isdaad loopt snel uit de hand Argovisie de encyclopedie INDERBEMANDE POLITIE STAAT MACHTELOOS Randstad volgt het Amerikaanse voorbeeld PIRATEN EN WET die met u méégroeit! tri Corona acht zich onschuldig Jonge Chinezen zwemmen "s nachts naar Hongkong jNDERDAG 3 JUNI 1971 MKD8CH DAGBLAD PAGINA 9 Het Nederlandse politie-apparaat, onvoldoende bemand n kampend met chronisch geldgebrek, moet vrijwel 5 Op. ,achtel°os toezien dat de misdaad hand over hand toe- imof eemt. Deskundigen voorspellen: 1x24 twik-fls de regering op korte termijn 6n maatregelen neemt, is de cri- 8. naliteit over tien Jaar volledig uit hand gelopen. In groepen opere- ïde en zwaar gewapende misdadi- rs zullen dan zo goed als onge- ïderd banken en geldtransporten nen overvallen". Beangstigend is de snelle stij- r van het aantal misdaden sinds einde van de jaren veertig, met me de misdrijven in de sector ji de agressieve delicten tegen het ren (moord, doodslag)dit aantal in de periode van 1949 tot en st 1969 verdubbeld. ze en vele andere cijfers illustre- de zich als een olievlek over land uitbreidende criminaliteit, laatste vijf, zes jaar hebben de Dotste stijging te zien gegeven, perts concluderen daaruit de ten- ns dat de misdaad de komende n jaar nóg sterker in omvang en ressiviteit zal toenemen. Tenzij de jering eindelijk over de brug mt met beslissingen die de poli korpsen in staat stellen hun ta- n goed en efficiënt te doen: met Idoende mankracht, voldoende jhnische uitrusting, doeltreffende jionale samenwerking en daar- or tevens met een programma or planning en research. Complex Een complex van factoren ligt ten ondslag aan de uitbreiding van de iminaliteit. Toeneming van de ar- oede (vroeger vaak de oorzaak n stijgende misdaad» kan het in geval niet zijn. Wél: een men- liteitswijziging die tot uitdrukking >mt in het veranderende karakter m de misdrijven, gemakzucht by publiek, maar ook bij de misda- ger („Je kunt makkelijker een aak zetten om geld te verdienen tn een week werken"), en, tenslot- het afnemende politietoezicht een regelrecht gevolg is van te leine korpsen die bovendien veel leer werkzaamheden moeten doen an tien jaar geleden. e mankracht van de Nederlandse >li tie voor de uitvoerende dienst is afgelopen jaren ongeveer gelijk ibleven. Alleen de absolute sterkte n de korpsen in de grootste ge- eenten is iets gestegen: van 188 iar 205 per honderdduizend inwo- rs. Landelijk waren er in 1965 139 litiemannen per honderdduizend woners, in 1969 144. De politietaak >rdt daarentegen elk jaar ora- ngrijker. Het beste voorbeeld is (t verkeer. In '69 werden bijna ree miljoen processen-verbaal en ij&nsacties gemaakt, en dat is dan slechts één (repressief) facet het politiewerk in het verkeer, aar er zijn er natuurlijk aanzien- |k meer. Slokop Slokop" van politiepersoneel is joral de laatste Jaren de hand ling van de openbare orde, die et met name in Amsterdam prac- l|sch voortdurend noodzakelijk taakt dat voortdurend een groot intal politiemannen paraat is. Met idere woorden: deze agenten kun niet worden ingeschakeld voor iken die eveneens moeten worden het ïdaan. Voor de hand liggend ge- alg: de preventieve taak komt in et gedrang of zelfs helemaal niet teer aan bod. luëtratief voor de astronomisch te oemen stijging van het aantal ïisdrijven tegen de openbare orde: an 1949 tot en met 1969 van 774 )t 2289. Min of meer verband aarmee houdt ook het aantal ver- ielingen, in dezelfde periode geste en van 3191 naar 9599. Het aantal opgeloste misdrijven