Radio Nordsee en Veronica moeten ve rdwij nen PREMIER ANTILLEN DIENT ONTSLAG IN vanaf f6.390,- 'RIJNLAND' N.V. Eind van volgende week kans op akkoord kabinet HU WEL. Drum héle beste halve zware. HUH x* „Het lijkt hier wel een gangstertroep" Premier De Jong: wegens storingen van radioverkeer Nederlandse toeristen in Napels beroofd Val van hele kabinet blijft mogelijk Redactie f rije Volk wil bij fusie de eigen identiteit bewaard zien Biesheuvel: Kort geding tegen Zwolsman om Galeries in Scheveningen Beroepingswerk Uniek in prijs en klasse Nu bij uw Ford Dealer Uitkiezen en wegrijden VRIJDAG 28 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG De radiostations van de commerciële zenders Veronica en Nordsee moeten tot zwijgen worden gebracht. Het reeds afgetreden kabinet-De Jong is tot deze conclusie geko men in de gisteren gehouden vergadering van de ministerraad. (Vervolg van pagina 1) Als gevolg van deze conclu sie hechtte het kabinet zijn goed keuring aan het Verdrag van over het optreden tegen Tevens besloot het kabinet een wijziging voor te stel len van de Telegraaf- en Telefoon- wet. Op grond van de gewijzigde wet kunnen dan maatregelen worden ge die het Veronica en Nordsee moeten maken uit te vanaf een schip voor de Ne kust. Premier P. J. S. de Jong zei na af loop van het kabinetsberaad, dat de afhandeling van deze zaak zal wor den overgelaten aan een nieuw ka binet. De minister-president ging er van uit, dat bij de behan door de Tweede en in Eerste belangrijke punten zullen aangedragen, zoals een wijzi ging van de Omroepwet. Als dat het geval is vond hij het te ver gaan als zijn demissionaire kabinet nog zelf 't betreffende wets en de ratificatie van het van Straatsburg zou In politieke kringen neemt men dat vooral de ministers van de WD erop hebben aangedrongen de ifronding van de zaak over te laten lan een nieuw kabinet. In feite komt iet erop neer, dat het kabinet-De alleen de procedure in gang gezet, die moet leiden tot het de ether weren van Nordsee en Op de vraag warom Juist nu is be sloten het Verdrag van Straatsburg, iat maatregelen eist tegen leveran ders van piratenzenders, goed te keu antwoordde premier De Jong, de klachten over storingen ern zijn geworden sinds er een zender voor de Nederlandse op de Noordzee opereert. Bomaanslag De bomaanslag die onlangs op het van radio Nordsee is gepleegd waarin de directie van radio Ve de hand zou hebben gehad, bij het kabinetsbesluit geen rol volgens premier De Jong. Jong weet deze klaohten onder meer aan de veel krachtiger zender van Nordsee. „Veronica", zei hij „heeft een zwakke zender, die heel zuiver is afgestemd". Het op elkaar inwerken van de ra diogolven van beide zenders was vol gens de premier mede oorzaak van de storingen van het voor lucht- en scheepvaartverkeer belangrijke ra dioverkeer. NAPELS (Reuter) Een groep van 36 Nederlandse toeristen is gis teren in Napels gestrand nadat een dief op een motorfiets hun paspoor ten en al him geld had gestolen. Door-een hotelstaking konden de toeristen hun bezit niet in bewaring geven in hun hotel. De leider van de groep, de 62-jarige A. van Born uit Amsterdam, werd tijdens een wandeling beroofd van de tas mee het geld en de paspoorten. Lucky Luke en Asterix zijn de helden van twee wereldberoemde stripverhalen. Hun geestelijke va ders, Morris, de schrijver en Gos- cinny, de tekenaar, verblijven een paar dagen in ons land op uitno diging van De Bijenkorf. (Van onze correspondent) WILLEMSTAD De Antilliaanse premier R. Isa heeft zijn ontslag in gediend bij gouverneur B. Leito. Te- ïespeeia, vuigens, pxcimci vcrwachti in he5ben de „De bomaanslag moeten we hier bui- ministers uit zijn kabinet dit ten houden, zolang de rechter er geen uitspraak over heeft gedaan", zei hij. Van de klachten noemde hij met die van de regering van Au over een „heel krachtige sto van de noodgolf voor het Deze storing het andere eind van de wereld is mogelijk doordat de radio golven van de zenders van Veronica en Noordsee tegen een „magnetisch schild" in het luchtruim worden weerkaatst en vervolgens Australië bereiken. Illegaal bloed Premier De Jong legde er de na druk op, dat er heel weinig en in elk geval geen ernstige klachten zijn ge weest zolang radio Veronica alleen uitzond. „Veronica deed geen kwaad en ver schafte veel mensen plezier. In zo'n geval heb ik genoeg illegaal bloed in de aderen om geen grote haast te maken met een goedkeuring