Stadhuis heeft goedlachse gastvrouw in Ineke Leiden school kan Montessori- krijgen in Mors VAREN IN DE MARE J. BROUWER PLOTSELING OVERLEDEN BALLY INFORMATIE DAF-DAG De mensen zijn dankbaarals je vriendelijk doet W0 Commune trok stelend door heel Nederland aan de balie MM. - v<f' me',tnek® van der meii ■P* «"«Chung B. en W. bemoeien zich niet met „directeursboot" DAF - centrum leiden Beroepingswerk die czardas fürstin OUD-HOOFDREDACTEUR VAN LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 advertentie Schoenen. kei kenmerk, ^xiWca/*Zi£e£^^vanDalen Doulcerslceg zt LeLdeso LEIDEN De gemeente heeft sinds een paar weken een erg aardige informatrice in dienst. Als u toevallig vanavond of één dezer dagen in het stadhuis moet zijn voor een visakte of pas poort, ziet u haar meteen. Tussen de open staande deuren van wat vroeger de wachtkamer voor de trouwzaal was. Daar zX ze: de 20-jarige goedlachse Ineke van der Meij uit Leiden. Om dat het bureau voorlichting van de gemeente in allerijl naar de hal is verhuisd („vorige week donderdag hoorden we er pas van") staat ze de stadhuisbezoekers nu nog te woord vanachter een geïmproviseerde balie. Maar straks komt ze er helemaal gezellig bij te zitten, met een luifeltje boven haar informatie standje, bloembakken in de hal en een in het oog springende verwijzing naar haar. 5'-• V.v' te t&k -y fj "22,.1 Ineke vertelt "dat het altijd al haar bedoeling is geweest om informatrice of zo te worden, om met veel mensen in aanraking te komen". Daartoe heeft ze ook de opleiding tot recep tioniste gevolgd, na haar MMS-di- ploma te hebben behaald. Kleintje pils Met een stuk of tien andere meis jes '"het was af en aanlopen toen ik kwam") solliciteerde ze naar dit baantje. De advertentie leek haar wel wat. Tot nu toe is die indruk wat haar betreft juist geweest. Ook wat de collega's ambtenaren aangaat, want die zijn maar wat blij dat ze bij een (nu nog wat onervaren) wicht ginnegappend "een kleintje pils" kun nen bestellen. Dat hoefden ze bij de bodes niet te flikken In haar eerste maand heeft Ineke een kijkje in de keuken van het stad huis genomen. Op verscheidene afde lingen bevolking, militaire zaken, kas- en kredietwezen heeft ze een weekje rondgeneusd, zodat ze onge veer weet hoe het klappen van de zweep daar klinkt. Haar ervaringen zoeken, een ogenblikje graag, want ik ben nog maar net begonnen"), maar omgekeerd moet het publiek je in deze tijd. ook aan haar aanwezigheid wennen. Beide partijen leren snel, dat was gistermorgen al te merken. In een half uurtje tijds werd Ineke meerma len door zoekende mannen aange schoten met de vraag waar ze voor visakten moesten zijn. anderen wil den de snelste weg naar hun pas poort weten. Dat soort vragen krijg Ineke vertelt verder, dat het ook de bedoeling is dat zij in de toe komst groepjes buitenlanders gaat rondleiden door het stadhuis, dat met z'n monumentale marmeren burger zaal bijvoorbeeld (waar tegenwoordig alle trouwerijen plaats vinden) zeker een bezienswaardigheid is. I LEIDEN Leiden kan weer een kleuterschool en een lagere school met het Mont^ssori-leerplan krijgen. B. en W. zijn van plan om na te gaan, of deze scholen in het Morskwartier kun- i ry - om het onderwijs op de tweede open- nen komen. Zij willen daartoe een enquete houden onder de bare kleuterschool ouders van drie- en vier-jarige kleuters in deze buurt, om te af te stemmen Of de Mors een Montessori-school krijgt, zal dus afhangen van het in te stellen onderzoek. Overwogen is nog gegevens omtrent die afdeling j penen oi de voorkeur uitgaat naar een gswone. dan wel een