Groenoordhal trefpunt van vele volksdansers Amerikaanse generaal beschuldigd van moord op ongewapende burgers Muziekschool krijgt 10% meer subsidie Promoties Tijdens driedaags festival in augustus België vraagt uitlevering lid Al Fatah Vissers vingen voornamelijk gul Overhangend groen AANLEG VAN W EGEN IN OMGEVING VAN LEIDEN EXAMEN MMS DONDERDAG 3 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 LEIDEN Heel Leiden zal op vrijdag 6, zaterdag 7 en zon dag 8 augustus kunnen dansen. Deze drie dagen staan namelijk in het teken van het internationale volksdansfestival dat voor de derde keer in de Sleutelstad en voor het eerst in de Groen oordhal wordt gehouden. Behalve een Nederlandse volksdans groep komen er in de eerste week van augustus dansgroepen uit België, Bulgarije, Ierland, Japan, Joegoslavië, Roemenië, Schotland en Zweden naar het door de Nederlandse Volksdans vereniging te organiseren feest. tival worden vertegenwoordigd door de dansgroep 'Zajednica'. SASSENHEIM De Stichtiing Mu- iiekschool Bollenstreek kan slechts :en sluitende begroting krijgen, wan- ïeer van de gemeentes f 125 subsi- lie per leerling wordt verstrekt voor ilgemeen vormend onderwijs en f 55 roor de afdelingen harmonie en fan- fcre. Voor het schooljaar 1970/71 urerd de subsidie van Sassenheim be- ■ekend naar respectievelijk f 113.50 sn f 50 per leerling. Er zou dus een irerhoging nodig zyn van 10 pro- «nt. "Het schoolbestuur heeft zich tot aak gesteld de ontwikkeling van de chool in fase, te laten verlopen. Iet college van B. en W. acht een rerhoging van de subsidie met 10%, nclusief de trendmatige verhoging, üleszins aanvaardbaar. Uitgaande van de in de begroting fan de school vermelde aantallen eerlingen kan de gevraagde subsidie worden berekend op f 14.815. Burge meester en wethouders stellen voor le subsidie conform het ingediende rerzoek vast te stellen op dit be- lrag. De plannen voor de bouw van een lieuw woonwagencentrum in Lei- ien bevinden zich in een vergevor- ierd stadium. In verband hiermede Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Michiel Petrus, zn. van D. A. W. in der Plas en C. H. M. van Berkel; nnette Marlnka, dr. van J. Visser en I. Reyneveld; Ursula Sabrin® Ro- jia, dr. van J. Kuljvenhoven en E. V. Vreulink; Robin, zn. van F. X. ui der Heiden en M. T. van der oom; Antonlus Cornells, zn. van W. Verschoor en E. G. van der Niet; erko Harger, zn. van M. Moens en G. Kop; Marco Paul, zn. van M. van der Aart en T. Schut; Ar- n Pieter. zn. van P. R. Hogendoorn I. A. Harreman; Marcel Johannes I icobus, zn. van H. A. van den Hoo- en G. J. van Dam; Walterus Pe- Nicolaas. zn. van J. A. H. Jans- n en M. A. van Kempen; Christina, van S. H. Bos en M. G. C. den raber; Agada Mathilde Angelique, dr. ui H. Duijvenvoordwe en A. de Veugd arika Henrlëtte. dr. van R. A. den artog en A. J. Nederveen; Mandy, van J. A. M. van Wijk en S. J. 'outers; Joyce Helene dr. van W. G. in den Berg en G. Cnossen; Adriana. van A. Honk en M. N. M. van jk; Marjolein Fredrika Johanna, dr. J. M. L. Euwe en C. Stoop; Leen- Plein-, zn. van C. M. Guijt en Remmelzwaal; Angela Rosita. dr. W. van der Horst en R. Njeri inga; Maurice Claudius, zn. van M. Kraaij en F. van der Pluijm; Lea ,rian, dr. van G. F. P. Zuyderhoudt A. M. C. Deelen; Norwin Erik, zn. H. Kraaij en M. van Weeren; Re- i, zn. van H. Rodenhuis en C. J. M. in Kuyeren; Arie Cornelis. zn. van van Duijn en A. J. van der Plas; errit, zn. van G. van