itkering ineens kost bouw 50 miljoen Witteveen wil koers gulden snel herstellen ÏAL dreigt schepen te verkopen egermg wilt Tijd Man weigerde gekraakt huis te verlaten Moeder mag kind voorlopig houden akbondenonze eisen voor 95 procent ingewilligd l niet lpen Voortreffelijke uitvoering door Leids Kamerkoor Door rood licht op de foto Kleuterleidsters krijgen meer loon Den Haag vreest langdurige informatie Opperrabbijn Pink geïnstalleerd Studenten- wensen voor regering Zaak Femmy de Fries: fOENSDAG 26 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Sindsdien zit ze met Antoinette on- dergeéoken De rechtbank bepaal de indertijd dat Femmy haar kind moest teruggeven aan haar ex-man. Nadat Femmy dat had geweigerd werd een arrestatiebevel tegen haar uitgevaardigd. Het arrestatiebevel is gisteren ingetrokken, nu in hoger beroep de uitspraak van het ge rechtshof gunstig naar de kant van de moeder lijkt uit te vallen. De zaak werd gisteren aangehou den, om de Hervormde Stichting Geestelijke Volksgezondheid eerst 'n rapport moet uitbrengen. Daarin moet de persoon van de vader nader belicht worden. Op 15 september zal dit rapport gereed zijn. Na bestudering van het rapport zal het gerechtshof op 19 okt. weer voor deze zaak bijeen komen. Deze zaak werd door nogal wat emoties omgeven. In de hal van het Paleis van Justitie demonstreerden vele Deventenaren met spandoeken ten gunste van Femmy de Vries. Ook werd de vader krachtig verwenst. Een en ander liep uit op scheldka nonnades tegen gastarbeiders. EN HAAG De uitkering ineens van 125 gulden per 1 juli aast een loonstijging van zes procent gaat de bouw in il dertig miljoen kosten. De aannemers hebben vooral met uitkering ingestemd omdat de prijzen in april van dit jaar in procent meer waren gestegen dat zij hadden verwacht. H. D. Prins, voorzitter van de van bestuur bouwbedrijf, het oepelend orgaan van de werk organisaties in de bouw. heeft meegedeeld in een toelichting iet akkoord over de nieuwe •cao. ikkoord in de bouw komt neer ia stijging van het bruto loon- a van circa tien procent. De takbonden zjn ingenomen met esultaat. „Onze eisen zijn voor rocent ingewilligd," aldus de A. Buijs, voorzitter van de bouwbedrijfsbond. De looneis je vakbonden was 7,5 procent Juli. Dat is zes procent en itkering ineens van 125 gulden lien, hetgeen neerkomt 'op on- zeven procent. In de secun- sfeer (vorstverletuitkering, va- fJ HAAG De dagbladbedrij ven voor het vervoer van kran- oorlopig geen hogere spoorweg- eh hoeven te betalen. De rege- bereid te bevorderen, dat de !w van de bestaande reductiere- wordt uitgesteld, heeft gistermiddag premier De meegedeeld, toen de regering wrdde op vragen, door Tweede jrleden gesteld naar aanleiding de noodsituatie, waarin dag- n. met name De Tijd, verkeren, iv in de overigens weinig schok - gedachtenwisseling was ook ededeling van minister van eco- sche zaken Nelissen, dat de di van de Verenigde Nederlandse versbedrijven, waartoe het dag- De Tijd behoort heeft toege- geen beslissing over opheffing het blad te zullen nemen alvo- de minister te hebben ingelicht, de behandeling van de proble- rondom De Tijd bleek, dat de ing onwrikbaar vasthield aan 't Ipunt het dagblad geen tussen- snelle hulp te verlenen in chting van het interim-rapport de commissie bedrijfsfonds dag ers, dat weldra gereed zal zijn. de 40 miljoen gulden, die de laduitgevers hebben gevraagd, ildus minister Klompé, de vol- regering een beslissing moeten L aier De Jong en minister Klom- in CRM maakten dit duidelijk antwoorden op klemmende van Roethof (PvdA), die op ddellijke steun had aangedron- omdat het ..vijf voor twaalf" is ft lot van dagbladen niet af han- l zijn van het vrije spel der omische