NA TWEE UUR RIJDEN BESLIST KWARTIER RUST Rekenkamer zoekt de besparingen Argovisie de encyclopedie v DE ENTENTE CORDINALE LEEFT WEER Snelheids limiet nuttig mits herkenbare controle V akantie is voor uw plezier maak daarom geen auto-ongeluk die met u méégroeit! EVEEL UITGEVEN IS GEMAKKELIJKER DAN ANDERSOM VRIJDAG 28 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 25 LEIDEN „Twee uur rijden kwart liur rust". Het motto dat Veilig Verkeer 'Jederland heeft gekozen voor zijn cam- tagne in de komende vakantiemaanden, preekt voor zich: „Beste mensen, veel ple- ier, maar vergeet niet dat autorijden op tvervolle wegen niets met ontspanning, maar alles met inspanning te maken heeft". Daarom dit advies, aan de voor avond van Pinksteren en met de interna tionale volksverhuizing op Europa's wegen in zicht: „Neem na elke twee uur rijden een kwartiertje rust. U leven kan ervan afhangen". Nederland heeft het initiatief ge- omen voor de actie, die medio juni internationaal karakter krijgt West-Duitsland, Oostenrijk, ivitserland, België en Luxemburg ch aansluiten bij de campagne, e als thema „Europa op weg", spectievelijk „Europa unterwegs" l'Europe en marche" heeft mee kregen. De actie duurt tot half igustus. In ons land verleent de gemene Verkeersdienst Rijkspoü- (de Porsche-groep) er medewer ing aan. veilig-verkeer propagandisten innen het wel van de daken hreeuwenVakantiegangers, wees ch alsjeblieft voorzichtig op de ;g en zorg vooral dat je regelma- uitstap voor rustpauzes. Wie de ifers kent, begrijpt hun inspan- ngen om de nieuwe landelijke ac- één groot brok gemeengoed te aken. „Ieder Nederlands gezin dat over een paar weken met vakantie in ei gen land gaat, heeft nu nog de tijd te bedenken dat vorig Jaar in de vakantiemaanden juni, juli en au gustus 830 doden vielen op Ne derlandse wegen". En: „Iedere West europeaan die vandaag of morgen zijn koffers pakt voor een lange rit naar het buitenland, heeft nu nog de kans zich te realiseren dat het vakantieverkeer van het afgelopen jaar tenminste vijftienduizend do den en vierhonderdduizend gewon den in de EEG-landen heeft geëist". Voor wie die cijfers nog niet spre ken déze vergelijking: „In 1790 werd een groot gedeelte van de be volking van een stad als Den Haag of Rotterdam gedood of gewond op weg naar de vakantiebestemming dan wel op de thuisreis", als de mensen waarop de cijfers betrek king hebben in een van beide ste den hadden gewoond. Beperkter In de Amerikaanse staat Ohio is vastgesteld dat het gezichtsveld van vermoeide automobilisten beperkter wordt doordat de ogen teveel en te lang vastgehouden worden door strepen en obstakels aan de rech terkant van de weg. Vermoeidheid leidt ook tot harder rijder, terwijl het gevoel voor de snelheid waar mee wordt gereden, begint af te ne men. Nevenverschijnselen van over vermoeidheid en verminderd reac tievermogen kunnen aanleiding zijn van catastrofale ongelukken. Tweede onderwerp van de actie „Europa op weg" is gericht op het risico bij het inhalen op provinciale wegen met twee of drie rijstroken. Opnieuw een cijfer: jaarlijks gebeu ren alleen al in ons land zo'n 45.000 ongelukken door verkeerde inhaal manoeuvres. Vooral tijdens de Pinksterdagen zullen de provinciale wegen wellicht overvol zijn. Van daar dit advies van Veilig Verkeer Nederland: „INHALEN!! Vergeet het maar". Het onvoldoende afstand houden op autosnelwegen is oorzaak nummer één van verreweg de meeste botsin gen. Voor de hand ligt dus, dat de campagne óók voor dit volstrekt foute verkeersgedrag de aandacht vraagt. De aandacht van de Por- sche-politiemannen heeft het in elk gevalonopvallende surveillancewa gens, uitgerust met foto-apparatuur, controleren intensief deze veel voor komende overtredingen. Een nieuwe methode is in ontwikkeling, kan worden gemeten. Commentaar van de Verkeersdienst: „Het is niet zo sympathiek, maar dringend nodig om de