Banders en an 't Riet ïaar Sofia i n er weer ^at te leren Remm De truc' met Dick Schneider Urtain en Lubbers winnen Z\7PEttER Jasjin nam afscheid Stuy: Ik ben geheime wapen voor Londen heb uw sla lief GEWICHTHEFKAMPIOENEN ZONDER ILLUSIES NAAR EK „Ik dacht: als het zo doorgaat fluit ik de wedstrijd dood" op 4& cUi&tT) UrM/Aft/. Pr. PPazrUu R6B)OP EEM DRUM VAN JOU. POE'S VRUG-EVICr, UR VEERTiG- IN' in Turijn JDAG 28 MEI 1971 PAGINA 29 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD IIDEN Momentopname van een training van topspor- in Leiden. In een gymnastiekzaaltje dat die naam eigenlijk relijks verdiend, trainen twee leden van de ook dit jaar zo succesvolle LKV De Spartaan. De plaats: het optrekje e leerlingen van de Albert Schweitzer-school aan de Oude al jaren als lokaal voor Lichamelijke Opvoeding dient. De half zeven. twee gewichtheffers volleyballen op de manier waarop iwoonlijk tennis speelt. Aan de kant kijken twee Neder- ;e kampioenen belangstellend toe. Middengewicht Theo ers (28) en middenzwaargewicht Dick van 't Riet (27) elke avond zo ongeveer hetzelfde: volleyballen, veel sprin- nog meer halteroefeningen. datzelfde vervallen zaaltje. Theo Sanders doet het woord: hebben hier bij een competitiewedstrijd eens een scheids- er gehad, die leraar lichamelijke opvoeding is. Die man naar niet begrijpen dat in deze zaal nog aan schoolkinde- imrdt lesgegeven onbegrijpelijk is dat twee, Nederlandse maatstaven, suc- e gewichtheffers zich daar •n en moeten voorbereiden op >derlandse kampioenschappen 'gelopen zondag (waar beiden itel omklemden) en op de meting met de Europese ge- leftop die begin volgende I in Sofia zal plaatsvinden. de Tombe Ja, krachtmeting Een ech- [gelijking kan het natuurlijk worden, beseffen Sanders en Riet. En zoveel gevoel voor ve realiteit hoef je niet te be- om dat besef te delen. „We oornamelijk naar Sofia om er van te worden. Van de vori- opese kampioenschappen heb- ook heel wat opgestoken, n zijn we „beter" geworden, ïéér kunnen we in Sofia toch >en. Kijk, als Je op vyf door- se avonden in één week bij zo'n dertig, vijfendertig ton m Je uit op een totaal waar- daar helemaal niets klaar- In Sofia komen de gewicht - die ook overdag kunnen trai- ie 60, 70 ton per week tillen: bbele van wat wy verwerken, zij hebben er dan ook dubbel ;yd voor Cijf ers al trainen Sanders en Van dan elke avond (behalve op lagavond en op zondag, „maar lan we vaak naar trainingen lendal"). dat is voor gewicht- op hoog niveau nog zéér on- ide. Cyfers spreken wellicht iker taal. Iers kwam tydens de Neder- titelstryd in Breda tot een drukken, stoten, trekken 370 kilo. Ter vergelijking: de mder Smeekens werd in 1951 es kampioen met 355 kilo, het sch record staat op naam van Kurenzov met 482,5 kilo. 8: „Pas als Je 440, 450 kilo ld, heb Je de kans in de Euro- rijzen te vallen. Dan kun Je Jg wel vijfde worden, maar fai Je in ieder geval redelijk de (Oost) Europese top Verschil e woorden ligt een wereld van geborgen: de leegte tussen fessionele aanpak van bijna ort in Oost-Europa en de ma- aarop de Leidse gewichthef- siasten moeten trainen. Al- avonds. (Sanders is in dienst sportstichting. Van 't Riet als schilder In de nieuwbouw), lien kunnen we in Sofia wel everen met de Engelse en de he jongens, misschien kunnen paar Nederlandse records ren. Meer zit er echt niet meer cijfersDick van 't Riet j a Breda Nederlands kampi- het zwaargewicht met een van 392'2 kilo. Het verschil groter <de „super"-zwaar- j Rus Alexejew tilde al kilo, het wereldrecord zwaar- staat op 565 kilo). Maar bedriegt. Van 't Riet: „Nor- om ik uit in de middenzwaar- klasse. maar bij de kampi- ippen stond ik bij