is Dor de politie wat voor een parti- ulier bedrijf de 'winst' is. Wat dat etreft gaat het rendement van de orpsen hard achteruit. Landelijk ezien is het oplossingspercentage an 1965 tot en met 1969 gedaald an 65.47% tot 39%. In de grote teden ligt het oplossingspercentage achter nóg ongunstiger. In Amster- am is het in hetzelfde tijdvak ge aaid van 34 naar 31%, in Den •auflaag van 41 naar 36% en in Rot- :rdam van 53 naar 41% (en tot 7.5% in 1970». En dan te bedenken lin at het aantal misdrijven per hon- I YUBA CITY (DPA) De 37-ja- ige Juan Corona, die van moord op ilrijke rondtrekkende Mexicaanse 'beiders wordt verdacht, heeft gis- en bij het vooronderzoek in Yuba !ity verklaard onschuldig te zijn. tem worden tien moorden ten laste ■legd, maar er zijn tot dusver al 23 xminkte lijken gevonden in een mgaard in Californië. Op 16 Juni ioet Corona, een Amerikaanse kop pelbaas van Mexicaanse afkomst, veer voorkomen. derdduizend inwoners in 1949 1204 bedroeg en in 1969 2308, bijna een verdubbeling dus. Cijfers plegen soms een vertekend beeld te schetsen. Dat klopt ook in dit geval. Van 1949 tot en met 1969 is het aantal agressieve delicten ge stegen van 276 naar 517 en het aantal mishandelingen van 7395 naar 8725. In werkelijkheid is de si tuatie nog véél ernstiger. Reden voor die bewering is dat vele zaken niet eens meer worden aangegeven bij de politie. Het gebeurt tegen woordig dikwijls dat een groepje in brekers bij wijze van spreken dertig bekentenissen van diefstallen aflegt, maar dat de politie van slechts tien of vijftien inbraken aangiften heeft ontvangen. Niet zelden heeft de re cherche daarna nog moeite de be nadeelden te overreden alsnog aan gifte te doen... Aangifte Na vechtpartijen op straat en in bars wordt eveneens in lang niet alle gevallen aangifte gedaan. Het gebeurt niet zelden dat een slacht offer met verwondingen naar het ziekenhuis wordt gebracht, maar de politie er tóch liever buiten laat. Het heet dan dat hij „overweegt aangifte te doen". Daar komt ge woonlijk nooit iets van terecht, om dat de zaak „onderling is geregeld". Achtergrond van deze gevallen is dat de slachtoffers de politie niet willen inschakelen uit vrees voor wraakoefeningen. Het is de eerste stap naar een soort terreur in be paalde wijken en café's. Treffend voorbeeld is ook het verhaal van een in Rotterdam gear resteerde Noord-Afrikaan die be kende dat hij in het rosse Katen- drecht voor een bedrag van in to taal twintigduizend gulden bezoe kers van bordelen had „leegge schud". Uit het onderzoek bleek de recherche dat nog geen derde van het aantal slachtoffers van deze straatrover om voor de hand lig gende redenen de moed had gehad naar de politie te stappen. Veranderd De voorbereiding, aard en de uit voering van ernstige „vermogensde- lieten" (overvallen op banken en geldtransporten, inbraken in juwe lierszaken) zijn in het recente ver leden ook sterk veranderd. Commis saris A. Vermey, chef van de Rotter- buitenlandse misdadigerssyndicaten in Nederland actief zijn) en dan de neiging van overvallers om snel ler van vuurwapens gebruik te ma ken. Verleden jaar werden in ons land negentig bankovervallen ge pleegd: 74 keer werden daarbij vuurwapens en slag- 'en steekwa pens gehanteerd- Commissaris Vermey: „Om het werk van de recherche nóg inge wikkelder te maken: zij weet niets van de aard en achtergrond van de in Nederland verblijvende vreemde lingen. Onder hen kunnen allerlei misdadige elementen zitten. En dan de Surinamers en Antillianen. Van