Montessori-kleuterschool. Indien in de toekomst het Morskwar tier rijp is voor een tweede openbare lagere school, zal aan de hand van de ervaringen met de kleuterschool en het aantal beschikbare Montessori-onderwijzers worden overwogen om voor deze lagere school het Montessori-leerplan te hanteren. heeft ze keurig geboekstaafd in een schrift, dat ze nu voor zich op de balie heeft liggen. In deze beginpe riode wil dat boek nog wel eens uit komst brengen. Wat Ineke nu precies doet? In haar eigen woorden: "de mensen een beetje service verlenen. Ze persoon lijk en vriendelijk te woord te staan, inlichtingen te verstrekken." Service Een voorbeeld: in deze aanlooptijd naar de vakantie staan de mensen soms tot in de hal in de rij voor het aanvragen of verlengen van een pas poort. Onder hen ook duidelijk min derjarige jongens en meisjes, die vroeger pas aan het loket de teleur stellende mededeling te horen kregen dat ze wel rechtsomkeert konden ma- Dit staat in een pré-advies, dat B en W aan de raadscommissie van onderwijs hebben voorgelegd. Het stuk komt naar alle waarschijnlijk heid in de gemeenteraadsvergade ring van maandag 28 juni aan de orde. Het verzoek om een lagere Montes sorischool is uitgegaan van de Leid- se stichting voor dit soort onderwijs. Een oudercomité uit het Morskwar tier verzocht daarna om de twee openbare kleuterschool in deze wijk i (die voorlopig zal worden onderge- 1 ken, omdat zij nog te jong zijn om bracht in de ZMOK-school aan de enige Leidse) Montessorlkleuter- school op de Zoeterwoudsesin- gel heeft aangetoond, dat de bezoe kende scholieren slechts bij uitzon dering veraf wonen. ADVERTENTIE alléén een paspoort aan te vragen. Nu "zeeft" Ineke hen er bij voorbaat uit, en geeft aanwijzingen hoe ze tóch zonder vader of moeder mee te bren gen aan hun pas kunnen komen, kwestie van service. En het maakt wel zo'n vriendelijke indurk. Ineke moet nog een beetje aan haar nieuwe baantje wennen 'zelfs de meest gehaaste stadhuisbezoeker ontwapent ze door lieftallig op te merken: "dat moet ik nog even op- ADVERTENTIE Lage Rijndijk) op te zetten als Mon tessori-kleuterschool. Indien enigszins mogelijk, moeten deze wensen gehonoreerd worden, schrijven B en W. Zij voelen er ech ter weinig voor, om een reeds be staande school af te gaan stemmen op Montessori-onderwijs. Wel willen ze invoering van dit leerplan in nieuw te stichten scholen overwegen mits vast staat dat deze scholen door j voldoende kinderen zullen worden bezocht. Dit. omdat in het wetsont werp voor het basisonderwijs vele elementen worden teruggevonden, die teruggrijpen op onderwijs vernieuwers als Maria Montessori, al dus B en W. Het gemeentebestuur vindt tevens dat een dergelijke kleuter- en lagere school bij elkaar in de buurt moe ten staan. Dat hoeft niet persé in het hart van de stad te zijn. De LEIDEN Burgemeester en wet houders spreken geen oordeel uit over het bouwen van een boot door leerlingen van de chr. techn. school Zuidwest voor de directeur, omdat ze niet het bevoegd gezag van deze school vormen. Als een dergelijk ge val zich zou voordoen op een ge meentelijke school, dan zou het col lege zijn houding bepalen evenals in het gesignaleerde geval is gebeurd door het schoolbestuur, in overleg met de rijksinspecties, om de situ atie pedagogisch en didactisch te evalueren. Aldus zeggen zij in ont- woord op schriftelijke vragen van het PvdA-raadslid Van Peype. Monumentenwet De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde by artikel 9. Ie lid, van de Monumentenwet, dat de door de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk bij beschikking van 17 april 1971, no. 160.701 I, vastge stelde aanvullende lijst van monumenten betrekking heb bende op het pand Hoge Rijn dijk 320, ter gemeente-secre tarie. afdeling Openbare Wer ken. kamer 111, voor een ieder ter inzage is neergelegd Leiden. 