Meningsverschil in NAVO over antwoord aan Moskou Boek van de Maand: Tot 27 juni 11.50 Polen durven eindelijk openlijk kritiek uitoefenen weer Fruit'taartje. Aanslagen in Ulster (daarna23.50) Hoogste VS-militair naar Madrid voor de overwinningsparade Onder Gierek vaart Warschau een andere koers (1) Boekhandel DE KLER Beschuit met aardbeien lekker met lekker. JONDERDAG 3 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 MOSKOU (Reuter) Metropoliet Urnen van Kroetitski en Kolomna is |steren op een byzondere vergade- Ing van de kerkeraad in Zagorsk et algemene stemmen gekozen tot atriarch van de Russische Ortho- Dxe kerk. De 61-jarige Pimen is sinds pril vorig jaar, na de dood van pa- larch Alexii, waarnemend hoofd leweest. De Russische Orthodoxe kerk viert 11 1980 haar duizendjarig bestaan, m telt naar schatting 30 miljoen ■den onder de 241 miljoen burgers an de Sowjet-Unie. Plmcii zou vandaag in de Yelo- hovvski-kathedraal in Moskou wor- en geïnstalleerd als „patriarch van loskou en alle Russen", zoals de of- ciële titel luidt. Verwacht werd,dat plechtigheid zou worden by ge- pond door president Makarios van prus, Grieks-Orthodox aartsbis- pop, door aartsbisschop Ieronymos ui Griekenland, de rooms-katho- ike kardinaal Jan Willibrands en In delegatie van het patriarchaat ai Constantinopel. Pimen is op 23 juli 1910 in Bogo- tdsk by Moskou geboren. Op 17- rige leeftyd werd hy monnik in het ooster van Zagorsk, in 1932 werd jj tot priester gewyd, waarby hy 'stand deed van zijn geboortenaam ergei Michailowitsj Izwekow en de aam Pimen aannam. Patriarch Pimen Bulgarye en West-Beriyn - West- a-iyners, die hun vakantie dit jaar Bulgarije wilden doorbrengen, llen een ander reisdoel moeten ezen, tenzij ze bereid zyn de reis a de bondsrepubliek te maken. De ilgaarse autoriteiten hebben na- eiyk besloten de landingsrechten or de chartervluchten uit West- erlyn van de Amerikaanse maat- bappy .Modern Air" in te trekken >fia eist dat de vluchten op het ostberiynse vliegveld Schönefeld ginnen. Verworpen Het Israëlische par- ment heeft gisteren een wetsont- ;rp ter legalisering van homo- xualiteit van volwassenen met 38 gen 15 stemmen verworpen. On- r de voorstanders waren drie ouwen en een Arabische af gevaar gde. Heftig verzet tegen het wets- twerp kwam van de afgevaardig- n van de religieuze partyen, die !t pynlijk vonden dat de kamer lfs maar over dit onderwerp sprak Etna uitgewerkt Na de zware tbarstingen van de afgelopen ne- n weken is de vulkaan Etna op ^cilië gisteren tot rust gekomen. De oeiende lavastroom die vooral de >rpen Fornazzo en Sant Alfio be- eigden en voor miljoenen schade ngericht hebben, zyn tot stilstand (komen en beginnen af te koelen it de kraters komt nog slechts wei- g lava naar buiten. (Van onze correspondent) MADRID (GPD) Admiraal Thomas H. Moorer, Amerika's hoog ste militair, tweede in rang onmid dellijk na president Nixon (als op perbevelhebber van alle strijdkrach ten), vliegt komende zondag speciaal naar Madrid om generaal Franco's overwinning in de burgeroorlog op de Spaanse republiek te vieren. Ad miraal Moorer, hoofd van de com missie van generale staven van alle Amerikaanse krijgsmachten, heeft een uitnodiging „parade van de overwinning" bij te wonen. Deze parade, die zich over vele kilometers en verscheidene uren uitstrekt, wordt gewoonlijk door generaal Franco al leen op 'n uitbouwsel van de eretri bune afgenomen, waar hij dan al die tijd zonder een vinger te bewegen stram in de houding blijft staan om de elite-eenheden van zijn strijd krachten te salueren. Het gehele corps diplomatique zit er vlakbij op een andere tribune en verbaast zich elk jaar weer over het Spartaanse uithoudingsvermogen dat de 78-Ja- rige generaal dan aan de dag legt. Verleden jaar stond, één stap ach ter genaar Franco, ook Prins Juan Carlos als ere-generaal en toekomsti ge koning van Spanje op dat uit bouwsel. Dit Jaar krijgt de generaal dus de begeleiding van admiraal Moorer, die volgens de berichten naast hem zal plaatsnemen. Het bezoek van admiraal Moorer wordt door het Spaanse bewind bij zonder op prijs