AJAX „VERGEET" KNOCK OUT Piet Keizer mocht niet naar binnen AMATEURTEAM KANSLOOS IN RUSLAND Londen zal pas vanavond zichzelf weer zijn Tot de 87ste minuut verdienden Amsterdammers eigenlijk i slechts deksel van felbegeerde Europese voetbalbeker CHAOTISCH BANKET Grensrechter wist van niets Henk Timman verwacht geen uittocht „HEILIGE GROND VAN WEMBLEY" ZATERDAG VOOR SPEEDWAY... - DONDERDAG 3 JUNI 1971 PAGINA 3* LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD u LONDEN Het tweede doelpunt camoufleerde de anti-climax. Die 20 score boen de het zilver aan de Europa Cup net op tijd nog glanzend als een spiegel. Maar tot aan de 87ste minuut verdiende Ajax eigenlijk amper de deksel van de statige bokaal. Omdat het niet eens kon overtuigen tegen Panathinaikos, dat zodoende voor de logische afgang werd behoed. P Wembley werd slechts in één opzicht een herhaling van San Siro. Net zoals Feijenoord vorig jaar verwierf Ajax zich het recht een tiental maanden op de Europa Cup te mogen passen. Maar verder is er geen enkele gelijkenis met de happening in Milaan. Londen '71 haalde het niet bij de voorgaande uitvoe ring, dat swingende spektakel. Wat de Amsterdammers uitslui ten aan zichzelf hebben te wijten. Twee seizoenen terug mislukte Ajax als een groentje in de Europa Cup-finale. Het is een prijzenswaar dige prestatie, dat het in zulk een kort tijdsbestek opnieuw de ladder tot bovenaan besteeg. Gisteravond was het bezeten van de wil zich te revancheren voor de diepe vernede ring tegen AC Milan. Het trof daartoe zelfs een uitgelezen partner. In wezen toch niet meer dan een gebrekkig geschoolde ploeg. Maar die zowaar het spel maakte in de tweede helft. Onrijp RINUS MICHELS eindelijk Cup Ajax had de intentie het nog onrij pe Panathinaikos al in de eerste fase te verorberen. Daarom ook be diende Michels zich van Van Dijk, in plaats van de allerwege verwach te verdediger Blankenburg. Het zou als de tactiek-van-de-durf zijn ge roemd, indien de formule rendeerde. Maar de brutaliteit straalde jam merlijk. Ajax scoorde volgens plan bliksemsnel (in de vierde minuut op simpele wijze, toen de met rust ge laten Van Dijk inschoot. Het opende daarop nog vele brede wegen naar het Griekse doel, die echter geen van alle uitliepen in het net. De kansen op 20 of 3—0, moor dend als een knock-out voor Pana thinaikos, waren legio. Vooral dank zij Cruijff, die aanvankelijk briljant f LONDEN Was het voetbal op Wembley doorgaans rom melig, rond het banket, dat de Engelse voetbalbond in het res taurant van het stadion Ajax en Panathinaikos aanbood, speel de zich zelfs chaotische tonelen af. Overdreven punctuele sup poosten en strenge bobby's dreven iedereen uit de catacomben van het stadion die niet in het bezit was van een grijze kaart, die recht op een maaltijd gaf. Maai' aangezien er met de distri- jbutie van die kaarten nogal merk waardig omgesprongen was, ont stonden vreemde situaties. Zo werd Panathinaikos-ster Domazos, die (geen kaart had, uit het restaurant gezet, hetgeen Puskas witheet van woede maakte. Ook enkele Ajacieden, onder wie dokter Rolink en Gerrie Mühren .konden pas na enkele mislukte po gingen de suppoosten passeren. Op een gegeven moment bevonden zich enkele personen rond de maaltijd, die er niet thuishoorden, maar stond Piet Keizer nog steeds aan de an dere kant van de „versperring" Een suppoost tot hem, met bewondering in zyn stem omdat hij tegen een voetballer van de nieuwe Europese kampioen sprak: „Ja, ja, ik weet wei wie u bent. U hoort ook binnen te zijn, maar lk laat u er toch niet door". Waarop Piet Keizer een stoel pakte en voor de deur bleef zitten wachten tot zyn collega's klaar wa ren met