28 mei 1971. De burgemeester voornoemd, A. J. VIS. in deze buurt deels op een ..gewoon", speel- en werkplan, deels op Montes- sori-ideeën. Daar is echter vanaf ge zien, om twee sferen in één school te vermijden. De om advies gevraag de schoolraad denkt hier net zo over. De 20-jarige Ineke van der Meij achter haar geïmproviseer de balie'. kwestie van service". (Foto Holvast) Al 18 jaar De "gastvrouw van het stadhuis" weet trouwens nog niet waar 't alle maal op uit kan lopen. Voorlopig zijn haar eerste ervaringen dat de men sen zich erg dankbaar tonen, als je een beetje vriendelijk tegen ze bent. Hoewel: haar allereerste klant was een meneer, die erg boos deed toen hy buiten de loketuren kwam met zijn belastingaanmaning en dus niet kon betalen "Dan betaal ik toch niet" zei hij kwaad wegstappend tegen de even vriendelijke Ineke, aan wie het misschien wel te danken is dat de man er vanmorgen weer was. En nu op een tijd dat hy wél terecht kon Ineke zit er nog maar pas, met haar wetenswaardigheden vers op geslagen in het achterhoofd of in grijp-klare informatiefolders over musea, de Merenwyk, parkeerplaat- s enenz. En dan kan het gebeuren, dan haar aan een rond kijkende man gestelde vraag: "kan ik u misschien helpen", lachend wordt beantwoord I met: "nee hoor, ik werk al 18 jaar in het stadhuis." DEN HAAG De twee Leidse I stratenmakers die gisteren terecht stonden voor de Haagse rechtbank wegens het stelen van auto's bleken over het algemeen niet erg kieskeu- l rig. Nu eens werd een aftandse wa- gen weggehaald, een andere keer uit Hazerswoude een auto van maar liefst 27.000 gulden. Er moet dan ook wel gezegd worden, dat de autobezitters het de dieven over het algemeen niet moeilijk maakten Een auto in Den Haag stond dooi onachtzaamheid van de eigenares compleet met sleuteltjes en papie ren op diefstal te wachten. De pre sident van de Haagse rechtbank meende, dat de stratenmakers met gestolen auto's door het land be gonnen rond te rijden, omdat ze ge schrokken waren van de arrestatie van enkele vriendjes uit de com mune aan de Morssingel. Met drie andere commune-leden zocht men een heenkomen naar Katwijk en via de. badplaats over het strand naar Den Haag. In Den Haag werd de eerste auto gestolen. Toen de benzine op was werd uitgezien naar een nieuwe. Die werd onder meer ge vonden in Hazerswoude, Bodegraven, Heerenveen en verder wat plaatsen in de Rijnstreek. Toen het gezel schap in Utrecht een gestolen wa gen wilde verkopen, waarschuwde een wantrouwige koper de politie, die het stel inrekende. De 21-jarige stratenmaker, die gisteren terecht stond had bepaald geen smetteloos strafblad meer. Hij was al eens uit „De Sprang" ont vlucht. Nu wilde hij zijn leven gaan beteren, maar de officier zag niet veel waarde in deze belofte en eist° tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij on# Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 De raadsman van de verdachte weet een en ander aan de drank, die een grote rol speelt in het leven van zijn cliënt. Hij wilde een groter deel van de straf voorwaardelijk zien. Daarna stond een 24-Jarige stra tenmaker terecht, die na een korte arbeidsperiode in Ter Aar ook in de Leidse commune terecht was geko men. „Daar zitten meer losgeslagen elementen", constateerde de recht bank-president. De officier eiste te gen hem tien