leiderdorp laat zelf bus rijden énorme achterstand Raden van Arbeid II9 vandaag Granaten in Leidse Merenwijk Kikkert wil val Udink Revi-lac SPANNING TUSSEN PAKISTAN EN INDIA NEEMT TOE ijdelijk regen ZWflN BIERWORST 2 gulden ijndienst Koudekerk brug eideu station vervallen V erontwaardiging in raad van Koudekerk W est-Nederland bijna geen vervoersaanbod 0=0 SPECIALE POLITIE BEWAKING JITBETALING KINDERBIJSLAG VERTRAAGD j KLACHT OVER WAPEN TEKORT deze week bij 4 stuks 483" piTSKêlM wurwoin),, (9ue/ tyli t teuws jericht I maart I860 DONDERDAG 27 MEI 1971 No. 33410 EIDSCH :teur: G. Koopman Iredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18J0 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 uur). 32 PAGINA'S LEIDEN Een stuk opgespo- terrein in de Merenwijk irdt sinds gistermiddag angst- llig door de Leidse politie be- akt. Reden van deze speciale cht: de aanwezigheid van aantal Duitse handgrana- op het terrein. De politie rd daar gistermiddag attent gemaakt door een verschrik- moeder, die haar zoon thuis komen met een echte hand- maat. De vrouw nam het oor- [stuig voorzichtig aan en leg- het op het balkon tot de po- het kwam ophalen. Een rt onderzoek door de politie erde binnen een kwartier vier handgranaten op. De werd daarna opgeborgen de explosievenkelder van het reau aan de Zonneveldstraat het terrein werd afgezet. In loop van vandaag zullen er arschuwingsborden bij het rein verschijnen. De speciale cht zal eveneens gehand- afd blijven. Df de aanwezigheid van deze lm 26 Jaar oude handgrana- gevaar oplevert, kon hoofd- ipecteur G. Cornelissen van- irgen nog niet zeggen. Hij nst echter geen enkel risico te men en heeft de mijnoprui- ngsdienst gevraagd een on- rzoek in te stellen. De hoofd- ipecteur hoopt dat dit onder- k nog voor Pinksteren zal 11 LEIDEN/LEIDERDORP/KOUDEKERK In dele*, van Leiderdorp en Koudekerk is men ontevreden over he*| feit, dat de busonderneming West-Nederland" in de dienstregeling die zondag is ingegaan, de frequentie op het gedeelte Koudekerkse brugLeiden station op de lijn Al phenLeiden via de Lage Rijndijk heeft ingekrompen van eenmaal per uur tot tweemaal per dag. Het gemeentebestuur van Leiderdorp heeft vanmorgen be sloten reeds met ingang van morgen maatregelen te nemen om de bewoners van de van openbaar vervoer verstoken wijk van dienst te zijn. Het gaat zelf een bus laten rijden. plaatsvinden. Behalve het ge vaar dat de jeugd op het ter rein naar andere granaten zal gaan zoeken vormt de speciale wacht ook een extra belasting voor de Leidse politie. Men neemt aan dat de grana ten afkomstig zijn uit de Trek- vliet, waar kort voor de dem ping gebaggerd werd. Met het materiaal wat hier werd weg gehaald is de Merenwijk opge spoten. Het is niet onwaar schijnlijk, dat de granaten de zelfde zijn waarnaar de mijn- opruimingsdienst van de land macht enige maanden geleden in de Trekvliet gezocht heeft. Met het oog op de demping heeft men toen op aangeven van buurtgewoners gezocht naar niet ontplofte bommen of gra naten die daar tijdens de oor log in het water gevallen zou- Op een opgespoten ter rein in de Leidse Merenwijk vond de Leidse politie gister middag vier handgranaten, nadat spelende kinderen er eerder al een gevonden had den. (Foto Holvast) den zijn. Dit onderzoek leverde niets op. HAAG De uitbetaling van nderbijslag dreigt de komende den te worden vertraagd. De van Arbeid, die de uitbetaling in. vechten wanhopig tegen langzaam groeiende achter- enkele Raden ook in Den cn Rotterdam verricht het aeel de maximaal toegestane ilheid overwerk. „De