen VELDHOVEN (ANP) De 7-Ja rige Thea Kox uit Veldhoven (NB) gistermiddag verdronken in het riviertje De Dommel. Het kind reed mee op een traktor, die een hooi- schutmachine trok. De tractor, die werd bestuurd door de 17-Jarige neef van het meisje, sloeg bij het maken van een bocht om en kantelde in het riviertje. Zowel de bestuurder als het meisje kwamen onder het voertuig terecht. Onmiddellijk toe geschoten voorbijgangers probeerden vergeefs het voertuig te verplaatsen. Wel wist men het hoofd van de 17-jarige bestuurder zolang boven water te houden tot meer hulp kwam opdagen. Voor het meisje kwamen de reddingacties te laat. In Fijnaart (NB) is gisteren de 4-Jarige Cornelis van der Merbel om het leven gekomen toen hij met zijn fietsje bekneld raakte tussen het trottoir en een vrachtwagen. Het kind viel en werd overreden. De 3-jarige Edwin Steunenberg is gisteren bij een verkeersongeluk in 't Harde om het leven gekomen. De kleuter liep vanachter een gepar keerd staande personenauto de rij weg op, waar hij door een Juist pas serende auto werd geschept. ROTTERDAM (ANP) „Er zijn geen economische gronden waarop de luchthaven Zestienhoven zou moe ten worden gehandhaafd, laat staan uitgebreid. Met Schiphol op een af stand van 42 kilometer van Rotter dam is de economische waarde van een internationaal vliegveld bij de Maasstad twijfelachtig". Dit vindt het centraal actiecomité „Anti-bul- derbaan" uit Rotterdam in een rap port dat gisteren is uitgegeven. Het comité is tot de publikatie gekomen naar aanleiding van een rapport over de ontwikkeling van de luchthaven, dat in opdracht van de gemeente Rotterdam is gemaakt door de NV Naco. Het comité zegt in zijn rapport verder dat de kans groot is dat Zes tienhoven zal gaan fungeren als af- val-vlieghaven, voor voor Schiphol hinderlijk verkeer. Uit milieu-hygië nische overwegingen is uitbreiding van het vliegveld in strijd met de aanbevelingen van het openbaar lichaam Rijnmond ter verbetering van het woon- en leefmilieu. Het actiecomité is van mening dat het rapport een te optimistisch beeld geeft van de geluidshinder-proble- men en van de kosten van de Rot terdamse luchthaven. Het Naco-rap- port zegt dat het uitstellen van de bouw van een tweede nationale lucht haven elders in het land door de aan leg van een tweede baan op Zestien hoven een besparing van f23 mil joen zal opleveren. Het comité daar entegen komt in zijn berekeningen tot een nadelig saldo van f 74 mil joen. Bovendien, zegt het actie comité in zijn rapport, zal de aan leg van de baan door de ligging zeer aanzienlijke, economisch niet-ver- antwoorde ontruimingskosten met zich mee brengen. Al deze kosten en het ontbreken van een duidelijke economische noodzaak van een lucht haven rechtvaardigen volgens het comité niet de extra milieubelasting, die een dergelijke uitbreiding met zich mee zou brengen. Daarom ziet het acticomité Zestienhoven het liefst helemaal verdwijnen. OVER VAL VAN DRIE MAN OP BOERDERIJ Girokantoor in Leeuwardetfi 5U DEN HAAG (ANP.) De mil in terraad is akkoord gegaan met vestiging van een postgirokantoor it< Leeuwarden. Dit nieuwe kantooi at dringend nodig in verband met grote aantal dagelijks binnenkom de aanvragen om nieuwe girore ln ningen. Het aantal schommelt t >a sen de 1.000 en 1200 per dag eii^. van die omvang, dat deze stroom i v aanvragen door de bestaande k toren in Den Haag en Arnhem i ;t: meer kan worden verwerkt. Het ligt in de bedoeling in het nl if kantoor te beginnen met 300 p ie soneelsleden en naar verwacht e zal dit aantal binnen enige Jar uitgroeien tot 800 a 1.000 employé Uit een oogpunt van dienstva li ning heeft de PTT de vestiging i een kantoor in het oosten van land ernstig overwogen. Het stret9 bevordering van de werkgs i genheid in de dienstensector heeft evenwel toe geleid, dat de minis! beslissing ten gunste Leeuwarden heeft genomen. Proef vertaling in Afrikaans van deze tijd Het Zuidafrikaanse Bijbelgeno schap bereidt een nieuwe vertal van dé" bijbel in' het hedendaa Afrikaans voor, Als "proefvel ling" zijn reeds zes bijbelge< verschenen: 1. Samuël, Amos leagi (Maleachi) uit het Oude TedJ, ment en het evangelie volgens hannes, de brief aan de Filippen p, en die aan de Kolossenzen uit Nieuwe Testament. De proefvel ling is bedoeld om uit reacties 1 lezers aan de weet te komen hoe bijbellezend publiek deze nieuwe t taling