krachten. «thof is van oordeel, dat er on- iieid gemaakt moet worden tus- tranten met primair voorlich- oogmerk en die met een primair toogmerk. Eerstgenoemde cate- aldus 't PvdA-Kamerlid, komt lijk in aanmerking voor finan- rugdekking in het kader van de bruggingsfinanciering. Dit vormt sjdrage tot 't handhaven van 'n ïlijke mate van verscheidenheid meningsuiting" op een moment, een monopoliepositie van drie of krantenuitgevers dreigt, femier De Jong zei, dat van de ring niet te verwachten is, dat zij voortbestaan van alle kranten rborgt. Volgens hem zal het in- •advies van de commissie be toond „nog alleszins betekenis" ben. Kort daarop zei minister »pé, dat zij over de inhoud van rapport en de maatstaven, die 't steun aan kranten zou hanteren, geen verstandig woord kon zeg- kantierechten) hebben de bonc volledig hun zin gekregen. Status De werkgevers in de bouw zijn nog bezig met een structuurrapport, waarin maatregelen worden opgeno men die kunnen leiden tot een ver betering van de status van de bouwvakarbeider. Nu er een twintig procent hogere vorstverletuitkering komt, willen de aannemers het doorwerken in de winter zoveel mo- genüjk stimuleren. Daarvoor hebben zij ook de medewerking van de bonden gekregen. Er is gisteren in de bouw vrijwel normaal gewerkt. Alleen Het Zwarte Korps (de wegenbouwers) is pas vandaag aan de slag gegaan. De aannemers en de bouwbonden we ten nog niet hoe groot de schade is, ontstaan door de stakingsacties ge durende drie weken. „Het heeft in elk geval veel geld gekost en we likken nog onze wonden" aldus de heer J. de Groot, voorzitter van de werkgeversonderhandelingsdelegatie. DEN HAAG (ANP) De Haagse politie begint vandaag met het foto graferen van auto's, welke door rood stoplicht rijden. Op veertien plaatsen in de stad, bij verkeersinstalla- ties. houders voor camera's geplaatst Met twee camera's, welke in steeds andere houders zullen worden ge monteerd, worden op onregelmatige tijden de overtredingen bij de instal latie gesignaleerd. Een seconde na net aangaan van het rode licht treedt de camera in werking; de auto die bij het door rijden een detector passeert, wordt gefotografeerd en een seconde later nogmaals. Deze tweede foto is bepa lend voor het constateren van de overtreding. De foto laat niet alleen het kentekennummer zien, maar ook de datum en de dag. Automobilisten, die fotografisch „betrapt" zijn, krijgen daarvan van de Haagse politie mededeling thuis, alvorens de boete betaald moet wor den. Zij die het er niet mee eens zyn. kunnen op het hoofdbureau van politie de afdruk van de foto's be kijken. De camera's zullen zowel overdag als 's nachts in werking zijn. Door het steeds wisselen van houder kan de automobilist nooit aan de weet komen, waar de twee camera's zich bevinden DEN HAAG (ANPi Met ingang van 1 Juli 1971 zullen de salarissen van de Jongere kleuterleidsters wor den verbeterd. Dit houdt in dat de bezitsters van de kleuteronderwijsak te a, in de leeftijd van 18 tot en met 27 Jaar hun salarissen zien ver beterd van f 37 tot f 131 per maand, met de grootste verhoging voor de 21-Jarigen. In verband hiermee zijn voor de kleuterleidsters van 18 tot en met 27 jaar, die ook de B-akte hebben, ver beteringen aangebracht met een ma ximum van f70 per maand voor de 25-jarlgen. Gezien de wijzigingen zijn ook enige verbeteringen' overeen gekomen voor de salarissschalen voor de hoofdleidsters. Dit komt neer op een salarisverbetering voor kleuter leidsters in het bezit van de akte-a van 49 Jaar of ouder. Per 1 juli aan staande is hen een extra periodiek toegekend en op 1 Juli 1973 volgt nog een extra periodiek. De overeenstemming houdt in dat een kleuterleidster met het a-diplo ma op 