,ONDEN NOG VIJF JAAR IN DE RATS VOOR RAMP Nfi t I L^*£ï 'evaargroeit Arts staat niet buitenspel door doe-het-zelf-test zwangerschap Moeders I voor j moeders j RDAG 5 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 miljard gulden schade en doden: dat was de balans van de ramp, die zuidwest Nederland in trof. Het is niet algemeen bekend, inden in die dagen ternauwernood :n veel groter ramp is ontsnapt. Wan- le storm nog maar iets langer had ge- (en het water in de Theems iets hoger >pgestuwd, zou een miljoen Londe- met de verdrinkingsdood bedreigd [eweest en zou tien miljard gulden 5 zijn berokkend, nog afgezien van onberekenbare cultuur-historische verlie zen. Nog minder bekend is, dat deze gevaar lijke situatie, waaraan tot dusver niets is gedaan terwijl in ons land de beschermen de Deltawerken hun voltooiing naderen, geleidelijk aan verergerd is. Nu neemt Lon den eindelijk maatregelen en wordt een be gin gemaakt met de bouw van een vloed bescherming, die op z'n vroegst in 1976 zal zijn voltooid. Men hoopt nu maar, dat de natuurkrachten zich tot die tijd koest houden. !n levert thans een strijd te- I klok. Geruime tijd geleden 1969) schreven wij reeds ontdekking van een aantal jeologen, dat Engeland "kan- i een dwars over het eiland lijn van noordoost naar zuid- let zuidoosten met Londen (leidelijk ten opzichte van de el, het noordwesten stijgt, d dobbert op de aardkorst [ijsschots op woelig water, hans gebleken, dat dit pro- ter verloopt dan men aan- k had gedacht. Bovendien f oeverbeschermingen langs ims van Londen naar zee l om overstromingen bij de Bonding tegen te gaan. Dit jetekent, dat bij sterke verho- jn het waterpeil bij zware ihet opdringende water ten ]an Londen minder uitwijk- iheden heeft overgehouden vloedgolven van catastrofale pieer kans maken om het le Londen te bereiken. lende Britse hoofdstad. Zelfs royale sluizen in een vaste dam zijn onvol doende om de Theems in staat te stellen, deze tweede belangrijke func tie te vervullen. Derhalve moest men besluiten tot een beweegbare waterkering, die al leen bij overstromingsgevaar geslo ten behoeft te worden. In principe zoiets als de stormstuw in de Hol landse IJssel. Men heeft lang geaarzeld bij de keuze van de meest geschikte plaats. Het aantrekkelijkst leek aanvanke lijk een plaats zover mogelijk naar het oosten (in de tekening aangege ven met het nummer 3) waardoor een zo groot mogelijk gebied be scherming zou krijgen. Men achtte het echter een bezwaar, dat het ge hele havengebied dan achter de stuw zo komen te liggen, waardoor deze enorme afmetingen zou moeten krijgen om ook de grootste schepen in tweerichtingverkeer doorgang te kunnen geven. In de tweede plaats heeft men gedacht aan een water kering die door zijn westelijke plaats (nummer 1 in tekening) alleen het hart van de city en het stroomop- men. Dat zou wel goedkoper ge weest zijn, maar de gevaren voor het oosten van Groot Londen zouden dan geenszins verminderd zijn, inte gendeel. Uiteindelijk is een typisch Engels compromis gesloten, namelijk een "barrier" bij Crayford Ness in Sil- vertown, op de tekening aangegeven met het nummer 2, waar de geolo gische bodem- en oeveromstandighe den het gunstigst zijn. Rijzende dam Op dit punt is de rivier ongeveer 300 meter breed en bovendien pas seren hier vrijwel geen schepen van meer dan 10.000 ton. Daardoor kon men de omvang van de geprojec teerde vloedkering aanzienlijk be perken. Aanvankelijk zijn plannen gemaakt voor een "drop-gate-barrier", dwz 'n stalen deur van 137 meter breed en 15 meter hoog die in gewone doen tussen twee toren op uiteinden van pieren hoog boven het vaarwater zou hangen. Deze schuif zou kunnen worden neergelaten, wanneer over stromingsgevaar dreigde. De kosten van het project werden geraamd op een half miljard gulden. De waterke ring zou veiligheid bieden tot storm vloeden