VS stellen Duitsers op gemak Argovisie A m bassadeursdoch ter breekt met ouders... de encyclopedie Maxi speaker. Enige vraagtekens bij bezoek van Podgorni aan Egyptenaren Trakteer-taartje. Brezjnew geprikkeld over de tactiek van Westen Conventionele legers van NA VO zwakker dan die van Warschaupact die met u méégroeit! Niet negen, maar twaalf doden in Californië Beschuit met aardbeien gg lekker met lekker. DONDERDAG 27 MEI 1971 LETO9CH DAGBLAD PAGINA 7 Berlijn niet los van troepenvermindering (Van onze correspondent) BONN De Amerikaanse ijver om een bevredigende regeling voor Berlin te vinden zal niet worden beïnvloed door contacten met de Russen over het wederzijds ver minderen van de troepen in Euro pa. Met deze verzekering heeft Washington langs diplomatieke weg getracht een duidelijk waar neembare ongerustheid in Bonn te smoren voordat volgende week in Lissabon de NAVO-minister- raad bijeenkomt. WENEN Nadat de Tsjechoslo- waakse minister-president Stroegal gistermorgen als hoofddoel van het nieuwe vijfjarenplan (19711976) een betere verzorging van de bevolking met consumptiegoederen naar voren had gebracht, vormde 's middags de rede van de Russische partijleider Brezjnew het hoogtepunt van het veertiende partijcongres in Praag. In tegenstelling tot de verwachtin gen duurde z'n toespraak niet laneer dan drie kwartier. In de belangrijk ste passages, namelijk die betreffen de de buitenlandse politiek, sprak Brezjnew zijn teleurstelling uit over het uitblijven van een ratificatie van de verdragen met Bonn, over de ver traging bij de voorbereidingen voor een Europese veiligheidsconferentie en over de stagnatie in de gesprek ken tussen de Bondsrepubliek en Tsjechoslowakije. "Er worden pogingen gedaan om de veiligheid in Europa te sabote ren", aldus de Russische partijlei der. "Er is een recept uitgekookt om de Europese problematiek uitslui tend als één groot complex op te lossen". "Op z'n recente voorstel in Tiflis voor een vermindering van de troepen in Europa ging Brezjnew niet nader in. Pakket Uit Brezjnews formuleringen blijkt duidelijke irritatie over de tactiek van het Westen om de toestemming voor een Europese veiligheidsconfe rentie en de ratificatie van het ver drag. tussen Bonn en Moskou afhan kelijk te maken van een oplossing in zake Berlijn. Voor de Russen, en dat geldt in nog sterkere mate voor de DDR, zou een dergelijke oplossing, en wel in de vorm van een garantie voor vrije toegang tot Berlijn, de erkenning van de Westduitse verant woordelijkheid voor Berlijn en de onaantastbaarheid van Bèrlijn, een hoge prijs betekenen, waarop ze zo veel mogelijk willen afdingen. Op alle mogelijke manieren en het re- j cente aanbod aan de Verenigde Sta ten voor een wederzijdse troepen vermindering in Europa is één van de manieren probeert Moskou het terrein voor een Europese veilig heidsconferentie vrij te maken zon der de volle Berlijn-prijs te moeten betalen. Want als die veiligheidscon ferentie er eenmaal is, dan hebben de DDR en de Sowjet-Unie ook zon der tegenprestatie al bereikt wat ze willen: een feitelijke internationale erkenning van de DDR. Daarom stelt Brezjnew steeds opnieuw de op lossing van de Europese problema tiek als een conglomeratie van de tails voor, om het Westen, dal het ene probleem niet van het andere wil loskoppelen, de schuld voor de vertraging .in de schoenen te kunnen schuiven. De ministerraad zal Set antwoord moeten voorbereiden op het on- derhandelingsaanbod v&n de Rus sische partijleider Brezjnew Bonn heeft zijn instemming betuigd met