landaard Geschiedenis: hat aan materiaal JAPANS UITDAGING: Welvaart zonder welzijn JÏPING SLUKT SS»- SAMENZWEERDERS TEGEN SADAT VOOR RECHTER Palestina-comité demonsteerde Amsterdam krijgt z'n muziektheater Hubert Lampo in de (Hanne) lorum LITERAIRE KRONIEK VAN CLARA EGGINK Geen zendtijd meer voor vier organisaties AG 5 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD si Standaard Geschiedenis van de 20ste Eeuw, deel 2 en 3 De eerste wereldoorlog, en de jaren twintig. Uitgave Stan- daard-Antwerpen. Over de Standaardgeschiedenis van de tweede wereldoorlog en over het eerste deel van de 20ste eeuw is in deze krant eerder dit Jaar en vorig Jaar al uitvoerig bericht. Het gaat om fraaie, en naar verhouding niet eens zo dure uitgaven waar in zoals in een ondertiteling terecht staat, foto's, feiten, figuren en me ningen zijn -verzameld. Ruim opge zette historische beschrijvingen soms van ooggetuigen en veelal van be kende deskundigen. Hoofdredacteur van deze serie is de kleurrijke Britse historicus A. J. O. Taylor uit Oxford, die als een expert in de eigentijdse geschiedenis geldt. Het deel over de eerste wereld oorlog - een gruwelijk deel - vormt geen uitzondering op de regel. De geschiedenis van die bittere Jaren, waarin een eind kwam aan vele il lusies in Europa, waarin een eind kwam aan miljoenen levens, wordt bijna uitputtend behandeld. En er is niet alleen aandacht voor de oorlog voering als zodanig. Veranderingen in het strategisch denken worden be handeld, evenals de wisselende ge voelens aan de thuisfronten. Maar ook is er een helder hoofdstuk over de veranderingen in het technisch denken, bewerkstelligd door uitvindin gen uit de oorlog. Niet alleen de Bol sjewistische Revolutie wordt behan deld, maar ook de oorlogspropaganda die een hoge vlucht nam. Maar hoofdzaak voor mij blijft die schat aan illustratief materiaal, die de tekst niet alleen aanvult, maar zorgt voor een verlevendiging en verdieping. Bijzondere foto's, van tal van fronten - het ging immers om de eerste wereldoorlog maar ook voorpagina's van kranten met hun opzwepende teksten. Taylor en de zijnen hebben er voor gezorgd dat er opnieuw een monument verscheen, dat afrekent met mythes en integen deel zorgt voor een verbreding in de inzichten die bestaan over die gruwelijke periode 1914-T8. Ook de naoorlogse periode is behandeld in een deel dat loopt tot het aan de macht komen van Hitler in 1933. Ook hiervoor geldt: uitstekend leesbaar, fraai geïllustreerd en veelzijdig. Er zijn bijvoorbeeld schitterende hoofd stukken over de veranderende po sitie van de vrouw, het amusement van de Jaren twintig en de opkomst van de film. In dit laatste verband wordt speciaal aandacht gewijd aan Charlie Chaplin. Maar er is ook een diepgaande analyse van de opkomst van Mussolini, van de ontwikkeling van het Russisch communisme en van de Chinees-Japanse relaties om een greep uit de politieke onderwer pen te doen. Twee H's: twee tegenstellingen. Uiteindelijk moest Hindenburg (links) zeer tegen zijn zin Hitier als overwinnaar erKennen. J* 5TON (RTR/AFP) De 1.10 politie heeft gister- 58-jarige gepensioneerde gearresteerd, die de pi- ïen Boeing 737 van de luchtvaartmaatschappij Uedfrlines" gedwongen had veld Dulles bij Washing- 3n omdat hij naar Israël kl was met 63 Atlanta in Georgia naar Jew Yersey. De kaper is in Charleston aan ;r I Kling op het vliegveld mijten alle passagiers en uitstappen. Deka- Hje overige bemanningsle- onder schot. Een van er echter op een gege- in hem te ontwapenen. ..ig hiervan aan de ver kon de politie die het H ngeld had, de man ar- iii< Jisnpiad tegen de bemanning de VS „gebombardeerd rtjjfcn" en dat hij daarom land wilde blijven maar Israël ging. H heeft circa drie uur op ,0lI(l Dulles gestaan. Omdat iisn -Us van de Boeing te Jor de Atlantische Oceaan versteken .had de kaper nen een ander vliegtuig fooifchikking zou stellen, fli '&ANIEEN EL IN fCHTMET '"ESTIJNEN ng "as (Reuter) De Jor- a »en zijn gisteravond een nnen op Palestijnse com- in het gebied van