van 7.15 meter boven nor maal peil. Later is een ander project ontwik- waarts gelegen gebied zou bescher- I keld, dat thans voorkeur heeft ge kregen en naar alle waarschijn lijkheid verwezenlijkt zal worden. Dit project voorziet in vier beweeg bare stuwen van elk zestig meter breed tussen matig hoge torens en slechts korte pieren vanuit beide Theemsoevers. Deze stuwen hangen in geopende toestand niet boven het water maar rusten dan op een beton nen vloer op de bodem van de Theem s bij overstromingsgevaar worden de schuiven, die scharnierend aan de torens zijn bevestigd, negen tig graden naar boven gedraaid (me de met behulp van luchttanks) waar door zij een hechte dam vormen te gen het opdringende water. De con structie is zodanig, dat zij zonder noemenswaardige lekkage op de betonnen vloer aansluiten. Deze wa terkering kan niet alleen tegen nog iets hogere vloeden bescherming bie den dan de "drop-gate-barrier", maar heeft ook andere voordelen. De kosten zijn naar schatting onge veer honderdmiljoen gulden lager, dan het eerder besproken "val luik". Bovendien zijn de gezamenlij ke openingen breder, waardoor een royalere doorstroming mogelijk is. Tenslotte is dit project veel minder ontsierend. Toch lapmiddel Men verheelt zich inmiddels niet, dat afsluiting van de Theems op dit punt bij stormvloeden de water- 711 Altijd te laat van de waterbewegingen en de laatste decennia heb- jerd, dat er een kans van Jtien bestaat dat er dit jaar /j waterstand zal voorkomen de golven van de Theems nkant van de verhoogde ka- jijllen omspoelen, '"^twintig dat de waterstand ïimeter boven de kademu- «nen, en een kans van een een rampzalige stand [entimeter boven de vloed- irdt bereikt. laatste geval doet zich een flbaar grote ramp voor. Het n o|ogelijk, tijdig voor vloedgol- ideze aard te waarschuwen, l'lhiet zo tijdig dat evacuatie ien en kostbare goederen [art van Londen nog moge- loor het als een trechter lauwer worden van de laar Londen toe kan dit on- itige omstandigheden bij ie- •e storm gebeuren, wan- itorm blijkt langer aan te Het is ondoenlijk, 'n giganti- jcuatie op gang te brengen zware storm. Maar wan- itorm blijkt langer aan te lan was verwacht (en die |g is echt niet pas na een (en catastrofaal) dan komt met een razende snelheid gevolg van de trechtervor- Op de foto Maurice Gaffney (rechts), voorzitter van de com missie voor openbare werken van Groot Londen, die de verant woordelijkheid heeft voor de uit voering van de "Delta-werken" in de Theems in gesprek met een technicus op de plaatswaar thans de "barrier" is geprojec teerd. In bijgaande tekening is aan gegeven, welke gedeelten van stand verder naar het oosten dras tisch zal verhogen. Het is evenwel mogelijk, zonder schrikbarende kos ten meer naar het oosten de oever beschermingen te verhogen. Een ge heel afdoende bescherming kan pas als een internationaal project tot stand komen namelijk door.afslui ting van de Noordzee, zoals wij reeds in 1969 suggereerden. Men kan niet de Theemsmonding met sluizen voor scheepvaartverkeer af sluiten, zonder daarmee de Londen- se haven in een bijzonder slechte con currentiepositie te brengen tegenover Rotterdam, Antwerpen en Hamburg zo stellen de Londense haven-auto riteiten. Afsluiting van de Noordzee is thans technisch nog een vrijwel on- Groot Londen onder water ko men te staan, wanneer een stormramp het water van de Theems opdrijft tot dertig centi meter boven de huidige oeverbe schermingen. In dit grijs aange geven gebied wonen ongeveer een miljoen Londenaren. Ter oriën tatie zijn enkele bekende gebou wen en plaatsen aangegeven, be nevens de namen van de bedreig de districten aan de Theemsoever mogelijk project maar op den duur zeker uitvoerbaar en in vele opzich ten wenselijk en zou de genoemde ha vens alle in hetzelfde schuitje zetten en de onderlinge concurrentieposi tie niet