gesteld, dat dit bijna nog belangrijker vindt dan de staats bezoeken die twee republikeinse pre sidenten van de V.S. tot nu toe in Madrid hebben afgespeeld: Eisenho wer in 1959 en Nixon in 1970. Per slot van rekening was Madrid in die gevallen niet meer dan een etappe in een langere tournee van de Ameri kaanse presidenten. Maar admiraal Moorer komt, op officiële uitnodiging van zijn Spaanse collega generaal Manuel Diez Aregria, voor deze bij zondere gebeurtenis uitsluitend en al leen op en neer naar Madrid. Zowel in Washington als in Ma drid onderstrepen officieuze bronnen dat dit een bijzondere erkenning (Van onze correspondent) LISSABON (GPD) Naarmate in Lissabon de twee verga- derdagen van de NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken meer nabij komen wordt het duidelijker dat vooralsnog binnen het Atlantische Bondgenootschap verwarring heerst over de wijze waarop de Russen antwoord moeten krijgen op hun sug gesties om tot vermindering van strijdkrachten te komen. Secretaris-generaal Brosio heeft gisteravond tijdens een pers conferentie gezegd dat de ministers zullen nagaan "of de tijd rijp is om de besprekingen met het Oostblok over het houden van een of meer veiligheidsconferenties van tweezijdig tot meerzijdig overleg te verheffen". De verdeeldheid binnen het bond genootschap kan nog toenemen als de Deense minister Hartling in Lis sabon komt vertellen dat de Sowjet- russische onderminister van Buiten landse Zaken Tsarapkin in Kopen hagen toch weer besprekingen over vermindering van strijdkrachten aan een conferentie over Europese veiligheid heeft gekoppeld. De besprekingen in Lissabon zul len vermoedelijk niet veel verder komen dan de algemene wens om de veiligheid op een lager kostenniveau via vermindering van strijdkrachten mogelijk te maken als dat tenmin ste wederzijds en evenwichtig kan gebeuren. Maar zolang de Ameri kanen met hun 300.000 man in Euro pa niet duidelijk hebben gemaakt hoe zij zich die vermindering der strijdkrachten voorstellen, is met bij voorbaat radicale Scandinaviërs, afwijzende Fransen, vreesachtige Duitsers, voorzichtig naar de EEG kykende Engelsen en een met het oog op Luns' benoeming zwijg zaam Nederland weinig meer te ver wachten dan een wel positief doch niet veelzeggend gebaar in de rich ting van het Kremlin. Eén ding staat vast: als de NAVO een vertegenwoordiger voor inlei dende besprekingen met het Krem lin aanwijst dan is Manlio Brosio met enige schroom wel bereid zo'n benoeming te aanvaarden, hoewel hij zich liever volledig zou terug trekken. Maar omdat de Amerika nen hun ervaren diplomaat Charles Bohlen al voorzichtigjes naar voren hebben geschoven, zullen de Euro pese NAVO-landen op Brosio ster ke druk uitoefenen teneinde in hem hun verlangen naar medezeggen schap veilig te kunnen beleggen. Luns is de enige kandidaat ANP meldt uit Lissabon: de nieuwe secretaris-generaal van de NAVO, een post waarvoor minister Luns de enige kandidaat is, zal omstreeks september-oktober in functie treden, aldus heeft de huidige secretaris generaal, Manlio Brosio, gisteren op een persconferentie in Lissabon verklaard. De ministerraad van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie, maar nog waarschijnlijker de oude en de nieuwe secretaris-generaal, zullen de datum vaststellen waarop de nieuwe secretaris-generaal zijn post zal aanvaarden. In elk geval zal de nieuwe topfunctionaris van de NAVO de ministersconferentie moe ten voorbereiden die tegen het einde van het jaar in Brussel wordt ge houden, aldus Brosio. LONDENERRY (Reuter) In de Noordierse stad Londonderry heeft zich gisteravond een golf van van brandbomaanslagen voorgedaan. Twee grote opslagplaatsen in het centrum liepen zware schade op. 