Een dagje het bos in: uitrusten in de natuur uil water: schrik van de sportvisser I I sport KORTING BIJ DE DUITSE SPOORWEGEN Restorama VIS HENGELSPORTARTIKELEN FA. TEUNISSEN voorvuil t Garbolino- en Lerc Holglashengels DEN HOLDER - Hengelsport J. P. VAN II0VE ÏDERDAG 3 JUNI 1971 LEIUS£P P>QMAO PAGINA 15 Steeds meer Randstadbewo ners ontvluchten tijdens de zo mermaanden de overvolle ste den en zoeken rust in het bos rijke midden en oosten van ons land. Daarom besteden we op >nze wekelijkse service-pagina ditmaal aandacht aan de re creatiemogelijkheden die het Veluwse kroondomein, diverse bezittingen van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten en het nationaal park de ..Hoge Veluwe" te bieden hebben. Wist u bijvoorbeeld dat de Koninklijke Houtvesterijen Het Loo in de wandeling „kroon MOEFLONRAM domein" genoemd in Neder land het grootste aaneengeslo ten natuurgebied met een totale oppervlakte van een slordige 11.000 hectare. In deze uitstrekte bossen en heidevelden in de buurt van A- peldoorn is er een mogelijkheid om wild als herten, reeën, wilde zwijnen en mouflons te zien. Af gezien van enkele rustgebieden waar geen enkele bezoeker wordt toegelaten zijn er diverse moge lijkheden om het wild te zien. Zo kan men deelnemen aan een wildspeurtocht per bus, die dwars door de houtvesterijen voert. Bustocht Met zo'n bustocht gaat steeds een begeleider mee van de Ko ninklijke Houtvesterijen, die de deelnemers kan inlichten over alles en nog wat. Naast de toch ten voor gezelschappen, bestaat ook de mogelijkheid om indivi dueel deel te nemen aan een speciale avondrlt die de VVV Apeldoorn in samenwerking met de busonderneming VAD orga niseert. Tot en met 10 juni wordt een dergelijke avondtrip iedere dinsdag en donderdag ge houden, terwijl u in de periode van 11 Juni tot en met 31 au gustus uitgezonderd 's zondag iedere dag terecht kunt. In het naseizoen van 2 tot 16 sep tember zijn er alleen op dinsdag en donderdag weer avondtrips. De prijs van de tocht die on geveer tweeënhalf uur duurt is zes gulden. Tevens kan men tijdens de pauze in restaurant ..Theehuis Uddelermeer" een speciaal bereide mlniwildschotel met een glas rode wijn bestel len voor f 3 50 inclusief. Plaatsbespreken voor een der gelijke avondtrips kunt u uit sluitend bij de VW in Apel doorn. die telefonisch bereikbaar is op 05760-12249 De Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten heeft dit Jaar een begin gemaakt met het inrichten van drie bezoekerscentra in gebieden die eigendom zijn van de ver eniging. Twee zijn er nu reeds in gebruik, namelijk in het Cor- versbos in Hilversum en in het Nationaal Park Veluwezoom bij Rheden, terwijl de derde in de Wieden bij Vollenhove nog deze week in gebruik zal worden ge nomen. Corversbos Het bezoekerscentrum in het Corversbos is ondergebracht in een verbouwde veestal bij een voormalige boerderij aan de rand van het bos. In het cen trum vindt u een informatieba lie, exposities over het bos. de historie van de omgeving en de verstedelijking van Het Gooi. Tevens is er een doorlopend dia projectie. Het bezoekerscentrum „De Heurne" bij Rheden, dat 15 mei door Prins Claus werd geopend is een gerestaureerde schuur bij de boerderij De Heurne of het landgoed Heuven. Bij de con structie is gebruik gemaakt van de bestaande indeling. Nieuw is het centrum De Foeke in Vol lenhove. Dit centrum werd ge bouwd in Noordwest Overijs selse stijl, waarbij de zware rie- tenkap overheerst. De bezoekers centra naar Amerikaans voor beeld, willen u ervan bewust maken wat ons land nog aan natuurschoon te ibeden heeft, MKMWmSmHm REEBOK maar ook wat er dreigt verlo ren te gaan. Hoge Veluwe Behalve de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten is ook het nationale park „De Hoge Veluwe" bezig met de voor bereidingen voor een bezoekers WILD ZWIJN centrum. Waarschijnlijk zal het centrum volgend Jaar met de paasdagen in gebruik genomen kunnen worden. Bij de bouw wordt er rekening mee ge houden dat ook gehandicapten van het gebouw gebruik kunnen maken. Niet alleen is het gebouwtje ge makkelijk toegankelijk voor in validenwagentjes maar wat er in de drie met elkaar verbonden gebouwtjes te zien zal zijn wordt voorzien van teksten in braille alsmede geluid. Wie een bezoek brengt aan „De Hoge Veluwe" heeft de kans dat hij plotseling oog in oog staat met een wild zwijn of een moeflon. In het park zijn na melijk 150 edelherten, 100 wilde zwijnen, 75 reeën en 130 moe flons. Vorig Jaar werd