van het verdrag van Straatsburg", zei de mi nisterpresident. Reeds vorig jaar toen radio Nord- begon te zenden, ontstond er ge vaar voor lucht- en zeevaart, zei pre mier De Jong. Hij deelde mee, dat het kabinet toen meteen maatregelen heeft overwogen. Het probleem werd echter minder acuut, toen Nordsee de uitzendingen in oktober staakte, als gevolg van averij: de ankerket ting brak. „Als door de Voorzienig heid beschikt", zei de premier. Krachtiger In februari van dit jaar kwam Nord see weer in de ether. Onmiddellijk kwamen er weer klachten binnen bij de Nederlandse regering. Premier de overige ministers uit zijn kabinet dit voorbeeld niet gevolgd. Na de Ei landsraadverkiezingen van 7 mei 1.1., waarbij de regeringspartijen enor me verliezen leden is hun positie ech ter dermate verzwakt, dat deze ze telvastheid slechts uitstel van execu tie ka» betekenen. De oppositiepartijen en de Antil liaanse vakbonden zijn met de val van Isa niet tevreden. Zij eisen ont binding van de volksvertegenwoordi ging en nieuwe statenverkiezingen, omdat uit de uitslag van de Eilands raadverkiezingen van 7 mei 1.1. is gebleken, dat het parlement in zijn huidige samenstelling niet meer be antwoordt aan de volkswil. De omstandigheden waaronder pre mier Isa in het begin van dit jaar de regeringsgebouwen in 't Fort Am sterdam binnenging, waren geen gun stig voorteken. Terwijl hij de ambts eed aflegde in handen van gouver neur B. Leito, stonden aan de over kant van de Annabaai een paar hon derd arbeiders klaar om een protest mars te ondernemen naar de rege ringsgebouwen. De demonstratie liep dood op de schipbrug, die „fout" gedraaid werd. De bezwaren tegen premier Isa gol den niet alleen de sleutelpositie, die hij bekleedde in de D.P. regeringen van voor 30 mei 1969. Ook het feit dat hij een regering geformeerd had met hoofdzakelijk Arubaanse be windslieden, viel op Curasao in zeer slechte aarde. Met de Eilandsraadverkiezingen in zicht, wisten de vakbondsleiders de gemoederen weer enigszins te sussen. Hoewel de postie van de Landsrege ring geen direkte inzet is bij Eilands raadverkiezingen (gemeenteraad), werd de stembusuitslag van 7 mei 1.1. een test case voor de regerine Isa. Machtsstrijd De werkelijke reden voor het ont slag van de Antilliaanse pre mier schuilt echter niet alleen in de verkiezingsuitslag van 7 mei 1.1. maar ook in een machtsstrijd binnen het regeringsteam. De Partido Patriotico Arubano, de enige regeringspartij, die zich bij de laatste verkiezingen wist te handhaven, eist nu als grootste coalitiepartner het premierschap op. Ook in zijn eigen democratische par tij bestaat nogal wat oppositie te gen de figuur Isa. In de vakbeweging begon het na de regeringsverklaring van premier Isa, waarin hij de ontbinding van, het parlement torpedeerde, weer te. gisten. De politieke routinier Isa heeft waarschijnlijk het naderende onheil geroken en is tijdig uit de regeringsboot gestapt. Voor de oppositiepartijen kwam het ontslag van premier Isa op dit tijd stip blijkbaar toch nog onverwacht. Zij verkeren niet in een juichstem- Moczar weer naast Gierek De Poolse generaal Moczar, van wie on langs was verondersteld dat hij in ongenade zou zijn gevallen, is weer in het openbaar verschenen naast partijleider Gierek. Winst voor Labour De Labour - partij heeft gisteren bij tussentijdse verkiezingen de traditioneel conser vatieve zetel in Bromsgrove (Wor cester) veroverd. Voorts behield zij de zetels in Itchen, in het gebied van Southampton, en die in' het noordelijke Goole. Als gevolg van deze uitslagen beschikt Labour nu in het parlement over 287 zetels en de conservatieve partij over 327 zetels. ning. Wil Isa zijn gezicht redden of wordt er een politieke val uitgezet? De overgebleven ministers zullen waarschijnlijk trachten één van de oppositiepartijen in hun kamp te, krijgen. Veel kans van slagen heb ben ze niet. ROTTERDAM (ANP) De re dactie van het Vrije Volk heeft tij dens een donderdag gehouden re dactievergadering unaniem een re solutie aangenomen waarin zij een dringend beroep doet op de eigena ren van het Vrije Volk de identiteit en de landelijkheid van het Vrije Volk buiten het overleg met even tuele fusiepartners te houden in af wachting van een principiële stand puntbepaling van de overheid naar aanleiding van het rapport van de commissie-Rooy. Deze resolutie komt nadat in een eerder stadium het curatorium en de redactiecommissie van het