In Tiel liggen de gegevens half ïJN ederland Steenkamp geeft mening "Ook opW^mbley thee in de rust'.' Te bang Slechts een op de acht reist met openbaar vervoer PROTEST VVDM TEGEN VONNIS KRIJGSRAAD WORM/tTIEBANK OVER KREDIETWAARDIGHEID V Piet Keizer: TWEE JAAR VOOR LANG HAAR Drs. Bakker verduidelijkt storingen Dienstweigeraar in ijltejnpo naar Veenhuizen Kinderen gered uit omgeslagen schip Kabinetsformatie in beslissend stadium DNDERDAG 3 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 TIEL In Tiel ligt de helft van alle 3.2 miljoen gezins- ofden van Nederland met een aantal vertrouwelijke ge- vens opgeslagen en vrijwel geen der 1.6 miljoen be- ikkenen die daar weet van heeft. ds vier beheert een Stichting Bureau idiet-Registratie deze kostbaar- B en om potentiële kredietgevers kunnen inlichten over goede of _ide kansen. De stichting is par iier, aan overheidscontrole ont- :ken en ontoegankelijk voor hen het óók aangaat: de geregis- irden zelf. >or fout Janse en verschijnsel, dat in een tijd onbeperkte computers-geheu- s en groeiend privacy-bewustz?jn steeds bedenkelijker wordt erva- In beginsel terecht al geld de praktijk van Big Brother in 0, dat hij zijn werkzaamheden trekt te goeder trouw verricht met duidelijke garanties tegen jruik omgeeft, geheugen is bovendien beperkt: Bieten (huurkoop en persoonlijke ngen), die door zorgvuldig ge- otteerde deelnemers aan consu lten worden verstrekt. De deel- ïers bank en .financieringson- lemingen zijn verplicht die lieten (minimaal ƒ250 maximaal aan te melden, zoals zij verplicht zijn bij een krediet- vrage door mynheer X in Tiel LONDEN Takis Oikonomo- loulos verdedigde gisteren het loei van Panathinaikos en niet zoals velen verwacht hadden - de jongere Konstandinu. Pas plak voor de wedstrijd maakte 'uskas dit bekend. De trainer: ,Maar dat Oikonomopoulos zou ipelen had ik al lang tevoren leslist. Maar ik vertel het hem laat mogelijk, omdat hy zich nders veel te nerveus maakt, lij is te bang om het te snel te logen weten" f te toetsen of X daar bekend ls en of hij al andere verplichtingen heeft lopen. En dat gebeurt thans bijna een miljoen maal per Jaar. Per telefoon (geheim nummer), te lex of brief krijgt de kandidaat kredietgever in code duidelijk en snel inzicht in de verplichtingen en eventuele achterstalligheden van X. Hij verneemt echter niet bij wie X zijn lening heeft gesloten en waar voor uit de beperkte gegevens moet de kredietgever zelf zijn ge volgtrekkingen maar maken. Waarom? Waarom zo'n informatiebank? Ne derland kent tientallen commerciële inlichtingenbureaus, die door allerlei onnaspeurlijx speurwerk bij buren en winkeliers, via banken en werk gevers hun informaties verzamelen. Dat dikwijls duister gehengel naar privé-omstandigheden van mensen stamt uit de vroege dagen van een zich ontwikkelend geldschieterswe zen. Een tijd, dat voor een kredi- teur nauwelijks onderpand in de vorm van boedel of gegarandeerd arbeidsinkomen voorhanden was. De tijden veranderden, maar een particulier informatiebureau is nog steeds een aardige goudmijn. Van wege de onderlinge concurrentie zijn die firma's er nooit in geslaagd het informatiewezen te bundelen en daarmee overzichtelijker te maken. In de Jaren '60 besloot een aantal bankinstellingen en financieringson dernemingen tot een centraal bu reau, waar niet meer de informatie maar de registratie in het middel punt zou staan. Met als duidelijk oogmerk dat het beter zou zijn zwarte lijsten te voorkomen dan daarmee winstgevende handel te drijven. ,Het B.K.R. is een louter passieve instelling", zegt vice-voorzitter van de stichting (en oud-bankier) Th. J. M. Rees van den Ende. „De regis tratie is bovendien minimaal: naam en adres, geboortedatum en de lopende kredieten met de expira tiedatum. Als die datum is bereikt en aan de verplichtingen is voldaan worden de kredietgegevens verwij