FEIJENOORD IS WEER TERUG... :Wim van Hanegem:'Wat is hard..' Stand nu Tweede paneel van drieluik beker-titel-Europa Cup valt voor Ajax met daverende klap uit de scharnieren(1-3) 'AJAX STAAT IN LONDEN NOG HEEL WAT ERGER TE WACHTEN" PAGINA 27 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM De dansende Ernst Happel in de stromende regen. De omhel zingen van de doorweekte, zo vaak stoï cijnse trainer met de spelers, stuk voor stuk. De vreugde over een landstitel, die niet meer kan ontglippen. Maar tegelijker tijd ook de enorme opluchting. Van een man, van een ploeg, die de overwinning I op karater bouwde, maar nauwelijks een week eerder nog niet wist, waar zij de fun damenten vandaan moest slepen. Glimmende vreugde in de schijnwerpers van dat andere stadion, dat de erfvijand op hoogtijdagen meestentijds tot eigen erf dient. Maar Ajax kon daar op dat erf, een week na een vorig, glanzend succes, dit maal geen baas blijven. Het botste, met voor deel twee van de voorgenomen trilo gie al enkele hoofdstukken vervaardigd, op een ijzersterk groepje. ,,Want", zei Ri- nus Israel later, „wij zijn als ploeg nou eenmaal sterker dan zij. Dat moesten we bewijzen. We deden het". Dat gebeurde grillig, in twee enorm verschillende speelhelften. En ooral ook doordat de overige negen nannen van Happel zich perfect hadden opgevijzeld aan de opdracht die de oefenmeester, zo bleek, al za- erdagavond na het duel aan zijn [wee centrumverdedigers had gege- )oor 'red Racké [appel: „ik vroeg aan Rinus en heo: kunnen Jullie donderdag spe- willen jullie het? Ze dachten at het wel kon. Toen besloot ik- gaan het veld in. Al is het maar oor twintig, desnoods voor tien mi- uten. Maar ze gaan er in. Het is zo'n enorm belang voor het loreel van de ploeg". Een stukje itimidatie ook, in de voorafgaande oude oorlog geslopen? Waarschijn- )k niet. [ichels kan nooit geschrokken zijn in de binnenkomst van Israel en aseroms in de arena. Hij moet er )n spelers op hebben voorbereid. ials men een ploeg op alle moge- Ikheden wijst bij het uitstippelen in de plannen. Maar Happel had él gelijk, toen hij het risico van aar nauwelijks of nog niet hele- aal herstelde spelers nam ten bate in zijn eigen mensen. Afgekeurd at namelijk, demonstreerde Feij- toord zelf, toen het in de volge- kte Olympische kuip kwiek en vol If vertrouwen startte. Terstond tte de rood-witte ploeg een hoog mpo op en dat leidde tot een eld, dat uit snel verouderende ar- lieven leek gedolven: wekenlang iomfantelijk Ajax in moeilijkhe- En dat toch, terwijl de ge- Idsmuur rondom de vlakte leek (getrokken uit louter Amsterdamse iren. adanks dat geroutineerde Vasco al geroutineerd een herrezen Mou- wilde omspelen, de bal kwijt akte en terugsnellend Kindvall kelings zag naast vuren, na twee DICK SCHNEIDER opdracht uitgevoerd minuten al. Twee minuten later: Hasil vuurt (hoog) over. Drie minu ten verderop: Moulijn schiet en Stuy redt. Tiende minuut: een soe pele combinatie, met Wery aan het eind. Die de bal voor de voeten van een trefzekere Hasil legt. Doelpunt afgekeurd Wery was tegen Vaso- vic in de fout gesprongen. Een door veel (Rotterdams) tribunevolk om streden beslissing. Maar toch: Feijenoord had de door Happel bedoelde, zelfverzekerde start. En kon die niet doorzetten, afronden. Waarom niet? Ach, na tuurlijk mag een Ajax, dat zoveel inhoud telt, niet zo met zich laten spelen. Natuurlijk wilde de Mi- chels-equipe wel etaleren welke haar scherpste wapens zijn: de gril lige versnellingen, de technische vaardigheden van sommige