WARM WELKOM AJAX CHIPS vandaag „Harde lijn vakbeweging schuld van werkgevers" J. Brouwer plotseling overleden Nederlands echtpaar in Amerika vermoord Koeler aan zee Machinist geeft verklaring over treinramp (§ud ONTPLOFFING IN LISSABON VOORZITTER ST. ELOY: DE BEKER SCHIPHOE VLEES VAKANTIE GÉ VERHOOG GOLDEN WONDER teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 3 JUNI 1971 No- 334,5 LEIDSCH m DAGBLAD jirecteur: G. Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 loofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Nabezorglng tot 20 uur. tel 30500 (.zat. 18 uur), SCHIPHOL Duizenden hebben vanmiddag het Ajax tam, trainer Michels en voorzitter Van Praag bij aan lomst op Schiphol opgewacht. Behalve de talrijke suppor ts waren ook burgemeester Samkalden van Amsterdam, burgemeester Dijckmeester van de Haarlemmermeer anwezig. t toestel met de Ajacieden land- precies om vijf voor half een met jn vertraging van ongeveer twin- minuten, die de mensenmassa het vliegveld geduldig had on tgaan. Voorzitter Van Praag dankte in perskamer waar de Europa Cup tafel prijkte, zichtbaar ontroerd le supporters voor hun medeleven, irgemeester Samkalden toonde ch trots over de prestaties van de oeg en noemde ook het legioen een ctor van betekenis bij het tot and komen van de overwinning, rainer Michels week vragen af, o- r het uit het veld nemen van aak Swart in de tweede helft vaD wedstrijd tegen Panathinaikos. ver een duel om de wereldbeker m hij ook nog niets definitiefs zeg- ;n. Na afloop van de ontvangst in de ïrskamer ging het Ajax-team aan fel. De gemeente Amsterdam bood ►elers en officials een lunch aan de luchthaven. Daarna ver- ok men naar paleis Soestdijk waar jax de Europa Cup aan Koningin uliana liet zien. Om kwart over zes egon een rondrit door Amsterdam. De feestelijke stoet vertrok vanaf 't jax-stadion en eindigde op 't Leid splein. Vanaf het balkon van de ;adsschouwburg zouden spelers en ficials de hulde van 'n Jubelend nsterdam in ontvangst nemen. Niet alleen de afgelopen nacht aar ook de komende nacht zijn de ireca-bedrijven in de hoofdstad ij zelf htm sluitingsuur te bepalen. >kin, Damrak waren vanmiddag vanavond net als op Koninginne- g voor het verkeer gesloten. trapt door een horde uitzinnige Ne derlanders, die ae triomf moesten vieren van hun clubs. Maar alle hart stocht kon niet verbloemen, dat Ajax en Panathinaikos weinig meer dan middelmatig voetbal hebben kunnen brengenEr zijn zeker zes Britse verenigingen, die meer kunnen pres teren dan wat die twee hebben laten zien. De Grieken zijn op dit niveau niet meer dan beginners. Peter Batt in „The Sun" komt tot dezelfde con clusie: „Er is een half uur nodig ge weest om het veld te bevrijden van de dolenthousiaste feestvierende sup porters, maar het was Jammer, dat het spel in het geheel geen aanlei ding heeft gegeven tot deze uitbars ting van blijheid. De wedstrijd moet een enorme teleurstelling zijn geweest voor de neutrale toeschouwer". Desmond Hackett in Dailey Ex press heeft echter een heel andere mening. Hij schrijft over een „ge weldig voetbalfeest" en „een van de kleurrijkste gebeurtenissen uit de historie van Wembley, ook al was er in andere Europa-Cup finales wel eens beter voetbal". „Deze ploegen speelden in een wedstrijd, waarin anderhalf miljoen gulden op het spel stond hun voetbal nog met de echte amateuristische geest" Hackett