'n Aanslag op de Britse onderneming „Burmah Oil" mislukte doordat de bom op een ongevaarlijke plek ont plofte. Later explodeerden nog twee brandbommen in een openbare bi bliotheek, maar het vuur werd door land. de concierge geblust. Bij een door zoeking van het gebouw werden nog twee bommen ontdekt. Over de televisie werden de za kenlui van Londonderry gewaar schuwd voor de aanslagen. Sommi gen begaven zich naar hun bedrij ven om deze te doorzoeken. Onder grondse republikeinse groepen zijn herhaaldelijk verantwoordelijk ge steld voor aanslagen in Noord-lier- Achter de schermen wordt inmid dels geprobeerd om de uiteenlopen de standpunten binnen de NAVO met elkaar te verzoenen. Amerika nen, Duitsers en Fransen hebben gisteren tijdens een diner gepoogd evenwicht te vinden tussen o.m. 't Duitse verlangen om Berlijn als centraal punt in de besprekingen te handhaven en de veelvuldig gede monstreerde Franse afkeer van be sprekingen over vermindering van strijdkrachten. De Amerikaanse minister van De fensie Laird heeft vorige week na 't overleg met zyn NAVO-collega's in het Duitse Mittenwald onomwon den laten weten dat hij geen hoge dunk had van de veelsoortige for mules die de NAVO-partners heb ben gesuggereerd. Daarom, zo kon digde Laird aan. zullen de VS in ju li met een gedetailleerd schema voor de dag komen. Dit nog onbekende advies van de VS kan in Lissabon derhalve nog geen onderwerp van gesprek zijn. De ministers van bui tenlandse Zaken zullen er genoegen mee moeten nemen dat de Amerika nen in juli een plan indienen waar- bi j de andere NAVO-landen zich, gegeven de verhoudingen in 't bond genootschap, wel goeddeels moeten neerleggen. van Washington voor het regime van generaal Franco inhoudt. De Ameri kaanse regering is zich er wel van bewust, dat zij met dit besluit waar schijnlijk op veel zere tenen trapt, maar het strategische belang van het Spanje van generaal Franco gaat vóór alles. Vooral bij de huidige spanningen in het Middellandse-Zee- bekken zijn de vier steunpunten (een nucleaire marinebasis en drie vlieg velden), die Washington nu in Span je heeft, onmisbaar geworden. Ter- wille van de toekomst is het Penta gon (Amerikaanse ministerie van Defensie) zelfs bereid om het verle den van het Spaanse regime te ver geten of zelfs, zoals in dit geval, te applaudiseren. ADVERTENTIE Rectificatie wegens foutieve plaatsing op 2 Juni. Dit boek loodst u door het beste vaarwater in ons land. Wijst u de juiste koers naar groenomzoomde meren, stille plassen en kruip-door-sluip-door-riviertjes. Kijkt u maar in „Varend door Nederland". Alle aardige plekjes staan er in. Kompleet met heldere beschrijvingen van de veiligste vaarroutes. Geïllustreerd met 97 foto's (waarvan 24 in kleur) en 16 gedetailleerde kaarten. Ga vandaag nog naar uw boekhandelaap. Want nu krijgt u dit prachtige boekwerk voor de helft van de prijs. Zolang de voorraad strekt. Nieuwe Rijn 45 - Leiden - Telefoon 2088543370 (Van onze correspondent) WENEN (GPD) Ook als half Warschau in dit warme voorjaar in het nobele café 'Nowy Swiat' soelaas komt zoeken en de tafel tjes rondom alle bezet zijn, schijnt onze gesprekspartner het in tegenstelling tot vroeger niet nodig te vinden zijn stem te tem peren als het gesprek op de poli tiek komt. ,.Dat Gomoelka einde lijk is afgezet, betekent een ver lossing. Die man werd in de laat ste jaren net zo gehaat als hij bij zijn benoeming in 1956 werd aanbeden. Wat we van de nieuwe partijleider Gierek moeten den ken, weten we niet. Als eerste ADVERTENTIE Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt. Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet. Zo'n brosse beschuit met frisse aardbeien is een lekkere zomergewoonte! Ill Onze correspondente in Wenen, mevr. An Salomonson, is on langs in Polen geweest. Hier onder volgt het eerste artikel van een korte serie over het |ll huidige Polen. man van Silezië heeft hij van dat industriegebied en van de hoofd stad Katowice een moderne, rela tief welvarende gemeenschap ge maakt. Daarom geven we hem een vertrouwenskrediet. Over een jaar of twee is het tijd voor een oordeel". De algemene indruk na een week praten wordt hiermee bevestigd. De terreur in Polen is verdwenen. De mensen durven weer wat te zeggen, niet alleen in de tram, maar ook op partijbijeenkomsten. „Ook als je kri tiek hebt, word Je niet meer meteen gearresteerd. Zeker de laatste Jaren werd er ook slechts zelden gearres teerd. maar Je verloor de baan, of Je kreeg een slechte