maanden gevangenis straf. waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van dre jaar met aftrek van voorarrest. Volgens de raadsman was deze ver dachte alleen te betichten van Joy riding en vroeg een lichtere straf, die gelyk zou moeten zijn aan het voot- arrest. Uitspraak over veertien dagen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Terheijde aan Zee A. L. Lapré te Noordwijk, te Ugchelen J. H. Pool te Bergum, te Rotterdam J. Ewold, te Rotterdam. Aangenomen naar Wirdum c.a. T. Verstraaten, voorganger N. T. B. te Ede. naar Klazienaveen P. Feen- stra te Burgerdam. Bedankt voor Brakel, G. Veldjes- graaf te Wouterswoude, voor Krim pen aan de IJssel 'buitengewone wijkgemeente in wording) D. van de Berg te Huizen. Geref. Kerken Bedankt voor Almelo, A. Ridders- ma te Heemstede, te Enter, H. Len- ters te Delden. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Bunschoten-Spaken burg voor missionaire dienst op Irian Barat» en te Blija en Holwerd, M. Nap kandidaat te Sauerd. Bedankt voor Zuidhorn, A. G. Ver steeg te Stadskanaal, voor Hammel- ton en Burlington, drs. D. Deddens te Leeuwarden. Baptistengemeenten Bedankt voor Haarlem, J. Schuil te tweede Exloeërmond, voor Hen gelo, G. van *t Woud te IJmuiden. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar Utrecht, C. de Jonge te Ierseke. Oud-Geref. gemeenten in Neder land Bedankt voor Utrecht, L. Gebraad te Sint Philipsland. ADVERTENTIE Leiden Varen met bootjes een minimum is teruggelopen. Foto- i die Lange Gracht en Lammermarkt is het grote kinderspel van dit sei zoen. Overal zie Je de Jeugd ermee bezig, ook in de Leidse grachten, waar het kan nu de scheepvaart tot graaf Holvast schoot dit plaatje van varen in de Mare De jeugd heeft er een soort strandje waar wordt ge werkt aan de aanleg van een dam, met elkaar gaat verbinden. De dam blijft een half Jaar zo liggen om in te klinken alvorens verder wordt ge werkt. NED. CONGRES- GEBOUW t DEN HAAG Prins Willem Alexanderzaal HEDENAVOND en MORGEN AVOND 20.15 uur laatste operette voorstellingen in dit seizoen Van Emmerich Kalman. Heerlijke melodieën, prachtige kostuums en decors. 135 MEDEWERKENDEN. Solisten, koor. ballet, orkest THEATER OBERHAUSEN LEIDEN Van 7 augustus tpt 5 september wordt in de Lakenhal een tentoonstelling over het openbaar vervoer in de Leidse regio gehou den. Aan verleden, heden en toe komst zal aandacht worden besteed. Trein, tram, bus en boot zullen een rol spelen. Initiatiefnemers zijn de heer B. Leeuwenburgh en enige le den van de Leidse afdeling van de Ned. Vereniging van belangstellen den in het spoor- en tramwegwezen. LEIDEN Joop Brouwer, onze sympathieke oud-collega, is niet meer Met verbijstering kwam voor de LD-kring temidden waarvan hij 44 jaar verkeerde, dinsdagmid dag het bericht van zijn plotseling verscheiden. Maandagmiddag aan wezig bij een cricketwedstrijd, voel de hij zich tijdens de pauze niet ge heel in conditie, waarop hij naar zijn woning aan de Warmonderweg terugkeerde. Kort daarna is hij over leden. Niet alleen in de kring van zijn familie en die van ons blad, doch ook ver daarbuiten wat boeide het Leidse verenigingsleven hem zal zijn plotselinge sterven een diepe in druk achterlaten. Joop Brouwer was een representatieve figuur, punctio- neel en tactvol in zijn optreden, een man ook, die zijn naaste medewer kers een grote mate van vrijheid en zelfstandigheid schonk. Na zijn hbs-tijd in Leeuwarden was het zijn bedoeling de Indische pos terijen te dienen. Hij volgde daartoe de in onze stad gevestigde Indische Postschool. Een korte kennismaking met Leiden en de