wijzigen. Hoewel het wellicht eens zover zal komen, moeten de Londenaren voor lopig maar genoegen nemen met de noodvoorzieningen, die in '76 kun nen zijn voltooid. Inmiddels is voor hen te hopen, dat zij er nog de tijd voor hebben, en dat het natuurge weld niet eerder toeslaat. In dat ge val hoeft ook niet meer naar een andere oplossing gezocht te worden: dan is Londen er als wereldhaven en handelscentrum geweest [and kaartje hebben wij ischetst, welk gedeelte van dat geval overstroomd zou ai enkele monumenten aan- die het slachtoffer zouden (Men moet daarbij beden- het om een strook gaat van jilometer lengte en gemid- kilometer breedte welke fe bebouwd, waar veel meer liljoen mensen wonen, zeer [elijks werken, en waar de ite haven- en handelsge- ipdustrieën van de Britse zijn gelegen. istiging kans-schattingen, [rdér vermeldden, zijn om- 'stmis vorig Jaar door des- opgesteld. Sindsdien pas is gekomen in de plannen om (probleem te bestrijden, dat dank zij de harde ^1953 nu vrijwel hebben ge- e' Onvergelijkbaar Bktie is voor Londen op vele «vergelijkbaar met die in [Nederland. Wij konden de [e zeegaten sluiten. Londen fheemsmonding niet afslui pen vaste dam met uitwa- ■Jiizen zonder de wereldha- luek om te draaien. Om die- 1 len kunnen wij, ten behoeve eer pen, de Delta- dammen pver de Westerschelde ver- /[Bovendien fungeert de jJ&nkzij een krachtige getij- Ig ook als verdunner, zui- ^r j transporteur naar zee van e en industriewater van de tien miljoen inwoners tel- loer siinV elensehap irM technologie lactieT P. Bok De introductie van de doe-het-zelf-zwangerschapstest "Pre dictor" waarover wij onlangs (LD 25 mei) berichtten, is een belangrijke gebeurtenis. Voor het eerst kan een vrouw nu zelf zonder tussenkomst van een arts in een zeer vroeg stadium (negen dagen na het uitblijven van de menstruatie) vaststellen of zij in verwachting is. Dit is noch medische beunhazerij noch het op een zijspoor rangeren van de arts. Het moet een groot voordeel worden geacht, dat een vrouw thans (wanneer zij dat wil) onafhankelijk van anderen antwoord krijgt op de vraag die haarzelf het meest aangaat: ben ik zwanger? Steeds sneller Nog niet zo heel lang geleden kon zwangerschap praktisch alleen in een betrekkelijk vergevorderd stadium met zekerheid door de arts worden vastgesteld. Eerst in 1948 kwam daarin verbetering toen door middel van de door Gaslli-Mainin'i ontwikkelde „kikkerproef" ook weer alleen via de dokter zwan gerschap in een vroeger stadium aan getoond kon worden. Een volgende verbetering door Wide en Gemzell kwam omstreeks 1960 tot stand door de invoering van een immuno-che- mische test, die echter ook weer uit sluitend via de arts in een laborato rium kon worden verricht. Het moet verheugend worden ge acht, dat Predictor thans een nieuwe bespoediging van zekerheid mogelijk maakt, een omweg omzeilt en de bevestiging of ontkenning van zwangerschap direct in handen geeft van de meest betrokkene. Men kan natuurlijk stellen, dat een vrouw het antwoord op de vraag of zij in verwachting is, toch altijd wel kon krijgen via de huisarts. Maar de ervaring leert, dat bv. een vrouw die al geruime tijd tevergeefs naar een zwangerschap verlangt, na ver loop van tijd niet meer zo snel naar een dokter loopt wanneer zij daar al een paar maal „helaas" te incas seren heeft gekregen. Zij gaat zich generen om nu wéér aan te komen. Zij wacht langer of gaat niet tot zich de ondubbelzinnige verschijnselen aftekenen. En zij verkeert al die tijd in een vaak enerverende spanning, die noch haarzelf, noch de vrucht noch haar omgeving goed doet. Waarom zou men bovendien een vrouw, die naar zwangerschap verlangt, niet gunnen dat zij van het vroegste stadium af zekerheid heeft en meeleeft? Begrijpelijk In ieder geval staat vast, dat via de doe-het-zelf-methode de vrouw eerder uitsluitsel kan krijgen