eneraal Franco peinst over terug te niet er treden KIJK VERGELIJK Hoesak, 'beste' alternatief MohammedHattakomt naar Nederland voor een medisch onderzoek Belangwekkend gesprek met zijn jongere zuster in vogelvlucht 'n vogelvlucht Voor het eerst 'Praag' stopte kritiek van de Italianen in ie doofpot.... Eilandbewoners vertrekken uit protest tegen Mafia-leiders Sinjawski komt vrij wegens „goed gedrag" 1%% Staal Co Tsjechisch partijcongres tevreden met beleid VORSTELIJKE AFKEER VAN LANGE HAREN CHILI WERKT SAMEN MET SOWJET-UNIE ZATERDAG 29 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent) MADRID (GPD) In politiek Madrid, waar gewoonlijk al om generaal Franco en zijn ministers draait, is nu een moe van zes kinderen het gesprek van de dag. Enkele verkla gen die zij aflegde aan een regionaal dagblad op bijna 2000 afstand, gaan in de Spaanse hoofdstad van hand tot hand. ze politieke belangstelling is echter wel begrijpelijk, want heet Dona Pilar Franco Bahamonde, en haar verklaringen an over haar oudere broer Francisco, sinds 1939 Spanjes on- wiste alleenheerser. derdag in het Pardo-paleis met hem middageten en we praten over alles en nog wat. Ik vertel hem veel poli tieke grapjes die op dat moment de ronde doen, en het kost hem vaak moeite te geloven dat men over deze of gene gebeurtenis of persoonlijk heid zulke grapjes kan maken. Of ik vraag hem: „Paco». is het waar dat er een kabinetscrisis in de lucht hangt en dat je „meneer Zus en me neer Zo" minister gaat maken?" En et is de eerste maal dat een fa- ielid van generaal Franco in het iibaar intieme mededelingen vau ncisco verstrekt en zeker dat and openlijk durft te spreken het reeds bestaande gerucht, dat nco aan de ziekte van Parkinson L Het feit, dat het dagblad 'La rincia' van de Canarische eilan- waar Dona Pilar Franco is aan- omen om het huwelijk van een haar kleindochters bij te wonen, verklaringen kon afdrukken, kent dat deze tot op het aller- gste niveau met het vergrootglas ren en goedgekeurd werden, et grootste gedeelte van het in- iew is gewijd aan de gezondheid generaal Franco, maai- Dona Pi- onthult ook enkele andere intie- kleinigheden van haar omgang 'Paco', zoals zij haar broer met amiliaire afkorting van de naam icisco nóemt. „Ik ga elke don- OME (AFP) De boodschap die taliaanse communistische partij gestuurd aan het 14-de Tsjecho- aakse partijcongres is niet op het re., voorgelezen. De Italiaanse legeerde Sergio Segre kreeg daar- geen toestemming, de gisteren in Rome gepubli- le boodschap aan het partycon- in Tsjecho-Slowakije blijft de aanse communistische partij bij mening, dat de inval in Tsje- Slowakije van de troepen van de schaupactlanden onjuist is ge- t en handhaaft zij haar positief eel over "de fundamentele poli- e richtlijnen die in januari 1968 de nieuwe koers in Tsjecho-Slo- ije bepalend zijn geweest". FILICUDI (Reuter) Bijna alle 270 bewoners van het eilandje Fili- cudi bij Sicilië zijn gisteren uit pro test tegen de komst van vijftien ver bannen Maffia-leiders weggevaren naar het naburige Lipari. Alleen hoogbejaarden en zieken bleven ach ter, plus enkele mensen om ze te verzorgen. Een eilandcomité heeft meegedeeld dat de anderen niet zul len terugkeren voor de ballingen zijn weggehaald. Filicudi is door de gerechtelijke autoriteiten van Sicilië tijdelijk in een ballingsoord herschapen voor Mafia- leiders die men "uit de weg" wil heb ben tijdens het onderzoek naar de moord op Palermo's officier van jus titie Pietro Scaglione. Het