Kelly's Heroes stemt tot nadenken Cannes biedt de filmhandel niet veel "Uw Koninkrijk'' Films in Leiden Gidanks aantal artistieke uitschieters Famme DIE DOLLE DWAZEN Vriezen we dood -UITNODIGING.. ysffsSxl Pinkster-M eubel-Expositie PIET KLERKX n.v. De meesterstunt van de "drukkers" dolkomisch ten tonele gevoerd Eindelijk nu ook een bordeel voor vrouwen Barquero: Bandieten gevechten VRIJDA<28 MEI 1971 MIDSCH DAGBLAÖ PAGINA 11 TRIANON Objectief gezien is Kelly's Heroes deze week in het theater aan de Breestraat waarschijnlijk niet eens zo'n denderende film. Er wordt namelijk teruggevallen op de klas sieke symbolen van een oorlogsfilm zoals daar zijn: je onder scheiden door moed, persoonlijkheid etc. Symbolen die in tijd van massaal heroïnegebruik bij de helden in Viet nam, het My Lai-incident, napalm en fragmentatiebommen, ieel zo niet alles van hun waarde verloren hebben. Bij Kelly's heroes heeft dat he- e heldendom een dubbele bodem lekregen en dat is dan ook de ge- liohtshoek van waaruit je het hele lebeuren in deze MGM-produktie tunt bekijken. Net als in Mash, zo'n anti-oorlogsfilm die in fei het bestaande denkkader over de LUXOR Jerry Lewis, de man toch nog altijd goed gerekend uoet worden voor een avondje har- elijk lachen is -er in "Te gek om w te lopen" niet helemaal in ge- iaagd de zaal een non-stop lachbui te schotelen. Het verhaal van Amerikaanse miljonair die af- is voor militaire dienst tij- lens de Tweede Wereldoorlog, in en dan maar een eigen loed gekleed en gevoed legertje laar Europa overbrengt, onder zijn »mmando natuurlijk, is eigen lik weinig echt komisch. Jerry in Ie rol van miljonair, commandant n Duitse maarschalk, is maar bij lagen echt leuk. De persiflages op rullende generaals en een brallen- te Hitier hebben we al in zo veel Ülms gezien. Nee, slechts bij een scenes zien we de echte dy- Lewis, zoals we hem van Toeger zo goed kennen, helemaa' erug. Het is dan ook beslist geei ilm waar een zakdoek bij nodig z'l om de prettranen af te veg'n het is een tamme geschie«e- oorlog onaangetast laat, is er een flinke brok cynisme ingebouwd. Misschien is het eigenlijk wel fout daardoor de film aardig te vinden, maar het zij zo. Kelly's heroes stikt van de an ti-dienstkloppers waarvan Hans Kirst in zijn 08/15 het Duitse pro totype gestalte gaf. Dergelijke sol daten vind Je ook bij de vleet in het Amerikaanse helden zon der glorie, waarmee maar gezegd wii zijn dat het geen Duitse uitvinding is. maar eentje van alle landen en altijd. Aangenaam In de eerste plaats zien we waar mee deze figuren zo hun tijd tij dens de oorlog verdrijven. Dat is vooral niet met het uitvoeren van de bevelen van hun meerderen waardoor de oorlog in groot tem po voortgaig maakt. De „drukkers" worden hsndige jongens als we zien hoe zij zchzelf, binnen het kader van een op vechten gericht leger organisaties, door stuntjes aardige posities weten te verschaffen die hen ve* van de frontlijn houden en in hoge mate het leven veraange- genanen. De meesterstunt die ze gsan uitvoeren heeft echter wel iets niet directe confrontatie met de Duitse vijand te maken maar, zal hen, mochten ze hem kunnen laJen slagen, niet alleen tijdens de oorlog maar tot lang daarna grote veelde verschaffen. Waar gaat het in feite om? Eén van de groep de gedegradeer de luitenant Kelly ontdekt bij toe val de aanwezieheid van een grote goudschat in een dorp achter de vijandelijke linies. Het plan is gauw gerijpt met enkele geestverwanten zal hij deze schat gaan veroveren ter meerdere glorie van een onbe zorgde toekomst. Het team daarvoor is snel gevormd. Zo'n gegeven zet zich voor aller lei harde (gevechts-) situaties (be dreven zo ogenschijnlijk voor de Europese vrijheid maar pikant ge noeg voor harde kapitalistische waarden) de deur open, maar