hun aantal bestaat zelfs geen schatting... In Katendrecht neemt vooral het aantal prostituees uit de West snel toe, jonge meisjes, zusjes vaak. Ze zijn door hier wonende fa milieleden naar Nederland gelokt met beloften over een goede baan en goede verdiensten, er» als ze een maal aangekomen zijn, worden ze regelrecht het leven ingestuurd". De politiechef van Middelburg, dr. D. van Ooijen, heeft voorspeld dat over tien jaar niemand meer veilig op straat kan lopen als de duister- damse recherche, noemt er voor- I nis is gevallen, daarbij een vergelij- beelden van: de mobiliteit van de misdadiger die per auto anderhalf uur later in een uithoek van het land kan zijn; de vorming van groepen inbrekers en bankrovers; de liberalisatie van het grensverkeer waardoor misdadigers van interna tionale allure ons land kunnen bin nenkomen (er zijn aanwijzingen dat king met „Amerikaanse toestanden makend. Zijn collega's van andere korpsen gaan een eind met hem mee als dr. Van Ooijen beweert dat de misdaad de politie boven het hoofd dreigt te groeien, maar de vergelijking met de onveiligheid in sommige Amerikaanse steden gaat hun te ver. ADVERTENTIE Heeft u al ingetekend op de encyclopedie in wekelijkse afleveringen die u als abonnee van onze krant is aangeboden? U pakt die buitenkans toch zeker? Gebruik de bon uit de groene folder of vraag een gratis proefnummer aan bij onze krant of bel 05200-15243. De heer Vermey: „Als je dat be weert, moet Je weten wat die Ame rikaanse toestanden zijn en dan kun je je nog afvragen of de mis daad in de Verenigde Staten is te vergelijken met die in Europa. Ach ter de misdaad daar en hier gaan verschillende motieven schuil. Ik durf niet te zeggen dat je over tien jaar bij ons niet meer zonder le vensgevaar 's avonds op straat kunt lopen". Te weinig geld Te kleine korpsen en te weinig geld voor een modern en goed uit gerust apparaat. Dit zijn de bezwa ren die hoge politiefunctionarissen hebben tegen het beleid van de re gering. Practisch ingesteld als zij (moeten) zijn vragen zfj zch af waarom de overheid aarzelt de poli tiekorpsen een grotere sterkte en een ruimere financiële Jas te geven. De dringende noodzaak daarvoor is naar hun smaak door de gebeurte nissen in de afgelopen Jaren niet mis te verstane wijze aangetoond. „Elk land krijgt de politie die het verdient". De schampere opmerking is van de Rotterdamse recherche chef die dagelijks wordt geconfron teerd met een ontstellende hoeveel heid werk, dat door te weinig men sen moet worden gedaan. Hij zegt verder: „De inzet van de recher cheurs is boven alle lof verheven, hun opleiding is stukken beter ge worden, maar door de vele uren die ze moeten maken, zitten ze tegen de rode streep aan. Af en toe moe ten ze een dag of wat naar huis om weer op adem te komen. Bij dit alles komt dan ook nog dat 45 pro cent van mijn rechechercheurs minder dan twee Jaar recherche-er varing heeft". Bij alle negatieve punten zijn overigens ook enkele positieve. De gedachte om tot een regio-politie te komen, de mogelijkheid tot regiona le misdaadbestrijding. De teneur is bij de korpsen al aanwezigde spontane wil om tot samenwerking te komen. Voor waar Minister Beernink (binnenlandse zaken» heeft onlangs gezegd dat hij serieus denkt aan uitbreiding van de gemeentelijke politiekorpsen. Hij mag voor waar aannemen dat de hele Nederlandse politie hoopt dat hij zijn belofte gestand zal doen. Twintig procent boven de huidige organieke sterkte: dat is de uitbrei ding die, aldus