de prompte en positieve Ameri kaanse reactie, maar werd argwa nend toen een' woordvoerder in Washington enkele dagen geleden duidelijk maakte dat er geen ver band behoeft te bestaan tussen onderhandelingen over het beper ken van' de troepen en het tot stand komen van een regeling voor Berlijn. In Bonn haasttte de regeringswoord voerder zich vast te stellen dat de twee kwesties niet volledig los van elkaar kunnen worden' gezien en Bondskanselier Brandt benutte een vergadering van de nucleaire planningsstaf der NAVO in het Beierse Mittenwald om een reden te verklaren dat nieuwe voorne mens niet als excuus zouden mo gen dienen .om de onderhandelin gen over Berlijn met verminderde intensiteit te voeren. Brandt her haalde dit in nauwelijks andere bewoordingen gisteren op het congres der Socialistische Inter nationale in Helsinki. Goed moment De Westduitsers zijn zich er van bewust dat het Russische aanbod voor de Amerikaanse regering voor al uit overwegingen van binnen landse politiek op een goed ge kozen moment komt. Een Russisch aanbod juist nu in het Westen de verflauwde hoop op een regeling voor Berlijn weer wat opleeft, wekt hier nu enige argwaan om dat Moskou tot dusver niet uit muntte in compromisbereidheid. Het is niet volstrekt ondenkbaar dat de Amerikaanse houding je gens het zorgenkind Berlijn op een bepaald moment wordt be ïnvloed door de mogelijkheid om in een dooi* Washington dringen der kwestie tot een akkoord te komen. De regering in Bonn heeft overigens gisteren ook al duidelijk gemaakt dat het bij de „waarschuwings signalen" van de afgelopen dagen niet kan blijven.Ahlersverklaarde: de regering gaat ervan uit dat onderhandelingen over het redu ceren van de troepen in beide kampen en tussen beide kampen zeer zorgvuldig moeten worden voorbereid; alleen dat al zal een tamelijk lange tijd vergen. Minis ter van Buitenlandse Zaken Scheel zal dan ook op 3 en 4 juni in Lis sabon de medewerking aan zulke ontwikkelingen niet afhankelijk stellen van andere kwesties die in het streven naar ontspanning aan de orde zijn (Berlijn en de Euro pese Veiligheidsconferentie). v ADVERTENTIE Heeft u al ingetekend op de encyclopedie in wekelijkse afleveringen die u als abonnee van onze krant is aangeboden? U pakt die buitenkans toch zeker? Gebruik de bon uit de groene folder of vraag een gratis proefnummer aan bij onze krant of bel 05200-15243. 4<fpp YUBA CITY (Reuter. AFP) Op beschuldiging van massamoord is in de Californische plaats Yuba City de 37-jarige koppelbaas Juan Corona aangehouden De man zou twaalf landarbeiders (aanvankelijk was er sprake van negen, maar later werden nog drie lichamen gevonden) hebben vermoord, die in ondiepe graven in een boomgaard werden gevonden. De slachtoffers, tussen twintig en vijftig jaar oud, zijn merendeels Mexicanen, die gewoonlijk geen Engels spreken. Zij reizen van boer tot boer om bij de oogst te helpen. Acht van de slachtoffers waren al enige weken dood, maar van één is vastgesteld, dat hij nog pas enkele dagen was overleden. Het motief van de dader een geboren Mexicaan, die enige tijd geleden naar Amerika was ge komen is nog niet bekend. Een treinrijtuig hangt in gierstreinen over de rivier plegen raakte niemand gewond en wist hachelijke positie op de rand van \te vervoeren bij Za'rate. De veer- \de kapitein van de veerboot hei een beschadigde veerpont op de boten kwamen met elkaar in bot- treinstel door voorzichtig via- rivier de Prana in Argentinië. Er sing met voor de "Delfina Mitre" noeuvreren veilig op de wal te Zijn twee veerboten, die pas sa-bijgaand gevolg. Gelukkig ge-^ zetten. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Vannacht is eindelijk de 21-jarige dochter van de Franse ambassadeur in het Zuid amerikaanse dwergstaatje Santo Do mingo. Beatrice le Mire, weer boven water gekomen. Beatrice werd door haar eigen ouders aan de circulatie onttrokken en het is Paul de Selig- ny de 62-jarige Engelse directeur van een privéschool bij wie ze kort geleden de lessen volgde, die haar gisteren uit de boezem van haar fa milie in Santo Domingo heeft weten te bevrijden. Het drama van Beatrice le Mire houdt het Franse publiek al maan denlang heftig bezig. En het bekende kamerlid Francois Mitterrand en nóg een andere afgevaardigde heb ben over haar lot officiële vragen aan de regering gesteld. Tot op haar zestiende jaar kon Beatrice op het lyceum moeilijk meekomen. Haar vader vertrouwde haar daarom toe aan het instituut van Paul de Se- ligny in Nice die een nieuwe peda gogische methodiek volgde waarmee hij ook met Beatrice een frappant succes wist te oogsten. Ze liep onder zijn leiding haar verstandelijke ach terstand heel gauw in om tenslotte op normale leeftijd haar eindexa men te kunnen halen. Op welke be ginselen die persoonlijke pedagogie van de Brit precies gegrond was is j nooit helemaal duidelijk geworden. Maar zeker is dat Paul de Seligny door zijn leerlingen, onder wie Bea trice, als een soort mystieke profeet op handen werd en wordt gedragen. Omdat haar ouders evenwel von den do t de greep van de directeur wat al te krachtig op him dochter werd, besloten ze. enkele maanden geleden Beatrice, die toen nog minderjarig was. aan een ander instituut toe te vertrouwen. Een psychiatrisch In stituut waarvan de directeur de be vriende ouders beloofde dat, hij Bea trice wel weer gauw van haar dwa lingen genezen zou! .Men sloot haar op in een cel en ze werd met 'elektro shocks en speciale pillen behandeld die. zoals ze later zelf vertelde, haar op de rand van de krankzinnigheid hadden gebracht. Door de tussen komst van haar vrienden en tenslot te zelfs van de rechtbank in Aix- en-Provence kon ze nog net tijdig uit de psychiatrische inrichting wor den bevrijd. Engele weken voor. ze, op 25 april, meerderjarig zou worden namen haar ouders haar in het ge heim mee naar Santo Domingo van waar haar vrienden toen niets meer van haar vernamen. Even tevoren had de ambassadeur ook nog weten te bereiken dat de Engelse directeur met de sterke arm over de Franse grens werd gezet. Beatrice is zonder twijfel een bij zonder gevoelig en daarom niet al te evenwichtig meisje dat als zoveel van haar generatiegenoten zich wei nig gelukkig voelt in en met de we reld waarin zij leeft. Driemaal moet ze dan ook al gepoogd hebben een einde aan haar leven te maken. Haar ouders hebben, zacht gezegd, geen overdreven begrip voor die proble men getoond die ze met een hersen spoeling wel tot oplossing dachten te kunnen brengen. Met haar vertrek, uit de ambassade waar ze in feite zat opgesloten lijkt Beatrice nu wel definitief met haar ouders te heb ben gebroken. Een breuk die men, ge zien haar voorgeschiedenis, zonder al te veel moeite ook wel kan begrijpen. BRUSSEL AP) In Europa zijn de „conventionele" troepen van de NAVO zwakker dan die van het Sow- jetrussische blok, maar wat de kern bewapening betreft staat de NAVO er beter voor. Een en ander staat te lezen in gisteren door de NAVO gepubliceerde mededelingen, vervat in een publi- katie getiteld „de geallieerde verde diging in de jaren '70". Enkele ge gevens zijn