18-Jarige leeftijd geen salaris heeft van f 568 per maand, maar van f607. Voor 21-Jarigen zijn deze be dragen respectievelijk f 674 en f 805. Deze een-vrouwsdemonstratie keerde zich gisteren op het Bin nenhof tegen vermeende verspil ling van Buitenlandse Zaken, door de Rekenkamer gesigna leerd. Het departement heeft in middels meegedeeld, dat het ver wijt van de Rekenkamer niet ge heel ten onrechte is, maar dat in een reeks landen het dragen van een ambtskostuum door een am bassadeur nu eenmaal een ver plichting is. Voetbal De halve finales van het toernooi om de KNVB beker voor het zaterdagvoetbal zullen op 29 mei worden gespeeld. OWIOS Oldebroek, en WHC Wezep ontmoeten elkaar op het terrein van Hattem, MVV '27 Maasland én Zwart Wit 28 spelen op het veld van de 's-Gravenzandse SV. GOUDA 'ANP) De heer A. Romers heeft zich, geassisteerd door zijn 13-jarige zoontje Ton gister middag tot het uiterste verzet toen hij gedwongen werd een door hem gekraakt huis te verlaten. Vanuit dit pand, smeten beiden tegels en keien naar een overmacht van politieagen ten en gemeenteambtenaren, die ge helmd en door schilden beschermd het huis binnendrongen .Terwijl de rest van het gezin moeder plus vijf kinderen beneden in de woonkamer zat, probeerden vader en zoon met alle middelen deze belegering te be letten. „Eerst een huis dat mij past en geen krot" schreeuwde vader Ro mers. met medewerking van Agnes Giebel LEIDEN Had Vergilius in deze tijd geleefd, dan had hij misschien niet zozeer de vrouw dan wel het concertpubliek als iets grilligs en veranderlijks gekenschetst: men treft soms volle zalen by een mid delmatige uitvoering, maar wanneer men van tevoren reeds iets voortref felijks kan verwachten blijven de mensen weg Dat laatste was gis teravond het lot van Barend Schuur man en zijn Leids Kamerkoor. Nog erger was, dat het applaus voor so liste Agnes Giebel en het koor om gekeerd evenredig was aan de pres taties van hen afzonderlijk: het pu bliek gaf duidelijk te kennen, in de eerste plaats voor Agnes Giebel te zyn gekomen. In de solo-kantate „Weichet nur, betrübte Schatten" van Bach was de sopraan in elk geval een mislukking. Zolang de noten maar binnen het bereik van een mezzo lagen, was ze nog wel te genieten, wanneer even wel de nood of noot het hoogst was, was deze meestal onzuiver. Wat ge makkelijker had zij het in Handels Psalm 112. In de meeste gevallen behoeven hier de hoge uitschieters niet ineens geïntoneerd te worden, maar via loopjes. Geen wonder dus, dat zij in dit werk veel meer tot haar recht kwam. Het Residentie-Kamerorkest was in de begeleiding van Handel zonder meer uitstekend. Bij Bach was dat minder het geval, daar cellist Piet De heer Romers <42), chauffeur van beroep, moest gistermiddag voor één uur het pand, dat hij drie maan den geleden voor zijn gezin (waar van de jongste een baby van twee maanden had bezet, ontruimen. Hiervoor bewoonde hij een ander huis. Hij trok hier uit, omdat het volgens hem te klein was. De eige naar van het gekraakte pand voer de tegen Romers een procedure tot ontruiming. Hij had het huis gekocht om zijn ernstig zieke vrouw wat rust te geven. Toen om een uur het gezin Ro mers nog geen enkele aanstalte ge maakt had om te vertrekken, arri veerden twee auto's van de dienst ge meentewerken om het huisraad weg te halen. Hierbij werd assistentie verleend door drie rechercheurs van het Goudse politiekorps. Romers werd gevraagd het huis met zijn gezin vrijwillig te verlaten. Hij wei gerde. Pas na versterking van leden' van de geüniformeerde dienst van de politie, beschermd door helmen en rieten schilden, gaf hij nadat hij de laatste steen had geworpen, zijn (Van onze politieke redactie) DEN HAAG De