in aantal sterk toenemende kop-staart botsing in te tomen". Ambassadrices Charmante veilig-uit, velig-thuis ambassadrices gaan de komende weekends in wegrestaurants, motels en bij grensposten folders over de actie uitdelen. De Porsche-beman- ningen zorgen voor de verspreiding op de autosnelwegen. Om te wijzen op het gevaar van inhalen op drukke provinciale we- Wat er kan gebeuren als u een nacht doorrijdt zonder te rus ten. gen is een indringende tv-spot ge maakt die vóór de vakantiepieken wordt vertoond. De NOS heeft het filmpje aan buitenlandse tv-statlons aangeboden. Topdrukte verwacht de politie in liet weekend dat op vrijdag 2 juli begint (begin schoolvakanties in ons land en in het Roergebied) en op 9 en 10 juli, het begin van de bouw vakvakantie. Tot 8 augustus moet tijdens de weekends op de wegen met grote drukte rekening worden gehouden. Verschil voorzitter van de Rekenkamer, 3. H. Peschar, vroeger Tweede- unerlid voor de PvdA, zegt niet wat Drees jr. beweert dus niet q. Hij beperkt zich tot een uit zetting over het verschil in be ls er zomaar anderhalf miljard gulden te bezuinigen op de tgaven van het rijk? Politicus dr. W. Drees jr. heeft beweerd, )t het mogelijk is. Dat was des te pikanter, omdat Drees als hatkistbewaarder (als ambtenaar dus) heel dicht bij de room van inkomsten en uitgaven van het rijk heeft gezeten. Is men de uitgaven maar kritisch durft te bekijken, zegt Drees eeds, dan lukt het wel om besparingen door te voeren. Tu kent Nederland een instelling kritisch toekijkt hoe men bij rijk omgaat met geld: de Alge- me Rekenkamer. f< )c laatste jaren heeft de bezig- id (die overigens niet alleen uit 'kijken bestaat, maar voor een !ot deel uit het „knokken" met aisters over vermeende fouten bij beheer van rijksgeld) tientallen lj oenen guldens aan besparingen geleverd. In 1967 bedroegen die 58 miljoen jUjlden, in 1968 92 miljoen gulden, 1969 35 miljoen gulden en in 10 100 miljoen gulden. Belangrijke dragen, maar in de verste verte niet de anderhalf miljard van ees. naderingswijze van het punt ringen door zijn Rekenkamer en door de politicus Drees. „In de politiek kan men de be slissing nemen, dat een ministerie dit jaar niet 800 miljoen gulden uitgeeft voor een taak, maar slechts 500 miljoen. De ambtenaren moeten dan maar uitzoeken hoe zij die 300 miljoen gulden besparen. De Reken kamer daarentegen moet een goed verhaal houden, moet overtuigen, argumenteren, illustreren, kortom aantonen, dat men minder hoeft uit te geven als men een taak anders aanpakt". De methode van de Rekenkamer vereist een diepgaande studie van kritische en intelligente mensen. Uit de zojuist genoemde cijfers over be sparingen in de laatste vier jaar en de wetenschap dat ongeveer twee honderd mensen dag-aan-dag de rijkshuishouding controleren en be kijken hoe het goedkoper kan, is af te leiden dat er nogal wat man kracht en tijd nodig is om met de ADVERTENTIE Als uw krant 160,- voordeel biedt dan pakt u dat voordeel toch zeker wel? Vul snel de intekenbon uit de groene folder voor de Argo-visie encyclopedie in. Wilt u nog meer informatie? Vraag dan een proefnummer bij uw krant of bel 05200-15243. methode van de Rekenkamer an derhalf miljard te besparen. Met een van bovenaf opgelegde politieke beslissing kan Drees jr misschien aantonen dat hetzelfde vlugger en met minder mensen kar worden bereikt. Bij voorbeeld door eenvoudig met het rode potlood te schrappen en aldus een einde te maken aan werkzaamheden van de rijksoverheid. Ook de Rekenkamer bezüit zich overigens over het we] of niet handhaven van sommige rijkstaken. Maar zij kan daarbij nooit verder gaan dan het doen van suggesties. Onvoorzien Vorig Jaar heeft de Rekenkamer aangetoond in haar jaarverslag dat politieke beslissing ook tot giganti sche, onvoorziene uitgavenstijgingen kunnen leiden. Dat gebeurde aan dt hand van de regeringsbeslissing om In