ARLEVLIET HERBOUWT BEDRIJF jeemigreerde Alphense na 17 jaar op de fiets „We willen in vrijheid leven" Panden (4) moeten geheel worden gesloopt Sporttoto dentenkamer i rdt duurder Inbrekers vluchtten door raam en sloot Grondwerker duwde schade van f175 in deur van taxi MEER HAND GRANATEN INMEREN- WUK Roemeense vliegtuigkapers >AG 28 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IS WIJK AAN ZEE Een geleden stond reder Niek 'liet Jr. triest te kijken bij ïinhopea van zijn panden de Pnns Hendrikkade in jk a^n Zee. De brand was üisefrd. Het rookte echter ev?idig en af en toe schoten !®imen omhoog. Even was tig uit een oud Katwijks seslacht aangeslagen. Niet mg. Hij zei toen: "Het is rikkelijk. Maar nu de nieu- ■ingteelt voor de deur staat I geboden snel maatregelen Het bedrijf mag geen ondervinden. We gaan tirect beraden over de her- ilannen". r Parlevliet had de immen- rzee niet gezien en hij was er ook geen getuige van, dat ogen schijnlijk sterke muren en zolderin gen met veel lawaai naar beneden kwamen of omvielen. Hij was een dagje uit met zijn gehele personeel. Door Cees Combee Foto's Van Duyn Eerst 's avonds tegen zeven uur, vlak voor het diner in een Hoog- mades restaurant zou beginnen, be reikte hem de Jobstijding. Toen was het vuur al gelokaliseerd, waren de ter hulp gesnelde brandweerkorpsen van Rijnsburg en 't vliegkamp Val kenburg al weer ingerukt en hield de Katwijkse brandweer zich bezig met nablussen. Krabbels Bouwkundige J. Pel vast ver bonden aan 't redersbedrijf was wel getuige van de brand. Hij raadde de gedachten van zakenman -doorzetter Parlevliet. Zette al vast enige krabbels op papier en dokter de 's avonds en 's nachts uit op wel ke snelle en meest doeltreffende wijze men het puin zou kunnen rui men, de restanten van de muren zou kunnen slopen en de herbouw ter hand zou kunnen nemen. Nu, een week later, is sloper Henk van Egmond met zijn mannen vol op doende het vele puin te ruimen. Volgende week vrijdag moet het he le terrein, volgens contract, schoon worden opgeleverd. Van Egmond, die voor meer hetere vuren heeft ge- I staan„We klaren het. Dat durf ik nu al te zeggen. Als ik het niet zeker wist, was ik er niet aan begonnen. We werken van 's morgens zes tot 's avonds zeven uur. M'n Jongens kijken gelukkig niet op een uurtje. Met zo'n grote automatische schui ver doe je heel wat. Puin by elkaar „harken" en op de vrachtauto's laden en muren omver halen, 't Zijn machtige machines". Als een kapitein op een schip loopt Niek Parlevliet Jr. door de door de brand onstane bouwval. Hier en daar maakt hij een praatje met z'n medewerkers, die bezig zijn haring te verwerken en om te pakken. Ook met de slopers. Stelt hij nadrukke lijk: „We hebben vorige week zater dagmorgen besproken wat ons te doen stond, 't Resultaat was een stemming: herbouwen, 's Middags nog is men begonnen met de bouw van een haringsompakloods op een open stuk grond tussen de oude panden en de nieuwbouw. Dag en nacht is er gewerkt en nu zijn we klaar. Er staat zelfs al een nieuwe lopende band in. Boven de nieuwe koelcellen, opzij van de nieuwbouw aan de Van der Vegtstraat, komt 'n tijdelijke fustloods en aan de Prins Hendrikkade zelf, aan de kanaalzij de. staat reeds een directiekeet van 5 bij 12 meter, waarin de nieuwe bouwplannen ontworpen en gereali seerd zullen worden. Ik hoop, dat we over twee. drie maanden, wanneer de benodigde vergunningen binnen zijn, met de herbouw kunnen be ginnen. Dan weten we ook hoe en wat we gaan bouwen. Het wordt met inrichting en al een object van eni ge miljoenen schat ik". Uit 't relaas van aannemer Ou- werkerk uit Leiden