eiland is vroeger al een gevangeniskolonie ge weest en de bewoners zeggen dat hun inspanningen om er een toeristenoord van te maken nu worden getorpe deerd. Ze hielden protestbijeenkom sten wierpen baricades op en weiger den 'n onderkomen beschikbaar te stellen' voor de onwelkome gasten. De mafialeiders, die woensdag per boot arriveerden, moesten met hun bewa kers noodgedwongen hun intrek ne men in een in aanbouw zijnd hotel, waar zy het zonder water, verwar ming of sanitaire voorzieningen moe ten stellen. dan zegt hij: „Maar Pilar, ik weet niet eens wie meneer Zus en meneer Zo zijn". Ik houd er vooral van hem tegen te spreken, maar dat doe ik ook met zijn ministers. Er ontgaat hem niets. Ik kan u verzekeren dat hy inlichtingen uit de eerste hand krijgt van alles wat er in Spanje gebeurt, tot in de verste uithoeken' Kerngezond Over Franco's gezondheid ver klaart de Dona Pilar o.m.: „Ook al klinkt het ongelooflijk, hij put de mensen van zijn gevolg uit met zijp onafgebroken activiteit. Hij is altijd bezig, gaat van de ene plaats naar de andere, of het nu staatszaken zijn of een excursie om te gaan vissen hij zit geen moment stil en heeft een ijzeren gezondheid. Bij het vissen waadt hij tot zijn middel in het wa ter en laat zelfs de regen hem koud. Wij hebben hem meer dan eens ge zegd, dat zoiets niet goed is voor zijn gezondheid, maar dan antwoordt hij: „Als je me dit afneemt, ver moord je me". Men heeft hem al vaak „afgeschreven" Toen hij on langs een receptie van nieuwe am- sadeurs afzegde, hoorde men on middellijk het gerucht dat hij op sterven lag. Het enige dat er wer- MOSKOU 'AP) De Russische schrijver Sinjawski, die in 1966 we gens belastering van de Sowjet-Unie werd veroordeeld tot zes jaar dwang arbeid, zal binnenkort worden vrijge laten, zo werd gisteren van Russische zijde vernomen. Zegslieden met goede connecties in de officiële hiërachie verklaarden dat de 45-jarige Sinjawski voordat hij zijn straf volledig heeft uitgezeten zal worden vrijgelaten wegens zijn goede gedrag in het werkkamp. Sinjawski werd in februari 1966 sa men met de schrijver Daniël veroor deeld wegens "belastering van vde Sowjet-Unie" in geschriften, die uit de Sowjet-Unie werden gesmokkeld en onder pseudoniem in het Westen zijn uitgegeven. Hij kreeg onder de schuilnaam Abraham Tertz grote be kendheid in het Westen door zijn op stel "Over het communistische rea lisme" en de novelle "Het proces be gint". Daniel werd veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid en is in september 1970, na uitzitting van zijn straf op vrije voeten gesteld. ADVERTENTIE Kijk eens wat Staal Cou biedt bij het sparen! U zult zien, bij Staal Co behoudt u een zeer grote vrijheid over uw geld terwijl u toch een hoge rente maakt. Ook u kunt daarvan profiteren! Wé&r u ook woont. Want storten en opnemen kunt u aan de kas van ons kantoor, maar gaat ook héél eenvoudig per giro. opzegtermijn direct beschikbaar inleg vanaf rente 2 weken f 1.000 f 100 5 3 maanden f l.OOÓ f 100,— 5% 96 6 maanden f 1.000,— f 250,— 6K96 1 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,— 7 96 2 jaar vast rente jaarlijks f 1.000 7K96 3 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,— 5 jaar vast rente jaarlijks f 1D00,— 8K% V Voor méér rente van uw geld DEN HAAG, Lange Houtstraat 8, TeL(070) 283340, Postgiro473501 Geaffilieerd met F. ran Lanschot. 