de deskundigen, mi nimaal nodig is om het politie-ap paraat goed te laten functioneren. En als de ministeriële beslis sing anders uitvalt? Commissaris Vermey zegt het zo: „Dan loopt de misdaad ons uit de hand. Dat kun je zonder paniek te zaaien I ting bij Kamerleden die alleen rea rustig stellen. Je mag weten dat ik geren met „Ja, ja, het zij zo, het me vaak venvonder over de beruS' Op de bovenste foto orde handhaving bij een betoging. Onder: de politie tijdens een bij zonder zware taakt ontruiming van het Maagdenhuis I kan nu eenmaal niet anders!" De Nederlandse samenleving is al een eind op weg naar de con frontatie met een nieuw en nog niet of slechts in kleine kring on derkend probleem: dat van de .vreemde' minderheden (buitenland se werknemers, Surinamers en An tillianen, Ambonezen en woonwagen bewoners), die terzijde van onze welvaartsmaatschappij leven en wier kansen op een werkelijke ont plooiing in deze samenleving veelal gering zijn. Vooral het westen des lands zal in de komende Jaren met dit pro bleem in aanraking komen. Terwijl buitenlandse arbeiders ons land binnenstromen en voor een goed deel in het westen des lands blijven, vertrekken steeds meer Ne derlanders uit de Randstad Holland naar de provincie. Naar de schone lucht, naar aantrekkelijke recreatie mogelijkheden, naar.een betere wo ning, kortom naar een vaak beter leefklimaat. Ontwikkeling Nederland lijkt de ontwikkeling van een grote Amerikaanse stad te volgen. In deze vergelijking is het westen van ons land de ,city', de andere landsdelen zijn de .suburbs', de randsteden waar vooral de beter gesitueerden zich vestigen. Een reeks voorwaarden voor die vergelij king is al vervuld, want het westen kent: het grootste woningtekort, de vuilste lucht, de grootste verkeerscongesties, een relatief achterblijven in re creatieve voorzieningen, zoals uit een spoedig te verwachten rapport van het Centraal Bureau voor de Statistiek zal blijken. Eigenlijk ontbreekt nog maar één element: minderheden van kleurlingen en vreemde ethni- sche groepen. Het heeft er veel van dat ook aan deze voorwaarde spoe dig zal zijn voldaan, want deskun digen zijn van oordeel dat deze ontwikkeling in versneld tempo zal doorzetten. In hun opvatting ligt hier een kernvraagstuk voor de eerstkomende Jaren, hoewel dat in de program ma's van de politieke partijen niet tot uitdrukking komt. Hoe is deze ontwikkeling tot stand gekomen? In de jaren vijftig was er een sterke trek van de pro vincie naar de steden in het Wes ten des lands. Om die trek af te remmen is een regionaal beleid ge voerd. Ommekeer Mede onder invloed van andere omstandigheden, zoals de opbloei van onze economie, kwam er in de jaren zestig een ommekeer tot stand. Er kwam - met een lichte onderbreking in 1967 - een trek van het westen naar de provincies, ter wijl steeds meer buitenlandse werk nemers ons land binnenkwamen om vooral als ongeschoolde arbeider een bijdrage te leveren aan de instand houding van onze welvaart. Naar een ruwe schatting telt ons land nu honderdduizend buiten landse arbeiders (inclusief tien pro cent illegaal verblijvenden, vooral ook in het Westland). 