Grondtroepen in centraal en noor delijk Europa: manschappen NAVO 703.000, War- ADVERTENTIE Je weet niet wat je hoort. Graetz stopt maxispeakers in portable radio's. Dat geelt een sound waar je koud.van wordt. Te gek hoor. Van die kleine radio's met zo'n groot geluid. Vind je nergens anders dan bij Graetz. En alle stations komen even subliem door. Als je b.v. alleen Veronica het einde vindt, druk je even op de popknop. Dat is alles. Kom es horen en bekijk gelijk de meesterlijke modellen. Vanaf 39,75 kun je terecht bij de erkende Graetz handelaar. schau-pact 855.000; divisies NAVO 26, Warschau-pact 58; tanks NAVO 6.600, Warschau-pact 13.650. Hierbij zijn inbegrepen het meren deel van de 300.000 Amerikaanse in Europa gelegerde militairen alsmede de Franse strijdkrachten in Frank rijk. Grondtroepen in het zuiden van Europa manschappen NAVO 525.000, War schau-pact 370.000; divisies NAVO 34. Warschau-pact 33; tanks NAVO 2.100, Warschau-pact 5.000. De troepen van de Warschau-pact- landen kunnen, aldus het rapport, snel worden versterkt met eenheden gelegerd in het zuidelijk deel van de So v/jet-Unie. Wat het aantal vliegtuigen betreft zien de getallen er als volgt uit: Noord- en centraal-Europa: NAVO 2.166, Warschau-pact 3.940; Zuid- Europa: NAVO 950, Warschaupact 1.180. Over marinestrijdkrachten worden in het rapport geen getallen gegeven. Een groot gedeelte van de Sowjet- russische vlóot bestaat uit nieuwe schepen. Minder dan 1 procent der bodems is 20 jaar oud, terwijl bij de NAVO ongeveer 40 procent ervan 20 Jaar of ouder is. Wat de kernbewapening betreft, was de toestand tegen het eind van 1970: intercontinentale raketten: V.S. 1.054, Sowjet-Unie 1.290; van raketten gelanceerd van onderzee boten V.S. 656, Sowjet-Unie 300. Op het Europese vasteland gesta tioneerde raketinstallaties: V.S. on geveer 7.000; Sowjet-Unie ongeveer 3.500. Laatste dag De Amerikaanse en de Russische onderhandelingsdelega- ties bij de SALT-besprek in gen in Wenen zullen vrijdag naar alle waar schijnlijkheid de laatste zitting van oe vierde ronde in Wenen houden. Begin juli begint dan in Helsinki de vijfde ronde. (Van onze correspondent Herman Rolf es) BEIROET (GPD) De grote vraag bij het onderzoek dat de Russische president Podgorni en zijn delegatie op het ogen blik in Cairo instellen is of er voldoende voordelen voor Sow- jet-Rusland overblijven om de gigantische steun aan Egypte ook in de toekomst te rechtvaardigen. Want na de politieke crisis in Cairo is de kans op volledige zeggenschap daar zeer onzeker om niet te zeggen geheel van de baan, althans voor lopig. Getuige de verwarring onder de Russische diplomaten na de crisis in Egypte heerst ook in Moskou een soortgelijke overtuiging. Al geeft de wat verbeten verklaring van Russische zijde dat Moskou zich niet door de Amerikanen uit het Midden- Oosten zal laten verdrijven, en dat zelfs Rogers bij het opzet ten van valluiken daartoe niet de mogelijkheden heeft gescha pen, de hoop op de toekomst weer. Bij alle achterdocht zal dit aan leiding kunnen worden dat Podgor- di met zijn metgezellen enige soe pelheid ten aanzien van de Egyp tische eisen zal gaan betrachten. Weliswaar zijn de pro-Moskou-man- nen uit de regeringsposties verdwe- ADVERTENTIF Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt. AKjllt Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet fèywl Zo'n brosse beschuit met frisse aardbeien f'(%\ <LÓX J^V\is een lekkere zomergewoonte! nen en gaan er stemmen op dat ook de adviseurs, vooral de „politieke" in militaire