blijkt, dat vier panden geheel gesloopt zullen moe ten worden: de oude inrit met de daarboven gelegen zolders: de koel cellen met de opslagruimten op de bovenverdieping; de koelcel met de rokerij en de zogenaamde Bloot- jespoort, een kleine inrit, met daar boven een pakhuis. Dat laatste zal waarschijnlijk pas in de eindfa se van de herbouw geschieden. Het zwaar beschadigde pand naast het rederskantoor van Machiel Par levliet zal worden gerestaureerd. De constructie is nog van dien aard, dat het zonde is dit gebouw te slopen. Inplaats van het voormalige punt dak komt er nu een plat dak op, dat aansluit op de nieuwbouw. Boven dien zal de overkapping van de bin nenplaats gedeeltelijk worden ver nieuwd. Door de grote hitte zyn ve le zware ijzeren balken kromgetrok ken en naar beneden gekomen. Door werken In het bedrijf wordt doorgewerkt alsof er niets aan de hand is ge weest. In de fileerafdeling zijn de Katwijkse en Joegoslavische meis jes onverdroten aan 't werk en onder een overkapping zijn haringpakkers bezig met het ompakken van de aan gevoerde Hollandse Nieuwe door de KW 123 en KW 43. De vangst van 't laatste schip moet namelijk zo snel mogelijk in de koelcellen en die van het eerste schip is nu al bij de con sument. Bouwkundige Pel is driftig aan tekenen geslagen. Nu men moet herbouwen wil men de panden zo doelmatig mogelijk inrichten en aanpassen aan de eisen, die thans worden gesteld. Dat de haringro kerij uitgevallen is mag een strop worden genoemd. Daarom speelt men bij Parlevliet ernstig met de gedachten zo snel mogelijk een nieuwe rokerij te bouwen, zodat de produktie van dit visprodukt zon der stagnatie zal kunnen voortgaan. Hoelang het zal duren voor de her bouw gereed is kon reder Parlevliet met geen mogelijkheid zeggen. Dat hangt van allerlei factoren af, want men krijgt niet alleen te maken met de bouwers, maar ook met de onder aannemers en met de bedrijven, die allerlei machinerie leveren en koel cellen bouwen. N AAN DEN RIJN „Hoe- jeloof geen bal meer van fiet- kunnen schrijf ik toch alvast 'eer in voor de 24ste Laura d van de volgende maand rt gaat". Dat zei de nauwe- kele uren tevoren op Schip- luit Australië gearriveerde w Nel van Rossum-de Jong, )ijkman acht weken is overgekomen lar ouders in de Bloemhof- ik in 1954 naar Australië ikantiewerk vertrok had ik 151 en 1952 de Laura echt |i en van de fijne stemming dagen genoten" zo vervolg- tzwarte Nel. thans in Perth in het deel van Australië waar an een baan heeft als con- [ingenieur. Zelf is zij werk- het kleuteronderwijs. •n Jaar is het geleden dat id en Alphen aan den Rijn ken dit Alphen echt niet ja natuurlijk mijn ge- kis Bloemhofstraat 30 wel, lat is het veranderd in noor- Irichting", aldus de rad pra- de Jong, want zo kent toch beter. De gemiddelde huur- (kale huur) van kamers, Jen geëxploiteerd door plaat stichtingen voor studenten- ïug is met ingang van 1 sep- a.s. vastgesteld op f71 per Dit heeft minister Veringa brief meegedeeld aan de van curatoren van de uni- len en hogescholen, i moeten de studenten gemid- 133 per maand voor hun ka llen. van de huren van de is een direct gevolg verhoging van de maximum van f 4740, tot gemiddelde huuropbrengst •hielijk afgeleid van de ma- irksstudietoelage plus het ge- je college- en inschrijvings- totaalbedrag wordt 16 g*eserveerd voor de huur 11 k*ner. Voor het komende ter l>mt dat neer op 16 pro- 10 f 120,. Dat is f851,20 per (afgrond) f71 per maand. I „Natuurlijk leven wij daar in dat verre land met alles wat er hier in Alphen en Holland plaatsvindt mee. Vooral als de Laura weer „draait" krijg ik alle kranten en uitknipsels