eten. ADVERTENTIE Driftig ontkennend troffen wij de grensrechter G. Bolknak in de kleedkamers vati het aloude Wembley aan. Hij wist van niets. Hij heeft ook nooit gezien dat de scheidsrechter Velasques sigaren zou hebben ontvangen in kleine houten kistjes, zo deelde hij ons mee. Jammer, niemand zal weten waarom de scheidsrechter juist dié beslissing nam. Hoeweliedereen weel wat voor kick je krijgt van Velasqres sigaren, nietwaar! De Nederlandse journalisten, die rustig in de gang wachtten op het moment dat zij met de spelers er trainers konden praten tevoren hadden zij er geen gelegenheid toe gehad werden bovendien door een charge van zeven oobby's uit het stadion verdreven. Jaap van Praag, die bij Ajax ook de persbelangen behartigt, liet dit glimlachend toe. Pas veel later in het hotel, kreeg de pers tenslotte de Ajax-spelers te spreken; voetballers die toen weinig meer te zeggen had den. Zo moe waren zij Door Lex Muller soleerde. Als een steekvlam schoot hij diverse malen door de Atheense defensie, die hem pas na rust strak hield. Cruijff: „Ik kreeg een heer lijke ruimte. Alleen het afronden zat niet mee. Die keeper was vrese lijk lang. Daarom mikte ik ook steeds dichtbij hem, omdat lange keepers meestal moeite hebben met die ballen. Hij had er geen een vast. maar ze bleven wel allemaal tussen zijn benen liggen". Actief De ongebreidelde aanvalsdrift, waarin de actieve Van Dijk zich krachtig roerde, verdoezelde langdu rig in de eerste helft de fout, die van meet af aan de constructie deed wiebelen. Ajax miste man kracht op het middenveld (en dat ondanks de leerzame ervaring in de eerste bekerfinale tegen Sparta). Daar trof Panathinaikos vier pion nen samen tegen de opponent in principe twee. Neeskens immers opereerde als rechtsback. En Rijnders diende zich voornamelijk te concentreren op Domazos, die als een ware kolonel alle bevelen verstrekte bij Panathi naikos. Zodat in feite alleen Müh ren zich vrij kon bewegen in het „niemandsland". Waar hem geregeld hulp werd geboden door een van de vier aanvallers, die al improviserend elkaar afwisselenden. Panathinaikos speurde de zwakte op, toen Ajax na een half uur te rugschakelde. Het maxi-offensief, aangedreven door een al bijkans opgebruikte energie, had niet tot het beoogde effect geleid. De Grie ken trokken zich aan die meevaller op. En ontdekten, dat de Amster damse defensie niet hecht in elkaar stak. Leegte Evenals tegen Feijenoord bleek gis teravond, dat in het wegvallen van Krol nimmer is voorzien. De leegte was nog wel te verheimelijken te gen minder-begaafde clubs, maar in toppers sloot de achterhoede zelden hermetisch als een kluis. Op Wem bley vierde Vasovic het afscheid met de Cup, zijn liefste wens. Maar niet hij, doch Hulshoff drong het tastende Panathinaikos terug. Huls- hoff regelde de verdediging, waarin Suurbier als linksback overwerk verrichtte tegen de beweeglijke Grammos. Ajax kan zich dankzij Hulshoff be roepen op de verdienste, dat het Panathinaikos geen enkele open scoringskans toestond. Ook niet in de tweede helft, toen het de achter ban tussen de 90.000 toeschouwers meesleurde in een nachtmerrie van onnodige spanning. Tijdens de on derbreking had Michels het maxi mum van twee spelers ingeruild: Haan voor Swart en Blankenburg voor Rijnders. „Omdat ze beiden geblesseerd waren", verdedigde de toekomstige AJaxmanager zijn met ontzetting ontvangen manoeuvre. Rijnders, die zich niet altijd kon meten met Domazos, voelde weer pijn in de borststreek, waar Lase- roms hem vorige week kwetste. „Ik wilde wel doorgaan. Maar dokter Rolink keurde dat af. Ja. die Do mazos was lastig uit te schakelen. Hoewel hij kwistig is met