van haar spelers en vooral in die pe riode haar flexibiliteit. Die wel heel sterk tot uitdrukking moest komen tegen een Feijenoord dat al te gretig werd. Dat soms drie middenvelders naar voren zag hol len: een te zware belasting van een verdedigend duo dat natuurlijk nog alle steun behoefde. Intimidatie Ajax ging de zaken wat meer in evenwicht brengen op die manier en het deed dat met haar in zulke bedrijven vaak ideaal „golvende" ploeg op een puntige manier. In de 23e minuut via een kiene pass van Mühren op een door Romeijn op zijn steeds meer geliefde linkervleu gel vrijgelaten Cruyff. Toegesnelde Israel kon de voorzet niet meer af stoppen en in het centrum kwam Laseroms te laat om Keizer een magnifieke kopbal te kunnen belet ten al deed de gedrongen Feijen- oorder nog een zéér felle poging 1—0. Feijenoord wat nu? Happel la ter: „Ach, op dat moment was ik niet écht bang. Na wat we hadden laten zien, moesten we toch kunnen terugkomen. Maar ik werd toen wel steeds angstiger. Want de Jongens deden het toen verkeerd. Ze gingen op de verkeerde manier intimide ren". Het gevolg: opstootjes rond de ijve rige en in zijn waarnemingen zel den falende Boogaerts. Vanwege botsingen met een bijsmaak, waar van die tussen Van Hanegem en Neeskens al te bitter proefde. Inti midatie. Feijenoord had er na tuurlijk aan aan gedacht. Vanwege dat alles-overheersendc feit, dat in cijfers vertaald op de ranglijst prijkte: alleen winst kan nog helpen. Een door de trainer nooit helemaal in toom te houden „als we achter komen dan sloop door het spel, dat veel aan zuiver heid verloor. En dat definitief een knap genomen vrije trap. verloren spel voor Feijenoord had Ook: een door velen omstreden be- kunnen zijn, als Boogaerts niet had slissing. Misschien toch niet heie gevonden dat Hulshoff te vroeg was j maal de „redding" voor de Rotter- toegesneld op een door Swart zeer dammers, want Piet Keizer had toen het veld verlaten en dat had Het fraaie doelpunt van Piet een liks stuk Ajax-breln weggesne- Xelzer.J,ohan C™»' W »°or- J 66 gezet. Keizer springt hoger dan Michels later, over die woelige pe riode tot vrijwel aan de rust: „ach, AMSTERDAM De analyse van Ajax-Feijenoord, de On- ïrbiddelijke Voetbalbestseller, die het bomvolle Olympisch tadion niet (alleen) boeide door de kwaliteit, maar vooral Dor de pikante sensatie, was niet zo moeilijk. Concludeerde jax' coach Rinus Michels, zonder enige wrok: „Topvoetbal is isiness. Feijenoord moest wel. En voor dat fysiek wat hardere waren bij ons alle jongens nogal vatbaar". Wat Willem an Hanegem, Feijenoord's getructe provo, grinnekend beaam- Van Hanegem: „Weet je, dat Happel ons nog in de rust eeft verteld dat we er niet zo hard moesten ingaan? Eerlijk aar maar ik geloof, dat wij ons allemaal daar niet vee] an hebben aangetrokken. Op die manier ging het immers Peijenoords kameraden hebben lax' naar voetbal-eer èn geld hun- rende stylisten gisteravond een oorproefje" gegeven van wat hen Igende week in Londen te wachten lat Van Hanegem weer: „Ik denk dat die Grieken er ook flink te aaan zullen gaan. Wat is hard? »ral in Europa Cupvoetbal is die ens moeilijk te trekken. Wij heb- n na het doelpunt in de eerste ilft misschien wat te hard gespeeld aar als d&t nu al kan. wat mag er n in een Cup-final allemaal wel et?" 