van mijn moeder toegestuurd. Wij weten daardoor veel van Alphen en de Laura af". „Toen het dan ook vast stond, dat ik in 1971 naar Holland zou komen stond mijn moeder er op, dat ik dan tijdens de Laura zou komen om de ze nog weer eens mee te fietsen. En dat doe ik dan ook beslist, Ja natuur lijk voor de 80 km. afstanden, want ik moet eerst nog eens flink gaan oefenen. Een fiets is mij vanmiddag al aangeboden, dus daar heb ik geen zorg over. Maar al die Jaren heb ik niet ge fietst, dat doet men daar in Austra lië niet of zeer weinig. Ik rij beslist met de Australische vlag op de fiets mee en reken er maar op, dat ik zal zorgen niet uit te vallen," zo ging zij enthousiast verder. Haar man had haar gezegd beslist ook naar de cupwedstrijd van Ajax volgende week in Engeland te gaan", maar er is geen kaart meer te krij gen, dus blijven wij maar thuis bij het televisietoestel". Wij namen even over acht gister avond afscheid, de dertig uur vlie gen maakte Nel slaperig en boven dien wilde zij nog iets zien van de wedstrijd Ajax-Feijenoord". Tot bij de 24ste Laura", groette Nel van Rossum-de Jong. ROELOFARENDSVEEN Twee inbrekers, die vannacht een bezoek brachten aan de bloemenveiling E.M.M. in Roe lof arendsveen, hebben alles in het werk gesteld om uit han den van de politie te biyven. Toen zy werden betrapt spron gen zU door een raam en trach ten via het terrein te ontvluch ten. Dit is echter aan drie kan ten door sloten omringd. In paniek sprongen zy in het wa ter en vluchtten met hun ge reed staande auto. By de Meer- kruik ontmoetten zy de politie opnieuw maar zagen toch weer kans om te ontsnappen. De achtervolging werd ingezet en in Oude Wetering werden de inbrekers klem gereden. DEN HAAG/NOORDWUKER- HOUT Een misverstand van een taxichauffeur in Noorwykerhout had tot gevolg dat een 19-jarige grondwerker een deuk in de deur van de auto schopte. De chauffeur zag de Jongeman aan voor zijn broer, welke hem eens „een kunstje had geflikt", zoals de Haagse poli tierechter dat uitdrukte. Deze broer had namelijk eens een keer geweigerd te betalen en nu vroeg de chauffeur vooruitbetaling. De grondwerker maakte zich erg boos over dat gebrek aan vertrou- Het comité, dat jaariyks or gelconcerten in Katwijk organiseert, wil trachten een groot Canadees koor in de badplaats te laten optre den. Het koor, dat een tournee door Europa maakt, wil men in de eerste week van augustus naaar de bad plaats halen. wen en gaf een woedende trap tegen het autoportier. „Ik duwde hem dicht", rectificeer de de verdachte. „Zo noemt u dat" constateerde de rechter die het ver nieling noemde. En dat ontkende de grondwerker niet. „Als u nu eens begonnen was met de schade te ver goeden dan waren we al een stuk verder geweest" vond de officier van justitie. Hij eiste een boete van honderd gulden. De rechter bekeek het weer an ders. Hij legde een week gevangenis voorwaardeiyk op met een proeftyd van twee jaar. Voorwaarde voor dit vonnis was dat de grondwerker de schade van f 175 zal vergoeden. Kans is groot LEIDEN De vijf Duitse hand granaten die deze week op een stuk opgespoten terrein in de Merenwijk zijn gevonden kunnen gevaar ople veren wanneer zij op ondeskundige, wijze worden gedemonteerd. Tot de ze conclusie is de Explosieven Op ruimingsdienst gekomen na een on derzoek, dat gisteren op verzoek van de Leidse politie is ingesteld. De vindplaats is inmiddels met mijnde- tectors afgetast zonder veel resul taat overigens omdat de detectors in verband met de aanwezig heid van grote hoeveelheden oud me talen in de baggerachtige grond, herhaaldelijk doorslaan. Het gevaarlijke terrein dat