journalistiek wenk ten hem en thans bij zijn verschei den mag worden gezegd, dat hij Leiden kende als weinigen, en dat Leiden hém kende. Leiden met zijn breed geschakeerd verenigingsleven Wars van sensatie streefde hij aanvankelijk als stadsverslaggever, doch later ook al hoofdredacteur naar betrouwbare berichtgeving, die hij zag als één van de pijlers, waar op een krant is gegrondvest. Zo maar even mogelijk paste hij in de ze berichtgeving hoor en wederhoor toe. Een beginsel, waaraan hij de 44 Jaar, dat hij het Leidsch Dagblad "diende", trouw is gebleven. Naast zijn bijzonder oordeel zoek de zaken goed uit voordat Je tot pu blicatie overgaat, was zijn stelregel, die hij de Jongeren voor ogen hield moet ook zijn geloof in de vrijheid worden genoemd. Van die vrijheid profiteerden zijn dagelijkse mede werkers, aan wie hij zeer veel ruim te liet om hun werk te doen op een wijze, zoals zij die als de beste zien. Zelf openhartig en eerlijk, schonk hij gaarne vertrouwen, een eigenschap, welke in zijn lange jaren van leiding geven aan de sfeer op de redactie en aan de inhoud van de krant ten goe de is gekomen. In november 1924 trad de heer Brouwer als stadsverslaggever in dienst bij het Leidsch Dagblad om aan deze rubriek bijna een kwart eeuw leiding te geven. Op 1 Juli 1946 werd hij benoemd tot hoofdredac teur, welke functie hij aanvankelijk samen met de heer B. W. Menk- horst vervulde. Na diens pensione ring op 1 oktober 1954 was hij al leen verantwoordelijk voor de re dactionele inhoud van het L D. Bij zijn veertig-Jarig Jubileum- toen wel overduidelijk bleek welk 'n grote plaats hy in de Leidse samen leving innam werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op 1 september 1968 ging hij met pensioen en werd hij als hoofdredacteur opgevolgd door drs. J. R. Soetenhorst. Naast zijn veelomvattende Jour nalistieke taak toonde hij in al die Jaren grote belangstelling voor het openbare leven van de Sleutelstad door deel te nemen aan allerleid ar beid op vak- en maatschappelijk ge bied. Wat het eerste aangaat mogen hier o m. gememoreerd worden zijn voor zitterschap van de plaatselijke af deling van de Ned. Journalisten kring en zijn lidmaatschap geduren de vele Jaren van het hoofdbestuur van de N.J.K. In het Leidse verenigingsleven ge noot hij grote bekendheid als be stuurslid van de 3 October-vereeni- glng, speciaal belast met de uitde ling van haring en wittebrood. Van zijn vele maatschappelijke functies noemen wij die verder die van bestuurslid van de Openbare Lees zaal en bibliotheek „Reuvens", lid van 't Comité Dodenherdenking en het Collectecomité Gezamenlijke Mi litaire Fondsen, regent van het Jan de Latere Hofje, voorzitter van de Oudercommissie van de Louise de Coligny-h.b.s. en bestuurslid van de Vereniging Veilig Verkeer. In de loop der Jaren heeft hij zich van al deze functies los gemaakt. Dat onze oud-collega ook sportie ve belangstelling had blijkt uit zijn ere-lidmaatschap van de voetbalver eniging A.S.C., waarvan hij vele Ja ren bestuurslid en lid van de elftal commissie was. Actief voetballer was hij in de tijd, dat zijn club tot de hoogste regionen van de voetbalwe reld was doorgedrongen. Er is toen zelfs nog tegen Feijenoord gespeeld. Met het overlijden van Joop Brou wer is aan *n leven, dat geheel stond in het teken van trouw, plichtsbe trachting en kameraadschap, 'n ein de gekomen. Voor ons zijn oud-col- dega's blijft hi) in onze herinnering voortleven als een sympathieke fi guur. die niet tegenover ons, doch naast ons stond. 8. Platteel

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3