'oor ■ees Onvlee Wat Rinus Michels later ook weer os aan het denken zette. Michels te jongens hebben hun uiterste best daan. Maar het ging gewoon niet best als anders. Daarvoor zijn na- orlijk allerlei factoren Eén daar- is inderdaad het krachtvoetbal i Feijenoord. Voor mij was het in verrassing, dat bij Feijenoord Israel èn Laseroms meespeeldei' had precies hetzelfde gedaan. Die agens zijn geschikt voor een wed- hjd-als-deze. Door hun spel, hun Mine en hun mentaliteit. Dat han itemaal een grote invloed op het «1 van Feijenoord. Vooral in ver dedigend opzicht uiteraard. Maar verder trok de hele ploeg er zich aan op". Glunderde Theo Laseroms. alle na pijn van zijn gescheurde schouder blad blij verbijtend: „Ergens was het misschien een gok. Het had ver keerd kunnen aflopen. Maar Rinus en ik draaien op onze ervaring. Psy chologisch kreeg Ajax door ons een geweldige knak, toen ze na de rust eenmaal achter kwamen. Toen ge loofden zij er gewoon niet meer in" En Rinus Israël: „Ik heb zowel vóór de wedstrijd als in de rust van de dokter een injectie gekregen tegen de pijn. En die prik heb ik hard nodig gehad. Vooral tegen het einde kon ik nauwelijks meer. Maar als je met drie-één voorstaat ga je er toen zeker niet meer uit?" Waardoor, tot en met het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Ad Boogaerts opvallend door beide clubs nagewezen, ais een scheidsrechter-zonder-durf, die voor dit soort topduels niet zo ge schikt is vooral Johan Cruijff niet meer aan-de-bal-kwam. Cruijff zelf, niet verbitterd, maar ook bepaald niet gelukkig: „Torh heb ik echt niet meer moeten in casseren als in een andere wedstrijd. Maar je merkt wel, dat je tegen twee met beide benen op de grond. Maar enorm professionele voetballers staatdat kan geen kwaad. We kunnen nu Israel en kopt knap langs Ti-eytel 1—0. over dat geweld Je weet vantevo- ren. dat een deel van Feijenoords tactiek is afgestemd op intimidatie. Daarop heeft Feijenoord in die eer ste helft na 10 duidelijk gejaagd en dat heeft bij sommigen van ons toch angst gewekt. Maar alles over ziende heeft Feijenoord toch zeer verdiend gewonnen". Het stevige spel van Feije- no ord na de treffer van Piet Kei zer. bracht Ajax-trainer Rinus Michels tot opperste wanhoop. Toen het hem al te gortig werd Neeskens werd ter aarde ge werkt en ligt geblesseerd op het gras holde de Amsterdammer het veld in om alle spelers tot kalm te manen. zwoegend Ajax met de knap timen de maar eindeloos ver uitlopende Stuy dolle situaties doorstond. Ajax zakte toen in kwaliteit ongemeen ver terug. Suurbier (matige wed strijd) wankelde constant op rechts, Vasovic vermocht geen rust meer te brengen, noch vervaarlijk op te rukken. Neeskens. Mühren, Renders gingen veel precisie missen, produceerden échte mistrappen. In die periode gebaarde Rinus Israel naar de lijn: ..kan ik wisselen?" Happel liet Bos kamp zich warm lopen. Maar wis selde niet, want Ajax zette nog een vurig wapen in: Barry Hulshoff posteerde zich in de voorste lijn. En ging daar het gevaarlijke werk doen dat Keizers remplacant Van Dijk, op één knappe kogel na, niet vermocht op te brengen. Wat dan toch nog weer enkele „toestanden" in Feijenoords doelgebied teweeg bracht. Vooral ook nu op Ajax' lin kervleugel Cruyff gemakkelijker kon uitbreken tegen zich uiterst moei zaam en zeer onrustig verwerende Romeijn. aan wie geen rugdekking meer verleend kon worden, nu Ajax met vier aanvallers trachtte te for ceren. Vergeefs, evenwel. Het tweede pa neel van het drieluik beker-titel- Europa-cup, dat Ajax had trachten te schilderen, viel met een daveren de klap uit de scharnieren, toen Dick Schneider tien minuten voor tijd van verre ziedend hard raak schoot. Feijenoord was weer terug. Gewapend Dat wel Rinus Michels