7 kelijk gebeurd was, was dat hij slecht had gegeten en zich niet lekker voelde. Dat mag toch ook een staats hoofd wel eens overkomen? „Men spreekt er dikwijls van dat mijn broer de z.g. „ziekte van Par kinson" heeft. Daar is niets van aan. Ik heb vrienden die aan deze ziekte lijden en zij kunnen niet eens een glas water optillen. Maar mijn broer heeft een ijzersterke gezondheid Men heeft indertijd een huis voo- hem ingericht op Mallorca voor het geval hij zich zou willen terugtrek ken. Maar hij is van plan om vast op zijn plaats te blijven totdat hij niet verder meer kan". De lange uitweiding van Dona Pi lar over Franco's ijzersterke gezond heid (hy is nu 78 jaar) klinkt na tuurlijk vooral als een poging om de vele Spanjaarden, die met bange verwachtingen de toekomst zonder Franco tegemoet zien, gerust te stel len en een paniekstemming in poli tieke kringen te verhinderen. Maar twee andere opmerkingen van Dona Pilar zijn zeer interessant: dat Fran co bijzonder goed geïnformeerd is (d.w.z. dat hij het roer nog lang niet uit handen heeft gegeven), en dat hij er niet aan denkt zich terug te trekken zolang hy zijn taak nog kan vervullen. Olid-vice-president van Indonesië neemt geen blad voor de mond DJAKARTA (AP) De voormalige Soeharto te richten. Dit verhaal ver- Indonesische vice-president dr. MO' hammed Hatta vertrekt morgen naar Nederland voor een medisch onder zoek van een oogkwaal. Hy blijft hier tot de Indonesische algemene ver kiezingen, die begin juli worden ge houden, voorbij zijn, zo vertelde pre sident Soeharto gisteren. Soeharto maakte het nieuws na een onder houd met Hatta persoonlijk aan journalisten bekend. Een zegsman in de regering wist te vertellen dat Hatta, die onder wijlen Soekarno vice-president was. Soe harto in verlegenheid heeft gebracht doordat hij een groep personen, die zich bij hem kwam beklagen over vermeende intimidatie door over heidsfunctionarissen, de raad had gegeven de grieven rechtstreeks tot WENEN (.GPD) De dogmatische lijn, die de laatste twee Jaar onder partijleider Hoesak steeds duidelij ker tot uiting is gekomen, is op het veertiende partijcongres in Praag, dat vandaag is afgesloten voor 100 procent bevestigd. De 1.195 ge delegeerden, die tezamen de hoog ste partij instantie vormen, heb ben Hoesaks verantwoording over zijn beleid evenals het concept voor het nieuwe vijfjarenplan (1971-1976) goedgekeurd. In de economie wordt weer meer alle nadruk op centra lisering gelegd. Iedere aanpassing van de produktie aan de vrije markt wordt afgeschaft. Het "plan" staat in het nieuwe concept geheel centraal. Uit het centrale comité, dat op dit congres'nieuw wordt ge kozen, worden naar alle waar schijnlijkheid alle liberale elemen ten verwijderd, terwijl de dogma tische vleugel zijn invloed voelbaar heeft kunnen versterken. Maar het centrale onderwerp op de ze partijdag heeft de invasie van de vijf partners van het Warschau pact in augustus '68 gevormd. Op nieuw hebben zowel president Swo- boda als partijleider Hoesak de in terventie geprezen als de enige mo gelijkheid om het land "uit de klau wen van de contrarevolutie" te red den. Nog geen drie jaar geleden had Swoboda in Moskou met zelf moord gedreigd om het leven van de gearresteerde en gefolterde, Alexander Doebtsek te redden. Ook Hoesak was kennelijk vergeten, dat hij eind augustus 1968 de in vasie "een tragisch misverstand" had genoemd en na zijn terugkeer uit Moskou op het Slowaakse par tijcongres had verklaard: "Ik sta geheel achter het concept van ka meraad Doebtsek. Ik was er by toen dat concept werd ontworpen. Ik zal Doebtsek volledig steunen ik sta en