grens Ie mogelijkheden is bereikt", mr. G. A. A. M. Boot, voor van de Haagse Raad van Ar- voorzitter van de vereniging iden van Arbeid. druk op het personeel iets lichten hebben de raden be- om na 1 Januari de eerste 1 weken van elk kwartaal geen tingen meer te verstrekken pensen die vragen stellen over toderbijslag. Tot nog toe was elijk zwaarbewolkt met op de e plaatsen regen. Zwakke tot e wind, aanvankelijk uit zuid tot zuid, later ruimend naar est tot west. mirntemperaturen ongeveer 10 n, maxima morgen van 14 gra ten de kust tot 18 graden in asten van het land. (Opgemaakt 12.30 uur) op: 4.30 uur; onder: 20.45 uur op: 7.52 uur; onder: 0.08 uur 'ater te Katwijk te 5.40 en rater te 1.28 en 13.51 uur. de periode waarin de ambtenaren niet mochten worden gestoord, zes weken. Het aantal telefoontjes neemt de laatste tijd pijlsnel toe, doordat veel mensen onmiddellijk bellen als de kinderbijslag niet op het normale tijdstip binnenkomt. De telefonades veroorzaken op hun beurt nieuwe vertragingen. Zwijgplicht De termijn van de „zwijgplicht" is in de wet vastgelegd. Ook vastge legd echter is de verplichting dat de kinderbijslag over een kwartaal moet worden uitgekeerd binnen de daarop volgende drie maanden. „Er is al een tijd sprake van een Den Haag De hoofdbesturen van de koninklijke verenigingen „Onze Vloot", „Ons Leger" en „Onze Luchtmacht" hebben kabi- nets-informateur prof. Steenkamp in een brief meegedeeld dat de Ne derlandse defensie voor de naaste toekomst hen met ernstige zorg vervult. Deze bezorgdheid Is des te groter, schrfjven zij, naar mate de militaire en maritieme expansie van de Sow- Jet-Unie rondom de aardbol en de stille dreiging tegen de levenslijnen van het Westen groeit. Om een herhaling van 10 mei 1940 te voor komen zal volgens de brief de ma teriële achterstand in de komende kabinetsperiode moeten worden In gehaald. geleidelijke verslechtering van de situatie", aldus mr. Boot. „Meer overwerk is onmogelijk. Dat zou lei den tot een stijging van het ziekte verzuim". In de praktijk hanteert de Haagse Raad van Arbeid al een zwijgplicht van acht weken. Dank zij die nood maatregel is dit kwartaal een be langrijke achterstand in de uitbeta ling voorkomen. Vorige week was 85 procent van de individuele aanvra gen behandeld; een situatie die niet verschilde van het vorige kwartaal. In Rotterdam is de Raad van Ar beid verplicht aan het begin van elk kwartaal tijdelijke krachten in diens te nemen. Door ziekte en va kantie van vaste personeel is een achterstand ontstaan, waardoor 130.000 aanvragers in Rotterdam en omgeving langer moeten wachten dan normaal. Dit is gebeurd vóór een bespre king. die het gemeentebestuur van Leiderdorp vandaag heeft met de di rectie van de busonderneming en de rijksverkeersinspectie. Van deze bespreking was het gemeentebe stuur van het eveneens gedupeerde Koudekerk niet op de hoogte, ge hoord de reactie van burgemeester v. d. Linden op uitlatingen van een raadslid in de Jongste vergadering van de gemeenteraad. Raadslid v. d. Rovaart (Gemeente belang) zei hierin verontwaardigd te zijn over het feit, dat de busonder neming is overgegaan tot verminde ring van de frequentie zonder het gemeentebestuur hiervan in kennis te hebben gesteld. Ook de burgemees ter zei dit uit de krant te hebben ver nomen. Hij zei wel begrip te hebben voor de financiële moeilijkheden. B. en W. zullen de maatschappij een brief schrijven. Wethouder Van Vegten had van be woners van de Hondsdijk gehoord, dat enqueteurs van het bedrijf bij in woners zijn geweest. Gedupeerden