kon na afloop ove rigens alle begrip opbrengen voor de wat voorzichtiger speelwijze van zijn miljoenen-pupil. Michels: „Ik kan echt niet zeggen, dat Cruijff er min der aan heeft gedaan dan de ande ren. Maar hij was wel het meest ge- imponeer d. Met de wedstrijd tegen Panathinaikos in het vooruitzicht is het logisch, dat een voetballer als Cruijff wat meer loopt te denken in het veld. Sommige spelers zijn in dat opzicht erg vatbaar" alles op één kaart verder zetten. An ders had je nog altüd aan Co Ahead-uit moeten denken. Want dat was voor ons daar ook niet zo ge makkelijk geworden". Dacht oud-Deventenaar Nico Ren ders verder door: „Ik geloof niet dat deze nederlaag ernstige conse quenties voor ons heeft. Feijenoord was gewoon beter zoiets kan toch gebeuren? In Rotterdam deelden wij de lakens uit, nu speelden zij ons er uit. Dit was eigenlijk helemaal het oude Feijenoord. Niet zo vrese- Herinnerde Franz Hasil zijn tijd I lijk spectaculair misschien, maar wei als de weke „Wiener Schnitzel" in de opkomende voetbalgrootmacht Feijenoord: „Het is erg moeilijk om vreselijk sterk. In alle opzichten verdedigend, mentaal en zelfs aan vallend. Wij hebben tegen een elftal Die verdienste ontstond in de twee de helft, na pittige kleedkamer woorden van Happel. Ongeveer als deze: „denk toch terug aan die eer ste twintig minuten. Als je zo voet balt, kun Je Ajax pakken. Laat Je niet afleiden door andere gedach ten. En ook: verdeel je activiteiten een beetje Laat het middenveld niet onbezet". Zo gewapend kwam Feijenoord ver rassend terug. Zo, met geloof weer in het doel, maar beheersing, veel Spier I meer raffinement in de combinaties. kwam Feijenoord terug. Toen legde Van Hanegem zijn opponent Nees kens aan banden, toen rechtten „achter" Israel en Laseroms wat makkelijk de rug en toen kon Ajax nauwelijks meer bouwen omdat al tijd wel ergens een Feijenoorder je op twee dingen in te stellen. Je i van grote klasse gespeeld. Ik geloof, wilt het, je probeert het en toch dat wij dit seizoen nog niet zo'n speelt steeds die ander weer door je hoofd. Want die ene, die werkelijk-: topper, wil Je niet missen. Dat was ons voordeel: wij konden er gewoon ln blijven gaan. Want wij hoeven pas over een week of twee weer te gen Haarlem. En wat zegt Haarlem nou? Daarom durfden wij. Maar ik Injectie weet nog goed hoe het vorig jaar bij ons was. Toen aurfden wU nog minder risico te nemen, omdat nie mand voor nog geen goud de Cup finale in Milaan wilde missen Gespannen Terwijl opgelucht Feijenoord 'Henk Wery: „Eigenlijk waren we nog te gespannen, maar in Zeist hebben wij elkaar allemaal zo lopen op te pep- genoeg I pen") zich laafde aan het voor het grijpen liggende kampioenschap de eerste landstitel overigens voor trainer Ernst Happel in de acht jaar dat hij in Nederland is maakte Rinus Michels in de toch niet dood se Ajax-kleedkamer een tussenba lans op. Michels: „We zRn weer terug ge - vallen uit de hemel en staan weer sterke ploeg tegenover ons hebben gehad. Ook niet in het buitenland" De „ouderwetse" kracht van Feijenoord was niet alleen het „ijze ren" verdedigingsduo Israel-Laseroms. maar meer de befaamde „gouden driehoek" Jansen-Hasil-Van Hane gem. Vooral de Kromme, provoce rend als altijd en met beide handen (en één voet) de kans aangrijpend om zijn directe tegenstander Johan Neeskens eindelijk eens te declasse ren. De jeugdige Heemstedenaar kon ditmaal niet de kracht opbrengen om Feijenoords robuuste .smaakma ker" uit te schakelen, zoals hij ove rigens in de afgelopen