45.000 Suri namers en Antillianenivooral in het westen des lands) ,30.000 over het gehele land verspreidde, vaak nogal militante Ambonezen en ongeveer 20.000 woonwagenbewoners. Rond 200.000 mensen dus, waar van de meerderheid aan de rand van onze samenleving staat. Zij zijn veelal slecht gehuisvest, hun kansen op menselijke en maat schappelijke ontplooiing zijn slecht. Deskundigen signaleren met zorg de groeiende weerstand bij het Ne derlandse volk tegen deze minder heden. Een voorbeeld. In een mid delgrote gemeente wil een bedrijf zijn buitenlandse werknemers een goed onderkomen bezorgen. Er ver schijnen echter maar liefst tachtig bezwaarschriften van omwonenden. De tolerantiegraad ten opzichte van deze minderheden neemt af, zo is de stellige indruk terwijl niettemin de buitenlandse werk nemers (de laatste jaren vooral Turken en Marokkanen) door het .vuile werk' op te knappen een we zenlijke bijdrage leveren aan onze welvaart en de criminaliteit van deze groeperingen nauwelijks hoger ligt dan die van vergelijkbare socia le lagen van de Nederlandse bevol king. Ervaring Wat moet er worden gedaan om aan deze ontwikkeling het hoofd te bieden? Ons land heeft op dit ge bied één bijzondere ervaring. Ach teraf gezien kan worden vastgesteld dat de meer dan driehonderddui zend „Indische" gerepatrieerden goed zijn opgevangen. Daaraan is dan ook veel geld (1,8 miljard gul den in totaal) besteed, terwijl er voor deze mensen belangrijke facili teiten op deelgebeiden, zoals wonin gen en onderwijs, waren. Ook stond een omvangrijk appa raat voor opvang en begeleiding ge reed. Een belangrijk voordeel was dat deze mensen voor het overgrote deel de Nederlandse taal machtig waren. Voor opvang en begeleiding van de buitenlandse werknemers, voor de voorlichting aan deze mensen en over deze mensen aan onze maat schappij, ls dit jaar een bedrag van 4,5 miljoen gulden beschikbaar. Het is duidelijk te weinig. Voor een werkelijk verantwoorde opvang, begeleiding, voorlichting en de totstandkoming van sociaal-cul turele voorzieningen is aanzienlijk meer geld nodig. Gebeurt dat niet, dan zal naar men moet vrezen vooral het westen des lands In toe nemende mate met de problemen van de „vreemde" minderheden worden geconfronteerd. De eerste mogelijkheid om aan de vraagstukken op dit terrein het hoofd te bieden bestaat uit een be tere opvang en begeleiding van de buitenlandse werknemer: de man, die uit zijn normale levenspatroon is getreden. De man ook, die de waardigheid die hij ondanks de ar moede had in zijn eigen land. heeft moeten inruilen tegen harde gul dens. De recente illegale acties van radio Veronica tegen radio Noordzee heb ben de betrekkelijke rust op het pi- ratenfront danig verstoord. De gro te populariteit die deze zenders had den weten te verwerven stond er borg voor dat het politiek gezien weinig aantrekkelijk was een actie tegen ze te beginnen. Toch bestaat al sinds Januari 1965 het wettelijk kader voor. Toen werd namelijk in Straatsburg het Euro pees verdrag "ter voorkoming van radio en tv-uitzendingen vanaf sta tions buiten de territoriale wate ren" afgesloten. Dit verdrag maakt het mogelijk voor de kuststaat om tegen piratenzenders op te treden. Een dergelijke internationale rege ling was nodig omdat zodra een voorwerp Juist buiten de 3 mijlszo ne (de territoriale wateren) gaat liggen, het buiten het rechtsgebied van de kuststaat valt. Aan deze be trekkelijke machteloosheid van de kuststaat maakt het verdrag een einde. Zodra een staat dit verdrag heeft geratificeerd, kan zij in haar strafwet een aantal nieuwe strafba re feiten opnemen, die optreden te gen radiostations mogelijk maken. Niet alleen het vestigen en uitzen den worden een misdrijf, maar ook zogenaamde "collaboratie" hande lingen vanaf de kuststaat, zoals het bevoorraden, geven van opdrachten (advertenties) vervoer naar