de zwaar- «en. Dat komt omdat ik wat i betreft op de grens sta. Nor- I feeg ik 89 kilo. Wil ik aan de bij de zwaargewichten deelne- als ik daarbij ingedeeld ben moet ik een paar flesjes limo nade leegdrinken om aan het goede gewicht te komen. De ene keer weeg ik ook iets zwaarder, dan de andere keer De consequentie daarvan „Die 392 kilo hadden voor het zwaar- middengewicht een Nederlands re cord betekend. (Ter algehele verge lijking: het Olympisch record in het vedergewicht „zweeft" rond de 400 kg). Er zijn trouwens al heel wat re cords van my niet erkend omdat ik een paar ons te zwaar woog" Geen tegenstand Tetgeen overigens ook voor San ders geldt, die met zijn 75 kilo (beste gewicht is dan 76'2 kilo, de rest kun je er dan mooi vanaf trainen") op de grens van de midden- en zwaar gewichten balanceert. En de Leidse gewichtheffers buiten dat voor hun klasse „zware" gewicht goed uit, on dervinden eigenlijk nauwelijks tegen stand in Nederland. Sanders verbe terde dit seizoen zeven Nederlandse records, veroverde zyn tweede titel I („vorig Jaar werd die mij ontnomen door een scheidsrechterlijke dwaling. Die man keurde een goede beurt, zomaar af) en werd Benelux-kam- pioen. Van "t Riet greep zyn derde Ne- 1 derlandse titel, veroverde in Luxem burg het stootrecord 152 kilo en werd derde bij de zwaargewich ten tijdens de Benelux-kampioen- schappen «„Maar als ik by de mid denzwaargewichten had meegedaan, had ik gewonnen Samen vormen Sanders en Van 't j Riet de krachtige „ruggegraat" van j het team van LKV De Spartaan dat de titel in de afdeling West behaal- I de en dat nu moet uitkomen in de finale om het Nederlands kampi- i oenschap voor clubteams. ken, heb je het toch hard nodig Sanders: ..Ik geloof namelyk dat de verschillen met de Oosteuropese gewichtheffers kunnen worden terug gebracht. Die verschillen zyn al klei ner dan vroeger. Dat komt omdat de records in het midden- en midden zwaargewicht zo ontzettend scherp staan. Die houden nog wel even stand en dat geeft ons de gelegen heid daarnaar toe te werken. Als we maar meer kunnen trainen Hoog peil Gewichthefmoe „Toch", melden Sanders en Van 't Riet eenstemmig, „was dit niet be paald zo'n best Jaar om goede pres taties te leveren. Het zou natuurlijk ideaal zijn als je naar twee toppen per seizoen kon werken. Dat kunnen vele gewichtheffers in andere landen wel. En wij hebben die zware club competitie achter de rug, de landen- wedstrijden en we staan nog voor de strijd om het clubkampioenschap en de Europese kampioenschappen. Dat zijn al twaalf zware wedstrijden. Als je een beetje serieus aan Je totaal wilt werken, kan dat niet met zo'n zwaar programma. We hebben veel te veel wedstrijden gehad om nog records te kunnen halen. Als Je spie ren overbelast worden, willen ze op een gegeven moment niet meer. We zyn gewichthef moeDat willen de volgend jaar voorkomen. Tenzij de reglementen zullen wor den gewyzigd, waardoor we maar in twee wedstrijden voor de club hoe ven uit te komen, hoeft het voor ons niet meer. Dat hebben we ook al tegen het bestuur gezegd. Door de belasting van zoveel wedstrijden heb ben we de „top" niet gehaald bij de kampioenschappen in Breda. We hebben wel goed getild, maar het kwam er allemaal toch niet uit zo als we ons dat hadden voorgesteld. Toen we in het begin van het sei zoen gingen trainen, gingen we be hoorlijk vooruit. Maar nu zijn we al teruggevallen op de schema's van vorig jaar augustus En die schema's (krachtschema's en wedstrijdschema's) worden door Sanders en Van 't Riet nauwkeurig bijgehouden. „We tekenen aan door welke oefeningen we het meest voor uitgaan. Dat gaan we dan volgend seizoen gebruiken. Het