een op pervlakte heeft van honderd bij tachtig meter zal nu met de spade moeten worden omgespit onder lei ding van deskundigen. De kans is na melijk groot dat er tijdens het op spuiten van het terrein (met bagger van de te dempen Trekvliet) nog veel meer handgranaten in de bo dem zijn gekomen. Het terrein zal zo doeltreffend mogelijk door de dienst van gemeentewerken met bor den en prikkeldraad worden afgezet. DEN HAAG Geen enkele deel nemer heeft dertien uitslagen Juist voorspeld in sporttoto nummer 44. De verdeling van het prijzengeld, wordt in dit geval aldus: 45 procent voor de tweede en derde prijs en 10 procent voor de extra prijs. Voor sporttoto 45 waren daarente gen 106 meldingen van dertien goe de voorspellingen, hetgeen per kolom ongeveer 1821 gulden oplevert. De cijfers zijn: Sporttoto 44- Geen eerste prijs. Tweede prijs: f265.847,89, 168 meldingen, uitkering per kolom f 1582. Derde prijs f 265.847,89, 3153 meldingen, uit kering per kolom f84, extra prijs f 59.077,31, 1797 meldingen, uitkering per kolom f 33.. Sporttoto 45-: Eerste prijs f 193.030,05, 106 meldingen, uitkering per kolom 1821 tweede prijs: f 137.878,60, 1443 mel dingen, uitkering per kolom f 95,-. Derde prijs: f 193.030,05, 10.913 mel dingen, uitkering per kolom f 17. Ex tra prijs: f27.575,72, 9367 meldin gen, uitkering per kolom f 2,50. LEIDERDORP Ondertrouwd: M. J. Plug. en F. Limburg, J. P. Mulder en W. C. de Noolj. Getrouwd: H. C van der Sterre en H. P. de Boer, N. van Damme en J. M. Bruins. Geboren: Hugo B., z. v. J. Ameszen A. C. Uyttenbroek. Arjen, z. v. H. Schoneveld en E. Kromhout. Overleden: A. van OoiJ, 67 Jr. (Van onze correspondent) WENEN (GÊD) „We willen ln vrijheid leven": dat was het argument van zes Roemeense vliegtuigkapers (vijf mannen en één vrouw), die een Djoesjin-14 van de Roemeense luchtvaart maatschappij Tarom gisteren dwongen naar het Westen uit te wijken. Na drie dramatische uren van onderhandelen verlieten zij gistermiddag tegen zes uur het toestel op 't vliegveld Schwechat van Wenen. Het vliegtuig, dat alleen voor het binnenlandse verkeer is bestemd, had 's middags met 15 passagiers en vier personeelsleden aan boord van Oradea naar Boekares zullen vliegen. Oradea is de meest weste- ïyk gelegen stad in Roemenië vlak aan de Hongaarse grens. Al voor de start hadden de kapers onder drei ging met geweld het personeel onder hun controle gesteld. De piloot was toen nog niet aan boord, waarop de tweede piloot gedwongen werd koers naar Wenen te zetten. In zijn op winding vergiste de man zich in de hoogte en liet het toestel bij de lan ding veel te hard neerkomen, zodat een van de wielen doorzakte en de neus werd beschadigd. Het bleek dan ook niet mogelijk naar München door te vliegen zoals de luchtpiraten eerst hadden geëist. Met behulp van een kraan werd het toestel naar het eind van het vliegveld gebracht. Daar bgeonnen terwijl de machine door vijftig gewapende politiemannen werd om singeld door het raampje van de pilotencabine langdurige onderhan delingen tussen de vrouwelijke kaap- ster en een Roemeens-sprekende of ficier van justitie, die in alleryi uit Wenen was gealarmeerd. Nadat hun was duidelijk gemaakt, dat het er ln München niet veel be ter voor ze uit zou zien dan in We nen, besloten ze tenslotte zich over te geven. De overige passagiers en het vliegpersoneel konden het vlieg tuig na drie uur verlaten. De zes Roemenen hebben daarop onmiddel lijk politiek asiel aangevraagd. De Roemeense ambassade heeft in middels van de Oostenrijkse rege ring geëist dat de vllegtuigkaperg aan Roemenië worden uitgeleverd. Cholera op Java Tenminste 75 