overbodi ge schijnbewegingen". Swart daarentegen onderzocht zich zelf vergeefs naar enig ernstig mankement. Michels pertinent: „Hij had hinder van een enkelblessure". Wat niet strookte met de waarheid. Mogelijk ontdeed Michels zich van Swart, omdat hij offensief ongun stig afstak bij 4e overigen. Maar dan toch had hij hem niet aan het elftal mogen ontrukken. Michels' eigen woorden: „Ik werd in de rust ook nog geconfronteerd met de verwonding van Piet Keizer. Natuurlijk was het een gok om er Ineens twee te vervangen, omdat je nog altijd met een verlenging reke ning moet houden. Maar ik had geen keus". Vergeefs Niettemin had hij de fitte Swart nooit mogen wegdoen. Met uitslui tend de toetreding van Blankenburg had zich mogelijk de tweede helft ook minder versomberd dan gisteren op die benauwde avond. Het bin nenleiden van Blankenburg en Haan stutte eigenlijk alleen het middenveld, waar Panathinaikos te vrij uitzwierf. De tactische ingreep herstelde evenwel niet de drieeen heid bij Ajax. Michels' misvatting verzwakte zelfs de positie van de aanval, die toch zekerheid moest forceren. Na rust bleek Cruijff, als zo vaak de laatste weken, geïsoleerd. De afzondering, waarin Panathinaikos hem beter controleerde, verergerde nog, toen Keizer noodgedwongen afhaakte. In zijn rechterhiel, geschonden tegen Feijenoord, was de verdoving uitge werkt. Uitputting Maar terwijl Keizer af en toe de tijd opvroeg zij Miohels, knaagde elders de uitputting aan het team. Van Dijk, eindelijk eens bewust van zijn nut voor Ajax, greep zo nu en dan naar een opzwellende enkel. Hulshoff. die Antionadis als een roofvogel beloerde, sleepte zich al voor de pauze over het dode punt heen, maar kon niet eeuwig die hoge bergen beklimmen. Mühren poogde alle gaten te stoppen op het middenveld. „Ik heb alles gegeven. Ik dacht: dan maar dood, want het is toch de laatste wedstrijd". Mühren, Hulshoff en ook Van Dijk redden herhaaldelijk hun teamge noten uit benarde situaties. Door de bange en slappe houding van Ajax (het durfde zelfs geen buitenspel- kuilen te graven) kon Panathinai kos zichzelf als finalist rechtvaardi gen. Maar dat was toch optisch be drog. De Grieken krioelden als mie ren voor de defensie van de Am sterdammers, over welke muur zij echter sporadisch kropen. Daarvoor ontbrak eenvoudig de klasse, vooral in de afwerking. Vasovic: „De mensen moeten niet zeuren over een slechte wedstrijd. Voor ons telt alleen de Europa Cup". Gelukkig voor hem en Ajax rede neert het merendeel van het pu bliek even kritiekloos. Het doelpunt, dat aan alle onzekerheid een einde maakte* het schot van Arie Haan (links) verdwijnt via de voet van PAO- verdediger Kapsis langs de tever geejs vallende doelman Iconomo- poulos. Hoogtepunt Desondanks vergeleken enkele Aja cieden de Atheners met Atletico, dat nochtans meer niveau had. Dat dan ook de Nederlandse kampioen in de bedenkelijke vorm van gister avond had neergehaald. Maar dank zij Haan, die via verdediger Kapsis zijn debuut in de Europa Cup met een ongekend hoogtepunt opsierde, week tenslotte de dreiging van een belachelijke verlenging. Rijnders „Ik kreeg grijze haren op die bank". LONDEN Volgens penning meester Henk Timman ("Er viel voor de spelers 25 müle per man te verdelen") is Ajax niet bereid welk espeier dan ook "zwart" geld toe t e.stoppen. "Bovendien wensen wij even min exeptioneel-hoge bedragen uit te keren. Men moet bij een gezond bedrijf aan de toekomst denken. Als Je zo schippert gaat je bedrijf meestal na een jaar kapot". Timman verwacht overigens geen uittocht van Ajacieden. "De spelers hebben elkaar veel te hard nodig. Zij kunnen het niet makkelijk zonder elkaar stellen. En als