val met hem. De afwijzende houding van een aan tal andere communistische partijen wat betreft de invasie blijkt nog steeds een frontvorming in de hand te werken. De Engelen hebben het scheen op de voorpagina^ van vele Indonesische kranten. Eind vorige maand verscheen de naam van Hat ta opnieuw groot in het nieuws door dat een brief die hy aan Soeharto had geschreven, was uitgelekt in de pers. In deze brief waarschuwde Hatta de president dat het lopende proces tegen de krantenredacteur Tengkoe Hafas de indruk zou kun nen wekken dat „Indonesië even re actionair is geworden als in de kolo niale periode". Dit zou volgens Hatta het aanzien van de regering kunnen aantasten. Hafas wordt er van beschuldigd de Indonesische perswet te hebben over schreden door publikatie van artike len die een belediging zouden vor men voor Soeharto en zijn regering. De aangehaalde wetsartikelen stam men nog uit het koloniale tijdperk. KOPENHAGEN (Reuter) Koning Frederik van Denemar ken, zelf oud-marine-officier, houdt niet van matrozen, die hun haar lang dragen en heeft dat luid en duidelijk te kennen gegeven op de jaarlijkse Deense vlootschouw, die donderdag in Aarhus werd gehouden. By de inspectie van matrozen aan boord van het fregat Peter Skram, stond de koning stil voor een matroos met bijzonder lange lokken en merkte op: "Dit lange haar is verschrikkeiyk". De bevelvoerend officier, die de koning vergezelde, beaamde dit met: ."Inderdaad majesteit, het ziet er vreseiyk uit". (Enkele jaren geleden is het Deese militairen toegestaan, hun haar tot even boven de schou ders te dragen). congres om die reden geboycot, de Hoesak met baas uit Moskou. andere westerse zusterpartijen, Breznjew. maar ook Jougo-Slavië en Roeme nië hebben alleen een 2e garni tuur gestuurd. Zelfs de Hongaarse partijleider Kadar is van de offi ciële versie afgeweken door in zijn rede te verklaren, dat Tsjecho-Slo wakije het in de zomer van 1968 intern best zelf had kunnen klaar spelen en dat de buitenlandse im perialisten het enige werkelijke ge vaar hadden gevormd. Maar Hoesak zelf heeft aan zijn volgzaamheid op deze partijdag geen enkele twijfel laten bestaan en daar mee zijn positie vermoedelijk voor lange tijd kunnen consolideren. On der hem heeft de partij zich tot een gesloten dogmatische beweging ont wikkeld. Hij heeft meer dan 300.000 liberale leden uit de partij verwij derd. Tegen twee vooraanstaande hervormers generaal Prchlik en de televisie-commentator Skoetina en tegen vijftien Jonge Trotz- kisten zijn zware vonnissen uit gesproken. Zelfs de autonomie van MOSKOU (DPA) De Sowjet- Unie en Chili zyn overeengekomen nauw samen te werken in handel. Slowakije heeft deze vroeger zo vu- j wet®^c^P rige Slowaak op wens van Moskou ten dele weer ongedaan gemaakt. Daarmee heeft Hoesak zijn belasting betaald. De vroegere hervormer, heeft zich op dit congres ontpopt als een zuiver opportunistisch opere rend politicus, die zijn opvattingen en programma's zonder ook maar met de ogen te knipperen aan de momentele situatie kan aanpassen. Toch beschouwt de bevolking hem nog steeds als het gunstigste al ternatief, hoezeer ze Gustav Hoe sak ook haten. en techniek. De Chileense minister van Buiten landse Zaken, Medina, deelde dit gis teren mee aan het slot van een offi cieel bezoek van drie dagen aan Mos kou. Er zyn enkele overeenkomsten getekend over Russische hulp by Chi leense projecten. Op politiek gebied zal periodiek worden overlegd. De Sowjet-Unie zal onder meer hulp bieden by