is voor een trainer ondoenlijk dat te doen, maar als Je aan je totaal wilt gaan wer- Maar, het record van vandaag, is 1 het gemiddelde van morgen. Dus beseffen Sanders en Van 't Riet. moet er keihard worden getraind om I op hoger peil te komen. „Gewicht- heffen staat in veel landen op een zeer hoog peil. Misschien komt dat ook wel omdat veel gewichtheffers met dianabol en duraboline (spier- versterkende middelen) werken. Die zyn in Nederland niet te krijgen. Ik weet trouwens niet eens of die mid delen verboden zijn. Maar ik weet wel dat er gewichtheffers zijn die I die pillen slikken, zoals paarden haver eten. En ik weet ook dat als die middelen niet meer gebruikt wor den, het peil van het gewichtheffen 1 een aardige tik krijgt. Ik zou het nooit gebruiken Mijn gezondheid gaat voor. Daarom ben ik ook zo blij dat er tydens de trainingen op Pa pendal tenminste een dokter aan wezig is. Die zie je dan wel maar een keer per maand, maar dat is toch beter dan nooit. Ik had byvoorbeeld te weinig ijzer in mijn bloed, waar door ik vaak de derde beurt miste En ik wist maar niet hoe het kwam Totdat ik by die dokter geweest was Begeleiding Er schort nogal iets aan de bege leiding. ook dat staat in Nederland op laag niveau. „Willen we in Ne derland „omhoog" dan moeten er I trainingskampen komen voor ge- I wichtheffers. Net als voor de schaat sers. Aleen dat is financieel niet haalbaar. We moeten de regionale training die we met een paar ge- Theo Sanders bezig aan de ..schuine bank-oefening" met een halter van tachtig kilo. Bedoe ling van die hulpoefening: het uit ..dode" stand ivegdrukken van de halter. Dick van 't Riet (liJiks) tilt er niet zo zioaar aan (Foto Holvast) wichtheffers hebben ingesteld «in samenwerking met Piet van der Kruk) byvoorbeeld helemaal zelf be kostigen. We kunnen alleen hopen, dat de Bond dat in de toekomst gaat betalen. We moeten méér gaan trai nen En dan liefst in een iets betere accommodatie dan die in Leiden Al zijn de Leidse gewichtheffers daar mee best tevreden, „omdat we in een sporthal veel voorzichtiger zouden moeten zyn met die zware halters. „Als dat zaaltje nou van onszelf (lees de vereniging) was. zou het allemaal wel beter zijn. Dan konden we het zelf opknappen. Maar er wordt ook nog lesgegeven. En het ge beurt wel eens dat 's winters per ongeluk de verwarming wordt uit gelaten. Dan sta je 's avonds in Je trui te trainen Het is kwart voor acht. Twee ge wichtheffers zijn bezig met halter oefeningen. Zelfs de invallende sche mer kan niet verhullen dat het „hui len" is met de aanwezige trainings accommodatie: „huilen met de pet op". Daarom: pet af voor Sanders en Van 't Riet Van onze sportredactie Amsterdam Uiteraard werden na afloop van AjaxFeijenoord de wat versomberde hoofdstedelijke blikken razendsnel op Wembley gericht. Had de door veel spelers overigens zeer reëel tuimeling op de begane grond na de dromen over drie be geerde doelen, mentale beschadigin gen opgewekt? Op het eerste ge- 1 zicht zéker niet. Michels: „Wij zijn uit de voetbalhe mel gevallen en nu kan iedereen weer normaal doen". En de trainer was de eerste om toe te geven dat het nastreven nationale beker, -titel en Europese Cup de ploeg was al te zwaar had belast: „de jongens heb- ben hun best gedaan, maar het ging niet. Feijenoord was onge twijfeld de betere ploeg en die 1 heeft verdiend gewonnen". Was de wedstrijd te hard geweest voor een aanstaande Cupfinalist? Johan Cruyff: „ik heb lekker ge-j voetbald en ik heb niet meer moe ten incasseren dan normaal bij der gelijke wedstrijden". En Heinz Stuy's laconieke commentaar: „ik ben het geheime wapen voor Lon- 1 den Michels stelt mij vast als