hebben zelfs protestbrieven aan "West-Nederland" geschreven, zo deelde hij mee. Aansluiting Het Leiderdorpse gemeentebestuur heeft meteen maatregelen genomen om de bewoners van het Patrimo niumpark en omgeving een aan Koudekerk grenzende wijk met en kele honderden inwoners toch een vervoersvoorziening te geven. Het gaat met ingang van morgen een eigen busje laten rijden, het eerste om 6.45 en de volgende vanaf 7.25 tot en met 22.25 uur. De bus gaat naar het Doeskwartier, waar men aansluiting heeft op de NZH-bussen. Het beginpunt is bij Van Aalst op de grens van Leiderdorp en Koudekerk. De rit duurt 20 minuten. Chef-exploitatie Bo.iaart van ..West Nederland" zegt in afwachting van LEIDEN/IJMUIDEN De eer ste "Hollandse Nieuweis gis teravond om vijf voor half elf in IJmuiden aan wal gebracht. Na een spannende race won de VL 1 "Ursinus" het snelheids duel. Zij had een voorsprong van vier minuten op de VL 142 "Voorwaarts". De vangst van de VL 1 bestond uit 84 kantjes, ivaarvan 41 eigen vangst. Deze ging naar de Vlaardingse af slag. De haring van de VL 142, 78 kant jes. werd voor bijna de helft naar Katwijk overgebracht. De eerste Katwijkse treiler die bin nenliep was de KW 153 "Fran- cina" met 87 kantjes. Door deze prestatie komt schipper Kees Kuyt in aanmerking voor de LD-plaquette. Het eerste kantje, dat aan de handel werd verkochtbracht vijfhonderd gulden op. De ge broeders Hoek uit Katwijk aan Zee waren de kopers. Vanmor gen moest de consument voor een nieuw harinkje om en nabij de twee gulden neertellen. (Foto Van Duyn) DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid H. Kikkert van de CHU heeft de politieke val van zijn partijgeno ten drs. B. J. Udink fractieleider in de Tweede Kamer en prof. dr. J. W. van Hulst voorzitter van de CHU en lid van de Eerste Ka mer aangekondigd. Hij deed dat in een gesprek met het dagblad Trouw. Over de verkiezingsnederlaag, die de CH-fractie in de Tweede Kamer terugbracht van twaalf tot tien ze tels. zegt Kikkert volgens Trouw: „Eigenlijk moeten lijsttrekker Udink en voorzitter Van Hulst de conse quenties trekken uit alles en hun functies in de Unie beschikbaar stellen". Hij voegt er aan toe: „Dat zal straks nog wel gebeuren ook". Kikkert vindt het onjuist, dat Udink het lijsttrekkersschap van de Unie heeft aanvaard, terwijl veer tien van de achttien Kamerkies kringen hem niet hadden gesteund. Udink kreeg de meerderheid door de gekwalificeerde stemmen. Bij de verkiezing van een fractieleider heeft Kikkert zijn stem niet op Udink opgebracht. Tijdens de verkiezingscampagne heeft Kikkert in een brief aan het CH-bestuur ernstige bezwaren geuit tegen de aard van de campagne. Hij kreeg geen antwoord. Kikkert is er ook tegen dat drs. Udink weer minister wordt in een toekomstige regering. Dan krijgen we weer dezelfde ellende als met Beer- nink (minister van Binnenlandse Za ken red.), die op het laatst ook niets goeds meer kon doen", aldus Kik kert. de bespreking van vandaag niets te kunnen zeggen over eventuele maat regelen van de busonderneming. "Het vervoersaani- >d is zo bedroe vend slecht, dat er alle reden is de ze dienst in te krimpen. We hebben op dit gedeelte bijna altijd met een lege bus gereden. Hier heb ik wat cijfers: nul, nul, nul, nul, één, nul, en ga zo maar door" Personeel De heer Bollaart zegt, dat de be slissing met spijt is genomen, maar dat èn de tellingen èn een enquete onder bewoners ertoe hebben geleid. "Er wonen in deze buurt zó weinig mensen, dat er gewoon geen ver- voersaanbood van enig belang kan zijn", aldus de