en van het schip. Deze Indirecte manier van optreden, waardoor de piraten zender het leven onmogelijk wordt gemaakt, ia door de fractievoorzit ter van de WD in de Tweede Ka mer "uithongeringstactiek" ge noemd. Dit systeem is bewust ge kozen omdat de strafwet alleen van toepassing is op Nederlands gebied (en deze schepen liggen er net bui ten) en op Nederlanders. Een bui tenlands schip met buitenlandse be manning kan dus alleen langs deze indirecte weg weggewerkt worden. Door de grote sympathie voor radio Veronica en radio Noordzee is hot nooit tot ratificatie en strafbaar stelling bij de wet gekomen. Niet één politieke partij of regering had zin zijn vingers er aan te branden. Juist in dat zelfde Jaar 1965 is er wel krachtdadig opgetreden tegen 'fc z.g. REM-eiland, dat door Verolme was gebouwd bij de kust van Sche- veningen. Met nam« d« tv-uitzen dingen vanaf dit eiland werden' de regering te machtig en optreden was geboden, 't Verdrag van Staats- burg bood echter geen uitkomst. Al lereerst omdat dit alleen voor drij vende voorwerpen geldt en boven dien wilde de regering rechtstreeks optreden. De indirecte weg die het verdrag biedt was te langdurig en omslachtig op dat moment. De regering-MariJnen liet zich advi seren door een commissie onder voorzitterschap van de bekende vol kenrecht geleerde professor Fran cois. Francois nam als uitgangspunt dat de mogelijkheid eilandjes te stichten die buiten ieder rechts stelsel zou vallen, *n onverdrage- lijke toestand was. Francois noem de dit soort eilanden broeinesten van crimineel en onzedelijk gedrag, waar wetteloosheid tot norm ver heven dreigde te worden. Hierop baseerde hij zijn leer van het juri disch vacuüm, voor de kuststaat onverdragelijk, zodat de kuststaat dit vacuüm mag opvullen en mag optreden. Een tweede rechtvaardigingsgrond voor eenzijdig optreden vanaf de kuststaat werd gegeven door de theorie van de "wettige belangen" Zodra 'n staat werkelijk last onder vindt, van de piratenzenders door dat deze b.v. de ether storen, mag zij er wat aan doen. Een uitermate praktische theorie omdat een staat over het algemeen pas wat zal doen als zij last krijgt van die zenders. Tenslotte is er het verdragenrecht met betrekking tot het continentale plat. Dit is ontwikkeld doordat de zeebodem allerlei interessants bleek te bevatten. De zone hierbij is 12 mijl en er bestaan bepalingen over objecten zoals booreilanden die zich binnen deze zone bevinden. Deze bepalingen zouden dan naar analogie kunnen worden toegepast voor het optreden tegen het REM- eiland. Met al deze volkenrechtelijke hand grepen gewapend heeft de regering- MariJnen in 1965 een wetsvoorstel ingediend dat haar optreden tegen het REM-eiland zou moeten legali seren (de wet installaties Noord zee). Toen deze wet was aangeno men was het snel bekeken met dé REM. MR. J. S-DSV HONGKONG (Reuter) BIJn* 350 schippers van „slangenboten" jonken die vluchtelingen uit Rood- China smokkelden zijn het afge lopen Jaar gepakt en gevangen gezet in de Chinese provincie Kwangtoeng, die aan Hongkong en Macao grenst, zo meldt het Hongkongse blad South China Morning Post. Door deze arrestaties is dit eens zo bloedende bedrijf vrijwel verdwenen. De meeste klandesttene immigranten zwemmen nu 's nachts naar Hong kong. Het is een reis wan acht km, die de afgelopen vijf maanden door 840 Chinezen ls gemaakt. De meesten zijn Jongeren uit de steden, die ge dwongen worden op het land te wer ken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9