Schooladviesdienst kiest voor Leidse arbeiderskind De Gelukkige School Twee voorlichtingsavonden op til Medewerkers aan dit nummer WOENSDAG 26 MEI 1971 LEIDEN Als een eerste (nog schuchtere) stap op de weg naar gelijke onderwijskansen voor iedereen, is dezer dagen de Leidse schooladviesdienst verschenen met een driejarenplan voor de periode '71-75. Wat de schooladvies dienst beoogt is dit meewerken aan de onderwijsvernieuwing via de bege leiding van het onderwijzend personeel een zo volledig mogelijke ontplooiing van de leerlingen door een systematische begeleiding van deskundigen, waarbij zonodig ook de ouders worden betrokken. Een gigantisch en ingrijpend karweimaar alles kan niet in eens. Daarom worden in liet driejarenplan enkele projecten aangewezen, die in de ogen van de schooladviesdienst voor rang behoeven. Teneinde de discussie hierover open te houden worden binnenkort in de Stadsgehoorzaal tzgee voorlichtings avonden gehouden over het meerjarenplan. Noteert u maar: donderdag 3 juni voor schoolhoofden en onderwijsbonden, dins dag 8 juni voor schoolbesturen, oudercommissies en belang stellende ouders. Bij het opstellen van het werk schema voor de komende drie jaar, is de schooladviesdienst er vanuit gegaan, dat een eenmaal begonnen project niet na een jaar kan worden afgebroken. Er moet lijn in zitten. Een andere beperking is, dat onmo gelijk op alle scholen met een pro ject kan worden begonnen. Gezien deze omstandigheden lag het voor de hand, dat de schooladviesdienst zou kiezen voor het arbeiderskind, dat vaak in z'n schoolloopbaan zo weinig tot zijn recht blijkt te komen Peuter-speelgroepen Als eerste project wil de school adviesdienst starten met peuter- speelgroepen in maatschappelijk achtergebleven wijken van Leiden. Deze onderwijsbijlage van het Leidsch Dagblad kwam tot stand door bijdragen van Loek Elfferich Henk de Kat Harry Kuiper Wim Schild Rico Bulthuis Jaap Joppe Joop Walenkamp (tekeningen) Holvast (foto's) De buurt zal hierbij moeten worden ingeschakeld, waarvoor reeds con tact is opgenomen met het Maat schappelijk Contactorgaan van dr Kamphuis. Het doel van deze peu ter-speelgroepen is om verbetering te brengen in een situatie, die wordt gekenmerkt door bijv. slechte huis vesting, minder mogelijkheid tot ver standelijke ontwikkeling thuis, een eenzijdige band met de moeder. Al lemaal factoren, die bijdragen aan de (onnodige) achterstand van kin deren uit dergelijke milieus op school. Een tweede project is de begelei ding van kinderen bij de overgang van kleuter- naar basisschool. Reeds vorig jaar werd hiermee op zes scho len begonnen, in samenwerking met de universiteit. In de deelnemende kleuterscholen werd speciale aan dacht besteed aan taalgebruik, ex pressie, waarneming, bewegingen. In de eerste klas van de basisschool werden leestoetsen afgenomen, waar uit men kon opmaken hoe ver het kind was en welke afzonderlijke aan pak het eventueel nodig had. Een uitbreiding van het aantal scholen is dit Jaar mogelijk, waarbij weer vooral wordt gedacht aan de scholen met „milieugehandicapte" kinderen. W erkprogramma Andere punten uit het werkpro gramma van de schooladviesdienst zijn: incidentele hulp van deskundigen aan achterblijvende kinderen uit de tweede t/m de zesde klas van de ba sisschool. inschakeling van hulponderwij zers (de zogenaamde „remedial tea chers") voor leerlingen die met spe- Spelende kinderen in één van die talrijke nauwe straten in Lei den. De schooladviesdienst wil dit jaar beginnen met speelgroe- pen vopr peuters uit arbeiders wijken 'van de stad. om die kin deren een duwtje in de rug te geven voor ze naar school toe gaan. cifieke leer- en