je in het ene team goed speelt, betekent dat niet dat je dat in een ander team ook lukt". MOSKOU (ANP) - De kans dat het Nederlandse amateurelftal volgend jaar zal uitkomen in de eindronden van het Olympisch voetbaltoernooi in München is ui terst klein geworden. Het Neder landse team, vorig jaar finalist in het toernooi om de Europese titel in Forte dei Marmi, verloor gisteravond in Moskou tegen Rus land met 40. De ruststand was 10. De tweede wedstrijd wördt woensdag 16 juni in Rotterdam gespeeld. De opzet van de Russische coach Alexander Ponomarev door een snel gescoord doelpunt het moreel van de Nederlanders aan te tasten mislukte. In tegendeel: in de eerste fase van de strijd was de ploeg van Arie de Vroet enkele malen zeer gevaarlijk. De Jong kreeg zelfs al in de twee de minuut een kans om te scoren. Zijn schot was echter te slap om doelman Koedasov in moeilijkheden te brengen. Kort daarop drong Meertens door in het Russische strafschopge bied. Hij gleed echter uit voordat hij tot een schot had kunnen komen. Gaandeweg werden de Russen, tot groot enthousiasme van de 15.000, toeschouwers in het Dynamo Sta dion, sterker. Doelman Reitsma greep voortreffelijk in na acties van Kozinkevitsj en Shalimov. Ne derlands laatste verdediger, Anton Marijt van Noordwijk speelde even eens een zeer goede wedstrijd. Dat het overwicht van de Russea vooralsnog geen treffer oplever» de lag overigens óók aan de onnauw- keurige wijze waarop zij combineer den. Een solo van Kozinkevitsj hielp Rusland een minuut voor de rust echter toch aan een 1—0 voorsprong. Na rust In de rust verving coach Ponoma rev in zijn ploeg Gonsjarov door Avroetski. Dat bleek een duidelijke versterking. Vanaf de eerste minuut werd Oranje in de verdediging ge drongen. Met aanvallen over de vleu gels zetten de Russische formatie de Nederlandse verdediging onder grote druk. Hoewel Reitsma ook na rust zijn klasse bewees, kon hij toch niet voorkomen dat een combinatie tus sen Trosjkin en Avroretski na vijf minuten Trosjkin de kans bood de stand op 20 te brengen. Met Meertens en aanyoerder Kiel zeer sterk op het middenveld kwam Nederland terug. Kozinkevitsj be sliste de wedstrijd echter een half uur voor het einde toen hij Reitsma kansloos liet: 30, vijftien minuten later omspeelde Shalimov doelman Reitsma en scoorde het vierde Rus sische doelpunt: 4—0. De opstelling van het Nederlandse amateurelftal: Reitsma, De Jong, Kuipers (Van Pelt), Marijt, Blsschot, Hoek, Kiel, Meertens (Boiten); Vee ken, Steur en Verheuvel. LONDEN Zelden heeft het Wembley-stadion zo op zijn grondvesten getrild. De ruim der tigduizend uitzinnige Ajax-aan- hangers (maar ook de Grieken lieten zich bepaald niet onbe tuigd) zongen, floten, schreeuw den de kelen schor om hun club zodoende morele steun te geven. En de 30.000 Britten genoten eveneens. In de uren, die aan deze wedstrijd vooraf waren gegaan, ontbrak het evenmin aan de nodige emoties. Al tegen vieren bereikten de eerste Ajax-fans het stadion. In de loop van de middag landden rond Londen alle vliegtuigen met eendagssuppor- ters en op het Victoria-station waren ook alle extra-treinen binnengelopen. Samen met de al in de Engelse hoofdstad aangekomen fans kon de „opmars naar Wembley" beginnen. Bij het snelle eerste doelpunt van Ajax stond alles wat Ajax was of aanhing als één man op: een onge looflijk gejuich weerklonk. Bij het tweede doelpunt, kort voor het einde, wisten de Ajax fans het zeker: hun „kluppie uit Amsterdam" had het ge haald. Alles wat de Ajax-fans maar konden laten wapperen ging de lucht in. Sommige fanatieke A'dammers waren toen ook hun woede vergeten. Het had hen danig dwars gezeten dat kort