in het nationa le park een begin gemaakt met speciale visochtenden in de slot- vijver. De vangst van karpers tegen betaling was zo'n groot succes dat de hengelacti- viteiten dit seizoen worden ge prolongeerd. Een andere attrac tie is dat er schilderskisten ter beschikking zullen worden ge steld van bezoekers, die eens willen proberen een schilderij van het landschap of de dieren te maken. Vorig Jaar brachten 570.000 toeristen en dagjesmensen een bezoek aan „De Hoge Veluwe". BRAM VAN LEEUWEN De Duitse Spoorwegen geven van 8 Juni tot 16 september op dinsdagen, woensdagen en donderdagen aan toe risten dertig procent korting. Boven dien geldt in Duitsland voor man nen van vijfenzeventig Jaar en ou der en voor vrouwen van zestig en ouder, in het voor- en naseizoen een nog hogere korting op de prijs van een treinkaartje. Namens vijftig procent tussen 27 april en 3 Juni en tussen 21 septem ber en 28 oktober. De kortingen gel den niet op TEE-treinen. Interci ty-treinen en zogenaamde F-treinen. Maar weer wel op D-treinen van Ne derland uit. Dat lijkt ons de moeite waard om te weten voor vakantiegangers. Maar wie niet via een reisbureau naar of door Duitsland reist, zou die kor ting nooit hebben gekregen, als hij het niet in deze rubriek zou hebben gelezen. Want de spoorwegen in Ne derland geven de korting niet van zelf door. Ze vertellen er aan de sta tions ook niets over. Je moet er maar zelf om vragen. Commentaar van de NS op ons ver wijt: „Er zijn wel meer buitenlandse kortingen. Die zijn vaak erg ingewik keld. Het personeel aan de loketten heeft geen tijd dat allemaal te ver tellen. De meeste mensen halen hun kaartje toch bij een reisbureau". On ze raad aan degenen, die gewoon een kaartje op een station willen kopen: vraag een dag van te voren hoe het met eventuele kortingen zit. Men moet u er over inlichten En dat zal men. met een kleine tijdspeling ook overal doen. Met ingang van 1 Januari van dit Jaar werden de tarieven van de I- taliaanse autostrada's met tien pro cent verhoogd. Op 1 Juli van dit jaar komt daar nog eens vijf pro cent bij, in totaal dus vijftien pro cent. Het feest van de Edese schaaps kudde met het traditionele schaaps- scheren zal dit Jaar vrijdag 4 en za terdag 5 juni op het Marktplein in Ede worden gehouden. Vrijdag o twee uur 's middags wordt er begon nen met een barbecuefeest. Zater dag om 9 uur trekt de kudde door het dorp waarna met scheren wordt begonnen. Hoogtepunt is het scheer- dersmaalstokvis met aardappelen en botersaus met als toetje rijst met bruine suiker. ADVERTENTIE directie P. d'Hersigny grill-bar plate-service, v.a. f 4,75 Keuken geopend tot 24 uur. Rijksstraatweg 324 - Wassenaar Tel. 01751—2500 s je sportvissers ergens de stuipen mee op het lijf kunt dan is dat wel met de steeds toenemende waterver- liniging. Bij de leden van het visserslegioen heerst een DE GOEDE VANGST tdurende angst, dat men op een ochtend op zijn vaste :ie enorme scholen dode vissen zal aantreffen. Een dat zeker niet denkbeeldig is, wanneer we weten dat jaar opnieuw tientallen hectares uitstekend viswater ■ren gaan door vervuiling. ADVERTENTIE Morsslraat 47 - Leiden - Tel. 21751 c gaat het om een massale vis- waardoorde visstand in een Jk water voor enkele decennia ireven kan worden. In enkele gaat de vergiftiging zo- it er geen vis meer kan leven stukje water dat eens de sport- ontspanning verschafte is ver- I in een zwarte modderpoel. !t een stank opstijgt, die tot frijde omtrek merkbaar is. fel we in Leiden en omge- behoudend enkele trieste uit ingen nog niet te klagen l over ernstig vervuild water we toch altijd op moeten passen viswater niet verloren gaat. ik maar even aan de elektri- lentrale bij de Kagerplassen, ïde dank zij de initiatieven Werkgroep Milieubeheer van pse Universiteit nog maar juist Irden voorkomen, bouw van een dergelijke een- met een enorm gebruik van iter, zou onherstelbare schade aangericht aan de visstand Kagerplassen. Ringvaart, femermeer en de Zijl om maar een paar wateren te noemen. Nu zullen er ongetwijfeld sportvis sers zijn, die twijfelen aan een der gelijke bewering en zich afvragen waarom- zich dan in de buurt van centrales en warmwaterspuiende fa brieken zoveel vissen ophouden. Het is bekend dat in de omgeving van de PEGEM-electriciteitscentrale aan het IJsselmeer enorme vangsten zijn ge boekt. Zo groot zelfs dat men in ver band met de brute praktijken een visverbod uitvaardigde Ook in Leiden hebben we daar- - ADVERTENTIE De grootste