uniformen uit Egypte moeten verdwijnen. Het behoud van militaire bases is toch ook be langrijk. Maar toch kan Podgorni verre gaande druk op de Egyptenaren uit oefenen want naast de al gegeven steun is meer hulp in de nabije toe komst vereist. Voor de wapenleve ranties is dit Egypte ook nu nog aangewezen op Sowjet-Rusland om dat volgens diplomaten uit het Wes ten zeker zeer weinig militair mate rieel verwacht moet worden, gezien de spanning rond Israël. Een niet onbelangrijk aspect van de betrekkingen met het Krem lin is dat de Egyptische leiders niet van plan zijn zich geheel af te ke ren. Na de verdekte kritiek tijdens het hoogtepunt van de crisis pro beert men nu met veel vriendelijk heid wat van het wantrouwen van Moskou weg te nemen. Het behoud van goede betrekkingen met de Sow- Jet-Unle, zeker voor de directe toe komst, is ook om andere redenen dan het verzekeren van de continiu- teit in de wapenleveranties noodza kelijk. In de algesproken wil tot neutra liteit zouden de betrekkingen met de communistische wereld voor Egypte een wapen zijn tegen al te grote Amerikaanse bemoeienis, ook omdat Egypte druk op Amerika wil blijven oefenen voor het afdingen van concessies aan Israël. Al heeft Amerika aan Cairo laten weten dat het Suezkanaal op voor Egypte aanvaardbare voorwaarden moet worden heropend, zover is het nog lang niet. Wanneer volgens de Egyptische denktrant een al te gro te verwijding met Sowjet-Rusland optreedt zou Amerika wel eens wat terug kunnen komen op zijn bereid heid dit te bewerkstelligen. Deze overweging onderstreept te gelijk ook de positie die Egypte in neemt bij de besprekingen met Pod gorni en de pogingen van Sadat hem gerust te stellen. De zelfstandigheid van Egypte zal bij alle samenwer king met Moskou niet mogen wor den aangetast. Een verdere socialise ring van de Egyptische maatschap pij is onaanvaardbaar en de infil tratiepogingen in de Arabische So cialistische Unie moeten worden ge stopt. Bovendien zou Egypte nauw keurige functiebepalingen voor een kleiner aantal Russische adviseurs verlangen, terwijl Egypte bovendien wenst, dat de militaire activiteiten worden uitgebreid. De vaak onge controleerde vluchten van Sowjet- Russische piloten over Egypte zou den daarbij een belangrijk hangijzer zijn. Bij het stellen van zijn eiser kan ook Egypte belangrijke argu menten aanvoeren, afgezien dan nog van de mogelijkheid om te specu leren op de hoop van Moskou zijn Invloed In het Midden-Oo6ten zoveel mogelijk te consolideren. Ondanks alle behoefte van steun uit Moskou spelen de al zeer gro te schulden van Egypte een over wegende rol. Een al te stugge hou ding van Podgorni in Cairo kan de terugbetaling ervan onzeker ma ken. Door het met elkaar verstrikt zit ten van Sowjet-Rusland en Egypte schijnen er direct weinig resultaten te kunnen worden verwacht. Althans de mate waarin Podgorni en de zij nen vasthouden aan bewegingsvrij heid in Egypte kan wel de oor zaak worden voor een ernstige be lemmering straks. Bij het belang dat Sowjet-Rusland hecht aan zijn positie in Egypte kan daarvan een ander soort crisis dan de huidige in het Midden-Oosten een gevolg zijn. Uiterlijk was de ontvangst van de Sowjetrussische president Podgorni op het vliegveld van Cairo door president Sadat (links) bijzonder hartelijk. Of schoon de besprekingen als eerste resultaat hebben gehad, dat de partijen hun samenwerking zul len voortzetten, zullen Sadat en Podgorni niet nagelaten hebben hun troeven tegen elkaar uit te spelen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7