anderhalf jaar de Medische Fa culteit Rotterdam (M.F.R.) uit de grond te stampen. De Rekenkamer toonde aan, dat het ministerie van Onderwijs en We tenschappen een bedrag van onge veer tweehonderd miljoen gulden te weinig had geraamd voor de bouw van dit meerjarige project. Daarover is toen nogal wat dei ning ontstaan. Het bestuur van de MFR liet weten, dat de Rekenka mer „peren bij appels" optelde en dus goutieve berekeningen had ge maakt. In haar Jongste jaarverslag ci teert de Rekenkamer (met een ze kere voldoening over haar gelijk, zo liet drs. Peschar merken) de minis ter van O.enW. Deze liet weten, dat men bij het begin van de bouw In 1965 niet de flauwste notie had van de kosten. Eind 1969 werden die kosten nog geraamd op 460 mil joen gulden. Maar in mei 1970 kwam de MFR met een raming van 700 miljoen. Voor projecten die tot eind 1975 lopen is voorlopig 540 miljoen uitgetrokken, hetgeen bete kent dat de opbouw van de MFR nog tot lang na 1975 zal duren. Zo'n klapstuk als dat van de MFR ontbreekt in het jaarverslag 1970 van de Rekenkamer. Niettemin zijn er wel enkele spectaculaire posten te melden. Zo is na tien jaar aandringen van de Rekenka mer een regeling tot stand gekomen voor de vergoeding van poliklinische f. - «Hs behandelingen in Academische Zie kenhuizen, die tot vorig jaar 1 april gratis was. De Jaaropbrengst wordt geschat op zestien miljoen gulden. Het was de Rekenkamer al eerder opgevallen, dat het schoonmaken van de gebouwen van de gemeen te-universiteit in Amsterdam onge veer tweemaal zo duur was als van vergelijkbare universiteitscomplexen Leiden en Delft Particulier Een onderzoek heeft uitgewezen dat dit voornamelijk komt, omdat het schoonhouden in Amsterdam geschiedt door een gemeentelijke dienst. Vorig jaar is men begonnen geleidelijk over te schakelen op particuliere schoonmaakbedrijven hetgeen een jaarlijkse besparing van één miljoen gulden oplevert. Wie de andere op- en aanmerkin gen leest over het geldelijk beheer van het ministerie van O. en W. (bij het terugvorderen van studie voorschotten is een achterstand van veertigduizend dossiers bv.) kan niet aan de indruk ontkomen, dat voor dit ministerie in het bijzonder geldt, wat de Rekenkamer elders in het algemeen opmerkt: gebrek aan deskundig personeel werkt sterk kostenverhogend. En dan is er ook nog altijd het ministerie vain Buitenlandse Zaken, onder leiding van Luns al jarenlang een vast nummer in de kritische beschouwing van de Rekenkamer. Vorig jaar is zij gevallen over de duurte van een ambtskostuum van een ambassadeur. Gewoonlijk kost zo'n kostuum niet meer dan drie- Eenvrouwsdemonstratie op het Binnenhof tegen de verkwis ting van Buitenlandse Zaken. duizend gulden. Het rijk neemt van dit kledinggeld tweederde deel voor haar rekening. Het hier bedoelde kostuum kostte bijna 6600 gulden. Buitenlandse za ken paste er 4400 gulden voor bij. Laconiek deelt minister Luns mee na een bemerking van de Rekenka mer: „Waar het in het onderwerpe- lijke geval galakleding van een oud model betrof, waarvan de kosten van volborduren aanzienlijk hoger j zijn dan voor het huidige model, kwam ook de vergoeding hoger uit dan gebruikelijk". Algemene conclusie: teveel uitge- ven is gemakkelijker dan besparen. „Frankrijk is bereid zijn Engel vrienden in een Europese ge nschap die werkelijk commu- utair, is te verwelkomen." „Het is bemoedigend te ontdek- n, hoe dicht de opvattingen van Britse en Franse regeringen over ontwikkeling van Europa bij el- iar liggen". Dit zijn enkele van de vele eugdevolle uitingen na het topge- fek tussen Heath en Pompidou vorige week. De „Entente Cor- ale", vaak een zwak kasplantje, bovendien soms met verkeerde offen werd begoten, is weer een achtig gewas. Er zijn Fransen, die nog altijd de L ïderdjarige Oorlog- en de vele Frans-Britse oorlogen nadien op hun manier voortzetten. Zij zijn vermoedelijk zelfs talrijker