keus MITCHELL- en CAP-DEALER endaal 28 - Leiden - Telefoon 22053 van een voorbeeldbij de gasfabriek wordt warm water gespuid en ter 'plaatse houden zich enorme scholen vis op. Er worden in zomer en winter geregeld zware karpers gevangen en ook andere vissoorten zijn er steed rijk vertegenwoordigd. Metingen naar het zuurstofgehalte van het wa ter toonden aan, dat de percentage: over het algemeen redelijk waren Zo op het oog zou je dus kunnen zeggen: er wordt daar flink wat vh gevangen zelfs meer dan elders - en ze gaan er niet dood. Een ideah situatie, zonder meer. Wie de situa tie echter eens wat grondiger gaa bekijken komt al snel tot de con clusie, dat de toestand daar verre va ideaal te noemen is. Ik heb het verschijnsel reeds met diverse biologen besproken en toon den zich allemaal bijzonder bevreesd voor wat zij noemen de „thermische j verontreiniging" ofwel het kunstma tig stijgen van de watertemperatuur. Vissen, die in verwarmd water ver blijven laten zo hebben rpeoven aangetoond een verhoogte activi teit zien. Ze zwemmen sneller dan bij lagere temperaturen, en gebrui ken daardoor ook meer zuurstof. Het onprettige van het geval is nu dat warmd water is de slechte broedre- bevatten dan koud water. Met het grotere zuurstof gebruik van de vis is duidelijk dat de vis snel uitgeput raakt. Amerikaanse onderzoekingen hebben uitgewezen, dat wanneer een bepaalde watertemperatuur wordt be reikt de vissen sterven door uitput ting. Een ander bijverschijnsel van ver warmd water is de slechte broodre sultaten van verschillende vissoorten. In het warme water ontbreken de waterplanten waar vissekuit kan wor den afgezet. Bovendien krijgt het kuit. dat direct met de stroom wordt meegevoerd niet de kans om te wor den bevrucht. Zou het kuit die kans wel krijgen dan dreigt nog een an der gevaar. I Door de aanwezigheid van grote I aantallen vissen en zeer beperkte I voedselvoorraad zal het kuit onmid- delijk door de andere vissenwor den verslonden. De aanwezigheid ADVERTENTIE nu met onze enorme kortingen een 5 V2 mtr. hengel voor f 34,50 of 6V2 mtr. nu f 55,50 TRILON NYLON 3 xsterker Janvossensteeg 75/77 Telefoon 26901 van grote aantallen karpers heeft nog een andere oorzaak. Karper is een van oorsprong Aziatische vis, die gewend is aan hogere water tem de karper uit de wijde omtrek naar het warmere water zal trekken met het reeds vermelde gevolg Een ander ongunstig gevolg van peraturen. Het is dus duidelijk dat I verwarmd water is onlangs aange toond door dr. J. H. Dewalde. Hij stelde een onderzoek in naar de ge volgen van verontreiniging voor de vissen in de Waal. Daarbij kwam hij tot de conclusie dat voorn, blei en brasem vrij goed bestand zijn tegen chemische verontreiniging van het water. Zalm en forel kunnen er veel minder goed tegen en zijn dan ook de laatste tientallen Jaren vrijwel geheel uit het Nederlandse vis water verdwenen. Voorn, blei en brasem komen nog in grote aantallen in ons viswater voor, omdat ze giftige stoffen via een biologisch afbraakproces weer uit het lichaam kunnen verwijderen. Wat gebeurt er echter wanneer de watertemperatuur begint te stijgen? In zijn proefschrift zegt dr.J. H. Dewalde dat het „ontgiftingsproces" bij de vissen die in verwarmd wa ter leven ongeveer vijftig procent ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN DE SPORT ïeTzio™' langzamer verloopt dan bij vissen in koud water In de praktijk betekent het dat de vissen in warm water veel grote re kans lopen te sterven aan giftige stoffen in het water, nog afgezien van het feit dat het meeste water dat geloosd wordt van niet al te bes te kwaliteit is. Daarom mogen we blij zijn dat de electriciteitscentrale voorlopig op de lange baan is geschoven en ook in de toekomst beter in de ijskast kan blijven. Nu we het toch over de waterver vuiling hebben zou ik alle sport vissers op het hart willen binden waar dat mogelijk is mee te werken aan het schoonhouden van ons viswater. Nog te vaak gebeurt het dat na af loop van een visdag lege plasticzak- ken over boord worden gesmeten. Plastic heeft de nare eigenschap, dat het in water niet verteerd. Ook af gedankt nylon hoort niet in het wa ter. Het is niet de eerste keer dat een watervogel erin verstrikt raakt en jammerlijk omkomt. In de vuil nisbak hoort het thuis en nergens anders. ADVERTENTIE DIAMANTPLEIN 54 - LEIDEN TEL. 01710-20615 Uw adres voor alle soorten hengelsportbenodigdheden service psews

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15