spreekt over „meer hartverwarmend vermaak dan de laatste vijf interna tionale wedstrijden van Engeland bij elkaar. Zoiets, met dat wildenthous- siaste publiek op de tribunes zal Wem bley niet meer meemaken. Zo dient voetbal te zijn, fatsoen op het veld, plezier op de tribunes i LEIDEN In stilte had van daag de crematie plaats van het stoffelijk overschot van de heer J. Brouwer (67), oud-hoofdredac teur van het Leidsch Dagblad. De heer Brouwer, die maandag middag plotseling overleed, was van 1924 tot aan zijn pensione ring in september 1968, verbonden aan het LD (Voor een "In memoriam" zie stadspagina). LISSABON (ANP) In de tele fooncentrale van het centrale post kantoor van Lissabon heeft zich vanochtend vroeg, om kwart over drie. een ontploffing voorgedaan, waardoor de telefoon- en telexver bindingen met het buitenland uitvie len. Terwijl de politie sprak van een explosie in een gasbuis, werd ander zijds vermoed, dat er sprake was van een daad van sabotage in ver band met de bijeenkomst van de NAVO-raad, die vanochtend in de Portugese hoofdstad is begonnen. Technici begonnen ogenblikkelijk met herstelwerkzaamheden, waar door de verbindingen met het bui tenland nog vóór het begin van de conferentie hersteld konden worden. Het plaveisel voor het PTT-gebouw werd over een lengte van dertig me ter opengescheurd, hetgeen meer op een gasontploffing dan op sabotage zou wijzen. De centrale wordt thans streng door politie bewaakt. 30 PAGINA'S Dol-enthousiaste Ajax-sup- porters namen vannacht volledig bezit van de Dam in Amsterdam. Trams en auto's konden niet meer rijden. De politie zag lachend toe, hoe het geestdriftige meest jeugdige volkje het balkon van het koninklijk paleis "kraak te" door via de palen omhoog te klauteren. Griekse pers De Griekse pers was vanochtend rdeeld over de uitslag op Wembley. Iet had een gelijkspel moeten zijn", lus Akropolis. „De Atheense spe- vochten als gelijken onder ge- ken". Het dagblad „Vima" houdt andere kijk op na: „De Amster- mmers koelbloediger, sterker be- georganiseerd heersten in embley met uitzondering van een lf uur in de tweede helft... Het el van Panathinaikos werd over het jemeen gekenmerkt door gebrek n routine". „Nea politia" schrijft „Panathinai- s leverde een groots gevecht". „E- 'theros Kosmos" laat zich niet ver den te beweren, dat het doelpunt de 87ste minuut bewees, dat de ieken ongelukkig tenonder gingen. >e Nederlanders hebben zeldzaam >oie doelrijpe kansen laten voorbij an". In de Britse ochtendbladen nt de Derby in Epsom (paarden- ces) het veruit van de Europa Cup, naar verhouding weinig aandacht ijgt. Men meent, dat zowel op Ep- n als in Wembley de favorieten innen. Duidelijk blijkt dat noch Ajax ch Panathinaikos heeft geïmpo- erd. „Waarschijnlijk zal Panathi- ikos langer in de herinnering blij- n dan Ajax, dat nauwelijks iets eft gedaan, nadat de Grieken de eningsstorm hadden doorstaan", irijft Geoff Powell in de Mail. En rderop „Johan Cruijff heeft een el van de avond gevuld met zijn to nkunsten. Hij is de enige Neder- ider, die aan de kritiek kan ont- appen". Ken Jones in de Daily Mirror o. „Wembleys heilige grond is ver- In het algemeen droog, zonnig warm weer. Min. temp. omstreeks maxima morgen ongeveer 26 gra- n met een zwakke tot matige >ordoostelijke wind Aan zee wat eler en mogelijk wolkenvelden mei n matige noordelijke wind en max mp. rond 18 graden. 