Salt, et ifwesten van Amman. Dit lestijnse radiostation van Jeweging Al Hassifa ge- iërs gebruikten bij hun n om 18.30 uur begon en bu ïr nog voortduurde, zware jven pantserwagens, een [terstraaljager en een he- ei»» de Palestijnen. tion maakte voorts mel en hevig gevecht" in de ,n sricho tussen Palestijnse nti rijders en Israëlische 01' strijd daar, waarbij mor •erjforgranaten werden af- 's middags uitgebro- le enkele uren later nog iraëliers zonden voort- Tkingen naar het ge- iie Van 7 tot en met in Nederlandse economi- de Sowjet-Unie verblij- ie wordt georganiseerd irale Kamer van handels- iO {in samenwerking met het SSR Instituut en heeft mgstelling gekregen van het Nederlandse bedrijfs- fojzestig vertegenwoordigers ^lle bedrijfstakken zullen deelnemen. Gomcia hoofdverdachte CAIRO (Reuter) De vroegere Egyptische ministers en andere au toriteiten die sinds de mislukte coup vorige maand in arrest verblijven zullen worden berecht op beschuldi ging van pogingen de regering om ver te werpen. Volgens het gezagheb bende blad Al Achram wordt onder deze pogmgen verstaan het versprei den van ondermijnende pamflet ten waarin kritiek wordt uitgeoefend op president Sadat, het organiseren van vijandige demonstraties en het pogen een chaos te scheppen door 't storen van verbindingen en nieuws uitzendingen. Openbare aanklager Mohamed Al Azzawi verklaarde dat de vroegere minister van Binnenlandse Zaken Gomaa opdracht had gegeven do cumenten te verbranden van de geheime groepering binnen de Ara bische Socialistische Unie die presi dent Sadat vorige maand ten val wil de brengen. Het noemen van de naam van Gomaa evenals eerdere onthullingen in Al Achram dat hij DEN HAAG (ANP) „In gaza worden bij huiszoekingen op grote schaal Palestijnse mannen, vrouwen en kinderen mishandeld. Collectieve straffen worden toegepast op grond van verdenkingen. Er is een concen tratiekamp voor vrouwen en kinde ren van „gezochte personen". De Is raëlische onderdrukking neemt ver houdingsgewijs scherpe vormen aan", aldus het Nederlandse Palestina-co mité. Het comité heeft gisteren welke dag werd uitgeroepen tot „Ga- za-solidariteitsdag" bekend ge maakt actie te gaan ondernemen om de Nederlanders duidelijk te maken dat het Palestijnse volk in Gaza en elders in door Israël bezette gebieden „lijdt onder een barbaarse onderdruk king". Het comité heeft gisteren ge demonstreerd voor de Israëlische am bassade ln Den Haag. aan spiritistische bijeenkomsten deelnam om een duidelijk beeld te krijgen van een goed staatsbeleid zouden erop kunnen wijzen dat de vroegere minister van Binnenlandse Zaken een van de hoofdbeklaagden is. Over de datum voor het proces is niets bekendgemaakt. Wel is in de Egyptische hoofdstad aangekondigd dat op 1 Juli verkiezingen zullen be ginnen over een nieuwe en hervorm de Arabische Socialistische Unie. De verkiezingen zullen moeten zijn af gesloten op 23 juli, de 19e verjaardag van Nassers revolutie. De Sowjet-Unie zou gisteren op 'n vergadering van de „grote vier" heb ben meegedeeld dat de Amerikaanse poging om Israël en Egypte te bewe gen tot een overeenkomst ter her opening van het Suez-kanaal is mis lukt. Van diplomatieke zijde werd vernomen dat Russische ambassa deur Jacob Malik dit vastgesteld heeft en er bij de vertegenwoordi gers van de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk op aangedrongen heeft terug te keren tot hun voornaamste taak het opstellen van richtlijnen voor 'n algehele vredesregeling voor het Midden-Oosten. EEG-voorstel regionale ontwikkeling van landbouw BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie in Brussel wil in de ko mende vijf Jaar rond 765 miljoen gaan uitgeven voor regionale ont wikkelingsmaatregelen en eenzelfde bedrag in twaalf Jaar gaan uitbeta len aan rentesubsidies ten behoeve van leningen voor de financiering van produktieve investeringen infrastructuren in bepaalde land bouwgebieden. De uit te geven be dragen zullen voornamelijk ten goe de komen aan de zeshonderdduizend landbouwers die, naar