Afscheid als drOppenheimer universitair predikant PSP-bestuur veroordeelt pressiegroep Uruguay aan de vooravond van de chaos? Fornazzo ernstig bedreigd Bloembakkenwedstrijd rrico Nieuwe koorstellage in Stadsgehoorzaal Vier machtsblokken maken zich op voor de strijd koppelbazen a Rijnmond mogen niet neer werken in metaal Promoties en acad. examens BOOT-CENTRUM Baldadigheid in Prof essoren wij k Vernieuwing alleen via discussie VRIJDAG 28 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 LEIDEN/OEGSTGEEST In sen geheel bezet Gemeentecen- trum aan de Lijtweg heeft de Leidse universitaire gemeenschap gisteravond afscheid genomen ?an dr. K. E. H. Oppenheimer, die snlangs in verband met het be reiken van de pensioengerechtig- ie leeftijd zijn ambt als universi- ;air predikant neerlegde. In dit imbt zal hij worden opgevolgd ioor ds. J. A. Eekhof, thans stu- ientenpredikant. Aan het begin van de samenkomst gaf dr. Opptnheimer een overzicht van zijn even bewogen als interes sant leven tn de tijd, dat hij in Leiden (varaf 1948) onder de uni versitaire gemeenschap verkeerde, jerst als audentenpredikant en la- ler als universitair predikant. Een ;ijd, waarin hartelijke contacten lijn gelefd en waarover wij reeds litvoerig schreven. Drs. Buve, die als kringlid het poord voerde, belichtte enkele facet- en vsn het werk van de scheiden- Ie predikant, die zowel in de diepte ils breedte het aanpassingsvermo- jen bezat cm de mensen bij zijn ar- >eid te betiekken. Prof. dr. A. Scha- >erg, die dr. Oppenheimer reeds :ende uit tijd, dat hij in Leiden ils studenenpredikant werkzaam vas, merkte o.m. op, dat dr. Oppen- ïeimer de gave bezat om met grote asthoudencheid de mensen bij het kingwerk 6 betrekken. Oppenhei- nr, aldus preker, hield er de voet- tu*en-de-ciur-methode op na. Na me* alle Kring- en oudkringleden boot prof, Schaberg enkele boeken en €p bdrag onder couvert aan. De avnc die op prettige, vlotte wij ze wei geleid door prof. dr. A. Teeuv ouderling van het orgaan van /)tand, werd muzikaal omlijst dootfe heren Adsma en Hulsebos. Meviw Perdoch zorgde daarbij voorn boeiende voordracht. Een gezellig onderonsje. V.l.n.r.: prof. dr. A. Teeuw, mevr. en dr. Oppenheimer, prof. dr. A. Schaberg. (Foto Holvast) EST HAAG (ANP) Minister B. lolving van Sociale Zaken geeft gee vergunning voor het ter be- schiing stellen van arbeidskrach- tenrerleend aan koppelbazen, die opa-en in de metaalindustrie te Rolrdam en omgeving. Het be- drij daar heeft zelf maatregelen geinen om in de vraag naar tijde- Uj'karbeidskrachten te vooi-zien. E beslissing van de minister is gehl in overeenstemming met bet adv; van de raad voor de arbeids- mafc. Vorig jaar bleek dat het op- tren van koppelbazen in de me- taa;ctor in Rijnmond de goede ver- houngen op de arbeidsmarkt in srnige mate kan verstoren. r staatscourant van gisteren be rate eerste lijst van uitzendbureaus ïn-bedrijven, aan wie minister ■tovink een vergunning heeft ver- leel. Van de 120 vergunningen, die ïliens deze lijst gegeven zijn, zijn »r>8 verleend aan uitzendbureaus ia kantoor- en administratieve mhten, 34 (waarvan een aantaJ n beperkingen voor een sector of regio) aan uitleenbedrijven en l&an gemengde bedrijven of bedrij- K dit uitlenen aan één onderne- ng, et is de bedoeling om in de ko oide weken de volgende lijsten n vergunninghouders te publice- Nadat voor de resterende aan een de adviezen van de raad voor larbeidsmarkt zijn binnengekomen de minister van Sociale Zaken etond een beslissing nemen, aldus f<dt van de zijde van het mints- ee meegedeeld. igevolge wettelijke bepalingen icten uitleenbureaus en -bedrijven er vergunning hebben voor het ter eshikking stellen van arbeids- rahten. De vergimning wordt ver- ezi als aan bepaalde voorwaarden vldaan. An een aantal koppelbazen is ied een beschikking toegezonden, aa»y de vergunning wordt gewei- erd.Deze week zal de minister nog in >elangrijk aantal weigeringen ikenn. Inchn betrokkenen in beroep