en likje verf' hebben de vrouwen altijd al gebruikt w A M, Illll !;'ÏÏ4 LICHAAMSVERZORGING WAS EEN KWESTIE VAN STAND PALET Mannen in katoen LEIDSCH DAGBLAD In de Duitse stad Karlsruhe werd enige tijd geleden een wetenschappelijk congres gehouden over cosmetica, onder de naam "Kosmetiktage". Gedurende vier dagen was er een lange rij van sprekers, die naast de zuiver cosmetische onderwerpen, ook andere punten aan de orde stelden, zoals plastische chirurgie. Prof. dr. G. Hopf, de president van het curatorium, stelde dat de cosmetica nog te veel niet te verwezenlij ke dromen laat bestaan bij de gebruiksters. En juist die ver keerde voorstellingen kunnen volgens hem door een betere doorvoering van wetenschappelijke theorieën worden ver meden. Met dat doel was er tijdens dit congres naar een confrontatie gezocht tussen enerzijds de wetenschapsman en anderzijds de industrie met een tentoonstelling. Voor de vele duizenden bezoekers was ongetwijfeld het lesgeven in het gebruik van cosmetica ook voor mannen het interessantst. De lezing van prof. dr. René König. directeur van het sociologisch researchinstituut van de Keulse universiteit, waaruit we een stukje lichten was echter ook van belang. smetica is net zo oud als de mensheid. We kunnen dien dat de verzorging van het uiterlijk al in de leeuwen de gewoonte was en dat de mensen toen lepten" voor de verzorging van het lichaam ken- voor de bereiding van een smakelijke maaltijd. we naar het oude Egypte n we daar niet alleen tal duigen" die men in de N, e v/ereld ook nu nog ge ils schminkpaletten, spie- 1 zalven, (crèmes) pruiken wimpers maar ook een jheidenheid aan gespecia- jersoneel. De kapper, Isspecialiste en manicure 'ivilege van deze tijd. Er ïlce ïgeveer uit het jaar 1500 >6(1 :n beeld van een vrouw ier door slavinnen, die alle- b if bezig zijn met schoon - rging. Zo waren er al otö ii soorten kappers en spe- G 'oor de behandeling van m. Belangrijk in die da- uur i de mensen die konden L. j een facet van de schoon- Veil rging dat er in onze tijd uit is. Wij houden het p afwasbare „verf". Kapsel orgd kapsel is altijd een onderdeel van het uiter st. Bij talloze primitieve 'er de gehele wereld vin- n grote verscheidenheid tpmaak. Vaak worden ze lat ze beter in vorm blij- mdere keer worden ze iitige stoffen in vaste iracht, het hoofd wordt t ware met een „helm" n zette allerlei versierin- t hoofd van o.a. veren >ge bouwwerken. Konin- Antoinette van Frank- daar een zekere faam kende men al heel /erven en tatoueren van s, schouders, nek buik, CDl tenen. Het veelkleurige make-up, dat een tijd oral bij de hippie-jeugd ang was, was echt niet Lippen en oren werden en met rijke versierin- F". Zelfs de neuswand ioord. Nu nog dragen de 'i Appenzeller gouden de oren en de Indische ins, nih UJ jr if vrouwen briljanten in de neus. Ook de tanden werden versierd, geverfd, geslepen in een puntvorm of een voudig weggehaald. In Australië bestaan er nog stammen die de voorste snijtanden uit de mond slaan, zodat hun gezicht meer op een regenwolk gaat lijken. Het is niet mogelijk in een paar woorden het ongelofelijke aantal capriolen te schetsen die de mens uithaalt om z'n lichaam te veranderen. Norm Waar we de mens ook in maat schappelijke samenhang aantreffen, altijd maakt hij een beeld van zichzelf. Met andere woorden hij geeft een optische voorstelling van hoe de mens er uit moet zien. Men legt een norm aan. Iedere groep wil deze norm zoveel mo gelijk benaderen. (Het modever schijnsel). Dat doen ze met ver schillende middelen; de grond daarvoor is zelferkenning, confir matie. Voor het overige heeft de groep dat belang niet maar wel van een intern onderscheid naar ge slacht, leeftijd en beroep. Het ver schil tussen mannen- en vrouwen kleren hangt samen met het idee dat men zich van de geslachten maakt. Dat idee kan de verschillen beklemtonen maar ook versluieren. Zo speelde op dat terrein het ver schil