verwachting, in de Jaren tussen 1972 en 1976 hun beroep er aan zullen geven. In de praktijk zullen ze voornamelijk van toepassing zijn op de Mezzo Giorno in Italië en het zuidwestelijk deel van Frankrijk, maar ze kan uiter aard ook voor andere moeilijke ge bieden in het Europa van de zes gel den. Voor de gebieden waarop ze van toepassing worden zullen criteria worden aangelegd. Zo zal nodig zijn dat in die gebieden het percentage van de in de landbouw werkzame beroepsbevolking boven het gemid delde in de gemeenschap ligt. Ver der moet de bruto-opbrengst per inwoner in die streek lager zijn dan het EEG-gemiddelde, terwijl boven dien het percentage van de in de in dustrie werkzame beroepsbevolking er lager moet liggen dan het gemid delde van de EEG. Na de Amerikaanse uitdaging is er ook de Japanse. De Zweedse economische journalist Hakan Hedberg schreef een tegelijk fascinerend, weerzinwekkend en bewondering oproe pend boek onder die titel. De Japanners zijn er in de Jaren zestig in geslaagd om een wonder baarlijke economie uit de grond te stampen. West-Duitsland symbool van het Europese Wirtschafwunder werd kansloos uit de wielen gereden Binnen een jaar of tien zal het bru to nationale produkt een heilige koe in Japan dat van de verza melde Euromarktlanden zijn gepas seerd. In de nu komende jaren zul len tal van industrieën die met veel moeite in de naoorlogse tijd zijn op gebouwd, worden gesloopt: creatie ve afbraak zeggen de Japanners ■geestdriftig. Het aantal studenten aan de uni versiteiten zal wel verviervoudigd worden. Bergen worden afgebroken om ruimte te scheppen voor indus trieën. Stukken zee en zeearmen worden ingepolderd om ruimte te scheppen,alweer voor industrie. Het Japanse leefklimaat manifesteert zich in een krankzinnige nijverheid, maar ook in een buitengewoon slecht woonklimaat, in een milieu dat buiten de bossen en het platte land, nauwelijks leefbaar lijkt. En dan: Japan mag een welvaarts staat zijn, maar het is geen verzor gingsstaat. Er heerst een onvoorstel bare openbaarheid, waardoor het ene ministerie profiteert van de kennis van het andere, maar er is geen sprake van een echte democratie. De politici zijn corrupt, van een wel vaartverdeling is geen sprake. Hed berg zet dat allemaal helder en in drukwekkend uiteen. Hij schildert het beeld van de Japanse uitda ging aan de economieën uit de rest van de wereld, ook aan de Ameri kaanse. Hij schrijft met een grote kennis van zaken, met een exactheid die vele Japanners genoegen zal doen, gezien hun voorliefde voor Hedbergs grote verdienste is dat hij ons vaag begrip over het won der dat op het eilandenrijk wordt verricht scherpere lijnen weet te ge ven. En vooral dat hij van dat won der de wonderbaarlijkheid en de af zichtelijkheid tegelijk weet te tonen. Voor een ieder die enigermate geïn teresseerd is in de toekomst is deze momentopname van Japan zeker de moeite waard. Met 1800 plaatsen AMSTERDAM (ANP) - De Voor bereiding voor de bouw van een mu ziektheater in Amsterdam, dat op de plaats zal komen waar nu het als sporthal in gebruik zijnde oude RAJ- gebouw staat, is in een stadium ge komen waarin met de uitvoering een begin kan worden gemaakt. Indien de gemeenteraad met het voorstei van burgemeester en wethouders ak koord gaat de daarvoor noodzake lijke mddelen ter beschikking te stel len dan zal aan de architecten ir Bijvoet en prof. Holt opdracht wor den gegeven het bestek en de be stektekeningen te voltooien Met de regering hechten b. en w grote betekenis aan het spoedig tot stand komen van dit voor Neder land unieke theater, waar in hoofd- Oost-Pakistan Ten behoeve van de Oostpakistaanse vluchtelingen, die zich in kampen in India bevinden, zendt het Nederlandse Roode Kruis woensdag een nieuwe voorraad van bijna zesduizend blikken kindermelk- voeding per schip uit Rotterdam naar Calcutta, vanwaar het Indiase Rode Kruis voor verder transport zal zor gen. Overlast Het college van B. en W. van Soest heeft de chemische in dustrie „Randstad" (25 werknemers) in deze g