4 JUNI Zon op: 4.24 uur; onder 20.53 uur. aan op: 16.19 uur; onder: 01.50 uur Hoogwater te Katwijk te 12.04 uur agwater te 7.31 en 20.11 uur. UTRECHT (ANP) De verslechtering van het sociale kli maat hebben de werkgevers aan zichzelf te wijten. De vakbe weging is inderdaad een hardere lijn gaan volgen, maar dat gebeurde pas nadat langdurig was gewaarschuwd dat een hals starrig en blijvend afwijzen van bepaalde door de vakbeweging redelijk geachte eisen tot verscherping van de tegenstellingen moest leiden. Dit zei vanochtend de voorzitter van de Katholieke Metaalbond St. Eloy, de heer P. Brussel, bij de ope ning van de tweedaagse Jaarverga dering van het algemeen bestuur van zijn organisatie in Utrecht. Als voor beeld noemde hij de bevoordeling van georganiseerde werknemers. De ze kwestie heeft de vakbeweging ze ven jaar als urgentiezaak gepresen- Aanvoerder "Vasco" en bur gemeester Samkalden tillen de cup naar ongekende hoogten. Dat gebeurde vanmiddag op Schiphol, waar de voetbalminnende burge meester in het gedrang bijna on der de voet ivas gelopen. De Fel lowship was omringd door de op dringende supporters, die luide beklemtoonden dat Ajax nu ook rijp was voor de wereldcup. gezond,verkwikkend slapen LEEUWARDEN (ANP) In West Orange in de Amerikaanse staat New Yersey is gisteren een Fries emigrantenpaar op afschuwelijke wijze om 't leven gebracht. De man, de dertigjarige Piet Dijkstra, afkom stig uit Leeuwarden, werd in zijn auto gevonden, het hoofd doorboord met veertig kogels. Het lichaam van zijn vrouw, een Poolse, lag, eveneens met kogels doorzeefd, naast de auto. De moord werd 's ochtends vroeg ontdekt, toen een zwager van de heer Dijkstra hem wilde ophalen voor het werk. Omtrent het motief tast men nog in het duister. Men denkt echter aan de mogelijkheid, dat de moord is ge pleegd uit jaloezie. De heer Dijkstra boekte namelijk nogal veel succes sen bij een motorclub en men neemt aan, dat zijn directe rivalen dit niet hebben kunnen verkroppen. Het echtpaar had vier kleine kinderen. Piet Dijkstra emigreerde in 1955 met zijn ouders vanuit Leeuwarden naar Amerika. teerd. maar de werkgevers hebben zich er steeds met allerlei middelen en argumenten tegen verzet. „Dan hoeft het niemand meer te verbazen wanneer we uiteindelijk voor een hardere lijn kiezen", aldus de heer Brussel. Deze harde lijn zal ook worden ge volgd als men de eis van de vak beweging om ook binnen het bedrijf als correctiefactor op te treden, niet inwilligt. De steeds groeiende pro- duktie-eenheden maken de individue le mens steeds meer ondergeschikt aan puur economische doeleinden. Vandaar dat de vakbeweging er ook in het bedrijf bij wil zijn. De heer Brussel voorspelde „het uur van de waarheid" volgende maand als de sociale harmonisatie in de EGKS aan de orde komt. Daar op is 15 jaar druk gestudeerd en de vakbeweging heeft nu een raam overeenkomst voor alle werknemers in Me Europese staalindustrie bepleit. Daarmee zou een eerste begin kun nen worden gemaakt van werkelijk sociaal overleg op Europees niveau De werkgevers proberen evenwel de boot af te houden. Zij menen dat de EGKS met zo'n mantelovereen komst haar bevoegdheden zou over schrijden. Als de werkgevers volgen de maand de mantelovereenkomst op nieuw afwijzen, zal de vakbeweging een antwoord moeten geven. Het ge sprek op Europees niveau hierover is reeds gaande. De heer Brussel