demissionaire minister van Financiën dr. H. J. Witteveen heeft gisteravond ver klaard, dat het zweven" van de gulden (geen vaste koers ten opzich te van de dollar) zodra het moge lijk is moet worden gestaakt. Dr. Witteveen meende tevens, dat de vaste koers van de gulden dezelfde moet worden als voor het zwevend maken. Voor een opwaardering van de gulden voelde hij niets. DEN HAAG Ook vandaag ver gadert informateur Steenkamp de gehele dag met de fractieleiders van de drie christelijke partijen en de VVD plus DS'70. Gisteren heeft de informateur in een monoloog van tweeënhalf uur een tiental ver trekpunten opgesomd en voorts nog dertig punten aangegeven. Het ge heel betitelde hij als wensen en gren zen. De vijf fractieleiders moesten zich tot luisteren beperken. Hele maal van harte gebeurt dit niet, te meer daar zij de indruk kregen niet veel nieuws te horen. Dr. Drees (DS '70 bepaalde zich na afloop van de zitting vast te stellen, dat er voor 't zoeken naar een basis voor een ak koord zeker nog vijf dagen verga derd moet worden. In Den Haag bestaat wel de vrees dat de informateur in zijn tomeloze ijver en energie te veel overhoop haalt. Vorige week in de eerste fa sen van zijn informatie heeft hij niet minder dan 22 oriënterende gesprekken gevoerd. Met name fractieleiders als dr. Drees en mr. Geertsema zouden er de voorkeur aangeven als de heer Steenkamp zich zou beperken tot enkele pun ten, zoals de economische situatie en de conjunctuur. Men neemt nu aan dat met de informatieperiode nog wel enkele weken gemoeid zul len zijn. DEN HAAG/LEIDEN In de gro te synagoge aan de Wagenstraat te Den Haag is gisteravond de heer M. Fink uit Israël geïnstalleerd als op- verzet op. Er is proces-verbaal tegen I perrabbijn van het synagoagal res- hem opgemaakt wegens verzet tegen sort Den Haag, dat ook Leiden de politie. omliggende gemeenten omvat. Dr. Witteveen zei dit in een de bat in de Tweede Kamer over de monetaire situatie in Europa sinds Nederland en West-Duitsland hun munt ten opzichte van de dollar, toevloed van dollars af te remmen. De minister van Financiën zette uiteen dat de stroom dollars naar Europa, in het bijzonder naar West- Duitsland en Nederland, voortvloeit uit het tekort op de betalingsba lans van de Verenigde Staten. Volgens PvdA-afgevaardigde dr. Ir. A. Vondeling is dit tekort van duurzame aard. Op grond daarvan stelde hij dat de koers van de gul den nog wel lang zwevend zal blij ven. Minister Witteveen kon niet zeggen hoelang het zweeftijdperk zal duren. Wel vond hij, dat het zo kort mogelijk moest zijn. Fractieleider dr. W. Drees Jr. van DS'70 betoogde, dat een opwaarde ring van de gulden een nuttige bij drage tot gezondmaking van het hui dige inflatoire klimaat zou zijn. Ir. Vondeling vond, dat maximale druk op Amerika moet worden uitge oefend om óf het tekort op de be talingsbalans weg te werken óf de dollar te devalueren. Betalingsbalans In antwoord op een vraag van de VVD-er Th. J. Joekes zei minister Witteveen dat het tekort op de lo pende rekening van de Neder landse betalingsbalans in het eerste kwartaal van dit Jaar 625 miljoen bedroeg. Een seizoencorrectie brengt dit tekort terug tot 225 miljoen. In dezelfde periode van vorig jaar was er, na seizoencorrectie, een overschot op de lopende rekening van 165 mil joen. In. het laatste kwartaal van 1970 was het tekort 1445 miljoen. „Het tekort begint zich te redresse ren", concludeerde minister Witte veen. DEN HAAG (ANP) Een 20 man sterke delegatie van de ASVA, de Algemene Studentenvereniging Am sterdam, heeft gisteren aan de voor zitter van de Tweede Kamer mr Van Thiel, een brief met verlangens voor de komende regeringsperiode overhandigd. Zy spraken namens 7 