derd." En in het geval van een ont sporing? „Dan blijft de kaart met gecodeerde aantekening in stand tot dat de betrokkene alsnog zijn ver plichting is nagekomen. Het streven is er op gericht de kaart in leder geval vijf Jaar na de rehabilitatie te verwijderen". Hij zegt dat een neutraal voorzitter prof. dr. C. F. Scheffer, Tilburgs hoogleraar bedrijfshuishoudkunde is aangetrokken als een garantie voor de beslotenheid van het bu reau. De voorzitter is de enige naast de directeur, die toegang heeft tot het archief. Meer dan honderd kartotheekmeisjes die voor de deelnemers de toetsingen ver richten behandelen elk slechts een' beperkt deel van het alfabet. Rees van den Ende voegt er aan toe, dat het BKR aan opslag van de gege vens in een computer voorlopig nog niet toe is: „Daarvoor is onze pro grammering te eenvoudig". Kwade kansen Bescherming van kredietgevers te- ugen kwade kansen, van kredietne mers tegen een te veel aan finan ciële verplichtingen. Garanties tegen „lekken", er is geen contact met de overheid, aan de BVD zijn ooit eens inlichtingen geweigerd. Het zijn vertrouwenwekkende oogmerken, maar het feit blijft, dat de krediet gevers-deelnemers wèl gebruik kun nen maken van de gegevens, de privé-burger daarentegen in het on zekere verkeert of hij geregistreerd staat en zo ja, of die gegevens Juist en up to date zijn. Als hij nader inzicht verlangt krijgt hij van het BKR „een vriendelijk briefje", waarin hem wordt aange raden de bank of financierings maatschappij te vragen met het BKR contact op te nemen. De kaart in Tiel wordt dan nog eens bekeken maar in feite blijft de vragensteller even wijs als hij was. Dat is onbevredigend. Afgezien van de kans op feitelijke onjuistheden op de kaart, die de betrokkene niet kan aanvechten, blijkt bij vermel ding van wanbetaling of ontsporing niet de reden daarvan: het is zeer wel denkbaar dat hij slachtoffer is van agressieve colportage-praktijken en de aard van het in huurkoop geleverde goed niet in overeenstem ming is met de toezeggingen. In zo'n geval kan de kredietnemer ju ridisch en/of moreel wel degelijk gerechtigd zijn de betalingen te on derbreken. Zoiets zal vermoedelijk niet zo vaak gebeuren, maar dat doet principieel niets af van de wenselijkheid, dat onder bepaalde voorwaarden de ei gen gegevens ook voor de betrokke ne toegankelijk zijn. Bovendien past toch wel enige twijfel als men een geschrift leest, dat de Vereniging van financieringsondernemingen (deel uitmakend van het bestuur van de Stichting BKR) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Daarin kan de vereniging het „moeilijk aanvaarden", dat afbeta lingsovereenkomsten op grond van de aanhangige Colportagewet (met die uiterst wenselijke afkoelingspe- ADVERTENTIE Je krijgt overal, waar je komt, thee in de rust. Bij elke club. En alle spelers drinken het. Niet zo maar uit gewoon te, maar omdat je weet dat het goed is. Het lest je dorst het beste en je hebt er later bij het spelen geen last van. Het ligt niet zwaar op je maag. Ik drink het niet alleen in de rust, maar ook na de wed strijd. Ik vind het lekker om dan 4 of 5 koppen achter elkaar te drinken. Juist om dat ik veel vocht verlies in een wedstrijd. Als ik hard ge werkt heb en bezweet ben, ga ik het liefst met een kop thee in m'n vaste hoekje zitten. Voor mij de beste manier om weer een beetje bij te komen. Trouwens in het buitenland vinden ze ook, dat thee het beste is in de rust. Je krijgt het overal, tot in Albanië toe. Al was de thee die we daar kregen anders, een beetje zoe- ter.Maar dat is ook wel lekker voor een keer. Thuis drink ik 't ook veel. Vooral omdat m'n vrouw er gek op is. Ik heb wel eens een paar verschillende doosjes gehaald, om te kunnen af wisselen. Pepermuntthee heb ik ook eens geprobeerd. Ik drink m'n thee zonder melk en een enkele keer met ci troen. Thee een vrouwendrank? Is