gaan j de Kroon heeft dat beroep geen ihorsnde werking De betrokken ippellazen moeten derhalve in elk ival mmiddellijk hun verboden raktijk>n staken. In vesoheidene gevallen heeft de «hter eeds zware straffen opge- 5d aar. koppelbazen die zonder fgunnin- handelen.. FORNAZZO (AP) De uitbars ting van de Etna gaat onvermin derd voort: op een hoogte van 2400 meter, ongeveer 950 meter beneden de top, is een nieuwe krater ont staan. Er stroomt nu lava uit vier scheuren in de berg, die liggen op hoogten tussen 1200 en 2800 meter. Een nieuwe vurige lavastroom na dert thans het dorp Fornazzo van noordelijke richting. Er zijn al twin tig huizen op het meest bedreigde punt ontruimd. E)e nieuwe vuurrivier is zeven meter breed en komt aan geschoven over een bedding van oude lava, afkomstig van een vroe gere uitbarsting. LEIDEN Voor de zesde maal wordt deze zomer in Leiden een bloembakkenwedstrijd gehouden. Zo wel particulieren, zakenlieden, hof jes en straatgroepen kunnen hieraan deelnemen. ADVERTENTIE Lekker, op weg naar de Pinksterblommen niet vergeten...Frico eten De heer A. van der Zwan (Oegst- geest) is in Leiden gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskun de op proefschrift getiteld „Hypofy setumoren pituitary tumors". De promotor was prof. dr. W. Luyen- dijk. Co-referenten: prof. dr. D. Smeenk en prof. dr. P. Thomas. De heer B. J. Boland (Oegstgeest) is gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der Godgeleerdheid op proef schrift getiteld „The struggle of Is lam in Modern Indonesia". De prom. was prof. dr. K. A. H. Hidding. De heer J. C. Portheine (Oegst geest) is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift getitel „The conformation of 3 b-hydroxy- 13a-androst-5-en-17-one and of its 13 b-isomer (X-ray analysis of the p-bromobenzoates valance-force cal culation of the 13 b-compound)". De promotor was prof. dr. E. Ha- vinga. Voor het doet. ex. Duitse taal- en letterkunde slaagde de heer J. P. Jun- gerius (Vlaardingen), doet. ex. Japan se taal- en letterkunde mej. E. G. de Poorter c.l. (Elsene, België). Doet. ex. pedagogiek: de dames M. P. J. Schoone (Den Haag), M. A. P. Ver- degaal (Leiden), doet. ex. psychologie de dames M. W. Schaper (Baren- drecht), A. E. van Willigen- burg (Dordrecht) en de heer J. W. Th. Kriek (Breda). Noodtoestand in Carchi De re gering van Ecuador heeft gisteren' de noodtoestand afgekondigd in de noordelijke provincie Carchi nadat bij straatgevechten tussen burgers en politie in de hoofdstad van dit gebied tenminste vijf doden en der tig gewonden waren gevallen. Een jury zal twee maal eind Ju ni en eind augustus nagaan wat in haar ogen de mooiste en best ver zorgde balkon- en gevelversiering is Nummer één mag de wisselbeker in ontvangst nemen. Aan deze wedstrijd, die wederom staat onder auspiciën "van de Leidse bloemistenpatroonsvereniging en de plaatselijke afdeling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Pdantkunde, schreef vorig jaar een record aantal van 600 deelne mers in. De deelname aan deze "geef uw gevel een corsage" wed strijd is gratis. Aanmeldingen per briefkaart aan de wedstrijdcommis sie, p/a Witte Rozenstraat 47. Tele fonische inlichtingentel. 34050. ADVERTENTIE PINKSTER SHOW WATERSPORT Zaterdag 29 mei en 2e pinksterdag VOLGBOTEN 495,— 2x4 pers. rubberboten 99,50 JEAN MORIN KLASSE-ZEIL BOTEN: toer-zeilboten 995, SHETLAND en INTER CRUISERS: enkele occasions SUPER MINI CRUISERS 4250,— KASKO 2150,— 4 PERSOONS SPEEDBOTENf 1950,— Glastron '71 f1000,reduktie ATLAS BOOTTRAILERS 399,— occasions v.a. 195, BUITENBOORDMOTOREN: Overjarige CHRIJSLER-YAMAHA MAC met 20% reductie, Haast U. 40 occasions 3-60 pk. yc&ttwH. Hoge Rijndijk 169 Zoeterwoude 01710 - 26966 en 24628 jjjgifzsré schrijven Hoe komt het dat er baldadigheid in de Professorenwijk is: er is te weinig te doen voor de kinderen. Je hebt geen speelweide of clubhuizen in de buurt. We hebben veel hand tekeningen in de buurt opgehaald, omdat hier zo weinig te doen is. 