chef-exploitatie, die meedeelt, dat twee diensten zijn ge handhaafd om personeel van Duri- sol te vervoeren. Dat is 's-morgens vroeg een bus van Leiden af en laat in de middag één naar Leiden terug. Voor de eigen bus van de gemeen te Leiderdorp verwacht hij weinig belangstelling. drost - venlo James Loro is luitenant van het An ja-N ja leger, het Slangengif- leger. In een bijna vergeten guerrilla-oorlog, die zich afspeelt in het zuiden van Soedan, vecht hij tegen de overheersing van het Arabische noorden. Een onthul lende exclusieve reportage PAGINA 19 De aannemers zijn van mening, dat een straffer loonbeleid nodig Is PAGINA 5 Er zijn vraagtekens te zetten bij het bezoek van Podgorni aan EgyptePAGINA 7 Gas en elektriciteit worden duur der in Leiden en omgeving PAGINA 11 Uitslag haringprijsvraag PAGINA 13 Bijzonderheden over het Holland Festival, zoals het zich in Leiden zal manifesteren PAGINA 17 Imponerend stuk verleden in Overloon PAGINA 21 Roodenburg won de Zilveren Mo len PAGINA 23 Lau van Ravens staakte Juven- tus—Leeds PAGINA 25 ADVERTENTIE Te koop in Leiderdorp representatief KANTOORPAND aan de Hoofdstraat (dicht bij de Rijn). Per 1 augustus a.s. leeg te aanvaarden: ca. 250 m2. kantoor- en magazijnruimte. Indeling par terre: 3 kantoren, 1 magazijn, bedrüfskeuken. 2 toiletten. Ie etage: directiekamer (ca. 30 m2.) met parket. 2 kantoren, toilet en archief. 2e etage: 2 magazijnen. Kantoorgebouw, (1965) met ruime parkeer gelegenheid, c.v. (gas), omroepinst., telex- en telefoonaansl. (3 lijn.), extra zijingang, luxe betimmeringen. Compleet met luxaflex, tapijt en verlichting <TL) etc. in uitstekende staat van onderh. voor f158.000,k.k. Geschikt voor accountants- of assurantiekantoor, servicebureau, groothandel, handelsonderneming etc. Bemiddeling door M. A. G. Zwaan, makelaar o/g. Hoofdstraat 89, SASSENHEIM. Tel. 02522—12100 of 10061, b.gg. 10992. NIEUW DELHI (Reuter, AP) De spanning tussen India en Pa kistan neemt snel toe, zoals blijkt uit de volgende feiten: elf soldaten van een Indiase grenspost in oost-Assam zijn twee dagen geleden door hon derd Oostpakistaanse soldaten uitgeroeid. Bij deze overval kwamen ook negentien Indiase burgers om het leven; zeker 120 Pakistaanse militai ren zijn door Indiase grens troepen bij botsingen gedood toen de Pakistanen het grond gebied van India binnendron gen. De overval op de Indiase grens post werd vanochtend van regerings wege in het parlement in Nieuw Delhi bekendgemaakt. Deze onthul ling veroorzaakte zoveel rumoer, dat de vergadering een half uur lang niet kon worden voortgezet. Minister van Buitenlandse Zaken Swaran Singh deelde het parlement mede, dat Indiase grenstroepen Pakistaanse indringers terugdrijven waar en wanneer ze het gebied van India schenden. Eerder deze week verklaar de Indiase minister van Defensie Ram, dat Pakistaanse troepen sinds het uitbreken van de burgeroorlog in Oost-Pakistan op 25 maart zeven maal de grens hadden geschonden, dat er 43 maal over de grens was geschoten en dat er zich elf schen dingen van het luchtruim hadden voorgedaan. Uit het Leidsch Dagblad van 27 Mei 1871: AdvertentieLeidsche Spaarbank. Tot nadere ken nisgeving zullen de zittingen worden gehouden in een der lokalen van het Stadhuis Ingang naast de Hoofdwacht Namens het bestuur, P. C Lezwijn, Secretaris. (Advertentie) Badhuis te Katwijk aan Zee De on- dergeteekende heeft de eer te berigten dat bovengenoem de inrigting op zondag den 28ste Mei voor de bezoekers, wordt opengesteld. K. C. Feuss

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1