Reijn en A. oskam; Johannes Cornelis, zn. van van Doesburg en H. de Bruin; Su- nne Claire, dr. van G. van Tongeren 1 K. C. J. van Beek; Gerrit Jan araham. zn. van J. M. van der Melj W. C. Ouwersloot; Marcel Johan. van F. J. Mescher en M. P. Her smij; Henk Aart. zn. van G. Gala- izi en A. Hennlpman; Sandra, dr. in D. van Beek en W. van Abswoude Ariane, dr. van M. Nerault en T. tehura; Acelln Cedric, zn. van A. E. indeler en C. G. Struijve; Slmone rther. dr. var H. C. van den Hoek P. J. van der Spek; Petronella Jrnella, dr. van N. den Hoed en P. van Wyland; Eleonora Frederike argaretha. dr. van G. Broekhuis en van der Bend; Mascha Petronella endrika. dr. van W. J. H. Koolloos i M. M. A. van der Hulst; Petrus 'hannes Maria. zn. van P. G. M. de raaf en P. J. M. van Amsterdam; arloes Lleselotte, dr. van D. An- leunis en M. Scheer; Marianne Jo- inna, dr. van J. H. Krul en J. Ho- veen; Miranda Brigitte, dr. van P unmes en G. J. Oldenburg: Ri- I lard Johannes, zn. van W. A. Gal |P A. M, C. Mos. GETROUWD H. J. Westrik en A. M. A. Krlek- lUS. OVERLEDEN S. Springer, 59 j.. weduwe van C. ansjaar, N. Couvée, 66 J., man; M. C Zirkzee, 74 J.. echtgen. van G. Bakker; J. T. Tiemeijer, 78 J.. ntgen. van H. Rehling; A. den Her- 5- 83 J., vrouw; C. Kommer, 77 1„ htgen. van M. P. Schrama; L. D. •kkelorum, 66 j.. man; G. J. Groe- woud. 15 j., echtgen. van W. van ®st; H. J. Koevoet, 70 J.. man; P. es. 74 J., man; D. Hoogendoorn, 82 man; A. Maaskant, 64 j.. man; J. ©uwer, 67 j.. man; M. M. H. La- man. 56 J„ echtgen. van J. P. A. h den Berg; J. Bloemen. 74 J.. man; Kromwijk. 69 j„ echtgen. van A. evaart; p. Lens, 26 j.. man; J. lemskerk, 77 J„ man; G. Kroes, 85 vrouw; J. A. Wik. 79 J„ man; M. Flouw, 74 J., weduwe van L. J. de smijn; j. p. Seijs, 89 J., echtgen. van B. Tebrugge. heeft deze centrale gemeente ver klaard geen bezwaar te hebben te gen toetreding van Katwijk, dat zulks had verzocht. Voorwaarde hiervoor is, dat Katwijk de woonwagenbewo ners niet verplicht de momenteel op haar grondgebied verblijvende woonwagenbewoners tot vertrek, zo lang het nieuwe centrum nog niet klaar is. Ook Sassenheim, als één der deelnemende gemeenten, moet toestemming verlenen. Voorts zal de raad, die vrijdag bijeenkomt, behandelenontslag ambtenaar burgelijke stand, zeker heidsstellingen ingevolge de woning wet, voorbereidingsbesluit wet op de ruimtelijke ordening, gebruik gym nastiekschoen, ruiling van grond aan de Moezelstraat, comptabiliteit. ARNHEM (ANP) De Belgische justitie heeft om uitlevering gevraagd van de in ons land verblijvende 29- Jarige Marokkaan Hassan T., die eind vorig jaar in Brussel per brief zou hebben gedreigd de Marokkaan se ambassadeur in België te vermoor den. De Arnhemse rechtbank heeft het verzoek van de officier van Jus titie, deze uitlevering toelaatbaar te verklaren, behandeld. De rechtbank besloot zich over deze zaak nader te beraden. De in Casablanca geboren Marok kaan, die lid is van de verzetsorga nisatie Al Fatah en secretaris is ge weest van de Vrije Socialistische Par tij in Marokko, zou behalve de dreig brief ook diefstal van een paspoort en stempels uit de Marokkaanse am bassade in Brussel op zijn naam heb ben staan. Dit gebeurde in november en december vorig jaar. Om te ontkomen aan een arres tatie vluchtte Hassan naar Nederland In januari Jl. moest hij voor de Amsterdamse rechtbank verschijnen wegens medeplichtigheid aan diefstal en inbraak. Hij was door de politie