's-Zaterdags hadden we zelf een club in de garage van meneer Tes- ke. Dat vonden veel mensen fijn, dan hadden de kinderen wat te doen. Vooral 's-winters kregen we veel kinderen. Als de kinderen niets te doen heb ben gaan ze vanzelf baldadig doen. In Zuidwest en de Kooi zijn er wel clubhuizen en speelweiden. In de burgemeesterswijk had je op 30 april een groot feest. Wij hebben geeneens een speelweide. Waarom andere wijken wel en wij niet? Mary van Berge Henegouwen, Van 't Hoffstraat 29, Leiden. DEN HAAG (ANP) Het par tijbestuur van de PSP heeft zich ge distantieerd van een pressiegroep binnen deze partij, die wil komen tot de oprichting van een „revolu tionaire arbeiders-voorhoede partij". Het partijbestuur wijst het streven van de actiegroep „Proletarisch Links" om de „verstarde PSP weer opnieuw op te bouwen" af. omdat het meent dat een geheel nieuwe start in feite de opheffing van de PSP als pacifistisch-socialistische partij be tekent. Het partijbestuur is van oor deel. dat zij, die in het beginselpro gram van de partij geen reden van bestaan (meer) zien, daaruit de con sequenties moeten trekken door zelf de PSP te verlaten. De door de actiegroep „Prole tarisch Links" gevolgde handelwijze wordt door het PSP-bestuur veroor deeld. Volstrekt onaanvaardbaar noemt het partijbestuur een door „Proletarisch Links" opgesteld dis cussiestuk. dat „blijkens zijn vorm en inhoud wezenlijke fundamenten van de PSP aantast". Volkomen onaanvaardbaar is, naar het oordeel van het PSP-partiJbe- stuur. het streven van „Proletarisch Links" tot de omvorming van de PSP. Elke poging die daartoe wordt ondernomen, wordt door het partij bestuur afgewezen. De actiegroep „Proletarisch Links" binnen de PSP wil, blijkens 'n tot nu toe niet gepubliceerd discussiestuk, optreden als pressiegroep „om het bestaan van de PSP weer zinvol te maken en nauwe verbindingen te leggen met waardevolle proletari sche en socialistische krachten". In het discussiestuk wordt gesteld, dat thans niet meer kan worden volstaan met het zoeken naar een nieuwe ver pakking voor een ongewijzigde poli tiek. „We moeten' nu eindelijk de keuze doen: tussen 't verdwenen in het niets of in de PvdA en tussen een geheel nieuwe start als revolutionaire arbeiders-voorhoede-partij". aldus „Proletarisch Links". De pressiegroep is van oordeel, dat de PSP als pacifistische verkiezings partij morsdood is, doch noemt de PSP als „strijdorganisatie van Jon ge niet door crisis-ellende gedemora liseerde arbeiders en geproletari seerde intellectuelen onmisbaar". Eigen rol In het discussiestuk wordt er op aangedrongen om de eigen rol van so cialistische voorhoedepartij met een doelgerichte anti-kapitalistische stra tegie te gaan vervullen. Er wordt op gewezen, dat het pacifisme geen af zonderlijke politieke partij meer rechtvaardigt. „De PSP ontleent haar afzonderlijk bestaansrecht niet meer aan pacifisme, maar aan het revolutionair-socialise en het revolu tionair-anti-militairlsme", aldus de de nota. Daaraan wordt nog toege voegd de opmerking, dat „willen we die voorhoede-rol binnen de arbei dersbeweging niet vervullen, dan is er in de Nederlandse politiek van de Jaren '70 voor de PSP geen plaats meer. De actiegroep zegt slechts mo gelijkheden te zien voor een partij, die in nauwe samenwerking en wis selwerking met de massa-organisaties en aktiegroepen een revolutionaire socialistische strategie ontwerpt en uitvoert. Het partijbestuur van de PSP heeft, in een reactie op de discussienota, de door „Proletarisch Link" gevolg de handelwijze veroordeeld. Zij wijst er op. dat een eventuele verandering van de fundamenten van de partij slechts in een open en eerlijke dis cussie langs regelmatige weg aan de orde kan worden gesteld en op een algemene vergadering kan worden beslist. Ontvoering mislukt Twee ge wapende mannen hebben gister avond geprobeerd de consul-gene raal van Frankrijk in de Basklsch- Spaanse stad San Sebastian te