vóór de wedstrijd twee Grieken het klaar speelden met hun groene vlag het veld rond te hollen. Na het laatste fluitsignaal ging vrijwel niemand in het stadion weg. Minutenlange toejuichingen volgden. Vuurwerk ging de lucht in. Iedereen wilde het veld op. Zelfs de ontgoo chelde Grieken bleven geamuseerd het schouwspel gadeslaan. De ruim 300 agenten, die moesten voorkomen, dat men het veld op ging, stonden voor een hopeloze taak. Tientallen supporters doorbraken de afzetting, sprongen over het lage hekje en renden het veld op. Er vie len rake klappen en menige politie- helm ging tegen de grond. Enkele supporters werden hardhandig van het veld teruggehaald. Agenten moesten met brancards het toneel verlaten. De muzikale kapel liep er wat ongelukkig tussendoor. De agen ten wisten later de supporters van het veld te drijven en voorkwamen daarmee een run op de kleedkamers. Wembley Om tien uur was de rust in het schemerachtig geworden Wembley- Stadion terug. Nauwelijks waren de laatste toeschouwers uit het stadion verdwenen of werklieden namen be zit van het stadion. De doelen waren in een ommezien verdwenen. Licht masten werden in de grond geslagen en in de kostbare grasmat werd een diepe voor gegraven. De geheiligde grond, waai- nog kort tevoren fanatieke Ajax-supporters in hun zotte kledij zich nog in dank baarheid op hun knieën hadden ge worpen voor het geschenk, dat Ajax ten deel was gevallen, ofschoon de Amsterdammers er hard genoeg voor hadden moeten werken, werd van zijn glorie ontdaan. Het groene tapijt, dat zo juist nog het strijdtoneel was geweest voor de zo zeer begeerde Europa Cup, bleek toen maar een gewoon speelveld, ofschoon de dag tevoren men er nog nauwelijks een voet op durfde te zetten. Zaterdag zullen andere mensen de tribunes bevolken. De artiesten om wie het dan zal gaan zullen geen voetballers zijn, maar motorrenners. Het in Engeland bijzonder populaire speedway zal zaterdag wederom tien duizenden naar Wembley doen trek ken. Zonder vlaggen en spandoeken, wél met een even grote verwachting in een sensationele strijd. „Rotstad" „Londen ls een rotstad", zo klonk het vannacht tegen twaalf uur uit vele kelen. Het AJax-legioen, gereed om zich nog eens extra uit te leven in Londens pretcentrum Soho was zichtbaar teleurgesteld. De meeste café's waren al dicht. Men schreeuw de om een biertje, maar het mocht allemaal niet baten. De ruim 300 bussen die de tiendui zenden voetbalenthousiasten vanaf het stadion moesten afvoeren liepen onderweg de nodige vertragingen op. Vele supporters misten trouwens hun bus en bereikten pas uren later lif tend of zelfs lopend het centrum van Londen. Op Trafalgar Square was 50 man politie opgetrommeld om een oogje in het zeil te houden. Er gebeurde even wel niets. Het pleintje op Piccadilly Circus met het Heros-standbeeld in het midden dinsdagnacht nog door tientallen Ajax-supporters „be zet" was nu verboden terrein ge worden. Omstreeks middernacht werden nog enkele Nederlanders voor korte tijd opgepikt „wegens dronkenschap", aldus de politie. Ditmaal was het trouwens alles Holland wat de klok sloeg. De Grieken lieten zich niet meer zien. Ook op Victoria Station, vanwaar tussen half een en half drie vanmor gen zes extra treinen met supporters vertrokken voor de terugreis naar Nederland, bleef het „rustig". En kelen misten hun trein maar de Britse spoorwegpolitie zou er voor zorgen dat alles toch weer in orde kwam. Talrijke vliegtuigen met voet balenthousiasten konden enkele uren na afloop van de finale alweer het luchtruim kiezen. Maar pas van avond zal Londen eindelijk weer zichzelf kunnen zijn.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25