meent, dat dit noodzakelijk geachte Europe se sociale overleg desnoods door een directe Europese actie moet worden afgedwongen. Ineke van der Meij (20) is vrien delijke en goedlachse "wegwijzer" in het Leidse stadhuis STADSPAGINA In het komende weekeinde staat er in Rotterdam en Amsterdam op popgebied heel wat te gebeuren. Robbie Robertson komt PAGINA 5 Het bedrijfsleven kan in Tiel in zage krijgen over de kredietwaar digheid van vrijwel "half Neder land PAGINA 7 Mede door het tekort aan politie mensen kan de misdaad in ons land steeds weliger tieren PAGINA 9 In de NAVO kibbelt men hevig over het antwoord aan Moskou PAGINA II Een excursie naar de Hoge Veluwe is de moeite zeker waard PAGINA 15 En dan natuurlijk veel over het "Grote Gebeuren" van gister avond: het veroveren van de Eu ropa Cup door Ajax. Erg enthou siast over het vertoonde in Wem bley zijn de ooggetuigen niet (PAGINA 25 en 27), maar dat kon de vreugde in Amsterdam niet temperen. Daar werd de Dam vannacht op zijn kop gezet PAGINA 23 voor Uw Prima mager vlees, geconser veerd voor U in handige mee neem blikken, zoals runder-, en varkenslappen, coteletten, ballen gehakt, runder- en var kensrollade. Doezastr. 41, Leiden, tel. 21415 Onze eigen vakantie is van 12 Juni t.m. 26 juni. familiezak potato US' paprika J-2S" 75 Utrecht De machinist van de ramptrein, die op eerste pinksterdag bij Amsterdam inreed op de inter nationale trein uit Genua waarbij vijf mensen om het leven kwamen, heeft een verklaring afgelegd over de toedracht van het ongeluk. Wat hij zei wordt niet bekend gemaakt, omdat artsen hebben gewaarschuwd, dat de man nog steeds in een zoda nige shocktoestand verkeert, dat aan zijn woorden weinig of geen waarde moet worden gehecht. Van de eenendertig mensen die bij de treinramp werden gewopd liggen er nu nog zeventien in cfrie Amsterdamse ziekenhuizen. Zij zijn allen buiten levensgevaar, artsen noemen hun toestand van goed tot redelijk. De Nederlandse Spoorwe gen hebben bloemen en fruit naar alle gewonden gestuurd. Op de plaats van het ongeluk heeft de politie de afgelopen dagen een onderzoek ingesteld. Men heeft vastgesteld dat op het moment van de botsing, ongeveer zeven uur 's avonds, de zon veertien graden bo ven de hori' n stond. De mogelijkheid bestaat dat de treinbestuurder, verblind door de ondergaande zon. door twee onveili ge seinen is gereden, voordat hij te gen de stilstaande internationale trein botste. Er wordt echter ook rekening gehouden met de moge lijkheid dat op dat moment de seinlichten niet gewerkt hebben. De rijkspolitie, de gemeentepolitie van Amsterdam en de Spoorwegen zetten het onderzoek voort. De Am sterdamse officier van Justitie mr. F. H. von Meyenfeldt, die het on derzoek leidt, verwacht tegen het einde van deze week het vooronder zoek af te ronden. Uit het Leidsch Dagblad van 3 Juni 1871: Haarlem. Gisteravond is van Beverwijk gevankelijk alhier getransporteerd zeke re De W., een man van ruim 70 jaren, algemeen bekend door zijn lust tot het dood schieten van dieren, ook de menschen waren voor hem niet veilig. Zijn arrestatie had plaats onder luide hoer- ra's eener onaf zienbare me nigte. Rechtzaken. In de cor- rectioneele zitting der recht bank te Leiden van 2 juni is o.a. veroordeeld H B. te Hillegom, wegens mishande ling tot eene cell. gev. van 3 maanden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1