leesmoellijkheden kampen. De schooladviesdienst hoopt volgend Jaar over twee van deze hulponderwijzers te beschikken. Daarnaast is het misschien mogelijk om voor bepaalde scholen een extra leerkracht aan te trekken die deze hulp kan geven. de toelating tot en de begeleiding van het buitengewoon onderwijs zal onderwerp van bezinning zijn. Me dewerkers van de schooladviesdienst hebben op het ogenblik al zitting in het toelatingsteam van enkele bui tengewone scholen. overwogen wordt om op een aan tal basisscholen te beginnen met een cursus „de flexibele school". Dit is een heroriënteringscursus voor on derwijskrachten uit de eerste en tweede klas van de basisschool. Nauw hierbij aan sluit de pedagogisch-di- dactische begeleiding die sinds januari van dit jaar wordt gegeven op sommige scholen in de vorm van gespreksgroepen over nieuwe leerme thoden. coördinatie met de BAVO-com- missie, die de overgang regelt van zesde klas basisschool naar voortge zet onderwijs. documentatie en voorlichting over leermiddelen voor flexibel onderwijs. logopedische hulp. Met ingang van augustus werken er bij de Leid se schooladviesdienst drie spraakle- raressen, volgend jaar komt er nog één bij. Blauwdruk Ziehier in het kort een blauwdruk voor het komend (school)Jaar. Veel van de opgesomde punten zullen nog een concrete inhoud moeten krijgen, liefst in samenwerking met alle be trokkenen. Directeur Poell van de Leid se schooladviesdienst tekent bij dit meerjarenplan aan, dat wordt toe gewerkt naar een preventief wer kend begeleidingssysteem van leer ling en onderwijssituatie. Dat bete kent een verschuiving van het inci dentele onderzoek van een leerling naar regelmatige groepsonderzoeken van alle scholieren en het onderwijs, om eventuele problemen tijdig door te lichten en te voorkomen. Deze „systematische" aanpak krijgt in de komende Jaren de prioriteit. Deze schooladviesdinst met haar 4 maatschappelijk werksters, 1 full time en 1 parttime-pedagoog-didac ticus, 3 logopedisten, 2 administra tief medewerksters en haar part-ti me psychologen kost uiteraard aan zienlijk wat geld. Voorlopig zal de dienst afhankelijk blijven van een gemeentelijke bijdrage. Een aan zienlijke jaarlijkse subsidie-toename is voorwaarde, aldus drs. Poell, wil men niet behoeften scheppen die la ter niet vervuld kunnen worden. Uitbreiding Drs. Poehl dringt er tevens sterk op aan, dat de raad van het gewest Lei den en Provinciale Staten zich bui gen over uitbreiding vaji het werk gebied van de schooladviesdienst, dat momenteel alleen in Leiden en Oegstgeest ligt. Andere plaatsen rondom Leiden hebben er al blijk van gegeven graag te willen aanslui ten bij de dienst, die, als het sta dium van de opbouw voorbij is, dit wenselijk acht. Het lijkt een wrange grap: relbewust een onderwijsbij- iage de titel „De gelukkige School" meegeven in een tijd dat het onderwijs barst van de problemen en op weg lijkt in de kortste keren een re gelrecht noodgebied te wor den. Een grap is het natuur lijk niet. Het is wel een po ging om uit te stallen hoe onderwijs zou kunnen zijn; lekker, van a tot z geniet baar, makend dat de mens zich geestelijk ver-rijkt en mogelijkerwijs ook in het le ven straks ver reikt. Het is tevens een poging om uit te stallen hoe dat in incidentele gevallen al uiordt waarge maakt door pionierende lie den, die door wat dan ook gedreven in bijna niet gehol pen dag-in-dag-uit bezig zijn. De televisie kent al een gelukkige school". De school van meester Hedges en zijn stelletje ongeregeld van 5C; de rabauw Duffy en de sexy Sharon en de onnozele Dun stable en de hele rest. Die gelukkige school" op tv is, dat mag eindelijk best