Aus- 1 putzer op. Scheidsrechter Boogaerts AMSTERDAM Ernst Hap- pel, de man die zo'n drie we ken geleden al resoluut beweer de „als Israel en Laseroms er bij zijn, winnen we vast en ze ker van Ajax", deed in de rust de beslissende zet. De uitgekook te Oostenrijkse trainer gaf toen dé opdracht aan Dick Schnei der: „Als Cruijff in de tweede helft niet aan Jouw kant komt lopen, moet je zoveel mogelijk proberen uit te breken. Gooi Je op de aanval". De Feijenoord- verdediger, die de laatste weken in absolute topvorm is, dééd het Het gevolg: uitblinker Schnei der schoot Feijenoord naar een zege, die goed is voor nieuwe Europa Cup-avonturen in de kuip. Wéér was een plan van idee- en-man Ernst Happel dus volle dig opgegaan. Maar. achteraf geredeneerd, het wis een ris kant plan. Want doordat Schneider, verdedigend zowel op links als rechts uitstekend bruikbaar, ver uit de buurt van Johan Cruyff bleef, ontstonden er voor het frele Amsterdamse wonderkind riante mogelijkhe den. Nu werd rechter-verdediger Piet Romeijn geconfronteerd met Johan Cruyff. Een Piet Ro meijn. die hem moeilijk de baas kon. Niettemin kon de miljoe nenspeler er amper van profi teren. Omdat hij ten eerste min der draaide dan anders en Piet Romeijn doorgaans in de rug prima gedekt werd. Romeijn: „Door die rugdekking, meestal van Israel, voelde ik mij ook j geen moment angstig". Johan Cruijff„Ik had te weinig steun. We hadden vaak te wei- j nig mensen op het middenveld: er bleven er te veel achter han gen". Het feit dat de Schneider- strategie voor honderd procent slaagde, kwam ook doordat j Suurbier ui test zwak speelde en Sjaak Swart in zijn verdedigen- I de taak onthutsend faalde. SJa- I kie liet de „beste Feijenoord- aankoop van dit seizoen" her- haaldelijk ongehinderd opko men. Een nogal zure Swart, die moeilijk door de (Ha)appel j kon heenbijten: „Ik héb hem niet laten lopen. Maar Ja. dat eerste doelpunt van Schneider was zuiver geluk en toen het eenmaal 2-1 stond, had het geen zin voor om achter hem aan te rennen. En trouwens, zo'n schot van een meter of veertig mag er natuurlijk ook nooit tol". Bescheiden Dick Schneider: „Het doet er niet toe wie ze maakt. Als ze maar gemaakt worden". AMSTERDAM Ove Kindvall. de Zweedse spitsspeler van Feijenoord. heeft door het eerste doelpunt, dat hij gisteravond in de wedstrijd tegen Ajax scoorde, de leiding genomen op de topscorerslijst. Kindvall heeft nu 22 doelpunten gemaakt. Johan Cruyff. die niet scoorde, blijft op 21 staan. ADVERTENTIE AMSTERDAM Scheidsrechter Ad Boogaerts vertelde het na afloop eerlijk: „In de rust heb ik tegen mijn grensrechters gezegd: als het zó doorgaat, ziet het publiek in de tweede helft geen voetbal meer. Dan fluit ik de hele wedstrijd dood; bestraf ik de kleinste overtre ding. Gelukkig was het niet nodig. Werd er na rust doorgaans fatsoen lijk gespeeld". Boogaerts ovér de „ongelukkige pe riode" tussen het Ajax-doelpunt en het rustsignaal: „Toen was het soms een hopeloos iets. De spelers waren hyper nerveus en ontzettend I geïrriteerd. By een vrije trap gin gen ze niet op de Juiste afstand staan. En dat terwijl de ene over treding na de andere viel. Als ik toen mijn boekje erbij had gehaald, had ik aan één stuk door kunnen schrijven. Maar Ja, daar koop je ook weinig voor. Hoewel, het hielp de regen. Nog kalm nu, later zou als ik mijn boekje liet zien". hij zich zeer opwinden over het Overigens kon Boogaerts. die geen stevige spel van Feijenoord. enkele naam noteerde, zelfs in de kwade periode bewondering op brengen voor enkele spelers. Bij- TT t - voorbeeld voor Theo Laseroms. net regent nog Boogaerts: „Hij is keihard, maar altijd correct tegen de