voetballen een vrouwensport Ook als 't geen rust is... Pickwick thee I van Douwe Egberts Piet Keizer - maar na afloop champagne rlode - red.) nog na vele maanden nietig verklaard kunnen worden, omdat daarbij een niet-ingeschre- ven leverancier of colporteur inge schakeld is geweest (Je zou zo zeg gen, dat financieringsmaatschappij en van goude status er dan maar voor moeten zorgen, dat zij alleen met ingeschreven en dus erkende leveranciers of colporteurs in zee gaan) Afdwingen Er is nog geen wet die de toegang tot eigen persoonsgegevens kan afd wingen. De regering heeft toegezegd bij de indiening van een ontwerp- raamwet voor een centrale persoons administratie zoveel mogelijk in zicht te verschaffen over wat al aan persoonsgegevens met name bij particuliere instellingen is vastge legd. De informatie daarover zal „in genen dele" volledig kunnen zijn „aangezien de beschikbaarstelling thans niet op grond van enige wettelijke maatregel kan worden afgedwongen". Het woord „thans" verdient nadruk. Al zijn er geen wettelijke mogelijk heden, wel is er de code, die door bezorgde deskundigen op het gebied van persoonsregistratie (zoals prof. Zoutendijk) in Nederland wordt aangehangen. De bekendste code van grondrechten van de burger is opgesteld door het Amerikaanse blad Computers and Automation. Iedereen heeft het recht: 1. te weten wat er over hem aan gegevens bewaard wordt; 2. onnauwkeurige of Irrelevante in formatie aan te vechten; 3. te weten en te controleren wie toegang heeft tot zijn gegevens; 4. schadevergoeding te eisen voor het ten onrechte gebruiken van vertrouwelijke of onjuiste informa tie; 5. verwijdering te eisen van in formatie die te maken heeft met idealen of intieme gewoonten. Het is duidelijk dat deze punten rechtstreeks van betekenis kunnen zijn als het gaat om het vinden van een wettelijke grondslag voor de werking van registratieve infor matie-banken. Of die nu in handen zijn van overheid of particulieren. Niet omdat die banken onbetrouw baar of te kwader trouw zouden zijn. Maar omdat het individu een grondrecht heeft op bescherming van zijn privacy in een wereld, waarin „macht" steeds onzichtbaarder en abstracter wordt. DEN HAAG Slechts één op de acht personen in Den Haag, Rotter dam en Amsterdam gaat met bus of tram (trein, metro» naar het werk. De overigen gaan met eigen vervoer. Bijna de helft van de bevolking van de drie grote steden gebruikt de auto om naar het werk te gaan. Ruim een kwart stapt op de fiets of de bromfiets. De resterende veertien procent gaat lopen of werkt bij huis. Een onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek (in op dracht van de Stichting Weg) heeft dit uitgewezen. Ruim vijftienhon derd Nederlanders zijn er bij betrok ken geweest. Buiten de drie grote steden ligt 't gebruikscijfer van 't openbaar ver voer in het woon-werkverkeer nog iets ongunstiger. De Stichting Weg constateert uit de resultaten Jat 't aandeel van het openbaar vervoer in de dagelijkse verplaatsingsstroom naar verhouding gering is. Ook blijkt uit 't onderzoek dat een hoger inkomen leidt tot minder gebruik van het openbaar vervoer om naar het werk te gaan. Oorzaken voor de geringe aan trekkingskracht van het openbaar vervoer: geen behoorlijke verbin ding, de afstand naar het werk is tekort, te lange reistijd vergeleken met eigen vervoer, geen vast werk adres, ongelukkige diensttijden, o- verstappen. UTRECHT (ANP De Vereni ging van dienstplichtige militai ren (VVDM) heeft bij informateur Steenkamp geprotesteerd tegen het feit dat de 20-jarige Haagse dienstplichtige Rinus Wehrmaaa vorige week voor de krijgsraad in Den Haag werd veroordeeld tot twee Jaar gevangenisstraf om dat hij weigert zijn haar te laten knippen. Twee Jaar is de maximum straf voor het niet opvolgen van 'n dienstbevel. Een dergelijke straf is buiten el ke proportie. Dat een regel, die