dan de haters van de „boches", die Duits land nimmer iets zullen vergeven en die voortdurend bevreesd zijn voor de oostelijke nabuur. In Engeland viel, in wat verzwak te vorm, een soortgelijk verschijnsel waar te nemen. Daar waren er vooral in ultra-conservatieve gelede ren velen, die het maar raar von den om tegen de Duitsers te moe ten vechten en niet tegen de „frogs", de Fransen. Tussen 1870 en 1914 was in Frank rijk de tegenstelling tussen Duits- land-haters die vaak vrienden van Engeland waren, en hen die naar verzoening met de Duitsers streef den, maar in de Britten vijanden voor eens en voor altijd bleven zien, zeer markant. „Speak English", riep een woe dende menigte eens Clemenceau toe, die leraar Engels was geweest en als de meest typische vertegenwoor diger van de eerste groep kan gel den. Hanotaux, staatsman en historicus, (schrijver om. van een boek over Jeanne d'Arc), was daarentegen de man van de Fasjo- da-kwestie, een conflict tussen En geland en Frankrijk over invloeds sferen in Noord-Afrika, dat beide landen aan de rand van oorlog bracht. Enkele Jaren later, in 1904, regelden Fransen en Engelsen diverse han gende kwestietjes en dat was het begin van de Entente Cordiale, het hartelijke verbond, dat sindsdien is blijven bestaan. Zelfs De Gaulle had het middenin zijn controverse met Engeland nog wel eens over „onze Engelse vrienden". De enige werkelijke breuk was de Etat Francais, de Franse staat van Pétain, die in Vichy zijn zetel had. Zijn regime was in de zomer van 1940 uit de nood geboren, maar was bepaald niet door de Duitsers opge legd. Pétains anti-Britse politiek ge noot waarschijnlijk de instemming van het gros zijner landgenoten, vooral nadat de Engelsen politiek zo onverstandig waren geweest de Franse vloot in de Algerijnse haven Mera en Kebir aan te vallen, opdat die niet in handen van de Duitsers zou vallen. Het Franse verzet tegen Engelands toetreding tot de EEG had zakelijke economische motieven, maar werd toch ook gedragen door irrationele afkeer van de Britten. Engeland, zo werd gezegd, behoort niet tot Euro pa. De Britten van hun kant werkten mee aan deze voorstelling door met een zeker wantrouwen en verach ting over „the continent" en over „foreigners" te blijven spreken, waarbij zij dan bovenal Frankrijk en de Fransen op het oog hadden. En de Fransen hoorden in de Engel se taal die zij als een bedreiging voor het Frans voelden, vol afschuw talrijke „verkeerd uitgesproken Franse woorden". Binnen de sfeer van de realiteit moet men constateren, dat Enge land grote belangen overzee heeft en bovendien nauwe banden met de Amerikaanse taalgenoten. Maar het is even dwaas om Engeland niet tot Europa te rekenen als Japan of In donesië niet tot Azië. Er zal nog veel moeten gebeuren eer alle moeilijkheden van Engelands lidmaatschap van de Europese Ge meenschappen zijn opgelost. Maar de onredelijke tegenstellingen en verwijten lijken tot het verleden te behoren of althans naar de achter grond te zijn gedrongen. De Enten te Cordiale leeft. (Van onze juridische medewerk ster In 1965 gaf de minister van Verkeer en Waterstaat opdracht aan de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid <SWOV) om na te gaan wanneer het wense lijk is een snelheidslimiet in te voe ren. Een uitermate nuttige opdracht, omdat rechtsregels waardoor het ge drag van de weggebruiker wordt beïnvloed, in de eerste plaats zin vol moeten zijn. Dit geldt nog klem mender voor die regels waaraan eeD sanctie is verbonden, bv. geldboete of inhouding van het rijbewijs. IN HET laatste nummer van "De lict en delinquent" (mei '71) wordt een tussenstand gegeven van dit on derzoek. In een testperiode van twee jaar werden 750.000 snelheidsmetin gen verricht. Ook vond gedurende drie maanden intensieve politiecon trole plaats over het project Maars- bergenOosterbeek. Hierbij bleek dat een opvallend opgestelde