tussen mannen en vrouwen in het oude Griekenland en Rome maar een geringe rol. In andere culturen werden de verschillen sterk aangedikt. Mensen die een belangrijke functie bekleden als de machtsvertegenwoordigers en ook figuren in de religie hebben over al ter wereld hun eigen kleding, die hun stand aangeeft. Standen Dit alles is niet alleen een opti sche verandering maar ook het re sultaat van een bijzondere verzor ging. Waar we ook bij de primitie ve volkeren kijken, overal zien we dat de belangrijke persoonlijkhe den beter verzorgd zijn. Het stands verschil houdt het idee in stand dat je er dan verzorgder moet uit zien. Mensen die er minder verzorgd uitzien worden minder gewaar deerd, dit gaat zelfs op voor de meest primitieve volkeren. De ui terlijke verzorging hangt dus sa men met de status van de mens, daardoor krijgen cosmetica en ver zorging van het lichaam een bij zondere waarde. Plastische chirurgie Naast de socio-culturele belangen hebben cosmetica en lichaamsver zorging nog vele andere aspecten. Veel hygiënische en medische pro blemen spelen hierbij een rol. W. E. J. Scheidrzik geeft in een boek over plastische chirurgie aan wat het belang hiervan is. Er is gebleken dat 60 pet. van ge detineerden in gevangenissen licha melijke gebreken heeft. Dit is drie maal zoveel als het normale ge middelde. Als men nu, tijdens de gevangenschap de lichamelijke ge breken wegnam, zonk het aantal dat naar de cel moest terugkeren (20 pet.) enorm. Van de geope reerden kwam maar 2,3 pet. terug. Ook in de dierenwereld blijkt dat afwijkingen niet worden ge duld. Als men ziet hoe zij optre den tegen soortgenoten met een af wijking, komt men diep onder de indi-uk. Dit zelfde vinden we bij de mensen. Denken we maar eens aan de pigmentering van de huid. Roodharigen hebben het niet ge makkelijk gehad. Zij moesten vele vooroordelen overwinnen. In Ame- ii.it»? rika heeft men de roodharigen lan ge tijd van gewelddadigheid beticht. Dit zou het gevolg kunnen zijn van de minderwaardige behandeling die deze mensen zich hebben moeten laten welgevallen. Aan roodharig heid zijn ook altijd allerlei veron derstellingen met betrekking tot de sexuele potentie verbonden. Verder is vastgesteld dat een afwij king de communicatie blokkeert. De afwijking hoeft niet zo ingewikkeld te zijn. We hoeven alleen maar te denken aan een totaal onopgemaak te verkoopster in een parfumerie. Lichamelijke afwijkingen zullen isolatie kunnen veroorzaken; hier ligt een taak voor de plastische chirurgie als sociale hulp. Eigenaardig Eigenaardig is dat vrouwen cos metische technieken altijd als vanzelfsprekend hebben aanvaard, maardat mannen er altijd afwij kend tegenover stonden. Een al te grote lichaamsverzorging zag de man als iets vrouwelijks. Ook dit is nu een beetje aan het verdwijnen. We vinden steeds meer mannen die gebruik gaan maken van cosmeti sche produkten. De herenkapsalons gebruiken steeds meer cosmetica, denken we maar eens aan haar- versteviging, haarlak en lotion. De lichaamsverzorging is altijd belangrijk geweest. Denk maar eens aan h'et insnoeren van de voe ten van de Chinese vrouwen, dat was een typisch kenmerk van de ho gere klasse. Die vrouwen konden nauwelijks lopen, ze moeten wor den gedragen of gereden. Daarmee werd de politieke belangrijkheid van hun klasse duidelijk aangege ven, net zo als bij de Chinese man rijnen die hun vingernagels ex tra-lang lieten groeien om te de monstreren dat ze geen handenar beid behoeften te verrichten. In Amerika is er nu de revolutionaire rol die het kroeshaar van de ne gers speelt. Natuurlijk is er een spe ciaal produkt dat het haar glad maakt, tenminste in de tijd dat de neger zich probeerde aan te pas sen bij zijn blanke omgeving. Nu is de situatie omgekeerd. De „A- frican Look", een kroezig kapsel dat het hele hoofd als een kroon ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl.. BREESTRAATK)8a-ll2 LEIDEN omgeeft. Dit