tussen Amsterdam en Rotterdam in een auto aangetroffen, waarin zich een aantal gestolen voorwerpen be vond. Hassan werd tot acht maan den gevangenisstraf veroordeeld, wel ke straf in juli afloopt. IJMUTDEN Er viel aan de IJmuidense markt niet veel tg be leven. De aanvoer \an 15 schepen bestond uit slechts 487 kisten vis, waarvan 35 kisten schelvis, 12 kisten wijting, 34 kisten gul, 16 kisten ma kreel, 255 kisten schol, 60 kisten schar, 75 kisten diversen, 20 stuks stijve kabeljauw en 1350 kilo tong Verder waren er 22 kleine kisten sohelvis en 6 kleine kisten makeel In Scheveningen was helemaal geen aanvoer. Onder de Nederlandse kust moes ten de schepen genoegen nemen met trekken van 5 tot 8 manden. De gul vormde weer de hoofdmoot. Bij de routeboeien was het ook geen vet pot met trekken van 10 tot 15 ki<o tong en vier a zes manden andere vis. De schol had hierbij de over hand. De tarbot was bijzonder schaars. In de Noord noteerden de paar Nederlandse treilers die daar nog te vinden zijn trekken van 40 tot 70 manden. De kleine zwarte kool vis was zeer duidelijk in de meerderheid. Voor jonge toeristen Een En gelse kerkelijke organisatie „Chris tian Action" heeft bekend gemaakt dat de jonge toeristen die naar Lon den komen met betrekkelijk weinig middelen binnenkort een slaapplaats zullen kunnen vinden in een tenten hotel dat eind deze maand zal wor den geopend op een terrein bi) Wormwood Scurbs in west-Londen. Het Nevo-bestuur heeft het oog op de Groenoordhal laten vallen om dat het zoveel mogelijk Leidenaars bij deze dansmanifestatie wil be trekken. De uitbreiding van accommodatie biedt de organisatoren bovendien de mogelijkheden om ook de program ma's grootser op te zetten en meer activiteiten aan te trekken. Zo zal tijdens het volksdansfesti val. waarvoor de steun is verkregen van zowel de gemeente Leiden ah de WV in deze stad, ruime aan dacht worden geschonken aan pan tomime, poppentheater, film en volkszang met medewerking van o.a Marie Cécile Moerdijk en Cobi Schreijer. De bedoeling is dat de volksdan sers er worden tweehonderd bui tenlandse deelnemers verwacht tijdens het festival van elkaar zul len leren, terwijl openbare demon straties de belangstelling van het Leidse publiek voor het volksdansen moeten stimuleren. Wat de buitenlanders betreft, uit België komt de dansgroep van de Volkskunstkring Schoten, uit Roe menië het gezelschap Tineretului (Boekarest), uit Ierland de Rory O'Connor Dancers (Dublin), uit Ja pan de volksdansgroep van de Na tional Recreation Association of Ja pan (Tokio), uit Joegoslavië het en semble Macedonia (Skopje), uit Schotland de Royal Scottish Coun try Dance Society (St. Andreas), uit Zweden de dansgroep Trollringen en uit Bulgarije het Iskra-ensemble (Sofia). Nederland zal op dit fes- Gevonden voorwerpen LEIDEN In de maand april zijn de volgende voorwerpen aan het po litiebureau gedeponeerdherenpro- temonnaie, sleutels, rokje, hot-pants. dameshandschoenen, heren-hand schoenen, herenpolshorloge, autocon tactsleutels, tas, trouwring, badlaken, damesportemonnaie, bankbiljetten, rugtas, wasgoed, damesbril, scha kelarmbandje, schakelarmband, houtschroeven, roeiboot, laars he renbroek, kinderportemonnaie, een overgooier, kinder schep je, dames handtas badhanddoek, zwembroek, sokken, schop, herenbril, platenbon, jack, jongensbril, mistlamp, zegel ring, lakens, bromfietsverzekerings- plaatje, P.T.T. pet, muntbiljet, ba byjasje, babymutsje. Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg nr 8 Ingang poort, op woensdagen tussen 2 en 5 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. VOORSCHOTEN Het hele Jaar en speciaal in de maanden Juli tot en met september zal van gemeen tewege controle worden uitgeoefend op de naleving van een politieveror dening, waarbij het onder andere is verboden groen over de openbare weg te laten hangen. Zowel de voetgangers als het rij dend verkeer ondervinden hiervan hinder, terwijl de verkeersveiligheid in sommige gevallen in gevaar wordt gebracht. De inwoners van Voorscho ten worden verzocht hun tuinen tij dig op dit punt te controleren en zo nodig tot snoeien over te gaan. Dr. Rolla E. Dyer overleden Dr Rolla E. Dyer, een van de eersten de het roken van sigaretten zag als een oorzaak van longkanker, is gis teren in een ziekenhuis te Atlanta (Georgia) gestorven na een hart aanval. Hij was 84 jaar oud. Burgerlijke Stand LEIDERDORP Geboren: David- Alexander W. T z. v. H. Langeveld en W. J. van der Zanden. Caroline T„ d v. K. Spaargaren en C. T. M. Al- torf, Johannes Cornells, z. v. T. Al- blas en E.D. L. M. de Ruiter, Marlël- le M. E.. d. v. P. W. M. de Roos en L H. A. van der Hulst, Cella. d. v. J. E. van der Wal en G. J. van Es. Marjonne. d. v. A. Stolp en B. Troo6t, Michiel E. J„ z. v. L. J. Oldenhof en W. A. G. Baars. Overleden: P. W. Kwaadgras, 63 Jr. e. v. E. J. Bartz. Ondertrouwd: L. E. Benne. 33 Jr en C. F. Teekens. J. Waal en M. M. Schild. Getrouwd: M. Trlppenzee ,26 Jr en S. van den Broek, H. Rodenburg en H. Zonneveld, J. J. W. Anlba en M. G. Kruts. PROGRAMMA I Het voorlopige programma voor deze driedaagse ziet er als volgt uit: vrijdagmiddag ontvangst van de buitenlandse deelnemers door het college van b en w, vrijdagavond openingsvoorstelling in de Groen oordhal, tijdens welke alle buiten landse groepen zich zullen presen teren. Zaterdagmorgen en -middag zijn er volksaansdemonstraties. dans- instrukties. pantomimevoorstellingen I en zangvoor drachten en zaterdag avond is er weer een voorsteUing I met medewerking van alle buiten - j landse groepen. De zondagochtend is bedoeld als een voortzetting van het programma van zaterdagmorgen en -middag en 's middags is er eerst I een slotbal met alle deelnemers en daarna een slotvoorstelling door één I van de buitenlandse groepen. Als j extra attractie zuUen van zaterdag avond af enkele wagens van hel Rijnsburgse bloemencorso, dat die dag door Leiden trekt, in de Groen oordhal worden tentoongesteld. (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Voor het eerst in zeventig jaar is een Amerikaanse generaal aangeklaagd wegens het persoonlijk vermoorden van ongewapende burgers. De aan klacht, ingediend door het leger, is gericht tegen brigade-generaal John W. Donaldson, thans gedetacheerd bij de chef van staven van de strijd krachten. Hij zou vanuit een heli kopter zes Vietnamese burgers heb ben neergeschoten. Tegelijkertijd werd luitenant-kolonel William J. McCloskey beschuldigd van het do den van twee ongewapende Vietna- mezcn. De acties van generaal Donaldson vonden plaats over een periode van drie maanden, tussen november 1968 en januari 1969, in de Zuidvietna- mese provincie Qoeang Ngai, dezelf de provincie waar in maart 1968 de massamoord van My Lai plaats Dit gemoedelijke baasje met een grote Mexicaanse hoed op het hoofd en gekleed in een "charro"-kostuum, zoals dat dóór Mexicanen bij speciale gelegen