baan of je toela gen werden geschrapt. De rollen zijn nu omgekeerd. De autoriteiten worden ter verantwoording geroepen De ministers moeten antwoorden op kritiek. Hebben we niet uit eigen kracht bereikt, dat de prysverhogin- gen van december weer ongedaan zyn gemaakt?" Dat die laatste maatregel evenals de koffie in ons glas alleen betaald kon worden dankzij de Russische le ning van 100 miljoen roebel schijnt niemand te bezwaren. Daaraan kun Je zien dat is de algemene teneur hoe gevaarlijk de Sowjetrussische leiders de onlusten van december hebben opgevat. De Tsjechoslowaken bedelen immers sinds Jaar en dag om een krediet zonder het te krij gen, maar die zitten ook zo al onder de knoet. „Bij ons durfde Brezjnew geen militaire interventie aan, omdat hij wist dat wij, in tegenstelling tot de Tsjechoslowaken, zouden terug vechten. Hij was gedwongen die le ning te geven, omdat hij wist dat de opstanden in de industriestreken zich zouden herhalen en steeds gevaar lijker zouden worden als de levens standaard nu niet voelbaar omhoog zou gaan". Vele concessies Die rekening lijkt aardig op te gaan. De prijsverlagingen heb ben grote indruk gemaakt, vooral bij de armere bevolkingsgroepen waar 80 A 90 pet. van het inkomen voor le vensmiddelen moet worden uitgege ven. Verdere belangryke concessies: de produktienormen in de fa brieken zijn verlaagd: het woon bouwprogramma is drastisch verhoogd; de boeren hebben geen ver plichte leveranties meer aan de staat, ze krijgen goedkoper veevoer en goedkope steenkool voor de fokke rijen. ze worden opgenomen ln het sociale verzekeringspakket, en ze krijgen staatshulp bij de aanschaf van tractors, kunstmest en andere benodigdheden. De grootste indruk evenwel maakt de nieuwe democratische regerings stijl. Sinds drie maanden reizen de leiders kriskras door het land om hun politiek aan de man te bren gen. In urenlange discussies legt Gierek de fabrieksarbeiders de bedoe ling van zijn spaarprogramma uit en vraagt ze om hun medewerking. Zul ke contacten liggen hem. Al in zijn Katowicer jaren liep hij geregeld een café binnen om met de arbei ders een biertje te drinken. Daarin steekt hy gunstig af tegen Gomoel ka, die elk contect met de bevolking verloren had en die in een woede aanval placht te ontbranden, wan neer z'n lijfwacht in z'n .Kurort" iemand uit de streek bij hem bin nen liet. „Maar te geloven dat Gierek een politieke liberalisering A la Doebtsek wil, is een fundamenteel misver stand", hervat de Pool in „Nowy Swiat". „Daarvoor is hij te realis tisch en daarvoor ontbreekt het hem te zeer aan fantasie. Journalisten die, geïnspireerd door de nieuwe stijl, hun pen tè vrijmoedig gebruiken, worden onmiddellijk tot de orde ge roepen". Dat is een verwijzing naar het recente ontslag van een bekende redacteur in Bialystok die in „Kul- tura" een aanval had gelanceerd op de plaatselijke partijleider. Na de al lernoodzakelijkste concessies wil Gierek de teugels kennelijk strak houden om zijn economische hervor mingsplannen te kunnen verwerke lijken. Aan die plannen werken op het ogenblik 200 specialisten uit al le vakrichtingen. Een zekere mate van liberalisering is daarby volgens ingewyden onvernrijdeiyk. Voor aan passing van de produktie aan de wet ten van de vrije markt, een decentra lisering en een soepeler afwikkeling van in- en uitvoer zal de technocraat uit Silezië zeker niet terugschrikken. Hem schijnt één doel voor ogen te staan: een zodanige stijging van het levensniveau, dat het Poolse volk na 26 Jaar eindelijk met zijn commu nistische regime verzoend zal raken. Maar voor sceptici bjkt deze droom gezien de miljoenenschade van de rellen deze winter en gezien de hy potheek van de honderd miljoen Russische roebels verder dan ooit van de werkelijkheid verwijderd. ,MiJn kleinkinderen zullen volgens de plannen in het Jaar 2000 ieder een kamer voor zich hebben", zegt de Pool gelaten. Hijzelf heeft precies wat hij volgens de huidige normen mag hebben: voor zichzelf, zijn vrouw en zijn twee volwassen zoons twee hele kamers en een keuksn.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11