emeente laten weten dat het van plan is het bedrijf te sluiten van wege het gevaar en de overlast die het veroorzaakt voor de omgeving. Het bedrijf heeft twintig dagen de tijd om bij de Kroon tegen de be slissing van het college in beroep te gaan. Prijs De Van der Rijnprijs voor Jonge Surinaamse auteurs is dit jaar toegekend aan de 23-jarige Nijmeegse psychologie student Ludwich van Mullier voor zijn korte verhaal „Le sa mang" (Hoe bestaat het). Hij deelt de prijs van f 5.000 met de 17-jarige Rita Rahman uit Paramaribo. Ook zij heeft gisteren haar prijs gekregen, zij het aan de andere kant van de Oce aan. HUBERT LAMPO. Er is méér, Horatio. Gesprekken met Robin Hanne lore. Uitg. Meulenhoff, Amsterdam Zoals Goethe zijn Eckermann had en Simon Vestdijk zijn Gre goor, zo heeft de Vlaamse ro manschrijver Hubert Lampo, blijkbaar zijn Robin Hannelore. Hubert Lampo is de schrijver, van een aantal interessante ro mans en verhalen met een sur realistische inslag, een vorm van levensbeschouwing, die door hem magisch-realisme genoemd worrït. Om ei* een paar te noe men: De Komst van Joachim Stiller,De Duivelen de Maagd. Terugkeer naar Atlantis, Doch ters van Lemurië. De titels spre ien wel voor zichzelf en kort gezegd kan men spreken van werk dat voortreffelijk geschre ven, vaak op historische grond- Qiet minder van deze tijd is, waar het de probleemstelling betreft. Het overbekende citaat uit Hamlet dat als motto is ge kozen: „There are more things between heaven and earth, Ho ratio, Than are dreamt of in your philosophy". Keert u dan ook niet voor niets gedeeltelijk terug in de titel van deze lange samenspraak tussen de auteur in zijn vriend. Evenwel, deze titel slaat maar gedeeltelijk op deze dialoog, na melijk voor zover die het werk van Lampo tot onderwerp heeft. Het verdere heeft noch met me- tafisica noch met filosofie iets te maken, maar wel met het ?eer menselijke gevoel te kort gedaan te worden. Eigenlijk had den de beide sprekers het bij 't ierste onderwerp kunnen laten. Dat zij dat niet gedaan hebben, maakt echter dat we hier een imusant staal van Vlaams lite rair leven onder ogen krijgen en wel een voorbeeld van wederzijds e vijandigheid, die varieert tus- jen kwaadaardige opmerkingen in tijdschriften en dagbladen en stiekeme daadjes zoals het lich ten van namen uit lijsten van ge nodigden e.d. Tenminste vol gens Lampo. Het is inderdaad zo dat Lam po in dit boek, in deze dialoog, uitvoerig spreekt over de mis kenning en de achtervolging, waar hij aan zegt bloot te staan, althans blootgestaan te hebben. Nederlanden bekijkt, zou men toch zeggen dat hij het zo kwaad niet had. Hij heeft goede uit gevers in Nederland: wijlen Stol en Meulenhoff. Zijn werk wordt met lof vermeld: Carel Dinaux ikzelf als ik zo vrij mag zijn. Hij heeft een zeer groot lezers publiek, hij heeft het geschenk boek voor de boekweek 1969 geschreven en hij heeft on top of it all de driejaarlijkse staatsprijs ontvangen. Hij is 'n vruchtbaar auteur en zit nog vol plannen voor de toekomst. Je vraagt je toch werkelijk af wat een schrijver in het Neder landse taalgebied nog meer wil. Hij heeft voedsel voor zich en Dat hier een grond van waar heid is, valt niet te betwijfelen. Er is en was altijd deining om lieden die in het publiek optre den, in casu om schrijvers. Hoe erg dat in België wel is, weet Ik niet zo precies, hoewel het lot van Rogier van de Velde en de schrifturen van b.v. Wever- bergh wel zeer te denken geven wat betreft zulke zaken als be krompenheid, intrige en heksen jacht. Echter, zelf lang geleefd hebbende in een gelijksoortig milieu als Lampo en er dus de sroor- en nadelen van kennende, Is het mij niet duidelijk, waar om en waarover Lampo zich zo bovenmate opwindt. Als men sijn status als schrijver in de de zijnen. Hij heeft een eigen huis en een Citroën om in te rij den. Materiëel dus ook geen nood. Waarom dus al dit gejam mer, uitgegeven met op de om slag een geharnaste hand met ïen opgeheven wijsvinger? Een uitdaging of een waarschuwing? Is Hubert Lampo