al lerwegen als onnodig en krenkend wordt ervaren, op 'n dergelijke ma nnier moet worden gehandhaafd, heeft óns diep geschokt. Te meer, nu alle grote partijen, ook VVD, KVP, AR en CHU, zich hebben uitgesproken tegen de reglementering van de (ANP) In antwoord op vragen van de kamerleden Oele en Voogd deelt minister Bakker mee. dat op het ontvangststation van Schevenin- gen radio tussen 24 augustus en 24 september 1970 de ontvangst op de internationale noodfrequentie voor schepen, veelvuldig gestoord is ge weest tengevolge van het gebruik van de frequentie gedurende die pe riode door Radio Nordsee. De storing was het gevolg van door de uitzen dingen van Radio Nordsee ontstane neven-effecten, waarbij ook de uit zendingen van Veronica een rol speel den. Storingen werden ondervonden in Zweden, in Portugal, in Noorwegen en ten zuiden van Australië. Scheve- ningen radio heeft meermalen mu- ziekstoringen ondervonden en het wal-schipverkeer van het Engelse kust station North-Foreland radio, wordt nog steeds ernstig belemmerd. De kamerleden Oele en Voogd hadden hun vragen reeds ingediend op 27 augustus van het vorige Jaar en op 4 maart Jongstleden drongen zij aan op de beantwoording daarvan. haardracht. Deze zaak is een symp toom van de krampachtigheid waar mee bepaalde verouderde regels worden gehandhaafd. Wij hopen, dat u hiermee bij uw informa tie ernstig rekening zult willen hou den" aldus de WDM. De langharige militair zit al drie maanden in de Scheveningse Jeugd gevangenis. Zijn advocaat, mr. M. Thoolen uit Den Haag, heeft inmid dels tegen het vonnis hoger beroep aangetekend bij het Hoog Militair Gerechtshof. De WDM verwacht dat de zaak daar over een maand of twee, drie zal voorkomen. Zolang zal W in de gevangenis moeten blijven. De WDM is zich momenteel aan het beraden over mogelijke maatre gelen en acties in verband met deze affaire. Intussen hebben ook 600 dienstplichtigen van de legerplaats de Wittenberg in Garderen bij de minister van Defensie tegen het vonnis geprotesteerd. ASSEN De politierechter in As sen heeft een Jehova-getuige die er kend was als dienstweigeraar maar geen vervangend werk willen doen in reéordtempo naar Veenhuizen ge stuurd. De man, een 23-jarige admi nistratieve ambtenaar, had dinsdag zijn werkpakje in het kamp voor ge wetensbezwaarden in Vledder gewei gerd. Gisteren werd hij veroordeeld tot een dag gevangenisstraf en drie ëntwintig maanden Rijkswerkinrich ting. De officier van Justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop had dezelfde correctie geëist, maar teken de daarbij aan het te betreuren, dat de staat nog steeds geen afdoende regeling heeft bedacht voor de Jeho va-getuigen, die niet in militaire dienst willen maar ook vervangend burgelijke diensplicht afwijzen. Staatssecretaris Keijzer heeft gisteren het radarstation Heriuij- nen officieel geopend. OSNABRUCK De zevenjarige Marco Hendriks en zijn vierjarig broertje Jacco zijn gisteren ter nauwernood gered nadat het schip van hun vader op het Middelland kanaal in Westerkappeln in West- Duitsland was omgeslagen. De kin deren hebben twee uur tot hun nek in het water gestaan met slechts een luchtlaagje van dertig centimeter om te ademen. De rijnaak van schipper H. B. Hendriks, die honderdvijftig ton steen vervoerde, sloeg binnen enke le seconden om, waarschijnlijk door verschuiven van de lading. De schipper en zijn vrouw konden net op tijd overboord springen, maar in het vooronder lagen de kin deren te slapen. Brandweerlieden en sportduikers, die alles in het werk stelden om de opgesloten knaapjes te redden, hoor den na een uur klopsignalen onder de naar boyen drijvende kiel. Zij konden de kinderen echter niet be reiken. Dat lukte pas na twee uur, toen met een snijbrander een gat in de kiel was gemaakt. De redding kwam net op tijd. DEN HAAG De informatiepo ging van