is een symbool, net als het lange haar van de Jeugd. Natuurlijk blijven cosmetica en lichaamsverzorging een pc .oon- lijke aangelegenheid, maar ander zijds mogen we niet te licht den ken over het sociale belang. I# Bij de foto's: Boven een stukje evolutie in het make-up en de haarmode. Trudy Labij als jonkvrouwe uit het Rococo-tijdperk; de miss New York uit 1947 en het nieuwe gezichtje van deze zomer. Achter een grote toïlett afel, met tal van potjes en tubes werkt de vrouw aan haar uiterlijk. (Foto Helena Rubinstein) De make-up moet aangepast worden aan de kledingook een punt dat de overweging ruimschoots waard is (foto links beneden). Vooral het goed en deskundig aanbrengen van oog-make-up is van enorm belang (foto hierboven). Oogschaduw en eyeliner in een kleur zijn voor deze zomer een „must" geworden. Max Factor bracht een, vooral voor de vakan tie handig doosje op de markt waar eyeliner en oogschaduw in poeder- vorm samen in zijn gemonteerd. Er zitten drie tinten oogschaduw in b.v. van zeer licht tot mosgroe nig en twee kleuren eyeliner, licht en donkergroen. De prijs ligt rond de f 15,-. Wat duurder is het produkt dat dr. Payot liet aanrukken. Het is een elegante marineblauwe plat te doos, compleet met spiegel die alles bevat wat nodig is om een he le dag een stralende make-up te be houden. De doos kost wel f 27,50. jf|| In de doos zitten drie kleuren ombre douce, een oogschaduw in zachte, diepwarme kleuren, één fg|| kleur compact eyeliner en een duo- blush ter accentuering van ge- zichtslijn, op wangen of over het hele gelaat voor een stralend na tuurlijke teint. In een apart vak zitten drie mini-penselen voor het aanbrengen van oogschaduw, eye liner en duo-blush. Niet in een doosje maar In aparte flesjes zitten de „Lovin' eyes" van Invite. General Cosme tics heeft nu dus ook een vloeibare parelmoerachtige oogschaduw, die wel enige zorg bij het opbrengen vereist maar erg mooi blijft zitten, en een eyeliner in de zelfde kleur nuances. Daarnaast is er nu een wenkbrauw-make-up in poeder- vorm. De vloeibare oogschaduw kost f 3,95, de eyeliner f 2.95 en de eyebrow compact kost 2,95. Gloria Emerson, de modere dactrice van de New York Times, is oorlogscorrespondentie in Viet nam geworden. Voordat ze naar het front vertrok vertelde zij aan een paar Amerikaanse damesbla den niet tegen haar nieuwe func tie op te zien omdat ze in Rome en Parijs voor hetere (zij het minder afschrikwekkende) vuren heeft ge staan. „De mensen hebben er geen idee van wat er allemaal voor komt kijken eer Je in de krant kunt schrijven dat de rokken korter of langer geworden zijn". Mode-ont werpers, zo zegt Gloria Emerson, leven nog in de middeleeuwen. Ze gedragen zich als feodale vorsten en eisen bij voorbaat dat Je alles prachtig vindt. liet interesseert hen niets of de vrouwen een bepaal de mode welke kunnen gebruiken e ze hebben niet eens in de gaten dat de straatmode steeds belangrijker wordt. De dertig-jarige Parijse mo de-ontwerper Yve§ St. Laurent, die er voor zorgt dat de „jet set" er steeds bonter bij loopt opende ook een herenboetiek in Londen. Het hele hippe Engelse modewereldje kwam kijken inclusief de Rolling Stones, twee Beatles en lord Snow- don. De echtgenoot van prinses Margaret, die tijdens de Parijse shows als modefotograaf geen on bekende is, bestelde bij Saint Lau rent een heel stel pop-art truien, heel sexy. En dat zal de „betere kringen" wel weer stof tot enige spitse opmerking geven. Induna Corset Industrie NV (Uden) en Textielwerke Giselher Menge KG in Schieder (West- Duitsland) hebben besloten tot een verkoopsamenwerking voor wat betreft him collecties foundations en lingerie, die onder de merken Pastunette en Pompadour op de markt worden gebracht. Het doel van deze samenwerking is in de eerste plaats het versterken van de positie op de thuismarkten door het aanbieden van een complete en nauwkeurig afgestemde collectie lingerie