Vrije Volk zich in brieven tot de eigenaren hadden gericht, waarin eveneens werd aangedrongen op het behoud van de identiteit van de krant. Deze resolutie en brieven zijn uit gegaan nadat de directie van de n.v. De Arbeiderspers had bekend gemaakt fusie-onderhandelingen te voeren met verschillende partners. DEN HAAG (ANP) Mr. B. W. Biesheuvel, de voorzitter van de AR- fractie in de Tweede Kamer, ver wacht eerst eind volgende week een basis voor een akkoord voor een vijf- partijen-kabinet. Hij zei dit gisteren in Den Haag, waar het gesprek met informateur prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp werd voortgezet. Naar de mening van de heer Biesheuvel is de politieke be reidheid tot samenwerking „bepaald aanwezig". Hij zei de kansen op het welslagen van het overleg te stellen op 4951. Een knelpunt in het over leg is, naar zijn oordeel, de huidge structurele overbesteding. De confessionele fracties hebben gisteren de gang van zaken bij de kabinetsformatie besproken. Voor volgende week zijn inmiddels nieuwe fractie-vergaderingen uitgeschreven. Oostduitse vluchtelingen Twee Oostduitse knapen van 17 en 18 zijn woensdag door prikkeldraadversper ringen en mijnenvelden veilig naar West-Duitsland ontkomen, aldus hebben regeringsfunctionarissen van Neder-Saksen gisteren bekend ge maakt. ADVERTENTIE %h. DEN HAAG „Voor het behoud van ons dierbaar Scheveningen doe ik een beroep op ui", riep de Haag se advocate mej. mr. F. J. de Gier gisteren tot de president van de Haagse rechtbank. De advocate slaakte haar hartekreet in een kort geding dat zij tegen Zwolsmans „Maatschappij voor Stadsontwikke ling" had aangespannen namens nachtclubexploitant - in - ruste Kern- pers, niet-betalende huurder van enige bedrijfsruimten in het ten do de opgeschreven gebouw Les Gale ries aan het Gevers Deijnootplein. Evenals dinsdag nachtclubexploi tant Harrie Rademaker had gedaan, eist de heer Kempers dat het slopen van Les Galeries door de rechter in kort geding zal worden verboden zolang er door de Kantonrechter NED. HERV. KERK Beroepen te Scheveningen, J. C de Bruijne, studentenpredikant te Utrecht. Aangenomen naar AsseD A. G. Soeting te Franeker, bedankt voor Putten, G. H. van Kooten te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam drs. Th. Vollenhoven te Eindhoven, te Dub beldam, J. C. Langeveld, te Soest bedankt voor Barendrecht H. Groe- neveld te Vlissingen. GEREF. KERKEN (vrijgem) Beroepen te Drachten J. van de Haar te Leiden. GEREF GEM Bedankt voor Slikkerveer A. Hoo- gerland te Werkendam. Baptistengemeente Beroepen te Stadskanaal A. Vis- scher te Alblasserdam-Dordrecht. nog geen gewezen. ontruimingsvonnis Is Opblazen Mej. mr. De Gier noemde Zwols mans Maatschappij voor Stadsont wikkeling een soort slopersonderne ming die midden in het seizoen Scheveningen in een puinhoop wil veranderen. Er is sprake van dat Les Galeries zal worden opgebla zen, zei mej. mr. De Gier: „net als Radio Noordzee is opgeblazen door Veronica. Buitenlanders moeten wel denken dat het hier een gangster troep is!" Namens de Maatschappij voor Stadsontwikkeling legde mr. H. A. Zanoli uit dat de heer Kempers al een Jaar lang geen huur meer be taalt aan de EMS, terwijl hijzelf wel f 40.000 vangt voor het onder-ver huren van de nachtclub „De Vlie gende Hollander", „De Fles" en „De Kurk". Kempers weigert huur te betalen zogenaamd omdat de EMS het ge bouw niet goed onderhoudt en hij hanteert dit argument nadat hem nota bene al per 1 Januari 1968 de huur was opgezegd omdat de EMS het gebouw wil slopen Vandaar dat de EMS bij de kan tonrechter een ontruimingsprocedu re tegen Kempers voert. In de tus sentijd is er geen enkele reden dat de EMS niet vast het lege deel van Les Galeries zou mogen slopen, be toogde mr. Zanoli, die ontkende dat daarbij dynamiet gebruikt zal wor den. Starflghter neergestort Gister ochtend is bij het eiland Borkum in de Noordzee ten noordoosten van Delfzijl de 138ste Starfigther van het Duitse leger neergestort. De piloot wist zich met de schietstoel te red- denen werd door een hef schroef- vliegtuig van de Duitse marine uit zee opgehaald. Tot nu toe zijn bU Duitse ongelukken met Starfighters zesenzestig piloten om het leven ge komen'. R. ZWOLSMAN ADVERTENTIE FORD ESCORT 'Adviesprijs (Incl. BTW) sf Fabriek Amsferdam AUTOMOBIELBEDRIJF Official Ford Dealer 5 Meilaan 7 - Telefoon 24647 Leiden

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7