prof. dr. P. A. J. M. Steen- kamp gaat vrijdagavond de beslis sende fase in. De fracties van KVP, ARP, CHU, WD en DS'70 in de Tweede Kamer krijgen dan de be schikking over een „memorandum" van de informateur. Prof. Steenkamp zal hierin zijn eigen mening geven over de punten, waarover de voor zitters van de vijf fracties het tot nu toe niet eens zijn geworden, zo als de hoogte van de overheidsuitga ven en de belastingdruk. Prof. Steenkamp zei gisteravond, dat hij het niet eens was met AR- fractieleider mr. B. W. Biesheuvel, dat hij „knopen zou moeten door hakken". „Die uitdrukking neem ik niet voor mijn rekening", zei prof. Steenkamp. „Ik geef wel mijn eigen mening. Daar valt dan nog over te praten, maar daar ben ik wel zelf bij". Maandagavond verwacht informa teur Steenkamp schriftelijk antwoord van de vijf fracties op wat hij zelf noemt zijn „wat langere brief". Dins dagmorgen komen de vijf fractievoor zitters weer bij de formateur. Dan zal hü hen meedelen of hy zün in formatiepoging staakt of voortzet. Het is de bedoeling, dat de brief van Steenkamp en de antwoorden van de vijf fracties gezamenlijk wor den gepubliceerd. Prof. Steenkamp zei „ronduit nee" op de vraag of hij zijn brief vrijdagavond al niet open baar wilde maken. „Ik kan geen schade meer lijden", zei hij ter ver klaring. Vastleggen De informateur stelde zich gister avond voor in zijn eerste officiële brief aan de vijf fracties duidelijk vast te leggen welke de punten van overeenstemming zijn, welke de pun ten van verschil en wat zijn mening over die verschilpunten is. „Een mi- di-akkoord in embryonale vorm", noemde prof. Steenkamp de inhoud van zijn brief. Hij wees er op dat de brief niet alleen ever de finan- cieel-economische problematiek zal gaan. Tweemaal heeft de informateur al een „notitie" voor de fractie gemaakt grenzen", vooral met betrekking tot De eerste ging over „wensen en overheidsuitgaven, zoals die in de oriënterende fase van zijn infor matiewerk naar voren waren geko men. Dinsdag kregen de fracties ook een notitie. De inhoud van beide schrifturen is officieel niet gepubli ceerd. Wel is intussen duidelijk geworden, dat de fractieleider van DS'70, prof. d r.W. Drees jr., vasthoudt aan een ander uitgavebeleid dan de christe lijke fracties tot nu toe hebben ge voerd. In een politieke radio-uitzen- dlng van DS'70 zei mevr. F. van Vee nend aal- van Meggelen gisteravond, dat haar partij blijft bij de eisen die zij voor de verkiezingen heeft ge steld: verlaging van de belasting druk en besnoeiing van sommige overheidsuitgaven. „Als de christelij ke partijen niet aan deze eisen te gemoet komen, zullen wij geen rege ringsverantwoordelijkheid aanvaar den", aldus mevr. Van Veenendaal. DS'70 wil in het bijzonder de uit gaven besnoeien voor ruilverkavelin gen, de kunstsubsidies, ontwikkelings hulp en het wetenschappelijk onder wijs. Mr. W. J. Geertsema van de V\HJ, met wie prof. Steenkamp gis teren tussen de middag een onder houd onder vier ogen had, zei na af loop dat zijn fractie een middenpo sitie inneemt tussen de christelijke fracties en DS '70. „In een vijf partijen-kabinet zullen wij nooit de grootste concessie behoeven te doen" meende hij. Idee Namens zijn fractie heeft mr. Geertsema het idee gelanceerd om ook motorrijtuigenbelasting te gaan heffen op auto's die ntet worden ge bruikt. Dat zou naar schatting en kele tientallen miljoenen opleveren voor de Schatkist. Een moeilijkheid is echter, dat deze belasting nogal ongrijpbaar zou zijn. Mr. Geertsema zei ook, dat als DS '70 een breuk zou veroorzaken, dat de WD dan waarschijnlijk de kant van de partij van Drees jr. zou kie zen, „Maar", voegde hij er aan toe. „ik heb geen enkele aanwijzing dat het tot een breuk komt". De voorzitters van de fracties van gisteravond anderhalf uur apart met informateur Steenkamp. i

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7