scheidsrech ter. Op een gegeven moment maak te hij een zware overtreding. Toen ik naar hem toestapte, zei hij: „Oké, mynheer Boogaerts, het zal niet meer voorkomen". En het ge beurde niet meer. Rinus Michels. een denker in ff,,8 TURIJN Het was gisteravond nog allerminst zeker of scheidsrech ter Lou van Ravens vanavond het startsein zou kunnen geven voor een nieuw begin van de eerste finale wedstrijd van de Runners-Up Cup tussen Juventus Turijn en Leeds United, nadat de eerste ontmoeting woensdag na 52 minuten wegens de slechte gesteldheid van het terrein was gestaakt. Het regende nog 1 steeds in Turijn. Werklieden had- PAARDESPORT De traditio- den in de ochtenduren dekzeilen nele draverij om de Gouden Zweep, j aan de zijlijnen gelegd, maar door de die aanvankelijk op zondag 6 Juni op 1 aanhoudende regen waren zij er niet Mereveld zou worden gehouden, is'toe gekomen de grasmat af te dek- verschoven naar 20 Juni. ken VOLLEYBAL De Nederland se volleybalploeg (heren) heeft in het sportpaleis van Rome een vriend schappelijke wedstrijd tegen Italië met 13 verloren. KEULEN Jose Manuel Ibar „Ur tain", de Spaanse zwaargewicht die de laatste maanden bijna net zo hard is gevallen als zijn Baskische stenen, heeft weer eens een overwin ning door knock-out behaald. Slacht offer was gisteravond in Keulen de Zuidslaviër Iwan Prebeg, die de Spanjaard <28» in de eerste twee ronden met technisch verzorgd bok sen op afstand hield. Maar na 1 mi nuut en 35 seconden in de derde ronde landde een krakende rechtse vol op de kin van Prebeg. tien Jaar ouder, die zich binnen tien tellen z'n bestaan onmogelijk meer bewust kon worden. De Nederlandse bokskampioen in 't zwaargewicht, Rudie Lubbers, won eveneens door knock out. In de vier de ronde liet hij de Fransman Fer- Jules uittellen. ADVERTENTIE MOSKOU De befaamde Russische doelman Lev Jasjin heeft afscheid van de voetbal sport genomen. Hij verdedigde gisteren in het centrale stadion van Moskou voor 103.000 toe schouwers het doel van een ver sterkt Dynamo Moskou, dat uit kwam tegen een wereldelftal. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel: 2-2. Voor Dynamo scoorden in de eerste Khmelnitski en Szabo. Jasjin bracht verscheidene goe de reddingen op zijn naam, on der meer op een schot van Bob by Charlton. Na de hervatting brachten de Hongaar Meszoelv en de Bulgaar ZJekov, overigens nadat Jasjin het veld had ge ruimd, de stand op 2-2. Lev Jaslin (42) maakte in 1956 deel uit van het Russische elftal, dat in Melbourne Olym pisch kampioen werd. In 1960 verdedigde hij het doel toen Rusland beslag legde op het Eu ropees kampioenschap voor lan denteams. Hij werd verschillen de keren gekozen voor vertegen woordigende wereld- en Europese elftallen. Jasjin kwam vier keer uit in een toernooi om het we reldkampioenschap. De Zuidslaviër Rajko Mitic bracht het volgende wereldelftal in het veld: Doel: Mazurkiewicz (Uruguay), na rust Viktor (Ts.Sl.). achter: DJorkaeff (Fr.), na rust Anc- zok (Po.), Facchetti (It.), Schulz (West-Dld.), Meszoely «Hong.). midden: Pena (Mex Dumitrache (Roem.), na rust Kuna (Ts.Sl.). Voor: Bonve «Buig), na rust Lubanksi (Pol.), Muller «West- Dld.), na rust ZJekov «Buig DJaJic «Zuidsl.). Ik ben een vers kropje sla. Vers van de veiling. Vanmorgen geplukt. Vóór u mij de blaadjes uitrukt mevrouw, ik smeek het u geef mij wat Remia sla-saus. Dan hebt u mij nóg liever. Er is maar één sla-saus die van mijn vriend de zonnebloem is gemaakt. Zonnebloem sla-saus uit een vacuum-fles: Remia sla-saus. Tijdelijk van 170 ct voor 140 ct. Dat ben ik u toch wel waard? krm'a i zonnebloem sla-saus

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 29