ook voor dolkomische incidenten voort vloeiend uit de heterogene samen stelling van de groep gouddieven. Zoals gezegd wordt Kelly's He- roes daardoor een oorlogsfilm die, geen afbreuk doet aan de bestaan de te verafschuwen ideeën over de ze misselijk makende vorm van communicatie, maar misschien zaait-ie een beetje twijfel en dat is weer meegenomen. Tenslotte nog iets over de acteursbezetting. Clint Eastwood is een dominerende luitenant Kel ly maar blijft in zijn totaliteit on der de maat van zijn spaghetti- westerns. Verder nog Telly Savalas Don Ricles, Donald Sutherland en Carroll O'Connor die staan waar voor ze moeten staan. Kelly's helden op een tank op weg naar de grote slag bij de bank van Nancy. CAMERA Over het zuigelin gentijdperk van de auto en de au torace gaat De dolle dwazen etc. voor de tweede week in Camera. Allerlei intriges worden uitgespon nen rond een rond de eeuwwisse ling plaatsvindende rally van Mon te Carlo. Met een knipoog naar het komieke wordt een dol gevecht ge leverd tussen de meest verschillend gemotiveerde deelnemers (Tony Perkins, Terry Thomas etc). Weer een typische familiefilm, voor een uitje tijdens verregende Pinkster dagen. REX Louis de Funès doet het altijd goed tijdens feestdagen, wan neer het ene deel van het Neder landse volk met vrouw en kinde ren naar buiten trekt en het an dere deel de amusementspalei zen bezet. In Vriezen we dood zien we de Funès weer dolkomisch ronddarren dit keer als de kleinzoon van een grootvader die verondersteld werd, verdwenen te zijn maar plotseling weer tot leven gewekt wordt uit het ijs van de poolkap, waar zijn ex peditie werd ingevroren. Zoiets leidt natuurlijk tot de meesU ver gaande complicaties, waardoor me de door de Franse „Johnny Kraaikamp" een chaos uit ontstaat. STUDIO L'Etalon (Als je me kaar niet meer vertrouwen kan) is de laatste film die de Franse komiek Bourvil heeft gemaakt. Zo als bekend stierf hij nog niet zo lang geleden. „Als je mekaar niet meer vertrouwen kunt" is bepaald niet het amusantste stuk wat hij heeft gecreëerd. De film haalt het bijv. niet bij „De eend en de Ca dillac" van enkele jaren geleden. Dat wil niet zeggen dat er met „Als je mekaar" geen plezier te be leven valt. Dat is zeker wel het ge val. Het knappe van' Bourvil is dat hij grappig is zonder zelf ook maar iets uitgesproken koddigs te doen. Het zijn de anderen die door hem tot karikaturen worden omgebogen. Dat gebeurt ook in deze film, die gaat over de stichting van een bordeel, nee, nu eens niet voor mannen, maar voor vrouwen wier echtgenoten geen aandacht meer aan het liefdeleven besteden. Het is een mooi onderwerp, dat héél wat mogelijkheden biedt, maat het is helaas niet zo heel best uitge diept. Bourvil is te uitgesponnen op de verkeerde momenten, het had allemaal wat puntiger en vin dingrijker kunnen zijn. Bourvil begint zijn bordeel voor vrouwen (die discreet door zijn beëdigde assistenten worden ge holpen) in een caravan, maar de bedrogen echtgenoten komen daar achter en Bourvil en zijn stoere mannenclubje zijn' genoodzaakt naar een aquariumgebouw en in badhokjes op het strand uit te wijken. Vooral die toestanden rond die badhokjes geven een' ijzersterk stukje film. En dat geldt ook voor de scènes met het zwijgende Franse kamerlid dat door Bourvil wordt bezocht om gedaan te krij gen dat de geneugten van de da mes gelegaliseerd en in het zieken fondsenpakket worden onderge bracht. Enfin, ondanks het feit dat „Als je mekaar" wat zwaar op toeren komt en enkele zwakke pun ten heeft (rondom het aquarium; het werven van mannelijke assis tenten) toch wel een film die de moeite waard is. fniiiiiiiiiiiiiiiiiii UIIlIlillIlHII LIDO In het theater aan de Steenstraat draait deze week een film voor en over mannen. Een film waarin