de koper winning, by de inrichting van fabrie ken voor bouwmateriaal, by de bouw van een vissershaven, van chemische fabrieken en by de vis- en houtver werkende industrie. Het voornaamste gerecht in het menu van de voorjaarsvergadering van de NAVO, die volgende week in de Portugese hoofdstad Lissabon bij eenkomt, is zonder twijfel de kwes tie van de verstandhouding tussen Oost en West. Van weerszijden zijn er op dit punt in de afgelopen Ja ren bij herhaling voelhorens uitge stoken, maar het wordt nu toch langzamerhand tijd, dat de dialoog- per-communiqué overgaat in realis tische besprekingen. Van belang is, dat de Noordatlantische Verdrags organisatie zich drie jaar geleden in Reykjavik bereid toonde tot „MBFR" een van de vele in de internationa le politiek gebruikelijke afkortingen, in dit geval voor „mutual balanced forces reduction": wederzijdse even wichtige vermindering van de strijd krachten. Van de zijde van de Oost- europese (Warschaupact-) landen werd geantwoord met het denkbeeld van een Europese veiligheids conferentie. Het Westen reageerde niet onwelwillend en toonde zich dat was in de NAVO-voorjaarszitting van 1970 wel genegen tot een dergelijk overleg mits aan bepaalde voorwaarden was voldaan. Hoewel men daarbij om. ook dacht aan snel lere voortgang van het Amerikaans- Russische SALT-overleg (over be perking van de strategische wapens), speelde de gedachte aan concrete resultaten in de kwesties-Duitsland en vooral-Berlijn een voorname rol. Men weet, dat Moskou te dezer zake uitermate traag is. Van enige voor uitgang bij deze problemen is geen sprake en met name „Berlijn" wordt van Sowjetrussische zijde nog steeds omgeven door een wolk van propa ganda. Terecht stellen de NAVO- landen zich op het standpunt, dat va ge verklaringen van het Kremlin weinig of niets tot succes bydra- gen. Samenwerking op aangrenzende terreinen als culturele uitwisseling en bevordering van de handelsbe trekkingen zijn waardeloos: die ko men toch wel tot stand. Zolang er dus ten aanzien van Berlijn zelfs geen schijn van resultaat merkbaar is. ontbreekt het in het Westen aan de lust om aan de tafel van een vei ligheidsconferentie te gaan zitten, die dus van Westerse zijde doelbe wust gekoppeld wordt aan vorderin gen in het probleem-BerliJn. Inzake troepenvermindering (MBFR) lig gen de zaken anders, dit tot onge noegen van de regering-Brandt in Bonn. Die bleek, na hetgeen BrezJ- new onlangs in Tiflis verklaar de (bereidheid tot serieus overleg over vermindering der strijdkrach ten) van oordeel, dat ook MBFR-be- sprekingen moesten worden gekop peld aan nuttig effect in de kwestie- Berlijn. In Washington schijnt men daar anders over te denken. Wat is namelijk het geval? Het Kremlin heeft het politieke spel bij zonder handig gespeeld: Brezjnews verklaring stelde Nixon immers in staat een krachtige afwijzing in te nemen tegenover het denkbeeld van Senator Mansfield om de Ameri kaanse troepenmacht in Europa te halveren. Want als er over troepen vermindering zou worden gesproken, zou het van Amerika byzonder on verstandig zijn bij voorbaat een ster ke troef uit handen te geven. Het Kremlin dwong op deze manier pre sident Nixon tot een redelyke mate van dankbaarheid! Bonn vreest nu, dat die erkentelijkheid van Washing ton zich zal uiten in de weigering ook de MBFR (troepenvermin dering) aan succes in de kwestie- Berlijn te koppelen. Wat het a.s. overleg in Lissabon dus belangwek kend maakt is de vraag of Amerika over de hoofden van de