dan via de arts. In de eerste plaats omdat de test via de arts altijd nog enige da gen in beslag neemt (over het alge meen voert hij niet zelf de test uit maar laat hij dit in een laborato rium doen) en in de tweede plaats zal de vrouw eerder thuis zelf de proef uitvoeren dan naar de dokter gaan. Deze haast om zekerheid te krij gen is begrijpelijk. Niet alléén voor de vrouw die naar zwangerschap ver langt zonder meer. In het algemeen geldt, dat de gemoedsrust bevorderd wordt door zekerheid. Voorts kunnen zij die dat willen bv. eerder stoppen met roken, gebruik van alcohol of eventueel schadelijke medicijnen, of druggebruik. Dat laatste moet o.i. altijd afgeraden worden, maar de realiteit is nu eenmaal zo, dat ook hier rekening mee moet worden ge houden. Een geheel ander aspect is, dat ook voor een eventuele abortus provoca- tus zo snel mogelijk vaststelling van zwangerschap dringend gewenst is, omdat deze ingreep in een zo vroeg mogelijk stadium de minste gevaren oplevert. Ook dit is een realiteit van vandaag, die in het oog moet worden gehouden. Men behoeft hierbij echt niet alleen te denken aan ongetrouw de vrouwen, maar evenzeer en wel licht in nog sterkere mate aan ge huwde, die geen prijs stellen op ge zinsuitbreiding. Dat kan uit volkomen verantwoorde economische of uit naatschappelijke overwegingen zijn. Vooral zolang het rumoer om de pil nog niet is verstomd, zijn gevallen als deze legio. En het zijn Juist de ongehuwde vrouwen en de gehuwde die geen gezinsuitbreiding wensen, die het langst zullen wachten met een bezoek aan de dokter: langer -fan de vrouw, die zwangerschap wenst en snakt naar een bevestiging. Geen beunhazerij Vanzelfsprekend zullen er (vele) artsen zijn, die fronsen zo niet ver ontwaardigd zijn over deze doe-het zelf-test: „Dit is beunhazerij op me disch gebied en dus gevaarlijk: dit is ons werk". Deze protesten zijn lioe begrijpelijk ook niet terecht. Onderschrift foto test-set De complete set klaar voor gebruik. In het midden het doosje met reageerbuis, waarin zich de droge teststof bevindt boven een schuine spiegel, waarop tezijner- 'ijd het resultaat kan worden af gelezen. Links een capsule gedis tilleerd water, rechts de druppe laardie beiden in het doosje worden geleverd Er wordt met deze methode door „le ken" op geen enkele wijze met het lichaam „geknoeid". Het gaat uitslui tend om bio-chemische reactie met enkele druppels urine. Het argument, dat met dit „leken-gedoe" wel eens verkeerde conclusies uit de test zou den: kunnen worden getrokken (b.v. bij foutief uitvoeren van de voor schriften) mist nl. iedere grond wan neer men het volgende in overweging neemt. Wanneer de Predictor-test wordt uitgevoerd omdat de menstruatie ne gen dagen is uitgebleven en het re sultaat is negatief, dan weet de vrouw dat er wat anders aan de hand is. Zij kan daardoor in een vroeger sta dium dan anders naar de dokter gaan om te laten onderzoeken wat er met haar aan de hand is. Ook in dat geval derhalve heeft Predictor een gunstige uitwerking. Is de uit slag van de proef positief, dat zal iedere vrouw met enig verantwoorde lijkheidsbesef zich toch zo spoedig mogelijk met haar arts in verbin ding stellen, zowel in het geval dat zij deze zwangerschap wenst als wan neer zij deze vreest. Juist in dat laatste geval! En vrouwen, die het allemaal maar aan hun al of niet modieuze laars lappen zijn beslist niet degenen, die de test zelf of door een dokter zullen laten uitvoeren. Er zijn in ons land circa twee miljoen vruchtbare vrouwen, van wie een half miljoen regelmatig de pil, gebruikt. Voor een groot deel van de anderhalf miljoen niet-pilsters is de Predictor-test van bijzonder belang en bij het gebruik wordt de arts in geen enkele opzicht buiten spel ge zet. Integendeel: hij wordt in vele ge vallen in een vroeger stadium dan voorheen ingeschakeld zowel bij