revolverhelden elkaar voortdurend naar het leven staan en waarin dus ook erg veel kruit wordt verschoten. De film heet „Barquero" en het verhaal, dat zich afspeelt in de omgeving van de Amerikaans-Mexicaanse grens, gaat over de strijd tussen een ben de en een groepje kolonisten. Het is er de bendeleider Remy vooral om te doen een veerboot in handen te krijgen, die de doorgang naar Mexico vrij moet maken. Zijn ergste vijand is de veerman zelf, die het vuurwapen even vaardig hanteert als grootmoeder de brei naald. De film bevat enkels fraaie clos-ups, zodat de spanning letter lijk van de gezichten valt af te lezen. Het behoeft nauwelijks nog ge zegd <jat de brave kolonisten de strijd om de veerboot en het recht winnnen en dat de bendeleider als laatste om zeep wordt geholpen. De veerman die heeft tenslotte zijn eigen stijl van leven en... doden! Wie van langdurige schietpartijen houdt en bloed ziet vloeien moet de film beslist gaan zien. O/f Cannes storten zich voortdurend regenbuien uit, zodat de tegasten achter de hotelruiten blijven. Maar bij de film- handf staat de barometer ook niet op mooi weer. Vorig jaar warepr in het festival een paar geheide uitschieters (in com- mercil opzicht) zoals "Mash" en "Woodstock", maar die ziet niernd nu nog zitten. Artiek gezien zijn er minder wolken aan de hemel, want de in- teresste films zijn twee weken lang talrijk geweest. Een absoluut meesioerk was daar niet bij, al moet men voorzichtig zijn oordeel opsciï-en, want jaren later blijkt soms een gewone keisteen langs de w&lotseling een mijlpaal. Hetverd steeds ingewikkelder prijswiaars te tippen en het me- delijd met jaryvoorzitster Michele i Morg groeice met de dag. Viscon- d de literaire meesterwerken "'m a{s enderblaadjes afscheurt om v. te filmen was dan ook toege- raa)aan „Der Tod In Venedig" valJhomas Mann. Alleen al om keekor van de lagunestad en het kTsbare thema werd er naar deze jor iet Ruivenkamp uitgekeken die een brede zit eft gekregen in zijn cerebrale en anmingvolle beelden, ingebet op klankenstromen van Ma/iler. lomas Mann heeft de componist ns ontmoet en hem min of meer or ogen gehad toen hij de figuur de schrijver Aschenbach in iens langzaam ondergaan op het Ido schetste. Visconti heeft er toch aar weer een componist van ge- aakt. Dirk Bogarde schminkte ch een Mahler-kop en maakte van man, die terugschrikt voor de aliteit, een prachtige rol. Het is t oude liedje, Visconti vermeidt :h met een theatrale autoriteit in t omspelen van dit onderwerp zijn halfzachte Duitse roman- maar wezenlijk ergens in door laat hij aan anderen over. LOSEY Joseph Losey kreeg voor zijn euwe film „The Go-Between" eer brede steun in de rug van Ha- Id Pinter voor het bewerken van roman van Hartley, die men let zomaar een verfilming geeft In de maker van „The Servant" I „Accident". Een Engels aristo- |atenmilieu wordt helder en gela- p geschilderd in zijn stemmingen zyn flegma. Een liefdeskoerier- i dat van de wereld der volwasse- h nog niet veel begrijpt en dat k later niet zal doen, zoals uit E tijdssprong te leren valt. Losey ft verleden en heden gelijkwaar- t willen maken. Dat klinkt even- eel diep, maar het effect van ver- len in flash-back is in feite het- fde. Een erg mooie film, die de mige rust van de geschilderde ■iode ademt. Dirk Bogarde. De Verenigde Staten zijn met hun inzending helemaal in crisiss feer gebleven. „Johnny Got his Gun" is als onderwerp een moedige keuze, de meest aangrijpende oor logsfilm, die zich bedenken laat en bovendien op historische feiten be rust. Dalton Trumbo is met de ca mera bij dat wat er van een sol daat overbleef, die bij de Somme vocht. Onthutsend, men mag het de CANNES De grote prijs van het filmfestival van Cannes is naar de Engelse film „The Go-Between" gegaan van Joseph