eens gezegd, een wat karika turaal en vrolijk afgiet sel van hoogst wezenlijke ondenvijstoestanden in ons Verenigd Koninkrijk. Door de karikatuur en de vrolijk heid heen bespeurt men in elke aflevering de problema tiek enerzijds en het per spectief anderzijds. Beiden zijn het gevolg van een grote omwenteling in het Engelse onderwijs: de ommekeer naar de „comprehensive school" (en dat is ruwweg wat wij hier bedoelen met de .middenschool"die overi gens nog verwezenlijkt moet worden Het zotte is dat „de geluk kige school" van de tv, be ter bekend als „Please Sir", nog nooit op enigerlei bij eenkomst in Nederland of in enigerlei discussie te berde is gebracht als een aan ieder bekend voorbeeld van kan sen en moeilijkheden. De KANSEN: om van zo'n puin hoop-van-een-klas toch ivat te maken. De MOEILIJKHE DEN: de discriminatie, de sex-toestanden, de beroeps keus. Zelfs heeft nog niemand in Nederland de wijsheid ge had om onze pionierende on derwijsmensen eens te ver gelijken met die Britse mees ter Hedges. Een ongelooflijk verzuim, ivant door die ver gelijking te maken kan je in een oogwenk veel duidelijk maken. Al weet menigeen dan niets van onderwijsvernieuwing en -verbetering, Hedges van 5C zullen ze meestal ivèl ken nen Zo is Aart Staartjes een Hedges. Sportleraar Kramer is een Hedges. En 5C's vind ie ook in Leiden, Zoeterjoou- ie, en Stompwijk. En dat het bangelijke van iie schooldirecteur uit„Plea- se Sir" ook in Nederland be staat. wordt evengoed in de nu volgende pagina's gesig naleerd. Een paar dingen waarin Plea se Sirverder niet toekomt zoals het verstrikt zijn hn ie heersende regels en wat er mogelijk is door daad kracht van ouders); die voe gen wij dan hier voor de Ne derlandse situatie nog toe. „Please Sir" is een vrolij ke karikatuur die als we tenminste ook hier zulke be gaafde tekstschrijvers had den gehad even zeer uit onze scholengemeenschap- ven had kunnen worden ge trokken. In die Nederlandse scho lengemeenschappen vind je Immers mensen als Hedges iie proberen van een puin hoop als 5C in een paar iaar een sociaal eenheidje te smeden, waarin men oog heeft voor eikaars mogelijk heden en moeilijkheden. Misschien was in ons land echter de karikatuur niet de juiste vorm geweest om het leven en streven van d< scholen te weerspiegelen misschien was hier de SATI RE meer terecht geweest. Lees dat maar eens na in het relaas naar aanleiding van enkele gesprekken met rectoren; leiders van grote scholengemeenschappen die noodgedivongen, met hun schoolbevolking, slaven zijn van de opgelegde urentabel len, die geen ruimte laten voor wat in het onderwijs de vormende en sociale en ex pressieve saus in de kennis- prak zou kunnen en moeten zijn. „De gelukkige school" be staat soms, en dan dank zij persoonlijke inzet en vaak onmeetbare opoffering van enkelingen. „De gelukkige school" bestaat veel vaker nog niet, omdat de brede massa der leerkrachten en docenten moet worstelen met corset-achtige regelingen of met wanhopig grot" tekorten aan mankracht en middelen (of zelfs met regelingen en tekorten béide.). Wie zijn kind bij de enke lingen op school heeft, kan zich gelukkig prijzen. Wie zijn kind op school heeft bij de onder regelingen en te korten bezwijkende onder wij slui kan hier misschien de inspiratie vinden om zelf tot actie en activiteit te komen. Als ouders maar lang en 'uidruchtig genoeg voor hun kinderen het beste eisen, dan komt het misschien nog eens zover, dat al onze scholen .gelukkige scholen" zijn. Scholen, die maken dat ie der kind zich geestelijk kan ver-rij-ken, en mogelijk ook straks in het leven verreiken

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23