en foundation. De schoonheidsverzorging, voor en na het zonnebad begint nu weer belangrijk te worden. Helena Ru binstein bracht een heel fijne „Af ter tan beauty" op de markt. Ui teraard niet goedkoop, een onge veer 150-200 cc plastic potje kost f 11,50, maar wel heel fijn. Het is een geparfumeerde vetvrije emul sie, speciaal bestemd voor na het zonnebaden om een bruine kleur te helpen behouden. Het voorkomt uit drogen en vervellen. Het preparaat is geschikt voor de meest gevoelige huidtypes. O Ook het huis Payot komt voor de vakantie met een hele se rie preparaten. Om maar eens een greep te doen uit het arsenaal: de creme. anti-solaire Een vette zeer goed houdbare crème met een be schermende werking tegen weer kaatsing van zonnestralen bij zo mer en wintersport. Het produkt is vooral geschikt voer de gevoelige en nog zo tere kinderhuidjes. Ook voor na het zonnebad is er van dit zelfde huis een crème, heerlijk ver frissend. die na een misschien wat overdadig zonnebad irritaties en jeuk onmiddellijk verzacht. Bruin worden zonder zon is eigenlijk de ideale oplossing voor de stadsmens, die toch niet als een typisch bleekneusje aan het zonni ge vakantiestrand wil verschijnen. Al veel firma's hebben gepro'^ord een echt goede zelf-bruinende crè me te ontwerpen maar vaak zon der succes. Jeanne Catineau heeft voor dit seizoen een crème-auto- brunissante ontworpen, die na en kele uren al een kleurtje geeft en na enkele dagen water en zeephe- bestendig is. De crème is echter geen beschuttingsmiddel tegen de kwa lijke inwerkingen van de zonne stralen, daarvoor is weer een an dere crème nodig, tja, mooi zijn blijft steeds maar geld kosten Gelukkig is er de laatste Jaren in de herenmode heel wat veran derd. Het is niet altijd meer grijs of donkerblauw, ook vrolijke kleu ren mogen, zelfs voor het officiële „pak". De vrije tijd, die steeds een grotere plaats gaat innemen, vraagt natuurlijk om echte fijne kleding voor deze vrije dagen. Een paar Jaar geleden betekende dat een spijkerbroek, weekender of trui, geiteharen sokken en sandalen. Zo gingen de mannen ook met vakan tie waardoor zij onder alle omstan digheden duidelijk herkenbaar ble ven. Ook dat is de laatste Jaren sterk veranderd. Men is zich gaan realiseren dat „vrije tijd" iets an ders is dan uitrusten van het werk. Dit leidde tot een grotere inte resse voor kleding die informeel Is, prettig zit en vooral modieus is. Hoewel de confectionairs deze ontwikkeling op de voet volgen is het geen gemakkelijke opgave pre cies de kleding te ontwikkelen die aan deze drie „hoofdeisen" beant woordt. Toch blijkt men hieraan be trekkelijk goed te kunnen voldoen. Ten aanzien van de draageigen- schappen vormen de zuiver katoe nen stoffen de ideale oplossing, terwijl aanwijzingen voor func tionele mode ieder Jaar door Ca- suel Cottons worden aangedragen. Deze vrijetijdscollectie voor man nen wordt door Europese top-ont- werpers samengesteld uit 100 pet. ka toenen weefsels en breisels. Deze ontwerpen worden dan weer op hun beurt ter beschikking gesteld aan de belangrijkste Europese con fectionairs, die kosteloos en exclu sief voor hun land een of meer mo dellen ln hun nieuwe collectie kun nen opnemen. Dat de confectie-ln- dustrie deze mode- en stoffenindi- caties voor de vrijetijdskleding enorm op prijs stelt, blijkt wel uit het aantal confectionairs in bin nen- en buitenland dat ieder Jaar aan Casuel Cottons deelneemt. Op een foto een voor de Neder landse man beslist niet alledaags maar wel zeer aantrekkelijk kos tuum. Tom Gilbey ontwierp dit „Jachtkostuum" oorspronkelijk voor de warme streken, maar bij mooi weer aan de plassen of op de bou levard zal het pak het ook uitste kend doen. Het model bestaat uit een safari-jasje met korte broek. De laatste is gemaakt uit een onge bleekte katoenen canvas en voor het jasje is een grove katoenen ra- schelkant gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17