heden wordt gedragen, is Juan Corona, de man die wordt ver dacht van de massamoord op 23 landgenoten, wier lichamen in een boomgaard in Californië zijn gevonden. vond. Een toevallige omstandigheid is I dat generaal Donaldson de opvolger j was van kolonel Oran Henderson die nog terecht moet staan wegens i het verhullen van de gebeurtenissen I rondom My Lai. Het enige andere voorbeeld van een i wegens moord beschuldigde gene raal is dat van brigade-generaal Ja- I cob Smith, die in 1901 tijdens acties tegen opstandelingen in de PhiUip- pijnen opdracht gaf om het dorp Sa- mar plat te branden en iedere inwo ner boven de tien jaar neer te schie ten. Smith werd door president Theo dore Roosevelt uit de dienst ontsla gen. Het aantal incidenten van moor den op burgers en van algemene cor ruptie waarbij de Amerikaanse strijd krachten betrokken zijn, hebben nu zo'n omvang aangenomen dat er van een ernstige crisis gesproken moet worden. Buiten de nu bekende gevallen van moorden op burgers in Zuid-Viet- nam stelt het leger een onderzoek in naar nog 55 andere gevallen waarbij vermoedelijk ook ongewapende Viet- namezen om het leven zijn gebracht. Berichten over nieuw aan het licht j gekomen oorlogsmisdaden zijn zo j veelvuldig dat zij vaak al niet meer I de nationale aandacht trekken. Dat I was b.v. het geval met een ver leden jaar september al gepubliceerd verslag in de dagbladen van Minnea polis, dat pas deze week aan de or de is gekomen in de nationale pers. Het betreft een door soldaat Wil liam Marhoun in september 1970 af gelegde getuigenis t en overstaan van 'n afdeling van „het comité van burgers voor 't onderzoek naar Ame rikaanse oorlogsmisdaden in Viet nam", een anti-oorlogsgroep. Mar houn verklaarde getuige te zijn ge weest van 'n moord op 24 met etens waren leurende vrouwen en kinderen op het strand bij Bong Son. Een daar gelegerde legereenheid rappor teerde dat er 26 man van een „vijan delijke macht' waren gedood dat men' onder vuur was genomen, hoewel er geen enkel wapen werd gevonden en geen enkele Amerikaan zelfs maar gewond raakte. Marhoun werd ver volgens door een van de officieren de raad gegeven zijn mond over het gebeurde te houden, omdat hij anders gedurende zijn resterende diensttijd in Vietnam aangesteld zou worden als „patrouille-spits", d.w.z. de sol daat die aan de kop van een patrouil le loopt en het grootste gevaar loopt op een mijn te trappen, of door een hinderlaag te worden overvallen. Het stuk 'Kees de jongen' dat met zoveel succes door de to neelgroep Centrum wordt opge voerd komt ook op de televisie. De gelijknamige roman van Theo Thijssen is voor de tv bewerkt door Gerben Hellinga. 'Kees de jongen' wordt als televisiestuk in januari 1972 uitgezonden. Op de foto Wim van der Grijn tn de rol van Kees en Mar gr eet v. Heems kerk in die van Rosa. LEIDEN In het pas versche nen wegenvers lag over 1970 van de provincie staan enkele passages over twee in opspraak zijnde wegen, de Duinweg en de Leidse Baan, die voor de geschiedschrijving interessant zijn. Enkele leden van de commissie, voor verkeer zijn bij nader inzien niet gelukkig met het getroffen com promis inzake het niet in uitvoering nemen van het tracé Scheveningen - Katwijk van de weg Den Haag- Noordhollandse grens. De mogelijk heid is nu open gehouden het weg- vak door de duinen tussen Katwijk en Den Haag te zijner tijd, indien dit onoverkomelijk mocht blij ken, toch aan te leggen. In het verslag