grondraden. In de brief wodt gespoken van het „failliete beleid van minister Verin- ga. Iedere poging om deze politiek te continueren zal door een massaal verzet van brede lagen van de uni versiteitsbevolking opnieuw de mist ingaan". Genoemd worden „Verin ga's rigoreus bezuinigingsstreven. de niet met de stijging van de aanta'- len studenten evenredige uitbreiding van het docentencorps, het beurzen- systeem, de huisvesting en de voor gestelde studieduurverkorting". Veenstra het waanzinnig hoge tempo in Phoebus eilt" niet kon bybenen en de slechte intonatie van Agnes Giebel op solo-violiste en concert meesteres Adrienne de Smet aan stekelijk scheen te werken. Alle lof echter voor hoboïst Frank Minderaa, die in deze kantate het instrumen tale leeuwendeel voor zyn rekening nam. T(jn van Eyk was de solist in het Concerto voor orgel-positief en strijkorkest van Albert de Klerk. Zyn spel was puntig en gaaf, maar dat kon niet verhelen, dat deze compo sitie weinig inventief is, zelfs wan neer men aanneemt dat De Klerk hier een loopje neemt met compo nisten als Vivaldi tot en met Franck. Het lekkerste hapje van de maal tijd heb ik voor het laatst bewaard: het aandeel van het Leids Kamer koor. Eerlijk gezegd ontbreken mij hier de woorden; kreten als „fantas tisch" en „lichtend voorbeeld" klin ken erg hol, maar zijn toch epitheta waar het koor recht op heeft. Handel niet meegerekend zong het slechts twee werken: Stravinsky's Pater Nos- ter en Josquins Missa Hercules Dux Ferrariae. De cantus firm us (een solmisatie van de titel dus Re Ut Re Ut Re Fa Mi Re) werd voortreffelijk gespeeld door de niet in het pro gramma vermelde alt-hoboïst en fa- gottist van het Residentie-Kamer orkest. R. G. HARMS OTTERDAM Het rumoer rond doorgenomen ontslag van meer (luizend man personeel bij de tod Amerika Lijn neemt snel het cruisebedrijl weer rende- te maken wil de HAL-directie dan duizend man werkzaam in 'toteldienst van een aantal sche- vervangen door Indonesisch taeel. De vakbonden weigeren elke medewerking tenzij de belangen behartiging van de Indonesiërs aan hen wordt toevertrouwd. Volgens de HAL-directie is dat niet mogelijk: zij heeft gedreigd het cruisebedrijf onmiddelli/k op te heffen wanneer de vakbonden niet meewerken. Inmiddels hebben de Tweede Ka merleden Lems en Van Thijn (bei den PvdA) vragen over deze affai re gesteld aan minister Nelissen (Economische Zaken). Zij noemen de handelswijze van de HAL-directie ergerniswekkend en laakbaar, voor al nu blijkt d&t de aan te trekken In donesiërs aanmerkelijk minder zul len verdienen. Zij willen weten of de bewindsman bereid is hier tegen op te treden en de HAL zo nodig uit te sluiten van overheidssteun. Het cruisebedrijf van de HAL maakt volgens de directie een ver lies van meer dan zes miljoen gul den per Jaar. Als het lagere perso neel niet wordt vervangen door Indo nesiërs zal dit verlies jaarlijks met enkele miljoenen blijven stijgen. Het is daarom niet langer verantwoord de passagiersschepen in de vaart te houden. "Als de vakbonden acties gaan voeren, verkopen we de sche pen. "Vervanging van het lager per soneel door Indonesiërs levert een voordeel op van dertien miljoen". ARNHEM Huilend verliet gis teren de 26-jarige Femmy de Vries uit Deventer het Paleis van Justi tie in Arnhem. Even daarvoor had zij van het gerechtshof gehoord, dat zij haar achtjarig dochtertje Antoi nette voorlopig bij zich mag houden. Ruim twee Jaar geleden werd de scheiding uitgesproken tussen Fem my en haar man de 36-Jarige Sici- liaan Vicenzo Piazza. Daarbij werd het dochtertje aan de vader toege wezen. Vorig Jaar november ontvoerde Femmy haar dochtertje op Sicilië.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7