personen zyn overleden ten gevolge van cholera in drie districten in West-Java, aldus Antara. De me dische autoriteiten hebben gewaar schuwd dat de cholera nog meer slachtoffers zal eisen indien niet onmiddeliyk voorzorgsmaatregelen worden genomen. Arrestaties in Spanje De poli tieke politie in Barcelona heeft üi de nacht van woensdag op donder dag 17 personen gearresteerd, die ervan verdacht worden lid te zyn van de illegale communistische par ty. Onder de arrestanten zyn twee vrouwen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Anna Elisabeth, dr. v. M. A. Poot en A. E. van Hoven; Lorraine Margaretha. ctr. v. A. E. Rusche en S. M. van Loon- Astrid, dr. v. B. J. Otto en C. Timmer Maria Theresia, dr. v. C. A. van Rijn en P. H. T. van der Meyden; Adrlanus Johannes Cornells, zn. v. J. C. Hensen en J Hogenes; Ilonka Patricia, dr. v. H. G. Jansen enL. Manz; Pie ter Jacobus, zn. v. J. M. de Mooy en T. J M Wll- nands; Debby Joanne Yvonne, dr v T. A. J. Korenhoff en Y. T. G. M Bon net; Jurriaan, zn. v. K. J. de Neef en J. Ruys; Rogier Rudolf Eugène zn v. r »an der futo en Y. PleplenboKh; Bart Hans Maria, zn. v. H E M Ca- minada en M. G. P. H. Bakke^; Rogier Georges Maryn. zn. v. P. E. C. M. Dah- men en A. C. M. Odekerken; Johannes Gerardus Hendrlkus, zn. v J G A Paulij en C. M. T. Schramk; Ma^nlx' zn. v a W. Wagemaker en C. Veen- 'tt^1°hanna Susanna, dr. v. A. van der Vijver en P. C. Haasnot; Johannes Cornells, zn. v. J. c. Baljens en M J Craane; Cornells Petronella Duvera. dr. v. L. H. van der Plas en D E. den Elzen. Stephan Anthonle, zn. v. T. van Kam pen en H. Pauw; Harald Christlaan 5?'c7\_C- J" van der Wardt en W. h! M. Schrover; Danny, zn. v. P. B.Boers en I. Franke; Petronella Prlna, dr. v. L A. J. van der Zwet en P. Hljman; Axel, zn. v. J. C. Verplancke en E. M. Neuteboom: Erna. dr. v. R. Stoffels en M. L. Stoffels; Martijn Cornells Hen- drlnus, zn. v. C. H. de Jong en C M. de Bles. ONDERTROUWD P. J. M. Bouter en S. M. G. Meyers; 5' £a5.ht£?aaI en G M- K- Schlleker; H. C. G. Thijssen en M. van der Steen; M. Vonk en W. M. Valk; J. P. Dop heide en J. E. Goldschmldt; L. Polane en G. Geus; J. C. Kriek en S. Groe- nendyk; M. Schrijver en S. A W. Alt- man; W. P. C. de Mooy en L. E. Dek ker; S. Weeda en J. A. C. Nletsthovent L. M. A. Palmen en M. A F. Sloos; A. G. van der Linden en M. Laterveer; B. J. W. M. Devllee en C. Schippers; J. F. M. Burgmeljer en D. Karadzoska- L. van Dartel en J. T. van Velzen; L. Win ter en C. E. Scherpenlssc; A. H. Ver meulen en B. M. ter Mors; J. P. Sminv en J. van der Meer; C. W. van Reden en M. Jansen; C. L. M. van Noort en G. A. M. van der Hulst; J. C. van der Voort en J. W. Gonlag; N. L. van Puffelen en H. Mandemalcer; R van Heukelom en H. Koren; J. F. Ocet Lle- vense en S. M. Stljkel. GEHUWD J de Bruljn en A. van der Weyden; H. J. K. Veenstra en G. M. S. van Els- wijk; C. van der Blom en J. Tegelaar. P. den Hengst en C. A. M. Kleyn; L. G. Klein en A. J. de Graaf; C. J. L. M. Barnlng en H. W. J. Sparreboom; H. J. van der W()k en C. M. Hannaart; A. Slingerland en A. M. C. von Spronsen; F. J. Hakkaart en E. van der Bij; C. W. de Graaf en M. C. Koot; H. J. R. van der Zwaan en O. A. M. van Ha meren; A. Sleeker en J. G. van Leeu wen; F. van der Woerd en C. M. van Loon; J. N. Bouter en P. Portier; H. Arnoldus en P. C. Stlkkelorum; H. Meester en J. C. Jaspers; L. C. van der Graaf en C. J. Onvlee; A. Gohen en J. C. M. Meul; B. Spenkelink en W. J. M. wyilng. OVERLEDEN A. G. de Reede (83) vtouw; j van der Horst (74) man; T. Voo(Js (79) man; J. J. Spierenburg (64) man.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13