Losey. De Jury met Michèle Morgan als presidente heeft gisteren de hele dag verga derd om tot dit besluit te komen, waarmee Visconti's „Death in Veni ce", de andere kanshebber, dus aan het kortste eind trok. Wel kreeg Visconti de speciale prijs van het zilveren festival, ook voor zijn hele oeuvre, als pleister op de Italiaanse wonde. De speciale prijs van de jury ging naar de Amerikaanse film „Taking off" van de Tsjech Milos Forman; andere juryprijzen waren voor Bo Widerbergs „Joe Hill" (Zweden), de Hongaarse film „Sze- relem" („Liefde"), en de Ameri kaanse anti-oorlogsfilm „Johnny got his gun" van Dalton Trumbo. Twee minder bekenden werden de prijzen toegewezen voor de beste acteur en actrice: de Italiaan Ric- cardo Cucciola en Giuliano Montal- do's „Sacco en Vanzetti" en de Amerikaanse Kity Winn in Jerry Schatzbergs „Panic in Needle Park". regisseur bij de beperkingen van het gegeven niet eens meer erg kwalijk nemen, dat hij wat herin neringsbeelden ging romantiseren. „Panic in Needle park" van Jerry Schatzberg bekijkt sfeervol twee door drugs aan elkaar gekluisterden. Een mismoedige situatie die een steviger intrige ontbeerde. NICHOLSON Belangrijk, vooral omdat het ook als eerste werk van Jack Nicholson grote verwachtingen wekt, is „Drive He Said", een film die als een beeld orgie op de toeschouwer afkomt, maar dan langzaam uitgekristalliseerd in zijn bedoelingen, een heftig si tuatiebesef blijkt. De gelijknamige visionaire roman van Jeremy Lar- ner was vertrekpunt voor een cul tuurpeiling, welke het eerst Godards „Le Weekend" in gedachten bracht. Nicholsons aanpak loopt wel eens even uit de hand, maar hij schil dert vitaal en ongebreideld. Deze Amerikaan wil zich realiseren wat er gaande is en diegenen worden zeldzamer. ZANUSSI Elke volgende film van Wajda was in Cannes vast agendapunt. Maar het is nu Krzystof Zanussi geweest, die voor een regelrechte verrassing zorgde met zijn „Familie leven". Het gaat om een jonge in genieur, die na zes jaar weer naar het ouderlijk huis komt om zijn va der te bezoeken. Hij moet spitsroe den lopen, de familie wordt gesterkt in haar aanvalsdrift door de aan- Twee beroemde filmregisseurs voeren een vertrouwelijk gesprek tijdens het filmfestival in Cannes. Het zijn de Italiaan Luchino Vis conti (links) en de Amerikaan Jo seph Losey. wezigheid van een kantoorgenoot van de ingenieur. In een wat ver vallen omgeving is de onthulling van de karakters schitterend tot stand gebracht. „Familieleven" mag men zich met spoed naar Nederland wensen. De Tsjechische film „Vogels, we zen en dwazen" komt in elk geval, een zeer clowneske fantasie van Ja- kubisko, welke in zijn kleurige springerigheid bijna de volle ander half uur overeind blijft in een zeer specifiek Praags genre. RUSTIG Weinig festivals zijn zo rustig verlopen als deze zilveren aflevering van Cannes. Geef de deelnemers veel te doen in het officiële pro gramma, in de filmmarkt of in de manifestaties van regisseurs en cri tici en men heeft geen revolutionair kind meer aan ze. ADVERTENTIE aan alle mensen die plannen hebben om het interieur van hun huis te verfraaien. VRIJE TOEGANG Alle gewenste inlichtingen Een expositie, waaraan U werkelijk Uw hart kunt ophalen.- een feeste lijke presentatie van hoogstaand internationaal meubelvakmanschap. Nog nimmer werd zo'n exclusieve sortering tezamengebracht, waarbij unieke, kostbare stijlvoorbeelden en de allernieuwste functionele interieur kunst U een volkomen beeld geven van de mogelijkheden van vandaag. En dit alles in prijzen die U aangenaam zullen verrassen. Hartelijk welkom WAALWIJK AMSTERDAM MAASTRICHT APELDOORN GORINCHEM Grotestraat 299 Weteringschans 165 Sint-Jacobstraat 4 Hoofdstraat 166 Westwagenstraat 82

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11