wordt gesteld, dat in elk geval eerst rijksweg II ge deeltelijk en de Leidse Baan moeten worden aangelegd en andere bestaan de wegen zoveel nodig en mogelijk gereconstrueerd en 't openbaar ver voer verbeterd. Over de Leidse Baan meldt het verslag, dat diverse werken gereed, in uitvoering of aanbesteed zijn: tun nel bij Ter Horst, viaduct over Pa pelaan, aansluiting aan nieuwe Wad- dingerbrug in Leiden. De percelen, nodig voor de aanleg van een weg Katwijk-Leiden, zijn bij koninklijk besluit ter onteinigening aangewezen. Over de weg Noordwijk Alphen a.d. Rijn-rijksweg 3 wordt alleen nog maar gepraat, over het j tracé en de kruisingen. LEIDEN Aan de scholenge meenschap St. Agnes zijn geslaagd voor het eindexamen M.M.S.: (waar geen plaatsnaam vermeld is, is dit Lelden). Els Beving Leiderdorp, Rla Ernst Bodegraven, Mans Hartwijk, José v. d. Heijden Bodegraven. Cor- ry Jan son Leidschendam, Anka de Keizer Noordwijk, Willie de Klerk Oud Ade, Toos Koek Roelofarends- veen, Marian Kooien Noordwijk, An neke Lovink, Dorien v. Niekerk Zoe- terwoude. Els Paardekooper Zoeter - woude. Ellen v. d. Pluijm, Zoeter- woude. Lieke Portier. Els Righart v. Gelder, Femmy Scheepe, Joke van Velsen Voorschoten, Eveline Vermeu len, Mirjam de Vriend, Conny de Winter, Wieske Wisse, Monique Bruggeling Nootdorp, Hélène van Buul Voorhout, Jeanet Cambier Voorschoten, Gonnie Devilee Haar lem, Majelle Frissen Oegstgeest, Lies- beth v. Gils Alphen a. d. Rijn, Mar- gret v. Harteveld, Lidy Hoogeveen Leiderdorp, Imelda Hoogkamer Oegstgeest. Mary Lakeman Voor hout. Danny Nolet Leiderdorp, Cor- ry Oostdam, Ida Overdevest Rljns- aterwoude, Els Peeters Voorhout, Loes de Rooij, Marianne Schlaman Bodegraven, Winifred Stolwijk Voor hout, Emilia Szitas Leiderdorp, Ca- rola Verhart Katwijk, Annelies v. d. Vlist, Trude v. Waarden Lisse, An gela Zandvliet, Marianne Aanhaanen Katwijk, Cécile Franken, Angeli que Geyer, Rosalie Geyer, Josephien Htmmelreich Zoeterwoude, Ria Kea Leimuiden, Nel Kersten NoordwlJ- kerhout, Ans Kok Rijnsaterwoude, Francien Kortekaas Noordwijk, Ria Langebroek Oegstgeest, Diane Lan- gezaal, Ietje Luiken Oegstgeest, Mo nique v. Maarle Leiderdorp, Marloes Nooijens, Ella Olierook Hazerswoude, Anki Plomp, Voorschoten. Caroline Riekert, Trees v. Seggelen, EUen Tangerman Katwijk, Annemieke de Vriend, Trudy Zandbergen Rijns- burg, Annemieke Zoet Warmond. WASSENAAR Aan het Adelbert College in Wassenaar zijn geslaagd voor het eindexamen M.S.M.: J M. Coster, M. A. J. M. Evert, A. J Ha gen, A M J van der KlelJ. E J. M. Kok, M. E. G Kouwenhoven. M J G Kuipers. C. M. Lambers, G. M. C. Peters. E. L M J Samson, F C Waszmann en P J. M. Wisbrun. LEIDEN De heer A. J. O. van Wassenaar uit Den Haag is woens dag aan de Leidse universiteit ge promoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op het proefschrift „eigen schuld". Promotor was mr. H. Drion. Tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen is woensdag aan de Leidse universiteit de heer J. Schmidt uit Oegstgeest gepromo veerd op het proefschrift ..modula tion of phosphorescence by microwa ves". Zijn promotor was prof. dr. J. H. van der Waals. Arrestaties in Turkije In An kara en Istanboel zijn negen perso nen in arrest gesteld omdat zij „in woord en geschrift een perverse po litieke invloed op onschuldige Turk se jeugd" hadden uitgeoefend, zo is gisteren officieel in Ankara meege deeld.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13