wedstrijden tegen Sparta (Jan Kiynjan) en FC Utrecht (John Steen Olsen) ook ai minder op de voorgrond trad. Van Hanegem: „Ik heb hem nauwelijks gezien. Voor de Neus duurt het sei zoen te lang. HU kan dat allemaal nog niet opbrengen. Daar moet Ajax rekening mee houden". Wat Rinus Michels echter slechts gedeeltelijk wilde doen, direct na af loop. Michels: „Ik weet hoe sterk Feijenoord wel op het middenveld kan zijn. Daar hebben wij het ook niet helemaal kunnen klaren. Maar juist omdat Feijenoord veel krach ten op het midden concentreert, krijgen wij weer kansen in de diepte. Van die ruimte hadden wij moeten profiteren. Misschien als Pietje er in was gebleven. Maar dat is allemaal achteraf-gepraat. Je mist nu een maal altijd de man. die er niet is". Of Piet Keizer er volgende week op Wembley wel weer bij zal zijn was gisteravond nog met geen moge lijkheid te zeggen. Clubarts Rolink: „Het is een heel vreemde blessure die Piet heeft opgelopen. Ik heb zo iets nog nooit meegemaakt Hij heeft een been tussen stak. een spier onder de knie gekwetsc Het is voor hem een verschrikkelijk pijnlijke zaak. omdat hij er bijna niet op kan steunen. Ik kan noy helemaal niet zeggen, hoelang het gaat duren. Dat moeten wij morgen maar eens in alle rust gaan bekij ken". In die "rust' zal Rinus Michels („Natuurlijk kan je je afvragen, wat er was gebeurd als Pietje niet eruit was gegaan en als die goal van Huls hoff niet afgekeurd was") de kreu ken weer uit zijn stijlgroep moeten zien te strijken. Michels: „Zo'n ne derlaag geeft even een dreun, maar kan juist daarom gunstig doorwer ken. Als wij ook van Feijenoord had den gewonnen, waren wij misschien te overmoedig geworden. En de Europa Cup is-en-blijft natuurlijk de top. Niet de KNVB-beker of het landskampioenschap". Topvoetbal is business. Bij Ajax en by Feijenoord. Merkte Van Hanegem op: „Voorlopig hebben wij de Europa Cup een keer gewonnen. En zijn wR straks weer kampioen. Als die Grieken straks die Cup win nen. mogen ze ons uit dankbaarheid wel hun premie geven". Feijenoord 33 Ajax 33 ADO 32 PSV 32 FC Twente 32 Sparta 32 Go Ahead 32 NEC 32 FC Utrecht 32 55 DWS 32 26 53 Volendam 32 36 48 MW 32 34 46 Telstar 32 23 46 NAC 32 23 42 Holl. Sport 32 22 35 Excelsior 32 19 32 AZ '67 32 15 30 Haarlem 32 11 ADVERTENTIE Niet lukraak, maar bijna steeds als begin van een tegenaanval. Hasil speurde naar gaten, Jansen over brugde enorme afstanden. Van Ha negem deed lepe dingen. Kindvall bond voortdurend zijn verdediger <s) en Wery rukte steeds effectlever op. „De „truc met Schneider" elders beschreven trad in werking en Ajax kon het risico dat daar voor Feijenoord aan was verbonden, niet uitbuiten. Toestanden En, vreemd, Feijenoord blééf zo voetballen. Ook nadat in de zevende minuut na een Moulijn-Van Hane- gem-opzet Kindvall vogelvrij kon scoren. Ook nadat negen minuten later Dick Schneider razend attent achter zijn eigen, door Stuy losgela ten schot was doorgestoven om ln perfecte balans dat werk af te ron- den. Ja, misschien Juist toen Feij enoord met 2—1 leidde, speelde de ploeg zijn beste spelletje. Soms aan de hand van Van Hane- I gem vertragend, maar veel vaker I nog uitvallend, waarbij dan een J. VAN POLANEN Fietsen - Bromfietsen Leiden V'üf Meiplein 128 Tel. 01710—31534 Haarlemmerstraat 201 Tel. 01710—31853 Leiden Fa. G. W. ROEST Oegstgeest. De Kempenaerstr. 19 Telefoon 50901 Lange Voort 11 Telefoon 52174 VAN ZIJP Haarlemmerstraat 295. telef. 22082 Brahmslaan 16—18. Leiden

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 27