ont voeren. De poging i6 mislukt en de consul is ongedeerd. LEIDEIN Met gepaste trots toonde gistermiddag de heer I. Mili- kan van de Leidse Stadsgehoorzaal, de nieuwe koorstellage aan de pers. De oude waren inmiddels zo wrak en verrot, dat de koorleden onder levensgevaarlijke omstandigheden moesten zingen. Dit was voor mevr. D. Vos-De Wit van Con Amore aan leiding, hiertegen in het L.D. fel te protesteren. Met succes, want juist deze brief heeft de gemeente tot di recte aanschaffing doen besluiten. De stellage bestaat uit een groot aantal segmenten, die door middel van klemsluitingen op vele manieren kunnen worden opgesteld. De groot ste opstelling biedt plaats aan 180 personen, het opbouwen kost dan slechts een uur, terwijl men daar voor vroeger de gehele dag nodig had. De constructie is degelijk: ste vige houten planken op een alumi nium onderbouw. De Stadsgehoorzaal is over-akoes- tisch, vandaar dat men tot nu toe vaak tegen een scheelmakend paars gordijn moest aankijken. Het effect was soms averechts: de akoestiek werd dan te droog. Ook aan deze si tuatie komt een eind, want de heer Milikan krijgt niet alleen de beschik king over een nieuw achtergrond- Berucht is de air-conditioning van tering in de situatie. Ook het orgel gordijn (koningsblauw met goud), de Stadsgehoorzaal: een snelle af- vaart er wel bij. Tenslotte wordt maar tevens over friezen en cou- wisseling van föhm en mistral. Ide- stap voor stap de toneelverlichting lissen, zodat de akoestiek aan de aal zal het wel nooit worden, maar i gemoderniseerd, waardoor de zaal steeds wisselende omstandigheden de overschakeling van olie op aard- voor meer doeleinden kan worden kan worden aangepast. gas brengt althans een grote verbe- gebruikt. Op de foto (Holvast) vJ.nj, de heer Milikan en mevrouw Vos en de muziekrecensenten R. G. Harms, J. Doove, mevrouw A. v.d. Veen en K. Verhoef. MONTEVIDEO De Tupamaros hebben als een perfect ge organiseerde guerrillabeweging nogal wat weerklank gevon den in de wereld. In Uruguay denkt men er, evenals in Brazi lië en Argentinië, anders over. De activiteiten van de Tupama ros worden in de eerste plaats als een vorm van politieke cri minaliteit beschouwd. Nu is het misschien teveel ge vraagd als men van de openbare me ning in de Verenigde Staten en West-Europa verwacht, dat zij be langstelling aan de dag legt voor de politieke ontwikkelingen in een van de kleinste landen van Latijns- Amerika. Men mag echter niet ver geten dat de werkelijke betekenis van de Cubaanse revolutie en de overwinning van het Volksfront van president Allende.in Chili eerst wordt onderkend, nadat de omwente lingen zich hadden voltrokken. De gebreken in het mechanisme werden, met andere woorden, eerst achter af ontdekt. Daarbij staat vast dat als in Ururguay een door Cuba ge ïnspireerd bewind de macht zou overnemen, ook andere Latijns-Ame rikaanse landen in die richting zou den worden meegesleept Men kan op het ogenblik in Uru guay vier machtsblokken onder schelden: het regime van president Door Hermann Gebhardt Pacheco Areco, de traditionele poli tieke partijen, het naar Chileens voorbeeld nieuw opgerichte linkse front en de Tupamaros. Nu zou het onjuist zijn Pacheco Areco als een gewetenloze dictator af te schilde ren. Hij is alleen een tamelijk ge- isoleerde figuur, die elk gevoel voor politieke verhoudingen mist. Toen ik kortgeleden één van zijn trouwste aanhangers vroeg waarom Pacheco zich in de huidige, toch zo alarme rende situatie zich niet per radio tot het volk had gericht, antwoordde hij„Zelfs dat kan hij niet". Crisis De president stamt uit een oude patriciërsfamilie, maar kan deson danks niet als een typische afgezant van de olichargie worden bestem peld. Ook zijn grootste vijanden hebben hem nooit van corruptie be schuldigd. Niettemin: hij is, ondanks het feit dat hij 58 ministers binnen een periode van drie jaar heeft ver sloten. er niet in geslaagd het even wicht te herstellen. Hij zegt de