politie wagen het percentage snelheidsover treders van 29% op 19% bracht. Aar dig is dat dit boemaneffect zich uit strekte tot de rijbaan voor het te gemoetkomend verkeer en ongeveer 5 kilometer doorwerkte. Globaal blijkt een toename van duidelijk zichtbare politiecontrole de gemiddelde snel heid met 10% te doen dalen. FUNDAMENTEEL is de vraag of een snelheidslimiet de verkeersvei ligheid dient. De redenatie is dat er minder riskante inhaalmanoeuvres plaatsvinden en de gevolgen van een ongeval minder desastreus zijn. De Juistheid van dit uitgangspunt is ech ter nog niet bewezen. Toen in '57 de maximumsnelheid in Nederland werd ingevoerd, daalde het aantal dode lijke ongevallen dat Jaar sterk. Maar dit kan verschillende oorzaken heb ben, zoals de verhoogde aandacht voor veilig rijden dat Jaar, of de be stedingsbeperking. Na '58 stijgt de curve weer aanzienlijk om vanaf 1961 zelfs boven het gemiddelde van West-Europa te komen, met België als enige boven Nederland. NADAT begin 1970 in dichte mist op de autosnelweg Rotterdam—Am sterdam ter hoogte van Schiphol een kettingbotsing plaatsvond met vrese lijke gevolgen, werd op dat traject een maximumsnelheid van 100 kilo meter ingevoerd. Een dergelijke maatregel heeft iets van een bezwe ringsformule. MET NAME uit Amerikaanse er- i varingen, waar men al sinds 1936 met snelheidslimieten werkt, blijkt dat het gedrag van de weggebrui- ker op dat punt moeilijk te beïnvloe- den is. De automobilist heeft de nei- i ging zelf, dus subjectief, de situatie I te hoordelen en eventueel zijn snel- held aan te passen. Dit wijst in de j richting dat door goede bebakening I en adviessnelheden mogelijk effec- liever gewerkt kan worden. Ook wordt de factor tijdwinst door de i weggebruiker, onder invloed van de omstandigheden, subjectief hoog ge waardeerd en dus sterk overschat. EEN HUISENQUèTE gaf aan dat bijna 74 procent van de ondervraag den voor maximumsnelheden was. Slechts 18 procent verwachtte wat I van snelheidslimiet en strafbedrei- gingEr bestaat een groot verschil tussen de houding van de weggebrui ker. als hij rustig thuis de zaak ob jectief beziet, en zijn feitelijk ge drag, Jachtig, vaak gespannen, met een overdreven waardering van de tijdwinst. Misschien dat hier een taak is voor de voorlichting. DE WAARDE van het politietoe zicht komt het sterkst naar voren bij de preventieve en repressieve (pien gaat langzamer rijden) werking. Re pressief, dus constateren van de over treding achteraf, heeft de controle alleen maar zin als de weggebruiker subjectief, dus zelf, er van overtuigd is dat de kans betrapt te worden groot is. Een verhoging van de ob jectieve controle, bijvoorbeeld door om de 5 kilometer een electronisch meetapparaat op te stellen, waar door meer snelheidsoverschrijders worden betrapt, heeft alleen zin als de weggebruiker dit ook weet. Bij onopvallend toezicht zal de overtre der het feit dat hij gesnapt is als "pech" ervaren terwijl bovendien ae bekeuring hem pas weken later be reikt .zodat hij zich de daadwerke lijke situatie niet meer precies weet te herinneren. Een dergelijke bena dering zou zelfs de agressiviteit kun nen bevorderen. Op DIE grond zou men ook de Juistheid kunnen betwijfelen van de vervolging en veroordeling van een automobilist die door lichtseinen mede weggebruikers waarschuwden dat snelheidscontrole plaatsvond. Hij had de politie bij haar opsporende taak gehinderd. UIT DE conclusies van dit interim- rapport blijkt dat er nog veel onze kerheid heerst over de wijze waarop en de mate waarin het rijgedrag be ïnvloed kan worden. Met name het verband tussen snelheidslimiet en veilig verkeer is dubieus. Wel staat '■'ast. dat verhoogde politiecontrole vereist is wil de snelheidslimiet ef fect hebben. Deze controle moet dui delijk herkenbaar zijn voor de weg gebruiker. MR. J. 8. d.S.L.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25