waardeert, in hoeverre gel [J te maar verouderde woorden en t )a drukkingen vervangen kunnen w de, door duidelijk, modern Al kaans en in hoeverre de gehechth e aan oude uitdrukkingsvormen in nu nog zo vertrouwde bijbel dit sl ven naar modernisering doorkrii d Bij eerste kennismaking, aldus Joh. Dreyer in "Die Hervormi valt op. dat de strijd van de niec£n vertaling vlotter is en dat de 1 Iers geprofiteerd hebben van de genomen kennis van de oude bijl talen' en het diepere inzicht in achtergrond van het oude o ten. Veel Nederlandse woorden 1 uitdrukkingen uit de huidige ver Q ling zullen, zo blijkt uit de proef) r taling, in de toekomst het veld m ji ten ruimen voor typisch-Afrikaani ADVERTENTIE LEEUWARDEN (ANP) De of ficier van Justitie bij de rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren tegen de 22-Jarige fabrieksarbeider Jacob K. uit Leeuwarden een gevangenis straf van 2% Jaar met aftrek geëist wegens ijn aandeel in de overval op de veehouder Jenze de Jong uit Wanswerd in de nacht van 26 op 27 juli 1970. Twee mededaders, de 23-jarige Hendrik D uit Leeuwar den hoorden resp. een gevangenis straf van twee Jaar met aftrek en van een jaar en drie maanden met aftrek tegen zich eisen. De hele aanleiding tot de overval, zo bleek op de zitting, was in een cagé te Us Mem begonnen. Een be zoeker vertelde het drietal over boer Jenze, zoals men hem noemde. Hij bleek vaak de café's in de Friese hoofdstad te bezoeken, gaf graag een rondje weg en de contacten die hij opdeed in deze établissementen liepen vaak uit op bezoeken aan zijn boerderij waar meer dan eens Jon gelui logeerden. Ondanks de vrijge vigheid van boer Jenze was zijn fi nanciële positie niet rooskleurig. Opgehitst door deze verhalen trok het trio nog diezelfde nacht in een geleende auto naar Wanswerd. Ze zouden boer de Jong „es mores gaan leren". Vergeefs probeerde men via het dak binnen te komen. Daarna wer dde voordeur ingetrapt en de veehouder, die door het lawaai uit angst onder zijn bed was gekropen, werd eronder vandaan gesleurd en in zijn pyama („kleren hoefde hij niet meer aan te trekken") naar beneden genomen. Daar werd het slachtoffer op een stoel neergezet, die daarop naar achteren werd ge trokken. In deze allerminst gemakke lijke houding kreeg de veehouder een mes op de keel gezet, een an der op zijn borst en een der over vallers dreigde hem de oren af te snijden. Boer Jenze bedacht op dit mo ment evenwel een list. die hem ver moedelijk het leven redde. Hij ver klaarde zich bereid de volgende dag met een der overvallers naar de no taris te zullen gaan om daar 3000 gulden te gaan halen. Eerder had hij zijn belagers ieder 100 gulden geboden, maar ze eisten ieder het tienvoudige. Hij waarschuwde het drietal nog dat ze zijn voorstel beter konden aannemen, omdat zijn af wezigheid 's morgens om zijn koeien te melken direct zou opvallen. De overvallers gingen op hhet aan bod in. Een van hen ging mee met de boer om hem op het land te be waken, de beide anderen brachten in tussen de geleende auto terug. Tij dens het melken lukte het boer De Jong aan zijn bewaker te ontko men. Hij zwom de Wanswerder vaart over en kon zodoend bij een buurman de politie de politie alar meren. De overvallers werden kort daarop gepakt. Het verhoor van de verdachten verliep niet altijd even rimpelloos. Vooral Jacob K was nogal geprik keld. Op een gegeven moment riep hij uit „een stelletje vervelende klie ren zijn jullie. Wat er staat klopt allemaal precies. Laten we er niet verder over doorgaan". Toen Anne F. kort daarna de rechtbank vertelde hoe hij tijdens zijn bewaking op het land even in zijn auto was gaan zitten (waardoor de boer de benen kon nemen) meesmuilde Jacob. „Och och, dat is schandalig, dat doe je toch niet". De officier wees in zijn requisi toir op de lange rij misdrijven die de beide hoofddaders reeds op hun naam hebben staan. In deze zaak was tegen alle drie ook afpersing ten laste gelegd. „Een ernstig misdrijf", aldus de officier van Justitie, die meende dat geldgebrek de achter grond was van de tocht naar Wans werd. De officier had grote bewon dering voor boer De Jong, die in zulk een benarde situatie toch kans had gezien een list te bedenken. 8 Dagen treinen op de tienertoer voor I tLm stafci Extra plus, half geld op de bus. x voordelig w uit met NS

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6