in flatie te hebben bedwongen, maar in werkelijkheid is het zo dat hij de lonen- en prijzenspiraal niet heeft kunnen doorbreken. De stabiliteit van de Uruguayse munt één van de stokpaardjes van de president is dermate aangetast dat de officiële koers van 250 pesos (voor een dol lar) op de zwarte markt door een koers van 335 pesos wordt overtrof fen. Deze cijfers zeggen genoeg als men bedenkt, dat in het begin van de vijftiger Jaren twee pesos nog een dollar waard waren. Afgezien van de vele schandalen die het regime in diskrediet hebben gebracht, is het dus vooral de met bedrijfssluitingen en grotere werke loosheid gepaard gaande economi sche crisis, die menigeen uiterst zor gelijk stemt. Dit heeft Pacheco Are co er overigens niet van weerhou den zich opnieuw kandidaat te stellen voor de presidentsverkiezin gen die in november van dit Jaar worden gehouden. Om herbenoemd te worden is een grondwetswijziging noodzakelijk die alleen doorgevoerd kan worden als meer dan de helft van de kiezers er mee instemt. De kans dat die meerderheid er komt wordt echter zo klein geacht, dat men zich afvraagt wat Pacheco nu eigenlijk nastreeft. Links Front De traditionele partijen de ge matigde Colerado en Blancons die het staatkundige leven zo lang hebben beheerst, erkennen nu dat zij het vertrouwen van het volk hebben verspeeld. Dat geldt niet voor het Linkse Front. De vroeger zo versplinterde linkse groeperingen met inbegrip van de christen-demo craten, hebben elkaar gevonden in een nieuwe concentratie, die ondanks een nogal vage opstelling, grote po pulariteit geniet. Toen de leiders van de tegen het „imperialisme" gerich te concentratie zich voor het eerst presenteerden hadden zich meer dan honderdduizend mensen voor het stadhuis van Montevideo ver zameld. Een dergelijke menigte krijgt men in dit land gewoonlijk slechts op de been als er een belangrijke voetbalwedstrijd wordt gespeeld. Om alle mogelijke beschuldigingen over communistische invloed bij voor baat de kop in te drukken heeft 't Linkse Front generaal Liber Serg- ni, de vroegere garnizoenscomman dant van Montevideo, als kandidaat voor het presidentschap naar voren geschoven Vergelijking Het is verleidelijk een vregelij- king te maken tussen Uruguay en Chili, maar zoals zovele vergelijkin gen gaat deze niet helemaal op. Al- lende is een ervaren en gewiekste politicus die de grenzen van zijn eigen macht precies kent. Sergni ge niet weliswaar groot persoonlijk aanzien, maar zou in geval van een linkse overwinning waarschijn lijk spoedig plaats moeten maken voor figuren, die zich nu nog ach ter de schermen ophouden. Dat zou dan misschien het begin kunnen be tekenen van een chaotische machtstrijd, want anders dan in Chili staat in Uruguay geen schaduwregering klaar om de leegte op te vullen. Van de chaos zouden slechts de Tupamaros kunnen pro fiteren. Zij hebben steeds verklaard uitsluitend heil te zien in geweld, omdat de evolutie van het stem biljet" in hun ogen slechts een her senschim is. Zo hebben de Tupama ros vorige maand na de econo mische deskundige Ulises Pereira Reverbel en de Britse diplomaat Jackson ook de 52-jarige finan cier Ricardo Ferres-Vater ontvoerd. Verder heeft de guerrilla-beweging dreigbrieven gezonden naar alle par lementsleden die niet afwijzend staan tegenover het door de rege ring ingediende wetsontwerp dat 'n effectiever bestrijding van de terreur beoogt. In dit wetsontwerp wordt voorgesteld de meerderjarigheid voor het strafrecht tot 16-Jarlge leeftijd terug te brengen en de minimum straf voor subversieve activiteiten tot twintig Jaar te verhogen. Of het parlement nog voor de verkiezin gen een wet van deze strekking zal aannemen, is overigens twijfelach tig. De dreigbrieven hebben echter wel tot gevolg gehad dat de regering, pers en radio opnieuw heeft verbo den om met uitzondering van of ficiële mededelingen nog ietê over de Tupamaros te melden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15