zwangerschappen als bij stoornissen in de cyclus. Er zijn nog andere me dische bezwaren denkbaar, maar ook deze kunnen vrij eenvoudig worden ontzenuwd. De techniek I De test berust op immuno-chemi- sche reacties die via huisartsen ook reeds in laboratoria werden toege past. Het ging er maar om een tech niek te ontwikkelen, die voor een leek hanteerbaar zou zijn en tevens betrouwbaar geacht moet worden. De ontwikkeling van deze techniek heeft de NV Chefaro te Rotterdam, die de Predictor -sets in de handel bracht (een kleine 15 gulden per stuk, éénmaal bruikbaar) twee en een half jaar intensief laboratorium werk gekost. In de urine van een vrouw, die in verwachting is, komt van de con ceptie af het zwangerschapshor moon HCG voor, aanvankelijk slechts weinig maar al spoedig 1500 of meer eenheden per liter. Het Pre- dictor-procede berust op het aanto nen van deze sterke concentratie. In een reageerbuisje, dat het be langrijkste onderdeel van de test-set vormt, zijn twee ingrediënten samen gebracht: rode bloedcellen van een schaap en een serum van konijnen dat anti-stoffen tegen HCG bevat. Op de oppervlakte van de rode bloed cellen zijn deeltjes van hetzelfde hor moon HCG gekleefd. Beide ingre diënten zijn drooggevroren waardoor zij ontdaan zijn van alle water en zeer stabiel zijn geworden. Brengt men nu wat ochtend-urine (voordat iets gegeten of gedronken worden geleverd. is) na toevoeging van water in het reageerbuisje (een druppelaar en ge steriliseerd water worden bij de set geleverd) dan zijn er twee mogelijk heden. Indien de urine afkomstig is van een zwangere vrouw dan zal het HCG uit deze urine zich verbinden met de antistoffen van het konij nenserum. De rode bloedcellen zak ken daardoor naar de bodem van het reageerbuisje waar zij een typerende bruine ring vormen. Is de urine af komstig van een niet-zwangere vrouw, zodat er zich geen HCG in bevindt, dan zullen de antistoffen van het konijnenserum zich hechten aan het HCG dat gekleefd is aan de van een schaap afkomstige rode bloedcellen, die een netwerk gaan vormen en als een egale neerslag be zinken. De ring op de bodem van het buisje blijft dan weg. Reeds twee uur na het uitvoeren van de proef is het resultaat te zien. In die twee uur mag het buisje echter niet bewegen, ook niet tril len b.v. op het bovenvlak van 'n in- en uitschakelende ijskast. Ook bij het aflezen van het resultaat mag men het buisje niet bewegen, omdat een' eventuele ring bij een lichte be weging meteen verdwijnt door ver menging van de vloeistoffen. Men bekijkt daarom de uitslag via een spiegeltje dat is ingebouwd in de set waarin het reageerbuisje is ge plaatst. Bij proeven is gebleken, dat deze test in meer dan 99 procent van de gevallen betrouwbaar is. Niet eerder echter dan 9 dagen na de dag. waarop de uitgebleven menstruatie had moeten optreden, omdat voor dien de concentratie HCG nog on voldoende kan zijn. f Een zo vroeg mogelijke vaststelling van zwangerschap is van bijzonder groot belang voor de actie „Moeders voor moeders". Hetzelfde hormoon HCG, dat de doe-het-zelf-test mo gelijk maakt, kan door de farma ceutische industrie uit de urine af gescheiden worden en worden ver werkt in een preparaat, waarmee zwangerschap kan worden bevor derd bij vrouwen die gebukt gaan onder bepaalde vormen van on vruchtbaarheid. De actie omvat het dagelijks ophalen aan huis van de urine van zwangere vrouwen in het eerste stadium van hun zwanger schap, ongeveer tot het eind van de vierde zwangerschapsmaand. Een aanzienlijke winst wordt derhalve ge boekt wanneer met de levering zo snel mogelijk wordt begonnen. Het is ook om deze reden, dat de bureaus van deze actie medewerking verlenen aan vrouwen, die een onderzoek naar eventuele zwangerschap wensen. Predictor kan ook in dit opzicht bijzonder nuttig blijken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15