ongelukkig omdat hij geen Hugo Claus is ®n dus niet de aandacht krijgt van de Jongste collega's? Jam mert hij omdat hij, van een voorgaande generatie zijnde,, geen beat-proza schrijft? Deze vraag kunnen we wel onbeant woord laten, want hij geeft ons self een antwoord in handen. Een ïonfessie als deze geeft altijd on willekeurig meer dan de auteur geven wil. Op blz. 201 trekt Hubert Lampo een vergelijking tussen zijn lot en dat van wijlen Dirk Coster "die gecapituleerd had voor de ronduit rottige aan vallen van Du Perron". Een ver bazingwekkende uitspraak voor waar. Ten eerste zou iemand die zijn collega's verwijt dat zij jeen „honnêtes hommes" zijn, in dit geval zelf moeten beginnen met te vermelden dat Du Per ron zijn boek over Coster om de meest honorabele reden zelf uit de circulatie genomen heeft. Ten tweede gaat deze vergelij king aan alle kanten mank al was het alleen maar omdat Dirk Foster geen romanschrijver en eigenlijk helemaal geen schrij ver was in de creatieve zin van het woord, zoals Lampo is. Dirk Coster wilde een profeet zijn en daar waren de Forumianen niet van gediend en terecht. Moe ten we nu de conclusie trekken dat Lampo dat eigenlijk wil zijn een profeet, een aanvoerder, de profeet van het magisch-rea lisme? Wil hij aanhang, volge lingen. een school maken? La ten wij hopen van niet. want daar is hij niet voor in de we reld gezet. Laat hij doorgaan met romans en verhalen schrij ven en zich niet inbeelden dat iedereen die, in welk verband dan ook, vergeet zijn naam te Qoemen "geconditioneerd" zijn moet. Dit boek is boeiend en vlot, het is verhelderend voor wie geïn teresseerd is in het werk van Lampo, het is amusant vanwe ge de roddel. Maar het heeft mij ?r (gelukkig) niet van overtuigd dat Hubert Lampo een marte laar is. zaak opera, ballet en muziek zal worden gegeven. Het zal niet alleen Nederlandse bezoekers trekken maar het zal ook een uitgaanscentrum zijn voor de vele vreemdelingen die voor langere of korte duur ons land en onze stad bezoeken, zo verwachten b. en w. Bovendien zal de ruimere accommodatie in Amsterdam het mogelijk maken buitenlandse toneel- en muziekgezelschappen hier te la ten optreden. Er zullen in de zaal 1780 plaatsen komen. Voor de bouw en het gereedmaken van het omrin gende terrein is in totaal een bedrag van ruim 57 miljoen gulden nodig. DEN HAAG (ANP) Minister Klompé van CRM heeft gisteren be schikkingen getekend, waarbij be paald wordt dat met ingang van 1 oktober 1971 de zendtijdtoewijzingen voor de Nederlandse vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH), De Mo rele Herbewapening en de Humani taire Idealistische Radio-omroep (HIRO) worden ingetrokken. Deze in trekking geldt zowel voor de toege kende radio- als televisiezendtijd. De minister heeft voorts beschikt, dat voor de Bond zonder naam alleen de tv-zendtijd wordt ingetrokken. De ze organisatie behoudt de radio-zend tijd. De intrekking van de zendtijdtoe- wijzingen geschiedt op grond van het bepaalde in de omroepwet over de eisen, waaraan andere instellingen dan omroeporganisaties, aspirantom roeporganisaties, de NOS, kerkgenoot schappen en politieke partijen moe ten voldoen om voor zendtijd in aan merking te komen. Een van de bepa lingen is dat die instellingen in zo danige mate gericht moeten zijn op de bevrediging van bepaalde in het volk levende culturele, of godsdien stige dan wel geestelijke behoeften, waarin niet in voldoende mate wordt voorzien door programma's van an dere instellingen welke zendtijd heb ben verkregen, dat hun uitzendingen uit dien hoofde geacht kunnen wor den van algemeen te zijn. Minister Klompé heeft overwogen, dat de programma's van andere zend gemachtigden thans voldoende voor zien in de bedoelde behoeften, zodat de radio- en tv-programma's van de vier organisaties niet meer geacht kunnen worden van algemeen nut te zijn. De Morele Herbewapening heeft al verklaard bij de Kroon in beroep te gaan tegen de beschikking van de mi nister.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13