Europese bondgenoten heen met het Kremlin zal willen praten, dan wel of ook de bondgenoten nog een lepel in de po litieke pap zullen mogen houden. Ofschoon op de a.s. NAVO-con- ferentie in Lissabon over Berlijn dus wel een paar hartige woorden zul len vallen, lijkt deze kwestie toch niet zodanig in het slop te zijn ge raakt, dat er geen enkele mogelijk heid van oplossing zou bestaan en andere belangrijke internationale vraagstukken op pijnlijke wijze zou den zijn geblokkeerd. De Westelijke „Grote Drie" (Amerika. Engeland, en Frankrijk) beraden zich name lijk op het ogenblik met de Sowjet- Unie over een nieuwe formule, die de .toestand in en om West-Berlijn kan verbeteren. Volgens berichten uit Washington zou de Sowjet-Unie nieuwe voorstellen in die richting hebben gedaan, al werd in de Ame rikaanse hoofdstad ontkend, dat die beslist tot een „doorbraak" zullen lei den. Naar het schynt zou Moskou de onoplosbare meningsverschillen over de wettelijke status van West-Ber lijn „in de koelkast" willen zetten. Dit om te verhinderen, dat zij de concrete onderhandelingen over de nagestreefde verbeteringen tot on vruchtbaarheid doemen. Men zou hieruit de voorzichtige conclusie kunnen trekken, dat de Kremlin- leiders inzien, dat een al te star standpunt inzake Berlijn als een boemerang zal werken. Ook al lij ken de meningen van Washington enerzijds en met name Bonn an derzijds inzake koppeling van „Ber lijn" aan besprekingen over troe penvermindering uiteen te lopen, toch heeft het Kremlin er niet al te veel vertrouwen in te zullen sla gen in het drijven van een wig tus sen de NAVO-bondgenoten. Als het erop aankomt vormen de NAVO- landen een gesloten front, dat zich door behendige manoeuvres van Mos- koud (zie hierboven) niet uiteen laat scheuren. De Sowjet-Unie zal dus ten aanzien van Berlijn enige concessies moeten doen, al verkaar den Amerikaanse regeringsambtena ren, dat de nieuwe Sowjetrussische voorstellen nog heel wat haken en ogen bevatten. Tegelijkertijd kwa men er gisteren berichten uit Bonn, dat de regering-Brandt er niet aan denkt het destijds door de Bondskan selier gesloten „verdrag van Moskou" te laten ratificeren zonder de tot standkoming van „een bevredigende regeling" over Berlijn. Die verklaring was bedoeld als antwoord aan de re belse oppositie van de christen-de mocraten, die Brandt blijven ach tervolgen met het verwijt, dat hij door dat Moskoüse verdrag de Ber- lijnse troef uit handen heeft gege ven. Regeringswoordvoerder Ahler» onderstreepte weer eens, dat de ra tificering van het verdrag nadruk kelijk afhankelijk is van „prakti sche vooruitgang in de toestand in en om Berlijn". Wat de status van Berlijn betreft, die wordt, zei hij, op het ogenblik door de Grote Vier (de drie Westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie) onder ogen gezien. Maar de feitelijke toestand en de status-kwestie zijn zo innig met el kaar verbonden, dat die laatste niet zomaar opzij gezet kan worden. Bij alle toeschietelijkheid, zo zou men dus kunnen zeggen, schijnt Brandt de man van „de dialoog met Oost-Europa" het been ejus stijf te houden wanneer het erom gaat de belangen van West-Dultsland te verdedigen. Opmerkelijk is, dat Ah- lers sprak over het vervlochten-zijn van de praktische toegankelijkheid van Berlijn en de verhouding van dat gebied ten opzichte van geheel West-Duitsland. Waaruit men zou mogen afleiden, dat Brandt niet al léén maar een „pragmaticus" is. Rl.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9